Egyptische partijen beraden zich over nieuwe toestand Duits vakverbond overweegt samengaan met socialisten Tram op de stoep Weerbericht Evita's heengaan In de bakermat der Oranjes wacht de Koningin een hartelijke ontvangst Haarlems Dagblad Ziet prof. Beel een oplossing? Koning Faroek op Capri gearriveerd Wat Adenauer wilde vermijden dreigt thans te gebeuren Gedeeltelijk accoord in Panmoendjom Franse voorstellen voor Tunesië Vijf doden bij défüé langs Eva's baar Het woord is aan Italianen verwekken kernreactie met waterstof Orange in feesttooi De kabinetsformatie Generaal onder de voet gelopen Amerika maakt zich druk over vliegende schotels 67e JAARGANG No 16 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 29 JULI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARJrEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 176 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HETGEEN AL SINDS MAANDEN in Argentinië werd voorzien is gebeurd: de vrouw van de president der republiek juister gezegd de dictator Ju an Perón is gestorven. Zij was pas drieëndertig jaar oud; haar leeftijd werd evenwel onlangs nog „officiéél" opgegeven als negenentwin tig. Maria Eva Duarte was in 1945, kort voor hij vice-president werd, met de veel oudere Perón getrouwd. In Januari 1946 werd hij president; 6'/2 .iaar lanS heeft zij met hem samen geregeerd en is daarbij als minister van Arbeid opgetreden. Een poging om haar tot vice-presidente van Argentinië te benoemen is verleden jaar mislukt; er waren invloeden in de staat die dat wisten te beletten. Het kon niets af doen aan de invloed die zij zelf op haar echtgenoot en daarmee op zijn staatsbeleid uitoefende. Zij had zich van de aanvang af doen gelden als strijdster voor de lots verbetering der armsten in den lande de decamisados: hemdlozen hetgeen on getwijfeld in een snel tempo en met radi cale middelen geschiedde. Deze sociale hervorming werd evenwel niet geëvenaard door een weldoordacht economisch beleid en een krachtige organisatie van de ar beid, die buitendien gebrek heeft aan tech nisch vakbekwame krachten. Wij hebben daar al eerder uiteenzettingen over gege ven; het gevolg van 6y2 jaar perónistisch beleid is dat Argentinië, dat bij de aanvang een zeer rijk land was, nu in grote moei lijkheden verkeert en deerlijk is terugge vallen in zijn productie en vooral in zijn export van graan, die tot een fractie van de vroegere omvang is gedaald. In het reus achtige en zo sterk „onderbevolkte" land, dat vroeger ware overvloed voortbracht, is nu ook de zelfvoorziening met levens middelen al in het gedrang gekomen en men eet er het soort brood van grauwe tint, dat Europa als oorlogsbrood gekend heeft Evita Perón was een der vijf kinderen Van een boer in een provincieplaatsje; na haar vaders dood begon haar moeder een logement. Evita trok naar de hoofdstad Buenos Aires. Zij was een mooi meisje en trad in filmrolletjes op. Later kreeg zij een kleine betrekking bij de radio. Maar eigen lijk leefde zij jarenlang in armelijke om standigheden, tot zij acht jaar geleden door een hulpactie voor slachtoffers van een aardbeving kolonel Juan Perón ont moette, die toen minister van Arbeid en Sociale Zaken was. De radio-directie ver tienvoudigde daarop haar salaris, maar het keerde een jaar later weer tot zijn origine terug, toen Perón na een staats greep gearresteerd was. Met anderen wist zij zijn vrijlating te bewerken. Daarop volgde haar huwelijk, zijn vice-president- schap en weinige maanden later zijn ver kiezing tot president. Evita Perón bezat weinig ontwikkeling, in tegenstelling met haar echtgenoot, maar ongetwijfeld een mate van organisatori sche aanleg, niet geringe handigheid en de persoonlijke gave om mensenmenigten tot enthousiasme te brengen. Waarbij en- seènering van haar optreden vaak met beleid werd voorbereid. Met toestanden en gebruiken in West Europa zijn zulke Ar gentijnse demonstraties van geestdrift nau welijks vergelijkbaar. De herinnering aan Mussolini's Italiaanse hoogtij levert onge twijfeld de beste vergelijking op; Perón is dan ook in dat tijdvak attaché te Rome geweest en blijkbaar zeer door zijn erva ringen geïnspireerd. Het aantal Italianen in Argentinië is trouwens tamelijk groot. Aan eerbewijzen heeft het Evita Perón nimmer ontbroken. Tot eer van haar na gedachtenis is zij nu posthuum benoemd tot Martelares van de Arbeid. Ruim een jaar geleden werd gemeld dat zij de eretitel verworven had van geestelijke bescherm vrouwe der Argentijnse universiteiten. On langs werd haar de hoogste ridderorde verleend, genaamd naar de bevrijder gene raal José de San Martin en een maand geleden besloot het parlement (per wets ontwerp) een monument voor haar op te richten in de hoofdstad, waarvan copieën voor alle provinciale hoofdsteden zouden worden gemaakt, De merkwaardigste titel, haar ten deel gevallen, verwierf zij na haar laatste verjaardag, toen zij werd uitgeroe pen tot geestelijk hoofd van de natie, een titel die tot dusver alleen aan de nage dachtenis van generaal de San Martin was verbonden Het is al vijf jaar geleden dat zij haar sterk de aandacht trekkende reis door Europa maakte, waarbij zij als gade van een staatshoofd officiéél werd ontvangen door de Paus, door generaal Franco in Spanje en door de presidenten van Frank rijk, Italië en Zwitserland. Sympathie met Perón, nu hem zijn vrouw ontvallen is, zal zijn régime wellicht tijdelijk nieuwe steun verlenen. Maar de critieke economische toestand, waarin Ar gentinië verkeert, zal daardoor niet ver anderen. Het land blijft in grote moeilijk heden leven, die haar materiële uitwer king doen gelden op de gehele bevolking. Dat de vrije meningsuiting hl Argentinië onderdrukt is men herinnert zich de affaire met het vermaarde dagblad La Prensa en dat geheime politie-methoden tot de machtsmiddelen van het régime behoren is zeker niet bevorderlijk voor een krachtdadige verandering van koers, indien president Perón daar zelf toe zou willen overgaan. R. p. De kabinetsformateur, prof. Beel, ziet ten aanzien van de zetelverdeling een mo gelijkheid om aan de wensen van de Anti- Revolutionnairen tegemoet te komen. Gisteren heeft hij hierover een gemeen schappelijke conferentie gehouden met de fractievoorzitters van de P. v. d. A., de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. De heren Donker, Romme, Schouten en Tilanus zullen na de conferentie met hun fracties willen vergaderen. Dat zal dan vandaag of morgen gebeuren. Het blijkt dat prof. Beel zijn kabinet wil baseren op het regeringsprogramma, dat dr. Drees heeft opgesteld en waarmede de vier fractieleiders zich hebben verenigd. „Flitzer" heet deze Duitse overdekte scooter voor twee personen, ontworpen en vervaardigd door de automobielfabriek Fritz Fond in Rosenheim. De driewielige dwergauto is uitgerust met een 150 cc motor en kan naar verluidt een maximum snelheid van 80 km. per uur bereiken. De kruissnelheid is 70 km. per uur. Om plaats te nemen in het voertuigje kan men het bovenstuk als de deksel van een trommel naar de zijkant openklappen. CAïRO (Reuter). Hassan Hodeiby Bey, leider van de Mohammedaanse broeder schap, heeft Maandag, na een bezoek aan generaal Naguib, verklaard, dat de broe derschap binnenkort een congres zal hou den om besluiten te nemen aangaande hervormingen, die zij in Egypte wenst te zien ingevoerd. Hij zeide, dat de broeder schap de beweging van het leger steunt. De Egyptische pers is Maandag begon nen met de publicatie van, wat genoemd wordt, achtergehouden bijzonderheden over het particuliere leven van ex-Koning Faroek, zijn voorkeur voor luxe en het nachtleven, geheime verstandhouding met corrupte elementen, slechte behandeling van paleisbedienden en inmenging in re- geringspolitiek en benoemingen. Naar AFP in Londen heeft vernomen hebben de leiders van de Wafd-partij pre mier Maher meegedeeld, dat zij accoord gaan met de benoeming van een regent- schapsraad voor de jonge Koning Foead de Tweede. Het bestuur van de Wafdpartij heeft Maandagavond vergaderd. Het besprak de gevolgen van Faroeks aftreden en de in stelling van een regentschapsraad. De mi- BONN (Van de correspondent van het A.N.P.) Een versterking van het oppo sitionele front tegen de West-Duitse rege ring door een nauwer samengaan van het eenheidsvakverbond met de sociaal-demo cratische partij wordt te Bonn aangeduid als het eerste gevolg van de weigering van de meerderheid van het parlement om toe te geven aan de eisen van het vakverbond voor een verder gaand recht op medezeg genschap der arbeiders. Het uitblijven van stakingen na het be sluit der regeringspartijen om de wet op de bedrijfsorganisatie tegen de wil van het vakverbond in door te zetten, wordt in Bonn geenszins als overwinning op de lei ding van het vakverbond gevierd. Veeleer schenkt men er aandacht aan de omstan digheid, dat de kloof tussen regering en oppositie door de discussie over de mede zeggenschap sterk is verbreed. De reacties van de leiding van het vakverbond hebben het duidelijk gemaakt, dat een situatie is ingetreden, die Adenauer een jaar lang zorgvuldig heeft trachten te vermijden. De bemoeiingen van de kanselier waren er op gericht het vakverbond, dat met zijn zes millioen leden en met zijn vertegen woordigers op sleutelposten in de zware industrie een der belangrijkste machtsfac toren vormt, buiten de sfeer der partijpoli tiek te houden. Het doel was daarbij vooral een regelrecht verbond tussen de vakbond en de sociaal-democraten te voorkomen. Aanvankelijk scheen deze toeleg succes te hebben en zo heeft de president van het vakverbond, Fette, zélf socialist, zich posi tief geuit over de Europese plannen, die door de Duitse socialistische partij zo hard nekkig bestreden worden. Dr. Adenauer is echter door de snel ge organiseerde tegenstand der ondernemers organen niet in staat geweest het vakver bond in ruil voor een zekere politieke neu traliteit een aanvaardbaar compromis in zake de medezeggenschap te bieden. Na de door stakingen afg'edreigde volledige mede zeggenschap in de kolen- en staalindustrie hebben voornamelijk de liberale partij en de Duitse partij zich schrap gezet tegen iedere verdere tegemoetkoming aan de vér strekkende eisen van liet verbond. Trou wens ook de grote meerderheid van Ade nauers eigen partij wenste te voorkomen, dat de macht van het vakverbond langs de weg van de medezeggenschap nog verder zou worden uitgebreid. De proclamatie, waarmee het vakverbond op het besluit van het parlement heeft ge antwoord, wordt hier beschouwd als de aankondiging van een openlijk bondgenoot schap met de sociaal-democratische partij. Deze laatste heeft reeds laten blijken, dat zij daarvan in het aanbrekende jaar van de verkiezingspropaganda veel verwacht. Reeds thans is het vakverbond, dat over grote financiële middelen beschikt, met een plakkatenoorlog tegen de bondsregering gestart. Hierbij wordt critiek geoefend op de economische koers van de regering, die naar de mening van het vakverbond de ondernemers verrijkt ten koste van de ar beiders. Voorts wordt van de volgende Bondsdag een revisie van de medezeggen schap geëist, die slechts door een. grote ver sterking der sociaal-democratie te bereiken zou zijn. Het aangekondigde samengaan van vak verbond en socialistische partij in de ko mende verkiezingsstrijd heeft overigens een stimulans gegeven aan sedert geruime tijd optredende splitsingstendenties in het vakverbond. De uit de vroegere Christe lijke vakbonden afkomstige arbeiderslci- ders tonen zich verbolgen over de eenzij dige machtspositie, die de socialisten vol gens hen in de organisatie van de bond innemen. Het gehele scholingssysteem van het vakverbond is, zo klagen zij, op socia listische basis geschoeid. Christelijke leiders zouden er niet meer aan het woord komen dan om de uiterlijke schijn der onpartij digheid te bewaren. Maar ook het concrete program van het verbond is naar de me ning dezer groep te socialistisch ingesteld. Zo heeft bijvoorbeeld de- „Katholieke ar beidersbeweging", de enige hecht gevorm de tegenhanger van de Eenheidsbond, het beginsel van de „volledige medezeggen schap" afgewezen als in strijd met haar opvatting, dat de functie» van de partners in het economische leven niet mogen wor den verschoven. Afscheiding? Leiders van de Katholieke arbei dersbeweging hebben ons verzekerd, dat zij wellicht spoedig het ogenblik gekomen zullen achten om weer een Christelijk vakverbond te stichten en daarmee de in 1945 onder Britse regie ingevoerde eenheid te verbreken. Na de openlijke zwenking van de „Deut sche Gewerkschaftsbund" naar het so cialistische vaarwater acht men het in Bonn mogelijk dat een groep van Christelijke vakbondsleiders in het parlement in September een oproep tot de Christelijke arbeiders zal rich ten, die het begin van een scheidings proces zal zijn. Algemeen hebben de arbeiders van Christelijke huize echter tot nog toe zeer lauw gereageerd op pogingen om de rich ting van de D.G.B. te critiseren. Zelfs onder de Christelijke leiders zijn de meningen over de wenselijkheid van een scheiding zeer verdeeld. Men meent, dat de stichting van een Christelijk vakverbond in feite een splitsing van de Christelijke arbeiders massa zou betekenen, daar slechts een be perkt deel bereid zou zijn zich van het machtige eenheidsorgaan af te scheiden. TOKIO (Reuter) De stafofficieren van de UNO en de Noordelijken zijn het eens geworden over de tekst van de eerste 50 der 64 paragrafen van de ontwerpovereenkomst voor een wapenstilstand in Korea. De ver gadering duurde veertig minuten. De Noor delijken waren het ook eens met de be woordingen van de definitie in paragraaf 51 die over de repatriëring handelt, doch zij handhaafden hun standpunt, dat alle krijgsgevangenen moeten worden gerepa trieerd, zo nodig met geweld. Dc Britse minister van Defensie, Alexan der, heeft in het Hogerhuis meegedeeld, dat generaal Stephen Shoosmith is benoemd tot plaatsvervangend stafchef op het hoofd kwartier van generaal Mark Clark, de op perbevelhebber der verbondenen in Korea. Tijdens de controverse in het Britse par lement naar aanleiding van het bombar deren van doelen aan de Jaloe is onlangs tussen Acheson en Eden ovei-eengekomen een Brit te benoemen als plaatsvervangend stafchef. Admiraal William Fechteler, chef-opera ties van de Amerikaanse marine, heeft bij zijn terugkeer uit het Verre Oosten in Washington verklaard nog steeds te ge loven, dat er een wapenstilstand in Korea komt, „hoofdzakelijk omdat de Noorde lijken er een willen". TUNIS, (Reuter) De Hautecloque, de Franse resident-generaal in Tunesië, heeft aan de Bey de definitieve tekst overhan digd van de door Frankrijk voorgestelde hervormingen in het bestuur van Tunesië. De tekst bevat door het Tunesische kabinet voorgestelde amendementen. Frankrijk stelt voor: Verkiezing van een geheel Tunesische consultatieve vergade ring. Oprichting van een Frans-Tunesische raad voor de begroting. Verkiezing van ge meenteraden in geheel Tunesië en niet uitsluitend in Tunis. Voorrang voor Tune- siërs bij de civiele dienst. United Press meldt, dat de Bey heeft ge weigerd de nieuwe Franse voorstellen di rect te aanvaarden. Hij heeft voorgesteld het plan enkele maanden in overweging te houden. Men meent, dat dit een vertragingsma noeuvre is om India in de gelegenheid te stellen de Noord-Afrikaanse kwestie in Oc tober voor de UNO te brengen. De Fransen zijn door dit uitstel ten zeerste teleurge steld. BUENOS AIRES (Reuter). Vijf per sonen zijn omgekomen en 2000 werden ge wond bij de eerste wilde wedloop van een half millioen Argentijnen, die het stoffelijk overschot van mevrouw Eva Perón wilden zien, dat ligt opgebaard in het ministerie van Arbeid te Buenos Aires. De voormalige onderminister voor het leger, generaal Juan Esteban Vacca, is naast de kist onder de voet gelopen en later overleden. Drie vrouwen en een po litieman kwamen in het gedrang om. Vele gewonden zijn vrouwen en kinderen. Vandaag zou het stoffelijk overschot naar het hoofdbureau van het algemeen vakver bond worden overgebracht. Er zullen dan militaire eerbewijzen worden gebracht, die gewoonlijk slechts worden gebracht aan een overleden president. Het algemeen vakverbond, dat een sta king van twee dagen had uitgeroepen ten teken van rouw, heeft de staking met een dag verlengd. Verschillende artikelen, ook voedingsmiddelen, zijn reeds moeilijk te krijgen. Het parlement heeft een wet aangeno men, op grond waarvan 26 Juli voortaan een nationale rouwdag zal zijn. In het ge hele land zal dan het werk worden neerge legd. Zolang de huidige zitting van het parlement duurt tot 30 September zal aan het begin van elke vergadering een minuut stilte worden betracht. Het komende jaar zullen, naar de rege ring besloten heeft, slechts postzegels met de beeltenis van Eva Perón worden ver kocht. Het ministerie van Onderwijs heeft voorgeschreven, dat in alle scholen van het land een portret van de overleden presi dentsvrouw wordt opgehangen, waarvoor elke morgen bloemen moeten worden neer gelegd. President Perón heeft bepaald, dat zijn echtgenote niet zal worden begraven voor dat iedere Argentijn de gelegenheid heeft gehad afscheid van haar te nemen. De begrafenis was oorspronkelijk vast gesteld voor vandaag. Maandagavond heeft de president twintig minuten bij de baai- vertoefd. nisters van het Wafdistische kabinet, dat op 26 Januari viel, woonden de bespre kingen bij. Het jacht „Mahroessa" met ex-Koning Faroek aan boord is vanochtend vroeg op Capri in de Golf van Napels aangekomen. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat ex- Koning Faroek niet om toestemming tot vestiging in de Verenigde Staten heeft ver zocht. Een woordvoerder van het departement zei niets te weten van een bericht, als zou de Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Jefferson Caffery, bij generaal Naguib heb ben bewerkt, dat Faroek Egypte mocht verlaten. Volgens dat onbevestigde bericht had de generaal Faroek in Egypte willen houden. Uit de Soedan zijn honderden geluks telegrammen naar generaal Naguib gezon den, naar aanleiding van het aftreden van Faroek. Alle partijen, zowel de Oemma- partij als de Asjigga-groep, die aansluiting bij Egypte wensen, en de partijen, die on afhankelijkheid voor de Soedan wensen, hebben haar instemming met het gebeur de betuigd. Perzische reactie In Perzische politieke kringen ziet men over het algemeen 'de gedwongen troons afstand van Faroek als een bewijs, dat het geen zin heeft, zich tegen een volksbewe ging te verzetten. In dit verband is men van mening, dat de Perzische autoriteiten, in het bijzonder het Hof, zulks bijtijds hebben ingezien. Overigens is men van mening, dat er in Perzië geen gevaar be staat voor een militaire staatsgreep, nu het nationale front weer aan de macht is ge komen. De heersende opvatting is echter, dat men bij het Hof er op moet aandringen dat het zich strikt aan de grondwet houdt. Standpunt der Wafd In Caïro wordt verklaard, dat Foead Serag el Din Pasja, secretaris-generaal van de Wafd-partij, tijdens een onderhoud met generaal Naguib gezegd heeft, dat zijn par tij, wier bestuur Maandagavond een spoed- bijeenkomst hield, er op staat, dat de grondwet naar de letter en naar de geest zal worden nageleefd. Emile Berr: De eerste plicht van een onbekend schrijver is, interessant te zijn. Vervelend te zijn is uitsluitend het voorrecht van reeds beroemde schrijvers. ROME. (Reuter). De Italiaanse minister van Defensie, Randolfo Pacciardi, heeft tij dens een kabinetsvergadering bekend ge maakt, dat met succes op een artillerie- proefterrein waterstof met een explosieve reactie in helium omgezet is. Het is nog onmogelijk te zeggen welke toepassing deze reactie in de wetenschap zou vinden, voordat een volledig onderzoek naai- de resultaten is ingesteld. Kort voor de bekendmaking was de „Giornale dTtalia" gekomen met het be richt, dat Italië de eerste waterstofbom tot ontploffing zou hebben gebracht. De mi nister sprak dit bericht echter tegen. De journalist van het blad zeide ooggetuige van de ontploffing te zijn geweest. Hij zeide, dat het nieuwe proces ontdekt was door professor Ubaldo Loschi, een bekend Italiaans natuurkundige. Voor de oorlog werkte Loschi samen met professor Pon- tecorvo, de atoomgeleerde, die twee jaar geleden met vrouw en kinderen achter het „IJzeren gordijn" verdween. WASHINGTON, (A.F.P.) De Ameri kaanse bladen wijden veel aandacht aan het communiqué over het verschijnen van „voorwerpen van onbekende herkomst" in het luchtruim van Washington in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. Alle militaire vliegvelden van de Oost kust hebben opdracht zich paraat te hou den en onafgebroken staan straaljagers gereed, om bij een mogelijke waarneming met radar van de voorwerpen het lucht ruim te kiezen, zo melden zij. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft echter meegedeeld, dat het grote aantal meldingen van „vliegende schotels" geen verandering heeft gebracht in het program van de luchtmacht, die dag en nacht gereed staat om elk niet geïden tificeerd en mogelijk vijandig voorwerp in het luchtruim boven de Verenigde Sta ten te achtervolgen. Het ongeveer achttienduizend inwoners tellende stadje Orange in de Provence, dat onder Augustus de zetel was van een Ro meinse kolonie en een der mooiste steden van Gallië werd, heeft zich opgemaakt om Koningin Juliana te ontvangen. Een telg van het Oranjehuis gaat naar de bakermat van de Oranjes. De tweede vrouw van Hendrik de derde van Nassau, Claudia van Chalons, zuster van Philibert van Oranje, vermaakte het prinsdom Oranje in het begin der zestiende eeuw aan Reinier van Nassau. De jonge Reinier van Nassau, prins van Oranje, sneuvelde in 1544 door artillerievuur in een loopgraaf bij Sint Dizier. Prinsdom en titel werden door hem bij oorlogstestament ver maakt aan zijn neef Willem de Zwijger, zoon van Willem de Rijke en Juliana van Stolberg. Het prinsdom Oranje werd bij het verdrag van Utrecht in 1713 wel aan Frankrijk teruggegeven, maar het recht op de titel werd daarbij aan Nassau overge dragen. Een drietal jaren geleden werd voor het eerst de gedachte geopperd in het oude Ro meinse Amphitheater van Orange een op voering te verwezenlijken van Vondel's „Joseph in Dothan". Het theater werd gebouwd aan het ein de van de eerste eeuw voor Christus en heeft bijna tienduizend zitplaatsen. Veel is verloren gegaan toen de prinsen van Oranje van het theater een versterking maakten ter bescherming van hun burcht. In de vijftiende eeuw is het theater weer gebruikt voor opvoeringen, maar daarna raakte het in verval. Het werd in het be ging van de 19de eeuw gerestaureerd. Orange overbevolkt Het kleine stadje is op het ogenblik over bevolkt. Alle hotels zijn bezet. Dat houdt verband met de vierdaagse kunstmanifesta tie in het theater, welke Zaterdagavond begon met een opvoering van Honnegger's „Le Roi David". Zondag werd een opvoe ring gegeven van Sophocles' „Koning Eudi- pus". Maandag wérd „La Damnation de Faust" van Berlioz uitgevoerd en vandaag „Joseph in Dothan", in een Franse bewer king van Jean Giono, geregisseerd d.oor Johan de Meester. Het stadje is getooid met vlaggen en oranje. In vele etalages staan portretten van onze Koninklijke familie. Tal van winkeliers hebben hun uitstallingen een. Nederlands tintje gegeven met kunsttulpen., Nederlandse boerinnetjes en jongens in een soort Volendams costuum, etalagepoppen in rood-wit-blauw avondtoilet en met Nederlandse opschriften als „Leve de Ko ningin". Koningin Juliana, die hedenmorgen per trein uit Parijs naar Orange is vertrokken, wordt daar in de namiddag verwacht. Zij zal worden ontvangen door de prefect van Vaucluse, de burgemeester van Orange, de Nederlandse consul-generaal te Marseille en de vice-consul te Orange. In de wacht kamer van het kleine station zal een aan tal senatoren en afgevaardigden aan de Koningin worden voorgesteld. Na een ere wacht te hebben geïnspecteerd zal de Ko ningin naar het stadhuis van Orange rijden, waar de leden van de raad aan haar zullen worden voorgesteld. Hierna vertrekt Ko ningin Juliana naar de heuveltop, waar zich de resten bevinden van de burcht dei- Oranjes. De leden van de Nederlandse ko lonie zullen daar aan de Koningin worden voorgesteld. Daar zal een eik worden geplant. Na een bezoek aan het Nederlands consulaat zul len in het gemeentehuis aan Hare Majesteit documenten worden aangeboden, die be trekking hebben op de geschiedenis van het Huis der Oranjes. Hierna wordt een offi cieel diner aangeboden door het gemeente bestuur. Om halftien begeeft de Koningin zich naar het Romeins theater voor het bij wonen van de opvoering van „Joseph in Dothan". Verwacht wordt, dat deze uit voering om ongeveer half een des nachts zal zijn afgelopen, waarna de Koningin naar Avignon zal vertrekken. Een haringauto met aanhangivagen remde gistermiddag om vier uur vergeefs voor de tram naar Zandvoort, die juist over de Haarlemse Leidsevaart kwam rijden. De achterwielen slipten door op de natte rails en de auto botste tegen de linkervoorkant van de voorste tramwagen, die daardoor uit de rails werd gezet en over het wegdek doorreed tot op het trottoir, waar de wagen, doordat hij wegzakte, op één meter van de huizen tot stilstand kwam. Het onderstel van deze tramwagen werd ontzet en de linkervoorkant werd beschadigd. De aanhangivagen kreeg zware schade, een deel van de lading belandde op straxit. Na de botsing was de weg bezaaid met vis. Persoonlijke ongelukken deden zish niet voor. MINDER BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 30 Juli Zon op 4.58 uur, onder 20.33 uur. Maan op 14.43 uur, onder 22.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 Juli Hoog water: 7.54 en 20.18 uur. Daag water: 3.34 en 15.46 uur. Woensdag 30 Juli: Hoog water: 8.40 en 21.07 uu. Laag water: 4.11 en 16.28 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1