Volgend jaar „BreedbandN.V." in actie eLS Visserij-varia Sprookjespoppen bevolken de Huishoudschool Agenda voor Veisen Voorwedstrijden om de Prins Hendrikbeker brengen Zondag tal van athleten naar Watervliet Santpoort 5 Maar voor blik is staal nodig, voor staal schroot schroot, waaraan een tekort bestaat Tuinfeest bij „IVH" Zeilboot had moeite om veilig binnen te komen Blok beton stortte op locomotiefje Nieuwe leerkrachten aan de visserijschool Landavond met kampvuur in „Beeckesteyn" Nieuwe nummers: hordenloop en polstokhoogspringen Voor jonge hersens Sportief-reserves wonnen na „hete1' strijd van DGIJ DONDERDAG 3 JULI 1952 Als alles naar wens gaat, zal de N.V. „Breedband", het machtige verlengstuk van de IJmuidense Hoogovens, dat onder meer de Nederlandse conserven-industrie jaarlijks aan 70.000 Ion blik zal helpen, in het voorjaar van 1953 in bedrijf gesteld kunnen worden. De daarvoor nodige vergroting van de Staalfabriek der K.N.H.S., die een verdubbeling harer productie ten gevolge zal hebben (naar schatting tot 800.000 ton van dit kostbare materiaal per jaar) is zo goed als klaar en het enorme complex van de Hoogovens begint zo langzamerhand op sterkte te komen. Al zal de toekomst waar schijnlijk Ieren, dat deze Hoogovens het midden van Kennemerland totaal gaan be heersen, zoals het voorlopig structuurplan voor de IJmond zo duidelijk aangeeft. De blok wals van de Hoogovens, die in middels sinds 1 April aan het werk is ge gaan en met grote ijver de blokken uit de Staalfabriek (straks tot een gewicht van 15.000 kilo!) plet tot een keurige, lange lap metaal of een nette, nagloeiende balk, is de voorloper van die Breedband. Officieel hoort deze wals nog bij de Hoogovens, want even verderop in de ruime hallen van Hoogovens is de formele grens aangegeven tussen „Hoogovens" en „Breedband N.V." (waarvan het eerste deel in October in werking kan worden gesteld), maar in feite loopt dit hallenprojeot door van lijvig stalen blok tot een minuscuul blikken pl'aat: de resultante van een hon derden meters lange walsstraat. De Blokwalserij, die met een ontzagwek kende kracht gloeiende klompen staal uit wrijft tot blakende platen, is nog maar een „tussenstation": als straks de „Breedband N.V." volledig aan de slag kan gaan, zal er dus ragdun blik aan het eind van die lange baan verschijnen: blik, dat gewalst werd uit de logge blokken staal en dat op het moment nog niet verder komt dan een redelijk dik stuk staal, waar Walserij Oost of Walserij West wel verder raad mee weten. Inmiddels zal straks die Walserij Oost, zijnde een der oudste onder de Hoogoven- mohicanen afvallen: de apparatuur raakt verouderd en de Breedband kan de platen, die nu door dit fabrieksonderdeel worden vervaardigd, op den duur sneller en goed koper vervaardigen. En als de Breedband klaar is, zal zij in elk geval „hot dip" ofte wel „dompelblik" gaan maken, dat naar de mening der deskundigen, kan wedijve ren met het beste import-blik. De Staalfabriek is zo goed als klaar, om de aanspraken, die de Breedband straks op haar zal doen, op te vangen: er kan met een nieuwe gietmethode (de pan zweeft daarbij van blok tot blok en dat gaat vlug ger dan vroeger, toen men met de rote rende gietmachine werkte) haast de helft vlugger en beter worden gewerkt dan voor heen: de kwaliteit der geproduceerde staal- blokken is in de eerste plaats beter en de snelheid van.gieten scheelt aanzienlijk met die van voorheen. De staalproductic. die op 300.000 ton in normale jaren wordt geschat, zal dan ook zonder enige twijfel oplopen tot 600.000 ton minstens. En nu is de kern van dit hele probleem, dat voor de Hoogovens in technisch op- zioh opgelost is, de schrootvoorziening: er is voor staalfabricage nu eenmaal oud ijzer nodig en dat oud-ijzer komt in onvol doende mate binnen. Daarom proberen de K.N.H.S. langs de weg der propaganda alle oud-ijzer uit Ne derland los te krijgen: zowel bij de boer vandaan, die al jaren een roestende eg op zijn erf beeft als uit de huisvrouwelijke keuken, waar, een keteltje of een conser venblik achteloos wórdt weggegooid. Want er zal, om al die 600.000 tonnen staal te maken, zo'n 420.000 ton schroot nodig zijn, schatten de schroothandelaren, om de staalproductie te kunnen volgen (want staal is ijzer plus schroot plus kalk plus een heleboel hitte) en als dat schroot niet op de een of andere manier komt, moe ten de Hoogovens ruw-ijzer in de Staal fabriek stoppen, dat als gewild wereld product zo prachtig te exporteren is. En dat vanwege zijn aantrekkelijkheid de prijs van het staal onnodig veel te hoog maakt voor de productie van schepen en andere staalconstructies. Vandaar de waarde (3 cent per kilo) van uw potkacheltje en uw overige ijzermijn tjes in schuur of op zolder. Al geven wij toe, dat de handel misschien er wel wat meer dan drie centen per kilo voor dit hoogwaardige „ijzererts" zou kunnen be talen. Waar dan echter tegenover staat, dat onze ruwijzer export daarmee ten nauwste verbonden is. Zodat het potkacheltje en het lege con servenblik een nationale zaak dreigen te worden! De speeltuinvereniging „In Veilige Ha ven" organiseert ook dit jaar een tuinfeest 1952, dat gehouden zal worden op Zaterdag 5 Juli. Het programma is dit jaar als volgt vastgesteld: 2 uur verzamelen op het Oosterduinplein, vanwaar men met muziek in optocht naar de tuin gaat. De route is: Oosterduinplein, Burgemeester Rambonnetlaan, IJselstraat, Rijnstraat, Gerard Doustraat, Paulus Pot terstraat, Velserduinweg. In de tuin wor den daarna wedstrijden gehouden voor de kinderen tussen 6 en 13 jaar; de kleintjes van 3 tot en met 5 jaar krijgen hun tuin feest op dezelfde dag en moeten daarvoor 's morgens om 9.30 uur al bij het clubhuis aanwezig zijn. Het publiek wordt een half uur na aan komst van de optocht op de tuin toege laten. Collecte vooi* „Herwonnen Levenskracht" De afdeling Velsen-Noord van de R.K. vereniging tot bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht" zal Zaterdag haar jaarlijkse speldjesdag houden. Gevecht tegen wind en branding voor de pieren De strandbezoekers, die gisteren om streeks het middaguur de complete zand storm trotseerden zagen een paar honderd meter uit de kust een zeilbootje, dat een speelbal genoemd kon worden van de warme Zuidenwind. De bemanning van het scheepje had de grootste moeite de zeilen te reven, omdat aan de ene kant de vrij hoge branding en anderzijds de harde bries de boot telkens uit de koers sloegen. Het aantal toeschouwers, groeide naarmate de eerste pogingen van de zeilers om binnen de beschutting van de pieren te komen, vruchteloos bleven. Nadat de kiel enkele keren bijna horizontaal op het schuimende water had gelegen, gelukte het de clrie knapen eindelijk de drijfnatte zeilen om laag te halen en de boot behouden binnen te loodsen. Ketel beschadigd, niemand gewond Gistermiddag is een blok beton, dat be stemd was voor de wering aan de Zuider- pier, uit de takels geglipt en op het locomo- ti.ef.ie gevallen, dat de wagen trok waarop het blok naar de steiger bij de semaphoor (de „biokkensteiger") gereden moest wor den. Het hijswerktuig'staat opgesteld even voorbij het parkeerterrein achter de loods van de N.Z.H.V.M. aan het eind van de Strandweg. De ketel van de locomotief werd vrij ernstig beschadigd, maar geluk kig is hierbij niemand gewond. In de mor genuren heeft de drijvende bok een aantal betonblokken ter bestemder plaatse ge bracht; een vorm van transport, waar omtrent wij in een vorige editie al melding maakten. Zoals bekend worden de rails van het befaamde „blokkentreintje" op het ogenblik door de firma Vessies en Wierda op de pier verwijderd. Donderdag 3 Juli Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Het dodenmasker". Rex, 20 uur: „Paniek op straat". Vrydag 4 Juli Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: Spreek uur wethouder van Financiën. Patronaat, 20 uur: Vergadering voor win kelpersoneel in Velsen. Thalia, 20 uur: „De derde van rechts". Rex, 20 uur: „Wabash Avenue". De tentoonstelling, die gisteren en van daag wordt gehouden in de gemeentelijke huishoudschool aan de Casembrootstraat in IJ muiden-Oost, is een volledig succes. Eenmaal per jaar worden in deze onder wijsinstelling onder auspiciën van direc trice en leraressen de resultaten van een jaar arbeid aan de critiek van het publiek prijs gegeven en telkenmale mag aan on derwijskrachten en leerlingen meer lof worden toegezwaaid. Het valt warempel niet mee om steeds met iets nieuws voor de dag te komen. Een jurk blijft een jurk, al verandert „de snit", een laken blijft een laken, maar toch bij beide objecten geeft de stofversiering er de „finishing touch" aan. En wat dit laatste betreft, vooral bij het examenwerk is veel, wat voor een „koopstuk" niet onder doet. We denken hierbij in het bijzonder aan de met entre-deux versierde pj'ama's en de op dito wijze bewerkte georgette blouse, alsmede aan de blouse met open borduurwerk. Sprookjespoppen Het pièce-de-milieu in het laatste lokaal heeft zich in een bijzondere belangstelling mogen verheugen. Daar zitten en staan, gemaakt uit ijzerdraad en tricot, gekleed in keurige en kleurige costuums, de sprook jesfiguren van Hans en Grietje, van Sneeuwwitje en de zeven dwergen. De rattenvanger pijpt er lustig op los, om ringd door vele andere figuren uit de ver halen onzer kinderjaren. De leiding van de lerares heeft hierbij natuurlijk een be langrijke rol gespeeld, hoewel het eigen initiatief van de leerlingen zeker niet on derschat mag worden. In een hoek van het lokaal staren de blauwe poppenogen van twee, op dezelfde wijze vervaardigde Vo- lendammertjes de bezoeker aan en de mu ren zijn behangen met geborduurde kle den, die het volgend jaar de nieuwe huis houdschool tot permanente versiering zullen dienen. Deze manier van werken is een tastbaar resultaat van de lessen in kunstgeschiedenis. Het is te wensen dat de bouw van de nieuwe school aan de Troelstraweg behoorlijk zal vorderen, want waar de onderwijsvernieuwing zo ter hand wordt genomen als in deze in richting, wordt de vraag naar grotere ex pansiemogelijkheden met de dag urgenter. Vanavond zullen de meisjes de zelf ge maakte kleding, voor zover mogelijk, het publiek aan den lijve vertonen en dit is voor de naaistertjes al een feest op zich zelf. Verhuur van woningen in de Bloemstraat Wegens het beëindigen van de destijds aangegane overeenkomst van voortgezet gebruik dient te worden overgegaan tot verhuur van de ten name van de gemeente onteigende woningen, gemerkt Bloemstraat nos. 4 en 4 rd te IJmuiden, tegen de daar voor geldende huursommen van respec tievelijk f 4.en f 4.75 per week. B. en W. 9tellen de raad voor, de ge noemde woningen tot wederopzegging te verhuren, met ingang van een nader te bepalen datum, tegen de gemelde huurprij zen en onder nader te stellen voorwaarden. In verband met de beëindiging van de destijds aangegane overeenkomst van voortgezet gebruik dient eveneens te wor den overgegaan tot verhuur van de wo ning Annastraat no. 25 te IJmuiden. Als huurprijs voor dit perceel gold een bedrag van f 5.per week. B. en W. zijn van oor deel, dat deze prijs dient te worden ge handhaafd. Mitsdien stellen zij de raad voor ook deze woning, met ingang van een nader te bepalen datum, tot wederopzegging te ver huren. DONDERDAG, 3 JULI 1952 Beste kinderen, Nee, dit zijn nu eens niet olifanten in Afrika of in een ander ver werelddeel, maar de kolossen van ons plaatje spelen een heerlijk spelletje in het koele nat van ons eigen Scheveningse Strand. Toen circus Strassburger daar namelijk eens zijn tenten had opgeslagen, was het toevallig net zo'n warme tijd als nu. De directie had medelijden met de grote dikhuiden en gaf ze toestemming om met hun oppassers een bad te gaan nemen. Gelachen dat die olifanten hebben! Ik geloof dat jullie het wel leuk zouden vinden als zoiets eens in IJmuiden gebeurde. Maar zorg dan maar dat je uit de buurt blijft als je niet van nat spatten houdt, want die geweldenaren gaan behoorlijk tekeer in het water! En nu onze post. De warmte was er zeker de oorzaak van, dat jullie niet zo erg schrijverig waren deze week. We zullen echter maar beginnen met CLEMATIS, die toch een aardige brief wist te schrijven. Fijn, dat je me zo precies ver telde hoe de avond van de uitvoering ver lopen is, want ik kon er tót mijn spijt niet naar toe. Je broertje kon toch nog geholpen worden, anders was het niet leuk geweest: één boer met een korte broek! Gaat het al wat beter met Robbie? Hebben jullie al vacantieplannen? FLUITEKRUID is hard aan het werk ge weest op die hete Zaterdagmiddag. Inder daad vind ik het erg leuk om te weten, wat jullie op die kampdag zoal gedaan hebben. Dat vertel je me dan zeker volgende keer wel? Je antwoord op de maandtaak was wel heel kort. Van PETUNIA weer een gezellig briefje. Je broer zal wel in zijn schik geweest zijn met al die mooie cadeaux. Wees maar voor zichtig met dat krijgertje spelen in het zwembad! Daar zijn al zoveel ongelukken mee gebeurd. Ga je nog uit in de vacantie? MANESTRAALTJE had ook een tijdlang niets van zich laten horen, maar „oude liefde roest niet" zegt het spreekwoord en daarom komt ze maar weer bij haar Tante Els terug. Jij hebt leuke vooruitzichten voor de vacantie. zeg! Als nu die overgang ook maar goed afloopt, dan ga je een pret tige tijd tegemoet. Je vertelt me toch wel even hoe het op de schoolreis geweest is? Nee EIKEBLAADJE, Zaterdagavond kon ik jammer genoeg niet naar jullie zang uitvoering. Het speet me erg, want ik had de kans om verschillende van mijn nichten en neven te kunnen zien. Maar ik krijg be slist nog wel eens weer die kans en clan hoop ik hem niet te verzuimen. Je gaat zeker wel over hè Eikeblaadje? Hoor ik eens gauw hoe je rapport er uit zag? En dit was weer ons laatste briefje voor deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS Briefjes vóór Dinsdag Kennemcrlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven! B. en W. stellen de raad voor te benoe men tot leraren in tijdelijke dienst aan de gemeentelijke Visserijdagschool te IJmui den: de heren J. P. van der Does, voor vak ken aardrijkskunde en Nederlandse taal en M. C. van Pelt, voor lichamelijke oefe ning. Voorts stellen B. en W. de raad voor te benoemen tot leraren in tijdelijke dienst aan de gemeentelijke Visserij avondschool de heren: G. Beenhakker, voor de vakken montage en vaktekenen; J. P. van der Does, voor de vakken rekenen en Neder landse taal en J. M. Waagmeester voor het vak electro-techniek. Uitgaande van de schippersjeugdvereni- ging „De Kruisbanier" op Gereformeerde Grondslag te Velsen-Noord wordt Vrijdag voor de jeugd van de binnenschepen, de jeugd van de wal en belangstellenden op het landgoed „Beeckesteyn" een landavond met kampvuur gehouden, welke te half acht aanvangt. Aan het programma werken mee de volksdansgroep „Ringelrei" te Velsen- Noord, het jeugdkoor „Die Stalleklancken" uit Santpoort, de muziekgroep „De Moby- lettes" uit Beverwijk, welke afgewisseld worden door jodelzang, een kampvuurver- haal en samenzang. Dit programma, dat bedoeld is als „vor mende" ontspanning voor de jeugd, be staat uit drie afzonderlijke delen met het kampvuur aan het eind. Bij regenachtig weer wordt de avond tot later uitgesteld. Nieuwe leraren en een lerares aan het gymnasium Het college van curatoren van het gym nasium „Felisenum" heeft de volgende aanbeveling ingediend voor de benoeming van leraren: G. van der Voet, leraar wis kunde; ir. W. H. Koster van Groos, leraar natuur- en scheikunde. Voorts werden voorgedragen voor her benoeming, in tijdelijke dienst, voor de cursus 1952/1953: dr. H. W. Doomink, leraar biologie; E. J. Hueting, leraar te kenen; F. H. Lieuwen, leraar Duits; mej. A. M. Taanman, lerares Engels. Dit is een luchtfoto, genomen na de aanval op een electrische centrale op de zuidelijke oever van de Jaloe-rivier in Noord-Korea. Het was de zwaarste luchtaanval in de Koreaanse oorlog. De stuwdam voor dit waterkrachtstation is een van de grootste ter wereld. Aan de aanval op deze centrale namen vijfhonderd vliegtuigen deel, waarvan er een werd neergeschoten. Voor liefhebbers van athletiek staat voor Zondag een belangrijke sportgebeurtenis op het programma in de vorm van de door „Suomi" op het sportpark „Watervliet" te houden voorwedstrijden om de Prins Hen drik-beker, dit bijwijze van ouverture op de Nederlandse athletiek-clubkampioen- seliappen. Aan de eindstrijden kunnen zes vereni gingen deelnemen, waarvan zich al vier van een plaats hebben verzekerd, namelijk AAC, Amsterdam; Vlug en Lenig, Den Haag; Trekvogels, Den Haag en DOS, Rot terdam. In de voorwedstrijden, die zullen uitwij zen welke twee verenigingen de strijd met voren genoemde clubs zullen gaan aanbin den, nemen niet minder dan tien vereni gingen deel: Parthenóp, Dordrecht; APGS, AV '23, De Meteoor, allen Amsterdam; Hellas, Utrecht; Holland, Leiden; Haarlem; Minerva, Rotterdam; DEM, Beverwijk en Suomi, Velsen. Tot de meest spectaculaire nummers van deze wedstrijden behoren ongetwijfeld het polsstokhoogspringen en de hordenloop; nummers, die op „Watervliet" nog niet zo erg ingeburgerd zijn. Voorts zullen de loopnummers felle strijd te zien geven tussen een groot aantal be kende Nederlandse athleten, waarnaast de technische nummers eveneens alle aan dacht waard zullen zijn. Tot de vele bekende athleten, die deel nemen, behoren onder anderen de Haar- lem-athleet Cor Lamoree, Nederlands kam pioen polsstokhoogspringen en de oud kampioen op dit nummer Swart (Haarlem). Andere kampioenen zijn F. Wolsink (Pa- thenon) 800 m. en J. v. d. Meulen van de zelfde club op hoogspringen. Van AV '23 komen de jeugdkampioenen Keesom (1500 m.) en Herberts (400 m.). De tienkamper van formaat Wellerdieck (Hellas) zal ook van de partij zijn en uit de omgeving zijn het W. Geusebroek (Haarlem) op de 5000 m.; Henk Adrichem (DEM) en Chris Postma (Suomi) oud kampioen discus, die hun clubkleuren ver dedigen. Deze keer begint de zevende ronde van de puntenraadsels. Doet allen mee, want er zijn weer enkele mooie prijzen te winnen. Het raadsel, dat jullie hieronder zien staan, is tien punten waard. Voor elke fout wordt er één punt afgetrokken, dus je kunt het 't best zonder fouten maken, des te meer kans heb je op een prachtig boek. 12345 678 9 X X X X X X X X X Van boven naar beneden invullen: gedeelte van de zool kern van een vrucht smalle plank halt! of stop! geen twee echtgenoot heel kleine springer 8. frisse groente 9. levendig, niet vermoeid. Als je de woorden goed ingevuld heb ontstaat er op de kruisjes van links naar rechts gelezen een woord, dat de laatste dagen op ieders lippen zweefde. Doe je best. T. TANTE ELS FELICITEERT ROODKAPJE, die Zaterdag het feest- varkentje hoopt te worden. WATERGEUS en KARTOFFELTJE, die allebei Maandag feest gaan vieren en POESJE en VECHTERSBAAS, die samen volgende week Woensdag jarig zijn. Van harte plezier! nichten en neven en veel Uit een en ander blijkt, dat het een „zware" strijd zal worden. „Suomi" heeft dan ook een zo sterk mogelijke ploeg samengesteld. Deze bestaat uit: 100 m.: B. Berghuis en H. Kooyman; 400 m.: W. Deenik en H. v. Willigen; 800 m.: G. Oudendijk en H. Engelhart; 1500 m.: J. Smit en G. Stuyfzand; •5000 m.: A. Spek en L. Schol; Vèrspringen: B. Berghuis en T. v. d. Werff; Hoogspringen: D. v. Zutphen en A. Koet; Kogelstoten: Chr. Postma en P. Koeten; Discuswerpen: Chr. Postma en P. Koeten; Speerwerpen: G. Postma en G. Schmitz; Polsstokhoogspringen: A. Koet en L. Schol; 110 m. horden: T. v. d. Werff; Estafette 4 x 100 m.: T. v. d. Werff, H. Kooyman, B. Berghuis en J. Adelaar; Estafette 4 x 400 m.: H. van Willigen, A. Koet, W. Deenik en J. Smit De wedstrijden beginnen reeds om 12 uur met de technische nummers en om 2 uur wordt met de loopnummers een aanvang gemaakt. Ondanks het warme weer hebben de „Sportief"- en DCIJ-reserves zich in de plaat selijke ontmoeting voor het Stabieltournooi volkomen gegeven. In een fraaie en span nende strijd wonnen de Sportiefdammers tenslotte met 137 en hebben daardoor de leiding veroverd in het Santpoort-tournooi. Beide ploegen hadden enkele invallers. Het eerste succes had voor DCIJ kunnen zijn doch Nieuwenhuizen verzuimde in een drie-om-drie eindspel een goede kans op winst, waardoor DCIJ een kostbare voor sprong miste en 't Hart was er als de kippen bij om voor Sportief remise te makenf Als vervolg hierop won op werkelijk zeer fraaie wijze Wesselius van Koppelman. Op het fragment, waarin de Sportief-man zorgde dat zijn club de leiding kreeg, komen wij in onze damrubriek wel eens terug, om aan te tonen dat met het opstellen van Wesselius en Andrea, „Sportief" een aanzienlijke ver sterking voor het komende winterseizoen heeft gekregen. De jeugdige Van der Steen werd door de ex-Wormerspeler Andrea zo goed als „gekraakt". Het DCIJ-tiental stond toen reeds met 71 achter, maar de reste rende partijen boden nog kansen voor een gelijk spel. J. Smit maakte echter korte metten met de ex-kampioen van Beverwijk J. Slager en nadat ook Visser zich een klasse sterker had getoond dan invaller W. Post was de stand 75 in het voordeel van „Sportief". De 76-jarige Opa van der Bos was wel in het nadeel tegen zijn naamgenoot van „Spor tief", maar met een voorbeeldig enthousias me sleepte „Opa" een keurige remise voor het DCIJ-tiental uit de strijd. P. Schadé kon niet tegen het sterkere spel van P. Bakker op, ofschoon hij zijn huid zo duur mogelijk verkocht. Hij liep tenslotte tegen de techniek van de „Sportief-man vast, hetgeen hem eerst een stuk en later de partij kostte. De heer Kaan heeft de „Sportief-man aan de overwinning geholpen door damblindheid, welke ongewenstheid elke speler wel eens kan overkomen. Het resultaat werd 13—7 in het voordeel van „Sportief. De stand luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Sportief 2 2 0 0 4 24—16 DCIJ II 2 10 12 18—22 Stabiel 1 0 0 1 0 9—11 Kijk Uit 1 0 0 1 0 9—11 De wedstrijd „Kijk Uit"—„Stabiel" wordt Donderdag 3 Juli in het clublokaal van „Kijk Uit" te Haarlem-Noord gespeeld. Maandag 7 Juli volgt dan de laatste ronde in het club huis van „Stabiel". Sportief heeft reeds aan een gelijk spel tegen „Stabiel" voldoende om winnaar van de fraaie wisselbeker te wor den DCIJ II speelt daarna tegen Kijk Uit. Verpachting van tuingrond aan A. NIjssen en Zonen De firma Anton Nijssen en Zonen N.V. te Santpoort heeft de gemeente verzocht, ten behoeve van de uitoefening van haar bloembollenbedrijf te mogen pachten twee percelen tuingrond, gelegen aan de Biezen- weg te Santpoort, met een daarop staande schuur. Tegen de verpachting daarvan voor een periode van zes jaar hebben B. en W. geen bezwaar; de pachtprijs kan worden gesteld op 363 per jaar in totaal, met welke prijs verzoekster zich heeft verenigd. De grond is 5679 vierkante meter groot. Geen zin. De markt van gisteren was niet veel beter dan de afslag daarvoor. Door de geringe binnenlandse vraag vertoonde de handel slechts weinig lust; de vismeclfabrie- ken kregen het druk, onder meer met kleine wijting en schol, die totaal onverkoopbaar bleken. Met de rest was het al niet veel beter. Bijna alle soorten schelvis noteerden gemid deld 22.per kist, met uitzondering van de grote, die met moeite 24.haalden. Zwarte kool vis werd gekocht voor de filet- verwerking. Ook hiervan lag de notering op een laag peil, al bleven ze met 32.tot 34.— nog juist vrij van de pufschuit. De tong, waarnaar weinig buitenlandse vraag bestond, schommelde nogal wat, alleen de grote soorten boekten de oude koers van 2.40 tot 2.45, maar de kleinmiddel tong kwam niet hoger dan 1.10, waardoor de grove slips met 0.90 per kg. naar verhou ding nog redelijk betaald werden. De makreel kon, dank zij de belangstelling der conserven- industrie 12.tot 15.gelden, naar ge lang de kwaliteit. Voor de verse haring die door de „Janny" werd aangebracht, was wel wat meer animo dan Maandag voor de buit van de Sch 7, doch de prijzen brachten het nog niet tot het niveau wat men er van ver wacht had. Enkele kisten varieerden van 12.tot 14.Sommige partijen werden echter bij dalende markt door de factor op gehouden, daar de prijzen te laag dreigden te worden. Schei maar uit. Ook vandaag was er weer meer aanvoer dan de handel eigenlijk op dat moment kon gebruiken: van de traw- lervloot kwamen aan de afslag „De Hoop" met ruim 300 kisten waarvan ongeveer 100 kisten makreel, de „Medan" met 660 kisten waarvan 300 kisten makreel, 80 schelvis en piepers, 80 kabeljauw, 50 wijting en 2 kantjes pekelharing en de „,Antje" met totaal 550 kisten diversen. Verder kwamen er zoals ge woonlijk weer verschillende kotters en dag vissers binnen, die vrij grote plat- en fijn visaanvoeren in de hal zetten. Niet veel voor Vrijdag. Nu de markt slecht is, ligt het voor de hand dat de traw lers die de visreis ook maar enigszins kun nen rekken, dat doen en dat ze niet in dit weekeinde maar pas Maandag aan de afslag komen. Tot Woensdagavond kwamen er dan ook nog geen meldingen van belangstellenden voor de Vrijdagmarkt binnen, zodat aange nomen wordt dat de Vrijdagmarkt „ver schoond" zal blijven van trawleraanvoeren. In en uit. Woensdag kwamen binnen (tot 16 uur) de IJm 116, 261, 239, RO 1, VI. 30, Terel 51, 19, 24, 4, WR 67, Katwijk 227, 128, 35, Urk 202, 91, 15, 162, 46, 31, 48, 18, 36, 90, 161, HD 89, Sch 11, EH 20, GDY 110. Naar zee vertrokken weer de IJm. 206, 261, Urk 202, 31, 91, 46. 162, 15, HD 87, Texel 51, 19, 4, 24, WR 67, Sch 11. Poolse haringaanvoer. De Poolse traw lers SWI 103 en 104, die Woensdag binnen kwamen, brachten respectievelijk 275 en 759 kantjes haring aan. De SWI 103 vertrok naar zee. Haringaanvoer. Van de haringvloot kwam Woensdag binnen de Janny VL 30 met 1000 kisten verse haring, welke Woensdag in de afslag werden verkocht, plus 50 kantjes maatjes en 20 kisten steurharing. Bravo Bloemendaal. De Herman, die gis teren aan de afslag lag met ruim 1000 kisten vis, kon door de grote kwantiteit nog enigs zins het hoofd bieden aan de lage markt. De 13-daagse reis leverde 20.300 op. Slechter bracht de Eveline het er af, die niet zo'n groot kwantum aanbracht en tevreden moest zijn met 10.750.— voor een eveneens 13- daagse reis. De kleine „Bloemendaal" deed het goed. De 500 kisten brandlevende ma kreel, die in een kleine week werden scheep gehaald, brachten ruim 9000.— in het laadje. De Janny besomde 7960.—. Prijzen. Heilbot 2.65—1.95, Gr. tong 2.50—2.30, Grm. tong 1.35—1.21, Kim. tong 1.40—1.30, KI. tong I 1.50—1.30, Kl. tong II 1.00—0.88, Tarbot I 1.16—0.80 per kg. Tarbot II 42—28, Tarbot III 37—36, Tar bot IV 3520, Kl. griet 20, Tongschar 4437, Gr. schol 4023, Grm. schol 44—26, Kim. schol 44—24, Kl. schol I 22—16, Kl. schol II 25—8, Schar 15.50—8, V. haring 25—10, Makreel 17—10, Gr. schelvis 30—21, Grm. schelvis 29—19, Kim. schelvis 27—18, Kl. schelvis I 28—19, Kl. schelvis II 18—8, Wijting f 14—8, Gr. gul 27—19.50, Mid. gul 20—16.50, Kl. gul 16.50—8, Kl. leng 17, Kl. haal 32—17, Ham 57 Kim. hake 41, Kl. wolf 37—27, Poontjes 9—8, Pieterman 15—13, Kl. kool- vis zw. 14.50—12, wit 25—22.50, Kl. rode poon II 12.508.50, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 18057, Gr. koolvis zw. 38—30, wit 50, Gr. leng 47—42, Gr. wolf 83—87 per 125 kg. Aanvoer. 201 kisten tong en tarbot, 18 kisten heilbot, 6 kisten ham, 17 kisten tong schar en schartong, 10 kisten griet, 600 kisten schol, 149 kisten schar, 32 kisten haai, 875 kisten haring. 1072 kisten makreel, 560 kisten sche'vis, 476 kisten wijting, 459 kisten kabel jauw en gul, 22 kisten leng, 9 kisten hake, 76 kisten wolf, 148 kisten poon, 334 kisterï koolvis, 100 kisten diversen, totaal 5165 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7