Velsense bejaarden genoten van een „uitgaansdagje" Jlex JAeatec Christelijk Gereformeerde Zendingsdag in het Rijkenspark Problemen m „Openbaringen" en onthullingen in het Velsense politiebureau „Zending in Indonesië moet doorgaan" op de honderd velden Voorwedstrijden op „Watervliet" VRIJDAG 27 JUNI 1952 7 Perfecte organisatie van „commissie" en Rode Kruis THALIA Routes „Anj'erdag- optochten" Creutzbergschool krijgt er vier lokalen bij VZV-heren maakten ZAR in Openluchtconcert in Velserbeek Velsens aandeel in het Emma-kinderhuis Om het Noordhollands schaakkampioenschap Zondag demonstreert de RK. Volksdansgroep „Butterfly" Corpsleden beoefenden huisvlijt (onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) m Él éi m B s S s sn. n H s fH Él Hü lü jjf B 8 ül WA Ui B in m jjj B: §j SU 8 m ÉÜI fü ÜP §§j SU ÜU om het Nederlandse athletiek-clubkampioenschap Tsjechische sopraan T^LFHONDERD VELSENSE BEJAARDEN van vijfenzestig jaar en daarboven ge- -L-J noten zoals alleen zij het kunnen die zelden of nooit in de gelegenheid waren te sparen voor een vacantie of „uitje" vandaag en gisteren van een snoepreisje naar Scheveningen en Wassenaar. De grootste verdienste van de commissie voor Ont spanning voor Ouden van Dagen is dan ook haar alom gewaardeerde streven om de inwoners van Velsen in de „levensavond" nog iets te bieden wat de mèesten te morgen en te middag hebben gemist. Het experiment van de commissie om dit jaar de tra ditionele tocht per autobus te maken, is in eerste aanleg een succes geworden, gezien het grote aantal liefhebbers, dat zich opgaf. Er waren bijna vierhonderd gegadigden meer dan in 1951! Alle elfhonderd deelnemers stonden tegen negen uur op Willemsplein, bij Ichthus- kerk en op Plein 1940'45 gereed, zoals we gisteren al vertelden. Met een keurig kaartje waarop het nummer van de bus aan de revers gespeld, een flesje Eau de Cologne en een zakje balletjes in de tas, lieten zij zich de laatste instructies vertellen door commissieleden cn door de bijzonder actieve Rode Kruis-dames en -heren, die onder aanvoering van de heer A. P. Bakker zorgvuldig en deskundig hielpen bij het instappen. Organisatorisch tot in de perfectie geregeld verliep dit eer ste en belangrijkste onderdeel en nagewuifd door de tientallen achterblijvers vertrok de colonne in twee groepen van acht bussen precies op tijd in de richting Haarlem. Agie zat voor Neeltje en Trijntje achter Willem uit de Bloemstraat („weet je welds. Van Wijngaarden tegen over pater Ignatius en de kapelaan van de Wilhelminakade naast een Dreesklantje, dat. liever een pruimpje dan zo'n sigaret wilde, „omdat hij er van ging hoesten". Langs Heemsteedse en Vogelenzangse dre ven ging de heenreis, voorts via de „Rui- genhoek", het hobbelige pleintje van Noordwijk-Binnen en het vliegveld Val kenburg naar de dierentuin in Wassenaar, waar wethouder F. J. A. Strijbosch van Sociale Zaken zijn „pupillen" al opwachtte. „Blij, dat ik effe me benen kan strekke" hoorden wij in de diverse groepjes op het ruime parkeerterrein en daarnaast niet te vergeten natuurlijk de waarschuwingen en duidelijke raadgevingen van de leiders, die het gezelschap in langzaam tempo voor gingen naar hel café, waar koffie, koek en andere verfrissingen gereed waren gezet. De oudjes, die zich minder vlot konden bewegen, werden met vereende krachten in een ponvwagen gehesen om naar het wachtende „bakkie" gereden te worden. De fraai-aangelegde bospartijen en niet in de laatste plaats de uitgebreide collectie exo tische dieren en vogels zijn uit en te na be keken en er was een heleboel plezier om een nijdig zwart aapje, dat een razendsnelle greep deed naar het beste hoedje van een der dames (die zelf de meeste schik had). Tegen kwart voor één lieten de acht bus sen van de eerste groep het dierenpark achter zich om koers te zetten naar Sche veningen, waar via boulevard en havens de Jurriaan Kokstraat werd opgezocht. Toen allen in hotel „Prado" goed en wel waren gezeten in de hoge schouwburgzaal, klom de voorzitter van de commissie, de heer P. Waardenburg, op het toneel om ook deze groep hartelijk welkom te heten en smakelijk eten toe te wensen. Dat voor de terugreis reeds om halfdrie gestart diende te worden was het gevolg van de omstandigheid, dat tijdens de spits uren op de wegen onmogelijk zo'n grote rij bussen in rustig tempo zou kunnen rij den, aldus de heer Waardenburg. „WO zullen dan ook overwegen voor het volgend jaar iets anders te organiseren, want deze tocht is inderdaad wel wat te kort". „Overigens hebben we allemaal weer de ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Van VRIJDAG t/m ZONDAG in alle voorstellingen CART COOPER in een groots avontuur v. h. oerwoud DISTANT DRUMS in kleuren!(Dreigende trommen) MAANDAG. DINSDAG en WOENSDAG. 8 uur Alfred Hitchcock's adembenemende thriller STRANGERS ON A TRAIN (DE MANIAK) Zelden zal een verhaal U zó geboeid hebben DONDERDAG A.S. in onze serie speciale voorstellingen: INGRID BERGMAN in HET DODENMASKER in technicolor! MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn. uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: C. de Jonge, M. K. Hofstedestraat 48. tel. 5652 en D. J. Boosman, Stationsweg 7, tel. 4340. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3. tel. 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur wordt deze week waarge nomen door de arts: J. H. N. Oudv. d. Snoek, Hendrik Mandeweg 43 a. tel. 3622. Van Zondag 9 uur tot middernacht neemt waar de arts K. K. Visser, Zeestraat 96, tel. 3450. Uitsluitend in spoedgevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Wijkerstraatweg 164, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts A. de Groot, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Santpoortse Apotheek. Bloemendaalse straatweg 145, tel. 8249; Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tele foon 16760. grootste waardering voor de wijze waarop de heer Bakker met z'n staf de vertrouwde helpende hand heeft geboden." Na deze woorden werd het broodje even op tafel gelegd om een klaterend applaus weg te geven, dat spontaan voortduurde, toen het gouden echtpaar GravenmakerZwart op de planken kwam. Een geweldige bos anjers overhandigde de heer Bakker namens de afdeling VelsenIJmuiden van het Rode Kruis. „Lang zullen ze leven" en ettelijke „hoe ra's" galmden door de open ramen Sche veningen in. Klokslag halfdrie zette de colonne zich onder een stralende zon in beweging en kort voor Santpoort volgde de aansluiting van de andere groep, die 's middags de aapjes en beren had bekeken. En zoals ge woonlijk leek het bij de finish, in IJmuiden wel of de oudjes van een wereldreis waren teruggekeerd. Een Haarlemse schoenwinkelier heeft een röntgenapparaat aangeschaft voor zijn klanten. Dezen kunnen daarmee zelf waarnemen waar de schoen „wringt". Een koper neemt plaats op het toestel, zet zijn voet onder de röntgenlamp, en in een „kijk gaatje" kan hij waarnemen hoe de tenen in de schoen iiggen. Ook kan hij consta teren of de schoen al of niet van deugde lijke kwaliteit is. Het gebeurt vaak dat, als men nieuwe schoenen koopt zij niet precies passen. Door gebruik te maken van het apparaat kan men zien of het aanbe veling verdient de schoenen te lateyi ver groten. Vooral voor moeders die met hun kinderen schoenen kopen is gebruik van het apparaat van belang. Ook in IJmuiden zal binnenkort zulk een apparaat komen. Zaterdag zullen in vier delen van de ge meente door de jeugd optochten worden gehouden om de zogenaamde „Anjerdag collecte" op demonstratieve wijze te beslui ten. De route van de optocht in IJmuiden- Oost is als volgt: Opstellen om 15 uur op het Tiberiusplein waarna gelopen wordt Wilgenstraat, Meeuwenlaan, Lijsterlaan, Leeuweriklaan, Merellaan, Kievitlaan, Lijs terlaan, Zeeweg, Velserduinweg, Tuinder straat, Willemsbeekweg, Velserduinweg, Velserduinplein, Fr. Naereboutstraat, De Ruyterstraat, v. d. Zwaagstraat, Tromp straat, Wijk aan Zeeërweg, Reinier Claes- zenstraat, Oosterduinplein. Velsen-Noord formeert de stoet aan het Stratingplantsoen en gaat vervolgens Dijk manstraat. Grote Houtstraat, Van der Poel- straat, Stratingplantsoen, Bornstraat, Doel- manslraat, Gr. Houlmanstr., Van der Poel wijkstraat, Melklaan, Geelvinkstraat, Wa- tervlietstraat, Ladderbeekstraat, Heirweg, Schoonoordstraat, Pankrasplantsoen, Geel vinkstraat, Merwedelaan. Oud-IJmuiden begint ter zelfder tijd in het Van Poptaplanlsoen. Deze route gaat via Van Leeuwenstraat, Wijk aan Zeeërweg, Evertsenstraat, J. P. Coenstraat, Houtman- straat, Kennemerlaan, Burg. Rambonnet- laan, Eemslraat, Rijnstraat, Scheldestraat, Waalstraat, IJsselstraat, Pythagorasstraat, TorriCellistraat, Nobelstraat, Stephenson- straat, Edisonstraat, Kennemerlaan, Julia- nabrug, Kon. Wilhelminakade, Keizer Wil helmstraat, Pres. Krugerstraat, Konings plein. En tenslotte gaat de optocht in Sant poort van het Broekbergenplein af en ver volgens over de Hoofdstraat, Wüstelaan, Spoorwegovergang, Bloemendaalseweg, Rusburgstraat, Van Dalenlaan, Blocmen- daalsestraatweg, langs Station, Willem de Zwijgerlaan, Spoorwegovergang, Midden- duinerweg, Burg. Enschedéweg, Terrasweg, Hoofdstraat, Broekbergenplein. Aanbesteding inmiddels een feit geworden Aan de uitbreiding van de ds. Creutz bergschool met vier verdiepinglokalen zal nu spoedig kunnen worden begonnen. De aanbesteding had de volgende uitslag: W. A. Rolvink f 80.200; C. de Feber f80.000; N.V. Munsterman, Amsterdam f78.000: Aann. Mii. Zwaan, Amsterdam f 76.956; Fa. Gebr. Heidoorn, Beverwijk f 73.500: Fa. F. de Boer f 72.150; J. Stolk f 71.740; W. van Heyst f71.180; Bouwbedr. Winnubst f71.000; P. Zwart f 70.880; J. de Waard f 70.405; Aann. Mij. „Velsen" f 70.125; Gebr. Tromp, Castricum f 69.980. (Waar geen plaatsnaam achter staat vermeld, is het gemeente Velsen). De raming van ar chitect Ant, ten Broeke te IJmuiden, onder wiens directie het werk wordt uitgevoex-d, was f 71.396. ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon Vanaf heden t/m Maandag TAXI 85 RIJDT VOOR Taxichauffeur in nachtelijk Parijs. Woensdag en Donderdag PANIEK OP STRAAT De vreselijke jacht op een bacillen drager. 18 j. Dames legden het loodje tegen DWR In de waterpolo-competitie waren voor de Velser Zwemvereniging een tweetal wedstrijden vastgesteld. De heren van V.Z.V. 1 speelden in de Heerenduinen tegen het hen welbekende Amsterdamse Z.A.R. Met de regelmaat van een klok werd de stand opgevoerd tot 100 door de Velsenaren Swier (4 x), Bouwen (2 x), Selderijk, Zwemmer, Schoone en Visman ieder één maal. De dames van V.Z.V. namen de strijd op tegen het Haaxdemse D.W.R. In het „veld" waren de Velsense dames niet de minderen, maar in schotvaardigheid schoten zij te kort. De eindstand was 03 in het vooi'deel van D.W.R. Het programma voor het op 28 Juni 1952 te geven concert in het Park Velserbeek te Velsen, door de Hoogoven Harmonie luidt als volgt: 1. With sword and lance (mars) H. Starke; 2. Suite ballet, F. Popy; 3. The lost chord, A. Sullivan arr. A. C. van Leeu wen: 4. Colonel Bogey on parade, Kenneth J. Alford; 5. Suite classique, Meindei-t Boe- kel; 6. Amei-ican patrol, Mediham-Dalhaye; 7. Finlandia, Jean Sibelius; 8. Hoogoven Mars, W. Schootemeyer. Het concert begint om 20 uur. Het Emma-kinderhuis in Wijk aan Zee zal weer worden opgebouwd. Dit wordt mogelijk doordat, dank zij de grote lande lijke actie die werd gehouden het benodig de bedrag van 250.000 nagenoeg geheel werd bijeengebracht. Dit betekent dat er meer plaatsen beschikbaar komen en dus nog meer kinderen kunnen worden uitge zonden. Het aandeel dat Velsens burgerij in deze had wordt aldus gespecificeerd: Bijdragen van particulieren 102,50 Collecte in Santpoort269,28 Oudercommissies openbare lage re scholen 171,50 Papierfabriek 500, Samen 1043.28 Verder werden 1802 loten verkocht a 0.50, dat is 901. In totaal dus 1944,28. Op Zaterdag 20 September zullen de plaatselijke verenigingen de jaarlijkse col lecte houden en men hoopt ook dan weer behoorlijke resultaten te kunnen boeken. Maar dit zal voor een gx-oot deel afhangen van het aantal collectanten dat zich zal aanmelden. Het programma voor het schaakkam pioenschap van Noordholland is als volgt vastgesteld: 28 Juni: P. SwierW. Schuur man; 5 Juli: W. Schuui-manC. Orbaan; 12 Juli: C. OrbaanP. Swier. Wegens het slechte weer van de vorige Zondag werd het tuinfeest van de R.-K. Volksdansgroep „Butterfly" in de tuin van de R.-K. St. Joseph-pastorie aan de Wyker- straatweg geannuleerd. Thans is besloten deze volksdansdemonstratie met medewer king van de R.-K. Harmonie „St. Caecilia" te houden op Zondagavond in de pastorie- tuin. De jaarlijkse Zendingsdag van de classis Haarlem der Christelijk Gere- foi-meerde Kerk is gisteren ip het Bur gemeester Rijkenspark te Santpoort gehouden. In de ochtend werd deze zendingsbijeenkomst geopend door ds. J. van Dalen van den Oever, die zijn tevi-edenheid uitspx-ak over de goede opkomst. Ds. B. van Smeden uit Rotterdam voerde hierna het woord over het onderwerp: „Een stad boven op een berg" (Math. 5 14). Spreker bi-acht naar voren, dat de kerk in deze wereld een grote roeping heeft en dat zij zich daarom niet mag iso- lex-en. De roeping van de kerk is het licht, door Christus geschonken, te laten schij nen óm de ih zonde gedompelde wereld' de weg te wijzen naar Christus, aldus ds. van Smeden. Deze toespraak was een aansporing tot „inwendige zending", waar bij de tweede spreker, ds. Joh. Prins uit Amstex-dam zich aansloot met als onder werp: „In afwachting". Hij bekeek, wat men zou kunnen noernen de „celvorming". Iedere Christen is volgens hem geroepen, te ti-achten in zijn omgeving het zaad van het Evangelie uit te strooien, te spreken met zijn kameraden op de fabriek en werk plaats en hem te wijzen op het „enige nodige". De middagpauze is gebx-uikt voor een ge zellige picknick in het zomerse park en vele oude bekenden troffen elkaar na een langdurige scheiding. Ds. v. d. Weele uit Harderwijk had 's middags tot onderwerp: „Gods millioe- nenwerk in ons derde missiegebied". Hij vertelde over het onvermoeid doorzetten van de zendelingen om het evangelie uit te dragen op plaatsen, waar men niet gewend is het te horen. Hierbij vertelde hij van de arbeid, die hij met Harderwijk als „basis" verricht onder de polderwerkers, die aan de inpoldering van het IJselmeer wei-ken. Ds. A. Bikker uit Amsterdam, oud-zen deling onder de Toi-adja's, sprak over: „In dat spoor verder". Hij zei dat, nu Indonesië los van Holland is en de zendingsarbeid daar schijnbaar in de hoek ligt, velen de vraag stellen of er nog wel wat te doen is en.... of het zin heeft, deze zaak finan cieel te steunen. Ds. Bikker was voor door gaan. Hij zelf is weer van plan om naar de Toradjalanden (Celebes) te gaan. „God die bevel heeft gegeven: predikt het evangelie aan alle ci-eaturen" zal het werk doen ge lukken". Het slotwoord was aan ds. J. C. Maris uit Haarlem. Commissaris J. P. Weijburg was een der eersten, die de werkstukken van zijn mensen kwam bewonderen. Men ziet hem hier bij een dressoir met reliëfwerk, dat vervaardigd werd door de heer K. J. te Lindert. Velsens politiemannen hebben, evenals ieder ander mens, hun speciale hobbies cn liefhebberijen en zij gebruiken hun vrije tijd vaak op een manier die kostbare stukken oplevert rond de huiselijke haar. Gisteren is in de instructiezaal van het hoofdbureau van politie aan het Tiberius plein een tentoonstelling geopend van voorwerpen, die men als tastbare (cn ge slaagde) producten van deze huisvlijt kan aanmerken. Niet minder dan 54 inzen dingen zijn er binnen gekomen en stuk voor stuk zijn zij de moeite van het bekijken overwaard. Wie de politieman in uniform ziet pa trouilleren door de gemeente, leert niet meer kennen dan de gezagsdrager. Wie de olieverfschilderijen, tekeningen, stukken houtbewerking, smyx-nahandwerken, koper bewerkingen, enzovoorts beziet op deze expositie, ziet door de uniform heen de be langstellende mens met zijn voorkeuren, zijn handigheden, zijn artisticiteit. De man, die met lont en springstof gewa pend Velsen tracht te ontdoen van de be zettingsoverblijfselen, blijkt in zijn vrije uren een volbloed philatelist te zijn en dan nog wel een, die zich toelegt op een waar lijk unieke verzameling, namelijk een Rode Kruiscollectie. Deze inzending is zo interessant, dat zelfs de grootste leek op het gebied van postzegelverzamelen ervan smult. In het reliefwex-k van het zelfvervaardig de eiken dressoir hei-kent men de hand van de vakman. Het is „werk uit één stuk". De electrische koperen klok is eveneens het resultaat van uren lange geduldige arbeid, evenals het radiotoestel op wentel- bank. Speelgoed voor de kinderen, van dat keu rig uitgevoerde „pietepeuterwerk" als pop penhuis en kindersalonnetje zijn stille ge tuigen van een rustige liefhebberij, die gaaf werk oplevert. De jongste inzender, zelf wel geen politie man met zijn vijftien jax"en, maar toch nauw aan het appai-aat gepax-enteerd, geeft met zijn originele tekeningen, blijk van talent (en van een niet te onderschatten propagandistische inslag voor dierenbe- schex-ming). Twaalf dammeesters spelen elk jaar om het persoonlijk kampioenschap van Neder land. Is het op zichzelf al een prestatie om zich tot deze selecte groep uit de 10.000 spe lende leden van de Koninklijke Nedei-landse Dambond op te wei-ken, moeilijk moet het zijn, van deze 12 kundige spelers nummer één te worden. Enige uitzonderlijke begaafden zoals R. C. Keller die al 11 keer de titel veroyerde, J. H. Vos zeven maal en Piet Roozenburg twee keer, toonden zich ware kampioenen. Een ir Van Dijk. bijvoorbeeld, als gevreesd en sterk speler, faalde in een enkel onder deeltje en is er tot nog toe nog niet in ge slaagd nummer één te worden. Naast een grondige voorbereiding is het voorkomen van nervositeit een belangrijke factor. Ofschoon Laros in technisch opzicht een prima speler is, schoot hij in de voor laatste ronde in de beheersing van zijn zenuwen te kort. Onder alle omstandigheden zou de opgave om twee punten te veroveren op Hofman en Huisman door de DCIJ'er te volobrengen zijn. Zoals wij hiex-onder laten zien, verliep zijn partij tegen Hofman als volgt: Zwart: H. Lai-os ëm p P O Wit: H. J. Hofman In het voox-gaande spel was Laros' tech niek bepaald „afwezig", toen hij zich in de halve hekstelling speelde. In dit vergevor- dei-d middenspel, grens eindspel, komt de strategische positie van de formatie 36, 31, 27 scherper naar voren. Laros dacht zich met 27 dan ook los te kunnen maken van deze drukformatie, maar Hofman veranderde van taktiek cn had geen moeite om de „vreemd"- spelende Laros op de andex-e zijde van het bord de beslissende hoofdslag toe te brengen. Aldus vertx-ok zich het vonnis vanuit de diagramstand. 2—7 (om te dreigen met 13—19) 31—26 22x31 36x27. 18—23 39—24 12—18 34—30 14—19 25—20. Stand zwart: 7, 11, 13, 15, 16, 18, 19, 23. Wit: 20, 24, 26, 27, 30, 35, 43, 47. Als zwaarden van Damocles dx-eigen 2014 en 2420. Nu moet zwart wel 2329, 24x33, 15x24, 3328, 2329. In dit eindspel (zwart: 7. 11, 13, 16, 18, 19. 29. Wit: 26, 27, 28, 30, 35. 43, 47). weifelt wit op zijn beurt door het onnodige 4742 te spelen. En had Laros door 712 zijn kans gegrepen dan had hij vrij zeker nog een remise uit de stelling gehaald. Op 3025 kan dan 1924 volgen en is 2823 verhinderd door 2430, 35x33 en 18x47. In het resterende spel zijn nog voldoende remise-kansen aanwezig. In tijdnood speelde zwart 1117 met de speculatie dat 3025 zou volgen, waarna 2934 als lokzet 3530 ver rassend 16—21, 27x16 en 1822 zwart nog winstkansen zou brengen. In het eindspel vanuit de laatste cijferstand voltrok zich het vonnis met 4742 1117 30—25 29—34 25—20 7—12 20—15 19—24 1510 en zwart gaf zich gewonnen. Daarmede had Laros zijn voorsprong ver speeld op zijn concurrenten ir. G. v. Dijk en R. C. Keller die met gelijke kansen de laat ste ronde in gingen. Keller en Van Dijk be- stx-eden elkaar en Laros als „speler" maakte een echte va-banque partij tegen W. Huisman. Beide spelers bevonden zich in het beslis sende moment in hevige tijdnood en door een onnauwkeurigheidje in een overigens be hoorüjke partij kwam Laros in de volgende noodlottige positie: Zwart, Laros: 2. 7. 8, 14, 17, 23, 24, 25 en 29. Wit: 16, 33, 34. 35, 36. 37, 38, 40 en 45. De man uit IJmuiden speelde 711, 16x7 2x11 en de Leidenaar kon met 3832 29x27 34—30 25x34 40x9 Laros tot overgave dwingen. Dit was voor DCIJ de tweede keer, want in 1934, toen Keiler en Dukel gelijk op de eerste plaats eindigde, was een herkamp noodzakelijk, waarna de damkampioen direct de wereldkampioen Raichenbacli voor een titelgevecht kon uitdagen. De eerste twee partijen van de titanenwedstrijd tussen Du kel en Keiler eindigden in remise. In de derde won de DCIJ'er er een stuk met de 44ste zet, maar ondanks dit voordeel kon Dukel geen winst forceren. In de reprise werd Keiler overwinnaar na zes partijen. Wij laten de wedstrijd, waarin Dukel dus als eei'ste DCIJ'er de kans kx-eeg de titel te winnen in zijn geheel volgen. Gespeeld te Amsterdam in 1934. Wit: R. C. Keiler, zwart: B. Dukel. 1. 31—27 1 9—23. 2. 37—31 14—19 3. 33—28 17—21: 4. 39—33 21—26; 5. 44—39 26x37: 6. 42x31 12—17: 7. 47—42 7—12; 8. 41—37 17—22; 9. 28x17 11x22; 10. 46—41 10—41; 11. 34—29 23x34. Tot dan is het een positie-strijd om het bezit van belangrijke centrumruiten. Beide spelers geven geen duimbreed toe en ook het vervolg geeft ongeveer hetzelfde spelbeeld: 12. 40x29 19—23; 13. 50—44 23x34; 14. 39x30 14—19; 15. 30—25 19—23; 16. 25x14 9x20; 17. 43—39 13—19; 18. 43—43 8—13; 19. 35—30 5—10; 20. 30—25 1 0—14; 21. 33—28 22x33: 22. 39x28 6—11: 23. 44—39 4—9; 24. 27—22 18x27; 25. 32x21 23x32; 26. 37x28 16x27; 27. 31x22 12—17; 28. 41—37 20—34; 29. 38—33 11—16; 30. 22x11 16x7; 31. 36—31 7—12; 32. 3127 13—18; 33. 43—33 2—8; 34. 27—21 18—23; 35. 38—32 8—13: 36. 37—31 13—18: 37. 32—27 23x32: 38. 27x38 19—23; 39. 49—43 9—13; 40. 31—27 14—19 41. 21—16 15—20; 42. 25x14 19x10; 43. 38—32 10—14. De stand is betx-ekkeliik gelijk. In deze stelling speelde Keiler 1611 met de ge dachte rustig naar veld 7 te spelen, omdat 16 door 3328 w-ordt verhinderd. Zwart kon echter met 1419 wit in de verdediging dwingen een zet te spelen, om aldus de dreiging 23—28 te pareren. Op 117 zou zwart dan met de damzet 2328 en 1319 winnen, waardoor 1611 een blunder is en wit het stuk kon winnen. De stand na de 43ste zet was. Zwart: Dukel. W. Wit: Keiler Het spel verliep als volgt: 44. 1611? 14—19; 45. 33—28 1—6; 46. 42—37 6x17; 47. 39—34 3—9; 48. 45—40 9—14; 49. 40—35 14—20; 50. 43—39 20-25; 51. 37—31 24—29; 52. 31—26 29x40; 53. 35—44. Stand na de 53ste zet van wit. Zwart, Dukel: 25, 23, 19, 18, 17, 12, 13. Wit: 26, 27, 28, 32, 39. 44. Met een stuk-voordeel en nog slechts enkele zetten te spelen, had Dukel hier de nationale titel voor het grijpen. Zwart speel de evenwel 2530, hetgeen over alle varian ten remisekansen inhield; 2329 was winst! In de gehele Nedei-landse en buitenlandse dampers heeft dit belangwekkend eindspel sterk de aandacht getrokken. De fraaie va rianten (nog gedeeltelijk) zijn in het boek „Het Damspel in zijn aantrekkelijkste vorm" vastgelegd. Na 2530 liep het spel remise door 4440, 2329, 3933, 29x38, 32x43, 19—24. 43—38, 13—19, 40—35. Oplossingen cn correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden Er zou nog veel meer te vermelden zijn, wilde men alle inzendei-s i-echt doen weder varen. Het aardige element in deze exposi tie is, dat er ingezonden is ongeacht rang: het is werk van het gehele corps. De heer L. J. van Elmpt heeft commissa ris J. P. Weijburg dank gezegd voor het initiatief dat aanleiding gaf tot dit gebeu ren en de heer Weijbui'g heeft in lettei'lijke zin de deur van het vertrek ontsloten. Eerst echter heeft de commissaris enige woorden tot de aanwezigen gesproken en er onder meer de nadruk op gelegd dat het werk van de politie meestal eenzijdig is en dat het daai'om goed is in de vrije tijd de vele andere facetten van het leven naar voren te brengen. Spi'eker merkte op dat men deze expositie zou kunnen noemen „ont hullingen uit het Velser politiebureau, en deze uitdrukking zou ongetwijfeld in den lande zeer worden gewaardeerd", meende de commissaris veelbetekenend. Aan deze „onthullingen" hebben twee categorieën mensen meegewerkt. Vaklieden en amateurs, maar vele amateurs doen bij hun inzending niet voor de vaklui onder. De tentoonstelling blijft Vrijdag, Zater dag en Zondag van 1420 uur voor belang stellenden toegankelijk. Deze tentoonstel ling moet worden gezien als de voorloper van de grote expositie, die de personeels vereniging „Contact" van de Haaidemse politie binnenkort ox-ganiseert in de Vlees hal in Haarlem. Hier zullen huisvlijtresul- taten zowel van politie als van gedetineer den woi-den geëxposeerd. Voor de Velsense athletiekvereniging „Suomi" ligt voor Zondag 6 Juli een be langrijke sportdag in hetr verschiet: de voorwedstrijden om de Prins Hendrik- beker als inzet van de Nederlandse athle- tiek-clubkanxpioenschappen zullen op Wa tervliet gehouden worden. Aan de eindwedstrijden nemen zes ver enigingen deel, waaiwan vier zich reeds van een plaats hebben verzekerd. In de voorwedstrijden van 6 Juli wordt tussen negen verenigingen uitgemaakt, wie de eindstrijd mogen aanbinden met A AC, Amsterdam; Trekvogels, Den Haag; Vlug en Lenig, Den Haag en DOS, Rot terdam. Om de nog twee te bezetten plaatsen zal op „Watervliet" de strijd gaan tussen A.V. '23, APGS, De Meteoor, allen Am sterdam, Pai'thenon, Dordrecht; AV „Haar lem", Haarlem; Holland, Leiden; Minerva, Rotterdam; DEM, Beverwijk en Suomi, Velsen. De Tsjechische sopraan Martha Maria Schubert is een van de vocale solisten, die hedenavond meewerken aan het derde zomerconcert van de H.O.V. in de Haar lemse Concertzaal, dat onder leiding van Chris Burgers, dirigent van de Utrechtse Opera, staat. Zij zal na de pauze met de alt Mimi - Aarden, de bas Guus Hoekman en de tenor Frans van de Ven optreden in fragmenten uit „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" van Nicolai. Verder worden ten gehore gebracht de entre-actemuziek uit „Rosamunde" van Schubert, gedeelten uit de muziek bij „Een Midzomemachtdroom" van Shakespeare door Mendelssohn. In het eerste gedeelte van de avond zingt Mimi Aarden, in afwijking van het eerder ge publiceerde programma, de vermaarde aria's „Che faro senza Euridice" uit Or- feo" van Gluck en „Mon coeur s'ouvre a ta voix" uit Samson et Dalila" van Saint-Saëns.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9