Engeland overweegt toenadering tot regering-Mossadeq Grieks-Bulgaars geschil om eiland wordt gevaarlijk Wijd vertakt complot bracht valse dollarbiljetten in omloop Weerbericht Britten bereid tot concessies uit vrees voor communisten Mr. Donker werkt moeizaam verder Politie vond een duidelijk spoor Saar-conferentie uitgesteld Haarlems Dagblad Beide landen houden troepen gereed Gestolen jacht liep op kust bij Scheveningen Trein rijdt groep wegwerkers aan Belgische socialisten zoeken steun Het woord is aan D. P. Spierenburg in hoge gezagsorgaan Knap speurderswerk van Franse en Nederlandse rechercheurs De kabinetsformatie Britten gaan atoombom tot ontploffing brengen UNO-waarnemers ongerust Eén dode, vier zwaar gewonden Zij wensen Europese actie voor kortere diensttijd De Franse moordzaak Foucalquier rouwde begrafenis der Drummonds Personenauto rijdt op trailer in; twee doden Kans op overeenstemming gering Rotterdamse haven gaat vooruit Plan-Schuman 67e JAARGANG No 25 Bureaux: Kennemerlaan 1S6, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 185 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN. (Reuter). Het voltallige Britse kabinet heeft gisteren tie algemene toestand in liet Midden-Oosten, speciaal de situatie ten aanzien van Perzië en Egypte, besproken. Naar verluidt heeft minister Eden een stuk over de binnenlandse toestand in Per zië overgelegd, waarin gezegd wordt, dat de invloed van de communistische Toedeh- partij toeneemt tengevolge van de ontred derde economische situatie. Met het oog hierop zou het kabinet overwegen, of En geland, in samenwerking met de Verenigde Staten, niet een poging moet doen om met premier Mossadeq in het oliegeschil tot een vergelijk te komen, ook al zou dit be tekenen, dat men wellicht tevoren gehul digde beginselen zou moeten laten varen. Een vereiste voor dergelijke besprekingen zou echter zijn de bereidheid van Perzië om het geschil aan arbitrage te onderwerpen. Een ander belangrijk punt op de agenda was de toestand in Egypte. Minister Eden bracht verslag uit over de jongste bespre kingen tussen de Britse ambassadeur te Caïro, Sir Ralph Stevenson, en premier Maher. Zoals bekend hebben Britse func- tionnarissen te Londen en te Caïro met na druk verzekerd, dat hierbij het vraagstuk van het eventueel deelnemen van Egypte aan het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten niet ter sprake is gekomen. Het kabinet bestudeerde voorts een rap port van de commissie, die de gemenebest conferentie moet voorbereiden. Voorzitter van deze commissie is minister Eden in zijn hoedanigheid van vice-premier. Op genoemde conferentie zullen vraagstukken op economisch, financieel en handelsgebied worden behandeld. Van de zijde van het Britse ministerie (Van onze parlementaire redacteur) Gisterenmiddag heeft mr. Donker duimen zitten draaien. Hij kon niet verder op schieten, want personen met wie hij wilde spreken waren of onbereikbaar öf verhin derd een bezoek te brengen. Dit laatste is niet zo'n vreemd verschijnsel, omdat wij zo zoetjes aan midden in de zomervacantie terecht zijn gekomen en allicht deze of gene elders van de zaligheden van de zon, bos of bergen geniet. Ik zie aankomen, dat mr. Donker per tele foon lieden zal moeten gaan uitnodigen, misschien zelfs met behulp van internatio nale verbindingen. ïviaar ik betwijiei oi voor zo'n typisch degelijk man als deze formateur het telefoneren met een moge lijke candidaat als minister in Zwitserland erg aanlokkelijk zal zijn! Enfin, in de avond had hij tenminste iets te dóen, want toen kreeg hij ten tweeden male bezoek van prof. mr. A. M. Donnei\ Deze zal wel aan 'n verzoek om op korte ter mijn uitsluitsel te verstrekken gevolg heb ben gegeven. Het heette, maar ik kan niet nagaan in hoeverre dit helemaal juist is, dat de formateur op het ogenblik een be paalde volgorde in acht wilnemen bij het polsen van personen en met name zou hij nu eerst de Anti-Revolutionnairen willen afwerken om, in 'geval van wijzigingen, dan zo goed mogelijk te kunnen nagaan waar daarvoor de verantwoordelijkheid ligt. Toch moet men het niet uitgesloten achten dat hij inmiddels ook reden zou kunnen hebben om weer met anderen te praten. In parlementaire kring verluidt dat op het lijstje van Anti-Revolutionnairen met wie mr. Donker nog contact zou willen opnemen, zouden staan dr. W. F. van Glin steren, directeur van Damco Scheepvaart maatschappij te Rotterdam (dr. Van Gun- steren zou eventueel voor Verkeer en Wa terstaat gedacht zijn) en mr. W. F. de Gaay Fortman, die op het ogenblik met vacantie in Zwitserland vertoeft. Aan de gecombi neerde vergadering van de Tweede en Eer ste Kamerfracties van de P. v. d. A., die gisteravond ongeveer twee uur duurde, hebben ook de vier demissionnaire minis ters Drees, Mansholt, In 't Veld en Joekes deelgenomen. LONDEN. (Reuter). De Britse admira liteit heeft het lucht- en scheepvaartver keer gewaarschuwd zich verwijderd te houden van een gebied van ongeveer zes tigduizend vierkante kilometer om de Monto-Bello-eilanden West-Australië). Eerder in dit jaar werden deze eilanden uitgekozen voor de eerste proefontploffing van een Engelse atoombom. Er is nog geen officiële datum vastgesteld voor de proef, maar men maakt uit de waarschuwing van de admiraliteit de gevolgtrekking, dat deze niet lang meer op zich zal laten wachten. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 7 op 3 Augustus KW 144 20 kantjes, KW 32 22 kantjes, KW 49 5 kantjes, KW 130 4 kantjes, KW 56 7 kantjes. Trawlharing: K 5 22 kantjes, KW 6 30 kant jes, KW 7 17 kantjes, KW 47 6 kantjes, KW 141 170 kantjes, KW 86 35 kantjes, KW 39 17 kantjes, KW 41 150 kantjes, KW 78 55 kantjes, KW 123 20 kantjes, KW 22 43 kantjes, KW 45 50 kantjes, KW 127 50 kantjes, KW 70 60 kant jes, K 168 15 kantjes, KW 161 100 kantjes. Geen vangst hadden: KW 2 en KW 18. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 19 kant jes, Scheveningen 14 kantjes, Katwijk 7 kant jes. •BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Claesje 11-700. Tubantia 10.700. Loggers: KW 25 3930; KW 129 6150. Kotters: HD 87 5430; IJM 249 140.-; KW 123 480-—; KW 189 160.—. van Buitenlandse Zaken is verklaard, dat de Engelse regering aan de regeringen van de V. S., Frankrijk, Turkije, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika een plan voor de organisatie van de verdediging van het Midden-Oosten heeft doen toekomen. In officiële kringen voegt men er aan toe, dat de Britse regering met genoemde regeringen voortdurend overleg gepleegd heeft bij de uitwerking van het plan. Vol gens deze kringen is het Britse ontwerp slechts een basis voor besprekingen tussen de belanghebbende landen. Amerikaanse reactie De woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, Mo- dermott, heeft verklaard, dat het Britse voorstel zal worden bestudeerd wanneer het officieel in Washington is ontvangen. „Wij zullen het bespreken met Groot-Brit- tannië en de andere belanghebbende lan den, met inbegrip van die van het Midden- Oosten. Als de Engelsen niet voorstellen om overleg te plegen met cle landen van het Midden-Oosten zullen wij dit doen". Conferentie United Press meldt, dat verwacht wordt dat de Britse ambassadeur in Washington, Sir Oliver Franks, met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, zal confereren over aanbevelin gen van het Britse kabinet ter zake van Perzië. Men verklaarde dat de Britse zaakgelas tigde in Teheran, George Middleton, de Britse regering getelegrafeerd heeft dat recente wanordelijkheden in Teheran en andere steden toonden dat de nationale frontpartij van premier Mossadeq de lei ding van het publiek aan de Toedeh-partij is kwijt geraakt en het was deze ernstige factor dat premier Churchill noopte zijn kabinet tot een speciale zitting samen te roepen. (Reuter). Waarnemers van de U.N.O. aan de Grieks-Bulgaarse grens hebben gis teren naar het hoofdkwartier van de U.N.O. te New York geseind, dat strijdkrachten van Griekenland en Bulgarije voor actie gereed staan en dat de toestand „zeer ge vaarlijk" is. De waarnemers zeggen in hun rapport, dat het Griekse nationale leger van plan is geweld te gebruiken om het eiland Gam ma in de rivier Marilza te heroveren. Een zeer gevaarlijke toestand zou kunnen ont staan, indien deze maatregelen worden ge nomen. „Interventie van de U.N.O. zou mogelijk de toestand kunnen redden", aldus het rapport. In het rapport wordt voorts gezegd, dat de Griekse regering had verzocht, dat de nodige stappen zouden worclen genomen, waardoor de U.N.O. als tussenpersoon zou kunnen optreden. De Griekse vertegenwoordiger bij de U.N.O., Alexis Kyroe, heeft Donderdag ver klaard, dat op het ogenblilc niet het voor nemen bestaat het GrieksBulgaarse ge schil over twee eilanden in de rivier aan de Veiligheidsraad voor te leggen, maar hij voegde er aan toe, dat de toestand niette min „ernstig" is. Het geschil, aldus Kyroe, is ernstiger dan de kleine grensgeschillen in de afgelopen zes jaar. De Griekse rege- Een monteur uit Ouderamstel, de 13- jarige D. D. en een 18-jarige koopvaardij matroos, S. W. van E., zijn Donderdag avond door de Haagse politie in verzekerde bewaring gesteld. Zij waren er met een jacht vandoor gegaan, dat zij uit de haven van Hoek van Holland stalen. Het jacht strandde vanmiddag voor de Noordelijke kant van de boulevard in Scheveningen. Met behulp van enkele mensen, die op het strand aanwezig waren, werd het los ge trokken. In opdracht van de politie ging één der aanwezigen aan boord, die tot taak had, de opvarenden met hun jacht de Sche- veningse haven binnen te loodsen. De op varenden hielden zich evenwel niet aan deze opdracht en bleven geruime tijd op zee kruisen. Waarschijnlijk hebben zij zich omstreeks 19.00 uur van hun ongenode gast willen ontdoen, want op dit tijdstip strandde het jacht wederom. Nu maakte de politie korte metten met de ongehoor zame jongelui. Zij werden meegenomen naar het politiebureau. Daar kon worden vastgesteld dat het jacht afkomstig was van een diefstal, die in Hoek van Holland werd gepleegd. Het scheepje, dat een lengte van 9.75 meter heeft, ligt thans op het Scheveningse strand te wachten om weer aan zijn ele ment te worden toevertrouwd. Voor de derde maal, omdat driemaal scheepsrecht is. ring is bereid bemiddeling te aanvaarden, mogelijk door middel van de goede dien sten van secretaris-generaal Trygve Lie. Intussen beschouwt de Griekse regering zich volledig gerechtigd, krachtens artikel 51 van het Handvest, individuele maat regelen tot zelfverdediging te nemen om wat zij als haar grondgebied beschouwt te beschermen, aldus Kyroe. De waarnemers van de U.N.O. verklaren voorts, dat het Griekse leger Donderdag ochtend gedurende een uur schoten heeft gelost. ,Men zag niemand het eiland betre den of verlaten. Het leven in het Bulgaarse dorpje Andrevivef zeshonderd meter van de rivier schijnt normaal voortgang te vinden". Volgens A.F.P. beschouwt men in offi ciële kringen te Athene het incident als ge sloten, na het communiqué van de Griekse generale staf van Donderdagochtend, waar in verklaard werd dat men aanneemt, dat de Bulgaren het eiland hebben verlaten. Hedenmorgen omstreeks tien minuten voor half negen is op de spoorlijn tussen Eindhoven en Best, bij het plaatsje Acht, een groep wegwerkers aangereden door een trein. Eén der wegwerkers werd op slag gedood, een tweede is stervende, drie zijn ernstig gewond. Het ongeluk is gebeurd toen de wegwer kers het spoor waar zij aan werkten verlie ten om een naar Eindhoven gaande D-trein te laten passeren. Zij begaven zich in het er naast gelegen spoor en schijnen niet de om 8.19 uit Eindhoven naar Utrecht ver trokken trein te hebben zien naderen. De mannen werden door deze trein ge grepen. Een dokter, die zich in de trein be vond, heeft de eerste hulp verleend. De po litie heeft de trein voor onderzoek ter plaatse gehouden tot ruim negen uur. Daar na kon het treinverkeer over de beide spo ren worden hervat. In Best is een treinstel van de naar Utrecht onderweg zijnde trein afgehaakt. Nog een wegwerker gedood Vanmorgen omstreeks negen uur is de 56-jarige K. van Lambalgen, technisch assistent bij de Nederlandse Spoorwegen op de spoorlijn MeerssenMaastricht bij Ma- riënwaard door een personen,'.Agegrepen en op slag gedood. De heer Van Lambalgen had de leiding van een onderhoudstrein en was tijdelijk gedétacheerd bij de dienst van weg en wer ken te Maastricht. Het slachtoffer stond gebogen over de spoorlijn en hoorde door het lawaai van een passerende trein uit de richting Bunde, de trein uit de richting Meerssen niet aankomen, door welke trein hij werd overreden. Het nieuwe Bossche station i-s in gebruik genomen, ofschoon de laatste hand er nog aan moet worden gelegd. Een luchtfoto van het fraaie gebouw (KLM). BRUSSEL. (ANP). Het nationale comité voor gemeenschappelijke actie der Belgi sche socialistische partij heeft een reso lutie aangenomen, waarin zonder verwijl de invoering van een gelijke militaire diensttijd in de landen van het Europese continent, die deel uitmaken van de ver dedigingsgemeenschap, wordt geëist. Deze diensttijd, aldus de resolutie, zal tot een minimum beperkt dienen te worden. Het nationale comité zal een beroep doen op de internationale solidariteit onder de arbei ders opdat door de arbeidersorganisaties en de socialistische partijen der belang hebbende landen een gemeenschappelijk standpunt zal kunnen worden ingenomen bij de besprekingen, die op 12 Augustus te Parijs zullen worden gevoerd. Het comité roept de Belgische arbeiders tenslotte op ter gelegenheid van de algemene staking van 24 uur op Zaterdag betogingen te or ganiseren, die een waarschuwing aan het adres van de regering zullen betekenen. Het algemene Belgische vakverbond heeft inmiddels het personeel der spoor wegen verzocht, aanstaande Zaterdag het werk niet neer te leggen, teneinde de dui zenden arbeiders uit de industrie-centra in staat te stellen deel te nemen aan de pro testbetogingen in de grote steden. Ook het tramverkeer zal die dag normaal zijn. Het bestuur van het Belgische algemeen Christelijk vakverbond heeft te Brussel vergaderd. Het bestuur betreurt dat „waardevolle vakbondskrachten worden verspild aan politieke stakingen die het werkelijke belang van de arbeiders niet beogen". Het bestuur geeft opdracht aan zijn le den aan de stakingen tegen de 2-jarige diensttijd niet deel te nemen. LURS, Zuid-Frankrijk (Reuter) Detec tives van de Franse politie hebben zich Donderdagavond ijlings naar de Middel landse Zeekust begeven, waar zij thans zoeken naar een zwerver, leeftijd tussen de veertig en vijftig, vuil, ongeschoren en ge stoken in een gescheurd zwart pak. Deze nieuwe verdachte heeft drie dagen rondom liet dorpje Peyrus, ongeveer zes kilometer van de plaats, waar de drievoudige moord op de familie Drummond is gepleegd, ge zworven. Zijn verblijfplaats was de ruïne van een oud huis. De politie doorzocht het en vond afdrukken van laarzen, die volgens haar volkomen gelijk zijn aan de schoeisel- afdrukken, welke nabij het lijkje van het vermoorde meisje Elizabeth zijn gevonden. Automobilisten hebben de politie mede gedeeld dezelfde zwerver, die ook een Bas- kisch mutsje op had, een half uur vóór de moord binnen een afstand van anderhalve kilometer van de plaats van het misdrijf te hebben waargenomen. „Zelfs indien deze zwerver de moord niet zou hebben ge pleegd, zijn zij er zeker van dat hij ons bij onze nasporingen kan helpen", zeide een woordvoerder van de politie. Hij deelde voorts mede dat de zwerver een vuile rug zak en een lang, in bruin papier gewikkeld pak, dat van zijn schouder afhing, bij zich had. „Het is zeer goed mogelijk dat zich in dat pak de karabijn bevond, die de moor denaar heeft gebruikt", zei hij. Donderdag is gemeld dat de gezochte zwerver in de omgeving van de Middel landse zeehaven Toulon is gesignaleerd. De boer Dominici, die de vermoorden het eerst heeft gezien, is Donderdag door de politie voor de derde maal ondervraagd. De politie is er namelijk van overtuigd dat Dominici uit angst voor de moordenaar niet alles heeft verteld wat hij weet. De onder vraging leverde geen nieuwe gezichtspun ten op. Daarna hebben politiemannen op de boerderij van Dominici huiszoeking ge daan. Rouw Donderdag, de dag van de begrafenis der drie vermoorde leden van de familie Drummond, heerste er rouw in het drie duizend inwoners tellende Zuid-Franse plaatsje Forcalquier. In een vertrek van het plaatselijk ziekenhuis, aan welks muren Franse en Britse vlaggen waren aange bracht, stonden drie, onder kransen bedol ven lijkkisten. Op de kist met het stoffe lijke overschot van Elizabeth Drummond lag een bos anjelieren, „een laatste groet" van een vijfjarig Frans meisje. „Frankrijk zal niet rusten voordat het de hand heeft gelegd op de bedrijver van deze afzichtelijke misdaad", verklaarde de bur gemeester van Forcalquier bij de begrafe nis. De teraardebestelling is bijgewoond door honderden inwoners van het dorpje, die zich daarvoor in hun sombere Zondags klederen hadden gestoken. Gedurende de begrafenis waren winkels en café's in Forcalquier gesloten. Woensdagavond omstreeks half twaalf is op de weg van Gronsveld naar Heer bij Maastricht een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven kostte, terwijl een derde zeer ernstig werd gewond. Een personenauto, komende uit België, reed met grote snelheid tegen de achterkant van een langs de weg stilstaande trailer en schoof toen onder deze vracht auto. Twee inzittenden, de heren G. van L. uit Utrecht en C. J. uit Jutphaas, over leden ter plaatse. Een derde inzittende, D. S. uit Utrecht, werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Donderdagavond verkeerde hij nog steeds in levensgevaar. De trailer werd licht en de personenauto zwaar beschadigd. BONN (D.P.A.) De Duits-Franse be sprekingen over het Saargebied te Parijs, die heden zouden worden voortgezet, zijn met wederzijds goedvinden tot het midden van de volgende weck uitgesteld. De West-Duitse bondskanselier dr. Ade nauer heeft een schrijven gezonden aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. Over de inhoud zijn in Bonn officieel geen mededelingen verstrekt. In politieke kringen wordt evenwel vermoed, dat de bondskanselier de Franse minister heeft voorgesteld, de onderhandelingen over het Saargebied eerst door deskundigen te laten voortzetten om ze vervolgens, na dat concrete voorstellen zijn gedaan, op het hoogste plan te hervatten. Diplomatieke waarnemers te Parijs vre zen, dat het verzoek van Adenauer om uit stel er op duidt, dat de West-Duitse rege ring niet veel meer voelt voor het denk beeld van „Europeanisering" van het Saar gebied. Hoewel het plan oorspronkelijk van de bondsrepubliek afkomstig was, zou de bondsregering thans de besprekingen on gaarne willen voorzetten tengevolge van een sterke binnenlandse oppositie en ook omdat men in West-Duitsland algemeen van mening zou zijn, dat het Saargebied zich mettertijd voor aansluiting bij de bondsrepubliek zal uitspreken. Toen Ade nauer op 23 Juli met het houden van Frans- Duitse besprekingen instemde, was hij, zo menen politieke waarnemers, enigszins ver rast door het voorstel van minister Schu man. Het jaarverslag over 1951 van de Scheep vaartvereniging Zuid constateert, dat dit jaar voor de Rotterdamse haven wederom vooruitgang heeft gebracht. Langzaam maar zeker is weer de bedrijvigheid en de rusteloze sfeer van vóór 1940 teruggeko men. Vergeleken met de cijfers van het goederenverkeer in het verslagjaar met de vooroorlogse, zijn er enkele kenmerkende verschillen. Ten eerste wordt geconsta teerd dat de overslag van ertsen (inko mend) en kolen (uitgaand), die vóór 1940 meer dan de helft van de totale overslag vormde, thans slechts 20 percent bedraagt. De olie-overslag is in 1951 gestegen. Dit wordt een verheugend verschijnsel geacht, al dient niet uit het oog te worden verloren dat olie-overslag in vei'gelijking tot de ver werking van stukgoed weinig arbeidsinten sief is. Wat het massagoed betreft valt uit een overzicht de gevolgtrekking te maken, dat het vooroorlogse peil nog lang niet is be reikt. De cijfers van het stukgoed zijn on geveer op het niveau van 1938 gekomen. Swift: Zonder eenvoud kan niets mense lijks de volmaaktheid bereiken. De heer D. P. Spierenburg (Reuter) Te Parijs zijn gisteren de namen van negen leden van' liet Hoge Ge zagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeenschap bekend gemaakt. De na men zijn: president: Jean Monnet (Frank rijk), vice-presidenten: Franz Etzel (West- Duitsland) en Albert Coppe (België), le den: Léon Daum (Frankrijk). Heinz Pot- hoff (West-Duitsland). Énzo Giacchero (Italië). D. P. Spierenburg (Nederland), Albert Wehrer (Luxemburg) en Paul Finet (België). Monnet is hoofd van de Franse econo mische missie. Daum is industrieel en di recteur van een grote Franse staalmaat- schappij. Etzel is voorzitter van de com missie voor Economische Zaken in de Bondsdag. Pothoff is een vakverenigings leider. Coppe is Belgisch minister voor Wederopbouw en oud-minister van Econo mische Zaken, Giacchero is lid van het Italiaanse parlement en lector aan de uni versiteit van Turijn. De heer D. P. Spierenburg is directeur- generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen bij het departement van Eco nomische Zakenè Wehrer is Luxemburgs gezant in West-Duitsland. Finet is een Bel gische vakverenigingsleider. Massino Pilotti, een vooraanstaande Italiaanse jurist en lid van het internatio nale Hof van- Arbitrage te Den Haag, is benoemd tot president van het Hof "van Justitie van de kolen- en staalgemeen schap. De Haagse en Rotterdamse politie zijn in samenwerking met de Parijse recherche bezig een omvangrijke organisatie op te rollen, die er haar werk van maakt valse honderd dollarbiljetten te vervaardigen en in omloop te brengen. Het onderzoek, dat met grote voort varendheid wordt gevoerd, heeft reeds tot resultaat gehad, dat twee personen, die in deze organisatie een vooraanstaande rol hebben gespeeld, T. R. en T. K., konden worden gearresteerd. De laatstgenoemde is een beruchte figuur uit de onderwereld en heeft zich enkele jaren geleden onder meer nog bezig gehouden met het verhandelen van ongeveer 750.000 textielpunten. De valse dollarbiljetten, die moeilijk van echte zijn te onderscheiden, werden ver vaardigd in een drukkerij, welke in de om geving van de Rue Pigalie te Parijs is ge vestigd. Het staat nog niet vast hoeveel biljetten er zijn vervaardigd en in circula tie zijn gebracht. Wel neemt men aan, dat het totaal een aanzienlijk bedrag uitmaakt. De ontwerper en drukker der valse bank biljetten, een Fransman, genaamd Maurice, bevindt zich eveneens in arrest. Ondanks de arrestatie van de twee Ne- derlanders, van wie K. de biljetten naar ons land smokkelde, is het geenszins zeker, dat de activiteit van de andere leden dei- wijdvertakte organisatie hierdoor is ge staakt. Bij het onderzoek in deze zaak is de politie tevens op het spoor gekomen van een grote smokkelhandel in horloges, waar bij een Pool, O. genaamd, als hoofdfiguur is opgetreden. Spoor leidde naar Den Haag Sinds enige weken had de politie, zowel in Den Haag als in Rotterdam, er de lucht van gekregen, dat in Den Haag en in de Maasstad valse biljetten, ter waarde van honderd dollar, in omloop werden ge bracht. Ook in Amsterdam bleken deze biljetten in circulatie te zijn. Men beschikte over bepaalde aanwijzingen, die het ver moeden wekten, dat het centrum van deze vals eeld-handel in Parijs moest worden gezocht. De recherche in' de Franse hoofdstad had het oog laten vallen op een zekere Maurice, die in een der zijstraten van de Rue Pigalie een drukkerij bezat Uiterst zorgvuldig werd deze drukkerij gescha duwd en steeds meer kwam men tot de overtuiging, dat er. behalve normaal druk werk, ook valse dollarbiljetten en andere waardepapieren werden vervaardigd. In deze drukkerij werd nog geen inval gedaan, maar men zag nauwlettend toe op de ge regelde bezoekers. Het bleek, dat hiertoe ook Nederlanders behoorden, die onafge broken werden gevolgd. Dit leidde er toe, dat de politie een be kend Haags café in de binnenstad nauw gezet ging controleren. Dagenlang hebben rechercheurs de bezoekers geschaduwd. Men beschikte over de namen en signale menten van die personen, die in vrijwel ge regeld contact hadden gestaan met de Fransman Maurice. Ongeveer veertien dagen geleden werd in het café een inval gedaan. Daarbij wer den T. R., A. M„ F. O., J. B. en de exploi tant van het café gearresteerd. Zij waren met uitzondering van R. echter niet diegenen, die direct waren betrokken bij het importeren en het verhandelen van de valse dollarbiljetten. Horlogesmokkelarij Door hun arrestatie kwam de politie ech ter tevens een grote smokkelaffaire in hor loges op het spoor. In deze zaak kon als hoofdverdachte worden beschouwd de Pool O. Het vermoeden bestond, dat deze horlo ges waren betaald met de valse dollar biljetten, welke ondanks het feit, dat zij per stuk, ver beneden deze waarde, als be taling voor de gesmokkelde horloges wer den geaccepteerd. Alhoewel dit niet met zekerheid is te zeggen, neemt men aan, dat met de aankoop van deze horloges een be drag geiribeid is geweest van meer dan 10.000 Deze gehele affaire was zo uiterst geraffineerd opgezet, dat het bewijs voor het plegen van een strafbaar feit niet was te leveren en alle verdachten op grond daarvan weer voorlopig op vrije voeten moesten worden gesteld. Alleen T. R. kon worden ingesloten. Een goede slag sloeg de politie echter enkele dagen nadien door de aanhouding van J. K. Van zijn doen en laten was zij volledig op de hoogte. Het onderzoek in deze affaire welke, naar het zich laat aanzien, tot een der grootste behoort van de na-oorlogse ge pleegde falsificaties, wordt zeer intensief gevoerd. Zeker is dat er nog meer arresta ties. zowel hier te lande, als in het buiten land, zijn te verwachten. »C<X'>->->noc«>^OOSCO=COOCCOCOCO,-XXXS>X>OOOCOOOC030COOOOCCOCC« ONBESTENDIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. 1V1 De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt. te 10 uur. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige, vooral in de kustprovin cies tijdelijke krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 9 Augustus Zon op 5.14 uur, onder 20.15 uur. Maan op 21.23 uur, onder 10.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 8 Augustus: Hoog water: 5.11 en 17.42 uur. Laag water: 1.0] en 13.22 uur. Zaterdag 9 Augustus: Hoog water: 5.56 en 18.23 uur. Laag water: 1.47 en 14.05 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1