Theater voorVeel leven om niets"gereed Grote tegenvaller bij restauratie van Beverwijks raadhuis Visserij-varia Problemen i KI H 9 n s S 9 s Mf 9 9 9 H H m S iü iü 8 i§§§ ft Hl us IÉ! B ES ES HP jj s s B S B m B 8 B 8 H Hf 9 9 9 9 S §u iff s SS 9 9 lil B m B Hf IS li B ÉH B 8 «1 8 BS 11 Jiex Theater Agenda voor Beverwijk Jf jf§ n Zonnige comedie door Beverwijkse amateurs van ganser harte ingestudeerd Havenberichten Gebouw was „brandgevaarlijk" en een bovenvertrek stond op instorten Castrictim Tentoonstelling „volgeboekt" op de honderd velden J VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 3 „Scheybeeck" en Shakespeare OLYMPISCH STADIO N Be ver wij ks Gladiolenweek Cadeautje van Drunen Castricum maakt zich op voor vierdaags feest Vitesse '22 overzag verenigingsjaar Agenda voor Castricum (onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) m. WA wm WA Op het ogenblik is men naarstig bezig om het rosarium van het prachtige landgoed Scheybeeck te metamorphoseren in een openluchttheater. Een groep electriciens onder leiding van de heer Ulrich heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt om de toneelver lichting in orde te maken. Tribunebouwers zijn sinds een week bezig om van stalen bu-zen en planken een veilige, prettig zittende tribune te maken. Tuinman Martens, van Scheybeeck, maakt met zijn staf het „toneel" in orde: boompjes en heesters werden geplant en verplant, het grastapijt moest worden gemaaid, opdat de toneel spelers, de danseressen en dansers niet zullen struikelen. Er moeten kleedkamers komen, de schuilbunker wordt het domein van de vier grimeurs, die het gehele gezelschap moeten schminken en kappen. ADVERTENTIE MAANDAG 11 Augustus 8 uur INTERNATIONALE SPEEDWAYRACES N E D E R L A N D—E N G E L A N D Sport Sensatie Spanning VOORZIET I- TIJDIG VAN PLAATSEN Daarvoor is nodig, dat de bunker van verlichting wordt voorzien en dat er ban ken en tafels in worden geplaatst. Lood gieters en fitters zijn bezig om een wasge legenheid voor de spelers te maken en toi letten te plaatsen. Besprekingen moeten plaats hebben met de grimeurs over de aard van het grimewerk, costuums moeten besproken en uitgezocht worden. Hetzelfde geldt voor de requisieten. U ziet er gaat nog het een en ander voor af voor de eerste voorstelling op Zaterdag 9 Augustus gaat beginnen. Maandenlang zijn amateur's van de ver schillende Beverwijkse toneelverenigingen, gecoördineerd tot een centraal gezelschap met veel geduld, toewijding en liefde bezig om van Shakespeare's blijspel „Veel Leven om Niets" iets uitzonderlijks te maken. Dit is voor vele amateurs, die het klassieke genre nooit of weinig spelen een verre van gemakkelijke taak, doch, gezien het succes, dat Shakespeare's stuk „Een Midzomer- nachtdroom" in 1948 oogstte, mag worden verwacht, dat de Beverwijkse amateurs ook nu zullen slagen. Met taaie vasthou dendheid is regisseur Ferd. Koolbergen 2 soms 3 avonden per week bezig de 17e eeuwse stijl en sfeer te scheppen de juiste dictie, intonatie, de pauzes en al wat op het gebied van voordracht- en toneelspel kunst in dit stuk nodig, nuttig en belang rijk is, te leren en duidelijk te maken. Dit is geenszins een gemakkelijke opgave, maar, daar van beide kanten, zowel van regisseur als artisten het ware enthousias me en begrip en geduld aanwezig zijn. kan het niet anders of deze openluchtvoorstel lingen moeten wel slagen. En nu wat het stuk zelf betreft. In deze zonnige comedie geeft Shakespeare een typisch voorbeeld van de verbluffende technische vaardigheid, die hij omstreeks 1600 heeft bereikt. Het mag dan zijn, dat er in de handeling evenals in die van zijn andere stukken enige onwaarschijnlijkheden voorkomen, maar dat neemt toch niet weg, dat „Veel Leven om Niets" een van zijn beste en geestigste blijspelen mag heten. Zonder al te diep op de karaktertekening van zijn hoofdpersonen in te gaan, heeft hij de gave om als het ware met enige luchtige pen seelstreken een schets voor ogen te toveren, die de figuren genoegzaam typeert en toch ook nog voldoende overlaat om de fantasie van de toeschouwer ongestoord haar gang te laten gaan. Eeuwig jong Al mag de vertaling van dr. Burgersdijk enigszins ouderwets aandoen, toch is de Donderdag 7 Augustus kwamenu de haven van IJmuiden binnen: Arturus van Rotter dam. Wilpo van Walcom. Orpheo van New port News. Heerengracht van Kotka. Kaap Falga van Landskrona. Heriot vamLeith. Jacoba van Rouaan. Ebro van Maassluis. Benkalis van Londen. Lydia van Kotka. Zaanstroom van Hull. Van Gelder van Hu- dixvall. Westerdok van Londen. Transvaal van Le Havre. Da Costa van Londen. Har ding van Setubal. Rijnstroom van Londen. Holderncss van Goole. Bcstevaer van Vlaar- dingen. Falcon van Londen. Vertrokken zijn: Beta naar Rafsö. Hansi naar Delsping. Henrica B naar Maassluis. Havik naar Swansea. Otto H. naar Stettin. Ebro naar Hoek naar Holland. Antenar naar Southampton. Oranjestad naar Christobal. Wormo naar Rotterdam. Jan Kreumer naar Antwerpen. Atlas naar Barcelona. ZONDAGSDIENSTEN Doctoren: Van Zaterdag 12 uur tot Zon dagmorgen 9 uur: dr. G. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, telef. 3969. Van Zon dagmorgen tot 's nachts 12 uur: dr. M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 4, telef. 3553. Apotheken: Zaterdagmiddag en Zondag. Apotheek A. A. Donker, Breestraat 61, tele foon 3150. ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon Vanaf heden tot en met Maandag PARADIJSVOGEL Een film die U uit de alledaagse sfeer zal verheffen. Woensdag en Donderdag: DE DOCHTER VAN DE SHERIFF Een musical met agressieve meisjes van de prairi. Vrijdag 8 Augustus Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Verbo den huwelijk". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het zwaard van Monte Christo". W. B. Theater, 8 uur: „Met vliegende vaandels". Park Scheybeeck, 8 uur: Generale repeti tie openluchtspel: „Veel leven om niets", toegang voor ouden van dagen. Zaterdag 9 Augustus Bioscopen als Vrijdag. Voor de tentoonstelling „Hoofd en Hand" en feestelijkheden ter gelegenheid van de Gladiolenweek zie kader. dialoog zo geestig, sprankelend en eeuwig jong, dat zij een lust voor het oor is. Mede door de feeërieke omgeving, waarin het stuk wordt gespeeld, zal de handeling een streling vpor het oog zijn. In gedachten wordt ge verplaatst naai de stad Messina. De stedehouder met zijn dochter Hero en zijn nicht Beatrice wordt bericht, dat Don Pedro na een succesvolle krijg hen met een bezoek zal vereren. De liefde wordt ook ten tonele gevoerd, doch blijkt voorshands alleen te bestaan uit een elkaar verkeerd begrijpen, schelmenstre ken en vergissingen. Er wordt een gemas kerd bal gehouden. Men is getuige van een fraai danstoneel en de kout, die hierbij past. Verkleedpartijen vinden plaats en ge sprekken worden afgeluisterd, zodat de vergissingen en verrassingen niet uit de lucht zijn. Het is een genot, te luisteren naar de prachtig gebouwde zinnen en de luister rijke taal, en die een hoogtepunt bereikt in de mooie tekst van Pater Francesco. Hierin schuilt dan ook het geheim, dat na een 30 a 40 repetities niemand van de medespelenden zich één minuut op een re petitie verveelt: integendeeld, men is be reid desnoods tienmaal zijn tekst te her halen, zo lang tot men zelf het gevoel en het begrip heeft, dat het goed is. Dit is dan ook de reden, dat Shakes peare's stukken onsterfelijk zijn en sinds 1600 op het repertoire voorkomen van vele beroepsgezelschappen over de gehele we reld. Het is dan ook prijzenswaardig, dat er amateui's zijn, die genoeg moed en en thousiasme bezitten om onder deskundige leiding zich aan Shakespeare's oeuvre te wijden. Of en hoe zij in dit pogen slagen, kunt u zien in Scheybeeck op 9, 10, 13 en 17 Augustus. Morgen corso Voor Zaterdag ziet het programma der Beverwijkse festiviteiten er als volgt uit: 15 uur: Gladiolencorso route: v.a. spoor wegovergang Velserweg, Breestraat, Alkmaarseweg, Grote Houtweg, Galgeweg, Arendsweg, Populieren laan, Corn. Matersweg, Boeweg, Arendsweg, Jan Alsweg, Koning straat, Zeestraat (om bevrijdings beeld), Vondellaan, Akerendam- laan, Prins Bernhardlaan, Prinses- selaan, Groenelaan, Populierenlaan, Acacialaan, Stumphiusstraat, C. I-I. Moensstraat, Kees Delfsweg. Kloos terstraat, Koningstraat, Parkeer terrein. 15.30 uur: Officiële opening „Hoofd en Hand" op „Scheybeeck" (alleen toe gankelijk voor genodigden.) 18.45 uur: Voetbalwedstrijd in het Ge meentelijk Sportpark tussen de eer ste elftallen van „De Kennemers" en „D.E.M.". 1923 uur: Tentoonstelling „Hoofd en Hand" in de Julianaschool, Prins Bernhardlaan. 20 uur: Première openluchtspel „Veel leven om niets" van W. Shakespeare in het park „Scheybeeck". Kermisvermakelijkheden en verkoop kramen op het Parkeerterrein, Stations plein en Breestraat. „X J8Ï 9^* anfRUI Op de sleephelling van de vliegtuigfabrieken Saunders Roe te East Cowes op het eiland Wight liggen twee machtige ,.Princess" vliegboten. In het midden van de foto zien we een Saunders Roe vliegboot met straalaandrijving - een dwerg in vergelijking met de andere luchtreuzen. Een van de ..prinsessen" zal waarschijnlijk de volgende week te water worden gelaten. Sinds de Beverwijkse raad bij de be groting voor 1952 uit de gewone middelen een crediet heeft toegestaan voor een ge deeltelijke restauratie van het raadhuis, zijn er onverwacht een tweetal grote ge breken in hét gebouw geconstateerd, waar op met dat crediet niet was gerekend. Van wege het P.E.N. werd medegedeeld, dat de gehele electrische installatie van het ge bouw zich in brandgevaarlijke toestand bevond en zo spoedig mogelijk moest wor den vernieuwd! Deze vernieuwing, welke inmiddels heeft plaats gehad, omvatte het geheel voorzien van nieuw draad, het aan brengen van nieuwe schakelkasten, stop contacten en, waar nodig nieuwe schake laars e.d. ï)e kosten met inbegrip van hak en breekwerk, reparaties aan hout- en pleisterwerk en het aanbrengen van diver se nieuwe lichtbronnen, hebben f 6367,85 bedragen. Verder is tijdens de uitvoering der werkzaamheden bij verrassing geble ken, dat de vloer in een der grote boven vertrekken zeer onvoldoende was gesteund en dat de binnenmuur, waarop zij moest rusten was ontwricht en over de gehele hoogte van het gebouw verzakking dreig de te veroorzaken. Het opsporen en af doende verhelpen van dit euvel door het nieuw optrekken van deze muur alsmede het leggen van een nieuwe vloer heeft f 4600 extra gekost. Voorts zijn in het gebouw de volgende voorzieningen gereed gekomen. De zolder ruimte is ontdaan van schotten en kamer tjes, zodat een overzichtelijke en bruik bare en met het oog op brandgevaar zo veilig mogelijke ruimte werd verkregen. Op de verdieping aan de voorzijde zijn twee lokalen gestucadoord, geschilderd en behangen ten'behoeve van de eerste afde ling. Evenzo is geschied met 3 lokalen aan de Oostzijde ten behoeve van de 5e afde ling. In de toekomstige burgemeesterska mer beneden en in de vestibule is het stuc werk gerestaureerd. Het daarnaast gelegen vertrek is ingericht voor wacht- en spreekkamer en tevens geschikt gemaakt voor dienkamer bij ontvangsten. De lift is uit het gebouw verwijderd, hetgeen ook de risico's met het oog op brandgevaar heeft verminderd. In de daardoor vrijgekomen ruimten boven en beneden en in het sousterrain zijn drie toiletgelegenheden aangebracht. Men is thans bezig de voormalige keuken in te goede richten tot bodekamer en tot een dagelijkse ingang voor het publiek De gemeente Drunen zal ter vervanging van de drie onogeliike balcons aan de bui tenzijde van de bel-ctage een drietal smeedijzeren hekken aanbieden, in ver band waarmede eenvoudige voorzieningen moeten worden getroffen. Door een en ander is het beschikbare crediet, hetwelk ten gevolge van de twee bovengenoemde grote gebreken nog slechts ongeveer f 19.000 bedraagt reeds ontoereikend om hetgeen in uitvoering is te voltooien. Bovendien zou het afwerken van burgemeesterskamer, trouwzaal, hall en het trappenhuis en de raadzaal, het schilderen van al het houtwerk in de vesti bule, hall en trappenhuis, het afwerken van het werkvertrek van de secretaris en van kamers voor de wethouders, en het moderniseren van de kleine vestibule op de bovenverdieping, alsmede het verbete ren en verfrissen van vestiaire- en rijwiel ruimten en enkele voorzieningen aan de centrale verwarming, het aanbrengen van een passende verlichting in hall en trap penhuis, en van enkele eenvoudige voor zieningen elders, nog een bedrag vorderen van rond f 19.000. Het gehele gebouw zou dan overeenkom stig de aanwijzingen van Monumentenzorg en wat de werk- ep dienstruimten betreft naar de eisen van de tegenwoordige be stemming voor een reeks van jaren zijn ge restaureerd en verzorgd. Maar dan rest nog een verder afwerken van de raadzaal, n.l. het schilderwerk, de wijze van ver lichting en het aanbrengen van ventilatie hetwelk echter gevoegelijk tot 1953 kan worden uitgesteld. r B. en W. merken bij dit alles op, dat aan het inwendige van het gebouw, tot 1946 een woonhuis in na-oorlogse staat tot dusver door de gemeente vrijwel niets was ten koste gelegd, noch om 't be staande te verfrissen, noch om aan moder ne eisen en aan de nieuwe beslemming te gemoet te komen. Na restauratie zal een en ander de toets der kritiek kunnen door staan, is speling verkregen voor eventueel nodige uitbreiding van het gemeentelijk apparaat en zijn waarborgen geschapen voor een meer doeltreffend gebruik dei- beschikbare ruimten zowel voor repre sentatieve doeleinden als voor een beter funclionneren van de dienst. Niet minder belangrijk is, dat tevens aan een der wei nige monumenten in onze gemeente de vereiste zorg is besteed en dat dit gebouw inwendig aanmerkelijk is verfraaid. De belangstelling uit land- en tuinbouw- kringen voor de bloemen- en groenten- tentoonstelling in de grote bal van het nieuwe Castricumse veilingcomplex aan de Dulnenboschweg, is zo groot, dat de in schrijving moest worden gesloten. Men is er zelfs toe over moeten gaan ver schillende candidaten voor een stand af te wijzen daar anders de ruimte per stand in het gedrang zou komen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de stands aan de zij kanten van de hal 6 meter diep te maken. Men heeft dit echter tot 4 meter terugge bracht, waardoor de paden breder worden. Hierdoor kon het comité in het midden van de paden een perk aanleggen aan beide zijden over een lengte van 25 meter bij een breedte van 1 meter. Het perk aan de linkerkant van de in gang af wordt verzorgd door de plantsoe nendienst van de gemeente Castricum en in het perk aan de rechterkant zal een par ticuliere firma cactussen plaatsen. Het Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch komt aan het eind van de hal met een ge combineerde stand, die een overzicht geeft van alles wat er in de inrichting door de patiënten in actieve arbeidstherapie wordt vervaardigd en verbouwd. In het midden van de tentoonstellingsruimte heeft de Vereniging voor Bloembollencultuur afde ling Castricum een plaats gevonden. Op een oppervlakte van 100 m2 zal zij aller lei soorten dahlia's en gladiolententoon stellen. De proeftuin in Heemskerk heeft even eens de zorg van een stand op zich geno men. De Aquarium-Terrarium Vereniging Roodvin-zalm blijft niet achterwege, even min als tal van plaatselijke firma's die langs de gehele linkerkant van de hal hun stands zullen bouwen. Zij nog vermeld dat de Duinenboschweg van de spoorwegover gang tot de niéuwe veiling in een feestelijk kleed gestoken wordt. Van de gelegenheid om de tentoonstelling te bezoeken zullen ongetwijfeld zeer zeker velen van 1417 Augustus gebruik maken. Ondanks het feit, dat het ledental van de R.K. Sportvereniging „Vitesse '22" zich nog steeds in opgaande lijn beweegt, staat de vereniging er wat de financiën betreft min der best voor. Hoofdzakelijk is dit een ge volg van de exploitatiekosten van het nieu we terrein-complex aan de Beverwijker straatweg, dat het afgelopen verenigingsjaar een bedrag van f 1245,27 opslokte. Dit bleek uit het jaarverslag van de penningmeester de heer P. Bruggeling, dat hij op de jaar vergadering in hötel De Harmonie de leden voorlag. Het nadelig saldo ad f 275,08 hoopt men te ondervangen, gedeeltelijk door een verhoging van de toegangsprijs tot de wed strijden met f0.10 en op de tweede plaats door opvoering van het donateursaantal, waarvoor de voorzitter de heer Th. Scher mer de volledige medewerking van de leden vroeg. Aan do komende competitie wordt door Vitesse '22 met 4 senioren, 2 junioren en 4 aspirant-elflallen deelgenomen. Van het be stuur waren de secretaris, de tweede voorzit ter de heer J. Klaasse, C. Beentjes, materiaal commissaris en de tweede penningmeester de heer J. Roemer periodiek aftredend. Zij wer den met algemene stemmen in hun functies herbenoemd. Als afgevaardigde van de jeugdcommissie werd de heer J. Hommes aan het bestuur toegevoegd. Nadat de geestelijk adviseur kapelaan J. Tesselaar de leden had opgewekt het bestuur in de wederopbouw van de vereniging ten volle bij te staan, ging men over tot de samenstelling van de elftal commissie. De heer ,T. Zonneveld kon zich niet meer herkiesbaar stellen, reden waarom men de heer J. Kaandorp in zijn plaats koos. De commissie ziet er thans als volgt uit: H. Hogervorst, P. Stcngs, J. Kaandorp, P. Res en J. Borst. Corso-Theater: Heden, Zaterdag en Zondag iedere avond 19.15 en 21.30 uuur: „Er kan nog meer bij". Maandagmiddag 15 uur, Maandagavond 19.15 en 21.30 uur, Woensdag 19.15 en 21.30 uur: „De Jantjes". Zondagmiddag 14 en 16.15 uur, Dinsdag 15, 19.15 en 21.30 uur. Donderdag 20 uur: „Papa Boem". BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Rosalinda Belinda, d. van J. Welboten en M. Boots, Schoutenbosch 69: Erna, d. van J. van Elven en C. G. Brouwer, Poelvenstraat 2; Adrianus Gerardus Stefa- nus, z. van A. Krom en J. M. Noom, Heere- weg 17; Maria Hyacintha Lucia Francisca, d. van G. J. Schellevis en D. H. A. Kuijl, Dorpstraat 30; Cornelis Gerrit, z. van C. G. de Haan en M. J. Bot, Bakkumerstraat 115; Maria Elisabeth Veronica, d. van J. P. Ilóf- stede en M. Stuifbergen, Schoutenbosch 77; Margaretha Maria, d. van G. Fatels en M. Lute, Huibert van Ginhovenstraat 34; Elisa beth Johanna, d. van G. Fatels, en M. Lute, Huibert van Ginhovenstraat 34. ONDERTROUWD: H. Bartelds. wonende te Den Helder en M. Bakker, wonende te Castricum. GEHUWD: J. J. T. van Diepen en D. T. Veldt. beiden wonende te Castricum; G. Eikelboom en A. G. T. M. Faasse, beiden wonende te Castricum. OVERLEDEN: C. A. J. Baullng, oud 66 j., wonende te Castricum; J. Dankcrs, wonende te Amsterdam. Een der beste wapens van de dammer is nieuwe mogelijkheden voor zijn tegenstander te scheppen in het partijspel. Het beste bewijs leverde Piet Roozenburg in de na-oorlogse jaren door in matches en tournooien met het thans onverbekende „Roozenburg-systeem" te verschijnen. De sterkste Nederlandse en buitenlandse groot meesters verloren daardoor van de jonge Nederlander. Later toen de sterkste tegen- speelwijze werd ontdekt, verdween dit in teressante spelsysteem weer van het toneel. Het damspel heeft overigens een enorme vlucht genomen wat betreft zijn ontwikke lingsgang, maar er zijn toch nog voldoende spelvormen, die braak liggen en het is vooral de Haarlemse speler W. de Jong, die graag in nieuwe mogelijkheden experimenteert, wat bijvoorbeeld zijn partijen in het afge lopen kampioenstournooi van Nederland dui delijk bewijzen. „De Haagse Post" gaf in de rubriek van 31 Mei 1952 een beschouwing over deze „nieuwe spelvormen". Daar geeft de redac teur het volgende aan. 1. 3530 2024 2. 30—25 24—30 3. 40—35 en nu 19—24? Ziehier (aldus de Haage Post) een spel (na 3 zetten), waarvan wij nog niets weten. Déze inleidende zetten kunnen echter geen basis vormen voor een nieuwe spelmogelijk- heid, omdat wit na 1924 eenvoudig na 3429 steeds stuk 30 wint. De derde zet 1924 is dus een blunder, die geen dammer in studie zal nemen om een nieuw genre op te zoeken. Wij juichen het toe, dat er dammers zijn, die in het komende seizoen op hun wijze met een nieuwe mogelijkheid komen, en we willen ze graag van dienst zijn met de vol gende twee inleidingen, die naar onze be scheiden mening de basis kunnen vormen voor nieuwe systemen, waarvan de naam nog onbekend is, omdat ze nog niet in het dam- register staan ingeschreven Welke damspeler stuurt ons eens partijen uit het volgend ons onbekend systeem? le. 1. 35—30 16—21 2. 30—25 21—26 3. 31—27 20—24 4. 27—21 24—30 5. 33—28 18—23. iéS YÏ777ZV. "///PA Ten eerste is het 't onderzoeken waard, of wit of zwart, niet sterker legen kan spelen. In de tweede plaats is het spel na de 5e zet in een genre aangekomen, dat ons onbekend is en dus wellicht nieuwe moge lijkheden brengt als opening en als „systeem". Het is een familie-variant van het Hol landse spel, doch het bezetten van wit -21 en zwart 30 geeft het een geheel ander karakter. Natuurlijk kan er ook met andere openingszetten tot de diagramstand worden gespeeld. Van de aanvangsstelling af dus, 1. 3328 16—21 2. 31—27 21—26 3. 27—21 18—23 4. 35—30 20—24 5. 30—25 24—30a Van de dia gramstand zijn zoveel wendingen in het spel mogelijk, dat wij gaarne studie aanbevelen. Leuk is b.v. als 6. 36—31 wordt gespeeld! De volgende varianten zijn dan mogelijk: 23—29 34x23 11—16 25x34 16x36. 2e speel wijze: 36—31 13—18 40—35 17—22 35x13 26x17 28x19 14x23 en het is toch wel grap pig, dat zwart een indringer op veld 13 moet slaan na een stille zet van wit. En dan tot slot 6.15—20? 7. 3-1—27 11,16 8. 50—35 2024 enz., enz. 2e. En wat weten onze dammers van de volgende inleiding? 1. 3126 2035 2. 3227 19—24 3. 38—32 13—18 4. 33—28 18—23 die wij nog nergens in de damliteratuur hebben kunnen aantreffen, vooral als wit nu eens besluit tot 5. 2722 en zwart 2429. Nieuwe perspectieven openen zich voor liefhebbers van onderzoekingen in het openingsspel. Turkse slag in de partij De kampioen van Utrecht de ex-DCIJ'er P. Leythe, die trouw onze rubrieken volgt, wijst ons op het volgende: in de dagbladen heeft het partijfragment Keiler—Hofman sterk de aandacht getrok ken. Oud-wereldkampioen Springer toonde winst aan van de 31e zet voor Keiler, terwijl Hofman ondanks en stuk verlies, het steeds op remise hield. Het gaat om de volgende stelling: Zwart: R. C. Keiler m !üp mm HP p WA mm, WA WM m HP iif WM mm. "//{//A Wit: H. J. Hofman Laten wij eerst het spel verloop volgen: 31.8—12 32. 50—45 5—10 33. 39—33 14—20 34. 43—38 10—14. Wit's spel is ge dwongen en op elke andere zet volgt nadeel. 35. 27—21 16x27 36. 32x21 7—111 De stand na de 36e zet luidt: Zwart: 4, 9, 11, 12, 13. 14, 15, 17, 18, 20. Wit: 24, 21, 26, 29, 33, 36, 38, 40, 44, 45. 37. 33—28 11—16 38. 44—39 16x27 zodat wit stuk verlies kreeg. In het verdere spel won Keiler de partij door: 28—23 20—25 39—33 18—22 38—32 27x38 33x42 25—30 24x35 1319 enz., enz. Nu is de ex-DCIJ'er het met Hofman eens. (beiden clubleden van Ons Genoegen le Utrecht) dat in het fragment uit de 36e zet (cijferstnnd) rémise is te krijgen door liet volgende spel: 37. 33—28 11 16 38. 44—39 16x27 39. 38—33 18—22 of? 40. 36—31 27x36 41. 26—21 17x26 42. 28x10 9—14 10x19 36—41 en wit haalt gemakkelijk remise, aldus het oordeel van Hofman en de oud-IJmuidenaar. Nu zullen wij eerst even de cijferstnnd geven van dit hoogst merkwaardig eindspel. Wit: 19, 24, 29. 33. 39, 40. 45. Zwart: 4, 15, 20. 26 en 41. Wit aan zet. Het is juist deze stelling die sterk de aandacht heeft getrokken en haar dan ook volkomen waard is. Laten wij eerst eens de winstvariant van Springer aangeven 'die Keiler voor het bord berekende): 19—13 41—46 13—8 4—9 8—3 20—2.5 3x20 25x14 40—34 14—20 24—19 46x5 2923 5x37 3328 37x40 45x34 en nu volgt in zwart: 26. 20, 15. wit: 34. 39. leuk winst door 26—31 39—33 31—37 33—28 37—41 28—22 41—46 22—18 18x29 20—24 29x20 15x24 wint. Tot zover. Als Keiler dit voor het bord allemaal doorzien heeft, mag het een enorme prestatie heten. De Rotterdamse meester Ph. Ham weet ook wel wat van het damspel af, contro leerde de gedachtengang van Keiler en ont dekte dat wit fraai remise kon forceren door de zeldzaam optredende „Turkse Slag". Uit de laatste cijfcrstand speelt de heer Ham als volgt: 19—13 3641 13—8 en nti volgt op damhalen op 4146 verrassend 33—28 en zwart mag niet twee keer over het zelfde stuk met remise door 46x19x35x44x33 stop en wit slaat 29x38 remise. Deze problematische slag kan zich dus ook in het partijspel voordoen. Tot slot wijst Ham ons er nog op. dat het spel na de 36e zet toch niet voor Keiler te winnen was ge- weest daar op 37e zet 1822 28—23 volgt. Op 11—16 volgt dan weer problematisch 4034, 2319, 29x7 72 en zwart verliest o.i. het eindspel. Het geheel een fraaie studie met enorme mogelijkheden! Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden Minder „puf" vis. De grootste aan voer bestond Donderdag uit haring en makreel. Daar de aangevoerde soorten vrij goed van kwaliteit waren, werden redelijke prijzen betaald. De grove Noordharing va rieerde van 15 tot 13, de makreel hield het lussen 13 en 17 per 50 kg. In tegen stelling tot de voorgaande dagen werden er minder partijen aan de vismeelfabrieken toegewezen. Enkele kleine partijtjes tong bleven gehandhaafd op de prijzen van Woensdag. Laptong noleerde 3, cle klein-, groot- en grootmiddelsoorten -gingen voor ƒ2,08 tot ƒ2,10 per kg. De vele kotters brachten kleine soorten schol aan, die ƒ12 tot ƒ14 opbrachten voor de grove drietjes en 8 tot 10 voor de allerkleinste soorten. Johannes Polderman had succes. De Johannes Polderman, die Donderdag na een zevendaagse reis met ruim 1000 kisten ma kreel aan de afslag lag, besomde ruim f 20.580 zodat deze reis een succes werd. Bij de loggers werd de KW 89 favoriet met f 3740. Als hoogste van de kottervloot kwam de KW 10 uit de bus, die 1500 be somde. Tubantia kwam te laat. Daar de Tu- bantia Donderdag verstek liet gaan als ge volg van te late lossing, kwam deze trawler vandaag aan de afslag met een aanvoer van 500 kisten Noordharing, 450 k. Zuid- l haring, 50 k. kabeljauw en gul, 50 k. kool- vis en 50 k. diversen. De Claesje, die Maan dag vertrok, kwam alweer binnen met een aanvoer van 600 k. makreel, 100 wijting, 40 schelvis en piepers en 10 k. diversen. Clarsje verschalkte tonijnen. Toen de Claesje Woensdagavond op de 57 gr. Noor derbreedte lag te drijven voor een nood zakelijke reparatie aan de motor, bemerkte de bemanning, dat zich in de omgeving van het schip een aantal tonijnen ophield. In allerijl werden enige lijnen met aas uitge gooid en in minder dan geen tijd had men een twaalftal prachtige exemplaren aan dek liggen. Daar de laatste marktprijs op ruim 200 stond, betekent deze vangst niet alleen voor de rederij, maar ook voor de bemanning een extratje. Pools nieuws. Van de Poolse vloot vertrokken naar de visserij de GDY 171 en de GDY 101. Binnen kwam de W.L.A. 69 met 130 kantjes steurharing, die in de bekepde opslagplaats werden opgeslagen. In en uit. Donderdag kwamen binnen dp IJmuiden 215, 37, 206, 262, 240. 226. 249, 261; Urk 162, 16. 87. 34. 2, 46, 53, 161. 70, 18. 90. 86: HD 54, 25, 220; Sch 51; KW 10, 18.9, 29. 147; EH 20; Texel 49; WLA 69 Pool. Naar zee vertrokken de IJm 202, 239, 32: HD 220, 189, 10; Sch 51, 92. RO 9. Naar eigen haven vertrokken de Urkers 162, 87, 34, 2, 16, 46 en 53. IJsjc halen. De MA 5 en de RO 9 kwamen even te IJmuiden binnen om ijs bij te laden. Als bijlegger kwam de Sch 21. Een verfje onder water. De KW 85, die Donderdag aan de mprkt was, heeft zich na lossing naar de helling begeven om een verfbeurt onder de waterlijn te ondergaan. Ziekte op cle Deo Volente. De Texelse kotter Deo Volente moest de reis afbreken wegens ziekte van een der opvarenden. Donderdagmiddag kwam het schip te IJmuiden binnen, waarna de zieke per am- bulaneewagen naar het Antonius-ziekcn- huis ter verdere verpleging werd vervoerd. Weinig binnenkomers. Daar de Ber gen en Eveline hun heil zochten in Hull, is de lijst van cle te verwachten schepen aan merkelijk uitgedund. Hoewel Zaterdag geen grote aanvoeren kunnen worden verwacht, kan toch worden aangenomen dat de Fla mingo of de Zeelandia zullen markten. Deze beide schepen vertrokken 30 Juli. Als eerste binnenkomers voor $e nieuwe week blijven over de Limburgia, Allan Water en Schoorl die op 1 Augustus vertrokken en de Mary, Thorina en Norma Maria, die de tweede Augustus naar zee gingen. Als kikkers op een kluit. Een van de binnengekomen haringvissers meldde dat zich Woensdagavond op cle 57e gr., van waar weer wat haringvangst was gemeld, niet minder dan 150 schepen hadden ver zameld om ook „een goed trekje" te doen. Grote makreel. Met duizend kisten bijzonder grofe makreel kwam de motor- trawler Johannes Polderman, zoals gezegd, aan de Donderdagmarkt. Schipper J. Blok had een „apart visserijtje": cle makrelen waren stuk voor stuk groot en het was dan ook jammer dat de markt (Van 14 tot 13) wat tegen viel. Pufsehol. Donderdag was er zo'n grote aanvoer van snurrevaadschol dat enige partijen „drieën" de vismeelfabrieken als afnemer moesten kiezen. De „tweeën" wa ren twintig gulden, doch de grovere soor ten schol voor de export naar Engeland kreeg een uitstekende prijs. Marktprijzen. Heilbot 2,852.35, gr. tong 3.202.65, grm. tong 2.262, kim. tong 2.31—2,08. kl. tong I 2.32—2, id. II 1,85—1.77, tarbot I 1,60—1,22, per kg. Tar bot III 51, tongschar 52, gr. schol 5045, grm. schol 5346, kim. schol 4542, kl. schol I 37—35, id. II 22—8, schar 29—12, bot 9. v. haring 1411, makreel 1612, gr. schelvis 4136, grm. schelvis 4438, kim. schelvis 4634, kl. schelvis I 4536, id. II 308, wijting 118, gr. gul 3627^. mid. gul 23—11, kl. gul 11—8. kl. haai 17— 14.50, ham 62. poontjes 8, kl. koolvis zw. 27.50—19.50. id. wit 27,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 18081. gr. koolvis zw. 4536, id. wit 71. gr. leng 75. per 125 kg. Marktaanvocr. 60 kisten tong en tar bot, 4 kisten heilbot, 4 kisten tongschar en schartong. 820 kisten schol, 10 kisten schar, 1 kist bot. 2840 kisten harine. 1010 kisten makreel. 175 kisten schelvis. 375 kisten wij ting, 115 kisten kabeljauw en gul. 7 kisten leng, 2 kisten ham, 12 kisten kl. haai, 2 kisten poon, 88 kisten koolvis, 45 kisten diversen. Totaal 5570 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5