Ziekenfondswezen moet op korte termijn worden hervormd Luitenant-kolonel Harjono was wel van plan te getuigen T egen Malan Onderscheid tussen verplicht- en vrijwillig verzekerden verwerpelijk De radio geeft Donderdag Jongetje verdronken Emissies Gelderland en Den Haag overtekend Vier lezingen over niet-verschijnen PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ^Loclx ió Itet zo Blauw bloed .J 2 DrWiardi Beckmanstichting Twee verkeersongelukken met dodelijke afloop Cor de Groot geeft zomerconcert Heringa Wuthrich Vader van acht kinderen verongelukt Invoer in Juli voor 89% door uitvoer gedekt Kostbare kantwerken naar Haarlem Examens De kern van de zaak Kerkelijk Nieuws Faillissementen WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952 Verschenen is „Volksgezondheid in het I zekering wordt noodzakelijk geacht. Aan- geding", een rapport van de Dr. Wiardi Beekman Stichting het wetenschappe lijk bureau van de Partij van de Arbeid waarin een beschouwing over en voor stellen tot een hervorming van het zieken fondswezen worden gegeven. Men acht een oplossing op korte termijn voor het zieken fondswezen dringend nodig wegens de acute en steeds toenemende moeilijkheden. „Een wettelijke regeling, die verder reikt dan het toezicht op de ziekenfondsen, is een gebiedende eis", aldus het rapport. Omtrent de vorm en de omvang van de ziekenfondsverzekering wordt in het rap port voorgesteld: een stelsel van uniforme verzekering met verplichte premiebetaling voor: loontrekkenden, zelfstandigen en hen, die niet (meer) aan het productieproces deelnemen. De huidige toestand, waarbij een onderscheid wordt gemaakt tussen verplichte- en vrijwillig verzekerden en die in het bijzonder voor de vrijwillige verzekering zeer onbevredigend is, dient zo spoedig mogelijk te worden opgeheven. De verzekering dient de gehele bevolking te omvatten. Voor de verstrekkingen wordt een verdeling in twee groepen voorgesteld, waarbij de grens hiertussen afhankelijk zal zijn van prijs- en loonpeil. In het rap port wordt een inkomen van 6000 per jaar als deze grens aangenomen. Afdeling A (tot 6000) met recht op volledige ver strekkingen, die ongeveer 90 percent der bevolking zal omvatten, en afdeling B (boven 6000) met recht op beperkte ver strekkingen verzekering slechts voor grote risico's die ongeveer 10 percent van de bevolking zal omvatten. In een ziekenfondswet dienen betreffende de ver strekkingen slechts hoofdlijnen te worden aangegeven. Uitvoeringsbesluiten kunnen de nadere détaillering geven en moeten gelijke tred houden met de ontwikkeling van de geneeskunde. Het medisch nood zakelijke, het economisch mogelijke en het sociaal-psychologisch verantwoorde dienen criteria te zijn bij het bepalen van de om vang der verstrekkingen. Kosten Over de raming der kosten en wijze van financiering wordt in het rapport onder meer gezegd: dat de totale kosten van de voorgestelde verzekering naar verwachting meer dan 400 millioen gulden per jaar zullen bedragen. Voor het overgrote deel betreft het hier echter een meer doelmatige verdeling van de kosten, die in feite ook thans reeds op de volksgemeenschap druk ken. Een belangrijke male van decentralicatie bij de uitvoering van de ziekenfondsver- passing aan plaatselijke respectievelijk re gionale omstandigheden wordt daardoor mogelijk. De financiering van de zieken fondsen dient te worden geregeld aan de hand van jaarlijks door elk ziekenfonds in te dienen begroting van de kosten, die aan de uitvoering van de ziekenfondsverzeke ring zijn verbonden. Ter wille van een doelmatig en efficiënt beheer dient het streven erop gericht te zijn, dat in het al gemeen zal kunnen worden volstaan met één ziekenfonds per werkgebied. De wet dient de mogelijkheid te scheppen van het in het leven roepen van districtszieken fondsraden, zulks ter bevordering van het regelen van aangelegenheden, waartoe de samenwerking tussen ziekenfondsen in een bepaald district noodzakelijk is. Taak, be voegdheden en verplichtingen van de in het leven te roepen centrale ziekenfonds raad dienen in de ziekenfondswet geregeld te worden. ADVERTENTIE Twee bejaarde personen zijn gisteren in Amsterdam het slachtoffer geworden van verkeersongelukken. Op de Ceintuur baan werd de 83-jarige mevrouw J. P. Jansen door een personenauto aangereden en in de Spaarndammerstraat kwam de 75-jarige heer G. Kenter door onvoorzich tig oversteken in botsing met een motor. Beiden liepen zware verwondingen aan het hoofd op en zijn hieraan bezweken. DELFTSE STUDENTEN GAAN EEN- ACTERS IN HET ENGELS OPVOEREN Op Maandag 1 en Dinsdag 2 September zal het Delfts Studenten Toneel Gezel schap in het Kurhaus-cabaret te Scheve- ningen een drietal eenacters in de Engelse taal opvoeren, en wel: „A farewell supper" van Arthur Schnitzler, „If men played cards as women do" van George S. Kauf man en „The bear" van Anton Tsjechow. Deze eenacters vormen een deel van het répertoire, dat het D.T.S.G. op uitnodiging van het Nederlands Bureau voor Buiten landse Studentenbetrekkingen zal spelen aan boord van de „Groote Beer", die met Amerikaanse studenten-toeristen naar de Verenigde Staten terugkeert. Vrijdagavond 22 Augustus zal de pianist Cor de Groot een zomeravond-concert ver zorgen in de grote zaal van het Concertge bouw te Haarlem. Met een sonate van Beethoven opent het programma; daarna volgen een viertal Lieder ohne Worte van Mendelssohn. Van dezelfde componist speelt De Groot nog een Capriccio en, tot besluit van het eerste gedeelte, het grote Rondo Cappriccio in E. Het programma na de pauze is gewijd aan Chopin. Drie groepen van Chopin's oeuvre zal Cor de Groot vertolken, ieder beginnend met een nocturne, de eerste groep aangevuld met een scherzo, de tweede met een wals en de laatste met het geliefde scherzo in bes op. 31. ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding*. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 De zangpaedagoog, opera. 11.45 Sydney en Melbourne, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Tranen over Johannesburg, hoorspel. 15.00 Voor zieken. 16.00 Philharmonisch Orkest. 17.00 Klein koor en solisten. 17.20 Strijk orkest, fagot en slagwerk. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzen ding: Indonesië, een natie in de maak. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Orkest. 19.30 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest en solisten. 21.05 Pension Zon- neweelde, hoorspel. 22.05 Zang en guitaar. 22.20 Platen. 22.40 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Platen. 23.40—24.00 Zang, viool en orgel. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Arn hemse Orkestvereniging. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.3012.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest en solisten. 14.00 Metropole-orke$t. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Strijktrio. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Tenor en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gevarieerde muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Koorzang. 18.40 op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvra gen. 19.20 Geestelijke liederen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.10 Concert. 20.50 Wat ga je worden?, interviews. 21.20 Platen. (Pl.m. 21.30 't Wespennest). 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Kamermuziek. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.45 Concert. 14.30 Platen. 15.00 Orgel. 16.00 .Platen. 16.15 Militair orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Voordracht. 19.50 Platen. 20.00 Gevarieerd programma. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.55—23.00 Nieuws. Engeland's nieuwste passagiersvliegtuig, de ..Bristol Brittania", maakt hier zijn eerste proefvlucht boven het vliegveld Filton bij Bristol. Het machtige toestel wordt voort gedreven door vier Proteus turbine motoren. De B.O.A.C. heeft 25 van deze nieuwe toestellen besteld. De achtjarige zoon van de familie Cneep- kens uit Munstergeleen (Limburg) was Dinsdagmiddag om vijf uur aan het spelen op de brug over de Geleenbeek bij de grens van Munstergeleen en Geleen. Hij viel in het water, dat door de aanhoudende regen zeer hoog stond. Het ventje werd door de stroom meegesleurd. Alle pogingen om het te redden of het lijkje te bergen waren tot nu toe vruchteloos. Behalve tal van bur gers uit Munstergeleen namen de politie van deze plaats en die van Geleen en Sit- tard aan het reddingswerk deel. Maandag tegen de avond is tijdens dors- werkzaamheden op het bedrijf van de land bouwer A. Steendijk te Kamperland een ernstig ongeluk voorgevallen, dat aan de machinist, de 49-jarige H. de Bruin, het leven heeft gekost. Enkele arbeiders trof fen het slachtoffer in bewusteloze toestand bij de dorsmachine aan. Waarschijnlijk werd hij door een der bewegende onder delen geraakt. Het slachtoffer is in het ziekenhuis te Goes opgenomen, waar een hersenbloeding en een schedelbasisfractuur werden geconstateerd. Des nachts is hij overleden. De B. was gehuwd en vader van acht kinderen. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de geïm porteerde goederen in Juli 1952 728 mil lioen (voi-ige maand 722 millioen), terwijl voor een waarde van 650 millioen (vorige maand 638 millioen) werd geëxporteerd. Het dekkingspercentage bedroeg 89 procent (vorige maand 88 procent). De verhouding van de in- en uitvoer, welke zich nu al bijna een jaar op een aan merkelijk hoger niveau bewegen dan vorige jaren, is in Juli 1952 weinig veranderd. Ten opzichte van de vorige maand was het dek kingspercentage zelfs weer iets gunstiger ten gevolge van het feit dat de uitvoer met 6 millioen meer toenam dan de invoer. Op de 10.000.000.— 4% percent 30- jarige obligaties ten laste van de gemeente 's-Gravenhage, waarop Dinsdag de inschrij ving bij de Amsterdamse Bank en de In- cassobank is opengesteld, is voor een zo danig bedrag ingeschreven, dat op de in schrijvingen een aanzienlijk reductie zal moeten worden toegepast. Ook de 4)4 percent obligatielening van 3.000.000.ten laste van de provincie Gelderland, waarop bij Th. Gillissen de inschrijving openstond, is meer malen overtekend, zodat de toewijzingen slechts uiterst gering zullen zijn. Expositie bij Brinkmann Maandagavond aanstaande zal in een der zalen van Brinkmann op de Grote Markt te Haarlem een collectie fraaie oude Hollandse en Belgische kantwerken wel- exposeerd worden. Deze kantwerken wel ker totale waarde getaxeerd is op 1 mil lioen Belgische francs, zijn het eigendom van gravin Marcelle de Liederkerke uit Brugge en graaf Louis d'Ursel uit Parijs. De expositie is georganiseerd door de Kantklosschool te Amsterdam, die tevens werk van haar leerlingen ten toon zal stellen. ADVERTENTIE Door vroegtijdig inkopen ontvingen wjj reeds een groot gedeelte: duiver wollen Jongensjasjes rn. capuchon gevoerd met velvet vanaf 22.95 Geruite Jackets wol. gevoerd, met rits vanaf25.95 Poplin Jackets gewatteerd, met Teddy kraag vanaf 22.95 Loden Jasjes met capuchon tot maat 100 voorradig. 55.85 Trainingsbroeken in bruin en marine vanaf 3-95 Sneeuwpakjes met muts gevoerd vanaf 27.50 Sneeuwpakjes als overall vanaf ƒ19.50 /IVN HAARLEM ANEGANG 19, TEL 21413 Naar aanleiding van het uitstel van de behandeling van de rechtszaak inzake de aanslag op luitenant-kolonel Harjono, de Indonesische militaire attaché in ons land, deelt de afdeling Voorlichting van het In donesische Hoge Commissariaat mede, dat overste Harjono te allen tijde bereid is ge tuigenis af te leggen. Het niet verschijnen van luitenant-kolonel Harjono als getuige voor de rechtbank moet, aldus een mede deling van deze instantie, geweten worden aan een misverstand. Onlangs heeft het ministerie .-van Bui tenlandse Zaken aan luitenant-kolonel Harjono gevraagd of hij Dinsdagochtend om 11 uur dan wel Dinsdagmiddag om 14 uur zou kunnen getuigen. Het antwoord van de militaii'e attaché luidde Dinsdag middag om 14 uur. Uit een en ander had luitenant-kolonel Harjono de conclusie ge trokken, dat de zaken tegen C. en P. pas Dinsdagmiddag voor de rechtbank zouden dienen. De ministeries van Buitenlandse Zaken en van Justitie hebben aan dit bericht deze officiële verklaring toegevoegd: „Het wordt betreurd, dat de persberich ten over de behandeling van de aanslag op de luitenant-kolonel Harjono ter terecht zitting van de Haagse Rechtbank de indruk wekken, dat de rechtsgang is bemoeilijkt door het niet verschijnen van de militaire attaché van het Indonesische Hoge Com missariaat als getuige. Te dien aanzien kan worden medege deeld, dat luitenant-kolonel Harjono inge volge een desbetreffend verzoek, dat hem langs diplomatieke weg werd gedaan, zich bereid had verklaard, op een in overleg met de griffie van de rechtbank vastgesteld uur, te weten 14 uur, te verschijnen. In de loop van de morgen ontving het ministerie van Buitenlandse Zaken van de griffie de mededeling dat de betreffende strafzaken waren terugverwezen naar de instructie en dat de aanwezigheid van luitenant-kolo nel Harjono derhalve niet vereist was, waai-van aan genoemde attaché mede deling werd gedaan. Uit het vorenstaande blijkt, dat de militaire attaché aan de Nederlandse autoriteiten na overleg met de Indonesische regering volle mede werking heeft verleend en dat het uitstel van de behandeling in geen enkel ver band kan staan met zijn niet verschijnen". De officier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris heeft medegedeeld, dat luitenant kolonel Harjono door hem tegen de aan vang der zitting, dus om 10 uur 40, was opgeroepen om als getuige voor de recht bank te verschijnen en dat in dit aanvangs- uur geen wijziging is gebracht. Mr. dr. Maris, heeft medegedeeld, dat luitenant- was van enig overleg tussen het ministerie van Buitenlandse Zaken en de griffie van de rechtbank inzake het aanvangsuur van de zitting. Een zodanig overleg achtte hij uitgesloten. Hoofdakte Geëxamineerd voor gedeelte A 7 candida- ten. Afgewezen 3 candidaten. Geslaagd zijn de dames: Ev. M. Franken te Amsterdam: M. C. E. Willigenburg te Amsterdam; en de heren: J. B. de Lange te Medemblik; P. J. G. M. Warffenius te Delft. Geëxamineerd voor gedeelte B 8 candida ten. Afgewezen 2 candidaten. Geslaagd is mejuffrouw Wilh. J. A. van Galen te Heemstede; en de heren: J. J. Dek ker te Amsterdam; A. A. van Bergen te Heemstede; J. M. J. Alkemade te Noord- wijk; H. J. Beunk te Eibergen; J. W. Vink te Leiden. In Zuid-Afrika hebben kleurlingen hun tweede ongehoorzaamheids-campagne te gen de apartheidswetten van Malan ge houden. Deze zal zeker niet de laatste ge weest zijn. In totaal waren er tot en met Maandag al 2300 mensen gearresteerd en hier blijkt wel uit, dat de campagne geen geringe afmetingen heeft. De campagne zelf heeft een waardig karakter. De kleurlingen doen niet veel anders dan bijvoorbeeld stations binnen gaan door ingangen, die uitsluitend voor blanken zijn gereserveerd. Zij overtreden ook andere taboe's, die de blanken hebben opgesteld. Geweld wordt er althans door hèn niet gebruikt. De overtredingen der kleurlingen wor den gestraft met gevangenisstraffen, boeten en stokslagen. Dit laatste middel wordt uitsluitend toegepast op minderjarigen, die waarschijnlijk geen boeten kunnen betalen. Men vraagt zich niet zonder huivering af, hoe die minderjarigen dit later, wanneer zij volwassen ziin, zullen vergelden. Want dat zij die stokslagen zullen vergeten, zelfs wanneer de wonden verdwenen en de lit tekens geheeld zullen zijn, is niet aan te nemen. En dat de Zuid-Afrikaanse politie hard slaat, daarvan kan men bevestiging krijgen bij Hollandse zeelieden, die, in Kaapstad passagierend, met gekleurde meisjes wandelen. Zij worden zo ongenadig afgerost, vernemen wij, dat een verblijf in de ziekenboeg vrijwel onveranderlijk nood zakelijk blijft. Uiteraard voert Malan de boeman van het communisme ten tonele, speciaal wat de vakverenigingen betreft. Dat hierin communistische agenten invloed hebben, is niet onmogelijk. Dat zij werkelijk onder communistische leiding staan, is moeilijk te geloven, gezien de hartelijke betrekkin gen, die deze vakbonden met Britse La- bour-kringen onderhouden. Het is voor het Westelijk deel van de wereld gelukkig, dat er in Afrika mensen zijn als de Engelse predikant Michael Scott on Schweitzer, voormannen van een con tingent blanken, dat misschien kans zal zien, in het donkere werelddeel sympathie voor de niet-kleurlingen te verwerven en te behouden. Hun methodes staan wel in schrille tegenstelling tot de gevangenissen en de stokslagen van Malan en de zijnen. Het is beschamend, dat de ongehoorzaam heidscampagne der kleurlingen in de zacht moedige traditie van Gandhi de hardvoch tige middelen van een overheersing tegen over zich vindt, een overheersing die zich grondt op de „morele superioriteit" van het blanke ras en dient tot het zo lang mogelijk rekken van de exploitatie van een achterlijk gehouden volk. Meer dan rekken van een bevoorrechte positie is Malan's politiek inderdaad niet. Zij zal tenslotte eerder dan men mis schien vermogden kan het graf der blan ken in Zuid-Afrika graven. Maar afgezien van die vrees voor de toekomst rest de verontwaardiging over wat er vandaag de dag in Afrika gebeurt. Men vraagt zich af of Malan, die een Christelijk man heet te zijn, soms meent, dat evenals de Zuid-Afrikaanse spoorweg stations, de Hemel óók een aparte ingang voor blanken heeft. Vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe is benoemd tot grootofficier in de Kroonorde van België. De versierselen, behorende bij deze onderscheiding, zijn hem gistermiddag overhandigd door de Belgische ambassadeur, de heer E. Graeffe. 21. Toen de heer Teutbei bij het ontwaken bemerkte, dat zijn echtgenote inmiddels de kaart uit het venster had geworpen, kende zijn verontwaardiging geen grenzen en hij gaf dan ook op ongezouten wijze aan zijn gevoelens lucht. „Het is een echte kaart van een echte schat!", riep hij. „Jaren lang heb ik hem bewaard met de bedoeling om ééns die schat te gaan zoeken.... zodra ik een schip zou kunnen betalen dat die kant uit gaatmaar wat doe jij? Ik slaap nog geen minuut of je gooit hem voor de bedelaars! Wacht maar tot ik terug kom dan zal je er van lusten!" Zo brul lend stormde de verontwaardigde café houder de deur uit. Panda en Jolliepop waren hem echter zoals wij weten al lang voorgegaan; en onze vrienden snel den nu dan ook in gestrekte draf door de straat achter de wapperende kaart. Weinig is echter zo verraderlijk als een stuk pa pier dat door de wind wordt voortgeblazen, en zo kwam het dan ook, dat de kaart ge heel onverwacht de weg naar een nabijge legen park insloeg. ,,Vlug, Jolliepop mijnheer Panda!", sprak Jolliepop, terwijl hij bekwaam voort-draafde; „nog een ogen blik, als ik u bidden mag; een enkel stuk papier kan ons geen grote moeilijkheden opleveren!" Helaas; het bleef niet bij een enkel stuk papier. Een onoplettende zijstap van Jolliepop deed hem namelijk struike len, en in zijn val sleurde hij een prulle- mand mee, die de vooruitziende overheid daar listig had geplaatst. De man viel; en een verwarde toevloed van uiteenlopende papieren dwarrelden er uit. De toestand daar gaat hij!", riep Panda uit. „Inderdaad, werd hierdoor niet eenvoudiger. Geref. kerken Beroepen te Makkum, B. Smilde te Ach- lum. Beroepen te Urk (vac. P. 'Homburg) W. Baas te Bozum (Fr.). Aangenomen naar Treebeek, A. C. Scher- penisse te Ooltgensplaat. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Delft, D. Deddens te Wet- singe-Sauwerd. Baptisten gemeenten Beroepen te Zandbulten, J. van Dam te Ter Apel. Beroepen te Hoogezand, C. van Wier te Alkmaar. Chr. Geref. kerken Tweetal te Haarlem-C., W. Heerma te Groningen en W. F. Laman te Rotterdam- West. Chr. Geref. gemeenten Aangenomen naar Werkendam, H. van Kooten, cand. aldaar. ORIëNTERINGSDAGEN Van 6 tot 8 September zullen de Oriën- teringsdagen van de Theologische Faculteit aan de Vrije Universiteit gehouden worden. De bedoeling hiervan is de nieuw aanko mende studenten in de theologie gelegen heid te geven met elkaar kennis te maken en te trachten hen door middel van refe raten over de studie, het verenigingsleven enzovoort in te leiden in de universitaire wereld. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. M. Visser, Bastiaanstraat 88, Haarlem- Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart; curator mr. J. P. M. Hermans, advocaat en procureur te Haarlem. Bestand. Het hoofd van de onderhande laars van de UNO te Panmoendjom generaal-majoor Harrison, heeft ver klaard van mening te zijn, dat de Noor delijken een wapenstilstand wensen. „Het is echter de vraag, wat zij er voor ever hebben," zo voegde hij hieraan toe. Harrison achtte een bestand mogelijk, maar heeft er niet het flauwste idee van, wanneer dit tot stand zal komen. Rechters. De Beierse vereniging van rech ters heeft Dinsdag „met alle beslistheid" alle verwijten, die de rechters en amb tenaren van het openbaar ministerie in de zaak-Auerbach zijn gemaakt, van de hand gewezen. In een verklaring wordt gezegd, dat de rechterlijke macht in Beieren sinds 1945 „in een politiek veelbewogen tijd haar moeilijk ambt heeft uitgeoefend zonder zich te laten beïnvloeden door politieke hartstochten" Tenslotte wordt gezegd, dat de rechter lijke macht „op den duur niet lijdelijk kan blijven toezien, hoe de huidige staat door de aantasting van het aanzien der justitie wordt ondermijnd." Ondergrondse. In het Hongaarse vijfjaren plan is de bouw van een nieuwe onder grondse spoorweg in Boedapest voor zien. Het eerste, in 1954 te openen ge deelte van deze „ondergrondse" zal het „volksstadion", dat op het ogenblik in aanbouw is aan de Oostelijke rand van de stad, verbinden met een spoorweg station in het uiterste Westen van Boe dapest,, een afstand van 8 kilometer. De lijn zal onder het drukke stadscentrum en de Donau doorlopen en 300.000 pas sagiers per dag kunnen vervoeren. Kos ten nog moeite zijn gespaard om deze geheel naar voorbeeld van de Moskouse ondergrondse opgezette verbinding ge rieflijk, hygiënisch en aantrekkelijk te maken. Ruiten. De Tsjechoslowaakse gezant te Brussel heeft Dinsdagmiddag aan het ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin wordt mede gedeeld, dat Maandagavond de rui ten van het Tsjechoslowaakse gezant schap zijn ingegooid. In zijn nota pro testeert de gezant tegen de houding der Belgische politie, die niet onmiddellijk na de aanslag een nauwkeurig onder zoek zou hebben ingesteld en die het ge zantschap niet voldoende bewaakt zou hebben. Vraagstuk. Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie voor het vluch telingenvraagstuk heeft te Berlijn uit drukking gegeven aan de bezorgdheid van de bondsregering over de stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland, die via Berlijn naar het Westen trekt. In dien de toevloed in het huidige tempo aanhoudt, zullen Berlijn en de West- Duitse staten zich voor nauwelijks op te lossen vraagstukken zien geplaatst, aldus de woordvoerder. Hij deelde mee, dat iedere vluchteling alleen voor on derdak de staat al 2000 mark kost, het geen bij een aantal van gemiddeld 1000 vluchtelingen per dag op twee millioen mark neerkomt. Volgens de woordvoer der wordt het aantal vluchtelingen voor twee tot vier procent gevormd door hen, die in Oost-Duitsland werden vervolgd, terwijl de overigen uitwijken iriet het oog op de algemene politieke toestand in de Sovjet-zóne. Zeiler Al Peterson, een 40-jarige vrijgezel cn ploegbaas in een fabriek, is na een zeiltocht om de wereld te New York teruggekeerd. In 1949 was hij uit Brook lyn vertrokken, zonder te zeggen waar hij heen ging. Sindsdien hadden zijn vrienden berichten van hem ontvangen uit Miami, Tahiti, Sydney, plaatsen aan de Rode en de Middellandse Zee en ten slotte uit Dakar West-Afrika). Peter son, die van zijn reis in het geheel geen ophef heeft gemaakt, werd te New York een grootse ontvangst bereid door de leden van zijn zeilclub. Reis. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir Alvary Gascoigne, heeft een tocht van 4800 kilometer door Zuid-Rusland en Georgië gemaakt. Onder rneer heeft hij een autotocht van 10 dagen van Odessa, aan de Zwarte Zee, naar de Kaspische Zee gemaakt. Ook heeft hij een tocht gemaakt over het Wólga-Don- kanaal, waarbij hij alle 13 electrische sluizen heeft gezien. In Stalins ge boorteplaats, Gorki, werd een gehele dag doorgebracht. De ambassadeur zei- de een goede indruk te hebben ont vangen van de uitgestrektheid van Rus land en de energie van de bevolking van Stalingrad, die haar stad herbouwt. Hoofd. President Perón van Argentinië heeft, op verzoek van een aantal vrou welijke senatoren, besloten de plaats van zijn overleden echtgenote-als hoofd, van de vrouwen-afdeling der Perónis- tische partij, in te nemen. Maandag heeft de president de taak van Evita in het ministerie van Arbeid, waar zij de behoeftigen ontving en hielp en zich in het algemeen bezighield met wel zijnszorg, overgenomen. ZONDER zuurstof gaat het menselijk en dierlijk organisme spoedig te gronde. Het ongestoorde vervoer van de zuurstof naar de lichaamscellen is dus een eerste vereiste en hiervoor zijn dan ook verschil lende systemen mogelijk. Het kan bijvoor- eiwitdeeltje en vier llaem-groepen. Iedere haemgroep bevat een ijzeratoom, dat ge makkelijk een zuurstofmolecuul in de lon gen opneemt en wel in een zo losse bin ding, dat dit bij lagere zuurstofspanning in de weefsels weer wordt afgestaan. Door beeld geschieden door een apart buizen- het grote aantal rode bloedlichaampjes (25 stelsel dat zich tot in het on eindige vertakt, gelijk bij de insecten het geval is. Deze dieren hebben dan ook geen rood bloed, Mocht u dit bij het dooddrukken van een insect tóch waarnemen,dan is het beest daar beslist niet eerlijk aangekomen. Een voor hogere organismen doelmatiger systeem is het vervoer van de zuurstof door middel van een vloeistof. Veronder- stellenderwijs zou water hiervoor gebe zigd kunnen worden, want zuurstof lost daarin op. Maar men heeft berekend dat in een dergelijk geval 150 liter water door ons aderenstelsel gepompt zou moeten wor den. De bezwaren hiervan zijn evident, want behalve zwaarlijvigheid en grote dorst, zou één gemeenschappelijke hart kwaal het lot der. mensen zijn. Maar dit terzijde. Zoals met alle verschijningsvormen in de schepping is ook het vraagstuk, hoe zo veel mogelijk zuurstof te vervoeren met middelen die de geringste plaats innemen, op miraculeuze wijze opgelost. We behoe ven u dagrover niet in het onzekere te laten, want u weet evenals ieder ander, dat de in de bloedvloeistof voorkomende rode bloedlichaampjes de vervoerders van de zuurstof zijn. Zij bestaan leder uit een billioen) en doordat de opper vlakte van ieder bloedlichaam pje 1 Vz maal zo groot is als de oppervlakte van een bolletje van gelijke inhoud (probeert u een dergelijk lichaam maar eens te construeren!) is de op pervlakte die bij het zuurstof- transport is betrokken 1500 keer zo groot als onze totale lichaams oppervlakte, zodat volstaan kan worden met 5 liter vloeistof (waarvan het volume der rode bloedlichaampjes 2 liter inneemt). Maar niet alleen ijzer leent zich voor dit zuurstoftransport, ook een koperverbinding kan daarvoor dienen, zoals bij sommige kreeften, mosselen en slakken. Hun bloed ziet niet rood, maar blauw. Ook mangaan- verbindingen komen bij sommige week dieren voor, maar geven geen bepaalde kleur aan het bloed. In ieder geval kunt u hieruit zien, dat blauiv bloed niet het uitsluitend voorrecht van lieden van edele geboorte is. Ja, nu we het over het blav,we bloed hebben, interesseert het ons natuurlijk bij zonder wat het oudste adellijke geslacht van Nederlandse bodem is. Daarover morgen. Nadrukverboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2