De Belgen prefereren echter hun pintje „zo uit het vat" Koninklijke Militaire Kapel oogst succes in Edinburgh STE^Oen/of TYPEN No. 1 HALF HALF J. VAN DEN BERG Luidsprekers „Turf in je ransel": aanstekelijke melodie G. F. Dictus INST. PONT Boekhouden Middenstands MBA MOORE's A. VISSER Twee rokers één besluit: IK voortaan Philips Bureaux DINSDAG WOENSDAG 6 Bier in gedroogde vorm De spelling van Couperus Toestand van De Valera heel goed Begrafenis slachtoffers van motorrace-ongeluk Jehova's Getuigen in de hoofdstad bijeen SCHEEPVAART GROTE PRIJSVERLAGING School „De Rijwielspecialist" om 1 lltl'llll! I W KOOPJESDAG Wijkerstraatweg 189 KOOPJESDAG Breestraat 23 KIJ K G RIJ P - Zelfbediening!! MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 Het scheelde maar weinig of de bierlustige Brusselaars en al hun zomergasten, die nu niets vermoedend op de café-terrassen „ne pint" drinken, hadden op „een droogje" gezeten. Want zoals deze dagen al kort is bericht, heeft de Brusselse chemicus dr. Robert Mouton de „bierpil" uitgevonden. Gelukkig heeft de doctor nog niemand ge vonden, die zijn bierpillen en bierpoeder op grote schaal wil fabriceren, zodat er deze zomer nog nergens gedroogd bier wordt geschonken. De doctor, een vrolijke jongeman, is er overigens maar toevallig op gekomen. Enkele jaren geleden, toen hij na twee jaren specialisatie aan de Amerikaanse Harvarduniversiteit in Brussel terugkwam, werd hij door het Belgisch Brouwersin stituut belast met een studie van de gerst- bestanddelen. Hij ontwierp voor die studie verschillende apparaten, waarvan een voor het deshydreren „drogen" van gerstprotei- nen. Toen het apparaat klaar was had hij echter nog geen pure „geïsoleerde" pro teïnen en toen kwam hij op het idee om in zijn apparaat bier te doen. Op het eer ste gezicht leek dat erg weinig weten schappelijk, maar tot ieders verbazing le verde het toestel onmiddellijk, de eerste de beste keer gedroogd bier. Hij probeerde het met allerlei biersoorten. Nederlands, Belgisch, En^ls en Duits bier en telkens kreeg hij poeder, dat de bepaalde eigen schappen van dat bepaalde bier had be houden. Wanneer hij er water, koolzuur en alcohol aan toevoegde, werd het ook weer dat zelfde echte bier. Het wetenschappe lijke nieuwe van dr. Moutons uitvinding is, dat hij voor de eerste keer een gefer menteerde drank deshydreerde, of droogde en theoretisch leek dit nog zeer moeilijk. De doctor hoopt thans nog mensen te vin den, die zich voor de practische toepassing van zijn uitvinding interesseren en hij zelf meent, dat die practische toepassing vooral betekenis heeft voor de bierexport naar verre landen, omdat men het poeder uiteraard veel gemakkelijker en goedkoper kan vervoeren dan flesjes bier. Op de plaats van bestemming kan men er dan water, alcohol en koolzuur bij doen. Doc tor Mouton is echter psycholoog genoeg om te weten, dat echte bierliefhebbers als de Belgen, toch altijd nog het schuimend vocht, rechtstreeks uit het vat getapt, pre fereren boven het gedroogde. In geen land ter wereld wordt zoveel bier gedronken als in België tien maal zoveel als in Nederland en daarom is een café perhonderd inwoners (kin deren en grijsaards meegerekend), hier heus geen overdaad. De consumptielijst van een Belgisch café begint dan ook ge woonlijk met tien verschillende soorten bier. Toch is er in België een drankver bod. Er mag alleen wijn, port en bier ge schonken worden. Sterke drank,is overal verboden in de café's en de Hollanders öp vacantie kunnen dus geen borrel krijgen, tenzij „onder de toonbank" en dan nog heel duur. In de drankslijterijen is de ver koop van sterke drank wel toegestaan en als men het precies wil formuleren is er een „sehenkverbod van sterke drank in openbare gelegenheden". Bier heeft echter genoeg aantrekkingskracht en in Brussel is 't meest uitgeoefend beroep dat van café houder! Tienduizend bazen en kellners tappen er Export, Stout, Orval, Geuze Lambiek, Ale of Krieke Lambiek en wat al niet meer, en de Brusselse papa en ma mam laten daar in het café ook het klein grut gezellig van mee genieten, vooral Zaterdagsavonds.Want thuis smaakt het bier best, maar in het café smaakt het beter. Stamcafé's En daarom hebben de vele duizenden Brusselse café's alleen in het Brusselse telefoonboek staan er 5000 ook hun be- Het Couperus-comité deelt mede dat het 323 handtekeningen heeft ontvangen op het request aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin werd geprotesteerd tegen de dooi de redactie van de uitgave der verzamelde werken van Louis Couperus voorgenomen wijzigingen in de oorspronkelijke taal en spelling. Het request is aan een betrekke lijk beperkte kring van cultureel vooraan staande personen toegezonden. Tot de on dertekenaars behoren tal van Nederlandse litteratoren, hoogleraren, acteurs en jour nalisten. Enige letterkundigen deelden rnede in te stemmen met de kern van de zaak, doch om andere redenen hun hand tekening niet te moeten plaatsen. De aanhef van de brief, die het Cou perus-comité aan de verzonden afschriften van het request had toegevoegd, luidt: „Er is in onze tijd een zelfs onder intellectuelen doorgedrongen geringschatting waar te nemen voor de betekenis van cultuur waarden uit het verleden en cle persoon lijkheid van de creatieve mens. Een écla tant voorbeeld van zulk een fris en vrolijk vergrijp aan andermans geestelijke waar den en in morele zin geestelijke eigendom is wat er nu te gebeuren staat met de ver zamelde werken van onze grote landge noot Louis Couperus een handelwijze waartegen reeds door awee redacteuren der uitgave werd geprotesteerd door uit de commissie van uitvoering te treden". staan eti hun klanten. Ze specialiseren zich ook, ten behoeve van de vaste klanten. De chauffeurs, de postboden, de koks, de verhuizers, de kegelaars, de voetballers, de duivenmelkers en zelfs de parlements leden hebben hun eigen café's, speciaal naaar hen genoemd. En zo zijn er bij voorbeeld „Café aux taximen", „Café des ministères", Café des cuisiniers",- „Café des déménageurs", „Café in 't bolle spel", „Café au pigeon d'or". Meer vindingrijk heid en Brusselse sappigheid toonden de cafébazen van „Café bij Jef Koetsierke", „Café bij Jen van Dikke Susse", „Café au boerendans", „Café au nieuw negenman neke", om nog niet te spreken van al de café's „Chez Flupke, Chez Spek, Chez Louis in de bergen van 't land van Waas, Chez Marieke en Chez Dikke Sien". Als de uitvinding van Dr. Mouton wat bekender is. komt er misschien nog een „Café Chez Doctor Mouton", waarmee dan de uitvinder op passende manier wordt vereeuwigd. De toestand van de Ierse minister-presi dent De Valera, die in de loop van vorige week in het Ooglij dersgasthuis aan de Dondersstraat te Utrecht, door prof. dr. H. J. M. Weve werd behandeld voor een oog aandoening, wordt heel goed genoemd. Over het resultaat van de oogoperatie kan op het ogenblik nog niets worden gezegd. Verwacht wordt, dat de Ierse minister president nog enkele weken in het Oog- lijdersgasthuis zal verblijven. Pas daarna zal kunnen worden vastgesteld wat de resultaten der behandeling zijn. Zaterdag zijn op het kerkhof Jonkerbosch te Nijmegen ter aarde besteld de stoffelijke overschotten van twee slachtoffertjes van het motorongeluk van de Zondag daarvoor in het Goffertstadion te Nijmegen, de 14-ja- rige Jan Hendriks en de 9-jarige Paul Wolf. De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, woonde de begrafenis bij. Mr. J. van der Heyden uit Heeze, secre taris van de Nederlandse R.K. Motorrij- dersbond, sprak aan het graf van Jan Hen driks namens zijn bond woorden van deer nis en troost tot de bloedverwanten van de slachtoffers van het tragische ongeluk. Op Zondag, de derde dag van een door duizenden bezocht nationaal congres van Jehova's Getuigen in Amsterdam, is een massale bijeenkomst in het Olympisch Sta dion gehouden, waarin de heer W. C. Reijntjes een lezing hield over het onder werp: „Wereldeenheid is zij slechts een droom?" Hij beschreef de oorlogsdreiging, die nog altijd over de aarde hangt en zeide onder meer, dat de kerken hier machteloos tegenover staan. Dit wordt bewezen door een uitspraak van de Wereldraad der Ker ken in 1948, waarin die zichzelf beschul digde debet te zijn aan het lijden van riiil- lioenen mensen, zei hij. Verder merkte hij op, dat het socialisme ingreep waar de Christenheid faalde. Spre ker stelde vast, dat de democratie de eigen schappen van dictatuur bezit, „hetgeen blijkt uit de heersende toestanden in de democratische landen die overeenkomen met die in de totalitaire staten". Naar aanleiding van bijbelteksten zei de heer Reijntjes vervolgens, dat de wereld eenheid niet zou komen door handel, poli tiek of valse religie, maar door een rege ringsvorm waarvan Jehova God de barm hartige ontwerper is. „Gods wil zal worden uitgevoerd, daar het zijn onwrikbaar voor nemen is deze aarde te bevolken met recht schapen mannen en vrouwen", zo zeide hij. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo kerk, op Dinsdag avond van 8—9 uur, door Albert de Klerk, luidt: 1. Concerto IV C dur, Antonio Vivaldi. 2. Tien Magnificat-Fuga's, Johann Pachelbel. 3. a. Joseph est bien marié, Claude Balbastre: b. Noël ..pour 1' amour de Marie", Nicolas le Bèguc; 2. A la venue de Noel, Claude Bal bastre. 4. Peludium en Fuga, Jaap Vrankcr. 5. Koraalvoorspcl: „Christe, qui lux es et dies", Albert de Klerk. 6. Rhapsodie Grégo- rienne, Jean Langlais. Majoor D. baron Mackay van de gene rale staf, die gedurende enkele dagen het optreden der Koninklijke Militaire Kapel in Schotland heeft gadegeslagen, gaf dezer dagen als zijn overtuiging te kennen, dat zij daar een grote goodwill kweekt. Dit ensemble is door de Edinburgh.se „Tattoo" uitgenodigd om deel te nemen aan uitvoe ringen gedurende een Festival aldaar. „Dit was wel een zeer hoge onderschei ding", zei de majoor, „als men bedenkt, dat behalve vijf Schotse militaire bands en de band van de Royal Air Force, slechts twee buitenlandse militaire muziekcorpsen werden uitgenodigd, namelijk de Ko ninklijke'Militaire Kapel en de Garde Ré- publicaine a Cheval uit Parijs". De Schot ten deden dit, omdat zij de oude histori sche betrekkingen tussen Schotland en Ne derland en tussen Schotland en Frankrijk op hoge prijs stellen. Niet alleen hebben in 1944 en 1945 Schotse troepen deelgenomen aan de bevrijding van ons land, maar enige eeuwen geleden maakte een Schotse brigade deel uit van het staatse leger. De Koninklijke Militaire Kapel treedt, evenals de genoemde andere corpsen op het voor plein, op de zogenaamde esplanade van het Edinburgh Castle op, dat boven op een rots is gelegen en waar omheen de eigen lijke stad is gebouwd. Daar treft men 7000 zitplaatsen aan en deze zijn voor de drie weken, dat dit militaire schouwspel duurt, vrijwel uitverkocht. De muziekcorpsen concerteren soms tweemaal per avond en hun optreden duurt ongeveer anderhalf uur. Mede door de imposante achtergrond van Edinburgh Castle en door de schitte rende uniformen, die de leden van deze corpsen dragen, geeft het geheel een fan tastische aanblik. De prestaties der Ko ninklijke Militaire Kapel liggen op hoog niveau en de leden der kapel zijn zeer po pulair, hetgeen wel wat zeggen wil, als men bedenkt, dat de Schotten op het ge bied der militaire muziekcorpsen erg ver wend zijn. Verder heeft men grote bewon dering voor het keurige marcheren van de kapel en voor haar perfect uitgevoerde „counter marches". „Het is mij verschei dene keren gebeurd", zo vertelde majoor Mackay, „dat ik tussen het publiek in een tram of op straat een Schotse jongen „Turf in je ransel" hoorde neuriën of fluiten". De kapel concerteert elke avond behalve Donderdags. Dan staat steevast een excur sie op het programma. Het optreden van de Koninklijke Militaire Kapel begint steeds met „Turf in je ransel", waarna b.v. „O, Nederland let op uw saeck" volgt en een Nederlandse taptoe door de klaroen blazers. Aan het einde van de avonduit voeringen komen steeds alle corpsen, die hebben meegedaan, op het voorplein, waarbij gezamenlijk ten gehore worden ge bracht „Land of hope and glory", „Het Wilhelmus", de „Marseillaise" en „God save the Queen". Het festival, begonnen op 17 Augustus, eindigt op 6 September. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 31 Augustus1 September Vlectloggcrs: KM 2 3 kantjes, KW 3 8 kant jes, KW 14 28 kantjes, KW 23 34 kantjes. KW 47 45 kantjes, KW 43 50 kantjes, KW 173 2 kantjes. KW 50 55 kantjes. KW 130 25 kant jes, W 151 50 kantjes, KW 167 3 kantjes, KW 170 2 kantjes, KW 133 50 kantjes, KW 56 40 kantjes. Trekkers: KW 141 40 kantjes, KW 83 10 kantjes, KW 57 20 kantjes, KW 48 34 kantjes, KW 20 55 kantjes. KW 29 12 kantjes. KW 39 51 kantjes, KW 40 70 kantjes, KW 41 136 kant jes, W 44 34 kantjes. IJM 74 20 kantjes, IJM 253 60 kantjes, KW 95 15 kantjes, KW 175 50 kantjes, KW 124 25 kantjes, KW 168 25 kant jes, KW 70 40 kantjes. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 30 kant jes, Schevcningen 24 kantjes, Katwijk 30 kantjes. Abbedijk, pass. 29 Vlissingen v. Antw. Alehiba, 20 Antos verwacht. Almkerk, 29 v. Penang n. Colombo. Amstelkerk, 30 v. Duaia te Lagos. Arendskerk, 29 v. Shimizu n. Yokohama. Argos, 30 v. Tunis te Piraeus. Aagtekerk, 29 van Antwerpen te Rotterdam. Abbedijk, 30 van Houston te Rotterdam. Alwaki, 29 v. Bahia. Axeldijk, 29 van Bostqn naar New York. Aalsdi.tk, 29 v. Baltimore te Norfolk. Amsteitiijk, 30 te Antwerpen. Amstelland, 29 v. Amsterdam n. Z. Amerika. Agamemnon, 29 v. Maracaibo n. Ciudad Trujillo. Agatha, 24 van Sorong n. Makassar. Aiblasserdijk. 29 v. Londen n. Hamburg. Alderamin, 29 180 m. NO. Guardafut. Aletta, 29 v. Telokanson n. Plad.iu. Alge nib, 29 100 m. N.NO. St. Paulsrock. Almdijk, 29 ter hoogte van Cp. dc La Hague. Alphard, 29 80 m. NO. Abrolhos eil. Alpherat, 29 620 m. W. Land's End. Amsteipark. 29 720 m. W. Scilly's. Amstelvaart, pass. 29 Daedalus. An torn a, 26 v. Singapore n. Bangkok. Arkeldijk. 29 ter hoogte van Wight. Bantam, 29 van Makassar naar Soerabaja. Borneo, 29 van Brake. Baa i n, 30 v. Callao te Mollcndo verw. Breda, 30 v. Callao te Huacho. Britsum, 31 ca. 6 u. v. Newport News aan de Hoek van Holland verwacht. Bloemfontein, 29 v. Dar es Salaam te Zanzibar Bagan, 29 v. Bangkok n. Singapore. Bandjirmasin, 29 v. Balikpapan n. Samarmda. Barendrecht, pass. 29 Kp. SI. Vincent. Balewan, 29 v. Soerabaja n. Tj. Pnok. Bennskom, 29 420 m. ZW. Fayal. Biduk, 29 ter hoogte van Djeddah. Chama, 29 dwars Sabang. Cleodora, pass. 29 Ras al Hadd. Coryda. 28 v. Singapore te Fremantle. Cistula. 29 200 m. W. Cocos eil. Delfland, 30 van Santos te Itajai. Duivendrecht 29 van Rotterdam n. Lagos. Diemei dijk, 29 v. Balboa n. Los Angeles. Duivendijk, 29 700 m. O.NO. Cp. Race. Lrinna, 30 van Nonai te Hongkong. Elmina, 29 100 m. Z. Accra. Lsso Den Haag. 29 670 m. O.ZO. Bermuda. Kit erna, 29 020 m. NO. Guadeloupe. Farmsum, 29 van Quebec naar Amsterdam. Friesland (SSM), pass. 29 Ouessant. Fairsea, 31 ca. 18 u. v. Sydney te R'dam verw. Gooiland, 30 v. Ilheus te Bahia. Gaasterlcerk, 29 v. Brisbane te Townsville. Hermes, pass. 29 Ouessant n. St. Eustatius. Hector. 29 van Lattakia naar Bremen. Heelsum, 29 van Antwerpen naar Bremen. Hathor, 29 van Rotterdam n. Tanger. Haulerwijk, 29 v. Rotterdam n. Montreal. Helder, 29 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Hecuba, 29 570 m. W.t.N. Flores. Helicon. 29 230 m. NO. Cp. Hatteras. Hersilia, 29 880 m. ZW. Faya n. Le Havre. Indrapoera, 29 v. Hamburg te Rotterdam. Jttersum, 27 v. Brownsville te New Orleans. Joh. van Oldenbarnevelt, pass. 29 Kp. Guardafui Java, 29 te Colombo. Kota Gedoe, 29 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Karossa, 30 van Pafclan te Oosthavcn. Laertes, 2.9 v. Sungeigerong naar Semarang. Loppersum, pass. 29 Ouessant. Luna, 29 van Lissabon. Langkoeas, 30 8.45 u. v. R'dam n. Hamburg. Lissekerk, 30 v. Basrah te Rastanura. Laagkerk, pass- 29 Ras Madrakka. Leuvekerk, 29 70 m. W. Kreta n. Genua. Larenberg, 31 ca. 10 u. v. Casablanca aan de Hoek van Holland .verwacht. Leerdam, .29 v. Boston te Philadelphia. Mapia, 29 van Amsterdam naar Galveston. Meliskerk, 29 te Colombo. Macuba. 30 v. d. Pararivier te Curacao. Mataram. 29 te Gibraltar en verm. 30 v. Gibraltar Maasland. 30 v. Buenos Aires te Amsterdam Mariekerk. pass. 29 Ouessant n. Antw. Macoma, 29 620 m. O.NO. Diego Garcia. Metula, 29 170 m. o.t.z. Sabar.g. Mirza. pass. 29 Tar.dmba-r eil. MoLënkerk, 29 dwars Quelimane. Murena. 29 120 m. Z.ZW. Sombrero. Nieuw Amsterdam. 30 v. Rotterdam te New York Ovula. pass. 29 ten O Ras Madraka 2 Sept. Mena el Ahmadid verwacht. Omala, 30 van Tj. Priok te Singapore. Orion, 29 van Izmir naar Gibraltar. Oranjestad. 29 v. Pto Limon. Parkhaven, 28 van Santos. Poelau Laut, 30 te Aden. Prins Maurits. 29 v. Le Havre n. Duinkerken. Prins Alexander, 27 v. Rotterdam te Montreal. Prins Joh. W. Friso, 29 v. R'dam n. Antw. Perna, 29 v. Singapore n. Pladju. Phrontis, pass. 29 Wight n. O ran. Poseidon, 29 260 m. NO. Cp. Hatteras. Prins Fred. Willem, 29 230 m. ZO. Cp. FarweUL Prins Willem II, 29 320 m. O.ZO. Galveston. Pygmalion, pass. 29 Kp. San Antonio. Raki, 29 van Sorong haar Ambon. Rossum, 29 v. Sluiskil op de Humber. Rotula. 27 van Rotterdam te New Orleans. Ruys, 30 Buenos Aires verwacht. Ridderkeik. 29 v. Rotterdam naar Sydney. Rijndam, 30 v. New York le Rotterdam. Rijnland. 30 v. Santos te Rio de Janeiro verw. Salland. 29 v. Rio Grande te Montevideo verw. Stad Alkmaar. 29 v. Narvik n. Cardiff. Stad Dordrecht, pass. 28 Ouessant. Sibajak, pass. 30 20 u. Malta. Sabang, 30 v. Singapore te Barodljermasisn. Saidia. 29 te Muntok. Salatiga. pass. 29 ten W. Luzon. Sehiedijk, 29 510 m. N.NO. Flores. Si'beroet, 1 Sept. v. Be la'wan te Padang verw. Sigli. 29 v. Soerabaja te Kalian,get. Sliearecht, 29 215 m. NO. Paramaribo. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. Sloterdijk, 29 ten anker Naravitas. Soestdijk, 29 v. Alexander n. Port Said. Stad Breda. 29 450 m. W.NW. Flores. Stad Haarlem, pass. 29 Swcn&kabjorn lichtschip Stad Schiedam 29 van Brunsbüttel. Stan vac Talatig A-kar, 29 te Port Swettenham. Straat Maiakka. 29 v. Kohsichang n. Okinawa. Swartenhondt, 29 v. Kwadang n. Menado. Stad Vlaardingen, 29 v. Vlaardingen te Wabana Talisse, 29 van Amsterdam naar Antwerpen. Tegelberg, 29 v. Kaapstad n. Mosselbaai. Tosari, 30 v. Rotterdam te Sorong. Ternate, pass. 29 16 u. Kp. Bon. Ti'oa. 30 Trinidad verwacht. Tankhavcn III, 30 v. Sungeigeron te Tj. Uban Taria, 29 60 m. NO Algiers. Tasman, 29 240 m. ZW. Dondrahesd. Tawali, 29 700 m. W.l.N. Flores. Ternate, 29 35 m. N. Tunis. Tiba, 29 90 m. O. Trinidad. Tibia. 29 80 m. ZO. Socotra. Tiiluwaih, 30 v. Balikpapan te Makassar. Tiitjalengka, 29 530 m. O.NO. Rodriguez. Van Heutsz, pass. 29 ten O. eil. Singkep. Van Oulhoorn, 30 te Paloppo. Van Riebeeck. 30 Bulelong te Soerabaja. Veendam, 29 710 m. W. Lands End. Willem Ruys, 29 v. Singapore n. Belawan. Winsum, 30 van Amsterdam te Dakar. Waal. 29 v. Rotterdam n. Lissabon. Westiand, 29 te Santos. Wieldrecht, 29 ten anker Patembang. IJsel, 29 30 m. W. Algiers n. Malta. Zonnewijk, 29 130 m. O. Belle Isle. Schepen met passagiers, cinigrerentlen en repatriërenden Aldjgbi, verm. 3 Sept. v. Buenos Aires. Alheoa, verm. 30 v. R'dam n. Buenos Aires. Al-na ti, verm. 20 Sept. van Rotterdam naar Buenos Aires. Bonaire, 29 v. Trinidad n. Paramaribo. Boskoop, 28 v. Aruba n. Santa Marta. Cottica, vertr. 5 Sept. v. Amsterdam n. George town. Fairsea, verm. 3 Sept. v. Rotterdam n. Sydney Groote Beer, vertr. 3 Sept. v. R'dam n. N. Yokr Indrapoera, 30 te R'dam en verm. 9 Sept. v. Rotterdam naar Tj. Priok. Joh. v. Oldenbarnevelt. 10 Sept. te Fremantle 19 Sept. Sydney verwacht. Maasdam, vertr. 30 ca. 22 u. v. New York n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 30 v. Rotterdam te New York verwacht. Noordam, vertr. 30 ca. 12 u. v. New York n. Rotterdam. Oranje, 3 Sept. Port Said verwacht. Oranjestad, 29 te Pto Limon en 31 Cristobal verwacht. Rijndam, 30 van New York te Rotterdam. Sibajak, 5 Sept. v. Tj. Priok te Rotterdam verwacht. Veendam, 1 Sept. ca. 9.30 u. te Southampton verwacht 2 Sept. te Rotterdam. Waterman, vertr. 4 Sept. v. R'dam n. New York. Westerdam, vertr. 30 ca. 14 u. v. Rotterdam naar New York. Willem Ruys, 21 Belawan verwacht. Willemstad, verm 4 v. A'dam n. Cristobal. Zuiderkruis, 4 Sept. v. R'dam te New York verwacht. KLEINE VAART Birmingham. 29 v. d. Theems n. Antw. Breezand. 28 v. Oxelosund te Haukipud'as. Brinda, 29 v. Delfzijl t.e Londen. Batavier III. pass. 29 Bu.rlings Port kust. Borculo, 30 v. Newcastle naar Se tubal. Bree Helle, venrt. 30 v. Londen 3'1 R'dam verw. Crescendo, pass. 30 Kp. Roca. Coolhavcn, 29 v. Casablanca te Rouaan. De Ruyter, 29 v. d. Grote Bell. Diligcntia, 30 v. Dakar te Marseille verwacht. Da Capo, 30 v. Port Lyautey n. Dundee. Echo, pass. 29 Weslhinder. Escaut, 29 v. Guernsey ie Bordeaux. Frank a31 v. Genua le Benghazi verw. Geert Bodewes, 30 nog le Lagos. Glashaven, vertr. 30 v. R'dam n. Kopenhagen. Gaasterland, 30 te Harlmgen. Hagno, verm. 30 v. Dublin naar R'dam. Joost. 26 te namina Jan Herman, 30 nog te Casablanca. Keniitra. 30 v. Rogheda te Dieppe verw. Koningshaven, 30 v. Casablanca te Rouaan. Korlenaer, pass. 30 Holtenau. Leuvehaven,verm. 1 Sept. v. Aalborg n. R'dam Lucas Bols I, 30 v. Swansea n. La Roebelle. Midslanb, 30 v. R'dam n. Grangemouth. Matthew, 31 v. R'dam te Jersey verw. Merwèbaven, 28 v. Mostaganem n. Glasgow. Nellie, 28 v. Grimsby n. Paskalavik. NJord, 28 v. Sete te Londen. Noord. 30 v. Stanlow te Biitlingham. Nteuwland, 30 v. Lei tb te Hoek v. Holb verw. Nottingham, 29 v. d. Tyne n. Antwerpen. Pavo. 27 v. Holsund n. Oscarsharnn. Porto, 28 te Skel'leftea. Ponza, 29 v. Froslika-ge n. Gumboda. Prima, 29 v. Southampton tc Londen. Rijnhaven, 28 v. Duinkerken te Casablanca. Rema, 30 te Holtenau verwacht. Rika, 30 v. Rouaan le Rotterdam verw. Sirius, 29 v. Duinkerken te Londen. Sasana, pass. 30 Vlissingen. Taurus. 30 v. Newcastle te Middilesboro. Tilly, 28 Kiel-Holter.au gepass. Timor, 29 v. Aatihuus n. Stettin. Tromp. 29 v. Newcastle tc Blyth. Tyro. 30 ca. 20 u. v. Swansea aan de Hoek van Holland verwacht. Venus, 30 v. Norwich naar Huul. Virgo, 30 v. Southampton n. Teigrvmoutli. Vivo, 30 v. Husby te Karlsborg verw. Vlier. verm. 30 v. Rotterdam n. Antw. Vlieland. 29 v. Gothenburg n. Aarhuus. Vrouwepolder, verm. 30 v. Westhartlepool. Wil'po, 28 le Skelleftea v. Domsjo. Wickcnburg, 29 v. Port Lyautey n. Casablanca Wim, 29 v. Gars ton naar Fowey. Westropa, 30 v. Grangemouth te Dordrecht verw. SLEEPVAART Atlantis, 30 v. Aruba te Curacao. Eibro. 29 v. Falmouth n. R'dam met 2 bakken. Hudson, met dokdeur 29 36' 15" N. 14' 40" O. Humber, 29 v. Falmouth naar Glasgow. I-oire, met baggermolen 29 36 08" N. 14' 57" O. Schelde. 29 v. Dep Helder te Rotterdam. Tyne, met zuiger 29 in Str. Gibraltar. DE ADMINISTRATIE. 11 September a.s. hopen onze geliefde ouders W. W. SCHADé en J. C. SCHADc-REM de dag tc herdenken dat zij voor 45 jaar in het huwelijk zijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is dc wens van hun dierbare Kinderen. Kleinkinderen en Achterkleinkind. IJmuiden-Oost. v. d. Zwaagstraat 14. Algemene Kennisgeving Heden behaagde het dc Heere uit ons midden weg te nemen na een lang durig doch geduldig ge dragen lijden, onze ge liefde zorgzame vrouw, moeder, behuwd-, groot- en Overgrootmoeder ALBERTJE DE VRIES echtgenote van D. Zeilmaker in dc gezegende ouderdom van ruim 85 jaar. D. Zeilmaker Kinderen, behuwd-, klein- en achter kleinkinderen. iJmuiden, 30 Aug. 1952. Blocmstraat 93. Condoleanceadres: v. Leeuwenstraat 87. Geen bloemen. De begrafenis zal D.V. Woensdag 3 Sept. a.s. te 15 uur plaats hebben op de Wcsterbegraafplaats te CJmuiden, vanaf Bloem- straat 93, IJmuiden. Het stoffelijk overschot is op gebaard tot en met Dins dag 2 Sept. a.s. in de rouwkamer van het Ant. Ziekenhuis te IJmuiden- Dost. B. H. SMEENK Tandarts PRAKTIJK HERVAT Heden is na een kort, doch geduldig gedragen lijden overleden, mijn lieve man, onze zwager, vader en grootvader JOHANNES PETRUS MARINUS TABOIS in dc ouderdom van 76 jaar. IJmuidcn-Oost: D. Tabois-Kesting C. Ph. Kesting C. Ph. Tabois Haarlem: M. A. F. H. de Wijs- Tabois A. dc Wijs Joris Rombout IJmuiden-O., 30 Aug. '52. Lange Nieuwstraat 304. Dc teraardebestelling zal plaats vinden op Dinsdag 2 September a.s. des mid dags 12 uur op de begraaf plaats „dc Biezen" te Santpoort. Vertrek sterf huis 11.45 uur. P. C. DE GEUS oud-belast.ambt. te IJmuiden Belastingconsulent W. DE ZWIJGERLAAN 16 Tel. 8590 Santpoort (Stat.) Spreekuur van 1920 uur VELDMAN KOOPT! uw gebruikte meubelen voor hoge prijzen. Zijlstraat 62, BrI. Tel. 14637. Overal te ontbieden. IJmuiden. Tel. 4694. Dag. of avondlessen. Aanmelden vóór 8 Sep. ook voor clublessen: BOEKH. - TALEN Mod. Bedrijfsadm. Middenst-dipl. Oude Gracht 71 - Haarlem TAPIJTEN - DEKENS Deze week onze jaarlijkse verkoop toonkamermon- sters. Wiltons en Smyrna's ook hele grote maten f 88.50, f 99.50, f 140; wol len dekens (iets vuil) 1' 15.50, f 18.90. Beperkte voorraad. TAPIJTHAN- DEL „MARO", N.V. Jans straat 85 bij Gr. Markt, Haarlem. van Platenspelers en Radio- gramofoons. Wij leveren u reeds een Philips platenspe ler vanaf f 79. U koopt uw platenspelers en gramofoon- platen dan ook bij op Radio en Televisiegebied Dc Radio en Televisie- specialist. ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110. Boeken ter waarde van 75.in bruikleen Fr. Halsstr. 1 - Haarlem Telefoon 14624 HOOFDSTRAAT 184 Tel. 8069. Santpoort Agent Rudge - Vesting - Sparta Empo - Rijwielen WAT EEN SPIJT zult u heb ben als u niet eerst bij ons komt kijken, alvorens u meu belen koopt. O. F. Huiska mer met prachtig dressoir, tafel, 2 clubs en 4 stoelen voor f 419. 'T MEUBELHUIS Zijhvcg 2628. Haarlem. ff ks I I f 85 ct. voor 50 cigaretten die U echt zullen verrassen 1 Als Zware sh'ag toch te pittig is en Vlrgjcfa nee iets te Hckt, dare is1 de half-zware Domho een heerrijk mengseL Rijpe goudgele Virginia samen mes d&mmcky. 'I Hfl feliH zofpls ||»t- W|s: 1 a 2 KOSTGANGERS ge vraagd. Adres bur. v. d. bl. Te koop: KINDERWAGEN. Adres bur. van dit blad. WEGGELOPEN, Zaterdag avond bouvier (reu), luistert naar de naam Vita. Terug te bez. tegen hoge beloning bij mevr. v. TuyU, „Waterland" Velsen. VERLOREN bril in étui van Bonekampstr. naar Tuinders straat 111. Aan hetzelfde adres te k. 3 p. kind.schocn- tjes m. 23 en 24 samen f 6. RUILT UW OUDE BONT MANTEL IN voor een nieu we. Bonthuis 't Centrum, Ulrechtsestraat 134, A.'dam. Telef. 39418. In staal of hout VERMANDE ZONEN Afd. van N.V. Drukkerij SINJEWEL IJMUIDEN Toonkamer: Kanaalstr. 43 Tel. 4163—5235 B GEKOOKTE WORST -Q 200 gram GEBRADEN GEHAKT (wegens groot succes) 'i per blik 500 gram per 2 blik 250 Ome SUCCES-KOFFIE wegens teleurstelling, ook vandaag op *1 veler verzoek 250 gram w Uitgewogen THEE 200 gram PRUIMEN-KERSEN en BESSENJAM per pot «3 A ARDBEIEN-FR AMBOZEN- BESSEN en ABRIKOZENJAM per pot CHOCO BOTERHAMKORRELS (zeer gewild) 250 gram BRUSSELSE KERMIS (opruiming zolang voorradig) 250 gram vU AGAR FRUIT (opruiming zolang voorradig) 200 gram BITTERKOEKJES 250 gram LUCIFERS 2 pak «3*^ MARGARINE per pak O O H H EB

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8