Op Sumatra wordt een streven naar federalisme voelbaar Amsterdams IJ-tunnelcomité vraagt om twee tunnels Nieuwe weg Amsterdam-Utrecht kostte bijna f 1000- per meter Oranjeboom WEK DE GAL IN UW LEVER OP Glas Sumatranen voelen zich tekortgedaan door op Java gerichte politiek IJ (Amsterdam) is geen ei (Columbus) Spoorwegtunnel zou Hembrug in de toekomst moeten vervangen De radio geeft Zaterdag „Eigenrijders" moeten combinatie vormen PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ^L,oclt ió het zo J VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 2 Een maaltijd voor slechts 50 ets In October komt een rijbaan gereed Amsterdams taxiprobleem „Wegenbouwdag" in het Rotterdams Bouwcentrum (Van onze correspondent in Djakarta) De voorzitter van het Indonesische par lement, mr. Sartono, heeft in een rede, die wegens zijn ziekte door de waarnemend voorzitter werd uitgesproken, een zeer actuele kwestie aangesneden, het verlenen van autonomie aan de deelgebieden. De centrale regerings-apparaten zo zeide mr. Sartono zijn thans op een punt van consolidatie gekomen, zodat nu groter aan dacht kan worden gewijd aan de democra tische ontwikkeling van de gebieden buiten Java. De tijd is rijp om tegemoet te komen aan de wens van de Daerahs (deelgebie den), om direct deel te nemen aan de democratische opbouw van het land. Het is niet speculatief te veronderstellen, dat mr. Sartono's woorden een reactie wa ren op de jongste actie op Sumatra, die de vorming van een „Negara Sumatra" een Sumalraanse deelstaat dus beoogt. Deze actie vindt haar uitdrukking in een „ket tingbrief", die op Sumatra rondgaat. Daar in worden vooraanstaande Sumatranen aangespoord in een der steden van Suma tra bijeen te komen, teneinde te bespreken of het niet gewenst is een „staat Sumatra" te vormen, nu de regering in Djakarta op legale wijze er niet toe gebracht kan wor den de belangen van Sumatra te beharti gen. Steun De initiatiefnemers tot deze kettingbrief actie zijn niet bekend doch hun actie ver loopt nochtans niet geheel anoniem. Een vooraanstaand ingezetene van Atjeh, H. M. Zainuddin, heeft reeds in een inter view verklaard, in te stemmen met het op legale wijze vormen van een Sumatraanse deelstaat als deel van de repuonek Indo nesië. Hij achtte het beleid van de rege ring onbevredigend: te weinig aandacht wordt besteed aan de politieke en econo mische belangen van Sumatra. Bij de stem van de heer Zainuddin voeg de zich die van het parlementslid der demo cratische fractie. Anton Manopo, die ster ker nog dan de Atjeher deed uitkomen, dat de actie op Sumatra een gevolg is van de op Java gerichte politiek der landsrege ring. Onverbloemd zeide hij, dat de elkaar opvolgende kabinetten slechts de belangen van Java hebben behartigd en weinig aan dacht hebben geschonken aan de gebieden buiten Java. Als voorbeeld noemde hij Celebes, Borneo en de Noord-Molukken. Men vindt dit ook terug in de benoemingen van regenten, waarbij de regering voorkeur geeft aan Javanen, hoewel er geschikte candidaten in de gebieden zelf zijn. Reactie Uiteraard waren dit minder prettige klanken aan de vooravond van de dag, waarop Indonesië als een republiek de proclamatie van zijn onafhankelijkheid herdacht. Het is dus begrijpelijk, dat de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Roem, tegen de Sumatraanse actie in het geweer kwam. Hij deed dit op een persconferentie zijn eerste en het gewicht van de kwestie blijkt daaruit. De vraag is echter of de minister wel de juiste woorden heeft ge vonden om de ongerustheid in de buiten gebieden weg te nemen. Want met het ver oordelen van de actie als „een ongezonde idee, afkomstig van teleurgestelde lieden, die niet de posities bekleden, welke zij wensen, en afgunstig zijn op bepaalde func tionarissen", overtuigt men deze lieden ver moedelijk niet van de schadelijkheid van hun streven naar een eigen staat. Vooral niet, omdat de regering moet toe geven, dat aan het verlangen der bevolking ADVERTENTIE D zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. in de Daerahs naar autonomie nog op on bevredigende wijze is tegemoet gekomen, al is dan wel vooruitgang gemaakt. Dat de regering op Java voor grote moeilijkheden staat, is daarbij natuurlijk een aanvaard bare verontschuldiging, doch neemt de oor zaak van het gevoel te zijn achteruit gezet, niet weg. Dit is Davoud Monchizadegh, de 39-jarige leider van de „Soemka", de Perzische fas cistische partij. Monchizadegh werd gear resteerd na het onderzoek inzake de aan slagen door leden van deze partij op ge bouwen van de Communistische Culturele Organisatie in Teheran. Davoud Menchiza- degh, die verscheidene jaren in Duitsland verbleef, verkondigt theorieën van dezelfde strekking als die van Hitler, van wie hij zoals uit deze foto blijkt zelfs de houding imiteert. ADVERTENTIE De Lucifer: Waarom heb je die steek op De ROXY: Omdat iedereen zegt: ROXY? Steek op LUCHTMACHT-EXPOSITIE IN SCHEVENINGEN. .Zaterdag zal in het Kurhaus te Scheve- ningen een luchtmachtexpositie worden ge opend door de souschef van de Lucht machtstaf, commandore-vlieger J. H. van Giessen. Men zal er onder meer een model van het vliegtuig, dat door de militaire luchtvaart in 1913 in gebruik werd ge nomen, kunnen zien en voorts een open gewerkte straalmotor, een linktrainer en een zogenaamde schietstoel. Op het terras van het Kurhaus zal een Spitfire MK. 14, een der bekendste jachtvliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog, ten toon worden ge steld. De expositie is georganiseerd door de Luchtmacht in samenwerking met de maatschappij Zeebad. Vier lieren die het weten kunnen hebben gisteravond in Amsterdam nog eens met kracht van woorden betoogd, dat de hoofdstad niet langer zonder tunnel kan. Twee tunnels zelfs zullen er moeten komen: één onder het IJ en één bij de Hembrug. Een van de sprekers'wilde het ook daarbij nog niet laten. Naar zijn mening moet de Hembrug-tunncl óók plaats bieden aan de spoorwegen, zodat de Hembrug, obstakel voor de scheepvaart, kan verdwijnen. Onder het motto „Zij aan zij voor een tunnel onder het IJ" werd op initiatief van het IJ-tunnelcomité in de grote zaal van „Krasnapolsky" over de tunnelkwestie van gedachten gewisseld. Enige honderden be langstellenden hadden in de zaal plaats ge nomen. Achtereenvolgens spraken de heren mr. F. E. Spat, voorzitter van het Centraal Overleg der Verkeers- en Vervoersbonden en Eigen Vervoerders Organisatie, de heer C. G. R. van Baar, burgemeester van Edam, de heer M. C. van Hall, directeur van het Verenigd Cargadoorskantoor te Amsterdam en mr. W. Thomassen, burgemeester van Zaandam. Het betoog van deze heren kwam vrijwel op hetzelfde neer. Men hekelde de onmo gelijke situatie op het stuk van de verbin ding tussen Amsterdam en Waterland of breder gezien tussen het Zuiden van Noordholland en het Noordelijk deel van onze provincie. Daarbij werden nog eens de ADVERTENTIE QQJ* JL1LZ.99 Mekka t bekende Van Dungens nootvruchlen labiet HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.40 Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. (9.359.40 Water standen). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Medede lingen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de jeugd. 13.45 Platen. 14.25 Vrouwenkoor. 14.45 Gronings program ma. 14.15 Amateuruitzending. 15.45 Dans muziek. 16.15 Causerie. 16.30 Kamerorkest en soliste. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Gemengd koor. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Causerie. 19.40 Causerie. 19.55 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Muziekspel. 21.15 Socialistisch commen taar. 21.30 Weense muziek. 22.00 Hoorspel. 22.20 Metropole-orkest. 22.40 Rond het kamp vuur. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.30— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Verzoekprogram ma. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11. Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Me dedelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Platen. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.53 Platen. 16.20 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.50 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Weekover zicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buiten landse correspondentie. 19.00 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zegt. 20.15 Lichtbaken. 20.35 Platen. 21.00 Cabaret. 21.30 Omroeporkest. 22.20 Pla ten. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Zang en piano. 14.20 Kamermuziek. 14.40 Zang en piano. 15.00 Dansmuziek. 15.45 Platen. 16.00 Orkest concert. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Orkestconcert. 18.00 Musette- muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Accordeonspel. 20.00 Or kestconcert. 20.30 Accordeonspel. 20.45 Pla ten. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.30-24.00 Platen. De nieuwe weg AmsterdamUtrecht (Weg no. 2 van het Rijkswegenplan 1948) komt in October gedeel telijk klaar. Deze 34 km. lange weg, die begint bij de nieuwe, in aanbouw zijnde brug over de Amstel, aansluitende aan de Rivierenlaan in Amsterdam en eindigend in Utrecht, zal de verbinding Amsterdam- Utrecht bekorten met ongeveer 10 km. Het wordt een ultra-moderne verkeersweg met twee rijbanen van 7.25 m., waartussen een strook ligt van 4.50 m. breed. Aan weerszijden is ruimte gehouden voor 4.50 m. brede parkeerbermen op geregelde afstanden van elkander. Tevens zal er een rijwielpad komen, waarvan de breedte van het Noordelijk gedeelte 4 m. bedraagt en van de rest 3 m. De aanleg van deze weg heeft de Rijkswaterstaat heel wat zorgen gebaard. De bodemgesteldheid was namelijk zodanig, dat men vreesde voor ernstige ver zakkingen. Daarom heeft men over een groot ge deelte van het tracé het veen weggegraven. Zodoende verkreeg men een kanaal van gemiddeld 6 m. N.A.P. (Het Amsterdam-Rijnkanaal is circa 4,50 m. diep). Dit kanaal is opgespoten met zand. In totaal heeft men 7.700.000 m3. zand moeten aanvoeren. Dit zand is voor een groot gedeelte afkomstig uit de Vinkeveense plassen en uit het Noordzeekanaal. Tevens kwam door de aanleg van het Amsterdam- Rijnkanaal ook veel zand vrij, waarvoor men geen bestemming had en wat nu gebruikt kon worden voor het opvullen van het kanaal. Om het zand uit de Vinkeveense plassen te vervoeren naar de perszuiger in het „kanaal", werd vanaf de Geuzensloot een kanaal gegraven. Dit kanaal heeft een breedte van 20 m. en een diepte van 3 m. In de spoorbaan Nieuwersluis-Uithoorn moest een hef- brug worden gebouwd om de schepen door te laten. Deze schepen gevuld met zand, voeren dan door het „kanaal" naar de perszuiger, die het zand verder stuwde. Waar de Ter Aaseweg door het tracé van de nieuwe weg werd doorsneden, is een pont gelegd, om het doorgaande verkeer over te zetten. Vele bruggen, viaducten en vaarduikers moesten worden gebouwd. Hiervan noemen wij de brug over de Amstel met een lengte van 245 m. en een breedte van circa 12 m., een viaduct voor de weg Schiphol- Diemen, met een verkeersplein en een brug van 110 m. lengte over de Geuzensloot. Naar Abcoude zal nog een weg worden gelegd vanaf de nieuwe weg. Ook hiervoor zal een viaduct worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling alle kruisingen met andere wegen door middel van viaducten uit te voeren. Verder zullen er nog 14 bruggen en vaarduikers worden gebouwd. De rijkswaterstaat streeft er naar nog dit jaar (waarschijnlijk in October) één rijbaan tussen Ouderkerkerlaan en Geuzensloot voor het verkeer open te stellen. Verder ligt het in de bedoeling zo spoedig mogelijk de openstelling van één rijbaan over de gehele lengte te verkrijgen. Indien blijkt dat deze rijbaan het verkeer moeilijk zal kunnen verwerken, zal onmiddellijk worden overgegaan tot het voltooien van de tweede rijbaan. Door alle bijkomende werkzaamheden, die men bij de normale aanleg van een weg niet heeft, liggen de kosten van deze weg enorm hoog. De kosten van het totale pro ject zijn dan ook 30 millioen gulden. Iedere meter weg kost dus rond 885. In opdracht van de Unie Verkeer heeft de stichting voor Economisch Onderzoek van de Amsterdamse Universiteit thans rapport uitgebracht over het taxivraagstuk in de hoofdstad. Het rapport geeft niet de oplossing van het vraagstuk, maar moet gezien worden als uitgangspunt voor over leg tussen alle betrokkenen teneinde te ge raken tot een sanering van het taxibedrijf in de hoofdstad. In het rapport worden richtlijnen voor een bedrijfspolitiek aangegeven, waardoor een herstel van het bedrijf mogelijk wordt geacht, zonder dat tot inkrimping van het wagenpark,-dat wil tevens zeggen ontslag van een groot aantal werknemers, behoeft te worden overgegaan. Tariefverlaging is mogelijk mits tegelijk een doelmatige re clame wordt gevoerd. Met een bedrag van 40 cent voor de eerste 220 meter kan vol gens een conclusie in het rapport worden volstaan. Voor het vóórkomen op telefoni sche bestelling kan 20 cent extra worden berekend, ongeacht van welke standplaats de taxi is vertrokken. Het kilometertarief zou komen op 33 a 34 cent, hetgeen bete kent dat een rit van een kilometer, die thans één gulden (exclusief fooi) kost, dan 70 cent (eveneens zonder fooi) zou kosten. Ten aanzien van de structuur van het taxibedrijf komt het rapport tot de conclu sie, dat een grote combinatie van „eigen rijders", met een wagenpark van 150 a 200 auto's, onder disciplinaire leiding en con trole de aangewezen exploitatievorm is. De ondernemer als leider van het kleine bedrijf heeft ongunstige mogelijkheden tenzij zijn taxibedrijf nevenbedrijf van een garage is en hij zal dus verstandig doen versterking van zijn positie eveneens in concentratie te zoeken, aangezien de eco nomische verhoudingen daartoe op den duur toch zullen leiden. Het moeilijkste punt bij de totstandkoming van een derge lijke combinatie is de financiering. Een deel van het huidige wagenpark is niet ge schikt voor efficiënte exploitatie als taxi. Nieuwe wagens zullen moeten worden aan geschaft. Gevreesd moet worden, dat de fi nanciering niet zonder hulp van de over heid zal kunnen worden geregeld. De salariëring van de chauffeurs dient te worden gewijzigd, en wel in een premie stelsel, waarbij echter de prëmie niet dient te worden gevonden in de vorm van 10 per- cent-plus-fooi, doch in een premie voor een betere prestatie boven het vaste loon. Daarbij moet overigens rekening worden gehouden met de exti-a-offers, die voor de ondernemer aan deze betere prestatie kun nen zijn verbonden. Het fooienstelsel dient op den duur te verdwijnen. c 29. Toen Jolliepop en Panda eenviaal voet aan dek van de bark Drijfijs hadden gezet, waren zij in het geheel nogal met de toe stand ingenomen. Weliswaar leek de kapi tein hun een bars persoon, maar daaren tegen had hij stellig niet veel in te brengen en was het zijn ega. die het eigenlijke com mando voerde. Zij waren dan ook bijzon der beleefd tegen deze dame. „Veroorloof ons, u de helpende hand te bieden bij het aan dek stijgen, mevrouw!", sprak Jollie pop uitvoerig, terwijl hij haar de ladder op hielp. „Kijk dat bevalt me nu!", riep zij verheugd. „Wat zullen we het enig krij gen op deze reis! Jullie zijn geen zee-man nen, maar zee-héren!" De woorden ontlok ten een akelig gegrom aan de miskende Herbert, de kapitein. „Zee-heren mompelde hij vol afschuw onder zijn snor. Lummels zijn het! Verklede komedianten! Ik durf wedden dat ze nog niet eens in een touw kunnen klimmen....". Wij vrezen, dat de gezagvoerder gelijk had en dat zij slechte touw-klimmers waren. De heer Teutbel daarentegen had deze sport gedu rende veertig jaren bedreven, en hij gaf nu juist zen fraai staaltje van zijn kunnen te ziendat echter door niemand werd op gemerkt. Toen deze gewezen schatkaart- bezitter namelijk bemerkte, dat hij niet als lid van de bemanning aan boord kon komen, greep hij naar krassere maatrege len. Een tros van de bark Drijfijs stelde hem in staat, het dek tóch ongemerkt te betreden. bekende cijfers opgerakeld: in 1951 ver voerden de Upon ten 1,9 millioen motor voertuigen, 15,7 millioen wielrijders en 8,2 millioen voetgangers. Op de spitsuren geldt voor de autorijders een gemiddelde wacht tijd van 271/2 minuut. De heer Spat ver bond aan deze getallen de conclusie dat de IJtunnel, zowel voor auto's als voor wiel rijders zou moeten dienen. Hij noemde het wegverkeer een „stiefkind" vergeleken bij het voor Amsterdam zoveel gunstiger ver lopende vlieg- en spoorwegverkeer. De vraag of het in deze economisch moeilijke tijd wel verantwoord is zulke dure tunnels aan te leggen beantwoordde hij met de uit roep: „Wij zijn te arm om het nog zonder tunnels te kunnen doen!" Tarieven De burgemeester van Edam (met Volen- dam de grootste gemeente in Waterland) wees op het geweldige vervoer van Water land naar Amsterdam. Dagelijks worden grote hoeveelheden vis, melk, land- en tuinbouwproducten naar de hoofdstad ge bracht en dat alles via de ponten. „Zeer bitter", aldus de heer Van Baar, „zijn wij gestemd over het feit dat de bui tenponten zulke hoge tarieven hebben. Ik noem dit een tolheffing, die even onbegrij pelijk is als alle andere vormen van tol heffing," zo zei hij. Hij deed een beroep op de autoriteiten zo snel mogelijk met de tun nelbouw te beginnen en in afwachting daarvan de tarieven voor de niet-kosteloze pontveren te willen verlagen. Spoorwegtunnel De spoorwegtunnel, die de Hembrug zou kunnen vervangen, werd ter sprake ge bracht door de heer Van Hall. Hij wees op de zeer nadelige invloed van deze brug op het scheepvaartverkeer naar en van Am sterdam. Het liefst zou hij Maandagochtend de IJtunnel geopend zien om dan Maandag middag „en grand comité" de Hembrug- tunnel te gaan openen. Daarmee zou een einde zijn gekomen aan een noodtoestand, die op sommige uren leidt tot een wan hoopstoestand," zo besloot hij. De heer Thomassen tenslotte legde al zijn grieven neer in deze ene uitroep: „Noordholland ten Noorden van het kanaal is een schiereiland van Friesland." Op Woensdag 10 September zal in het „Bouwcentrum" te Rotterdam een „We genbouwdag" worden gehouden, in samen werking met de Rijkswaterstaat, de Ver eniging van Wegenbouwers en de ANWB. Prof. ir. H. T. Zwiers uit Haarlem, vice- voorzitter van het Bouwcentrum, zal een algemene inleiding houden. Verder wordt het woord gevoerd door ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, over „waterstaatswerken in het maat schappelijk verkeer", door mr. H. A. H. Canter Cremers, waarnemend voorzitter van de ANWB over „wegenbouw, veilig verkeer en tourisme" en door de heer B. J. Kerkhof, ere- voorzitter van de Vereni ging van Wegenbouwers over „vraagstuk ken bij de uitvoering van wegenbouwwer ken". ADVERTENTIE ontlat* flat Vorstelijk glas bloei Zaad. Een partij van bijna duizend kilo Nederlands mosterdzaad zal door de „Union Electric Company" te St. Louis in de Verenigde Staten gebruikt worden als brandstof voor haar stroomopwek- kingsbedrijf. Het zaad was door het Amerikaanse ministerie van Landbouw afgekeurd.Volgens de electriciteitsmaat- schappij produceert het twintig procent meer warmte dan een gelijke hoeveelr heid steenkool. Diefstal. De cijfers omtrent de behaalde resultaten bij twaalf in particuliere handen zijnde suikerfabrieken in Mid- den-Java wijzen uit, dat bij twee fabrie ken in de omgeving van Solo en drie ten Zuiden van Muria de rietdiefstallen geen grote omvang hebben, maar dat bij zeven fabrieken in het gebied van Tegal en Cheribon de diefstallen fantastische afmetingen hebben aangenomen. Van de 7000 ha van deze zeven fabrieken werden bijna 2000 ha volkomen kaal geroofd. Verkocht. De officier van justitie van het federale oppergerechtshof te Karlsruhe heeft een voorlopig onderzoek gelast tegen vier personen, die ervan worden verdacht een vervalste tekst van de contractuele overeenkomsten van Bonn tussen West-Duitsland en de Westelijke geallieerden aan de Oost-Duitse waarne mende minister-president Ulbricht, te hebben verkocht. Het viertal heet lid te zijn geweest van de nationaal-socia- listische partij. De aanklacht luidt: ver raad, vervalsing van documenten en omkoperij. Kleding. Als onderdeel van de campagne ter „democratisering van de kledij" heeft de Egyptische minister van Finan ciën verklaard, dat de ambtenaren van zijn departement in het vervolg in hemdsmouwen, met open boord en zon der fez op kantoor mogen verschijnen. De minister van Sociale Zaken is nog democratischer, hij heeft meegedeeld, dat hij niet zal aarzelen zelf het voor beeld te geven door een hoed te gaan dragen. Op 10 September zullen spe ciale commissies bijeenkomen om de toepassing der kledinghervorming na te gaan. Concurrentie. De economische medewerker van „La Dernière Heure" Jacques van van Offelen, wijdt in dit blad een be schouwing aan de Nederlandse concur rentie, waaronder de Belgische industrie op het ogenblik te lijden heeft. Hij zegt dat waar het onmogelijk blijkt de prij zen in België zelf te verlagen, men in Belgische industriële kringen thans aan dringt op het toepassen van een soort douaneheffing. Schrijver stelt echter in het licht, dat zo'n heffing gevolgd zou worden door een dergelijke maatregel van Nederlandse zijde. De verstandig ste maar moeilijkste oplossing ziet hij in een unificatie van de economische politiek in beide landen. Afwijzing. P. H. Teitgen heeft een brief aan de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, gezon den, waarin hij mededeelt de benoeming als president van het hoge gerechtshof van de kolen- en staalgemeenschap niet te kunnen aanvaarden, daar hij zich verplicht voelt aan het hoofd van zijn partij te blijven onder de huidige "poli tieke omstandigheden. Teitgen is voor zitter van de M.R.P. Vredesmacht. Op het jaarlijkse congres van het Amerikaanse Legioen, de organisa tie van oudstrijders, heeft Finletter, mi nister voor de luchtmacht, verklaard, dat de Verenigde Staten een plan voor atomische luchtstrijdkrachten hebben uitgewerkt, die „de meest verwoesten de" in de geschiedenis van de lucht vaart zouden kunnen zijn. „Wij bouwen een atomische luchtmacht op om ande ren te overtuigen ons nooit te verplich ten hiervan gebruik te moeten maken", aldus Finletter. Deze strijdmacht kon volgens de minister een vredesmacht worden genoemd. Introductie. De Verenigde Staten zullen een resolutie indienen volgens welke de Veiligheidsraad de Algemene Vergade ring van de UNO adviseert Japan tot de UNO toe te laten. Lof. De „New York Herald Tribune" heeft zich Vrijdag waarderend uitgelaten over de „Maasdam", het nieuwe passa giersschip van de „Holland-Amerika Lijn". Het schip „heeft de harten van zijn passagiers gewonnen" op zijn eer ste reis, aldus het blad, dat hieraan toe voegt: „de bedaarde snelheid van de „Maasdam" zal door vele reizigers als een zegen worden beschouwd; twintig dollar per dag voor een geriefelijke hut, het gebruik van prachtig versierde zalen en een fijne keuken is niet te overtref fen. Tenslotte roemt het blad de lage prijzen, die aan boord voor dranken worden gevraagd. Erfenis. De 42-jarige miss Mary Terry uit Bolton (Engeland) heeft een bedrag van ongeveer 30.000 pond (ongeveer 320.000 gulden) geërfd, op voorwaarde dat zij ongetrouwd blijft. Zij kreeg deze erfe nis van de oud-directeur van een spin nerij in wiens gezin zij 20 jaar als huis houdster gediend heeft. De gelukkige erfgename deelde mee, dat zij geen vrienden heeft en er helemaal op rekent, ongetrouwd te blijven. IEDEREEN weet dat water bij nul graden tot ijs uitkristalliseert en dat ijs dus water in vaste toestand is. Een dergelijk verschijnsel bestaat bij glas niet, d.w.z. glas heeft geen bepaald stollingspunt en het kristalliseert ook niet uit. En omge- wanneer zij op bepaalde wijze verhit en afgekoeld worden. Want er zijn vele glas vormers. Niet alleen de kwarts-(zand!) verbindingen, die als ruiten in onze ramen zitten, behoren hiertoe, maar ook phos- phorzuur en sommige metaalverbindingen keerd wordt glas bij hoge verhitting gelei- vormen glas. En zelfs suiker en alcohol! delijk wel meer vervormbaar, maar een bepaald smeltpunt, waarbij kristallen zich plotse ling uit hun structuur los maken, is niet aan te wijzen. Zeker, u kunt glas ook laten uitkristalliseren, maar dan is het geen glas .meer. Gooit u, als binnenkort de kachel weer brandt, maar eens een stukje glas in het matig brandende vwir. Door de langdurige verhitting vindt dan kristallisatie van de stof plaats, zonder dat de vloeibare toestand wordt bereikt. Maar alle glasachtige eigen schappen zijn dan ook meteen verdwenen. Dat kunt u de volgende dag constateren, wanneer u een steenachtig klompje uit de asla vist. Dan is het géén glas meer! Glas moet niet anders worden beschouwd dan als een sterk ondergekoelde vloeistof. Goed beschouiod is glas ook eigenlijk geen stof, maar een toestand. Een toestand, Waarin vele stoffen komen te verkeren En dan natuurlijk niet te ver geten de plastische kunststof fen waarvan kledingstukken worden vervaardigd. Die zijn dan wel niet doorzichtig, maar de stoffen bevinden zich toch wel in een „glazige" toe stand, n.l. die van een onder- gekoelde vloeistof. Een uiterst taaie en stevig aanvoelende vloeistof, weliswaar, maar tóch een vloeistof. Hetgeen een onaangename overweging moet zijn voor degenen die hun lichaam met deze stoffen bedekken. Zij kunnen echter gerust zijn, want in normale omstandigheden zul len zij deze vloeistof nimmer zien vloeien of druppelen. O ja, nu we het over druppels hebben, moeten we u ook eens een vis laten zien, die daarmede zijn prooi naar beneden schiet. Dat zal dan morgen geschieden. (Nadruk verboden) H. PéTILLCU.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2