Outsider „Louis FH" won Santpoorts draverij op nieuwe grasbaan -Clowntje Rick Vrouwe Fortuna op Vergay's sulkey Visite op de kwekerij Velsen Industrie-uitbreiding gelegaliseerd Zomers kinderfeest in „Velserend" IJmuiden „Motor tegen bus" Velsen-Noord 4 THALIA Santpoorts feest op Zaterdag Rode Kruis zette ongeluk bedrieglijk „echt" in elkaar Voor de klederen „IJmonders" naar twee handbaltournooien „Da Costa"-bestuur te gast in Assen Mariannekeerde Velsen haar spiegel toe SCHEEPVAART FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 Het traditionele draversfestijn in Santpoort, het hoogtepunt van de jaarlijkse feest- week, is gistermiddag voor het eer9t gevierd op de splinternieuwe grasbaan van boer Dirk van der Wel aan de Westlaan. Ruim tweeduizend liefhebbers van de goede paardensport, onder wie natuurlijk burgemeester mr, M. M. Kwint, hebben genoten van de vechtlust der kortebaandravers, die hun vier- allerbeste beentjes hebben voor gezet. Dat geldt dan in het bijzonder voor de formidabele vosruin Louis FH, die er als outsider en specifieke langebaan-loper, zij het niet zonder steun van vrouwe Fortuna de kanonnen van de korte baan uitliep. Er is deswege niet slecht uitbe taald aan de totalisatorwagen. De totale omzet lag echter belangrijk lager dan het vorig jaar, toen er ongeveer f 5900 binnenkwam. Nu bedroeg de omzet f 4200. „Overigens is ook thans wel weer geble- derde omloop bleek dit vinnige dravertje ken, dat de animo voor dit type courses bij de heren dravers-eigenaars hoe langer hoe minder wordt. Zij gaan zich bijna geheel concentreren op de lange-baandraverij". Dat vertelde de voorzitter van de Hard draverijvereniging Santpoort en Omstre ken, de heer J. W. A. Westerhoven, ons met betrekking tot het feit, dat slechts veertien paarden naar de fraaie grasbanen zijn ge komen, hoewel er eenentwintig waren in geschreven. Gelukkig echter waren de grote cracks niet thuisgebleven. Dravertjes als Nuni Brewer, Miss A, O'Nelly Zora en O'Marijke hadden in eerste aanleg een beste kans op de hoofdprijs van 650. Vergassingen bleven echter, zoals gebrui kelijk, niet uit,-want om te beginnen werd in de eerste omloop Nuni Brewer gewipt door de 15-jarige ruin Edelman. In beide heats was diskwalificatie het resultaat. Nu kan dit gevoeglijk geweten worden aan een ongelukkige samenloop van omstan digheden: één bezwaar was er namelijk tegen deze baan. Ongeveer zeventig meter van de start lag een keiharde bult en dit obstakel heeft een niet onaanzienlijk deel van het veld (figuurlijk) de nek gebroken, omdat de paarden waarschijnlijk de sulky achter zich voelden zweven, waardoor de cadans gebroken werd. Jan Vergay, de slimme knaap achter de ruin Louis F. H., had het in die eerste om loop tegen Laetare A lang niet eenvoudig, want zelfs in de kamprit vlogen de paarden vrijwel hoofd aan hoofd op de finish toe. Op Nuni Brewer na gingen de favorieten over naar de tweede omloop (O'Marijke, Miss A en O'Nelly Zora). Louis F. H. was vrijgeloot en kwam dus automatisch in de beslissende omloop. De kanshebbers maakten korte metten met hun tegenstanders en O'Marijke van de ge broeders Knijnenburg scheen van dit quar tet de beste papieren te bezitten. In de Velsens gemeentekwekerij aan de Rijks straatweg heeft zich gisteravond mogen verheugen in het bezoek van een aantal gemeentenaren. En dit heeft, ook dank zij de diverse rondleidingen-met-explicaties de band met het plantsoenbedrijf versterkt. Het is voor de heer J. H. van den Burg en zijn helpers van groot belang dat Vel sens bewoners zich op de hoogte stellen van al wat aan een plantsoen-in-bloei vooraf gaat. In het bijzonder waar Velsens on vruchtbare bodem de kwekers van hees ters en bomen vaak lot wanhoop brengt. Zij, die gisteravond op initiatief van de Velsense commissie voor natuurbescher ming echter een kijkje achter de coulissen, in casu op het twee hectare grote terrein aan de Rijksweg namen, zullen met des te meer waardering de flora van de gemeente gadeslaan. Er moet heel wat geëxperimen teerd worden en vele bomen en planten moeten in hun jeugd leren wennen aan de zoute zeelucht en de bijzondere samenstel ling van de grond, eer ze straks als sieraad van de gemeente aan de gestelde eisen kunnen voldoen. De wens tot beter begrip en een nauwere samenwerking tussen leek en kweker maakt een reisje naar de gemeentekwe kerij dus eigenlijk wel nodig en immers ook liefde tot de natuur wordt bevorderd door kennis van zaken. ADVERTENTIE (bet theater met de beste films) VAN HEDENAVOND t/m ZONDAG Ked Skelton in zijn nieuwste dolle klucht in kleuren WEGPIRAAT No t U zult gieren van het lachen om de belevenissen van Red Skelton. Muziek - Humor - Dansnummers Amusement voor Iedereen MAANDAG lm WOENSDAG: Willi Forst's beroemde Weense film OPERETTE De grootste operettefilm ooit vervaardigd Een film die bruist van muziek, tempo, charme en humor. DONDERDAG a.s. vertonen wij in onze serie Speciale voorstellingen PANTSERKRUISER POTEMKIN t Onsterfelijke Russische meesterwerk evenwel over minder beheersing en „stoom te beschikken, dan de „stayer" Louis F. H., ofschoon de beruchte bult ook in deze heats van invloed was. Jan Wagenaar sloeg in de kamprit tegen Jan van Leeuwen bijna van z'n zetel, toen hij die bobbel onder zich kreeg. Zijn O'Nelly Zora ging wild can-cane- rend verder en Miss A verorberde hierdoor een zacht eitje. Om de eerste plaats streden dus Miss A en Louis F. H. Ook nu gaf men Jan Vergay niet veel kans maar de „leeggelopen" Miss A kon in de vier heats haar kleine voor sprong aan het einde van de driehonderd meter toch steeds net niet handhaven. In de race om de derde en vierde prijs vroeg de jonge Aad Knijnenburg zijn O'Marijke vertwijfeld om hulp tegen Wa- genaarse O'Nelly Zora en ook hier waren twee heats niet voldoende. De bekende pikeur had echter in de kamprit het onge mak van de „bobbel" voor de zoveelste keer en O'Marijke werd derde. Toto Totalisator eerste omloop: winnend (Louis F. H.) 34.40, plaats Louis 6.50, O'Marijke 1.90 en Miss A 1.80. Tweede omloop: winnend (Louis F.H.) f 9.20, plaats Louis 2.10 en Miss A 1.90. Be slissende omloop: winnend Louis F.H./ 7.70, plaats: Louis F. H. 2.70 en O'Marijke 1.80. Bij de kortebaandraverijen, die gistermiddag in Santpoort op de nieuwe baan werden gehouden, kon de favoriet O Marijke het tenslotte niet bolwerken. Zij werd derde. Men ziet haar hier op de voorgrond met de jonge Knijnenburg op de sulkey in hevig gevecht tegen Jan van Leeuwens Nanda O, die het tegen het vosje moest afleggen. Muzikale rondgang De traditionele Santpoorlse feestweck wordt ook dit jaar weer besloten met een muzikale rondgang van de plaatse lijke corpsen met tamboers. Dit zal ge schieden morgenavond tussen acht uur en halftien. Er is verzamelen geblazen op het kermisterrein waar de feestweek wordt uitgeluid. Om twaalf uur sluit het Lunapark. Ook op deze slotdag kan gedanst ivorden in „De Weyman" en „Zomerlust". Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat ter gemeentesecretarie verzoeken met bijlagen ter inzage liggen van: de N.V. Melkinrichting „Velsen" te Vel- sen-Noord om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek voor het bereiden van melk producten door het bijplaatsen van diverse werktuigen, aangedreven door 25 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 44,5 p.k. En van P. Snoek te-IJmuiden om vergun ning tot het wijzigen van de brood-, koek en banketbakkerij door het vervangen van de beslaande oven door een heetwaterveld- oven in de bakkerij, Marconistraat 40 te IJmuiden; van de Chemische fabriek „De Toekomst" N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van de vismeelfabriek door het bijplaatsen van 45 werktuigen en 25 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 197,5 p.k.; van de Verenigde Steenkolenhandel N.V. te IJmuiden om ver gunning tot het oprichten van een opslag plaats voor vaste brandstoffen, waarin zul len worden opgesteld 9 werktuigen, gedreven door 8 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 12,45 p.k. en een Dieselmotor van 35 p.k.: van D. de Groot te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij en ijsbedrijf, waarin zullen worden opgesteld 2 gasovens en 4 werktui gen. gedreven door 4 electromotoren, met een gezamenlijk vermogen van 5a-i p.k. in het perceel Jacob van Heemskerkstraat 7 te IJmuiden; van P. Bart en Zoon te IJmuiden om vergunning tot het uitbreiden van een machinale houtbewerkingsinrichting door het bijplaatsen van 3 werktuigen, gedreven door 3 electromotoren. met een gezamenlijk vermogen van p.k. in de percelen Willem Barendszstraat 16 te IJmuiden; van de firma Servaas en Co. te Velsen om vergunning tot het oprichten van een timmerfabriek, waar in zullen worden opgesteld 10 werktuigen, gedreven door 10 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 26'. p.k. in het perceel Middenhavenstraat 52 te IJmuiden. Voorts van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmui den, om vergunning tot het uitbreiden van het bedrijf door het bijplaatsen van 2 centri- fugaalpompen, elk gedreven door een elec tromotor van 13,5 p.k., ten behoeve van het sproei-systeem van filter I van de electrische gasreiniging cn van een lakspuitinstallatie voor de blokvormen in de staalfabriek, be staande uit 4 tanks, 2 roerwerken, 3 pompen en 5 electromotoren, met een gezamenlijk vermogen van 7 p.k. en door het uitbreiden van de beulinstallatie ten Noord-Westen van de staalfabriek met eet) verlenging van ca. 30 meter, waarboven zijn opgesteld een kraanbaan met een kraan, gedreven door 9 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 521,2 p.k. en door het opstellen van 2 electrische stopmachines, elk gedre ven door 2 electromotoren met een gezamen lijk vermogen van 30 p.k.. respectievelijk bestemd voor hoogoven II en III. Meneer Van Deursen van het Natuurbad „Velserend" in Santpoort heeft gistermid dag menig kinderhart gestolen met de door hem georganiseerde kinder-poedel- middag, die door het betrokken weer mis schien niet het aantal deelnemers telde, dat er van verwacht werd, maar waarvoor toch wel zoveel belangstelling bestond, dat er een uitbundige vreugde rond cn in de grote bassins heerste. Onder meer bij het gecostumeerde „parasolzwemmen" en de verklede boegsprietloper ij, die beide een enorme herrie langs de oevers veroor zaakten als zich een bakker of een dame- op-leeftijd met een pince-nez te water be gaven. In het eerste geval vrijwillig, in het tweede onder de dwang van het verloren evenwicht. Er was een lang maar zeer gevarieerd programma samengesteld, dat begon met een eierrace door het ondiepe bad voor de allerkleinsten en eindigde in een gezamen lijke vossenjacht. Dat daar tussendoor met smaak woi-tel- gehapt is in het „diepe" en de aankomen de heren der schepping ijverig naar bord jes hebben gedoken, dat er een complete modeshow aan de gecostumeerde zwemme- rij voorafging en dat de meisjes zich aan ballonblazen hebben gewaagd, diende lou ter en alleen tot het verder opvoeren van de feestvreugde, die dank zij het frisse initiatief van de Velserend-directie tot grote hoogte steeg. De bedoeling, om ook de niet-uitblin- kers eens een kansje op een prijs te ge ven, is met dit festijn volledig gedekt: de prijsuitreiking liet wel zien, dat het nu eens niet de vluggerds en knapperds wa ren, die glunderend voor de jury mochten verschijnen, maar de doorsnee-kinderen, die het nooit tot een wereldrecord zullen brengen, maar daarom toch wel erg aan vallig en dankbaar kunnen zijn. Wij vernamen, dat de kans groot is, dat de bad-directie voor het eind van het sei zoen een derde vuurwerk laat afsteken een mededeling, die Santpoort ongetwijfeld graag voor kennisgeving zal aannemen. Op de betonweg VelsenAmsterdam heeft de transportcolonne van het Rode Kruis gisteravond een dermate geslaagde oefening op touw gezet, dat ettelijke vacantiegangers en zelfs een dokter „er in vlogen" en ongerust informeerden of ze mis schien konden helpen. Een motorrijder met duo-passagier en een autobus van Van 't Hart waren name lijk op elkaar gebotst, waarbij de autobus in de berm terecht kwam en slagzij maakte. De passagiers liepen bijna allemaal min of meer ernstige wonden op en de motor rijders waren er zelfs heel erg aan toe. In afwachting van verder vervoer naar het ziekenhuis zijn de gewonden naar de boerderij van de heer Schaap vlakbij ge bracht en daar hebben de Rode-Kruizers laten zien, dat ze hoe langer hoe handiger worden met spalken en zwachtels, verban den en draagbaren. Dokter J. Mac Daniël en de heer A. P. Bakker hebben de mensen voor deze oefe ning weer met het nodige enthousiasme aangevoerd de leden van het corps deden waardevolle ervaringen op en op deze manier is de paraatheid van de Vel sense groep verder opgevoerd. Het was een hele klimDe jongens zagen het gevaarlijke van het geval niet in. Langzaam klommen ze al hoger en hogermeters boven de grond. „Houd je goed vast, hoor!", waarschuwde Rick Bunkie, die vlak achter hem kwam. „Maak je maar niet ongerust, ik kom wel boven", lachte Bunkie. Sport na sport kwamen ze hoger: ze waren al vlak bij de dakgoot. „Dat is 'n hele hoogte, hè?", zei Bunkie. „Nou, en of!", gaf Rick toe. Eindelijk stonden ze boven aan de ladder. Zullen we nou maar weer naar beneden gaan?", stelde Bunkie voor, die zich niet helemaal op zijn gemak voelde. „Ben je mal", lachte Rick. ,,Wfe gaan eerst eens even daar op het dak 'n kijkje nemen!" Dus slapten ze in de goot van de kerk. Rick begon door de goot te lopen en Bunkie volgde hem. Houd je maar goed vast tegen de leien", waarschuwde Rick. „Tjonge, wat hoog is dat!", zei Bunkie, die naar beneden keek over de dakrand heen. „Ja.pas maar op, dat je niet duizelig wordt!", antwoordde Rick. Met het nieuwe handbalseizoen in het vooruitzicht krijgt de handbalvereniging „IJmond" twee tournooien te verwerken. Voor 24 Augustus is het tweede IJmond- herenelftal uitgenodigd voor het door To- nido in Amsterdam te houden tournooi. IJmond 2 zal dan bestaan uit: L. Aptroot; J. Dijkman, K. Groot; W. Grapendaal, G. Kramer, H. Mol; J. Molenaar, T. Prinsse, W. Reymer, W. Verduin, G. Woning. Reseiwes: H. Boom, J. v. Buuren. Zondag 31 Augustus zullen drie IJmond- elftallen naar Hilversum gaan voor het tournooi van de gelijknamige club. In deze wedstrijden spelen dan de eerste en tweede IJmond-damesploegen en het eerste heren elftal. De beide damesploegen worden samen gesteld uit: T. Aardenburg, C. Beers, T. v. Duyvenbode, R. v. Dongen, A. Grapendaal, T. Groen, J. Hiemstra, M. v. d. Wel, T. Jak, J. Konz, P. Kruk, M. Klesser, D. Marckelbach, A. Nieuwkoop, C. v. d. Plas, N. v. d. Plas, H. Porck, H. Venus, M. v. Viersen, B. Schoon, T. Zuurbier, T. Bos. IJmond 1 (heren) bestaat uit: J. Böhm; J. Beunder en H. Boom; J. v. Buuren, B. Hofman en H. Garritse; G. Kra mer, H. Nabben, P. Renz, P. Scheerman en K. Schik. Reserves zijn: L. Aptroot en W. Reymer. V.V.B. probeert nieuwe opstelling tegen G.S.V. De „Breesapers", die zullen deelnemen aan het Wijkertoren-toiirnooi, dat volgen de week zoals al gemeld werd gelijktijdig in Castricum en Wijk aan Zee begint, krij gen een mooie gelegenheid om enige nieuwe spelers op te stellen en voor het aanstaande voetbalseizoen te „proberen". Zaterdagavond wordt aan de Zeeweg te Bakkum een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen CSV, een van de andere Wijkertoren-tournooideelnemers. De proef opstelling van VVB ziet er uit als volgt: C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; F. Bruin zeel, P. de Wolf en J. v. Loon; P. Com mandeur, J. Kooimans, Jos. v. d. Linde, A. Both en P. Bleeker. Het bezoek van het Asser kinderkoor aan de buurtvereniging „Da Costa" en aan Beverwijk heeft voor het bestuur van de Velsen-Noordse buurt- en speeltuinver eniging prettige consequenties gehad. Het bestuur, dat de kinderen namelijk op de terugweg begeleidde, is in Assen ont haald op een bijzonder hartelijk ontvangst. Daar de Drentenaren volgend jaar een tegenbezoek verwachten, heeft het bestuur van „Da Costa" plannen in petto, om een spaarfonds te vormen. De dankbaarheid van de ouders uit Assen jegens de pleeg ouders in Velsen-Noord, Beverwijk en IJmuiden zal zich daarbij ongetwijfeld manifesteren. Maandag 11 Augustus zal de kinderen van de „Da Costa"-leden inmiddels een prettige dag worden bezorgd met een tocht naar Groenendaal. De deelnemende jeugd van 5 tot 14 jaar vertrekt 's morgens van de „Da Costa"-school en keert 's avonds te ongeveer zes uur terug. Voor de oudere kinderen slaat een be zoek aan het zwembad op het middag programma. Het Finse s.s. „Marianne", dat Woens dagmiddag wegens te grote diepgang - en ondanks langdurige pogingen van twee sleepboten - niet voor de steiger van de papierfabriek kon meren om daar de ruim 1500 vadem hout te lossen, koos zijn ligplaats daarna maar weer voor de Noordersluis in het toeleidings- kanaal Het voornemen om Marianne ten dele van haar lioutlast te ontdoen en zo de kans op meren dus te bevorde ren, leidde evenmin lot een resultaat: Woensdagavond laat keerde „Marianne" Velsen haar spiegel toe en zette koers naar Rotterdam, waar het hout in lich ters wordt overgeslagen voor zusterfa- brieken van Van Gelder. Amstelstad, pass. 7 Ouessant. Anr.-enkerk, 6 van Antwepren te Rotterdam. Arendsdijk, pass. 6 Bermuda 8 N. York verw. Alchiba, pass. 6 ten w. Madeira. Alhena, 7 v. Buenos Aires te Rotterdam. Alphacca, 7 Victoria verwacht. Amsteldijk, 6 v. New York n. Rotterdam via Antwerpen. Almkerk, 7 Hongkong verwacht. Agamemnon. 7 van Port au Prince n. New York Aldabi. pass. 6 Recife. Arnedijk, 6 380 m. Z. Cp. Race. Aletta, 6 van Hongkong naar Pladju. Alioth, 6 900 m. Z.ZW. Las Palmas. Amstelveen, 4 460 m. N.NO. Honoloeloe. Arkeldijk, 6 910 m. O.NO. Cp. Race. Axeldijk. 6 140 m. Z. Djeddah. Bengkalis, 7 v. Tj. Priok te Amsterdam verw. Biduk, 6 16 u. v. R'dam n. T). Priok. Buru, 6 6.30 u. van Por Said. Baarn, 7 v. La Guaira n. Curagao. Bennekom, 7 te Antwerpen. Boissevain, 6 van Hongkong n. Manilla. Boschfontein. 7 v. Beira te Dar es Salaam. Bantam, 7 van Semarang te Soera'oaja. Barumun, 6 van Luwuk naar Gorontalo. Bintang, 6 rede Miri. Blitar, 6 680 m. ZO. Socotra. Lritsum, 6 600 m. W. Lands End. Bacchus, pass. 7 Cp. San Antonio. Barendrecht, 7 140 m. N. Bahrein. Congostroom, 7 v. Monrovia te Freetown verw. Ceram, 7 van Genua naar Port Said. Clavella, 6 v. Rotterdam te Vado. Cascade, 4 te New Orleans. Clio, 4 te Fort de France. Caltex Nederland, pass. 6 Finisterre. Camphuys, 6 v. Makassar n- Buleleng. Chama. pass. 6 ten W. Sulu Archipel. Dongedijk, 6 v. Balboa n. Los Angeles. Delfshaven, 6 520 m. NW. Flores. Delft, 6 320 m. NO. Sombrero eil. Drente, 4 te Soerabaja. Duivendrecht, 6 380 m. O.ZO. Cp. Race. Etrema, 6 v. R'dam naar Curasao. Ena, pass. 6 Sabang n. Singapore. Enggar.o, 6 van Madras. Los, pass. 6 ten Z. Rhodes ell. Erinna, 6 100 m. W. Natuna eil. Fan sea, 6 «20 m. Z.ZO. Cocos eil. Fellpes, 4 v. Bangkok te Singapore. Garoet, 6 v. Singapore n. Pangkalpinang. Gaasterkerk, 7 v. Rotterdam te Sydney. Gooiland, 6 v. Pto Alegre n. Rio Grande do Sul Grooie Beer, 7 van New York te R'dam. Gouwe, 6 dwars Sierra Leone. Hector, 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Helder, pass- 6 San Miguel. Hersilia, 7 van Callao te Pisco verwacht Ha uier wijk, 6 175 m. W. Scilly's. Haarlem, 7 v. Pto Cortes te Pto Cabezas verw. Hecuba, 6 250 m. NO. ten O. La Guaira. Hydra, 7 v. Ciudad Trujillo te Guanta verw. Helicon, 6 580 m. NO- Guadeloupe. Indiapoera. pass. 6 Brothers. Jagersfontein. 7 v. Durban te East London. Java, 8 v. Makassar te Soerabaja verwacht. Jupiter, pass. 6 Gibraltar. Japara (KRL), 6 590 m. W.NW. Flores. Kieldrecnt, pass. 6 Gibraltar n. Genua. Klipfontein, 6 v. Teneriffe n. Kaapstad. Kalimantan, 6 v. Tj. Priok te Telokbetong. Karaton, 6 v. Makassar n. Paere Pare. Karossa, 6 v. Tj. Priok n.' Tj. Pinang. Kota Baroe, 6 570 m. NW. ten W. Anderhalf- graadskanaal. Leerdam, vertr. 7 v. R'dam n. New York via Halifax. Lindekeik, 6 v. Bushire te Koewait. Laertes, 6 v. Belawan n. Singapore. Leersum, 6 v. Antwerpen n. Hamburg. Leuvekerk, 7 v. Khorramshar n. Bushire. Lieve Vrouwekerk, 7 te Hamburg. Loosdrecht, pass. 6 Gibraltar n. Antw. Lekkeikerk, 6 ter hoogte v. Djeddah. Le Maire, 6 200 m. Z. Moulmeinn. Limburg, pass. 6 Aden n. Colombo. Marisa, 6 v. Tj. Uban n. Lyttleton. Marken. 7 v. Madras te Rangoon verwacht. Macuba, 7 van Rio ae Janeiro te Santos verw. Maiaram, 3 v. Houston te New Orleans. Merwede, 7 van Hamburg n. Mobile. Maaskerk, 6 170 m. Cp Blanco. Maasland, pass. 6 Victoria. Maetsuycker, 6 van FremanUe n. Singapore. Metula. 6 350 m. W.NW. Onslow. Malvina, 7 vas Soerabaja te Balikpapan verw. Mapia, pass. 6 Cp. San Antonio. Mariekerk, pass. 6 East London. Meerkerk, 6 60 m. W. Algiers. Mirza, 6 120 m. N. Melville ell. Mira, 6 180 m. O. Madeira. Modjokerto, 6 220 m. Z.ZO. Kp. Guardaful. Muiderkerk, 6 50 m. Z.ZW, Finisterre. Murena, 6 135 m. O. Beimudas. Noordam, 11 6 u. aan de Hoek van Holland .verwacht Nieuw Holland, 7 v. Balikpapan 9 Soerabaja Nestor, 6 730 m. NO. Barbados. verwacht. Ondina, pass. 6 Finisterre. Oranje, pass. 6 Minicoy n. Suez. Oranjestad, vertr. 7 v. A'dam n. Cristobal. Omala, pass, 6 ten W. Miri. Ootmarsum, 6 280 m ZO. Sable eil. Prins Willem II. 6 v. Montreal te Amsterdam. Prins Willem III, pass. 6 Belle Isle. Prins Willem IV, pass. 6 Belle Isle. Poseidos. 7 v. Sagualagrande te Pto Padre verw. Polydoius, 6 780 m. W. Flores. Prins Wiilem v. Oranje, 6 Antw. verwacht. Roepat, 7 te Aden. Rottl. 6 van Suez naar Aden. Rijnland. 6 v. St. Vincent n. Recife. Riouw, 6 van Kalinada. Rodas, 6 v. Kingston n. Trinidad. Ruys. 6 400 m. NO. Zuidp. Madagascar. Radja, pass. 6 'ten W. Flores. Stad Arnhc-m, pass. 6 Gibraltar. Stad Haarlem, 6 v. R'dam n. Lulea. Stad Vlaardingen, 6 v. Wabana n. R'dam. Straat Makassar, 6 v. Durban n. Mauritius. Straat Banka, 5 te Hongkong. Samarinda, 6 te Seattle. Sarangan, 2 te Los Angeles. Soestdijk. 7 v. Philadelphia te New York verw. Schiedijk. 6 van Houston te Brownsville. Sommelsdijk. 6 te Havanna. Straat Socnda, pass. 6 ten O. eil. Rodrigues. Salland, 6 50 m. W. Finisterre. Samba, 6 van Beraoe naar Soerabaja. Sarocrva, 6 van Balikpapan naar Singapore. Scherpendrecht, 6 200 m. N. Cp. Rocas. Sinabang, 6 van Singapore naar Tj. Priok. Singkep. 6 180 m. ZO. Socotra. Stad Maastricht, pass. 6 ten O. Sardinië. Sumatra. 6 200 m. W. Minicoy. Tawali. 7 v. Baltimore te Houston verwacht. Tjibantjet. 4 te Singapore. Tarakan, 6 v. Amsterdam naar Hamburg. Tana, 7 v. Porto Kha te Mena el Ahmadi verw. Tomini, 7 te Port Said. Tomori, 6 v. Belawan naar Colombo. 'I'ankhavcn II. 6 v. Palembang n. Saigon. Tjibadak, 6 v. T.i. Priok naar Sydney. Tjipanas, pass. 6 Str. Banka. Tjitjalengka, 7 van Okinawa te Hongkong. Tosari, pass. 6 Daedalus. Veendam. 6 v. New York naar R'dam. Waterman, 6 560 m. O. St. Helena. Westerdam, 6 750 m. O. Cp. Race. Willemstad, 7 v. Aruba n. Curagao. Winsum, 7 v. R'dam te Hamburg. Zuiderkruis, pass. 6 ten NO. Sable eil. KLEINE VAART Appingedam, 6 v. Bordeaux te Casablanca. Ba'n-T, 6 te Zaandam van Kotka. Birmingham, 6 van Kopenhagen te Harlingen. Corona. 7 van Rafso naar Rotterdam. Duiveland, 6 vas Emden te Kopenhagen. Express, 6 v. Kingslynn naar R'dam. Franka, 6 v. Casablanca te Port Lyautey. Frisia, pass. 7 Wight. Goote, verm. 9 v. Casablanca n. Garston. Hada, 5 v. Casablanca te Agadir. Haskerland, 6 v. Goole naar Rotterdam. Import, 5 van Oporto naar Rotterdam. Ingeborg, 7 van Rouaan te Schiedam. Larix, 5 v. Karlsta'd naar Zaandam. Matthew. 7 van BUlingham te Plymouth verw. Mirach, 6 v. Casablanca te Nastes. Mirfak. 8 van Ohristiansand te Boness verw. Mizar, 7 v. Sornaes te Leiden verwacht. Nieuwland, 7 van R'dam te Leith. Nottingham. 6 v. R'dam te West Hartlepool. Omlandia. 6 v. Marseille naar Napels. Ponza, 5 te Gefle van Stugsund. Prior. 13 v. Lagos te Dakar verwacht. Sharock, 6 v. Dublin naar Zierikzee. Spurt, pass. 7 Start Point. Sirius, 6 v. Duinkerken te Londen. Tilly, 6 Kiel gepass. naar Obbola. Vlier. 7 v. Casablanca te Londen. Veenenburgh, 6 v. Middlesboro n. Rotterdam. Westpolder, 7 van Rotterdam te Antwerpen. Wilpo. 6 Brunsbüttel gepass n. Zaandam. Wickenburgh, 6 van Casablanca n. Londen. SLEEPVAART Ebro, 7 van Rotterdam naar IJmuiden. Noordzee, met baggermolen en bak 6 780 m. NO. Mona ell. Poolzee, met motorboot 6 v. Maracaibo naar Amuaybaai.. Tyne, 6 met zuiger van Baltimore n. TJ. Priok. vertaald uit het Engels. 9) Toni vond het heerlijk om aan allerlei dwaze gedachten toe te geven, terwijl ze hier over de zee stond te staren. Het was goed voor iemand die zo jong was als zij en al zoveel narigheid had meegemaakt, om eens niet over ernstige, verantwoorde lijke dingen te piekeren. Ze had er een voorgevoel van, dat het leven op Flamingo Eiland haar wonderlijke nieuwe belevenis sen zou geven. O, ze zou heus niet plotse ling een lichtzinnig vlindertje worden in deze tropische sfeer. Ze kon heel goed op zichzelf passen, zoals Joy gezegd had. Maar Flamingo Eiland oefende, evenals de Bur- den-familie, een vreemde aantrekkings kracht op haar uit. Ze was al bezig zich bijzonder te hechten aan de oude Olivia, hoewel er nog wel momenten waren, dat ze haar onuitstaanbaar vond. En voor Nigel voelde ze soms iets van medelijden, hoewel ze hem nog steeds als een „griezel" kwali ficeerde. Hij miste echter inderdaad wel heel veel van wat het leven prettig maakte, zoals Olivia had opgemerkt. Tini leunde voor over en rook opeens het land, eerder dan ze het zag. Gedurende lange dagen had ze niets wat op aarde leek geroken. Er was de zeelucht geweest en de lucht van leer en maaltijden. Maar nu opeens kwam de lucht van aarde in haar neus, van aarde die overdag door een felle zon werd be schenen en nu onder een zware dauw lag. De lucht van een vruchtbare, rijke bodem, van duizenden bloemen en rijp fruit.... Het was een bedwelmende lucht, die ie mand, die er niet aan gewend was, volko men verraste. Jamaica was niets hierbij vergeleken. Voor Toni's ogen brak de wereld uiteen in een soort bijbels visioen. De grauwgrijze wolkejnsluiers werden ivoorkleurig en rose. De zee werd van de hemel gescheiden, doch in haar spiegelgladde oppervlakte werden duidelijk de kleuren van de hemel weer kaatst. De zachtrose wolken kregen randen van goud en verdwenen langzaam. Hierna was de wereld opeens vol leven en werke lijkheid in het stralend gouden zonlicht van de nieuwe dag. De „San Diego" stoomde onbewogen verder in deze wereld van goud en rose en ivoor. Toni dacht dat ze droom de. Wat ze hier aanschouwde was te mooi voor woorden en zou geen schilder hebben kunnen weergeven. En opeens zag ze de kustlijn van het eiland.... Flamingo Ei land. Verschillende bergtoppen waren nog verborgen in de rosige wolkensluiers. Vaag waren de dalen te onderscheiden. Vooral van de Casello, de hoogste berg, was een groot gedeelte nog in wolken gehuld. De „San Diego" veranderde enigszins van koers en scheen nu recht op de bergen aan te varen. Het land kwam steeds dichterbij en Toni kon de overdadige planten- en bo- mengroei reeds duidelijk onderscheiden. Ze zag houten en stenen huizen bij de haven en de opening die toegang gaf tot de ha ven. De huizen hadden allerlei kleuren en alles was overgoten door het gouden licht van de opkomende zon. Toni zou deze eer ste aanblik van Flamingo Eiland nooit ver geten. Het eiland scheen uit de zee op te rijzen, speciaal om haar te-begroeten. Het was een wonderlijk moment vol van dra matische kracht. Wat er ook later zou ge beuren, in de schoonheid van het eiland zou Toni nooit meer teleurgesteld kunnen worden. „Dat, wat je daar ziet, is Miranda. Flo- riana ligt twintig mijl verder, meer het binnenland in....". Het was Nigel's ver veelde stem, die dit commentaar gaf en Toni verschrikt om deed kijken. Ze liet de railing, die ze in haar handen gekneld hield, los en keek hem aan. Waarom moest hij de betovering komen verstoren? Maar tot haar verwondering zag ze dat niet al leen Nigel aan dek was gekomen, maar ook Olivia in haar rolstoel en Juanita en di verse Amerikaanse passagiers. Toni bloos de en voelde zich betrapt in haar extase. Maar niemand schonk enige aandacht aan haar en iedereen keek geboeid naar het fraaie schouwspel van de tropische mor genstond. „Je maakte me aan 't schrikken", zei Toni, terwijl ze op natuurlijke wijze trachtte te glimlachen. „Ik had geen idee, dat je ook zó vroeg op zoudt staan". „In de tropen staat men altij# vroeg op", kwam Olivia tussenbeide. Toni zag, dat ze geroerd was door het weerzien van het dierbare plekje aarde, waar ze woonde. „Alles wordt óf vroeg in de morgen, öf laat in de avond gedaan. De middagen zijn voor blanke mensen tè warm om iets uit te voeren. Het schip zal bovendien over een minuut of tien aanleggen en ik wil onmiddellijk van boord". „U schijnt ongeduldig te zijn, groot mama", merkte Nigel spottend op. Toni keek hem verwijtend aan. Ze zag, hoe hij verveeld naar het naderbij komende land schap keek. Juanita staarde naar de kade, alsof ze iemand speciaal verwachtte te zien, in haar donkere ogen was een bijzondere felheid. Voor Olivia was het echter een thuiskomen in de diepste betekenis van het woord en misschien was het haar laatste thuiskomenToni legde diep in haar hart de belofte af, dat ze alles in het werk zou stellen om de oude vrouw in leven te houden. Ze hield zoveel van het leven en van haar Flamingo Eiland „Ik had niet kunnen dromen, dat het zó mooi zou zijn", zei ze zacht tot Olivia. De oude dame en het meisje keken elkaar met een warme glimlach aan. „Het is ook wel een uitgelezen ogenblik om het eiland voor het eerst te zien, zo bij zonsopgang", zei Olivia zo onbevangen mogelijk. Een motorboot, in een fleurige lichte kleur geschilderd en voorzien van veel koperwerk, dat schitterde in het zonlicht, voer door het heldere groene water op de „San Diego" aan. Het schip begon lang zamer te varen en nam door middel van een uitgeworpen touwladder de loods aan boord. „Hallo, Ezekiel", riep Olivia hem vrolijk toe. „Goedendag, mevrouw. Ik ben blij u weer in goede gezondheid hier terug te zien." Het glanzend donkere gezicht van de loods grijnsde goedmoedig en na deze be groeting liep hij naar de brug om het schip de diepe natuurlijke haven van Miranda binnen te loodsen. Nigel stak een sigaret op, nadat hij er Toni ook een had aangeboden, die be dankte. Het aansteken van zijn sigaret ge beurde op een langzame, lome manier, die ze zo goed van hem kende, maar in de manier, waarop hij de lucifer overboord gooide, meende Toni iets van ontstemdheid te ontdekken. De thuiskomst betekende voor Nigel waarschijnlijk weinig prettigs, concludeerde Toni. Hij verkoos natuurlijk een verblijf in New York of Londen. Hoe het ook zij, ze kon zich op dit moment niet met Nigel bezighouden. Op de kade was het een en al leven, terwijl het schip begon te meren. Het water was zo helder, dat honderden vissen in wonderbaarlijke kleu ren te zien wai'en. „Die vis is een specialiteit van het eiland", zei Olivia, die het meisje vol aan dacht over de railing m de diepte zag kijken. Toni had haar hart volkomen ge wennen; ze was aantrekkelijk, vol leven en belangstelling en verre van dom. Nigel was een sufferd, als hij dat niet zag. Andere mannen zouden hem voor zijn om haar aantrekkelijkheden te ontdekken, als hij niet spoedig wakker werd. Op de kade waren de mensen nu duide lijk te onderscheiden: mannen en vrouwen, blanken en inheemsen. Er werden veel witte kleren gedragen, van een wit, dat in liet felle zonlicht verblindend werkte. Voor al de negervrouwen schenen witte organdie prachtig te vinden voor jurken. Iedereen, ook de Europeanen, zag er bruinverbrand uit. „Daar staat Fiskzei Nigel, terwijl hij weer een sigarettenpeukje over boord wierp. Opnieuw deed zijn gebaar Toni on aangenaam aan, het was alsof hij het sigarettenpeukje zijn neef in het gezicht v/ilde gooien. Ze zag, hoe ook Olivia hem verwonderd aankeek. „Ik zie de jongen duidelijk, mijn ogen zijn nog prima", zei Olivia, terwijl er een zachtere glans op haar oude gezicht kwam bij het zien van de dierbare kleinzoon, die op de kade stond. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6