Atlantische raad behandelt dreigende crisis in de NATO Proefgebied in Nieuw-Guinea wordt onder druk ontgonnen Schuman bereid tot concessies in Tunesië en de Saar Weerbericht Na tien jaar Haarlems Dagblad Amerikaanse presidentsverkiezingen vertragen oplossing van geschillen Ook Italië komt in de knoop met bewapening Het woord is aan Nimboran-plan komt in uitvoering Dissidente Gaullisten geven hun verzet tegen hem niet op Bejaarde tuinder in Naarden overvallen Israels vredesaanbod vindt koel onthaal Geen mooi zomerweer Nederlandse arrestant in vrijheid gesteld Brits vakverbond waar schuwt tegen hoge looneisen Steun der V.S. dringend nodig Enorme schade in Zuid-Engeland Wafd ontsticht over schorsing van Senaat Ark niet gevonden Man overleed korte tijd later Azzam noemt het onbeschaamd De Kabinetsformatie Botsingen in Teheran 67e JAARGANG No 35 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terras weg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 195 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ ZIJN WEER in Goirle geweest, op het landgoed De Rovert van de familie van Puyenbroek. Wij dat wil in dit ge val zeggen: een menigte ex-gijzelaars van St. Michielsgestel en Haaren, uit alle de len des lands, die kwamen om hun destijds door de Duitsers doodgeschoten mede gevangenen te herdenken. Het was nu pre cies tien jaar geleden dat de eerste exe cutie geschiedde. En het was weer een even schone en warme zomerdag als de vijftiende Augustus 1942, waarop die mis daad werd gepleegd. Dat trof ons allen: telkens als wij daar terugkeren, in Goirle, is het zo. Het versterkt de herinnering, het doet de beklemming van die dag weer keren. Ook nu bleef het bij een sobere herdenking. Beter zo. Er werd zelfs geen redevoering gehouden bij dat massa le brok steen, met de bronzen platen waar in de namen der acht slachtoffers van twee executies zijn gegrift, dat als monu ment is geplaatst. Vlakbij liggen de een voudige grafstenen van twee, wier stoffe lijk overschot hier is gebleven: van Lim burg Stirum en de jonge Alexander Schim--«elpeiïhinck uit Zeeland, die toen pas de avond tevoren in het kamp was ge bracht. Langs die beide graven trokken wij in lange, zwijgende stoet na ons samenzijn voor het monument. Een klein kamerkoor uit Tilburg zong er het Wilhel mus en later Eccc quomodo moritur, van Ingenieri, schoon en aangrijpend. En Til- burgse vendelzwaaiers hadden, geheel in de sfeer van Brabant dat wij zo goed ken nen en niet vergeten kunnen en dat ons allen, geloof ik, steeds dierbaar blijft, de vendel groet gebracht. Daar ligt iets in dat moeilijk in allen dele te verklaren valt, iets dat rust en overdenken wekt. Mis schien door de monotonie der beweging en door het golven en zacht-ruisen der vlag gen vooral. Tien jaar geleden. En. het leven van een onbezet Nederland heeft al sinds meer dan zeven jaar zijn rechten hernomen. Ook zijn er in die oorlogstijd zo tallozen meer om gekomen dan deze acht: in eigen land en in Duitsland. Meer dan tweehonderddui zend landgenoten. Maar hetgeen men van nabij heeft meegemaakt blijft bijzonder scherp in de herinnering leven. Niet al leen dat: het doet ook de omstandigheden, waaronder al die anderen hun leven ver loren, beter begrijpen als men zoiets heeft ondervonden en er zich bewust van is ge weest, dat men zelf ook spoedig aan de beurt kon zijn. Want dat wist iedereen in de kampen; het was duidelijk genoeg ge zegd waarom men ons had opgesloten. Maar onderling werd er vrijwel niet over gesproken en zo weinig mogelijk aan ge dacht; ook na de eerste executie niet en na de tweede, die een paar maanden latei- volgde. De Nazi's kwamen later tot de ont dekking dat dit middel om Nederland on der de indruk te brengen niet was gelukt; dat het geen eind aan het verzet tegen hun dwang maakte; dat het evenmin in de kampen als onder het volk zijn effect had. En toen begonnen zij met vrijlatingen in grote en kleinere groepen, maar sommigen bleven nog jarenlang gevangen. Toen wij daar weer in Goirle samen kwamen was de oude, vertrouwde sfeer van het kamp er. Wonderlijk dat die ge bleven is of liever: telkens weer terug keert, onverzwakt ook na tien jaar. Daar behoeven geen toespraken voor gehouden te worden of herinneringen opgehaald, al gebeurt dat laatste natuurlijk wel. Maar als men er aankomt, vindt men de geest van het kamp. Die uit zich dadelijk in een blik van herkenning, in een handdruk ge wisseld met de eerste man die men ont moet en misschien in jaren niet heeft ge sproken. Ge bedenkt dan weer dat in alle oorlogskampen de verschillen tussen land genoten van verschillend geloof en strij dig politiek inzicht waren weggevaagd, dat men elkaar beter begreep dan vroeger en eikaars overtuiging eerbiedigde zoals in de meeste gevallen nooit tevoren was geschied. Sommigen, die al te zeer tot eigen kring beperkt waren geweest, ont dekten eigenlijk voor het eerst de anderen. Later is men daaruit gaan afleiden dat dit nieuwe verstandhouding in ons gehele volk zou brengen. Dat is een overschatting ge weest. Er is te veel van verwacht. Het heeft, geloof ik, toch wel degelijk, door al die duizenden ex-gevangenen uit zo tai- tijke kampen, zijn invloed doen gelden. Met dat versterkte besef ben ik van deze herdenking teruggekeerd. R. P. (Van onze correspondent in Djakarta) Dezer dagen is in vrijheid gesteld de Nederlander B. J. Leclerq, die op 14 Fe bruari 1950 gearresteerd werd in verband met de Westerling-affaire. Leclerq mag echter Indonesië nog niet verlaten. Hij heeft momenteel een mel dingsplicht. Met deze vrijlating zijn thans zes van de twaalf Nederlandse „A.P.R.A.-arrestan ten" op vrije voeten gekomen. LONDEN (Reuter). De leiders van de Britse vakverenigingen hebben hun 8 mil- lioen leden er voor gewaarschuwd, dat hoge eisen voor loonsverhogingen de cam pagne van het land vóór economisch herstel zullen ondermijnen. Zonder een rechtstreeks beroep te doen op de arbeiders om eisen voor hoger loon te beperken wees de algemene raad van het T.U.C. er op, dat hogere lonen de prij zen kunnen doen stijgen waardoor Enge land van concurrerende exportmarkten kan worden verdrongen. In een rapport van de uit 33 leden bestaande uitvoerende raad van de Engelse vakbeweging over de eco nomische situatie wordt aan de arbeiders gezegd, dat zij een „vitale verantwoorde lijkheid" hebben om er voor te zorgen dat zij een „reeds hachelijke positie" niet ern stiger maken. Het rapport zal worden besproken op de jaarlijkse conferentie 'vaii de 186 vakvere nigingen, die volgende maand zal worden gehouden. (Van onze correspondent in Parijs) Vandaag komt, na een vacantic van drie weken, in het Parijse Palais de Chaillot op nieuw de permanente Atlantische raad bij een om, onder voorzitterschap van Lord Ismay, de problemen te behandelen, die zich de laatste maanden tussen verschillen de leden van de alliantie hebben voorge daan. Tot de voornaamste punten van be spreking behoren de mislukte onderhande lingen tussen Amerika en Frankrijk over de militaire bestellingen waardoor Frank rijk, in navolging van Engeland, werd ge noopt zijn herbewapeningsplannen te her zien, en de kwestie van de uniforme dienst tijd. Zoals men zich herinnert, werd de laat ste kwestie vorige week al op initiatief van België door de zes E.D.G.-landen bespro ken, die op Duitsland na ook alle tot de Atlantische gemeenschap behoren, zon der dat daarbij echter een overeenkomst kon worden bereikt. Het bleek toen, dat vooral Frankrijk niet bereid was de dienst tijd te verlengen tot twee jaar, een periode die de Atlantische opperbevelhebber, gene raal Ridgway, op technische overwegingen niettemin noodzakelijk achtte. De vooral economische redenen waarom de Franse regering aan deze eis niet meent te kunnen voldoen worden op het ogenblik vastgelegd in een memorandum, dat dezer dagen aan Lord Ismay zal worden overhandigd. Intussen is hier al bekend geworden, dat Frankrijk in dit memorandum aandringt op een radicale herziening van de maatstaven, volgens welke tot dusverre de financiële lasten van de herbewapening werden ver deeld. Het is waarschijnlijk, dat in dit stuk een vroeger Frans voorstel zal worden her haald, dat er op gericht was tot één ge meenschappelijk Atlantisch budget te ge raken. Een van de zwaarste grieven, die Frank rijk tegen de Atlantische bondgenoten en in het bijzonder tegen de Amerikanen naar voren brengt, is, dat nog steeds veel te weinig rekening zou worden gehouden met de militaire inspanningen, die zij zich in Indo-China getroost. Vertraging: De permanente Atlantische raad, waarin elk der veertien verbonden regeringen door een ambassadeur vertegenwoordigd wordt voor Nederland zit jhr. Starkenborch Stachouwcr in dit college"heeft onder meer tot taak de periodieke samenkomsten der ministers voor te bereiden.' In September zal zo'n conferentie op ministerieel niveau plaats hebben. Op verzoek van Amerika met het oog op de verkiezingscampagne voor het presi dentschap, is deze bijeenkomst tol nader order, waarschijnlijk tot December, ver daagd. Om te voorkomen echter, dat de geschillen, die nu aan de dag zijn getreden, in een algemene crisis zullen ontaarden, dringen, speciaal weer de Fransen er op aan, dat alsnog zo spoedig mogelijk een samenkomst van de veertien ministers zal worden bijeengeroepen. 1-Iet wordt in Parijs echter niet waar schijnlijk geacht, dat de Amerikanen aan dat verzoek zullen kunnen voldoen. Zolang de nieuwe Amerikaanse president nog niet is gekozen, moet men vrezen, dat het At lantisch leger of wat daarvan nu al be staat gedoemd zal zijn pas op de plaats te blijven marcheren. Strategisch geschil Inmiddels is in de boezem van de NATO ook nog een geschil gerezen van zuiver strategische aard. Tegenover de Franse op vatting, die een zuiver Continentale ver dedigingsstrategie ingeval van een Russi sche aanval huldigt, gaan steeds meer stemmen op om de Lage Landen, de tradi tionele bases voor een aanval op Engeland, te blijven verdedigen, aldus schrijft Drew Middleton in de New York Times. De Fransen zouden sterk geporteerd zijn voor de verdediging van Frankrijk met het oog op Noord-Afrika en zouden minder ge- interesseerd zijn in de Lage Landen en Noord-West Duitsland. Speciaal het gedeel te van Nederland ten Noorden van de Waal zou volgens deze opvatting worden losge laten. Daartegenover slaat de mening van vele NATO-experts, dat Engeland in ieder geval moet worden behouden. Hiervoor is nodig dat de Nederlandse kust niet in handen van de Russen zou vallen, die vandaar Enge land zouden kunnen bestoken met atoom projectielen. Deze experts, waaronder zich Engelsen, Amerikanen, Duitsers en uiteraard Neder landers bevinden, achten een versterking van de defensie van Nederland, Denemar ken en Noord-Frankrijk, vooral tegen een verrassende bezetting door parachutisten, te prefereren boven de gedachte aan Frankrijk als één groot fort, dat de Russen buiten de deur zou kunnen houden, zulks in afwachting van de oprichting der Duitse strijdkrachten. NAPELS (Reuter) De Amerikaanse minister van Landsverdediging, Frank Pace, die thans Italië bezoekt, is Dinsdag te Napcis aangekomen. Zijn Italiaanse col lega Randolfo Pacciardi heeft hem tijdens de Dinsdagavond gehouden eerste bespre king medegedeeld, dat Italië zich nauwge zetter dan enig ander Europees land heeft gehouden aan de in Februari te Lissabon aangegane verplichtingen. Pacciardi deelde Pace mede, dat Italië thans het grootste leger der Europese NAVO-leden bezit, doch dat het dit niet zal kunnen handhaven, laat staan uitbreiden, indien het niet door de Verenigde Staten wordt geholpen. Heden zou minister Pace besprekingen voeren met de Italiaanse ministers voor Nijverheid en de Buitenlandse handel. Men verwacht, dat de Amerikaanse minister van Landsverdediging zal worden medegedeeld, dat Italië hoopt 250.000.000 dollar steun te verkrijgen in de vorm van Amerikaanse militaire aankopen en 200.000.000 dollar om het. land over zijn chronische dollartekort heen te helpen. Bovendien wordt verwacht, dat de minister voor de Buitenlandse han del Pace voorstellen zal doen betreffende een grote uitbreiding van de Italiaanse uit voer naar de Verenigde Staten. LYNMOUTH (Reuter) Volgens een of ficiële schatting zal het 2.000.000 pond ster ling kosten om de-wegen en bruggen, de waterleidingen, de riolering, de élëctrische leidingen en andere installaties van de openbare diensten in het overstroomde deel van Noord-Devonshire te herstellen. Zeventien bruggen zijn geheel vernield. Honderden arbeiders met bulldozers en grote kranen zijn doende enige orde in de chaos te scheppen. Ongeveer 2000 daklozen moeten gevoed en ondergebracht worden. In Lynmoutb verdelen vrijwilligers uit burgerij en leger gedragen kleren. In Lynmouth werden 42 huizen, hotels en landhuisjes geheel vernield, zeventien zwaar beschadigd en 20 licht beschadigd. Elf personen zijn als dood geregistreerd en 25 als vermist. Mogelijk zijn een aantal personen naar zee meegesleept. CAïRO (AFP) Foead Serag el Din, secretaris-generaal van de Wafd, heeft in een commentaar op het regeringsbesluit om de Egyptische senaat voorlopig niet meer te doen vergaderen, verklaard, dat deze maat regel „op geen enkele wijze kan worden gerechtvaardigd", hieraan toevoegend: „Zij betekent een schending van de Grondwet en zij is in strijd met de door generaal Naguib gegeven verzekeringen." De ter dood veroordeelde employé Moes- tafa Khamis, is Dinsdag naar het hoofd kwartier van generaal Naguib in Cairo overgebracht voor het afleggen van zijn ..bekentenissen". Maandag had hij hierom gevraagd. Naar verluidt zouden in de be kentenissen „belangrijke persoonlijkheden" worden genoemd. Voorts zijn Dinsdag dr. Hafez Afifi, voor malig directeur van het kabinet van ex- Koning Faroek, zijn zoon Amin. en de in specteur van het district Kafr el Dawar ondervraagd. Alle drie bevinden zich in arrest. Gisteravond arriveerde op Schiphol de zeventigjarige premier van Ierland, Eamon de Valera, om in Utrecht een oogspecialist te consulteren. Hier verlaat De Valera, ondersteund door zijn zoon die levens zijn arts is, het vliegtuig. Dr. Johnson: Woordenboeken zijn als horloges: het slechtste is beter dan geen en van het beste kan niet verwacht worden, dat het geheel betrouw baar is. Uit Nicuw-Guinca wordt vernomen dat binnenkort wordt begonnen met de uit voering van het zogenaamde Nimboran- plan, dat een verdere ontsluiting van Nieuw-Guinea ten doel heeft. Omtrent dit plan verneemt het ANP van welingelichte zijde het volgende. In 1950 werd in een vergadering van de South Pacific-commission op voor-stel van de Nederlandse delegatie besloten in Ne derlands Nieuw-Guinea een gebied aan te wijzen, dat als proefproject zou kunnen dienen om een bepaalde streek door mid del van opzettelijke actie in alle sectoren van het maatschappelijk leven op een ho ger niveau van ontwikkeling te brengen. Voor een dergelijke proef achtte men de Nimboran-vlakte, ten zuiden van het Sen- tani-meer in de onderafdeling Kollandia gelegen om verschillende redenen zeer geschikt. Hier woont namelijk hetgeen een uit zondering is in Nieuw-Guinea op een betrekkelijk geringe oppervlakte een vrij talrijke bevolking, ongeveer 2500 zielen. De resultaten van vroeger ingestelde geo logische en bodemkundigc onderzoekingen wettigen voorts de conclusie, dat hier op landbouwgebied gunstige resultaten te bereiken zijn. De eerste voorbereidende stappen ter verwezenlijking van het project zijn reeds gedaan. Er is een tractor aangekocht, en de weg, die van het Sentani-meer naar de (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren is de Franse parlementaire va- cantie voor een paar uur onderbroken om minister Schuman gelegenheid te geven in de Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken zijn politiek beleid, in het bijzondcr inzake Tunis en de Saar, te verdedigen. Voor de bijna voltallige commissie, die het initiatief tot deze gedachtenwisscling ge nomen had. heeft de minister een zeer uit voerig exposé gegeven, waarvan vooral twee punten sterk de aandacht hebben ge trokken. Wat Saarland betreft, merkte Schuman op, dat de tijd tegen Frankrijk werkt en dat de wereldopinie de Fx-anse houding Hoogtepunten in het leven van de militairen van het Nederlands Detachement in Korea zijn het lezen van de brieven en het luisteren naar de gesproken groeten uit Nederland. Hier luistert een groepje Korea-vrijwilligers naar de stemmen van familieleden, vrienden en kennissen uit het vaderland. steeds minder begrijpt en billijkt. Het is daarom een Frans belang de bespx-ekingen zo spoedig mogelijk te beëindigen. Conces sies zijn van beide kanten, zo zeide hij, on vermijdelijk, en Frankrijk is bereid onder zekere voorwaarden algemene verkiezin gen in Saarland toe te staan, waaraan ook de nu verboden Duits-gezinde partijen zou den kunnen meedoen. Aan de economische en monetaire unie tussen Frankrijk en Saarland zou echter onder geen beding mogen worden getornd. Ten aanzien van Tunis bleef de minister nogal in het vage en op een vx-aag wan neer ongeveer het antwoord van de Bey op de Franse hervox-mingsvoorstellen tegemoet mocht worden gezien, haalde Schuman met een pijnlijk lachje alleen maar de schou ders op. Een nieuw gezichtspunt ontwikkelde hij echter door te verklaren dat volgens zijn pex-soonlijke mening Fx-ankrijk er waarschijnlijk wel goed aan zou doen zich niet langer te verzetten tegen de pogingen de Tunesische kwestie op de agenda van de UNO-Assemblée geplaatst te krijgen. Op de medewerking van zekere bondgenoten en Schuman doelde hierbij natuurlijk op de Amerikanen hebben wij in deze aangelegenheid, zo zeide de minister, toch niet zeer te rekenen. Frankrijk kan echter met opgeheven hoofd voor de UNO verschijnen om zijn politiek tegenover Tunis te verdedigen. Deze voornemens werden in het bijzon der door de Gaullisten zowel van ortho doxe als van dissidente huize krachtig bestx-eden, omdat hiei-mede volgens hen, een gevaarlijk precedent zou kunnen wor den geschapen. Genei-aal Bilotte, de diplo matieke expert van de Gaullistische afval ligen, zeide de mededelingen van Schuman zo alarmerend te vinden, dat hij zich er over bij premier Pinay wilde gaan bekla gen. Politieke kringen zien in deze mededeling van Bilotte een nieuw bewijs, dat de rege- rïng-Pinay niet op de blijvende steun van de cix-ca 30 dissidente Gaullisten zal kun nen blijven rekenen zolang Schuman de leiding van Frankrijks buitenlandse poli tiek in handen houdt. Nimboran-vlakte moet voeren, is reeds ge deeltelijk voltooid. De producten der Nimboran-vlaktfe zullen langs deze weg kunnen worden afgevoerd naar het Sentani-meer. Over het meer geschiedt het transport met de reeds be staande motorpontdiensl, en vervolgens over de weg naar Hollandia. Winkelbedrijf Voorts is men aangevangen met de ex ploitatie van een winkelbedrijf dat op co- operatieve basis zal kunnen werken. Alle inwoners van de Nimboran-vlakte zullen aan deze coöperatie kunnen deelnemen; het blijkt dat daarvoor een levendige be langstelling bestaat. Het Nimboran-plan heeft echter een wijdere strekking. Het doel is, het in de oox-spronkelijke sfeer van het land tot stand brengen van een gemeenschap, welke op eigen krachten in staat is zonder schade deel te nemen aan hel verkeer met de mo derne wereld. De economisch hechtere basis, die men hoopt te scheppen zal namelijk met zich mede kunnen brengen een vexdieffing van sociaal niveau en een vernieuwing en ver rijking van de levensinhoud in deze sa menleving. Ofschoon zij in eigen sfeer en levensstijl zal blijven, zal zij dan aanslui ting kunnen vinden bij de eisen van de nieuwe tijd, waarvoor de Papoea-samen leving zich als gevolg van de aanraking met het Westen onvermijdelijk geplaatst vindt. Daarom zal in het kader van het Nimboran-plan, behalve aan voorlichting en leiding op agrarisch terx-ein, tevens gro te aandacht worden geschonken aan liet onderwijs, aan de bevordering der hygiëne, aan zuigelingenzorg en kinderverzorging. Het streven zal er van den beginne af op gericht zijn, de inheemse bevolking zelf op ovex-tuigende wijze bij de uitvoering van het plan in te schakelen. ANKARA (AFP) De Franse expeditie naar de „Ai-ai-at" heeft haar onderzoekin gen geëindigd en is Maandag uit Dogu Bayazit in Oost-Turkije naar Ankara ver trokken. Na het bereiken van dë top van de Ararat onderzocht de expeditie gedurende drie dagen het gebied, waar zich volgens overleveringen x-esten van de Ark van Noach moesten bevinden. De onderzoekers hebben rotsformaties, die vaag de vorm van een schip hebben, waargenomen. Er zijn echter geen overblijfselen van de ark ge vonden. Volgens de leider van de expeditie Jean de Riquier, zouden deze onder de gletschers op de top van de berg kunnen liggen. Vanochtend vroeg is de 70-jarige tuinder Manus Verheul uit Bussum, die aan het werk was in een tuintje aan de Keizer Otto- weg in Naarden, overvallen en niet een mes zo ernstig gewond dat' hij korte tijd later overleed. Een andere tuinder, de heer Van der Berg uit Naarden, die in zijn eigen tuin aan dezelfde weg wilde gaan werken, trof de oude man in ernstig gewonde toestand op de grond liggend aan. Hij waarschuwde de politie uit Naai-den, die het slachtoffer naar het Diaconessenziekenhuis in Naarden liet overbrengen. Tijdens dit vervoer overleed de tuinder-. Vóór hij ovei'lced was hij nog in staat een naam te noemen van de man, die hem onverhoeds had overvallen. De politie zegt echter reden te hebben aan te nemen, dat er twee daders in het spel zijn. Zij is onmiddellijk begonnen met de opsporing. Het slachtoffer vertoonde steken, toege bracht door een mes, aan hals, pols en hoofd. Uit de sporen op de grond in de tuin en uit de aard der verwondingen heeft men voorlopig geconcludeerd, dat de oude man zich hevig heeft verzet. In Bussum was Manus Verheul een be kende figuur. Het lijkt aannnemelijk, dat roof het motief van de overvaller(s) is geweest. Vrij algemeen was bekend, dat Vex-heul enig geld bezat, dat hij steeds in een portefeuille bij zich droeg. JERUZALEM (Reuter) Voor de tweede maal in 24 uur heeft de Israëlische regering' aangeboden, vrede te sluiten met de Arabische staten. De minister van Bui tenlandse Zaken, Mosje Sjarett, verklaarde in het parlementsdebat over verlenging van de dienstplicht van twee tot twee ënhalf jaar: „Wij zijn te allen tijde bereid vrede te sluiten met ieder van de Arabische staten, of met alle tegelijk". De minister voegde hier echter aan toe: „Wij zijn klaar om terug te slaan, als wij worden uitge daagd". 1-Iij noemde het bewind in Israel het enige duurzame in het gehele gebied van het Midden-Oosten. Zoals gemeld, verklaarde premier Ben Goerion Maandag, dat Israel geen enkel geschil met Egypte heeft. Hij betuigde zijn instemming met het afzetten van Faroek en wenste het nieuwe bewind succes toe. De secretaris van de Arabische Liga, Azzam, noemde het Maandag door de Is raëlische px-emier aan Egypte gedane vredesaanbod „onbeschaamd". Israel moet eex'st het handvest van de UNO en de re soluties van de veiligheidsi-aad eex-biedigen, de millioen Arabische vluchtelingen repa triëren en hen schadeloos stellen", aldus Azzam. De Egyptische px-emiex-, Aly Maher, ver klaarde, dat Israel geen officieel vredes aanbod aan Egypte had gedaan. Hij wist niet meer dan wat hij in de kranten had gelezen. (Van onze parlementaire redacteur) Vanmiddag vex-gadert de Kamerfractie van de K.V.P.; vanavond die van de P. v. d. A. Dit is feitelijk het enige maar dan ook wel belangrijke en tekenende nieuws in vex'band met wat er nu ten opzichte van de formatiepogingen van mr. Donker gaande is. De formateur blijkt, al dan niet met politieke opzet, bepaald een veel te roos kleurige voorstelling van zaken te hebben gegeven, onder meer toen hij eigenlijk ken baar maakte dat de formatie als zodanig gex-eed was. Het struikelblok schijnt index-- daad bovenal op te leveren, zoals ik gis teren reeds aanstipte, de bezetting van Bui tenlandse Zaken. Het ziet er naar uit dat het wellicht tot nadere ruilhandel met be trekking tot andere portefeuilles zal moeten komen wanneer de leiding op het Plein niet in handen van iemand van de K.V.P. zou komen. Dan is het namelijk zeer de vraag of de K.V.P. daarmede zonder meer ge noegen neemt en niet weer elders enige „schadeloosstelling" vex-langt. In dat laatste geval zou waarschijnlijk de P. v. d. A. iets moeten offeren en er dan weer wat anders bij moeten krijgen om haar niet al te zeer onbevredigd te laten. TEHERAN (Reuter). Zwaargewapen de militairen zijn gisteren naar het voor naamste winkelcentrum van Teheran gedi rigeerd, nadat de politie reeds traangas had gebruikt om samenscholingen van leden der communistisch gezinde Toedeh- partij te ver-spreiden. Tevoren had de po litie een einde gexnaakt aan botsingexi tus sen groepen van de Toedehpartij en leden van de fascistische Soemkapartij in de winkelwijk. Het kantoor van een communistisch blad is door fascistische elementen vernield. Winkels en bioscopen sloten hun deuren, de straatverlichting was uit en het verkeer werd om het winkelcentrum heen geleid. Premier Mossadeq, hersteld na een ziekte van twee dagen, heeft het hoofd van de politie te Teheran, generaal Sjeibani, blanco volmacht gegeven voor het onderdrukken van relletjes. De generaal had zijn ontslag ingediend, maar is na een ondexTxoud met de premier van zijxx besluit teruggekomen. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling boven West-Europa is nog steeds ongunstig voor een spoedige terugkeer van warm zomex-weer. Een actieve depressie, die van de Oceaan naar Frankrijk trok en vanmorgen boven Luxemburg was aangekomen, veroorzaakt in een uitgebreid gebied regen- en onweers buien. Een gedeelte er van trok over het Zuid-Oosten van oris land. Intussen nadert van Engeland langzaam een gebied met hogere barometerstanden onder invloed waar van de buiigheid in ons land geleidelijk af neemt. Noordelijke winden voeren tamelijk koude lucht naar onze omgeving, waardoor de tem peraturen aan de lage kant blijven. Ten Noorden van Schotland ligt een nieuwe storing, die het weer in onze omgeving echter niet in belangrijke mate zal beïnvloeden, zo dat toch over het algemeen de weerstoestand een kleine verbetering zal ondergaan. NOORDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Matige en in het Westen en Noorden van het land tijdelijk krachtige Noordelijke wiixd. Weinig verandering in temperatuur. 21 Augustus Zon op 5.33 uur, onder 19.51 uur. Maan op 6.21 uur, onder 19.57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 Augustus Hoog water :3.42 en 16.05 uur. Laag water: 11.44 uur Donderdag 21 Augustus Hoog water: 4.15 en 16.37 uur'. Laag water: 0.02 en 12.19 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1