N.S. willen verhoogde baan nog vóór 3 October klaarhebben Diploma Massamaatschappij schaadt ons onderwijs t FIAT 500 DE BUTS KLEDING Avondvierdaagse 1952 begonnen liaison HILLEGE Firma J. DE GRAAF ff 425 - Pasfoto's r n r p ^LnJi^ Financiële tegenslag van f 150.000 door verzakking Indonesische regering is teleurgesteld MORRIS MINOR 1950 Luidsprekers Pres. Steinstraat 1 „Hollywood" DONDERDAG 19 JUNI 1952 7 De spoorwegwerken in Leiden Veiligheidsraad behandelt bacteriologische oorlog voering Paspoortinstructie 1952 Amsterdamse professor spreekt op Onderwijzersdag 1952 Agent stond wegens mishandeling terecht Officieren van de lucht machtstaf stonden terecht Visserij-Varia Scheepvaart SUCCESSCHOTELS f2.50 AUTOFINANCIERING ONGEVALLENVERZEKERING in één dag klaar De treinreiziger, die uit de richting Am sterdam of Rotterdam het station Leiden nadert en de blik naar buiten richt, kan zien dat er al flink schot begint te komen 5n de Leidse spoorwegwerken. Op enkele plaatsen na is de verhoogde baan „dicht"; de diverse kunstwerken, waaronder de via ducten, vorderen ziender-ogen en er komt tekening in de situatie bij het tweede en derde perron, waar reeds een wachtkamer met een kleine restauratie is opgetrokken. Bijna 3]/2 jaar (op 8 Januari 1949 werden deze werken ingeleid met het dempen van de spoorhaven) is men reeds bezig met de uitvoering van dit millioenenplan. Het zal nog tot medio 1954 duren voordat alles ge reed is. Ondanks de goede vooruitgang hebben de Nederlandse Spoorwegen in de omgeving van het gecombineerde viaduct aan de Haarlemmertrekvaart een grote tegenslag moeten incasseren. Op deze plaats „leeft" de bodem, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat zich ernstige verzakkingen hebben voorgedaan. Verzakkingen, die de verhoog de baan ruim een halve meter omlaag brachten, een bouwkeet op haar grond vesten deden trillen en een twee meter brede sloot op een bepaald gedeelte dicht geschoven hebben. De Nederlandse Spoorwegen, die nog al tijd vasthouden aan het doel: vóór 3 Oc tober op de verhoogde baan, zetten thans alles op alles om de gevolgen van deze tegenslag te overwinnen. Men denkt aan deze verzakkingen paal en perk te kunnen stellen door het aan brengen van een „ontlastingsvloer", die zowel aan het Noordelijk als aan het Zui delijk deel van dit viaduct moet worden aangebracht. In totaal zullen hiervoor ongeveer 130 palen extra geheid moeten worden. De voorbereidende werkzaam heden hiertoe worden reeds getroffen. De verzakking betekent een financiële st NEW YORK. (Reuter). Gisteren heeft de Veiligheidsraad het debat geopend over bacteriologische oorlogvoering. De Russi sche afgevaardigde Jacob Malik, die op het ogenblik voorzitter is, had 'de vergadering belegd. Ter tafel lag een Russische reso lutie, die alle landen verzoekt het Geneef- se protocol van 1925, houdende een verbod van bacteriologische oorlogvoering, te rati ficeren. Na een twistgesprek van twee uur over de formulering van de agenda, werd tenslotte een agenda goedgekeurd, die twee punten bevatte: Een uitnodiging aan alle landen om het protocol van Genève tegen het gebruik van gas en bacteriolo gische wapens te tekenen en de toelating van 14 landen tot de UNO. Malik diende zijn voorstel in, zonder met een woord melding te maken van de beschuldiging, dat de .strijdkrachten van de UNO in Korea gebruik maken van bac teriologische wapens. Tot ieders verbazing, aldus Reuter, was de toon van zijn toe spraak gematigd. De Amerikaanse gedelegeerde, Gross, zeide, dat de verklaring van de Sovjet- Unie, dat zij zich aan het protocol van Genève houdt „bedriegerij" is. Amerika heeft geen vertrouwen in „papieren belof ten" van de Sovjet-regering. De Sovjet- Unie heeft een campagne gevoerd, waarin de UNO-strijdkrachten beschuldigd worden in Korea bacteriologische wapens te ge bruiken. De Sovjet-Unie heeft echter nooit het bewijs geleverd. Gross werd door voorzitter Malik tot de orde geroepen, die zeide, dat „de resolutie niet naar de Koreaanse kwestie verwijst", tegenvaller van ongeveer f 150.000.en met de werkzaamheden tot opheffing van dit euvel zulen ongeveer twee maanden gemoeid zijn. Hulpviaduct zal verdwijnen. Nu het tijdelijk hulpviaduct aan de Rijns- burgerweg zijn voltooiing nadert en het verkeer hier reeds onderdoor gaat, vragen velen zich af of dit nood-viaduct straks weer zal worden afgebroken. De spoorweg directie heeft dienaangaande verklaard, dat het in de bedoeling ligt om dit viaduct straks „in de verhoogde baan te doen ver dwijnen". Tot medio 1954 zal het echter als hulpviaduct dienst blijven doen. Na die tijd wordt het volgestort. Het is niet het voornemen van de N.S. om de eerste rit op de verhoogde baan ofschoon voor Leiden uiterst belangrijk met festiviteiten gepaard te doen gaan. Pas bij de oplevering van het gehele werk in medio 1954 zal er waarschijnlijk feest gevierd worden. De minister van Buitenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer een exem plaar doen toekomen van zijn beschikking van 26 Mei 1952, waaraan gehecht de Pas poortinstructie Nederland 1952. De vaststelling van een nieuwe paspoort instructie is nodig, omdat de voorgaande van 1929 dateert. In het algemeen is thans de bevoegdheid tot het afgeven van paspoorten gedele geerd aan de burgemeesters van gemeenten met meer van 100.000 inwoners en voorts aan de burgemeestei's van enkele kleinere gemeenten. De bevoegdheid is niet gedelegeerd aan de burgemeesters van de provinciehoofd steden, aangezien de provinciale griffies de werkzaamheden ter plaatse kunnen opvan gen. Betreffende de meermalen gestelde vraag of afgifte of verlenging van een paspoort een recht of een gunst is, ver klaart de minister dat er enerzijds een aantal redenen van openbare orde en vei ligheid en van landsbelang is, die het on gewenst maken toe te staan, dat iemand het land verlaat of zich in het buitenland ophoudt. In deze gevallen moet de over heid de bevoegdheid bezitten de afgifte of verlenging van een paspoort te weigeren of ook, in ernstige gevallen, een paspoort in te trekken. Anderzijds mag het niet van de willekeur van de paspoortafgevende autoriteit afhangen, of aan een bepaalde persoon al dan niet een paspoort wordt af gegeven. iü..V.. Behalve door de ellende tengevolge van de oorlogshandelingen wordt de bevolking van Korea ook nog getroffen door mislukte oogsten en een slechte stand van de gewassen, die thans op het veld staan, slechter dan in de laatste zeventig jaren het geval was. Alles wat aan ook maar enigszins er voor in aanmerking komt wordt als voedsel gebruikt,- lot zelfs de schors van pijnbomen. Deze wordt zorgvuldig afge schraapt en daarna gekookt. Een oud Koreaans vrouwtje is bezig met het vergaren van het ongewone voedsel. INGRID BERGMAN KREEG TWEELING De filmster Ingrid Bergman, echtgenote van de Italiaanse regisseur Roberto Rossel- lini, heeft Woensdag het leven geschonken aan een tweeling (meisjes). Voor ongeveer 250 onderwijzers van alle Haai-lemse gemeentelijke lagere scholen, bijeen in „Dreefzicht" voor de „Onderwij zersdag 1952" hield de Amsterdamse pro fessor dr A. D. de Groot (Toegepaste psy chologie) gisteren een inleiding over het onderwerp: „Het selectieprobleem in een democratische schoolorganisatie". De spreker hekelde het huidige stelsel, waarin „de klassenmaatschappij der diploma's" volgens hem in bedenkelijke mate weer spiegeld is, en pleitte voor een verder door voerden van de lyceumgedachte, waarbij binnen eenzelfde school meer mogelijk heden tot ontplooiing zijn voor alle intelli gentieniveaus. Met het diplomastelsel is Nederland in een vicieuze cirkel geraakt, aldus prof. De Groot. De ouders van de leerlingen willen de prestaties van hun kinderen zo hoog mogelijk gewaardeerd zien in een diploma Woensdagavond zijn voor de negende maal honderden wandelaars te Haarlem begonnen aan de wandelingen van de Avondvier daagse. De jeugd stond reeds om halfvijf te wachten en we hoorden de vreemdste ver halen van ervaringen van vorige tochten. De ouderen deden het wat kalmer aan, doch uit de gesprekken bleek, dat de Ned. Wandel sport Bond met de. avondvierdaagse vele harten gewonnen heeft. Bij de jeugd waren leerlingen van de Brederodeschool uit Sant poort-station en 't bosvolkje van St. Francis- cus dat reeds meer meegewandeld heeft. Bij de ouderen waren er behalve de vele indi- viduelen, de bekende wandelsportverenigin gen uit Haarlem en omgeving. Zonder veel pech kwamen allen op tijd binnen. Hedenavond gaat de jeugd een wandeling maken door Aerdenhout en de ouderen naar Vogelenzang en Bentveld. Het parcours van morgen, Vrijdag, is als volgt: 10 km.: Hoofmanstraat, Zijlweg, Bloemend. De tocht ging Woensdagavond langs het Noorder Buitenspaarne. weg, Mollaan, Brederodelaan, Zomerzorger- laan, Hoge Duin en Daalseweg, ter Hofstede laan, Militaireweg, Julianalaan, Zijlweg, Hoofmanstraat. 15 km.: Hoofmanstraat, Zijlweg, Juliana laan, Prins Hcndriklaan, Oranje Nassaulaan, Julianalaan, Vrijburglaan, Dompvloedslaan, Bloemend, weg, Mollaan, Brederodelaan, Bergweg, Velserendlaan, Brederodeweg, Duinweg, Wüstelaan, J. v. Beemlaan, Hoofd straat, Rijksstraatweg, Delftlaan, Wilgen straat, Laurierstraat, Voorduinstraat, Sinne- veldstraat, J. Haringstraat, Heussenstraat, Delftlaan, Kleverparkweg, Brederodestraat, Adr. Stoopplein, Julianalaan, Zijlweg, Hoof manstraat. en er bestaat dus de sterke neiging om kin deren zo hoog mogelijk te laten grijpen. Wanneer iemand dus een bepaald diploma heeft, kan men er zeker van zijn dat dat de graadmeter is van zijn uiterste kunnen, zodat de maatschappij niet beter kan doen dan naar diploma's te kijken 1). Het resyl- taat van deze neiging is dat de prestaties van de kinderen opgevoerd worden tot een uiterste, waarbij zij geen of weinig ge legenheid hebben om zich op eigen initia tief te ontwikkelen en waarbij velen de smadelijke declassering van het afvallen niet kunnen ontkomen. De onderwijspro gramma's zijn zwaar en star; de helft van hen die naar de middelbare school gaan, halen het eindexamen niet. Een lichtpunt in deze sombere toestand noemde spreker de lyceumgedachte, waar bij de leerling halverwege zijn opleiding kan kiezen welke verdere opleiding op de zelfde school voor hem het beste zal zijn. Ook kan een lyceïst na zijn keuze van gedachten veranderen, en naar een andere afdeling overstappen, zonder de schande op zich te laden, die het verlaten van de school voor hen zou betekenen. Maar de ly cea bevatten nog mar vier afdelingen; het stelsel zou moeten worden uitgebreid tot een waarin elke leerling de opleiding kan vin den die hem past. Ook het doubleren voor alle vakken, wanneer men op een paar vakken is blijven zitten, achtte prof. De Groot onjuist; hij staat promotie per vak voor. Spreker meende niet dat een verbetering van de examinatie-techniek door tests meer dan een geringe verbetering in de toestand zou brengen. „De schoen wringt in het merkwaardige onderwijssysteem, waarin de leerling op 11- tot 14-jarige leeftijd moet kiezen welk spoor hij zal volgen. De leeftijd is hiervoor dan nog ongeschikt", zei hij. Van opvoeding tot verantwoordelijke mensen komt op onze scholen weinig te recht, volgens prof. De Groot. In het klas- siek-klassikale stesel is er eenvoudig geen gelegenheid toe. Als andere mogelijkheid gaf hij de Amerikaanse highschools aan, die de leerling op zijn zeventiende afleve ren als een volwassen burger, die zich weet te bewegen en in het openbaar kan spreken, waartegenover evenwel staat dat hij minder weet dan zijn Hollandse leeftijdgenoot. (Of kennis al of niet te verkiezen valt boven verantwoordelijkheidsgevoel, is een kwestie van opvatting, maar het valt niet te be- twististen dat onze eindexaminandi vaak weinig meer zijn dan onzelfstandige, zij het veelwetende, kinderen, Red.) Spreker besloot met vast te stellen dat Haarlem althans belangstelling heeft voor zijn ondex-wijs: de stad heeft de eex-ste schoolpsychologische dienst in het land. Hij hoopte dan ook dat van Haarlem de victorie zou beginnen. Des middags hield de heer F. Mayer, se cretaris van de Nederlandse Vereniging voor Druk- en Boekkunst, een inleiding over het onderwerp: „Oude en moderne boeken". DJAKARTA, (Aneta) Een onderzoek naar de stand van zaken van de laatste jaren kan niet anders dan een teleurstel lend beeld geven, aldus begint de heden voorgelezen Indonesische regeringsverkla ring, die antwoord geeft op de veelal cri- tische vragen van tientallen parlements leden bij de beschouwingen in tweede ter mijn. De laatste jaren hebben ons niet dichter bij de verwerkelijking van idealen inzake nationale economie, volkswelvaart, democratisch bestuur, regionale autono mie en dergelijke gebracht. Er moet echter rekening worden gehou den met de beperkte vermogens, onder meer ten aanzien van de deskundigheid van het personeel. In de paragraaf over buitenlandse zaken wordt over de verhoudingen tussen Indo nesië en Nederland opgemerkt, dat de re gering van oordeel is, dat de onderhande lingen met Nederland, die werden afge broken toen het vorige kabinet aftrad, moeten worden voortgezet. Opgemerkt wordt, dat onder de internationale wetten een eenzijdige opzegging van een overeen komst in principe mogelijk is. De parle mentsleden, die aandringen op terugtrek king uit de' unie, schijnen te denken, dat Nederland opheffing van de Unie nimmer zal goedkeuren. De tot dusver gevoerde dis cussies hebben echter de indruk gegeven, dat ook Nederland de Unie, die slechts in naam bestaat, zinloos acht. Voor het Haags gerechtshof werd in be roep de zaak behandeld tegen de Naald- wijkse politieagent A. van den B., die door de Haagse politierechter was veroor deeld tot een week gevangenisstraf en ont zetting uit het recht om ambten bij ge meente- of rijkspolitie en bij de Binnen landse Veiligheidsdienst te bekleden voor de tijd van vijf jaar. Hem was mishande ling van twee schoolkinderen ten laste ge legd. Hij zou een spijbelend kind van de straat hebben gehaald en dit in een cel mishan deld hebben. Een ander kind had zijn dochtertje geplaagd en kreeg daarom een pak slaag van hem. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Hij vond de handelingen van de agent een teken van de mentaliteit uit de bezetting. „Dergelijke mensen horen niet bij de politie-dienst thuis", zei hij. De verdediger zag in de wens der oudex-s om de agent niet strafrechtelijk te doen vervolgen, het bewijs, dat de gang van za ken niet zo ernstig is geweest als bij dag vaarding is gesteld. Voor de krijgsraad in Den Haag hebben terechtgestaan de. eerste luitenant van de luchtmachtstaf J. B. W. M. de K., en de kapitein S. A. van H. van de vliegbasis Twente. Tegen luitenant De K. die ervan beschuldigd werd een auto-onderdeel, dat voor het rijk was besteld, op zijn eigen auto gemonteerd te hebben, werd 9 maan den gevangenisstraf en ontslag uit de mili taire, dienst geëist. Aan kapitein Van H. was ten laste ge legd oplichting in vereniging met luitenant De K. Voorts misbruik maken van zijn in vloed als meerdere tegenover een mindere, door deze over te halen iets te doen, waar uit enig nadeel kan ontstaan. De auditeur-militair achtte de poging tot oplichting inzake het auto-onderdeel be wezen. De verdachte heeft getracht het rijk dit onderdeel te laten betalen, dat op de auto was gemonteerd welke hij met de beklaagde De K. bezat. Ook achtte de au diteur bewezen, dat Van H. misbruik van zijn invloed als meerdere tegenover een mindere heeft gemaakt. Hij achtte de kapi tein echter minder schuldig dan luitenant De K. en vroeg een gevangenisstraf van drie weken, De uitspraak volgt op 25 Juni. Agamemnon, 17 480 m. W.ZW. Lands Rnd. Ai'blasserd'ij'k, 19 Havana verw. Al-degonda, 18 v. Bangkok te Pladju. Almkenk, 17 70 m. NW. Guardaful. Alphard, 17 120 m. O.NO. St. Vincent. Amsteldlep, 17 240 m. N. Flores. Amstelpark, 17 620 m. ten N. Cp. Henry. Alderamin, 17 200 m. ZW. Nantucket. Alphacca, 17 140 m. N.NO. Sombrero. Alpherat, 17 530 m. O.NO. Cp. Race. Amsteldijk, 17 v. Philadelphia n. Baltimore. Antomia, IS v. Pulubuikom n, Sattahsep. iJOaKOop, x8 v. canageua n. Luragao. Bioinmcisdijk, 17 van Antwerpen n. Londen. Benuukom. 17 200 m. W. ten N. Buenavenitura. meen us, 17 v. Georgetown n. Paramaribo. Barenarecbt, 17 dwars Kp. Caroon. Baud, 18 v. Singapore te Tj. Pnok. Bonaire, 17 dwars Oporto. Boniekoe, 18 v. Donggala te Soerabaja. Borneo, 18 Semaxanig verw. Bosclilonitein, pass. X i Biotnerss. Ceram, 18 v. Alexandrie n. Santander. Caltex Pernis, 17 te Sidon. Celebes, 17 van Suez n. Djibouti. Congostroom, 17 v. Bordeaux n. Dakar. Caltex Delft, 17 100 m. W. Kreta. Caltex Leiden, 17 3a m. NO. Kp. Bougaronl. Caltex Nederland, pass. 17 Wight. Caltex The Hague. 17 200 m. N.NO. Kp. Vllano Caltex Utrecht, 18 50 m. ZW. Casquets. Ceronia, 18 v. Miri te Singapore verw. Chama, pass. 17 Str. Baiaoak n. Borneo. CleodOra, 17 200 m. N.NO. Mombassa. Coriiila, pass. 17 ten W. v. Luzon. Cottica, 17 730 m. O.NO. Barbados. Castor, 18 110 m. NW. Cp. San Antonio. Diemerdljk, 17 van Victoria Dalerdijk, 18 te Balboa. Delft, 17 van Arica. Drente, 17 te Genua. Dongedijk, 17 490 m. ZO. Bermuda. Elmina, 17 van Takoradi naar Freetown. Ena, 17 van Berre naar Mombassa. Edam, verm. 18 v. New York n. R'dam. Eos, 18 v. Oran te DJljelll. Erinna, 17 in Celebes Zee. Esso Amsterdam, 17 1100 m. NO. Sombrero. Esso Den Haag, pass. 17 Lands End. Fairsea, 17 te Amsterdam. Friesland (SSM), 17 van Rotterdam naar Blyth Frieslana, (KRL) 17 v. DJeddah naar Suez. Farmsum, 17 250 m. Z. Halifax. Groote Beer, 18 v. R'dam naar Canada. Gaasterkerk, 17 v. Suez naar Aden. Gouwe, 17 v. Mantyiuoto naar Vaase. G a da 11a, 17 25 m. N. Sabang. Hersilia, 17 van Amsterdam naar Guayaquil. Hoogkerk, 18 v. Kaapstad Port Elisabeth. Heeisum, 18 te Antwerpen. Haulerwijk, 18 v. R'dam ten anker Quebec. Hector, 17 v. Salomki te Izmir. Helicon, 18 v. La Guaira te Maracaibo verw. Hestia, 17 400 m. ZW. Lands End. Hecuba, 17 v. Nickerie naar Paramaribo. Hermes, 18 v. New York te Port au Prince ver wacht. Ittersum, pass. 13 Lizard Head. Ilos, IS v. Port au Prince n. Mira Goane Haiti. Java, 17 200 m. O. Dondrahead. Jupiter, 17 v. Malta n. Calamata. Kieldrecht, 17 te Suez. Karaton, vertr. 17 v. Menado naar Makassar. Karti'ka, 18 v. Pangkalpiruang n. TJ. Priok. Kertosono, 17 v. Hamburg n. Rotterdam. Kedoe, 17 120 m. Z.ZW. Enggano ell. Laertes, 17 van Amsterdam te Gdynia. Larenberg, 18 v. W. Afrika te Amsterdam. Limburg, 18 ca. 12 u. v. Kopenhagen aan de Hoek van Holland verwacht. Larvgkoeas, 17 v. Tj. Pandan te Tj. Priok. Loppersum, pass. 17 Gibraltar. Lutterkerk, 17 v. Djeddah n. Morphubaal. Leerdam, 17 270 m. W. Lands End. Leersum, 17 370 m. W.NW. Flores. Leopoldekerk, pass. 17 Str. Messina. Lombok, 17 429 m. NW. Fernando Noronha. Markelo, 18 van R'dam te Huil.. Molenkerk, 17 van Amsterdam naar Belra. Merwede, 17 van Jacksonville. Macuba, 17 van Lyness te R'dam. Madoera, 17 van Port Said. Marlsa, 19 v. Singapore te Auckland verw. Mentor, pass. 17 Gibraltar naar Hamburg. Maas. 17 340 m. NW. ten N. Flores. Maasland, 17 210 m. Z. Kaap Verd. eil. Malea, pass. 17 Daedalus. Mellskerk, 17 van Hamburg n. Amsterdam. Mirza, 15 v. Adelaide te Port Pirie. Metula, pass. 17 ten N. Soembawa. Murena, 17 dwars Lissabon. Nigerstroom, 18 van Takoradi naar Abidjan. Nieuw Amsterdam. 18 Le Havre verwacht. Notos, 15 v. Cp. Haitien te New York. Orion, 17 van Oran naar Lissabon. Oranje, pass. 17 Ouessant n. Southampton.. Overijsel, 17 v. Algiers naar Beirouth. Parkhaven. 17 260 m. ten W. Las Palmas. Pr:ns Willem van Oranje, 17 70 m. O.NO. Cp. Race. Paula, 17 230 m. N. ten O. Anamba Arch. 1) Prof. De Groot toonde zich in dit op zicht enigzins een geestverwant van de Ame rikaanse hoogleraar Perry Miller (Harvard) die na een jaar aan de Leidse Rijksuniversiteit een geruchtmakend artikel schreef over het Europese onderwijssysteem: „Wat mij dol maakte in Europa". Hierin noemde Miller het Europese diploma „een Insigne van sociale klasse en stand". Marktprijzen: Heilbot 2,85-2.10, gr. tong 2,08-2,10, gr.m. tong 1,36-1,12, kl.m. tong 1,36-1,18, kl. tong I 1,32-1,10, ld. tong II 1,01-0,82, tarbot I 1,64-1,44 per 1 kg. Tarbot II 73-67, tarbot III 64, tarbot IV 57-35, tongschar 77, schartong 30, gr.m. schol 65, kl.m. schol 60, kl. schol I 40-39, kl. schol II 33-8, schar 18-8, v. haring 30- 18, makreel 18-14,50, gx\ schelvis 51-26, gr.m. schelvis 52-23, kl.m. schelvis 50-24, kl. schelvis I 46-22, kl. schelvis II 28-19, wijting 26-8, gr. gul 61-48, midd. gul 49-35, kl. gul 24-18, kl. haai 32-26, ham 76-67, kl.m. heek 60, kl. heek I 52, kl. heek II 40-22, kl. wolf 40, poontjes 11-8, pieter man 27-24, kl. koolvis zw. 17-12, kl. kool- vis wit 34-28, kl. rode poon II 17 per 50 kg. Gr. kabeljauw 310-148, gr. koolvis zw. 41- 30,50, gr. koolvis wit 86-66, gr. leng 80-74, gr. wolf 90-84 per 125 kg. Marktaanvoer: 200 kisten tong en tarbot, 14 kisten heilbot, 17 tongschar, 690 schol, 93 schar, 461 haring, 1272 makreel, 402 schelvis, 421 wijting, 168 kabeljauw en gul, 28 leng, 30 heek, 34 wolf, 63 poon, 624 koolvis, 153 diversen, totaal 4670 kisten. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Norma f14.500; Thorina f 11.700; Tubantia f 12.300. Loggers: KW 123 f 6740; KW 53 f 530 gedeeltelijk. Kotters: IJM 213 f400; HD 125 f 1930; TX 33 f2130; E 325 f3230 (schol). VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 18 op 19 Juni. KW 3 3 k.; KW 5 1 k. KW 25 5 k.; KW 54 1 k.; KW 47 2 k.; KW 140 7 k.; KW 86 2 k.; KW 67 2 k.; KW 38 1 k.: KW 18 5 k.; KW 32 1 k.; KW 39 4 k.; KW 78 3 k.; KW 15 3 k.; KW 50 4 k.: KW 42 2 k.; KW 85 1 k.; KW 110 1 k.; KW 176 2 k.; KW 173 4 k.; KW 130 2 k.: KW 167 2 k.: KW 45 3 k.: KW 127 4 k.; IJM 283 7 k.; IJM 74 12 k.; SCH 36 2 k.; SCH 353 2 kantjes. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 4 kantjes. Scheveningen: 6 kantjes. Katwijk: 2 kantjes. Arendsdljk, X7 te RIo de Janeiro. A both, X7 te Montevideo. Arkeldijk, X8 v. Hamburg te Bremen. Averdijk, pass. X7 Azoren. Aardijk, 17 van Tampa naar Houston. Abbedijk, X7 van Hamburg te Rotterdam. Alhena, 16 te Montevideo. Alnati. 18 van Antwerpen te R'dam. Alwakl, 17 van New York naar Boston. Amstelkerk, 17 van Antwerpen te Amsterdam Aagtekerk, 17 140 m. O. Gr. Natuna eil. Aalsum, 17 30 m. ZO. Kp. St. Vincent. Oranjefontein, 17 520 m. N. ten O. St. Helena, Polyphemus, 17 te Suez. Poseidon. 18 v. Curacao naar Aruba. Prins Joh. Willem Friso, 17 van R'dam naar Montreal. Prins Willem III, 18 v. Chicago te R'dam. Prins Willem IV, 18 van Toronto te Montreal. Prins Maurits, pass. 17 ZO. Cp. Race n. Le Havre Phrontis, pass. 17 Sabang naar Aden. Poelau Laiüt, 17 360 m. ZO. Dondrahead. Rlouw, 17 van Damman naar Bahrein. Radja, 18 te Banjuwangl. Roeblab, 17 180 m. N. ten O. Key West. Rondo, 17 In Str. Malakka. Rijnkerk, 17 nog te Khorramsihar. Rijnland, 17 180 m. ZW. Palma. Saparoea, 16 te Genua. Sibajak, 17 v. R'dam n. Wellington. Soestdijk, pass. 18 Perim naar Suez. Sommelsdljk, 17 van Galveston n. Antw. Straat Banka, 17 v. Pastelillo n. Japan. Straat Malakka, 14 v. Sydney te Melbourne. Schie, 17 v. Phlllppevllle n. Nemours. Sloterdijk, 17 te Port Said. Stad Maastricht, 18 van Vlaardingen te R'dam Stad Alkmaar, 17 v. Immingham te Klrkenaes. Sarpedon, pass. 17 ten ZO. Cp. Hatteras. Schiedijk, pass. 18 Bahama's. Samarlnda, 17 230 m. NW. Kp- Negrals. Sambas, pass. 17 Anamba Arch. Singkep, 17 80 m. Z. Kreta. Sliedrecht, pass. 17 Ouessant. Stad Vlaardingen, 17 200 m. NO. Cp. Race. Stanvac Djirak, 17 v. Palembang te Bangkok. Sunetta, 17 860 m. NO. Sombrero. xeucer, pass. IV GiDialiar. f ara-Kan, 17 v. Nunuxan te Makassar. i'amcïiaven II, pa«s. n Zuiapuuu Banxa. 'laiiucnaven Hl, 17 v. Pon aweiitonnam naar Beiiang. Tasman, 16 v. Koba naar Yokohama. X'eiainon, 18 v. New "ïorK te Luragao. Tiberius, 18 van La Guaira te Pto ca-oello. Tjtmemieng, 13 v. Hongxong n. Singapore, ïjiponaox, 15 v. Yoxonatna n. Maxassar. Taua, 17 70 m. Z.ZW. Gr. Natuna eil. Tnemisto, 17 oi0 m. W. Fastnet lerl. Tjiboaas, 17 ito) m. O.ZO. Lp. Padaran. Tjixampek, 17 v. Makassar n. BaliKpapan. Tjiwangi, 19 v. Maxassar te Tj. Pnox verw. Tomm-i, 17 70 m. N. Billiton. Van Riemsdijk, 17 v. Semarang n. Tj. Priok. Wule-m Buys, 17 360 m. W. Sanang n. Belawan Woensdiecnt, 17 v. Mena el Ahmatü naar Ban. Waal, 17 lol) m. N. Ai-exandrië. Wateiman, 17 ldO m. w.zw. Lands End. Winsum, 17 oporto gepass. ZiLOerKruis, h Bp. non gepass. KLEINE VAART Appirugedam, 17 van Bordeaux naar Fedala. duuaua, lï van Laia-iii te Newport Mon. Aigaive, 18 v. Tei neuzen verwaent. Au, ia v. Guernsey naar Swansea. Beirtisse, 18 v. bmuao te Vlaardingen. Birmingiiam, 17 van Goole op de 'lyne. Barencusz, 18 v. R aam te Amsterdam. Corona, 18 v. Boness ie Hamourg verw. Cornelia b II, 18 v. Wismar te Delfzijl. Crescendo. 17 v. Basiia te Ajaccio. De Ruyter, 16 v. R dam te Leith. Diligentia, 17 v. Gonlreville n. R'dam. Ellsa, 17 v. Genua naar Nice. Elisabeth, 17 v. Londen naar Rotterdam. Fedala, 17 van Agadur te safl. Geert Bo-dewes, IV v. Lagos n. Grangemouth. Glashaven, 18 v. Kopenhagen te Veyie verw. Hartel, 18 v. Antw. te Hamburg. Hoflaan, 16 v. Caen n. Fiixborough. Jemo, 18 van Huil te Sonderborg. Korenaer, 17 v. Hartlepool te Blyth. Leemans, 17 v. Lissabon te Leixoes. Leuvehaven, vertr. 18 v. Malmö n. Aarhuus. Lucas Bols I, 17 v. Antw. te Aviles. May Mere, 21 voor bunkering Gibraltar verw. Mies, 17 v. Arsenal naar Hartlepool. Midsland, 17 v. Grangemouth n. R'dam. Mirach, 17 v. Bordeaux te Agadir. Mizar, 18 v. Algiers te Liverpool. Nassauhaven, 17 v. Gothenburg n. Malmö. Noordei'haven. 18 v. Birkenihead te Amsterdam Peter 17 v. St. Nazalre n. Brugge. Rika, 18 v. Port Talbot naar New Lyn. R. P. S., 18 v. Manchester naar Lissabon. Sian, 17 v. Pernoviken naar Amsterdam. Suriname, 17 v. Rouaan naar Londen. Tromp, 17 v. Saxkobing naar Kotka. Toos, 17 van Teignmouth n. Antwerpen. Texel, 18 v. Rotterdam naar Hamburg. Van Gelder, 17 v. Newcastle n. Flexborough. Viking, 17 v. Karlstad n. Otterbacken. Vivo, 18 v. Aloa te Middlesbro. Westkust, 17 v. R'dam te Goole. Wickeniburgh. 17 v. Duinkerken n. Londen. Westlaan, 18 v. Hamburg te Bremen. Westpolder, vertr. 19 v. K'dam n. Antw. en Lissabon. SLEEP VA ART Noordzee. 17 bij Lissabon. Hudson m. 3 bakken 17 120 m. NW. Siera Leone Humber, met tanker Shabonee n. Paulsboro 17 170 m. Z. ten W. Flores. Poolzee, 17 v. Istaniboel naar Rotterdam. Tyne, met zuiger en bak pass. 17 Ouessant. Witte Zee, 17 v. Seattle te Bangkok met 2 P.C. boten. Na het leven geschonken te hebben aan een zoon, overleed zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, mijn innig geliefde echtgenote, moe der en onze dochter LAURENCE DIRKJE GOOSSEN echtgenote van Johannes Frederikus van Opstal in de leeftijd van 20 jaar. IJmuiden-O., 18 Juni 1950 Rembrandtlaan 35. J. F. van Opstal Johnny L. Goossen A. Goossen-Schoorl. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden in de Parochiekerk van de H. Lourentius van Brindisië te IJmuiden-O. op Maan dag 23 Juni des voor middags te 9.30 uur waar na de begrafenis op het R.K. Kerkhof te Driehuis. LION d OR Morgen: Tarbot. DAAR KAN NIEMAND TE GEN OPWij hebben pracht Herencostuums voor f 1.50 per week en.... zon der vooruitbetaling!! VAN VEEN, Zyiwcg 26—28, H'Iem DA COSTALAAN 1 Tel. 4728. Driehuis. Banketbakkerü-Kokerü Voor de borrel: heerlijke zoutjes en bittergarnituur. VERSCHOOR, Santpoort Kerkerinklaan 24. Tel. 8194. VERSCHOOR, Santpoort. Kerkerinklaan 24. Tel. 8194. Aangeboden: 30.000 km. gel. Prima staat. Garage Stormvogels. Telef. 4806—K 2550. TE KOOP: open dak in prima staat, goede banden. Adres te be vragen bur. v. d. blad. Gevr. net MEISJE. Zwanen burg. Trompstraat 25, IJm.O. B. z. a. nette WERKSTER v. 2 d. of 4 halve d. p. w. Adres bur. van dit blad. NET MEISJE zoekt 1. werk- zaamh. v. d. morgenuren. Adres bur. v. d. blad. BETER EN BILLUKER Gevestigd sedert 1927 Haarlem-rNoord b.d. Kloppersingelkerk, Tel. 17183 Luister hedenavond over Hilversum I te 8.50 uur naar Joh. Bodegraven voor zijn verslag op zijn Europa Trip. HET NIEUWSTE VAN HET NIEUWSTE Zelfs JOH. BODEGRAVEN van de N.C.R.V. Neemt op zijn BROMFIETS-TRIP door EUROPA een mee. U weet, wat Joh. Bodegraven doet is goed. Agent van dit mooie product: Kleverparkweg 2 - Haarlem Telefoon 11757 Dame alleen vraagt kl. BOV. of BEN.WONING. Brieven L 1543. VOOR WANDELEN bij de Wandelsport Ver. „De Ken- nemer Jagers",, opger. 1935. Inl. bij de secr. H. C. Smit, Zeeweg 314, Driehuis. DEKENS OVERTREKKEN met uw stof in de maat 160/200 f 6.75, met bijleve ring van zijde of satinet in dezelfde maat f 24.75. Fa. J. H. Oosterholt, Drieh.kerk- weg 94, t.o. de kerk Driehuis HAARNETTEN ook wit en grijs. Elizabeth, Wijk aan Zeeërweg 164 t/o. postkan toor. Wie heeft Pietje z'n ZWAR TE POESJE meegenomen? Ter. bez. Zeeweg 231, IJm.O. WONINGRUIL Velsen-Nrd. IJmuiden. Corn. Janus en Zn., Stationsweg 81, Vei- sen. Vraagt inlichtingen. VOOR UW TUIN. Prima As- terplanten per 100 f 1.50, hoge en lage Afrikanen met potkluit 10 ct. Hoveniersbe drijf Adrichem, Casembroot- straat 54. Tel. 4568. OOK UW ADRES. Zw. rood koper f 1.75 en zw. geel ko per 90 ct. p. kg. Lompen 30 ct. en platte couranten 9 ct. p. kg. Parkstraat 10 bij 't Station Haarlem. BLOEMSTUKJES, BOU- QUETTEN, Kamergeran. 55 ct., Fatshedera f 1.55. „De Morgenstond", Soendaplein 31, H.-N. Tel. 19903. Te koop i. g. st. z. SNELWE GER. Edisonstr. 29, IJm. Te koop 1 pers. CANO. Na 6 uur. Wijk aan Zeeërweg 138, IJmuiden. VOOR SMALLE BEURZEN nog enige restanten tropic, kamg. costuums m. weef- foutjes of kleurversch. f 59.50 f 69.50. Haast u; het is een spotkoopje. Klumpers' Kle- dinghuis. Rijksstraatweg 39, Haarlem-N. Te koop: mooie Franse STU DIE-PIANO, 9 kippen, kloek met 10 kuikens, groot nacht hok en ren, kippen niet af zonderlijk te koop. Wijker- straatweg 262. Te koop agb. mooie K.WA GEN petro kleur f 75. Pr. Hendrikstr. 75 rd., IJm. Te koop in pr. st. eiken HUISKAMER AMEUBLEM. wollen moquet, tegen rede lijke prijs. Edisonplein 11, IJmuiden. TE KOOP: in g. st. z. crème kinderwagen m. bedje, la kentjes en sloopjes en wieg alles samen f 40. Adres bur. van dit blad. Mooie Duitse PIANO, kruis- snarig ivoor klavier, Spot koopje. Hooimarkt 24, H'lem MANDOLINE te koop, in pr. st. Napierstraat 28, IJm. TE KOOP: diverse kool- en koolraapplanten, ook per duizend. Tevens asters, sel derij en tomatenplanten. J. J. Scheenaard, Overbildweg G 29, Santpoort. en Rolfilms LANGE .NIEUWSTRAAT 793

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3