IJmuiden gaat Zaterdag van een wielerfestijn genieten Hospitaalkerkschip van f 650.000.- zal door Nederland moeten worden „gekocht" Agenda voor Velsen Oude, blanke schoener na veertig jaar der dagen zat Van Dijk en Laros worden bedreigd in het kampioenschaps-damtournooi „Kennemer Filmkring" EEN NIEUWE „HOOP" GLOORT Beverwijk Santpoort K.N.Y.B. tegen bedrijfsvoetbal Vlaggetjesronde Tachtig renners honderd kilometer op jacht Dichters vóór natuurbescherming L. Fopma jeugd-kampioen van Kennemerland wil culturele films gaan draaien Duits matroos brak enkel in staaldraad Postma maakt een goede „Kennemer" kans Schipper-af Jaarvergadering van V.V.V. Midden Kennemerland" Keiler blijft serieuze candidaat Vaststelling uitbreidings plan „Wijk aan Zee" Modelboerderij aan de Zeestraat in bedrijf genomen Toneelspelen is niet zo eenvoudig! DINSDAG 13 MEI 1952 5 Met een gemiddelde snelheid van om en nabij de veertig kilometer draait Zaterdag avond tussen halfzes en acht uur een bonte sliert wielrenners door Oud-IJmuiden. Tachtig amateurs van naam en faam starten voor een honderd kilometer lange jacht over een parcours, dat door deskundigen op het terrein van de wielrensport wordt beschouwd als het neusje van de „Hollandse Nieuwe". De reeds ingeburgerde „Ronde van IJmuiden" heeft dit jaar de titel van „Vlaggetjesronde" gekregen en het is niet te miskennen, dat dit sportevenement een der grooste attracties vormt van de „Vlagge tjesdagviering" in IJmuiden. Het comité van voorbereiding, dat ons ren Unie) staat er op dat de datum van de gisteravond enkele bijzonderheden vertel- „ronde" op z'n laatst in December moet de omtrent deze wedstrijd, verwacht, dat er tegen de 20.000 mensen langs het 1800 meter lange parcours verzameld zullen zijn, ofschoon dit aantal uiteraard belang rijk geringer is als het goede weer het Za terdag onverhoopt zou laten afweten. Dat de „Ronde van IJmuiden" in de Neder landse amateur-wielrengemeenschap hoog genoteerd staat, is tijdens de inschrijvings periode wel gebleken, want na de slui tingsdatum hebben de organisatoren selec tie moeten toepassen, omdat het aantal gegadigden de tachtig overschreed. „Pe- daaledelen" als Piet van Roon, kampioen van Nederland, Adrie Voorting, IJssel- meerrondespecialist, Piet Peters, Snijders, Kuitwaard, Sieveking, La Grouw en Tien- etra, de winnaar van de „ronde" in 1951, zijn stuk voor stuk renners, die in weg wedstrijden al tientallen keren als eerste over de eindstreep kwamen. Premiestelsel Het gaat overigens ook bij deze ama teurs niet enkel en alleen om het spel. Zo als gewoonlijk zullen de premies voor een belangrijk deel het tempo bepalen. Het comité heeft al diverse premie-toezeggin gen gekregen, welke bestaan uit waarde bonnen en prijsjes in natura (waaronder drie vaatjes haring). Zelfs uit Canada •komt een gift, namelijk van de heer Wim Rademaker. De organisatoren hebben acht materiaal-prijzen beschikbaar, die in gelds waarde varieren van 100 tot 10. Geen brokken Deze aantrekkelijke sportavond zal zon der de medewerking van het publiek niet vlot kunnen verlopen. Dragen gemeente en politie reeds bij voorbaat een belangrijk steentje bij tot het slagen van dit festijn, de toeschouwex-s kunnen zich evenzeer verdienstelijk maken door zich volledig te houden aan de aanwijzingen omtrent het vrijhouden van het parcours. Vooral zul len kipderen en honden gekluisterd moe ten worden cpdat de renners niet op der gelijke levende obstakels zullen stuiten. De remcapaciteit van de lichte fietsjes is namelijk vrij gering. De cours is zeer overzichtelijk, in verge lijking met andere races zelfs voortreffelijk en door middel van luidsprekers, die op geregelde afstanden langs de route worden opgesteld, zal de bekende Stadion-omroe per Wim van Steenbergen, het publiek tij dens de gehele wedstrijd op de hoogte houden van de stand van zaken. Het zal de IJmuidenaren uiteraard be nieuwen, of hun plaatselijke favorieten Keur, Eelsing en Koop in dit selecte gezel schap „rouleurs" mee zullen kunnen ko men. Voor eigen publiek zal het trio zich ech ter niet zo maar zonder meer voorbij laten sprinten. Al met al belooft deze „Vlagge tjesronde" dus alle goeds en het pomité denkt nu reeds aan het volgend jaar, zij het wellicht niet aan een specifieke „Vlag getjesronde", want de N.W.U. (Ned. Wiel- De „natuurbescherming" in Velsen wil niet zo-maar een woord zijn en de vele geestdriftigen, die haar van nu af te zamen gaan bevorderen op alle moge lijke manieren, zullen het heus niet laten bij een vriendelijk „spaart de vogels" of een vermanend laat niet tot dank van 't aangenaam verpozen....". Er komen in deze actie voor natuurmin en natuurkennis nog heel andere dingen uit de bus. Onder meer een slagzinnen- wedstrijd, waarmee de natuurbescher mingscommissie heel Velsen boekenbon- nen wil laten verdienen. Dat gaat zo: iedere, enigszins dichterlijk aangelegde Velsenaar boven de achttien jaar mag een slagzin opsturen naar de secreta resse van die commissie, mejuffrouw N. Goud, p.a. Plantsoendienst, Velserduin- weg 127, Umuiden-Oost, waarin zij oj hij uitdrukking geeft aan de idee van de natuurbescherming. Zo'n slagzin wordt door een jury van natuurbeschermers bekeken en dan gebruikt „tot leering ende vermaeck" misschien wel op een groot bord in Velserbeek. Wij loeten er alvast eentje: „Blijf met je poten van de groene loten". Maar die zal, omdat we hem eens in Haarlem hebben gehoord, wel afge keurd worden en bovendien is hij wat aan de forse kant. 't Is dan ook alleen maar even, om de bedoeling te laten zien. De slagzinnen, die niet bekroond wor den, kunnen wellicht gebruikt worden voor het Vclsense natuurbeschermings blaadje, dat binnenkort periodiek gaat verschijnen. Wet uw pen, Velsenaren, en verdien een boek! DINSDAG 13 MEI Thalia, 20 uur: Cabaret van Roland Wag- ter voor leden D.S.S. Rex, 20 uur: Toneelvereniging „Varia" met „Blanke Ballast". WOENSDAG 14 MEI Raadhuis: Van 14 tot 15 uur, spreekuur Wethouder van Onderwijs. Witte Kruisgebouw: Kennemerlaan 125, van 14.30 tot 15 uur, spreekuur kraam- centrum. Thalia: 29 uur, „Achter gevangenismuren". Rex: 20 uur, „De Verdachte". worden samengesteld. Zulks in verband met het samenstellen van de wedstrijdka lender. En „Vlaggetjesdag" valt nu een maal niet elk jaar op 17 Mei en in Decem ber zijn de reders het nog lang niet eens over het uitvaren van de vloot. Beliën verslagen In de finale van het Kennemer jeugd- tournooi is L. Fopma er in geslaagd de match tegen Beliën (St. Bavo) te winnen, waar door deze Kijk Uit speler jeugddamkam- pioen van Haarlem en Omstreken is ge worden. Met de Amsterdamse kampioen v. Nieuw- kerk en de overige kampioenen uit Zaan dam, Helder en Alkmaar zullen deze spelers gaan uitmaken wie de sterkste jeugdspeler in Noordholland is. De kampioen van Noordholland komt uit in de eindstrijd om het kampioenschap van Nederland, welke wedstrijd in de eerste week na Pinksteren zal worden gespeeld. De titelhouder van het vorige jaar in Ken nemerland, Heime Langbroek (DCIJ) ver overde in de finale de vierde plaats. Aanvoer van grondstoffen Voor de papierfabidek Van Gelder Zonen zijn Maandag twee zeeschepen aangeko men. Het Zweedse s.s. „Burgundia" voerde van Gothenburg 1160 ton houtstof aan en het Duitse s.s. „Lore Ottens", dat tijdelijk ligplaats had aan de Kanaaldijk, bracht van Hamina (Finland) een lading van 552 va dem hout mee. Een eenzame Zuid-Koreaan trekt langs de weg van Panmoendjom naar het Zuiden, op zoek naar een vredig hoekje land, dat hij kan beploegen zonder de hulp van bommen. Zijn vrouw volgt hem op korte afstand. Duizenden Koreanen, in Noord en Zuid, de werkelijke slachtoffers van de wrede oorlog in hun land, trekken voortdurend door het land, op zoek naar een onderdak. Er zijn in Velsen en Beverwijk plannen in voorbereiding om een „Kennemer Film kring" op te richten, teneinde de betere cul turele films, waarvan zelden door het pu bliek genoten kan worden, te vertonen. Al zijn de plannen nog in een voorberei dend stadium, de belangstelling er voor van vele kanten is groot. De Algemene Bever- wijkse Culturele Commissie (ABCC) heeft reeds met succes vele „betere" films voor het Beverwijkse publiek gedraaid en het is dan ook de bedoeling de filmkring voor de eventuele leden ten Noorden van het Kanaal aan te doen sluiten bij deze ABCC. In Velsen zou zij eventueel ondergebracht kunnen worden in de Velser Gemeenschap. Men wil, behalve de films die een zeker cultureel peil bezitten, ook af en toe ex perimenteren in de richting van de smal film. Voorlopig zijn de contactadressen voor de nieuwe filmkring i.o. voor Velsen: de heer A. K. Kooy, Scheldestraat 92, IJmui den en R. Rahusen, Berkenlaan 8, Bever wijk. Tijdens het meren van het Duitse s.s. „Lore Ottens", dat Maandagmorgen voor de papierfabriek aankwam, had de onge veer veertigjarige matroos Börnz het on geluk met het rechterbeen bekneld te raken tussen een staaldraad. Doordat de man met een luide schreeuw zijn netelige positie had kenbaar gemaakt, kon afknellen van de voet worden voorkomen. Dokter L. J. Vree- ling, die de eerste hulp verleende, stelde een enkelbreuk vast, waarna de matroos per ziekenauto naar het Rode Kruis-zieken- huis is overgebracht. Een drietal partijen moest gespeeld wor den tussen de DCIJ'er T. Postma en Blom van de Haarlemse Damclub teneinde uit te maken, wie van hen de derde plaats in het Kennemerland-damtournooi zal innemen. Kennemerland kan in het najaar drie spe lers afvaardigen naar het provinciaal kam pioenschap. Hollenberg van VKD en Wil- lemse van St. Bavo zijn respectievelijk reeds eerste en tweede geworden. De eerste partij verloor Postma, de tweede won hij en in de derde partij staat de DCIJ'er iets in het voordeel in 10 om 10 afgebroken. Woensdagavond wordt in de Ripperda- kazerne de wedstrijd uitgespeeld. DCIJ gastvrouwe Voor vanavond is de derde en laatste ronde vastgesteld van het Vrijhoftournooi. In de finale hebben zich voorzitter K. de Jong, B. Dukel en H. Laros geplaatst. De vierde is nog niet bekend. Elk jaar weer deint een grote, witte vogel voor de haringvloot uit: het goede oude Hospitaalkerkschip „De Hoop", dat zijn eenvoudige naam al sinds veertig jaren eer aandoet en een onmisbaar element is geworden, overal, waar haringvissers bijeen zijn. Veertig jaar is een hele leeftijd voor een schip en het hoeft geen verwondering te wekken, dat de bestuurderen van de Vereniging ten behoeve van zeelieden van elke „nationaliteit" (en elke gezindte, zoals iedere vissersman weet) ieder voorjaar weer werkelijk opgelucht zijn, als ze horen, dat het aftandse schoenertje door de strenge beugel van de Scheepvaartinspectie geglipt is en zeewaardig werd bevonden. Er moet hoognodig een nieuwe „Hoop" komen. De hoop met een kleine letter is er allang, maar de f 650.000, die deze toeverlaat van duizenden varenden moet kosten, zijn er nog niet. Vandaar dat de exploiterende vereniging dan ook een aardige actie op touw heeft gezet, om het geld er voor los te weken. De inrichting van de doktershut, het hart van het kliniekje, dat ook de nieuwe „Hoop" moet krijgen, is er al, dank zij een gift van 5000,door de Maatschappij tot redding van drenkelingen; de kielplaat werd „gelegd" door een firma, die 1000, cadeau deed en zo zijn er meer welkome giften binnengekomen. De administrateur van de vereniging-voor zeelieden, de heer H. J. Suermondt, gaat echter ook de rest van het nieuw te bou wen schip (drie werven hebben al werk tekeningen gezonden, waarvan er één erg aantrekkelijk is) op voorhand verkopen, zodat elke Nederlander, die wat voelt voor de drijvende kerk-hospitaal-radiokliniek voor een gulden zich een klinknagel van de „Hoop aanschaffen kan en dan de veilige zekerheid heeft, dat „zijn" klinknagel met tertijd de vissers der Noordzee van de Shetlands tot Dieppe de medische en ziel kundige steun zal kunnen helpen geven, die soms brood en broodnodig zijn op de Brêeveertien. Pijn en moeite Het verhaal van de oude „Hoop", die de 20e Mei met de haringloggers uit Vlaar- dingen zal vertrekken, is een verhaal vol pijn en moeite. Het begint eigenlijk al drie eeuwen terug, toen de voorganger van de moderne me disch-religieuze verzorging op zee in de vorm van „konvooiers" met de vissersvloot optrokken en de chirurgijn of de predikant pekelvreters of pekelzonden cureerden, al naar hun aard. Later, pas in 1898, nam een Schotse dominéé, reverend Chambers, het initiatief tot een moderne opzet van dit werk, dat tussen de konvooiers en de „Hoop" prak tisch alleen in de havens werd gedaan en dan nog vaak met de Franse slag. Er is toen een Lowestoft-schoener gekocht, zoals er in die jaren verscheidene op en neer joegen van Dungeness tot de Nederlandse havens ter beloodsing van de koopvaarders, maar later is daar een moderner schip, de „Hoop" van nu, voor in de plaats gekomen. De radiotelefonie dwong het werk van het hospitaalkerkschip weer later in een nieuwe richting, want niet alleen werd er zieken- en zielszorg besteed aan de mannen van de vloot, maar als een radio van een of ander schip het vertikte, kwam de marco nist van de „Hoop" zelf kijken. Soms lukte zo'n operatie alleen al, door scherp luiste ren en wist de „Hoop"-marconist aan de „stem" van de zender wel, welk type het was en hoe het mankement te verhelpen zou zijn. Wreed schip De „Hoop" voer veertig jaren. Gebouwd als zeilschip, later voorzien van een hulpmotor (eerst van 50, daarna 90 en tenslotte in 1938 van 200 pk), was dit schip berucht om z'n „wreedheid", het was en is nog altijd een vermoeiende schuit, die nooit geheel stil ligt, die slaat en hakt, dat het een aard heeft. Dus eigen lijk is deze blanke toeverlaat der vissers nooit helemaal geschikt geweest voor het werk tussen de vloot. Niet om zijn „ruk kerigheid", niet om z'n te geringe accom modatie. Want als Paai van Jan van de logger „Goede Verwachting" met z'n vinger tus sen de winch had gezeten en met bekwame spoed aan boord werd gebracht, moest de bemanning van het hospitaalkerkschip als de weerga uit het logies verkassen, want de etenstafel was tevens onderzoektafel een bedenkelijk schommelende tafel boven dien vanwege de ongemakkelijkheid van de oude schoener op de deining. En in dat zelfde logies wordt kerk gehouden op de Zondagen. Dubbeltjes als dank Toch zou de haringvisser voor geen geld zijn „Hoop" willen missen. Dat bewijzen de busjes wel, die op elke logger de dub beltjes opvangen, die de dankbare man schap er in stopt om de onkosten van het Hospitaalkerkschip te helpen bestrijden. In 1951 bracht de bemanning van de KW 78 „Excelsior" liefst 125,bij elkaar, waarvoor het schip de „Hoopwimpel" krijgt als „topscorer" van de Katwijkse en IJmuidense vloot. De Sch. 120 kwam ex- zelfs nog bovenuit met 178.55, maar ja, de Scheveningers zitten nu eenmaal beter in de slappe was, dan die van Katwijk. De vissers alleen zullen echter nooit de 650.000 voor een. nieuw schip bijeen kunnen brengen. Reders, de stad Amster dam, het grote publiek en al, wie hai-ing eet en haring leest, worden door de ver eniging aangeklampt voor een bijdrage. Alleen als er van alle kanten gesteund wordt kan het nieuwe schip gebouwd worden een schip, dat 260 ton groot wordt, de 10 mijl zal moeten kunnen halen en daarom met een 400 pk-diesel zal wor den uitgerust. Nieuwbouw aan de Van Rijswijkstraat In opdracht van een herbouwpliohlige voert de IJmuidense aannemer R. de Boer aan de Van Rijswijkstraat de bouw uit van een woning met kleine werkplaats. Met de funderingswex-kzaamheden is Maandag een begin gemaakt. Geen speekuur Wethouder H. de Boer van Onderwijs, Sport en Culturele Zaken, heeft morgen, Woensdagmiddag, geen spreekuur. Op het moment, dat het Hospitaalkerk schip „De Hoop" weer met de haring vloot zee zal kiezen voor een „nieuwe teelt", komt het bericht, dat schipper Willem de Vreugd, die 20 jaar lang de witte schoener bevoer, afgekeurd is. Hij zal de eerste reizen nog wel als adviseur van zijn opvolger optreden, maar in middels heeft de'..Vereniging voor Zee liedendoor zijn komend heengaan een bittere maar onvermijdelijke pil te slik ken gekregen. Deze man, die een figuur is geworden in de Nederlandse visserij, krijgt ongetwijfeld de beste wensen mee van de ganse visserijgemeenschap. Ouderavond met film over „Centraal Genootschap" De oudercommissies van de openbare lagere „ir. L. P. Krijgerschool" en „Water- vlietschool" houden in het gymnastiek lokaal van laatstgenoemde school aan de Van Diepenstraat Donderdag een ouder avond. In deze bijeenkomst zullen enkele films worden vertoond, die betrekking hebben op de kinderuitzending door het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en ge zondheidsoorden te Amsterdam. Dr. L. S. Limborgh Meyer, hoofd van de gemeentelijke geneeskundige dienst en voorzitter van de afdeling Velsen van het C.G.K.G., zal hierbij een toelichtend en propagandistisch woord spreken. „Bonte Duif" in hoog tempo naar huis Zondag vloog de postduivenvereniging „de Bonte Duif' uit IJmuiden-Oost van Vilvoorde over een afstand van 171 km. De duiven werden om 8.10 uur in vrijheid gesteld met staartwind en de eerste werd al om 10.02 uur door de heer Verwer geklokt, zodat dit dier een snelheid van pl.m. 92 km. per uur maakte. De laatst prijswinnende duif sloot het concours af om 10.07 uur. De prestaties zijn: J. Verwer 1, 10, 26. 27, 40, 41, 42, 52, 53; H. v. d. Pieterman 2, 3, 4, 14, 15, 18, 23, 38, 39: J. Minneboo 5. 7, 13. 21, 28, 29, 35, 36. 37, 47; D. Winkel 6, 19; J. Kaldenbach 8, 9; W. Kochs 11, 22, 31; A. Bel- froid 12, 20, 34, 49, 50; G. v. Zutphen 16 45, 51; H. v. d. Werff 17, 32, 33; Middelkoop 24; H. Uleake 25, 43; J. Dekker 30; Wielart 44; C. Broek 46, 48; A. Kouwenhoven 54. Bloemencorso gaat door In de bovenzaal van hotel Ter Burg ver gaderde Maandagavond de afdeling „Mid den Kennemerland" van V.V.V. De vice-voorzitter, de heer T.C.A. Böl- ger, wees er in zijn openingswoord op, dat de vereniging tot nu toe hoofdzakelijk op Beverwijk was „afgestemd", maar dat er voor de nabije toekomst te voorzien was, dat de omliggende gemeenten meer als re creatie-oord zullen gaan betekenen. Hij zou daarom graag meer contact met V.V.V., afdeling Wijk aan Zee en Heemskerk wil len opnemen. Uit het jaarverslag bleek dat de vereni ging 218 leden telt, wat te weinig werd ge acht op een inwonertal van 30.000. Aftreden en herkiesbaar van het bestuur waren de heren J. Koppens, P. H. Schmit en J. B. Schoos, die echter werden vervan gen door de heren Chr. Belterman, J. Berg en F. Groot. Vervolgens werd voor de heer A. Blom Hzn., die om gezondheidsredenen als voor zitter had moeten bedanken, de heer T. C. A. Bölger als praeses benoemd, die op merkte dat hem een moeilijke taak wacht te, aangezien de vereniging financieel zeer labiel is. Hij hoopte echter V.V.V. tot grote bloei te mogen brengen. Over de werkzaamheden voor het ko mende seizoen kon nog niets anders bekend gemaakt worden, dan dat het bloemencorso met subsidie dit jaar dooi-gang zou vinden. Tenslotte werd de heer A. Blom Hzn. tot erelid benoemd. Concert van H.O.K. voor de leden van „De Gieteling" Het symphonie-orkest „Hoogoven Kunst kring" zal op Vrijdag 16 Mei om acht uur een concert geven in het Wijkgebouw aan het Stratingsplantsoen. Onder leiding van dirigent Frangois Eisen zullen worden uitgevoerd de symphonie no. 104 in D dur van Joseph Haydn, het Fluit- kwartet in A dur. K.V. 298 van Mozart en het Pianoconcert no. 1 in C dur opus 15 van L. van Beethoven. Als piano-soliste zal Elsa Nolthenius medewerking verlenen. Tweede vlucht van „De Reisduif" Voor de tweede maal in het seizoen hebben de duiven van de leden van de „Reisduif" Zondag een vlucht gemaakt, nu van Vilvoor de. een tocht van 175 km. In totaal vlogen 706 duiven mee. De dieren werden om 8.10 losgelaten, terwijl de eerste duif om 10.05 en de laatste om 10.08 uur binnenvloog. De voornaamste uitslagen waren: 1. S. Warmerhoven; 2. T. Gravemaker; 3. P. H. Minnen; 4. A. v. Son; 5. C. Castricum; 6. D. Stiemer; 7. G. Westraten; 8. P. v. d. Oute- naar; 9. D. Philippi; 10. C. G. J. Dekker; 11. C. Hoeks; 12. W. Fernee. Door de remise-partijen van ir. Van Dijk en Lax-os tegen Dukel en Bandstra hebben twee der leiders in het Nederlands kampioenschaps-damtournooi nog één punt voorsprong op een groep van vier, waarin Keller en Metz, die beiden hun partij in de tweede x-onde van de finale om het lands kampioenschap wisten te winnen, zich ge nesteld hebben. Er zijn nu nog vier ronden te spelen en de strijd is nog volkomen on beslist. Keller is een serieuze candidaat die zich ondanks zijn punt achterstand, door twee achtereenvolgende overwin ningen tot de kopgroep heeft opgewerkt. Met fors spel trad Dukel tegen ir. Van Dijk op en reeds na de opening bleef ex- voor de leider niets anders over dan de aanstormende IJmuidenaar met een om singelingspoging te intimideren. Met zwart bleef de D.C.IJ.'er echter verder ram meien en drong door op de vijandelijke velden 28 en 29. Dukel consolideerde de overblijvende (voordelige) stelling en toen waren de meningen onder de toeschouwers, dat de leider zou vei'liezen. De D.C.IJ.'er haalde er twee stukken voordeel uit, maar zijn te genspeler kon nog net remise forceren. Laros ondex-nam een Roozenburg-opstel- ling, waar de Friese kampioen niet op in ging; later probeerde de IJmuidenaar een kans in de klassieke partij, maar de taaie Bandstra hield vol en Laros moest met remise genoegen nemen. Metz is gelukkig. Zijn spel is weinig on- dcx-nemend maar in een stelling, die veel beter ja zelfs gewonnen was voor de Haar lemmer W. de Jong, overschreed deze de tijd en Metz boekte een reglementaire overwinning. De winst die Keiler op de Utrechtenaar Hofman maakte was indrukwekkend. Een door Hofman ingenomen voorpost wist de nationale kampioen prachtig te omsinge len. Toen Hofman gedwongen werd ter ondex-steuning van zijn vooi-post te „slui ten", combineerde Keiler de Utrechtenaar tot overgave. De partyen Bex-gsma-Roozenburg en Huisman-Bizot werden zonder veel omslag remise. Zaterdag wordt het tournooi met de par tijen: Dukel-Bandstra, De Jong-v. Dijk, Bizot-Hofman, Laros-Bergsma, Roozen- bux-g-Huisman en Keller-Metz, voortgezet. „De IJmonden"-vlïegers kwamen van Weert De postduivenvereniging van Zaterdag vliegers „De IJmonden" hield een wedvlucht van Weert (L.) af over een afstand van 106 km. De eerste duif kwam om 14.49 xiur binnen en de laatste om 15.35 uur. De uitslag werd: 1 J. Suurmond 1, 2, 3, 6, 14, 15, 20, 22, 32; 2. D. A. Visser 4, 8, 11, 27; 3. Mevr. De Boer 5. 12. 16. 18. 21, 24, 26, 28 30; 4. W. Koele 7, 9, 17, 29, 33; 5. P. Hóekstra 10, 19. 23; 6. C P. Bekker 13, 34, 36; 7. D. Visser 25, 31, 35, 37. De volgende vlucht is vastgesteld van Roermond af over 170 km. D.S.T.O. en O.D.V. dammen gelijk op Voor een plaats in de hoofdklasse van Noordholland waren twee ontmoetingen vast gesteld tussen de Amsterdamse clubs DSTO en ODV. Beide eindigden (onder hoogspan ning) met een gelijk spel. Nu is er op 20 Mei een derde wedstrijd vastgesteld tussen de beide damtientallen. „Moeder gevraagd" door „Jan van Dommelen" Als derde opvoering van dit seizoen geeft de Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" op Maandag 19 Mei het toneel stuk „Moeder gevraagd" van Maarten van Vucht. Deze avond, die in de „Weyman" wordt gehouden, wordt voor de eerste keer op Zaterdag 17 Mei gegeven en daarna nog eens op 19 en 20 Mei. In de serre van hotel „Ter Burg" werd Maandagavond een vergadering gehouden, waar tussen het bestuur der K.N.V.B. en de besturen der plaatselijke voetbalvereni gingen van gedachten is gewisseld over de wilde" bedrijfscompetities. De KNVB zei het te betreuren, dat KNVB-leden in deze competities (met uitzondering van het H.O. bedrijfsvoetbaltournooi) meespelen. De heer A. v. d. Aart, die namens de K.N. V.B. het woord voerde, wees er op dat men drie jaar geleden een dergelijke vergade ring had belegd en dat men uit Beverwijk hierna nooit meer een kik had vernomen, hoewel de zaak volgens hem toch niet ge heel recht lag. Dé heer G. Kruyver, ook uit het bestuur van de K.N.V.B. hield een uitgebreid be toog, waarin hij de voetbalvereniging „Be verwijk" verweet, van twee walletjes te willen eten, door haar veld ook aan de be- drijfselftallen te verhuren, waarna de heer C. v. d. Veen namens V.V. „Beverwijk" de noodzaak hiervan uiteenzette. Aangaande de wilde competities werd nog opgemerkt dat voor de bedrijfselftallen de mogelijkheid bestond om in K.N.V.B.- verband te spelen tegen een waarborgsom van 50 en een contributie van één cent per lid per week. De raad van Beverwijk komt Dinsdag avond 20 Mei in openbare vergadering bij een op „Scheybeeck". De volgende punten komen dan in bespreking: Benoemingen bij het Nijverheidsonder wijs; voorstel tot het beschikbaarstellen van geld om de openbare scholen voor ge woon l.o., voortgezet l.o. en buitengewoon I.o. in de gelegenheid te stellen gebruik te maken van de schoolradiolessen; voorstel len tot toekenning van een gemeentelijke max-ge aan het personeel van de openbare en bijzondere scholen voor buitengewoon l.o. aan zwakzinnigen; tot wijziging van de instructie voor het onderwijzend personeel der l.o. scholen; tot subsidiëring van bizon- dere scholen voor middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs; tot het beschikbaar stellen van een crediet voor verbouwing van de toestellenkamer van het gasbedrijf in Castricum en enkele axxdere voox-zienin- gen; tot het aangaan van een huurovex-een- komst met de bewoners van het perceel Zeestraat 8; tot wijziging van de precario- verordening; tot vaststelling van een par tieel uitbreidingsplan ,Wijk aan Zee". Tot slot worden mededeling en ingeko men stukken behandeld. In de oorlogsjaren kreeg boer J. v. d. Sluys van de Duitsers te horen, dat hij zijn boerderij moest ontruimen. Wat dat voor een boer betekent, wiens hele bestaan aan de hoeve is verbonden is geen gx-oot geheim meer na de overstroming van Walcheren en de inundatie van de Wieringermeer. Tegenover zijn land kon deze boer ech ter aan de Zeestraat een woonhuis huren en de beesten werden bij collega's onder gebracht. Na de bevrijding kreeg hij de beschik king over één van de twee loodsen, die de Duitsers bij huize „Westerhout" als paar denstal hadden laten zetten; de andere werd in gebruik genomen door de heer J. Joor, wiens boex-derij bij de munitie explosie in Juli 1945 totaal vernietigd werd. Aan de Zeestraat op 208, vlak bij de plaats, waar eens de oude boerdex-ij van boer v. d. Sluys stond, is thans door aan nemer Tromp een kapitale, modexme modelboerderij met woonhuis gezet, waar in twee families hun bedrijf nu „onder eigen dak" zullen kunnen voortzetten. De boerderij omvat een ruime stal met auto matische drinkwatervooi'ziening, een klein vee- en een paax-denstal, een voerbex-g- plaats en een gx-ote bergplaats voor het hooi en wagens. Verkoping van drie panden aan de Breestraat Ten ovex-staan van notaris T. C. A. Bölger zullen op Donderdag 15 Mei in het veiling gebouw 't Centrum aan de Koningstraat de drie winkelhuizen xnet afzondexdijke boven huizen, gelegen aan de Breestraat tussen het Luxor Theater en hotel Ter Burg openbaar worden verkocht. De heer P. v. d. Ham deelde als voorzit ter van de R.K. Sportvereniging I.E.V. gis teravond in het Kennemer Theater aan het slot van zijn optimistisch jaaroverzicht mede, dat de ontspanningscommissie dit maal wenste af te wijken van de traditio nele bonte avonden en er daarom de voor keur aan gegevexx had, eens een toneelstuk te laten opvoeren door eigen leden. Voor het resultaat van deze poging deed hij x-eeds bij voox-baat een beroep op de welwillend heid van het publiek, omdat verreweg de meesten der optredende leden voordien nog nimmer een voet op de planken had den gezet en deze avond dus voor hen de eerste kennismaking met voetlicht en cou lissen betekende. Aldus gewaarschuwd, nam uw recensent zich voor de critische maatstaven zo laag mogelijk aan te leggen. Maar deze opvoe ring verdroeg geen enkele critiek. Men had met de keuze van „Als de klok waarschuwt" veel te hoog ge grepen. Deze oorspronkelijke thx-iller van de gebroeders R. en C. H. Feenstra stelt toch altijd nog zekere eisen van sfeer, tem po en dictie, wil mexx er in slagen de ver eiste spanning bij het publiek op te wek ken en het was duidelijk te xnerken, dat zowel de regie als de spelers hiervan maar weinig notie hadden. In dit geval is het niemand kwalijk te nemen. Men vex*wisselt nu eenmaal niet zo eenvoudig voetbal schoenen en rekstok voor pruik exx schmink, zonder te ervaren dat toneelspelen heus niet zo eenvoudig is, als het misschien wel lijkt. Dc voorzitter had zich nog beducht ge toond voor plankenkoorts, maar deze vrees werd in het geheel niet bewaarheid. In tegendeel, de spelers gaveix duidelijk blijk dat zij in hun rollen een danig plezier heb- bexx gehad en deze stemming sloeg al spoe dig op de zaal over. De toeschouwers heb ben zich nog uitstekend geamuseerd om de robuuste kapitein Brouwer, zijn hautaine echtgenote en de mallotige dokter Van Gendt (met dt), die aan het slot zo waar xxog een zwarte schux-k blijkt te zijn. En de lugubere Sinne wist daarbij menigeen een aantal koude rillingen te bezox-gen, zodat I.E.V. over het met beperkte middelen be haalde succes wel bijzoaxder ingenomen zal zijn. J. v. D.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7