Koningin Juliana in Canada Opwekking tot burgerzin aan Duitse jongeren via de JARO Weerbericht Sir Stafford Cripps overleden Haarlems Dagblad Sobere ontvangst als begin van informeel bezoek Engelands ijzeren minister van financiën stierf in Genève Inenting tegen kinderverlamming Nog geen beslissing over Eisenhowers opvolging Het woord is aan Generaal Bradley „Amerikaanse militaire macht is niet te onderschatten" Zuid-Afrikaanse oppositie in Volksraad verslagen Verblijfsvergunning voor Urkers in Argentinië Nederlaag voor Truman Overneming staalindustrie door Senaat getorpedeerd Amerikaanse doops gezinden bezochten Witmarsum Frankrijk komt gedupeerde export-landen tegemoet Niet-Amerikanen niet kansloos Post voor thuisvarende Korea-vrijwilligers „Stichting Nederlands Nieuw Guinea-blok" Adviesraad Noord Nieuw- Guinea voor het eerst bijeen Uitgave van toespraken dei- Koningin in Amerika Duizend gevangenen in opstand in V.S. Minister In 't Veld voor Haarlemse microfoon Klankbeeld voor Hessische Rundfunk 66e JAARGANG No 241 (Bureaux: Kennemerlaan 154, TeM. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), 'Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. IIoutstr.93, [Directie,Hoofdredactie en alle afdelingenl5295 ((6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 22 APRIL 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 94 Uitgave van de Grafische Bedrijven Dainiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OTTAWA (A.F.P.) Koningin Juliana is met haar gevolg gisteravond half elf plaatselijke tijd uit Detroit per vliegtuig in Ottawa aangekomen. Glimlachend, maar met een gezicht dat vermoeidheid verried na een bezoek van drie weken aan de V.S., stapte Koningin Juliana uit het vliegtuig. De Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, en de Nederlandse ambassadeur te Ottawa, mr. A. H. Lovink, hadden zich reeds in Detroit bij het Koninklijk gezel schap gevoegd, dat met een speciaal vlieg tuig van de Canadese luchtmacht van Detroit naar Ottawa werd gebracht. Wegens de rouw, die in Canada in acht wordt genomen met het oog op het over lijden van Koning George VI van Enge land, was de ontvangst op het vliegveld zeer eenvoudig, zonder saluutschoten en zonder opstelling van een erewacht. Alleen een kleine groep Canadese hoogwaardig heidsbekleders was aanwezig om de Ko ningin te ontvangen. De Koningin droeg een kleine hoed met witte bloemen en was gekleed in een met zwart afgezette grijze japon. Op verzoek van de fotografen en cineasten drukte zij de Canadese premier verscheidene malen de hand. Zij vertrok in een Cadillac onder toejuichingen van een delegatie van de Nederlandse kolonie. Commentaar. „Het bezoek van Koningin Juliana aan de Verenigde Staten is veel meer geworden dan alleen maar een gebaar van Neder landse dankbaarheid voor de na-oorlogse financiële hulp van Amerika, zoals oor spronkelijk bedoeld", aldus heeft een functionaris van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken, die aan het gevolg van het Koninklijk Paar was toe gevoegd, verklaard. „Koningin Juliana", aldus deze functionaris", is meermalen opgetreden als woordvoerdster van geheel West-Europa en aldus heeft zij in zeer grote mate bijgedragen tot een beter be grip van de positie van onze Europese "bondgenoten". Maliks mening Zoals eerder gemeld, heeft Koningin Ju liana zich bij gelegenheid van het diner met de leden van de Veiligheidsraad in New York ook enige tijd onderhouden met Jakob Mklik, de Sovjet-Russische afge- vaardige. Het trok de aandacht, dat Malik na dit gesprek zich in bijzonder waarde rende termen over de Koningin uitliet. De verslaggever van A.N.P. vernam achteraf enkele bijzonderheden van dit overigens privé gevoerde gesprek. Malik complimen teerde de Koningin met haar tijdens het diner tot de léden van de Veiligheidsraad gehouden toespraak. Hij zeide verheugd te zijn övèr het vredesverlangen, dat uit haar woorden was gebleken en in de op rechtheid daarvan te geloven. Telegram Van het vliegveld van Detroit verzonden de Koningin en de Prins een telegram aan MOBERLY (Reuter). De militaire positie van de Verenigde Staten is vele malen beter, dan zij een jaar geleden was, doch een van de grootste gevaren op het ogenblik is, dat wij èn onze vijand de hui dige kracht van Amerika zullen onder schatten", zo heeft generaal Bradley, voor zitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs op een bijeenkomst van de „Ro tary" in Moberly (Missouri) verklaard. „Dit is van onmiddellijke toepassing op de onderhandelingen in Korea", aldus Bradley. „Onze strijdkrachten in het ge bied van Korea zijn veel sterker dan zij waren, toen de onderhandelingen negen maanden geleden begonnen. Doch in de grond is onze gehele militaire positie, onze gehele industriële positie op militair ter rein vele malen beter dan een jaar gele den. Hoe pijnlijk het voor het Amerikaan se volk en onze bondgenoten van de U.N.O. ook is geweest, het heeft ons militair zo op de been gebracht, dat we aan de con ferentietafel respect verdienen", aldus de generaal. „Munitie alleen is geen afdoend bewijs voor een verbeterde toestand. Doch als onze groeiende verdedigingskracht van toe passing is op het vraagstuk van ondersteu ning der vrije wereld bij haar strijd om communistische aggressie af te schrikken, dan moeten we offers brengen om te be reiken wat wij wensen zonder de gevech ten, die wij vrezen",aldus generaal Bradley. president Truman, waarin zij hun dank betuigden voor de ontvangst in de Ver enigde Staten. Dit luidde als volgt: „Wij zijn diep geroerd door de onder vonden hartelijkheid en de prachtige manifestatie van vriendschap voor ons land. Ons gehele volk waardeert dit even dankbaar als wij. De zeer vriendelijke en hartelijke verwelkoming, die gij en mevrouw Truman ons hebt bereid, bleek karakteristiek te zijn voor de ontvangst door de bevolking van alle steden en plaat sen die wij bezocht hebben." Bij het vertrek van Detroit was het regenachtig weer. Slechts een klein gezel schap officiële persoonlijkheden was ten afscheid aanwezig. Prins Bernhard nam afscheid van de Koningin en deze stapte van het ene toestel in het andere over. KAAPSTAD (Reuter). Met 78 tegen 61 stemmen heeft de Zuid-Afrikaanse Volksraad Maandag de eis van de oppositie verworpen, volgens welke de regering het ongeldig verklaren van de wet op de af zonderlijke vertegenwoordiging van de kleurlingen door het opperste gerechtshof diende te aanvaarden. De positie van de Urker vissers, die in Argentinië verblijven, is thans enigszins verbeterd. De bui'gemeester van Urk heeft namelijk een telegram uit Argentinië ont vangen van een der daar vertoevende Ur kers, waarin deze mededeelt, dat aan de Urkers een verblijfsvergunning is verleend. Zij behoeven dus Argentinië niet te ver laten. De minister van Sociale Zaken van Argentinië heeft persoonlijk zijn bemidde ling hiertoe verleend. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet brachten gisteren een bezoek aan de .Keu kenhof' tentoonstelling te Lisse. Hier zijn de jminsesjes getooid met Narcissenslingers. GENèVE (Reuter) Sir Stafford Cripps, de Britse oud-minister van Financiën, is gisteravond te Zürich overleden. De dood trad kort na elf uur in. Het overlijdei werd bekend gemaakt door zijn echtge note. Donderdag zou Sir Stafford 63 jaa: geworden zijn. Cripps leed reeds lang aan tuberculeuze infectie aan de ruggegraat en later aan een gevaarlijke ziekte in de onderbuik. Een operatie was wegens zijn zwakte onmogelijk. De jurist en politicus Cripps zal in de gesohiedenis van Groot-Brittannië ver meld worden als „de ijzeren minister van Financiën". In Azië zal Cripps vooral in de herinnering voortleven door zijn be langrijk aandeel in de onderhandelingen, die geleid hebben tot de onafhankelijkheid van India en Pakistan. Cripps was lid van twee regeringsdelegaties, die in 1942 en 1946 naar India gezonden werden. Voor het Britse publiek is Sir Stafford de man van de „versobering" geweest, die de loonstop heeft ingevoerd en de Britten een straffe economie oplegde. Revolutionnair In 1930 werd Sir Stafford advocaat-ge neraal in de tweede Labour-regering van Ramsay MacDonald. Het zogenaamde „re- volutionnaire" stadium van zijn loopbaan kwam na de val van deze regering in 1931. Zijn meningsverschil met de leiders van de Labourparty bereikte een hoogtepunt in 1939 toen hij wegens zijn voortdurend ageren voor een „volksfront" met de com munisten uit de partij gestoten werd. Pas in 1945 werd Cripps weer tot de Labour party toegelaten. Bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog stelde Sir Stafford zich ter be schikking van de regering. Churchill zond hem in April 1940 als bijzonder ambassa deur naar Moskou. Later werd hij lid van het oorlogskabinet en minister van de vliegtuigproductie. In 1945, nadat de arbeiderspartij aan de macht was gekomen, begon Sir Stafford invloed uit te oefenen op de Britse econo mie. Premier Attlee benoemde hem tot minister van Handel. Vervolgens werd Cripps in 1947 minister van Economische Zaken en tenslotte, na het aftreden van Hugh Dalton, ook nog minister van Fi- WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft met 44 tegen 31 stem men besloten in een toewijzingswet een clausule op te nemen, die de regering ver biedt regeringsgeldcn te gebruiken voor het besturen van de door de regering over genomen staalindustrie. Het laatste is, zoals gemeld, geschied, om een staking te voor komen. De stemming komt er op neer, dat de Se naat zich tegen deze overneming heeft uit gesproken. President Truman had kort voor de ope ning van het debat in de Senaat over de inbezitneming van de Amerikaanse staalin dustrie een brief gezonden aan de vice- president van de Senaat, Barkley. Hij zei daarin, dat wanneer de Senaat het gebruik van regeringsgeld voor het exploiteren van de staalindustrie, die ter voorkoming van een staking, door de regering in bezit is genomen, zou beperken, dit het handelen van de regering in geval van nood zou kunnen beletten. Wanneer aan het repu blikeinse plan om te voorkomen, dat de regeringsgelden gebruikt worden voor het gaande houden van de industrie, uitvoe ring zou worden gegeven, zou dit volgens de president de staal productie tot staan brengen en „onmiddellijk de mogelijkheid voor de Amerikaanse troepen in Korea om zich tegen aanvallen te verdedigen, be perken". Zaterdag en Zondag brachten enige Amerikaanse Mennonieten een bezoek aan de bakermat van hun godsdienst, Witmar sum. Menno Simons, een pastoor in Wit marsum. was tijdens de Kerkhervorming de stichter van de beweging der Doopsge zinden, die zich nog heden Mennisten of Mennonieten noemen. In de vorige eeuw emigreerden grote groepen van hen naar Amerika, waar zij hun gezindte trouw bleven. Zaterdag werd een bezoek gebracht aan het monument ter nagedachtenis aan Menno Simons, waarna Zondag in het on langs gerestaureerde „Sehuilkerkje" te Pingjum een dienst werd gehouden welke geleid- is door ds. S. S. Smeding. Sir Stafford Cripps nanciën. Hij begaf zich in September 1949 naar Washington voor financiële bespre-» kingen en kondigde bij zijn terugkeer de devaluatie van het pond sterling aan een verklaring, die opschudding verwekte na zijn herhaalde categorische tegenspra ken. Ziekte In 1949 en 1950 ging Cripps verscheide ne malen naar Zwitserland voor een ge neeskundige behandeling en een rustkuur. Tenslotte werd in October 1950 zijn af treden als minister bekend gemaakt. Dok ters te Zürich hadden een tuberculeuze in fectie van het ruggemerg geconstateerd. Een Zwitsei-se professor verklaarde in April 1951 dat Sir Stafford leed aan een „zeldzame en gevaarlijke ziekte". In Sep tember van hetzelfde jaar verklaarden zijn artsen hem volkomen genezen, waarop Cripps de volgende maand naar Engeland terugkeerde. Hij zette daar zijn rustkuur voort. In het begin van dit jaar werd be kend gemaakt, dat Cripps voor een medi sche controle naar Zwitserland was ge vlogen. Enige dagen later deelde mevrouw Cripps in Zürich mede, dat de ziekte van haar echtgenoot teruggekeerd was. Verscheidene politici, onder wie de Ame rikaanse en Canadese ministers van Fi nanciën en de leider van de Britse La bourparty, ClementAttlee, hebben de overledene geprezen wegens zijn „sterk Christelijk karakter" en „visie en on kreukbaarheid". Attlee zeide: „Zijn brillant intellect ging vergezeld van een sterk karakter, brede sympathieën en hoog idealisme". PARIJS (A.F.P.)Naar Maandag op het Franse staatssecretariaat voor Econo mische Zaken werd vernomen, bevat het Franse programma voor de invoer uit de landen van de organisatie voor Europese economische samenwerking voor de maan den April, Mei en Juni, dat onlangs bij de O.E.E.C. werd ingediend, een clausule van „internationale billijkheid". Toen in Februari wegens de moeilijk heden met de Franse betalingsbalans be sloten werd de invoer uit landen van de O.E.E.S. op te schorten, hadden enkele landen, zoals Zweden, hun uitvoerprogram ma naar Frankrijk reeds tot uitvoering ge bracht, maar hadden andere landen, als Zwitserland, België, Nederland en West- Duitsland, hun uitvoerprogramma's nog niet geheel verwezenlijkt. Deze laatste lan den bevonden zich daardoor in een ongun stiger positie dan de eerstgenoemde. Teneinde een zekere gelijkheid van be handeling tot stand te brengen stelt de Franse regering voor, dat de landen, die bij de uitvoering van hun exportprogramma ten achter waren gebleven, deze achter stand tot 1 Juli met .6 procent per maand zullen inhalen. De Britse minister van Financiën, But ler, heeft Maandag een radiorede gehouden over de economische betrekkingen van En geland met West-Europa. Daarin heeft hij de Europese landen toegezegd, dat Enge land de onlangs ingestelde invoerbeperkin gen zou opheffen, zodra de financiële toe stand van het land dit mogelijk zou maken. Butler verklaarde: „Ons streven is en blijft gericht op liberalisatie van de invoer, geleidelijke vrijmaking van het stelsel der internationale betalingen, uiteindelijke in wisselbaarheid van het pond sterling en de grote uitbreiding van de handel tussen onze landen, die door deze maatregelen bereikt zal worden." (Van onze correspondent in Amerika) Dr. David Bodian, professor aan de John Hopkins Universiteit te Baltimore heeft onlangs op een congres te New York goed nieuws meegedeeld omtrent de mogelijk heid om kinderverlamming te bestrijden. Vooral in de Verenigde Staten heeft men reden zich over deze ziekte ernstige zorgen te maken en met veel belangstelling zal men dan ook de verdere experimenten van prof. Bodian volgen. De virus van de kinderverlamming, aldus dr. Bodian komt via de bloedsomloop ten slotte in het centrale zenuwstelsel terecht. Zolang dat zenuwstelsel nog niet is be reikt, meent de Amerikaanse onderzoeker dat de virus door inenting onschadelijk kan worden gemaakt. Zijn proeven op apen hebben dat aangetoond en hij ziet geen reden waarom het middel bij mensen niet zou werken. Reeds deze zomer zal het mo gelijk zijn kinderen in te enten in die ge bieden, waar men reden heeft verbreiding van de gevreesde ziekte te verwachten. De entstof kan bereid worden uit het bloed van mensen die kinderverlamming hebben gehad zonder verlammende gevolgen. Vol gens dr. Bodian is dat het geval met bijna iedere volwassene. De NATO-conferentie, die oorspronkelijk voor gisteren in het Parijse Palais de Chaillot was uitgeschreven is, officieel wegens verbouwing der vergaderzaal, een week uitgesteld. Het zal nu dus Maandag 28 April worden, aleer de permanente ver tegenwoordigers der Atlantische landen zich zullen kunnen beraden over het pro bleem van Eisenhowers opvolging als op perbevelhebber van SHAPE in Europa. In diplomatieke kringen wordt hier in tussen wel aangenomen, dat de kwestie voor het ogenblik nog niet helemaal rijp zou zijn voor een officieel debat. Geen der beide voornaamste candidaten, noch Gruenther, noch Ridgway, zouden op dit moment een overtuigende meerderheid kunnen verwerven. Volgens sommige waarnemers zal onder deze omstandigheden een „outsider", zelfs van niet-Amerikaanse nationaliteit, een goede kans voor de benoeming kunnen maken. Gisteren werd als zodanig in Parijs de Engelse minister van Defensie, Lord Alexander, veel genoemd, wiens candida- tuur vooral door Canada sterk zou worden ondersteund. De omstandigheid echter, dat een Engelsman (Lord Ismay) reeds het vlgemeen secretariaat van de NAVO be kleedt, zou de kansen van een Brit om Eisenhowers opvolger te worden weer aanzienlijk verkleinen. Niettemin wordt het bezoek, dat de Britse minister van Defensie onlangs onverwacht aan generaal Eisenhower heeft gebracht, met de ge ruchten over zijn candidatuur of die van Montgomery nog steeds algemeen in ver band gebracht. Eisenhower zal vanwege een niet ern stige ziekte voorlopig moeten afzien van zijn afscheidstournée langs de verschillen de Europese hoofdsteden, die deze week in Kopenhagen en Stockholm zou beginnen. Garanties Naar vgn officiële zijde wordt verklaard zullen deze week tussen Amerikaanse, Brit se en Franse afgevaardigden besprekingen beginnen over Britse en Amerikaanse ga ranties voor Frankrijk voor het geval een der landen van het Europese defensie stelsel zich terug mocht trekken. Reuter tekent hierbij aan, dat Frankrijk met de herbewapening van West-Duits- land heeft ingestemd onder voorwaarde, dat een en ander onder controle zal staan van de organisatie van een West-Europees leger. Deze contröle zou dan een garantie zijn tegen een mogelijke herleving van een onafhankelijk Duits leger. In welke vorm deze garantie gegeven zal worden is nog onbekend. Men ziet in Frankrijk echter in, dat het buitengewoon moeilijk zou zijn het Amerikaanse Con gres er toe te krijgen om een „specifieke garantie" goed te keuren. Zij zou in de vorm van een verklaring van de president gegeven kunnen worden. Aan de naar Nederland terugkerende militairen van het aanvullingsdetachement Nederlands Detachement Verenigde Naties, dat op 26 Mei 1951 naar Korea vertrok, zal in een der tussenhavens post worden uitgereikt. Brieven tot 10 gram en brief kaarten, gefrankeerd volgens het binnen lands tarief, moeten uiterlijk Dinsdag 29 April worden gepost. Het adres moet als volgt luiden: rang. naam, voorletters, legernunimera, aflossingsdetachement N.D. V.N. op thuisreis. De namen van de tussen haven en van het schip mogen niet worden vermeld. Verscheidene Nederlandse verenigingen en organisaties hebben zich verenigd in de „Stichting Nederlands Nieuw-Guinea-blok" Tot dit blok zijn toegetreden: de Nationale Vereniging voor Nederlandse Volksplan ning in Nieuw-Guinea, het Verbond der Lage Landen, de Vereniging Indische Ne derlanders, de Stichting Rijksbehoud, de „Stichting tot Versterking van het Neder landse Volksbewustzijn en de Nederlandse Concentratie". Het doel van de stichting is „het met alle wettige middelen streven naar de ver zekering der handhaving van de onver korte souvereiniteit van Nederland over Nederlands Nieuw-Guinea, met alle aan de Nederlandse souvereiniteit verbonden ge volgen, welker handhaving gezien wordt als een zedelijke plicht jegens de volken van Nederland en Nieuw-Guinea beide". Het secretariaat van de stichting is geves tigd te 's Gravenhage, Zwanenlaan 1. Op 20 April begon te Hollandia de eerste vergadering van.de adviesraad voor Noord Nieuw-Guinea, die werd bijgewoond door de gouverneur van Nieuw-Guniea, de leden eu de buitengewone leden van de raad, diensthoofden, de waarnemend gouverne- memts-secretaris, talrijke figuren uit de kringen van zending, missie en handel, als mede vele bestuursambtenaren en vrijwel alle kamponghoofden van de onderafdeling Hollandia. In zijn openingsrede zei de resident van Noord Nieuw-Guinea, de heer Lamers, de raad te zien als een eerste stap in de rich ting van de realisering van het staats- besteld, waarin door de Bewindsregeling Nieuw-Guinea wordt voorzien. De antwoordrede werd uitgesproken door he lid van de raad Marcus Kaisiepo, dat zijn vreugde te kennen gaf over de thans voor de papoea-bevolking geschapen ge legenheid om actief bij de behartiging van de openbare zaak te worden betrokken. De redevoeringen, die de Koningin heeft uitgesproken tijdens het thans geëindigde officiële bezoek van het Koninklijk paar aan de Verenigde Staten, zullen worden gebundeld en uitgegeven. Op 3 Mei zal het boekweak bij de Wereldbibliotheek uit komen. De opbrengst dezer uitgaven is bestemd voor de slachtoffers van het verzet en zal daartoe ter beschikking worden gesteld van de Stichting 19401945. Aan de Koningin zal waarschijnlijk op haar verjaardag een luxe gebonden exemplaar van dit wei-k worden aange boden. Thiers Als men bij onderhandelingen ab solute beginselen wil laten gelden wordt elke vrede onmogelijk. JACKSON (Reuter) Ruim duizend opstandige gevangenen, onder wie enkele van Amerika's gevaarlijkste misdadigers, hebben gisteren een groot gedeelte van 'de staatsgevangenis van Jackson (Michigan) in bezit genomen. Zjj hebben, behalve de vier bewakers, die zij sedert Zondag als gijzelaars vasthouden, Maandag nog zes bewakers gevangen genomen. Staatspoli tie, die ijlings de gevangenis heeft om singeld, vuurde waarschuwingsschoten over de hoofden van de gevangenen heen, die bewakers van een ploeg werkende ge vangenen op het gevangenisterrein be dreigden. De opstandelingen plunderden het ge vangenis-theater en paradeerden daarna met de muziekinstrumenten over het ter rein. Het grootste deel van de staatspolitie van Michigan heeft opdracht gekregen zich naar de gevangenis te begeven een van de grootste ter wereld met 6.481 gevangenen om een massale uitval te verhinderen. Vijfentwintig met machine pistolen en traangasbommen uitgeruste politiemannen hebben reeds posten be trokken op het dak van de gevangenis en op de muren. De gevangenen, die geleid worden door een beruchte inbreker, heb ben gedreigd tegenmaatregelen te zullen nemen tegen de gijzelaars, als op hen ge schoten zou worden. De politie heeft bevel gekregen „tot nader order niet te schie ten', nadat bij het afvuren van een salvo een gevangene was gedood en twee waren gewond. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft Maandagavond een korte rede uitgesproken voor de microfoon van de JARO, de Jeugd Amateurs Radio Omroep, in de studio van deze vereniging te Haarlem, waarin de mi nister zich richtte tot de Duitse jongeren met een uiteenzetting van de betekenis der democratische rechten en plichten die ver bonden zijn met het bereiken van de kies gerechtigde leeftijd. De Hessische Rundfunk, die de uitzen dingen van een aantal West-Duitse zenders verzorgt, heeft sinds enige tijd een harte lijk contact met de JARO. Deze laatste vereniging legt zich toe op het verzorgen van klankbeelden die op een bevordering van de goede verstandhouding tussen de jeugdgroeperingen in binnen- en buiten-?, land zijn afgestemd. Vooral in het buiten land bestaat grote belangstelling voor-dit streven, zodat verschillende buitenlandse zenders klankbeelden van de JARO op gezette tijden uitzenden. De Hessische Rundfunk had thans verzocht om een klankbeeld dat een voor de Duitse jongeren actueel en boeiend onderwerp zou behan delen. De keus viel op het onderwerp „bur gerrechten" en de in Nederland meer en meer in gebruik komende gewoonte om jongeren, die de kiesgerechtigde leeftijd bereiken, in groepsverband in te lichten over de belangrijke maatschappelijke stap, die zij daardoor zetten en over dë rechten en plichten, die zij in een democratische samenleving verkrijgen en op zich nemen door deelneming aan het kiezen ener volks vertegenwoordiging. Minister In 't Veld verklaarde zich be reid een korte uiteenzetting tot dit klank beeld bij te dragen en kwam daartoe Maan dagavond in de studio van de JARO aan de Oranjestraat te Haarlem, waar hij door een deputatie van deze vereniging onder leiding van de heer H. Stok werd verwel komd. Ook was aanwezig mr. H. Mulder, secretaris van het Prins Bernhardfonds, dat heeft bijgedragen tot de inrichting van de JARO-studio, die thans de toets der critiek glansrijk kan doorstaan en zowel wat de apparatuur als de accoustische voorzienin gen betreft met de professionele omroepen kan wedijveren. Minister In 't Veld sprak voor de micro foon een korte rede in het Duits uit, waarin hij wees op de verschillen tussen een tota litaire en een democratische regeringsvorm. Hij belichtte de rechten en verantwoorde lijkheden die de burger in een democrati sche staat worden toevertrouwd en de plichten, die hij tegelijk op zijn schouders krijgt. De directe deelneming van de bur- Minister In 't Veld voor de microfoon in gezelschap van twee leden van de JARO. ger in de vertegenwoordiging van het ge zag, die hij vrijwillig onderneemt, vereist een sterke burgerzin, die in scherpe-tegen stelling staat tot de vrees en het geweld, waarmee de mens onder een totalitair re giem gedwongen wordt zijn fiat aan het gezag te geven. Hoe sterker de burgerzin, hoe sterker de democratie, aldus de minis ter, die wees op de noodzaak om deze bur gerzin vooral onder de jongemensen te ont wikkelen. Hij haalde de Nederlandse „Bur- gerdagen" als voorbeeld aan en vertelde, hoe in ons land op die wijze de jonge kies gerechtigden worden voorgelicht. De minister sprak de hoop uit dat de Duitse jeugd haar volle medewerking aan de versterking der democratische samen leving in West-Europa zal schenken. Het klankbeeld, waarin deze rede is op genomen, zal binnenkort door de Hessische Rundfunk worden uitgezonden. JARO in Afrika De JARO zal binnenkort ook de Afri kaanse jeugd bereiken door uitzendingen via de Belgische OTC-zender in Leopold- stad. Er zal in Mei en in Juli een uitzen ding plaats hebben in het Nederlands en in het Engels. De OTC zendt op 30,79 meter. Ook in Zweden heeft de JARO voet aan de grond gekregen, waardoor de mogelijk heid tot oprichting van een Zweedse JARO bestaat. In Duitsland en Zwitserland wer ken reeds afdelingen van de internationale JARO. XOOCCCOOOOOOOOOCOOOOOOOOCCOt>3COOCCO?rv-'— WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele plaatse lijke buien. Weinig verandering in tem peratuur. Krachtige tot matige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind. 23 April Zon op 5.26 uur, onder 19.51 uur. Maan op 4.42 uur. onder 19.22 uur. Hoog en laag water in TJmuiden Dinsdag 22 April Hoog water: 2.16 en 14.36 uur. Laag water: 10.10 en 22.39 uur. Woensdag 23 April Hoog water: 2.58 en 15.19 uur. Laag water: 10.56 en 23.20 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1