Frans Schut in Castricum verhuist met huis en al VZV wint DCIJ-snelheidstournooi Agenda voor Beverwijk Als een slee schuift zijn woonstee deze week over de weg IJmuiden Beverwijk Havenberichten Alle gedistilleerd Santpoort 8 Verenigingsraad gaat vergaderen THALIA Plannen van de K.V.B. Nieuws van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling Cabaretavond besluit het Wijkertoren-tournooi „St. Pancratius" komt met een thriller Bridgenieuws van „Sans Atout" Winnaar van vorig jaar nu naar de tweede plaats WUNHANDEL-SLUTERU Vraagt prijscourant Nederlandse leden der Raadgevende Vergadering Veelbelovende feestavond in het Rijkenspark - VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 (Van onze verslaggver) De familie Schut in Castricum gaat deze week verhuizen. Zij doet dat op een zeer bijzondere matiier; om zo te zeggen, met huis en haard. Want hun huis dat ligt aan de Willielminalaan is door een onderne mend bouwbedrijf op losse schroeven gezet, doordat de fundering er onder uit werd gesloopt, daarna voorzien van ijzeren stut balken en nu, in de komende dagen zal het hele pand voetje voor voetje worden weg gesleept. Duizend meter verder wordt het neergezet en het nieuwe adres van de heer Fr. Schut en de zijnen is dan Prinses Beatrixstraat. Om een. plantsoen is het eigenlijk alle maal begonnen. Castricums nieuwbouw- plannen waren namelijk zo, dat langs de Wilhelminalaan en haaks daarop een nieuwe woonwijk zou verrijzen. Een fraaie strook groen daartussen zou de gehele buurt opsieren. Bij het uitzetten van de plannen stuitte men echter steeds weer op die ene moeilijkheid: het huis van de heer Schut. Eigenlijk ook dat van zijn buurman, maar dat huis is oud en kan om de bewo ner gerust worden afgebroken. De heer Schut echter kon niet in één van de nieuwe huizen trekken zoals zijn buurman doet, omdat die voor hem te klein zijn. Hij heeft achter zijn huis bovendien enige schuren staan, waarin hij vee houdt. Ook die ruimte geeft hij begrijpelijkerwijs lie ver niet op. Wat nu te doen? Het huis verkeert in goede staat en acht mille is het zeker waard. Er werd overlegd onder andere met de bouwondernemer Biesterbos, die ook de nieuwe woonwijk bouwt. Na breedvoerig beraad nam deze het experiment op zich. Hij zou proberen het huis een kilometer weg te schuiven, naar een plaats waar het minder in de weg staat. Als het karwei lukte zou de gemeente er een flink bedrag voor over hebben. Hoe weinig vertrouwen men echter in de onderneming had bleek toen de heer Biesterbos het grapje wilde verzekeren. Er was niemand die daar veel voor voelde. Tenslotte werd het werk toch in Den Haag verzekerd voor achtduizend gul den, op beurspolis en tegen een premie van f 1000.—. Gelukt! Donderdagmiddag was men zover. De funderingen van het huis waren gesloopt; ijzeren balken namen deze plaats in. Langs de gevelsvan het huis waren stutbalken aangebracht, de dakpannen waren verwij derd en het hele gevaarte, 38 ton zwaar stond met de ijzeren balken als een soort slee op gladde planken. Die planken wa ren bovendien nog op de wrijfplaatsen met de ijzeren binten, stevig ingevet. Een lier van een vrachtwagen moest trekken. Via dikke katrollen liep een meterslange staalkabel wel vier maal heen en weer tussen de lier en 't huis, zo het vermogen van de lier verviervoudigend. Om .halfvijf begonnen de eerste voorzich tige 'pogingen, nadat men de vrachtwagen eerst nog vol had geladen met tegels om hem meer stevigheid te geven. Langzaam spande de kabel zich; toen een korte droge knal en één van de drie kettin gen tussen de kabel en het huis bleek ge broken. Een nieuwe ketting was gauw ge monteerd. Weer zette de lier aan en jawel! centimeter voor centimeter schoof het huis naar voren. In een kwartier tijds was het al een meter opgeschoten. Bij dit karwei wegen overi gens de eerste loodjes het zwaarst. Tevreden met dit eerste succes is men toen naar huis gegaan. De volgende dagen komen de werklieden steeds weer terug. Het voorlopig bestuur van de Vereni gingsraad Castricum heeft voor Woensdag 17 September een algemene ledenvergade ring uitgeschreven. Naast de gewone ver slagen over wel en wee van de vereniging sinds de oprichting in Februari van dit jaar, te geven door de secretaris en de pen ningmeester, is het belangrijkste punt on getwijfeld de verkiezing van een definitief bestuur. Het voorlopig bestuur samengesteld uit personen van verschillende politieke en religieuze grondslag ziet er als volgt uit. Voorzitter: Th. Berlee (K.A.B.); secretaris: H. Markx (Toneelvereniging „De Scha kel"); penningmeester: W. Buimer,(P. v. d. A.); tweede voorzitter: dr. H. Wieringa (Rode Kruis); tweede secretaris: J. Middel- hoff (Vereniging voor Veilig Verkeer;; tweede penningmeester: J. Welboren (Ka tholieke Jongeren Beweging): commissa rissen: mevrouw M. de JonghBloemen (Kunstkring „Elckerlyc"): mevrouw M. MarckerJanssen (Ned. Kath. Vrouwen Beweging) en de heer E. Cleiren (Chr. Gem. Zangvereniging ..Excelsior". De ver gadering wordt gehouden in hotel De Rus tende Jager. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont Vrijdag t.m. Zondag Lassie's nieuwste en spannendste film LASSIE S GROTE AVONTUUR in kleuren! met PAUL KELLY en CARY GRAY. De opwindende avonturen van een dappere jongen en zijn moedige hond I Van Maandag t.m. Woensdag MARIO LANZA de grootste zang-ontdekking sinds jaren in TOT ZIENS IN NEW-ORLEANS met Katryn Grayson - David Niven. Groots van vaart en humor, schitterend van kleur, brilliant van spel: een dub bel genot om te zien en te horen Donderdag a.s. in onze serie speciale voorstellingen PAUL MUNI in DE PELSJAGERS van HUDSON'S BAY Men hoopt het werk in eén week tijds voor elkaar te hebben. Een vrij vlugge verhui zing dus. Ligt uw huis misschien op het Noorden en zou u het liever op het Zuiden hebben? In Castricum kan men u een de monstratie geven. De Kampeer Vereniging Bakkum heeft het plan opgevat in de komende winter een klaverjaswedstrijd te organiseren ter ver steviging van het onderlinge contact tus sen de leden. Het is niet denkbeeldig dat de K.V.B. een klaverjasclub gaat oprichten in de naaste toekomst zodat men tegen andere kampeerverenigingen kan uitkomen. Het eventueel batig saldo van de komende wedstrijd komt ten goede aan het kinder feest dat de vereniging evenals dit jaar ook in de zomer van 1953 weer zal organiseren. Tevens staat de oprichting van een eigen toneelgezelschap voor de deur evenals van een orkest, welke beide naar het bestuur hoopt in staat zullen zijn de bonte avonden in het openluchttheater „De Pan" te ver zorgen. Hier wordt het huis, op ijzeren halken geplaatst, langzaam door een lier naar zijn nieuwe bestemming getrokken. Programma openluchtconcert Het programma voor het op Maandag 1 September 1952 te geven concert in het park Velserbeek door de Velser Accordéon- vereniging, onder leiding var. de heer R. Kofman, ziet er als volgt uit: Adspiranten V.A.V.: Openingsmars, De Waterval, Lente in Wenen, a: Zeeman o zeeman, b: Aan het Noordzeestrand, Liede- renpotpourri, Wien bleibt Wien (mars). MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag- dagmorgen te raadplegen de artsen: J. H. van Ginkel, Ken'nemerlaan 123. tel. 4058 en J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Hazelen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenetraat 3, telef. 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts: C. van Wie link, Duinvlietstraat 109, tel. 4105; van Zondagmorgen tot middernacht de arts L. J. Vreeling, Vondellaan 32. tel. 3364. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek Van der Kolk, Zeestraat 27, telef. 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42, tel. 8284'; Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mend.weg 85, tel. 22181 (K 2500). AGENDA VOOR CASTRICUM „Corso"-Theater, Castricum. Vrijdag 20 uur, Zaterdag 19,15 en 21.30 uur, Zondag 19.15 en 21.30 uur: „Illusie van het ge luk". Zondagmiddag 15 uur, Maandag, Dins dag, Woensdag, iedere avond 20 uur: „Tripoli". Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling afdeling Castricum heeft voor zijn leden nog een tocht op het zomerprogram- ma staan en wel op Zondag 21 September. Men gaat naar Amsterdam tezamen met de afdeling Heiloo. Het belooft een interessante tocht te worden met een bezoek aan histo rische gebouwen, zoals het Rembrandthuis en een boottocht door de grachten en havens. Voor de leden die liever niet een hele dag in de grote stad doorbrengen heeft het bestuur van 20 tot 21 September een druiven-weekend te Hoorn in petto. De Castricumse deelnemers worden onderge bracht bij leden van de afdeling Hoorn. Krijgen zij Zaterdagavond een filmavond aangeboden, voor Zondag 21 September staat een rondgang door Hoorn op het pro gramma gevolgd door een gezamenlijke maaltijd in een druivenkas. Op 4 en 5 Oc tober wordt in het Natuurvriendenhuis „De Banjaert" te Wijk aan Zee een Centraal Paddenstoelenweekend georganiseerd, het welk onder leiding staat van An van dei- Horst uit Haarlem. Op Dinsdag 30 Septem ber zal de heer Jan Ivangh uit Bergen naar Castricum komen om een inleiding te hou den over paddenstoelen, zodat ieder die mee wil, dan vast zijn licht kan opsteken. Het bestuur is doende het programma voor de komende winter samen te stellen. De afdeling heeft zich aangesloten bij de Ver enigingsraad Castricum. De feestelijke prijsuitreiking van het Wijkertoren-tournooi wordt Zaterdag 6 September gehouden in hotel De Rustende Jager te Castricum. Het duo Jojo uit Hil versum behoort onder meer tot de mede werkenden. De avond wordt met een gezel lig samenzijn besloten. De R.K. Toneelvereniging ..St. Pancra tius" heeft in studie genomen „Flat te huur" een thriller in drie bedrijven naar het boek van de Engelse schrijfster Agatha Christie. Het hoopt het stuk begin Novem ber onder regie van de heer S. W. P. de Boer op te voeren. In een gehouden vergadering heeft het bestuur met goedkeuring van de leden het besluit genomen in tegenstelling tot andere jaren, dit winterseizoen drie toneelstukken ten tonele te brengen. Maandagavond werd een thuiswedstrijd gespeeld tegen de bridgeclub „Oefenclub" uit Haarlem. Deze wedstrijd werd gewonnen met 153 tegen 96 m.p. door „Sans Atout". Aanstaande Maandagavond zal er een uit wedstrijd worden gespeeld tegen „De Oude Bond" uit Amsterdam, de bridgeclub die vorig jaar de zilveren aardbeienslof won. De jaarvergadei-ing zal Woensdag 10 Sep tember worden gehouden in het clubgebouw aan de Baanstraat. Op deze avond zal onder meer het winterprogramma worden be sproken. De uitslagen van de deze week gehouden zomercompetitie waren als volgt: Groep 4: 1. heren LuttikDe la Leijne 38 m.p.; 2. heren HoogeboomSchelvis 37!2 m.p.; 3. heren HendriksKooymanschap 35!'2 m.p.; 4. mevr. Schaafsma—heer Klesser 31 m.p.; 5. heren VollaartsOosterhout 30 m.p.; 6. heer en mevrouw Tand 30 m.p.; 7. heer en mevrouw Tabak 28'.2 m.p.; 8. heer en mevrouw Kok 22 m.p. Groep 5: 1. heren v. ZutphenGroot 35 m.p.; 2. heer en mevrouw Thomas; 3. heer en mevrouw Winkel 34 m.p.; 4. dames Tabak Tabak: 5. dames ReijmerKlein 30'4 m.p.; 6. mevrouw Kamphuisheer Biberi 28!.l' m.p.; 7. heren HaverGroot 28 m.p.; 8. heren Hoenv. Groningen 2712 m.p. Scheveningssysteem Noord—Zuid: 1. heren Bos—Bloemendaal 57 m.p.; 2. heren TabakHoogeboom 41 m.p.; 3. mejuffr. Hamelheer Koudijs 36 m.p.; 4. mevrouw v. Essen—heer De Boer 3214 m.p.; 5. heren Worst—Wegman 30!4 m.p. Oost—West: 1. heer en mevrouw Konz 46 m.p.; 2. heer en mevrouw Admiraal 41H m.p.; 3. heren Hamersv. Groningen Jr. 41V2 m.p.; 4. heren KrabTabak 36!i m.p.; 5. heren BerléeHoogeboom 34m.p. De Velzer zwemvereniging en de pupillen van het eerste kwartet van Piet Roozenburg hebben als winnaars van de finale twee ontmoetingen in het DCIJ-kwartettenwed- slrijd moeten spelen om de eerste prijs. Het VZV-viertal (de heren A. Ligthart, C. Broek, Pum Zwier en L. Serman) werd winnaar met 53. Het Hoogovenkwartet, winnaar van het vorig jaar, moest met de tweede prijs tevreden zijn. In de verliezersronde vochten in de finale Glimp en zijn mannen tegen de IJmuider havenarbeiders. De bakkers wonnen met 53. Het resultaat werd verkregen op de slotavond in café „Flora". Voorzitter K. de Jong wees het VZV-viertal er op, dat de zwemmers blijkbaar nooit te oud zijn het damspel te beoefenen. De uitslagen zijn Groep A winnaarsronde le ronde: Hoogovens IWIJ I 62; Stormvogels Timmerlieden 08. 2e ronde: WIJ I Stormvogels 53; A'd BallastHoogovens I 08. 3e ronde: StormvogelsA'd Ballast 44; TimmerliedenWIJ 62. 4e ronde: A'd BallastTimmerlieden 44; Hoog ovensStormvogels 80. 5e ronde: Tim merliedenHoogovens I 26; WIJ IA'd Ballast 44. Groep B winnaarsronde le ronde Hoogovens IISchoenmaker 62 Dam combinatieVisknechts 08. 2e ronde VisknechtsSchoenmakers 17; VZV Hoogovens II 8—0. 3e ronde: Hoogovens II Damcombinatie 62; SchoenmakersVZV 26. 4e ronde: VZVVisknechts 71; DamcombinatieSchoenmakers 08. 5e ronde: Hoogovens IIVisknechts 44; VZVDamcombinatie 62. Groep A verliezersronde le ronde: Bakkers—WIJ 2 4—4; Flora—Kruide niers 44. 2e ronde: KruideniersBakkers 44; VVIJ 2Flora 62. 3e ronde: Bak kersFlora 62; KruideniersWIJ 2 53. Op Woensdag 28 Augustus liepen de haven van IJmuiden binnen: Wormo van Rotter dam, Ebenhaezer van Goole, Albert D van Norrköping, Heriot van Lythe, Harm van Antwerpen, Willemstad van Antwerpen, Brattingsborg van Antwerpen, American Judge van Rotterdam, Hugin van Antwer pen, Hera van Rotterdam, Falcon van Lon den, Rijnstroom van Londen, Zaanstroom v. Huil, Drie Gebrs van Sundsvall, Westereems van Sundsvall, Van der Wijck van Scheve- ningen, Hondsrug van Londen, Santa Mar- grieta van Barrow, Libelle van Rotterdam, Meike van Rotterdam. Vertrokken zijn: Spaarnestroom naar Ly* the, Olarbris naar Tripolis, Somersetshire naar Liverpool, Deo Favente naar Gdynia, Cyclops naar Hamburg, Burgunda naar Antwerpen, Van der Wijck naar Schevenin- gen, Streamfisher naar Swansea, Arcadia naar Nordenhamn. Saxen naar Malmö, Visten naar Bremen, Birmingham naar Londen, Maria naar Gdynia, Roelf naar Bordeaux, Baltic naar Hamburg, Oiron naar Monte Levita, Phrontis naar Oran. Saba naar Rot terdam, Holdernab naar Swansea, Linge- stroom naar Manchester, Heerengracht naar Antwerpen. Beslissingswedstrijd: BakkersKruideniers 5—3. Groep B verliezersronde le ronde: HavenarbeidersWIJ 3 80; Hoogovens IIISinjewel 44. 2e ronde: Sinjewel Havenarbeiders 44; WIJ IIIHoogovens III 26. 3e ronde: HavenarbeidersHoog ovens III 44; SinjewelWIJ III 44. Eindstand groep A: Bakkers 6, Kruideniers 4, WIJ II 3, Flora 1. Eindstand groep B: Havenarbeiders 4; Hoogovens III 4, Sinjewel 4, WIJ 0. De havenarbeiders plaatsten zich door een beter gemiddelde in de finale tegen de bakkers. Eindstand winnaarsronde groep A: Hoog ovens I 8, Timmerlieden 5, Ballast 3, VVIJ I 3, Stormvogels 1. Groep B: VZV 8. Hoogovens II 5, Schoen makers 4, Visknechts 3, Damcombinatie 0. ADVERTENTIE Telef: 562.9. a. DrltholzarkericwtgHSI. Driehuis -Velsen Bols Coebergh Rijnbende Daalmeijer Levert 20 merken Oude Jenever Port - gherry - Vermouth Bordeaux-, Bourgogne-, Rijn- en Moezelwijn Buitenlandse Likeuren Cognac Kolen- en Staalunie (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitters van de beide Kamers heb ben als vertegenwoordigers van Nederland tot. leden van de Raadgevende Vergadering van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap aangewezen de Tweede Kamerleden: mej. dr. M. A. M. Klompé (K.V.P.), mr. P. A. Blaisse (K.V.P.), jhr. mr. M. van der Goes van Naters (P. v. d. A.), drs. G. M. Nederhorst (P. v. d. A.), dr. J. A. H.. J. S. Bruins Slot (A.R.) en drs. H. A. Korthals (V.V.D.). En voorts de Eerste Kamerleden: mr. E. M. J. A. Sassen (K.V.P.), de heer P. J. Kapteijn (P. v. d. A.), mr. W. Rip (A.R.) en mr. G. Vixseboxse (C.H.). De Nederlandse vertegenwoordiging be staat dus uit drie leden van de K.V.P., drie van de P. v. d. A., twee van de A.R., één van de V.V.D. en één van de C.H. De Philips-fabrieken hebben een nieuwe 16 mm. geluidsfilm-projector ontworpen, waarin een aantal nieuwe ideeën verwerkt zijn. Dit toestel, dat de kwaliteit van de normaalfilm-projectie dicht benadert, is het eerste dat door Philips werd gebouwd. De Vereniging tot het houden van Natio nale dagen en de Oranjevereniging te Sant poort organiseren hun jaarlijkse feestavond deze keer op Zaterdag 30 Augustus, om 20 uur. Het feest wordt gehouden in het Bur gemeester Rijkenspark. Het programma vermeldt het optreden van een accordeon-trio, een hawaiian- ensemble, operette-zangers, een acrobati sche danseuse, een sprekende pop, alles op soepele wijze aan elkaar gelijmd door een conférencier en humorist. Verwacht. Donderdagavond werden in de vissershaven nog de volgende sche pen voor binnenkomst verwacht. De coaster Hondsrug voor het wisselen van beman ning; de Poolse trawler Saturnia om te repareren, de Poolse trawler Jupiter met een lading haring en het marinevaartuig (sleepboot) Taets van Tootswijk als bij legger. Vrijdag 29 Augustus Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het kind, dat haar gegeven werd". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: ,,'s Nachts langs de.weg". YV.B. Theater, 8 uur: „Tarzan's wonder- bron". Speeltuin Stumphiusstraat: Fancy fair. Zaterdag 30 Augustus: Bioscopen en fancy fair als Vrijdag. ÖJ^ÖP^IsTEE DS' C?1 CftT ER.B9 "AMEftlKfl OVERTOCHT pV~ER DÉ'flTÜflNTiSCHE OCEflflf?, Cïlümbu» 70daqen( ta;pQ Huidig record1 3uur25miri. Lindbergh 33,5uur 1 OueenMary 1 i>>, 3dag 21 uur' 1 &K92»1847te.1927fe1937« 1948 1952*»] Het bovenstaande beeldgrafiekje brengt bijna vijf eeuwen trans-atlantische record- jagerij in beeld. Kostte het Columbus in 1492 zeventig dagen om de „grote over steek" te doen, Dinsdag werd. de haring vijver bedwongen in 3 uur en 25 minuten door een Britse Canberra-straalbommen- werper die gemiddeld 550 mijl per uur vloog en de heen- en terugreis binnen acht uur voltooide. De Oceaan had de beman ning echter niet gezien, omdat het toestel de gehele tocht ver boven het wolkendek gevlogen had. De plaats, waar te Panmoendjom de wapenstilstandsbesprekingen gevoerd worden, ondergaat een belangrijke verandering. Tot nu toe werden de besprekingen in een paar legertenten gevoerd; thans zijn de Noordelijken echter bezig een gebouw op te trekken van hout met betonnen funderingen. (Op de achtergrond achter de witte tent). Boven begroting. De vraag naar kabel jauw voor de export was Donderdag weer bijzonder groot. Vrijwel bij elke partij stegen de noteringen en vele handelaren die begroting hadden gemaakt moesten daar uiteindelijk ver boven uit gaan om ten minste nog iets te kunnen bemachtigen. De prijzen van de kisten kabeljauw, welke aanvankelijk op 120 per 125 kg stonden, stegen al zeer spoedig tot 145 per 125 kg en de regels van 110 tot 125 per 10 stuks. Door het geringe aanbod kon echter lang niet aan de vraag worden voldaan. Ook was er iels groter belangstelling voor de overige rondvfssoorten dan gisteren. De wijting die de laatste dagen min of meer op de achtergrond was geraakt en traag afnemers vond, werd vlot afgenomen voor 22. Hetzelfde gold voor de braatschelvis die op 25 kwam te staan. De noteringen van de tongen bleven ongewijzigd. Zonder moeite wisten de verhoogde prijzen van 3.60 per kg welke Maandag hun intrede deden, zich te handhaven. De overige sor teringen werden met 1.90 per kg gewaar deerd. De verse haring vond slechts weer gedeeltelijk afnemers. Goede kwaliteiten brachten, voorzover gekocht werd, 12 tot 13 op. Er gingen evenwel 2000 kisten naar de vismeelfabrieken. De snurrevaad- schol deed het eveneens niet slecht. Sor teringen 2 varieerden van 28 tot 24, terwijl de drietjes met 15 tot 16 ook niet slecht gehonoreerd werden. Drukke dag. Voor de Vrijdagmarkt stonden Donderdagavond de volgende sche pen voor lossing geboekt: de Medan met 1050 k. haring, 80 k. makreel en 20 k. di versen; de Abraham met 1650 k. haring, 175 k. makreel en 10 k. diversen en de Thorina met 1270 k. haring, 200 k. makreel en 30 k. schelvis. Van de loggervloot wa ren Donderdag reeds binnen de KW 85, die naast pekelharing nog 30 manden verse vis meebracht en de Sch 11 met een totale vangst van 60 manden diversen. In en uit. Binnengekomen schepen: UK 4, 7, 79, 28, 1, 73, 53, 57, HD 24, TEX 19, IJM 240, 57, KW 21, 128, 85, SCH 11, VL 77. Naar zee vertrokken de HD 116, 89, 4, KW 57 en IJM 16. Naar eigen haven: de UK 52, 164, 176, 4, 1, 91, 28, 16, 34, 53, 7, 126 en de 79. Pools nieuws. Van de Poolse vloot kwamen Donderdag binnen de GDY 128 en 172. De GDY 120 toog andermaal ter vis serij. Haringaanvoeren. Ook Donderdag was het niet erg druk wat betreft binnen komende haringloggers. Slechts de IJM 75 met 306 k. en de KW 85 met 547 kantjes haring verschenen in de vissershaven. Halfstok. Van tal van kantoren aan de Zuidzij woei Donderdag de vlag half stok wegens het overlijden van de echt genote van de heer L. Lansdorf, directeur van de Maatschappij „Bloemendaal". Geen strop. Daar de Haarlem en de Post Boy, evenals talrijke kotters en enkele loggers Donderdag de volledige losploegen voor zich opeisten, moest de trawler Bloe mendaal wachten tot omstreeks 7 üur al vorens een begin kon worden gemaakt met de lossing. De besomming was echter uit eindelijk nog behoorlijk bovenmaats. Volgeboekt? Behalve de drie reeds genoemde trawlers voor de Vrijdagmarkt, waar alle losploegen wel zo ongeveer voor zullen worden ingeschakeld, meldde de Tubantia zich nog als gegadigde. Waar schijnlijk zal dit schip Vrijdag niet meer aan de beurt komen en aldus eerste zijn voor de Zaterdagmarkt. De aanvoer be draagt 150 k. makreel, 750 k. haring en 15 k. diversen. Haarlem-zege. „Haarlem" werd Don derdag weer eens de hoogste besommer met een eindresultaat van 18.500 na een korte 8-daagse reis. De 10-daagse Post Boy bracht het tot 17.500. De Bloemendaal sloeg een best figuur met 15.700 na een 10-daagse trip.Bij de loggers werd de KW 7 gemakkkelijk winnaar met 5960. Nog niets. Van de Flamingo, die Don derdagavond tot de oudste vertrekkers be hoorde, kwam nog geen mededeling binnen. Dokken. De trawler Haarlem is Don derdag na het lossen in het dok geplaatst om een schoonmaakbeurt te ondergaan. Vrijdag weer weg. De Allan Water die Woensdag in Vlaardingen loste besom- de daar ruim 19.500 en zal vandaag (Vrij dag) weer naar de visserij vertrekken. Twaalf uren. De Allan Water, die dus Dinsdagavond om precies half twaalf aan de vishal te Vlaardingen vastmaakte, werd weinig rust gegund. Het aantal losploegen, dat uiteraard aanmerkelijk minder is dan in IJpiuiden, liet niet toe dat er later op de morgen zou worden begonnen met lossen om de handel op tijd voldoende aanvoer aan te kunnen bieden, zodat al 's avonds om half twaalf de luiken werden geopend en met de lossing werd begonnen. Pas tegen twaalf uur in de middag kwam de laatste mand onder dek vandaan en kon er een punt worden gezet achter deze lossing, die dus ruim 12 uur in beslag had genomen. Overigens bleek men er nogal trots op te zijn, zo'n grote boot aan de hal te hebben en men kwam er rond voor uit dat de Allan Water de hoogste besommer was met zijn 19.500 van na de oorlog aan de markt geweest zijnde schepen. Ook bij de afname liet de handel zich van de goede kant zien, zo zelfs, dat niet een enkele kist van de 1600, voor de vismeelfabrieken behoefde te worden toegewezen. Polen. Er liggen nu tien Poolse kot ters en één trawler bij en voor de bunker en in de vissershaven. Het zijn alle sche pen die proberen wat haring te verschal ken voor de Poolse volksdemocratie. Conflict. Door een conflict tussen een deel van de bemanning en de rederij ligt de Eveline (IJM 116) voorlopig stil. Marktberichten. Noteringen: Heilbot 2.95-2.75 gr. tong 3.65-3.25, grm. tong 1.97- 1.82, kim. tong 1.98-1.77, kl. tong I 1.60- 1.44, kl. tong II 1.46-1.25, tarbot I 3.35-3.25, alles per kg; tongschar 60, gr. schol 59-50, grm. schol 57-49, kim. schol 49-37, kl. schol I 35-27, kl. shcol II 27.50-8, schar 24-13, verse haring 13.50-11, makreel 20-11.70, gr. schelvis 65-47, grm. schelvis 58-35, kim. schelvis 44-36, kl. schelvis I 42-32, kl. schelvis II 33-9.50, wijling 26-10, gr. gul 37-45, mid. gul 43-38, kl. gul 25-22, kl. haai 21-10, alles per 50 kg; gr. kabeljauw 248-124, gr. koolvis zw. 61-58, gr. koolvis wit 75, alles per 125 kg. Aanvoer: 125 kis ten tong en tarbot, 1 heilbot, 5 tongschar en schartong, 900 schol, 35 schar, 4090 haring, 810 makreel, 190 schelvis, 36 wijting, 63 kabeljauw en gul, 11 haai, 9 koolvis, 25 diversen, totaal 6300 kisten. Besommingen: IJM 71 Bloemendaal 15.530, 2 trawlers met 35.800, KW 7 5960, IJM 75 2630, IJM 57 2120, GO 8 860, GO 25 610, KW 92 940, KW 21 1090.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10