Noodmaatregelen op komst om de Britse economie te redden Feestelijk versierd Gouda ontvangt de Koningin Mogelijk in Korea tóch wapenstilstand op komst Weerbericht Assemblée moet vergaderen na accoord in Panmoetidjom Amerikaanse justitie begint actie tegen een olie-kartèl Vijftigste veto Bewapeningsprogramma zal waarschijnlijk over periode van vijf jaar worden uitgesmeerd West-Duitse socialisten boeken weinig succes West-Berlijners vragen steun Het woord is aan Gerestaureerd stadhuis werd vandaag plechtig heropend Malik blijft en de UNO gist Koninklijke" zou ook tot groep behoren Conflict tussen Sjah en dr. Mossadeq „Le Figaro" publiceert notities van Duclos veleer Haarlems Dagblad Arbeidersvertegenwoor diging in organen van plan-Schuman Wet op medezeggenschap Vijf personen in Haagse speelclub aangehouden In Oudewater werd Heksenwaag bezocht Ghavam Soeltaneh formateur OORLOG ONNODIG 67e JAARGANG No 7 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 18 JULI 1952 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 167 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE VEILIGHEIDSRAAD van de U.N.O. heeft de vertegenwoordiger der Sovjet-Unie het vijftigste veto zijner rege ring tegen een resolutie van die Raad uit gesproken. Een soort jubileum dus, als men het geval in Moskou als zodanig beschou wen wil en er een feestje bij vieren. Veto nummer .vijftig betrof, evenals nummer negenenveertig, de door de Sovjet-Unie ge uite beschuldiging dat de U.N.O.-troepen en meer in het bijzonder de Amerikanen, die er de grote meerderheid van vormen en er het opperbevel over voeren, in Korea bacteriologische wapens zouden gebruiken. Die beschuldiging is bij herhaling vierkant tegengesproken. Dat heeft de Russen niet tot zwijgen gebracht; zij hebben hun pro paganda voortgezet. De resolutie van de Veiligheidsraad, die zij met veto nr. 49 blokkeerden, hield een beroep in op het Internationale Rode Kruis om een on derzoek naar aanleiding van de geuite be schuldigingen in te stellen. Dat ging niet door, omdat de Russen het niet wilden. Daarop behelsde de vólgende resolutie de logische gevolgtrekking, dat aangezien de Sovjet-Unie geen onderzoek wilde toe staan aangenomen moest worden dat de beschuldigingen vals waren. Van zo'n uit spraak waren de Russen natuurlijk even min gediend en dit leverde het jubileum veto of wel gouden veto op. De New York Times, eraan herinnerend dat de Chinese communisten en de Noord- Koreanen, vermoedelijk onder directie van het Kremlin, ook al tweemaal tevoren had den geweigerd om enig onderzoek „van buitenaf" toe te staan, heeft erop aange drongen dat de U.N.O. het er niet bij zal laten. Zij moet nadruk leggen op de vals heid der geuite aantijgingen nu blijkt dat de communisten zich „volledig immuun" tegen onderzoek achten. De zaak zal in de eerstvolgende zitting van de Assemblée, waar geen veto geldt, aan de orde moeten komen. Vermoedelijk zal dat wel gebeuren en dan zal ongetwijfeld een uitspraak, waar in de beschuldigingen vals worden ver klaard, met zeer grote meerderheid wor den aangenomen. Geen wonder, als iemand geen onderzoek naar de waarheid van zijn beweringen wil toelaten. In de ogen van ieder onpartijdig-oordelend mens maakt dat ze waardeloos. In zoverre kan een for mele uitspraak van de Assemblée van de U.N.O. eigenlijk ook niets nieuws meer be reiken. Zij zal slechts officiéél vaststellen hetgeen toch reeds werd ingezien en dan ook in de geblokkeerde resolutie van de Veiligheidsraad al tot uiting was gebracht. Dat een van de voornaamste dagbladen der Verenigde Staten toch nog op zo'n uit spraak aandringt vindt kennelijk zijn ver klaring in de overweging, dat men er in een aantal landen extra door geïmponeerd zal worden, temeer omdat de vertegen woordigers van die landen in de Assemblée zitten en hun stem voor dé resolutie zullen uitbrengen. In feite wordt dus daarmee een stuk contra-propaganda tegen de Sovjet propaganda bereikt. In een land als het onze heeft zo'n extra-uitspraak weinig be lang; men heeft uit hetgeen gebeurd is zijn gevolgtrekkingen al gemaakt. In Afrikaan se en Aziatische landen zal het effect van de meerderheids-uitspraak van een wereld organisatie als de U.N.O. meer beslissende betekenis doen gelden. Intussen hebben het 49ste en het 50ste Sovjet-Russische veto in de Veiligheidsraad maar weer eens bewezen, dat men geen stap nader tot elkaar komt, dat de koude obrlog onverminderd voortduurt, dat van enige grondslag, waarop zeker vergelijk tussen Oost en West zou kunnen worden gebouwd, nog steeds niets te bespeuren is. Geen opgewekte gedachte. De meest be moedigende overwegirig erbij is, dat zulke verhoudingen niet altijd kunnen blijven voortbestaan, dat daar in het verre Krem lin mensen heersen, die tenslotte ook zullen moeten aftreden (omdat de dood dat zal bewerkstelligen) en dat hun opvolgers, alleen al omdat zij nieuwe leiders zullen zijn en omdat onveranderlijk beleid niet mogelijk is, een andere koers zullen in slaan. R- P- PARIJS, (ANP.) In aansluiting op de besprekingen, die op initiatief van het in ternationaal Christelijk vakverbond op 12 Juni te Brussel werden gehouden, kwamen delegaties van het internationaal Christe lijk vakverbond en het internationaal ver bond van vrije vakverenigingen gisteren te Parijs opnieuw bijeen om hun beraadsla gingen over de vertegenwoordiging van de arbeiders in de organen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal voort te zetten. Na afloop werd het volgende com muniqué verstrekt: Tijdens de besprekin gen werd volledige overeenstemming be reikt. Beide internationales houden vast aan hun eis, dat de arbeiders^ vertegen woordigd moeten zijn in de Hoge Autori teit, het 'gerechtshof en het consultatief comité van het Schuman-plan. LONDEN. (AFP.). De drastische econo mische maatregelen, die Churchill binnen kort in het Lagerhuis zal aankondigen, zul len volgens regeringskringen in hoofdzaak de volgende punten omvatten: de periode van uitvoering van het herbewapenings programma zal worden verlengd tot vijf jaar. Zoals bekend had de Labourregering de uitvoeringsperiode reeds tot drie jaar verlengd en is de tegenwoordige regering er enige tijd geleden reeds toe overgegaan voor de uitvoering van het programma een periode van vier jaar vast te stellen. Men merkt op, dat Bevan reeds lang voorstan der is van een vijfjaren plan voor de her bewapening. De invoer en het verbruik zullen op nieuw worden beperkt. Deze beperkingen zullen onder meer herinvoering van de benzinerantsoenering voor andere dan za kelijke- en beroepsdoeleinden inhouden. De exportindustrieën zullen worden gere organiseerd en in het bijzonder de ma chine- en autoindustrie, die van het groot ste belang is voor de buitenlandse handel van Engeland. Wanneer er voor auto's geen afzet meer is, moeten de fabrikanten zich gaan toeleggen op de productie van civiele of militaire vliegtuigen. De in vesteringen zullen opnieuw worden be perkt, waardoor meer machines en zwaar industrieel materieel voor export vrij zullen komen. Zoals bekend treft de Britse regering voorbereidingen voor het bijeenroepen van een belangrijke conferentie van de premiers en de ministers van Financiën van het Gemenebest om een oplossing te vinden voor de economische en financiële problemen van het sterlinggebied. De uit nodigingen voor deze conferentie zijn reeds verzonden, maar de datum en de agenda zijn nog niet vastgesteld. In Londen meent men te weten, dat op deze conferentie, die waarschijnlijk in No vember na de presidentsverkiezingen in de V.S. zal worden gehouden, de volgende punten zullen worden besproken: het her stel van de vrije koersvorming op de in ternationale wisselmarkten van het pond. Maatregelen om Amerikaans en Canadees kapitaal aan te trekken voor de Engelse industrie. Herstel van de omwisselbaarheid van het pond sterling, zulks op grond van BONN, (Reuter). De West-Duitse Bondsdag heeft Donderdag de veelomstre den wet op de bedrijfsorganisaties, die de werknemers een aandeel in de bedrijfslei ding geeft, in tweede lezing aangenomen. In het debat, dat 15 uur duurde, werden 15 kleine amendementen aanvaard, waar van drie afkomstig van de oppositie. De sociaal-democraten en de communisten staakten hun vertragingsactie, toen zij er voor hadden gezorgd, dat de behandeling in derde lezing niet op Vrijdag, zoals de regering had gewild, kon plaats hebben. De coalitiepartijen zagen echter hun voor stel om het zomerreces tot Zaterdag uit te stellen aanvaard. Een woordvoerder der socialisten deelde mee, dat zijn partij alle amendementen bij de behandeling in derde lezing opnieuw zal indienen. De vergadering kan hierdoor wel tot Zondagnacht voortduren. een Amerikaans-Canadees plan, dat op het ogenblik overwogen wordt, en dat beoogt het welslagen van deze stap te verzekeren door een garantiefonds in dollars te stich ten. Verhoging van de productie in het Gemenebest teneinde de afhankelijkheid van de invoer uit het dollargebied te ver minderen. Herziening van de tariefpolitiek en van de houding -tegenover de algemene overeenkomst voor tarieven en handel. BERLIJN, (Reuter). De volksverte genwoordiging van West-Berlijn heeft eenstemmig een beroep op de Westelijke autoriteiten gedaan om de West-Berlijnse politie te helpen bij haar pogingen om ontvoeringen naar Oost-Berlijn en Oost- Duitsland onmogelijk te maken. Het parlement verzocht de Westelijke autoriteiten, militaire posten op te richten langs de grenzen met Oost-Duitsland en patrouilles uit te voeren langs deze grens. Voorts vroegen de parlementsleden toe stemming om de West-Berlijnse politie beter te bewapenen qn bepaalde burgers het recht te geven, wapens te dragen. Ten slotte werd gevraagd, maatregelen te tref fen om een einde te maken aan commu nistische activiteit in het Westelijke stads deel. Donderdagmorgen is een aantal wagens van een trein Amersfoort-Amsterdam nabij Amersfoort uit de rails gelopen. Bij dit ongeval werden zeven personen gewond. De wagon die door het daar achterlopende rijtuig werd vernield. CHARLES PLISNEER OVERLEDEN De Belgische schrijver Charles Plisnier is Donderdagavond te Brussel overleden. Hij stichtte op. 16-jarige leeftijd het tijdschrift „Ferveur" en was een van de eersten, die toetraden tot de Derde Internationale en hij mag gerekend worden tot de stichters van de Belgische communistische partij. In 1928 werd hij met 32 andere leden ge royeerd. De Haagse politie heeft bij een routine controle in een woning aan de Groot Her- toginnelaan 54, een roulette en fiches in beslag genomen. Vijf personen, die aan vankelijk verklaarden, dat zij slechts aan het „een-en-twintigen" waren, werden aan gehouden. Henri Bordeaux: Het is waar dat de jongelingen graag zeggen dat zij een leven moede zijn, dat zij niet kennen. Gouda viert vandaag feest. Het gerestaureerde stadhuis is heropend en de Koningin wilde dezeplechtigheid eigenhandig verrichten, waardoor niet geringe luister aan deze gebeurtenis werd geschonken. Aan haar komst naar Gouda heeft de Koningin be zoeken verbonden aan Oudewater, Haastrecht en Moordrecht. Het stadje Oudewater viel de eer te beurt onze Vorstin het eerst binnen zün muren te mogen begroeten. Om tien uur arriveerde Hare Majesteit aan het stadhuis van Oudewater. De hoge bezoekster werd begroet door de Commis saris der Koningin in de provincie Zuid holland, mr. L. A. Kesper en het dagelijks bestuur der gemeente. Oudewater is een oud stadje, dat alle kenmerken van een lang verleden draagt. Vele mooie geveltjes trekken er de aan- grachtjes Oudewater zou deze naam niet hebben als die er niet waren en langs de NEW YORK (Reuter). Jakob Malik, het hoofd van de Russische delegatie bij de U.N.O. heeft zijn voorgenomen reis naar de Sovjet-Unie geannuleerd. Oorspronke lijk zou hij de Verenigde Staten 22 Juli op de „Nieuw Amsterdam" verlaten. Politieke waarnemers zien als enige mo gelijke reden voor het plotselinge besluit een eventuele bijeenroeping van de Alge mene Vergadering voor het bespreken van de Koreaanse kwestie. Het bericht deed speculaties ontstaan over een hangende totstandkoming van de wapenstilstand, aldus Reuter. Volgens het besluit van de vorige Alge mene Vergadering moet de secretaris-gene raal onmiddellijk na het totstandkomen van een wapenstilstand de Assemblée bij eenroepen. Sommige gedelegeerden, zo vervolgt Reuter, waren reeds enige tijd onzeker om trent hun vacantieplannen. Maïiks besluit zal deze onzekerheid stellig verhogen. Men meent niet, dat deze mogelijk bij een te roepen Algemene Vergadering een definitieve regeling van het Koreaanse vraagstuk met zich mee zou brengen. Men neemt echter aan, dat zij zou leiden tot een conferentie van de in Korea met elkaar strijdende mogendheden, met inbegrip van communistisch China. WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse procureur-generaal, James. P. McGranery, heeft medegedeeld, dat een federale jury een onderzoek zal instellen naar een internationaal oliekartèl, waarvan zeven van de grootste oliemaatschappijen ter wereld deel uitmaken. McGranery noemde de namen van de volgende maat schappijen: Standard Oil of New Jersey, Standard Oil of California, de Texas Com pany, de Socony Vacuum, de Gulf Oil, de Royal Dutch Sheilgroep en de Anglo Ira nian Oil Company. De procureur-generaal deelde mede, dat hij voornemens is te trachten tot straf in, Gilwell Park, Essex (Engeland) wordt op het ogenblik een „indaba" (samenkomst) gehouden, een kamp waar padvindersleiders van overal ter wèreld bijeen zijn met het doel, elkaar nader te leren kennen en van gedachten te wisselen over allerlei vraagstukken van internationale samenwerkingOp de foto: Een aantal deelnemers aan de „indaba" op weg naar een bespreking. rechtelijke vervolgingen te komen en dat hij tevens een civiele anti-trustactie wil instellen, om een einde te maken aan de beweerde monopolistische praktijken van de groep. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft verklaard, dat een Congrescommissie enkele weken géle- den berichten en klachten over het vast stellen van prijzen door zeven oliemaat schappijen onder de aandacht van het mi nisterie heeft gebracht. Het rapport was de vorige herfst door de federale commissie voor de handel uit gebracht, doch de inhoud was nimmer openbaar gemaakt. De commissie achtte publicatie niet gewenst met het oog op het oliegeschil tussen Engeland en Perzië en omdat zulks „oude grieven tussen- som mige landen zou kunnen doen herleven". President Truman verzocht ook om ge heimhouding van het 900 bladzijden tellen de rapport opdat de Amerikaanse buiten landse betrekkingen niet zouden worden geschaad. Hij maakte evenwel geen be zwaar tegen het gebruik er van voor een onderzoek. De commissie van de Senaat, die moet waken tegen monopolies, heeft hét rap port ter inzage gehad en op openbaarma king er van bij de regering aangedrongen. Senator Thomas Hennings (democraat) heeft eveneens om publicatie van het rap port verzocht. Hij heeft verslaggevers medegedeeld, dat een in London en Wash ington vastgesteld prijzenstelsel duizenden millioen dollars aan buitensporige winsten, gemaakt door landen die Amerikaanse steun genoten, uit de zakken van Ameri kaanse belastingbetalers had doén .vloeien. Eugene Holman, president van de Stan dard Oil Company of New Jersey, heeft openlijk ontkend, dat de maatschappij iets te maken zou hebben met het ongeoorloofd vaststellen van prijzen of met overeen komsten. ter beheersing van de markt van welke aard ook. Waarnemers zeggen, dat, ook al zou een wapenstilstand in de komende dagen tot stand komen, de Algemene Vergadering niet eerder dan in de tweede week van Augustus bijeen zou komen. In Britse en Amerikaanse kringen meent men. dat de respectieve ministers van Buitenlandse Zaken de Britse en Amerikaanse delegaties zouden leiden. Van de zijde der Sovjet-delegatie is geen commentaar op Maliks besluit verstrekt. Een hooggeplaatste functionaris van de U.N.O., die van de Koreaanse situatie nauwkeurig op de hoogte is gebleven, heeft verklaard, dat hoewel hij nog niet in ver binding heeft gestaan met Malik, de hoge functionarissen van het secretariaat alge meen van oordeel zijn, dat binnenkort be langrijk nieuws uit Korea verwacht kan worden. Eerder was gemeld, dat diplomatieke kringen te Londen niet langer geloofden, dat de gedachtenwisseling tussen Londen en Peking, via Indiase diplomatieke verte genwoordigers, zou leiden tot een einde in de impasse bij de bestandsbesprekingen te Panmoendjom: Naar verluidt was de eerste stap tot dit contact uitgegaan van de rege ring te Peking. De laatstgemelde stap in deze gedachten- wisseling was het onderhoud, dat de aftre dende Indiase ambassadeur in China, Sar- dar Panniker, in het begin van de vorige week had met de scheidende Indiase Hoge Commissaris te Londen, Krishna Menon, die voor dit doel naar New Delhi was ge vlogen. Het toen besprokene, dat aan de Britse minister van Staat, Selwyn Lloyd, werd meegedeeld, wees niet op enig defini tief resultaat. Alle aandacht werd dus weer gericht op de bestandssonderhandelingen zelf, waar het struikelblok nog steeds de kwestie van de uitwisseling van krijgsgevangenen is. Verward Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Amerika berichten heeft ontvangen, dat India onderhandelingen met China heeft gevoerd over de Koreaanse kwestie. De berichten waren echter zo ver ward, dat het onmogelijk was uit te maken, of er een nieuw element in de onderhande lingen over de wapenstilstand is gekomen. Van bevoegde zijde is verklaard, dat Amerika door Engeland op de hoogte is gesteld van de Indiase mededelingen om trent het Chinese standpunt. Van gezaghebbende Indiase zijde is ver nomen, dat India blijft pogen een oplossing te vinden voor hei Koreaanse geschil, al hebben, naar de mening van welingelichte Indiase kringen, de geallieerde bombarde menten van de krachtcentrales aan de Jaloe het vinden van een oplossing in zekere mate bemoeilijkt. Volgens radio-Peking zet de Amerikaan se luchtmacht het bombarderen van steden aan de grens van Mandsjoerije voort „on danks het krachtige protest van Tsjoe en Lai tegen het bombardement van Antoeng op 11 Juli". AARDBEVING IN WEST-JAPAN. TOKIO (Reuter) In een groot ge deelte van West-Japan is Vrijdag een hevige aardbeving voorgekomen. Acht per sonen vonden de dood en zesennegentig werden gewond. KOEZNETSOF TERUGGE ROEPEN. 'LONDEN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft zich bereid verklaard de tweede secretaris van haar ambassade te Londen, Pavel Koeznetsof, wiens naam onlangs in een- te Londen gevoerd spionnageproces was genoemd, terug te roepen, zo deelde een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren mee. (AFP).Uit Teheran wordt vernomen, dat de wéns van Mossadeq om zowel pre mier als minister van oorlog in het nieuwe kabinet te worden, de voornaamste reden voor zijn aftreden als formateur is. Mossa deq wilde, ais direct verantwoordelijke voor de strijdkrachten, bezuinigingen in voeren m het leger. De Sjah weigerde hier op in te gaan, daar hij van mening was, dat een generaal minister van Oorlog zou moeten zijn. Mossadeq bood daarop zijn ontslag aan, dat door de Sjah werd aan vaard. De Sjah heeft het parlement naar men meent te weten te kennen gegeven, dat een nieuwe premier de politiek van Mossadeq dient te volgen. Op een besloten vergadering van de Kamer, waaraan 43 leden deelnamen, heb ben 40 zich uitgesproken voor Achmad Ghavam Soeltaneh. De leden van het na tionale front waren niet aanwezig. Kort na het bekendmaken van de uitslag der stemming besloot de Sjah Ghavam Soeltaneh te verzoeken een kabinet te vormen. Ghavam Soeltaneh werd aan het begin van 1946 premier. De Russische troepen hadden toen in het Noorden gelegen delen van Perzië bezet en in die tijd poogde de Sovjet-Unie olieconcessies in deze gebièden te verkrijgen. De premier re'-de toen naar Moskou enbezocht maarschalk Stalin. Toen Soeltaneh in 1947 de regering verliet had de Sovjet-Unie haar concessies niet ontvangen en hadden haar troepen het land verlaten. Dertig leden van het nationale front, die niet aanwezig waren op de besloten zit ting van de Kamer, hebben later de keuze van Ghavam ongrondwettig verklaard, daar naar hun mening in een dergelijke zitting alleen met een meerderheid van drie vierden der op dat ogenblik te Tehe ran aanwezige parlementsleden besluiten genomen kunnen worden. PARIJS (United Press) ,,Le Figaro" heeft gisteren een document gepubliceerd, dat het geheime notitieboek van de Franse communistenleider Jacques Duclos heet te zijn. Volgens het blad behelst het notitie boek een communistisch plan voor demora lisatie van het Franse leger, sabotage van militaire en anti-Franse agitatie in Noord- Afrika. Het notitieboek werd in beslag genomen tijdens de arrestatie van Duclos op de dag van die demonstraties. De minister van Binnenlandse Zaken deelde kort daarna mede dat het „positieve bewijzen" bevatte, dat de communistische partij samenzweert tegen de veiligheid van de Franse staat. Duclos kreeg het notitieboek echter terug na zijn vrijlating. De Figaro berichtte dat het notitieboek geen sensationele onthullingen behelst, maar uitstekend inzicht verschaft in de tak- tiek van de Franse communistische partij. Het citeerde „Derde wereldoorlog zou overwinning voor ons opleveren, maar ten koste van geweldige offers. Weg naar wrede is daarom door arbeidersklasse ge kozen omdat die leidt naar socialisme. Kracht der anti-imperialisten maakt deze overwinning mogelijk dank zij USSR. Oor logsgevaar neemt toe maar oorlog fataal en niet nodig." smalle straatjes met vele bochtjes. Een dag als deze vult de straten met het gerucht van opgetogen stedelingen en van de velen, die van elders zijn gekomen om getuige te zijn van het Koninklijk bezoek. Op de Visbrug, schuin tegenover het stadhuis, zijn banken opgesteld, waar otfden van dagen een plaatsje hebben gekregen en een muziekcorps laat feestelijke klanken horen. Van het stadhuis maakt de Koningin een korte wandeling door de gemeente. Het doel van deze rondgang is de Heksenwaag. Burgemeester Arke vertelde, dat hier in 1775 nog iemand gewogen is om vast te stellen of de bewuste vrouw al of niet een heks was. In het Waaggebouw waren aanwezig de leden van de gemeenteraad en de leden van de Waagcommissie. De gemeente secretaris, de heer A. W. den Boer, hield voor Hare Majesteit een korte causerie over de Heksenwaag. De burgemeester schonk de Koningin namens de bevolking een album, waarin verhaald wordt van de geschiedenis van Oudewater en de Waag. Omstreeks half elf zette de Koningin, har telijk toegejuicht door de bevolking, haar toeïx voort naar Haastrecht, waar zij een bezoek ging bx-engen aan het patriciërs huis van de „stichting Bisdom van Vliet". In Haastrecht De naam Bisdom van Vliet heeft nog steeds een bijzondere klank in Haastx-echt. Gedurende drie eeuwen hebben vex'tegen- woordigers van dit geslacht in deze ge meente gewoond en gedurende anderhalve eeuw is het burgemeestersambt door leden van deze familie bekleed. De stichting ver leent op x-uime schaal steun aan wie deze behoeven en bovendien beheex-t zij het pa triciërshuis, dat is ingericht tot museum, waarin het oude familiebezit wordt be- waax'd. De burgemeester van Haastrecht, mr. L. C. A. Lepelaars, was de eerste, die Hare Majesteit in zijn gemeente verwelkomde. Het bezoek aan het patriciërshuis kon niet lang duren. Om kwart over elf moest de tocht worden voortgezet naar Gouda. De Koningin te Gouda Tien minuten later was de grens van deze gemeente bex-eikt. De burgemeester van Gouda, mr. dr. K*. F. O. James, begroette hier de Vorstin. Een kleindochter van wet houder Heerkens, Greetje Heex-kens, bood de Koningin bloemen aan. Na deze verwel koming reed de stoet onder grote belang stelling van de zijde der burgerij naar het stadhuis, dat nu met recht het hart van de stad is. De plechtigheid der heropening van het stadhuis geschiedde in een vex-gadering van de gemeenteraad, wiens leden aanwezig waren in de nieuwe raadszaal. Toen Hare Majesteit haar zetel had inge nomen te midden van het college van B. en W„ waarbij zich ook mr. Kesper en de staatssecx-etaris van Onderwijs, mr. J. Cals, hadden gevoegd, sprak burgemeester James een begroetingsrede uit. Daarin zei hij o.a.: „In de meeste steden en plaatsen zal het huis der .gemeente de toegenegen belang stelling der gémeentenaren hebben, maar zelden zal het stadhuis zo zeer het geogra fische middelpunt zijn en tevens allengs zijn geworden het object bij uitstek van burgerzin, als hier in Gouda. Misschien komt dit wel hierdoor, dat enerzijds de voorgevel er aan herinnerde, dat het stad huis een der oudste van Nederland was en anderzijds de andere gevels door hun ver minking en verwaarlozing de gedachten eerst van weinigen, daarna van velen bezig hielden, en steeds weer de wens voedden mn die gevels en daarmede het gehele ge bouw tot de oude luister terug te brengen. Welnu, dit is heden geschied. De voor de oorlog voorgenomen, tijdens de bezet ting voorbereide en na de bevrijding ter hand genomen restauratie is op onderdelen na ten einde gekomen." Nadat de Koningin aan de uitnodiging van de burgemeester het stadhuis te willen heropenen had voldaan, werd de klok „Gabriel" daterende uit het begin der zestiende eeuw geluid. De trompetters buiten staken hun klai'oe- nen en de op de max-kt saamgestroomde menigte, die door luidsprekers de plech tigheid in de raadszaal kon volgen, wist, dat het Goudse stadhuis was heropend. OPNIEUW KANS OP REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.Ï. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 19 Juli Zon op 4.42 uur, onder 20.49 uur. Maan op 1.37 uur, onder 19.48 uur. Hoog en laag water in IJmuidcjn Vrydag 18 Juli Hoog water: 0.42 en 13.22 uur. Laag water: 0.37 en 21.17 uur. Zaterdag 19 Juli Hoog water: 1.45 en 14.17 uur. Laag water: 9.41 en 22.14 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1