Van Heusden wereldkampioen achtervolging bij amateurs pr Wat KAN kan kan KAN alleen I. KAN Campana in halve finale verslagen CYCLESTAR Firma J. DE GRAAF Nederland en Israël delen de punten Speciale horloge-aanbieding -Clowntje Rick S.C. Haarlem kan de onderste plaats nog ontlopen Nachtalarm VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 Wereldkampioenschappen wielrennen in Parijs Patterson wereldkampioen Sprint Sacchi verloor Bakker uitgeschakeld Voetbal League-uitslagen FIDE-schaaktournooi Motorsport Benifice-wegraces op circuit in Zandvoort Schaatsen rijden Dick Button werd professional Voor de kinderen Honkbal dit weekeinde Volleyball Wereldkampioenschappen Zeilen Nationale wedstrijden van Haarlemse Jachtclub Eerste beiaardexamen in Nederland FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin De Italiaan Campana won gisteravond op de Pare des Princes-baan in Parijs van Newton de derde plaats bU de wereldkampioenschappen in het nummer achtervolging voor amateurs. Daarna werden Van Heusden, die voor de ere-tribune startte, en we reldkampioen De Rossi voor de finale aan de start geroepen. Een uur van tevoren had Van Heusden nog vol vertrouwen uitgeroepen: „Ik klop hem", maar toen hU aan de start stond, was hij toch wel zeer nerveus. Zoals gewoonlijk had Van Heusden een langzame start cn na één ronde lag hij zelfs 10 meter achter. Die achterstand werd nog groter in de tweede ronde, toen hij zeker 25 meter achter lag. Na de derde ronde was de situatie dezelfde gebleven en ook na de vierde ronde was er geen verandering in de positie. Na de vijfde ronde echter kwam Van Heusden pas op dreef en toen liep hU zeker tien meter in. In de zesde ronde had hij zijn achterstand geheel weggewerkt, zodat hij met 5 meter voorsprong over de streep ging. In de zevende ronde zette Van Heusden scherp aan en plotseling liep hij zeker 25 meter in op de wereldkampioen. Na de voorlaatste ronde kroop De Rossi over de baan, volkomen uitgeput en toen de bel luidde, gaf de Italiaan de strijd op. HU was volkomen geslagen en bijna werd hij nog door Van Heusden ingehaald. Van Heusden vertrok niet snel in de halve finale tegen Campana, die juist een snelle start had en vijf meter voorsprong verkreeg na een ronde. Dit verschil bleef in de tweede ronde gehandhaafd en na drie ronden was de Italiaan bijna 10 meter in gelopen op Van Heusden. Maar nu was de Amsterdammer blijkbaar warm gelopen en met de regelmaat van een klok bleef hij doordraaien, terwijl Campana het tempo moest verminderen. En dit had tot gevolg, dat Van Heusden na vijf ronden ruim drie meter voorsprong had. In de daarop vol gende ronden in totaal moesten er negen worden gereden vergrootte Van Heus den voortdurend zijn voorsprong, respec tievelijk tot 10, 20, 40 en 70 meter. De tijd van Van Heusden bedroeg 5 min. 9 4/5 sec., op de vijfde seconde af precies dezelfde tijd als in de kwarteindstrijd de vorige dag. Gillen won voorts van Glorieux in de sprint om de derde plaats achtervolging voor professionals. En na de ineenstorting van De Rossi bij de amateurs kreeg men hetzelfde toneel te zien bij Bevilacqua. De tweede Italiaanse titel ging verloren op deze zomeravond. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat Bevilacqua, die zijn voorsprong geleidelijk opvoerde tot 25 meter na zeven ronden, winnaar zou worden. Maar de wereldkam pioen was, evenals De Rossi, te snel begon nen. Na de achtste ronde bedroeg het ver schil 20 meter en een ronde later waren er weer een 5 meter afgeknabbeld. Toen er nog twee ronden te rijden waren had Patterson zijn achterstand tot op 5 meter ingehaald. In de voorlaatste ronde nam de Australiër een kleine voorsprong. En toen de bel luidde voor de laatste ron de en iedereen begreep, dat Patterson ongetwijfeld de sprint zou winnen, zakte Bevilacqua volkomen in elkaar. Hij gaf de strijd op en werd nog bijna door Patterson ingehaald. Dit was een fraaie en sterke overwinning van de Australiër. De tijd van Patterson be droeg 6 min. 27 sec., die van de Ita liaan 6 min. 36 2/5 sec. Ondersteund door drie man zocht Bevilacqua zijn cabine op, terwijl Patterson op dat ogenblik zijn ere-ronde reed. ADVERTENTIE Degenen, die een uur voor de aanvang van de wedstrijden van Donderdagavond getuigen waren van de val, die Van Vliet tijdens de training maakte en waarbij hij zich ernstig bezeerde, vreesden, dat hij in de kwart eindstrijden van het sprintnum mer der professionals niet voldoende her steld zou zijn om zich geheel te kunnen geven tegen de geroutineerde en zeer slimme Italiaan Bergomi en tegen de En gelsman Bardsley. Toen de voorband tijdens een trainings- rit van Van Vliet sprong, duikelde Mock- ridge over hem heen. Do Australiër was er goed af gekomen, maar het rechterbeen van onze landgenoot zat vol schaafwonden, waarvan hij veel last had. In zijn rit tegen Bergomi en Bardsley mocht bij loting Bardsley de kop nemen, gevolgd door Bergomi en Van Vliet. Men kroop over de baan en toen Van Vliet in de tweede bocht de snelheid opvoerde, klaarblijkelijk met het doel niet te vallen, plofte Bergomi, die niet het tempo had op gevoerd, naar beneden. En ook hij liep schaafwonden op. De rit moest worden overgereden. In de, volgende rit had Bergomi de kop, Van Vliet lag tweede en de Engelsman derde. Op het rechte einde ving Van Vliet de aanval van Bardsley, die uit derde po sitie kwam, voortreffelijk op, ging 'om Ber gomi heen en won gemakkelijk met een tüd van 12 sec. over de laatste 200 meter. Harris plaatste zich van kop «af demar rerend, gemakkelijk in de halve eindstrij den met een tijd van 11 3/5 sec. over de laatste 200 meter. Von Buren eindigde op een lengte, Gosselin was nergens. Patterson bewees opnieuw zijn snelheid en vooral zijn enorme kracht, toen Bellenger hem en Gillen verraste en uit derde positie demar reerde. De Fransman nam enkele meters en Gillen zette de achtervolging in met Patterson aan zijn rijwiel. De Australiër won op het laatste rechte eind met enkele forse trappen zoveel ter rein, dat hij gemakkelijk zegevierde. Met Jan Derksen werd het mis in zijn rit tegen Senfftleben en Plattner. Van combine was geen sprake, de drie deelne mers reden volkomen voor eigen kans. Senffteleben hield tussen hem en Derksen, die in tweede positie lag, zeker een af stand van 15 meter. Derksen kleefde aan het wiel van Plattner. Toen op het rechte eind tegenover de ere-tribune Senfftleben krachtig demar reerde, passeerde hij met drie, vier trappen op de pedalen beide tegenstanders. Hij ging zo snel door, dat noch Plattner, noch Derksen maar ook enige kans kregen om ztfn achterwiel nog te pakken te krijgen. Harris, Van Vliet, Patterson en Senfft leben plaatsten zich dus onmiddellijk in de halve finales. De overige renners, onder wie Derksen, kregen nog een kans om zich te plaatsen in de herkansing. Bij de amateurs werd de titelhouder en tevens Olympisch kampioen Sacchi geklopt door de Engelsman Peacock en de Austra liër Baker. De beide laatste sprinters slo ten Sacchi voortdurend in, tot grote woede van het publiek. Sacchi protesteerde fel te gen de samenwerking van Peacock en Ba ker, toen hij van de fiets stapte. Maar de commissarissen trokken de schouders op, daar was niets tegen te doen. Mockridge won zijn kwarteindstrijd zo als hij wilde en Hijzelendoom leverde een felle strijd tegen de snelle Morettini in de derde rit, die onze landgenoot verloor met slechts 1/5 wiel verschil. De Fransman Lemoigne eindigde als derde. Dat deze rit zeer snel was geweest bewees de tijd, die over de laatste 200 meter werd afgedrukt: 114/5 sec. Cox won de laatste kwart eind strijd. In de herkansing van de wedstrijd achter grote motoren reed Bakker achter De Graaf even matig als Woensdagavond in ADVERTENTIE CfCLk£ZZC, RIJWIELEN f j. DE GRAAF KLEVEfXPARkWEG 2* .HAARLEM Het meest betrouwbare rijwiel. Ziet onze grote sortering. (bromfiets) Op zijn 8000 km lange tocht door Europa bereed Johan Bodegraven een Cyclestar. U weet: wat Johan Bode graven doet is goed. Dus koop óók een Cyclestar. Losse motorƒ239. Compleet met speciaal rijwiel ƒ359. Voor Cyclestar en Berini is betaling in overleg mogelijk Hoofdvertegenwoordiger: KIcverparkwcg 2 Haarlem Tel. 11757 de serie. Na aanvankelijk op de tweede plaats te hebben gelegen achter de Zwit ser Diggelmann capituleerde onze landge noot onmiddellijk toen van achter uit het veld de beide Fransen Lesueur en Lemoine bombardeerden. Vooral Lemoine en Lesueur waren het veld gemakkelijk de baas en gaven alle andere deelnemers, Diggelmann niet uitge sloten, een of meer ronden achterstand. Niet minder dan 10 stayers kwamen voor de herkansing op de baan, maar behalve Lemoine, die de rit won in de zeer snelle tijd van 1 uur 18 min. 51,2 sec. en Lesueur, die in de laatste ronden door zijn landge noot gedubbeld werd, brachten de andere deelnemers er weinig van terecht. Diggel mann wist zich derde te plaatsen, zodat in de eindstrijd de volgende stayers aan de start zullen verschijnen: Besson, Meier, en Diggelmann (allen Zwitserland), Loh- mann en Schorn (beiden Duitsland), Le moine en Lesueur (beiden Frankrijk), Ver- schueren (België) en de titelhouder (Pronk) (Nederland). De Best werd uit de strijd genomen door Paillard toen er nog" 10 ronden te rijden waren. Bakker eindigde als zesde met zeven ronden achterstand. In de herkansing van het sprintnummer voor amateurs werd Hijzelendoom uitge schakeld door de Italiaan Pinarello. Maar Jan Derksen wist zijn herkansing bij de profs tegen Von Buren, Gillen en Bergomi te winnen. Voor de halve eindstrijden hebben zich geplaatst: Van Vliet en Derksen, Harris, Senfftleben, Patterson en Plattner. De uitslagen van de Donderdag in de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Tweede divisie: Notts CountyRother- ham United 21. Derde divisie Zuid: Colchester United Reading 21; Leyton OriëntCoventry City 12; Shrewsbury TownBrighton and Hove Albion 00. In de achtste ronde van het FIDE landen schaaktournooi in Helsinki is in groep B de wedstrijd NederlandIsraël in een gelijke stand (22) geëindigd. De gedétailleerde resultaten luiden: Van Scheltinga—Czerniak 1—0; Cortlever—Po- radh 01; Donner—Oran 1—0; Kramer Aloni 01. De overige resultaten waren: Groep A: TsjechoslowakijeFinland 3Vj14; Ver. StatenHongarije 2—2; Argen tiniëZweden 2—0 (2 part. afgebr.); Rusland West-Duitsland 3—0 (1 part. afgebr.). Groep B: Groot BrittanniëOost-Duits- land 2%1%; PolenCuba 31; Italië Denemarken 2%1%. Zaterdag wordt de negende en laatste ron de gespeeld. Voor de zevende ronde werden enkele af gebroken partijen gespeeld. In groep A won Rusland de vierde partij tegen Finland, zodat Rusland de wedstrijd met 3Vawon. In groep B sloeg Groot-Brittannië Polen met 31. De afgebroken partijen in de ontmoetin gen JoegoslaviëTsjechoslowakije en Joego slaviëZweden werden niet beëindigd. De standen luiden: Groep A: 1. Joegoslavië 16 pnt. (plus een afgebr. partij); 2. Ver. Staten 15 (plus een afgebr. partij); 3. Rusland 14VI; 4. en 5. Ar gentinië en Hongarije 13 pnt.; 6. Tsjecho slowakije 11 pnt. (plus een afgebr. partij); 7. Zweden 10% pnt. (plus een afgebr. partij); 8. West-Duitsland 9 pnt.; 9. Finland 8 pnt. Groep B: 1. Nederland 17% pnt.; 2. Israel 15Mi pnt.; 3. Denemarken 14Mi pnt.; 4. Cuba 12% pnt.; 5. Oost-Duitsland 12 pnt.; 6. Polen 11% pnt.; 7. Oostenrijk 11 pnt.; 8. Groot Brittannië 9% pnt.; 9. Italië 8 pnt. Groep C: 1. Brazilië 18% pnt.; 2. Grieken land 13% pnt.; 3. en 4. Zwitserland en Noor wegen 13 pnt.; 5. en 6. Saar en IJsland 12% pnt.; 7. Luxemburg 1 pnt. Grote deelname Ten bate van de nabestaanden van de op elf Juli in Duitsland tijdens training voor internationale races dodelijk verongelukte Nederlandse kampioen motorrenner Lous van Rijswijk zullen op Zondag 7 September op het circuit in Zandvoort nationale bene- fice-wegraces worden gehouden. Voor deze races hebben bijna alle Nederlandse junio ren en senioren ingeschreven. Het overlijden van de 33-jarige Lous van Rijswijk heeft niet nagelaten in motorkx-in- gen grote indruk te maken. De deernis voor mevrouw Van Rijswijk, die met drie kin deren (van 3, 6, en 8 jaar) vrijwel zonder in komen achterbleef, was algemeen. De lage verzekeringspremie, die in Duitsland bij motori-aces voor dodelijke ongelukken wordt uitgekeerd (slechts 3000 mark), was daarvan deels de oorzaak. De KNMV heeft thans met veel succes een beroep gedaan op de Nederlandse mo torrenners belangeloos aan de komende wed strijden deel te nemen. Er zullen derhalve geen startgelden of prijzen worden uitge keerd: slechts een oorkonde aan de renners, waax-op vermeld staat, dat zij voor de na bestaanden van hun verongelukte collega, die van het racen zijn beroep had gemaakt, belangeloos aan de races hebben deel- genomen. Op het programma staat zowel voor junio ren als senioren races in de 125, 250, 350 en 500 cc.-klassen. De middag zal om ongeveer vijf uur besloten worden met een race voor motoren met zijspan. Voor de zesde Airbonne-wandeltocht die op 6 September in Oosterbeek zal worden gehouden, bestaat veel belangstelling. Men vex-wacht, dat het aantal wandelaars van 7500 in 1951 dit jaar overschreden zal worden. ADVERTENTIE Zaterdag 30 Augustus Laatste dag van de „Ancre" üongens Polshorloge11.65 „Ancre" Meisjes Polshorloge 13.45 „Ancre" Heren Polshorloge14.95 Juwelier - Horloger BARTELJORISSTRAAT 2, HAARLEM De wereld- en Olympische kampioen kunstrijden, de Amex-ikaan Dick Button, is professional gewoi'den. Op elf September zal hij zijn debuut maken in een ijsshow in Madison Square Garden in New Yoi'k. Button, die 22 jaar is, verwierf in 1949 de James Sullivan Memox-ia- Trophy, beschik baar gesteld voor de meest verdienstelijke Amex-ikaanse amateui'-athleet van het jaar. Hij is twee maal Olympisch kampioen, vijf maal wex-eldkampioen en zeven maal kam pioen van Amerika geweest. NEDERLAND—ITALIë. De Italiaanse ploeg, die 30 en 31 Augustus in Schevenin- gen een tenniswedstrijd speelt tegen Neder land, zal bestaan uit Cucelli, Rolando en Marcello Del Bello, Pautassi en Petrangeli. c Dat was me daar een herrie! Verschrikt liepen ze allemaal door elkaar; zo'n onrustige nacht hadden ze toch in tijden niet gehad! En wat was er nu eigenlijk aan de hand? Dat vroeg oom Tripje oofy. Toen zei Bunkie, hoe hij'wakker was geworden door het blaffen van Krulletje, en hoe hij toen uit bed was gegaan om te kijken. „Ik dacht, dat er soms iets aan de hand was!", zei hij. Ja, nu hoorden ze eigenlijk ook pas, hoe de hond tekeer ging.... in de verwarring hadden ze daar niet op gelet! „We zullen eens gaan kijken, wat dat beest mankeert", zei oom Tripje. Met zijn allen daalden ze de trap af en ze openden de keukendeur. Daar stond Krul letje woedend en hevig te blaffen aan één stuk door. „Nou nou, .wat is, er aan de hand, Krulletje?", zei Bunkie. Krulletje bleef maar doorblaffen; hij probeerde tegen het keukenraam op te springen. En toen zagen ze het: buiten, op het raamkozijn, zat een kat! „Zo, is het dat?", zei oom Tripje. „Moet je daar zo'n herrie voor maken en ons allemaal de schrik op het lijf jagen, midden in de nacht?" Hij klopte tegen de ruit; de kat sprong van het kozijn en verdween; toen kalmeerde Krulletje. „Je bent me 'n mooie!", zei Rick. „Ga gauw op je kussen, en slapen!" De laatste ronde in de eerste klasse honk balcompetitie is voor de onderste plaats uitermate belangrijk. Zowel SC Haarlem als Blauw Wit kunnen dit weekeind definitief onderaan komen, waarbij de kansen der Amsterdammers om zich te redden iets guns tiger staan. zy hebben één punt voorsprong op de Sportclub. Dit ene punt zou echter wel eens te kort kunnen, zijn, als de Haarlemmers Zondag morgen om 10 uur in het Nooi-dersportpark van Schoten zouden winnen, iets, wat ge zien de resultaten van de laatste weken niet geheel tot de onmogelijkheden gerekend behoeft te worden. Zaterdagmiddag ontvangt HHC even eens in het Noordesportpai-k Blauw Wit. Winnen de Amsterdammers dan zou de Sportclub i-eeds definitief het kind van de rekening zijn. ABC—RCH en OVVO—VVGA zal wel door de thuisclubs gewonnen worden. De belangrijke wedstrijd in de tweede klasse tussen SC Haax-lem 2 en Schoten 3 wordt Zatex-dagmiddag op het terrein van OG aan de Vergierdeweg gespeeld. Winnen de Schotenaren dan is een beslissingswed strijd tegen RFC nodig om uit te maken wie naar de overgangsklasse promoveert. Is er een ander resultaat dan promo veert RFC. Voor de promotie tweede klasse kunnen Zondag eveneens de beslissingen vallen, het geen een compliment waard is voor de competitieleidex-, Immers OG, dat vorige week, zij het onder protest, van SC Haarlem 3 won, gaat Zondagmorgen om 12 uur op bezoek bij DSS aan de Schalkwijkerweg. Afgezien van het protest zou OG bij een overwinning px-omoveren. In de andere afdeling gaan de HCK- reserves Zondag om 10 uur op bezoek bij Zandvoortineeuwen. Vorige week won HCK met 262 van DIO. Het zal dit keer wel wat meer tegenstand ontmoeten en met klein verschil winnen. Zou dit lukken dan promo veert ook HCK 2 naar de tweede klasse. De uitslagen van de Donderdag gespeelde wedstx-ijden in het tournooi om de wereld kampioenschappen volleybal in Moskou luiden: Dames: RuslandHongarije 30 (152, 15—5, 154); Bulgarije—Frankx-ijk 3—1 (15—6, 5—15, 15—4, 15—10); Tsjechoslowa kije—India 3—0 (15—1, 15—0, 15—2). Heren: IndiaLibanon 30 (157, 1511, 15—12); Roemenië—Fx-ankrijk 3—2 (15—12, 15—11, 14—16, 11—15, 15—9). Hasselt is een klein en weinig opwin dend plaatsje in het Belgische deel van Limburg, dat wil zeggen in een provincie, die de Belgen Limburg noemen. Het zal ongeveer even groot zijn als bijvoorbeeld Almelo of Zwolle en men kan er zich, voorzover ik heb kunnen mei'ken, slechts over twee dingen verbazen: dat de ca feetjes zo lang open blijven in de eex-ste plaats en ten tweede, dat er toch niemand in die cafeetjes zit, als men er na een uur of tien, half elf komt. Er is tegen die tijd ook op straat vrijwel niemand meer te zien en toen ik er dus om elf uur 's avonds binnenkwam bood Hasselt geen levendige, mondaine aanblik. Minder nog: er was nie mand. Het hotelwezen wex-d op dat ogen blik beheerst door een dromerige nacht portier, wien het ovexreiken van een ka mersleutel al lang niet makkelijk meer viel. Toen ik de kleine kamer het matig ge zellige aanzien van een bewoonde hotel kamer had gegeven daalde ik af om nog even een korte avondwandeling te maken. Ik legde de sleutel zachtjes neer bij de portier, die weer onbezorgd vex-der aan het dromen was en stortte mij in het nachtleven. Dat was inmiddels opge luisterd door een oxxde man, die zijn hond uitliet en een eenzame, zingende soldaat. Ik wandelde een kwartiertje door de goed verlichte straten en draaide toen om bij een brug, die lag over iets, dat ik in het donker niet als een riviertje of een kanaal kon ondei*scheiden. Bij die brug was het zo donker, als het maar kan zijn op een onweersachtige zomeravond en de hele atmosfeer leek geschapen om een vx-edig plaatsje als Hasselt goed tot zijn recht te laten komen. Terwijl ik terugliep was alles nog dood stil. Een kop koffie in een uitgestox-ven cafeetje kon de indruk van nachtelijke rust en onverstoorbare provincie-stadjes sfeer niet wegnemen. Maar toen ik weer op straat stond dreunde uit de verte la waai. Eerst heel zacht en ver verwijderd, maar daarna steeds dichterbij komend. Het leek, toen het heel dichtbij was, haast een straalvliegtuig, maar het bleek een zwarte, enorm grote auto, dde met zeker honderd twintig kilometer snelheid door de hoofd straat gierde. Toen het ding naast mij was scheen het opeens al zijn extra opgespaar de lawaai-mogelijkheden in te schakelen; de huizen dreunden en de ruiten trilden van het geweld. Maar de chauffeur had slechts besloten, plotseling te remmen voor een bedaard wandelende gendarme. De goede ordebewaarder draaide zich ge alarmeerd om en keek in het donkere ge zicht van de chauffeur, die hem kennelijk iets vroeg. Toen ik dichtbij was hoox'de ik de gendarme nog steeds wat verschrikt, maar gedienstig uitleggen, wat nu de kort ste, beste weg was naar Luik. De chauffeur knikte telkens kort, als om aan te geven dat hij het begreep en Kwam ook verder niet tot dankbaai'heidsuitingen, toen de verklaring afgelopen was en hij inschakel de om weg te rijden. Brullend zette de auto zich weer in gang en terwijl de gendarme en ik haar een beetje vex-baasd nakeken zagen wij achter op de wagen een boi'dje met „CD" en een klein metalen vlaggetje met een hamer en een sikkel er op. De gendarme en ik keken elkaar aan. Bijna een minuut lang. Toen zei hij: „Allemachtig, a'k da gewete had, had ik 'm naor Aoken gewezen". Spijtig keken wij de hoofdstx-aat af, waarin het geweld nu weer langzaam af nam. E. P. Zaterdag en Zondag aanstaande worden op het Noorder Buiten Spaarne en de Mooie Nel de jaarlijkse nationale zeilwedstrijden van de Haarlemse Jachtclub gehouden. Op de eerste dag wordt om half drie be gonnen, tex-wijl de eerste start op Zondag ochtend om half elf uur plaats vindt. Daar na volgt nog een tweede start om half twee. Het programma bevat wedstrijden voor de Valkenklasse, 12 m.2 Sharpieklasse, 16 m.2 Eenheidsklasse, Vrijheidsklasse Olympia- jollen, 12 voets jollen A en B. en de Jeugd- klasse. Voor de verschillende klassen zijn vele inschrijvingen binnengekomen zoals van de vereniging Loosdrecht, de Kaag, Braasse- mermeer, Amsterdam, de Schinkel, Haax-lem- se Zeilvex-eniging, De Koenen, de Onderlinge, Uitgeest, Aalsmeer, Watervrienden, Zaan- landse Zeilvex-eniging, Het IJ, De Nieuwe Meer, Het Spaarne, Het Nieuwe Diep en Pampus. Maandag 1 October wordt voor de eerste maal in Nederland een examexx beiaardspel en campanologie (klokkenkennis) afge nomen. Het examen wordt gehouden te Utrecht onder auspiciën van de Nederland se Klokkenspel Vereniging. Een staats examen op dit gebied bestaat nog niet. De commissie, die één candidaat zal examineren, bestaat uit dr. W. van der Eist, voox-zitter; Wouter Paap, Arie Peters, Geox-ge Stam en Ferd. Timmermans, leden. Het px-actisch gedeelte geschiedt op de Domtoren, het theoretische in het conser vatorium. vertaald uit het Engels. 27) Zittend op de boomstronk keek ze naar het rusteloos voortstromende water van de gezwollen rivier en ze was zó in gedachten verdiept, dat ze niet merkte, dat Mark na derbij was gekomen en haar stond gade te slaan. Toen ze hem ontdekte, kwam er een hevige blos op haar wangen en verschrikt sprong ze op. „Dag Markstamelde ze verlegen. „Ik wist niet, dat je vandaag zou komenje bent vroeg, hè?" Mark zag, hoe ze zich met moeite van haar verlegenheid herstelde, en verwon derd vroeg hij zich af, waaraan ze had zit ten denken, terwijl ze daar zo naar de rivier zat te staren. Hij voelde, dat er iets was, waardoor ze niet zichzelf kon zijn, en hij was er van overtuigd, dat het niet alléén met het paardrij-ongeluk te maken had. Hij glimlachte en wachtte op een lachje van haar. Hij was blij, toen er werkelijk op haar gezicht een lach doox-brak. De aan wezigheid van Toni op Floriana bezorgde hem meer dan eens hoofdbrekens. De sfeer daar deugde niet s,.voor een meisje van Toni's kaliber. Hoewel hij nooit precies kon ontdekken, wat de sfeer onprettig maakte, voelde hij intuïtief dat er iets niet deugde. Het was waarschijnlijk zijn instinct van dokter, dat hem snel deed aanvoelen, dat er ex-gens iets verkeerd was. Bovendien had Toni's gezicht hem thans duidelijk de in druk gegeven, dat er iets aan de hand was. Hij liet niet merken, dat haar glimlach voor hem een opluchting was en zei zo noncha lant mogelijk: „Fisk belde me vanmorgen op eigen houtje op en het leek me goed eens even naar je te komen kijken, om er zeker van te zijn, dat alles in orde was. Dokters en verpleegsters zijn de eerste mensen om te behandelen, als hun zelf iets ovei-komt. Ik had je zeker niet op dit vroege uur op deze plek bij de rivier verwacht. Is dat een reactie op de schok of had je behoefte aan een eenzaam plekje om na te denken „Ik wilde nadenken," antwoordde Toni lachend. En met een uitnodigend gebaar voegde ze er aan toe: „Kom naast me zit ten en kijk me niet aan, alsof ik een patiënt van je ben Je bent er nu al wel achter gekomen dat ik niets gebroken heb. Ik heb alleen wat blauwe plekken en mijn spieren doen me pijn. Misschien dat je daartegen een middeltje hebt Er kwam een lach op zijn gezicht en hij zag er jongensachtig uit. Toni voelde zich nu ze van de schrik bekomen was eigenlijk blij dat hij hier thans aanwezig was. Ze voelde zich altijd veilig bij Max-k en meer dan voorheen had ze dit gevoel van veiligheid thans nodig. „Ik hoop het," antwoordde hij langzaam, terwijl hij naast haar op de boomstronk ging zitten. „Fisk maakte zich erg bezorgd over je. Carlos schijnt gisteravond in alle staten te zijn geweest en Nigel er van be- schudigd te hebben, dat hij met opzet de paarden aan het schrikken heeft gemaakt. Geloof je, dat daar iets in zit?" In het nuchtere morgenlicht leek deze beschuldiging volkomen onaanvaardbaar. Toni schudde haar hoofd ,,'t Is natuurlijk waanzin. Waarom zou Nigel mij mijn nek willen laten breken? Ik laat hem geen for tuin na!" „In zekere zin verstevig je zijn positie ten opzichte van mevrouw Burden zelfs, als de oude vrouw kans ziet haar zin door te drijven," mex-kte Mark met een raadsel achtig lachje op. „Dat is de ellende met die Zuiderlingen, zodra ze zich ergens over op winden, kent hun neiging tot overdrijven geen grenzen meer." „Ik wil je zeggen, dat deze Zuiderling mij zijn liefde verklaard heeft en dat ik hem niet heb afgewezen," zei Toni enigszins fel, omdat ze zich geïrriteerd voelde over de verachtelijke klank in Mark's stem, bij het noemen van het woox-d „Zuiderling". En wat overdrijving betreft, ik kan je zeggen, dat het maar een haartje gescheeld heeft, of we hadden béiden onze nek gebx-oken." „Het spijt me," was Marks' antwooi'd en zijn stem klonk koel. Hij scheen opeens mijlen ver verwijderd te zijn van de pla gende, lachende Mark, die zo juist nog met haar gesproken had. Toni voelde, dat hij geschokt was door hetgeen ze hem had verteld, maai' hoe diep dit ging, kon ze na tuurlijk niet weten. Zo pas nog had ze er met hem over willen praten, hem haar ge voelens van twijfel willen toevertrouwen, en door hem gerustgesteld willen worden. Maar de verachtelijke klank in zijn stem had haar op doen komen voor deze Zuidex-- ling, die in haar tenslotte toch gevoelens gewekt had, die niet zonder meer af te wij zen waren. Hoe zou Mark het kunnen be grijpen? Hij was een conventionele Engelse dokter, ze kende zijn type maar al te goed. Hij zou het bespottelijk vinden, dat ze zich aan Carlos bond, als ze niet helemaal zeker van zichzelf was. Voor hem waren de din gen duidelijk wit of zwart, hij kende geen nuances.Ze kon het zich niet voorstel len, dat Mark in twijfel zou zijn over een vrouw. Als hij van een vrouw hield, zou hij met haar willen trouwen, en daarmee was voor hem de zaak klaax\ Hoe zou ze hem de wonderlijke magnetische aantrekkings kracht, die Carlos al deze weken al op haar uitoefende, kunnen verklaren? Hoe zou ze hem duidelijk kunnen maken, dat Carlos het verlangen naar romantiek, dat in iedere vrouw sluixnerde, beantwoordde en dat ze ondanks het feit, dat ze er niet helemaal zeker van was, of ze van hem hièld tóch zijn liefkozingen had beant woord, toen ze half versuft van de schrik in zijn armen had gelegen? Ze kon zich de uitdrukking van niet- begrijpen en verachting in zijn grijze ogen voox-stellenMark was niet het soort man, dat een compromis kende „Hij is hoe dan ook méér man dan Nigel," voegde Mark er op effen toon aan toe. Ze voelde iets van spot in hem en er kwam een blos op haar wangen. „Bovendien staat hem geen groot ver mogen te wachten, voor zover ik weet, Max-k," zei ze scherp. „Jij, kleine dwaasbegon hij, maar hield dan abrupt op. Waarom zou hij met haar praten? Alle verpleegsters waren het zelfde. Ze moesten in het dagelijkse leven altijd zo nuchter en practisch zijn, dat ze zich niet halsoverkop in élke romance stortten. Natuurlijk had ze deze knappe, donkex-e, hartstochtelijke Zuiderling niet kunnen weerstaan. Mark vond Cax-los niet zijn type, maar hij kende hem tenslotte weinig. Nigel vond hij véél erger, maar ook hem kende hij weinig. Eigenlijk was zijn oordeel over deze mensen dus op niets gebaseerd. De hele sfeer van Floriana was tè exotisch, tè wonderlijk, naar Mark's smaak. Maar wat had het voor zin, Toni te zeggen, dat ze dwaas handelde? Carlos wist met vrouwen om te gaan, dat had hij uit de diverse praatjes op de Club wel kunnen opmaken, hl ij stond bovendien in hoog aanzien bij de oude mevrouw Burden, wat voor zijn capa citeiten pleitte. Oppervlakkig gezien was er dus eigenlijk niets aan te voeren tegen een verloving van Carlos met Toni, ook al was het Mark onbehaaglijk te moede „In ieder geval mijn beste wensen, ik hoop dat je gelukkig zult worden," zei hij enigszins stijfjes. Hij moest om zich zelf lachen en voegde er aan toe: ,,'t Spijt me Toni. Trek je niets van mij aan. Ik doe als of ik een oude oom uit de Victoriaanse tijd ben. Ik denk, dat ik bevooroordeeld ben, omdat ik je een aardig meisje vind en we beiden uit Londen komen. Twee Londense mensen, verzeild in al dit exotische ge doe Hij maakte met zijn handen een gebaar in de richting van de bergen en het land schap. De zon stond intussen al hoog aan de hemel en er heerste een vochtige hitte. „Wat zegt mverouw Burden er van? Is ze er mee ingenomen? Ze schat Carlos zeer hoog en hierdoor blijf jij natuux-lijk op FlorianaToen ze niet dadelijk ant woordde, voegde hij er aan toe: „Zijn er al acute trouwplannen?" Deze laatste woorden brachten iets van paniek in Toni teweeg. Deze vx'aag paste volkomen bij Mark's stijl. Bij hem waren intrige, geheimhouding en dergelijke uit gesloten. Hij was kennelijk over de eex-ste schok van het nieuws heen en een gebroken hart was er zeker niet bij hem in het spel. Hij vroeg zich alleen maar af, of ze nog zou trouwen, voordat hij van het eiland weg ging. Er was hier geen sprake van een dokters-verpleegsters-geschiedenis. Ze voel de iets in haar wezen, dat Mark had be schouwd als een steunpilaar, ineenschi'om- pelen. Natuux-lijk, hij had een meisje in Engeland, dat op hem wachtteWat kwam het er voor hem op aan, wat een Engels verpleegstertje, dat hij toevallig op Floriana ontmoet had, verder met haax- leven ging doen? Het was echter waar, dat ze zich verbonden hadden gevoeld in deze tropische wereld door Londen en hun ge lijke opvattingen over diverse dingen!; (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6