Bloemencorso trok weer grote belangstelling Ceta-Sam. vkklmWcÊJ» mmMM Agenda voor Haarlem Wereldnieuws TROPEN J De radio geeft Dinsdag C.N.V. bespreekt sociaal- politiek programma PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND PSANO Toch ió het zo Geluid en tijd 2 Friese instructies tegen kinderverlamming Nederlandse toerist in België door auto aangereden en gedood In Korea gesneuveld De verjaardag van Prinses Wilhelmina Kerkelijk Nieuws Voorzitter M. Ruppert over relatie vakbond-politiek Engelsen bezochten graven hunner gevallenen Gezin van drie personen om het leven gekomen Ballonrace besloot „Breda-Oranjestad" Arbeidersbehuizing in Vriescheloo uitgebrand Heringa Wathrich ALPHENAAR'S Pianohandel maandag i september 1952 Het aantal vreemdelingen, dat Zaterdagmiddag belangstelling had voor het jaar lijkse bloemencorso van de Stichting Haarlems Bloei, zal ongetwijfeld minder ge weest zijn dan vorige jaren, toen het corso vroeger gehouden werd en wel tot besluit van een bloemenweek, doch daarentegen hebben talloze Haarlemmers van hun be langstelling blijk gegeven, zodat het getal toeschouwers langs de route niet minder was dan in het verleden. De drukte concentreerde zich vooral op de Grote Markt, waar de oud-burgemeester de heer M. A. Rcinalda, thans Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers en de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard met andere genodig den de stoet gade sloegen. Het bestuur van Haarlems Bloei zal wel tot de conclusie gekomen zijn, dat het corso een vast punt op -het programma moet blijven. Het is te hopen dat dan voortaan meer particuliere auto's zullen verschijnen. In de stoet van Zaterdag stak het aantal zaken, dat reclame maakte, ver uit boven het aantal particulieren. Evenals vorige jaren begon het corso op de Spanjaardslaan. Er waren maatregelen getroffen dat de wagens terstond gekeurd werden en toen het sein van het vertrek ge geven werd, waren de prijzen bekend. Vorige jaren werd de uitslag na de eerste helft van de route bekend gemaakt. Het aantal juryleden was uitgebreid en er waren drie groepen gevormd. Padvinders verleenden hulp bij de opstelling en ge durende de mars. Via de Dreef en de Grote Houtstraat be reikte het corso de Grote Markt en via het centrum ging de stoet naar het noorden, via de Generaal Cronjéstraat. Bij de Zaa- nenlaan werd gekeerd; via de Marnix- straat en Velserstraat werd het Klever park bereikt. Verder ging men via het Kenaupark, Gedempte Oude Gracht, Gier straat, Wagenweg naar Den Hout, waar de stoet ontbonden werd. Politie in de bloemen Het deed prettig aan, dat de Haarlemse politie in stijl was gebleven: een der radio auto's en twee motoren waren met dahlia's versierd, waardoor de politie een onderdeel vormde van het corso. Spoedig bleek, dat de dahlia, welke bloem eind Augustus en begin September het na jaar aankondigt, in grote trek is geweest bij de versierders. Voor het eerst verschenen deputaties uit Aalsmeer in het Haarlemse corso; zij had den anjers, een product dat in het Aals- meerse bloemencentrum veel gekweekt wordt, meegevoerd, om de Haarlemmers in bewondering te brengen. Voor de twee auto's wilde men geen prijzen verdienen. Twee straatverenigingen waren ver tegenwoordigd en wel de Zijlstraatvereni ging en de Kleine Houtstraatvereniging (Noord). De winkeliers kregen gelegenheid gezamenlijk propaganda voor hun straten te maken. Beide inzendingen werden met een tweede prijs beloond. In de groep attractieve voertuigen kwa men verscheidene verenigingen uit. De besturen hadden hun best geaaan goed voor de dag te komen. Voorts waren er tal van aardige inzen dingen in de afdeling rijwielen. De uitslag van de jury luidt: Het Bloemencorso op de Grote Markt. advertentie De Friese gemeentebesturen hebben richtlijnen betreffende de bestrijding van kinderverlamming ontvangen van de in specteur voor de Volksgezondheid in deze provincie. De inspecteur adviseert in zijn rondschrijven massale jeugdbijeenkomsten, zoals sport- en schoolfeesten voorshands te verbieden en bijeenkomsten voor ouderen te ontraden. Van 9 tot 28 Augustus j.l. is het aantal in Friesland aangegeven gevallen van kinder verlamming gestegen van 30 tot 53. Omdat de meeste gevallen zich voordeden bij kin deren, acht de inspecteur het wenselijk de verstrekkende maatregelen voor de jeugd te nemen. Voor de ouderen behoeven die niet zo scherp te zijn, zodat veekeui'ingen, hippische feesten, bioscopen en dergelijke normaal doorgang kunnen vinden. Wel zou het wenselijk zijn bijvoorbeeld dans partijen te verbieden, aldus de inspecteur voor de Volksgezondheid in Friesland. Een Nederlandse tourist, de 47-jarige musicus G. M. M. van Houten uit Blaricum is Vrijdagavond laat op de Koning Albert- laan in St. Michiels bij Brugge door een auto aangereden en gedood. Hij werd over een afstand van 40 meter meegesleurd. De bestuurder van de auto nam met zijn wagen de vlucht. Men heeft echter op de weg delen van een koplamp gevonden, die mogelijk de rijder kunnen identificeren. De heer Van Houten had in de omgeving van Brugge gekampeerd. Juist voor het ongeluk waren zijn vrouw en zijn drie kinderen naar Nederland vertrokken. De eerste prijswinnaar op zijn fraai versierde fiets met zijspan. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Pla ten. 10.45 Reportage vergadering N.V.V. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano-duo. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.15 Platen. 15.45 Nu de schooldeur openzwaait, causerie. 16.00 Or kest. 16.30 Volksliederen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Platen. 17.25 Zuid-Amerikaanse en •Spaanse muziek. 18.00 Nieuws 18.15 Lichte muziek. 18.40 Orgel. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Platen. 19.30 Orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Operette. 21.30 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.20 Platen. 21.30 Het Spook in de Opera, discocauserie. 22.15 Grieks orkest. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Dansmuziek. 23.5024.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsorkest en solist. 14.00 Platen. 14.50 Hier vrij Europa. 15.20 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Indonesië en Australië. 18.00 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole-orkest en solist. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.20 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Franse muziek. 21.00 Platen. 21.10 Edingburgh Festival: sopraan, alt, tenor, bas en piano. 21.35 Platen. 21.45 Kamerorkest en solist. 22.35 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15—21.45 Actualiteiten; Weeroverzicht; Filmbeelden uit het Amerikaanse bedrijfs leven; Her-examen voor Barnstetter, tele visiespel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Or kest. 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouwkroniek. 13.20 Pianoduo. 13.35 Platen. 13.45 Pianoduo. 14.00 Orkest. 15.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Uitzending over de UNO. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Syn- dikale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsmuziek: 22.45 Platen. 22.55—23.00' Nieuws.' Personenauto's: 1. Morris 1952, Garage Brinkmann; 2. Hillman Cabriolet, Amster damse Rijtuigmaatschappij. Personenauto's met reclame: 1. Pontiac, Amsterdam; 2. Zijlstraatvereniging; 3. Pris ma Horloges, Amsterdam; 4. Firma C. A. de Boer en J. van der Lubbe, Haarlem. Bestelauto's: 1. Firma H. F. Okhuysen; 2. Magazijn Nederland, heren- en jongens- kleding; 3. Firma J. H. Schous, haarden, kinderwagens; 4. Beunder's Tuinbouw inrichting; 5. Firma Lampe; 6. N.V. Wo ninginrichting 't Binnenhuis. Vrachtauto's: 1. Gezamenlijke Schilders patroons Organisatie; 2. Kleine Houtstraat vereniging (Noordzijde); 3. O. Feitsma en Zn., verhuizingen. Rijtuigen: 1. Reclamebedrijf J. Weyers; 2. Firma E. de Graaff, rijwielhandel; 3. Firma R. ter Haar, Kaashandel. Bloemistpatroons: 1. S. Pool en Zoon. Carrier (een deelnemer): 3. J. van Baar, Gen. de Wetstraat 18. Rijwielen: 1. P. Mookhoek, Tesselschade- plein 14; 2. D. Steffers, Kenaustraat 9; 3. R. J. Willemse, Trompstraat 16; 4. Mejuf frouw J. Kok, Ternatestraat 11; 5. H. Broekhuizen, Vollenhovestraat 17; 6. J. Poldervaart, Pres. Steynstraat 26; 7. en 8. P. Klassen Jr., Wagenweg 254. Attractieve voertuigen: Ereprijs N.V. We duwe Oosten en Zn., complete woning inrichting en Kon. Tapijtfabriek Kinheim, Beverwijk; 1. Haarlemse melkhandelaren; 2. Dienst Hout en Plantsoenen; 3. Tuin bouw Studieclub Haarlem; 4. Wereld Fe deralistische Beweging; 5. G. Post, Klever laan 1. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens acties in Korea op 27 Augustus is gesneuveld de soldaat H. R. Radstaat, legernummer 290318132. De sol daat H. R. Radstaat werd op 18 Maart 1929 geboren. Hij was afkomstig uit Nijmegen en ongehuwd. De verjaardag van Prinses Wilhelmina is zoals gebruikelijk was, Zondag in de zeer intieme kring van de koninklijke familie gevierd. Duizenden richtten in de loop van de dag hun schreden naar het paleis „Het Loo", onder wie velen, die het felicitatieregister kwamen tekenen. Het geduld van vele wachtenden werd beloond toen tegen 4 uur de Prinses vergezeld van de Koningin en de vier prinsesjes in een gesloten auto uitreed voor een rit door de uitgestrekte bossen van het Koninklijk Domein. Het was ongeveer kwart over zes eer de koninklijke familie terugkeerde in het paleis, waarvoor nog steeds honderden stonden te wachten. Ned. Herv. kerk Aangenomen de benoeming tot vicaris te 's-Heer Abtskerke: H. W. Buinink, cand. te Rheden. Geref. kerken Beroepen te Tijnje: H. v. d. Plaat, cand. te Haarlem; te Appelscha: A. Reen, cand. te Leeuwarden. In Utrecht kwam het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland vandaag in buitengewone algemene vergadering bijeen ter bespreking van een nieuw sociaal-poli tiek programma. De voorzitter, de heer M. Ruppert, maakte ter inleiding van de ge- dachtenwisseling een paar opmerkingen over de verhouding tussen maatschappij en staat, de relatie (of het ontbreken van een relatie) tussen vakbeweging en politiek en tenslotte over het sociaal-politiek program. De heer Ruppert zeide dat velen bewust of onbewust de staat als het alomvattend verband der menselijke samenleving zijn gaan zien. „Wie een duidelijk voorbeeld van deze staats- en maatschappijbeschouwing wenst, neme kennis van het welvaartsplan van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen. Dit levert voldoende bewijs, dat het N.V.V. de staat blijft zien als het alomvat tende verband van het gemeenschapsleven. En te goeder trouw meent het ver bond bovendien, dat ieder, die er anders over denkt, toch eigenlijk wat achteraan komt." In verband hiermede besprak hij de reformatorische maatschappij-beschou wing van de „souvereiniteit in eigen kring." De bemoeiing en het optreden der over heid moeten er, naar hij zeide, altijd op ge richt zijn, dat de maatschappij zo spoedig mogelijk weer zelf doet wat „der maat schappij" is. En dat betekent tegelijkertijd een verantwoordelijkheid voor het bedrijfs leven. Schimpen op overheidsbemoeiing en gelijktijdig weigeren een C.A.O. af te slui ten of een bedrijfsorgaan te stichten, is naar zijn mening een dualistisch gedrag, dat met waarachtigheid weinig of niets meer gemeen heeft. Wie nalaat te doen, wat bij behoort te doen, is zelf oorzaak van velerlei overheidsbemoeiing, al verwenst hij die bemoeiing dan ook nog zo fel. Sprekende over de relatie tussen vakbe weging en politiek, zei de heer Ruppert dat dit vraagstuk door de kabinetsformatie 1952 weer een nieuw facet heeft gekregen. Bij deze formatie is het C.N.V. verschillen de malen ter sprake gekomen. Maar het C.N.V. zelf heeft niet gesproken. Het C.N.V. als zodanig is bij deze formatie niet betrok ken. Het is geen subject bij de vorming van een kabinet. „In deze opvatting brengen we geen wij ziging", zei spreker, „ook niet wanneer anderen het C.N.V. wel in die partij-poli tieke strijd wensen te zien betrokken. Dit alles vermag geen wijziging te bren gen in onze aloude opvatting dat de Chris telijke Vakbeweging in partij-politiek op zicht neutraal is. Zij heeft geen bindingen, geen openlijke en geen geheime, geen offi ciële en geen officieuze, met enige politieke partij. Zij wekt haar leden niet op, gelijk de andere centralen dat doen, te stemmen op de candidatenlijst van een bepaalde po litieke partij. Dit alles wil helemaal niet zeggen, dat haar de regering des lands en. de. formatie van het kabinet niet ter harte gaat. Wij zijn Christelijk" Nationaal Vakverbond en ik heb daarom niets toe te voegen aan wat ik vandaag twee maanden geleden, dus voor de moeilijkheden bij de kabinetsfor matie bij de opening van onze gewone al gemene vergadering verklaarde: De Christelijke vakbeweging kan deze haar inzichten des te gemakkelijker uiten, omdat haar houding tegenover een regering niet afhankelijk is van de samenstelling van een ministerraad, maar afhankelijk van de daden- dier mannen." In de derde plaats maakte hij enkele opmerkingen over het sociaal-politieke programma, waarna hij de buitengewone algemene vergadering opende met de wens dat deze bijeenkomst zou leiden tot de vast stelling van een program, dat de beginse len van de christelijke vakbeweging waar dig is. Zondagochtend zijn de vijftig Engelse oorlogspelgrims met de leiders van het Nederlandse Oorlogsgravencomité op het Engelse oorlogskerkhof Jonkerbosch te Hatert onder Nijmegen bijeen gekomen. Het te midden van bossen gelegen kerk hof wordt onderhouden door het Engelse „Wargrave-committee" en adoptanten uit Nijmegen en omgeving sieren de honder den graven met planten en bloemen. Bij de herdenking 'zongen de Verenigde Zangers van Nijmegen „O Jesu bone" van Palestrina. Drs. V. Beukers hield een her denkingsrede. Majoor Rivers van het British Legion verzocht de aanwezigen een minuut stilte in acht te nemen. Vele Engelsen, voorge gaan door majoor Rivers, legden kransen met rode papavers op het algemene monu ment. Vandaag bezoeken de' Engelse gasten Arnhem en het Airborne kerkhof bij Oos terbeek en Dinsdag de Engelse en Canadese oorlogskerkhoven te Mook en Groesbeek. CRICKET 31. Toen Jolliepop zag hoe Panda met de zware koffers over het dek zwoegde, trad hij resoluut nader. „Sta mij toe deze zware last van ons over te nemen, mijnheer Pan da", sprak hij. „Wij zijn te teer gebouwd om dergelijke grove werkzaamheden te verrichten, indien ik zo vrij mag zijn dit op te merken". En met deze woorden nam hij beleefd doch vastberaden de koffers van Panda over. Nauwelijks was Jolliepop met de koffers verdwenen of Panda werd op de schouder getikt. Het was bootsman Swabber, een zeeman van de oude stempel. Nadat deze zeerob de gevoelige opmerkin gen van Jolliepop mede had aangehoord, had hij meteen besloten om zelf Panda's zoutwater-opvoeding ter hand te nemen. „Sta mij toe", sprak hij, „ons te verzoeken om in de mast t& klimmen, indien, wij hiervoor niet te teer gebouwd zijn, mijn heer scheepsjongen. Het schip gaat ver trekken, als ik zo vrij mag zijn dit op te merken". „O, eh", zei Panda onschuldig, „moet ik in de mast klimmen?" „Juist!!!", bulderde de bootsman, „naar boven jij, als de gesmeerde bliksem, of ik maak wrak hout van je!!!" Bij de laatste woorden was onze verschrikte Panda al halverwege de mast! Gasverstikkitig in Den Haag Een gezin van drie personen is in de nacht van Zaterdag op Zondag om het le ven gekomen ten gevolge van gasverstik- king. Het waren de 30-jarige F. K.. zijn 31-jarige vrouw en zijn 5-jarig zoontje, wonende in de Hoornbeekstraat te 's-Gra- venhage. De oorzaak was een scheur in de gasslang. Vóór de sluiting van de Bredase eeuw feesten heeft de stichting „Breda-Oranje- stad" Zondag een ballonrace gehouden, waaraan werd deelgenomen door twee bal lons. Een daarvan, de „Henri Dunant" zou bemand worden door de heer en mevrouw Boesman en de andere ballon stond onder commando van de heer De Vos van Kloot wijk. Reeds om drie uur stonden duizen den dijkers op het terrein van de Konink lijke Militaire Academie, waar de ballons zouden opstijgen. Het werd vijf uur eer de eerste ballon met de heer De Vos van Klootwijk na een vlotte start het lucht ruim kon kiezen. Moeilijker verliep de start van de „Henri Dunant". Drie maal werd een poging ondernomen. Pas de derde opstijg-poging slaagde. Duizenden wuifden de ballonvaarders vaarwel, die boven Breda biljetten uit strooiden voor een aan de race verbonden wedstrijd. Gelijktijdig startten ook een groot aantal auto's, bromfietsen en fietsen, die gingen deelnemen aan een door de stichting „Breda-Oranjestad" georgani seerde vossenjacht. Brandstichting? Zaterdagavond is brand ontdekt in een arbeidersbehuizing te Vriescheloo in Gro ningen, die bewoond werd door de gezin nen J. Schut en G. Leemput. Het gezin Schut, bestaande uit een echtpaar en een kostganger, was op dat ogenblik niet aan wezig. Van de familie Leemput, vader, moeder en twee kinderen, was alleen de vader thuis. Hij was even te voren de wo ning binnengekomen, had daar gegeten en wilde daarna weer vertrekken. Voor hij dit deed, wilde hij er nog even kijken of alles in orde was en zo kwam hij ook bij de deur die toegang geeft tot het achterhuis. Toen hij deze deur opende sloegen de vlammen hem tegemoet, waardoor hij brandwonden aan hoofd en handen kreeg. Hij rende naar buiten, stapte in de auto, waarmee hij ge komen was, en reed naar Blijham om zich onder dokters behandeling te stellen. De arts, die hij wilde bezoeken was echter niet thuis en daarom ging hij verder naar Bel- üngwolde. Omwonenden waarschuwden de brandweer van Bellingwolde. Het huis brandde geheel uit. Van de inboedel kon alleen een gedeelte van die van de familie L. gered worden. De heer L. vertelde er van overtuigd te zijn, dat hier geen sprake is van een ongeluk maar van moedwil. Waarschijnlijk is de brand ontstaan in het gedeelte dat bewoond werd door de familie S. Het huis was eigendom van de heer G. Bosschers in Vriescheloo en was tegen brand verzekerd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Het vermoeden bestaat dat hier sprake is van brandstichting. Het gezin L. is tijdelijk ondergebracht bij fami lie te Veelerveen. advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 1 SEPTEMBER Frans Hals: „De nacht is mijn koninkrijk", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Leeu wenkuil" en „De roofvogel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Twintig jaar op wacht", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Toen stond de aarde stil", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een man in een wit pak", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Andalusië", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Niet gewenst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG Z SEPTEMBER Grote Kerk, Orgelconcert, 8 uur. Frans Hals: „De nacht is mijn koninkrijk", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Spaarne: „Dé leeu wenkuil" en „De roofvogel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Artistentragedie", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Toen stond de aarde stil", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een man in een wit pak", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaal voorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Andalusië", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „IJscotoeristen", alle leeft., 10.30, 2.15, 4.30, „Niet gewenst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Ernstig ziek. De Amerikaanse ex-minister Cordell Hull is in ernstige toestand met thrombose in het ziekenhuis opgenomen. Cordell Hull is thans 81 jaar. Hij was in de regering van Roosevelt minister van Buitenlandse Zaken. In November 1944 vroeg hij uit deze functie ontslag. Hij nam echter als Amerikaans afgevaar digde deel aan de conferentie van San Francisco, die de organisatie der UNO in het leven riep. Hetzelfde jaar ont ving hij de Nobelprijs voor de vrede. Grotten. De Italiaanse professor Pietro Parenzan is Zaterdag met vijf Italiaan se grotonderzoekers afgedaald in de grot „Grava di Vesolo", die op duizend meter hoogte in de Calvelloberg in de provincie Salei-no ligt. Acht andere leden van zijn expeditie onderhouden aan de ingang van de grot het contact met Parenzan en zijn gezellen. De on derzoekers hebben een plaat met de naam „Marcel Loubens", de onlangs in de Pyreneeën om het leven gekomen Franse grotonderzoeker, bij zich, die zij in een van de onderaardse gangen wil len aanbrengen. Russische eis. In een brief aan de Britse Hoge Commissaris voor Duitsland, sir Ivone Kirkpatrick, heeft het hoofd van de Russische bestuurscommissie in Duitsland, generaal Tsjoeikof, de on middellijke opheffing geëist van alle Britse beperkingen op het betreden van het in de Britse sector van Berlijn ge legen gebouw van radio-Berlijn door Duitsers. De uitzendingen van radio- Berlijn staan onder Russisch toezicht. Sneller en hoger. De eerste Engelse vier motorige straalbommenwci-per met drie hoeksvleugel (Deltawing), de Avro A 698, heeft Zaterdag zijn eerste vlucht gemaakt. De eerste invlieger van de „Avro", commander Falk, verklaarde na afloop van de vlucht van 36 minuten zeer tevreden te zijn over de prestaties van het toestel. De minister van Be voorrading, Sandys, verklaarde, dat de machine in staat is de snelheid van het geluid te benaderen (circa 1120 km per uur) en een groot gewicht aan bommen te vervoeren over grote afstanden en op grote hoogte. De Britse regering heeft onlangs besloten een aanzienlijk aantal van deze nieuwe bommenwerpers te be stellen zonder te wachten tot het proto type de gewone proefvluchten achter de rug heeft. Tegen samenzweerders. Zaterdag is te Philadelphia een nieuwe Amerikaanse politieke partij opgericht, namelijk de „Partij van de Constitutie". De partij eist terugtrekking van de V.S. uit de UNO. Ze werd opgericht „omdat het bestaan van de V. S. wordt bedreigd door een bende internationale samen zweerders, die reeds meer dan tien jaar lang spotten en een spel drijven met de grondwet." De nieuwe partij stelt gene raal MacArthur candidaat voor het pre sidentschap en de democratische senator Harry Bird voor het vice-president- schap. Hongersnood. Volgens radio-Moskou zal de Sovjet-Unie 10.090 ton tarwe, 30.000 ton rijst, 50.000 blikjes melk en een bedrag van bijna 200.000 gulden naar de Indische provincie Madras zenden, waar hongersnood heerst. De secretaris van de hulpactie in die provincie had aan een aantal instellingen in de Sovjet- Unie om hulp verzocht. Optimistisch. De democratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Stevenson, heeft in een boodschap tot de strijdkrachten overzee verklaard, dat hij geen derde wereldoorlog verwacht. De factor „tijd" zou in het voordeel van Amerika werken. In het afgelopen jaar was de productie voor de verdediging enorm gestegen en de kracht van Ame- rika's bondgenoten toegenomen, zo zei hij. Sabotage. Een benzine-opslagplaats van het Franse leger te Phu Tho in de buurt van Saigon is Zondagochtend in de lucht gevlogen. De ontploffing is te wijten aan sabotage. Een Franse soldaat is ge dood. Zeven Franse en Senegalese sol daten gewond. Uranium. De Zuid-Afrikaanse minister voor de mijnmouw, Johannes Viljoen, heeft verklaard, dat Zuid-Afrika zal beginnen met de productie van uranium en dat het land de grootste uranium producent ter wereld zal zijn, wanneer de productie in volle gang is. Bijzon derheden over de productie zullen voor lopig geheim worden gehouden. Zuid- Afrika heeft contracten gesloten met Engeland en de V. S. voor de verkoop van uranium. advertentie bestand maken van uw Gratis prijsopgave. Specialiteit Kruisweg 49 - Haarlem Geluidsgolven planten zich voort met een snelheid van ongeveer 330 meter per seconde. Dat het geluid niet zo heel erg snel gaat, heeft iedere toeschouwer van een voetbalwedstrijd wel eens ervaren, als aan de overzijde van het ter- rein de bal werd weggeschoten. De knal van het schot werd pas gehoord, toen de bal al onder weg was naar het doel(of even tueel al in het net lag). Trou wens, de snelheid van de mo derne straaljagers overtreft die van 't geluid reeds aanzienlijk. Wanneer iemand achter in de concert zaal laten we zeggen op 30 meter afstand van het orkest zit te luisteren, hoort hij de muziek dus bijna 1/10 seconde nadat de noten zijn gespeeld. Wordt de muziek echter via de radio uitgezonden, dan plan ten deze electrische trillingen zich voort met een snelheid die bijna 1 millioen maal groter is dan de snelheid der geluidsgolven. Radiogolven leggen n.l. niet 330 meter per seconde af, maar 300.000 kilometer. Een luisteraar in Indonesië, die op een afstand van 15.000 km. van de concertzaal bij zijn toestel zit, hoort de muziek reeds na 1/20 seconde, dus de helft van de tijd eerder dan de geduldige luisteraar achter in de concertzaal, die immers 1/10 seconde moet wachten al vorens hij van de muziek kan genieten. De tijdsverschillen zijn weliswaar klein ,maar ze bestaan dan toch. En wanneer u van mening mocht zijn dat dergelijke verschillen te gering zijn om door het menselijk oor te worden waargenomen, onderschat u ons gehoororgaan wel in erge mate. Want de mens is in staat geluidsver schil len tot 1/3000 seconde waar te nemen. En wat het mooiste is, u doet dat dagelijks, al bent u zich daarvan in het geheel niet bewust. Dat zullen we morgen zien. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2