Grote badplaatsen zien IJmuiden wellicht niet meer als onbelangrijke concurrent Kleine overwinning mogelijk voor nieuwe hoofdklasser Agenda voor Veis en Supportersvereniging „Geel Zwart" verdubbelde haar ledental Zomers sprookje is uit Goede propaganda kan nog betere resultaten bewerkstelligen Twee hoogtijdagen: 29 Juni en 6 Juli O.D.V. heeft, na onderbreking, kleine voorsprong op tiental van D.C.IJ. IJ-tunnel voor auto's moet voorrang hebben Aan de kinderen IJmuiden Wedstrijden voor politiehonden Havenradar binnenkort langer in gebruik Velsen IJmuiden-Oost Vanavond concert in de Bethelkerk Velsen-Noord Havenberichten 5 Fa. C. de ROOY en ZOON Kerkelijk Nieuws Dammen in Noord-Holland B. en W. van Amsterdam: Diploma-zwemmen voor scholieren Apparatuur nu van kinderziekten vrij W.S.V. '30—Velsen Uit het Kinheim-kamp DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1~952 EEN FRIS NOORDELIJK BRIESJE lichtte gisteren speels golfjes suikerzand in de richting van de strook zilt water, welke anders schui mig en hoog oplopend veel aantrekkelijker is voor lieden die van een koel bad willen genieten. Er was Woensdagmiddag overigens geen zwemmer te bekennen in zee. Het seizoen is voorbij. Het IJ muider strand, de pier en de pachters hebben de zomer achter de rug, maanden, die weer meer mensen hebben gebracht dan het vorig jaar, ofschoon heer lijk constant zonnig weer toch ook in Juni, Juli en Augustus veelal een vrome wens is gebleveri. Zomer 1952 heeft vele dingen geleerd, die zeker hun nut zullen afwerpen. Nochtans staan de plannen met betrekking tot de aan te leggen avenue Zuidelijk van de pier, in grijpende en dus kostbare verbeteringen ten aanzien van de huidige situatie wellicht in de weg. Het mag namelijk bekend worden geacht we hebben hierover trouwens in het verleden al eens geschreven dat het de bedoeling is, dat mettertijd het drukste strandleven in de richting Bloemendaal verlegd zal worden. Overigens is het dui- Over het algemeen genomen is het ech ter voor de paviljoen-exploitanten geens zins slecht gegaan, temeer daar er in de af gelopen periode vrijwel het maximum is bereikt van het aantal strandhuisjes, dat gezien de huidige situatie een plaats kon vinden tegen de duinrand. Hoe groot de be langstelling voor zo'n houten zomerver- gn zu]kj. wQrdt al n als een blijf je is geweest, wordt geïllustreerd met J Jp1anf,riikn f-.tor _.7ipn riat rie nier_ enkele cijfers. In 1948 stonden veertig op trekjes aan het strand, in 1949, toen het nachtverblijfverbod werd opgeheven, bijna 200, in 1950 tegen de driehonderd, verleden jaar iets meer en in deze zomer kwamen zelfs 380 gezinnen om een vergunning. Buiten deze menigte zijn nog 353 extra vergunningen afgegeven aan strandliefheb- bers, die huisjes onderhuurden voor een tijdvak van veertien dagen. Dit zijn nuchtere en veelzeggende be wijzen, waar echter niet bij zijn inbegrepen de' cijfers van het dagelijkse strandbezoek. En of het nu te danken is aan de duizenden folders van „IJmuidens Bloei", of aan de beste propaganda van hen, die de aantrek kelijkheid van het IJmuidens strand in den lande verkondigen, zeker is het in elk ge val, dat tientallen touringcars met Neder landers uit Ootmarsum, Denekamp, Weert of De Zilk op het plateau parkeerden om dat de roep van de pier en de bijzonder schone en brede zandstrook ook buiten de Velser kring is gekomen. Nu is het natuurlijk uiterst moeilijk te schatten hoeveel bezoekers door „de Geul" zijn gegaan sedert 7 April, toen het seizoen 1952 officieus geopend werd. Op hoogtij dagen evenwel, bijvoorbeeld de 29ste Juni en de 6de Juli, was een betrekkelijk be trouwbare maatstaf het grote aantal von delingetjes, dat naast de politiepost van de heer Padmos in de met kippengaas om heinde box gedeponeerd is. Die laatste Zondag in Juni wachtten precies vijftig kleuters min of meer ongeduldig-op hun respectievelijke moeders, de eerste Juli- Zondag waren het er 36. Attracties Hoewel het vuurwerk letterlijk en figuur lijk enigszins in het water is gevallen, had den duizenden zich op die bewuste Zater dagavond haar het strand begeven om deze aardige geste van IJmuidens Bloei te gaan bekijken. Ook het concert van de Amster damse Politiekapel en „IJmuidens Roem" voor de V.A.R.A.-microfoon op het terras van de heer Verswijveren, trok buitenge wone belangstelling. Al met al beloven deze zaken ongetwijfeld het beste voor 1953, want degenen, die in de voorgaande jaren naar pier, zee en strand gingen kijken, zullen bepaald niet alléén terugkomen ADVERTENTIE HET REGENKLEDINGSEIZOEN is aangebroken. Wij brengen een grote sorte ring in Egypt. Linnen lassen en Mantels, Gabardine, Loden enz. enz. IJMUIDER KLEDINGMAGAZIJN Oosterduinweg 14-1 Jm. - Tel. 4074 Zeestraat 4 - Beverwijk Ook verkoop op Voorzorg- en Centr. Spaarfondszegels. Ned. Herv. kerk Beroepen te Krimpen aan de Lek G. C. Severijn te Hoogeveen. Beroepbaarstelling: ds. H. J. Smalbrug- ge, legerpredikant, wonende te IJsselstein, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken Beroepen te Blija dr. E. Smilde te Wa teringen; te Heerenveen (vac. W. Kreuzen) J. H. Post te Wieringerwerf. Beroepen te Suawoude R. van Reenen, cand. te Soestdijk. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Vollenhove-Cadoelen J. D. Houtman te Overschild; te Oosterbeek- Wolfheze F. van Dijk te Heerenveen. Vrije Evangelische gemeenten Bedankt voor Den Helder (als predikant in algemene dienst) J. I. van Wijck te Gouda. zeer belangrijke factor gezien, dat de pier, annex de scheepvaartbeweging, ten alle tijde z'n aantrekkingskracht wel zal be houden. Vooral nu de rails verwijderd worden en er een betonnen wandelgelegen heid gaat ontstaan, die uniek is voor lief hebbers van fraaie panorama's. Op laatste benen Wanneer men de strandpachters vraagt naar hun oordeel omtrent het afgelopen sei zoen dan vertellen de vier heren dat zij wel tevreden zijn met het eindresultaat. De pierpaviljoens hadden het wat druk ker, maar daar staat tegenover dat de pacht voor de exploitanten van deze uit spanningen hoger is dan voor de beide andere paviljoenhouders. Dit kwartet kan over drie weken de balans opmaken, want vóór 30 September moeten alle strandhuis jes verdwenen zijn, inclusief de laatste klanten. Op het ogenblik is de terugtocht al begonnen, hoewel het er op lijkt dat alles er nog precies hetzelfde bijstaat als in mid- den-Juli. Vrachtwagens rijden echter ge durig af en aan om de inventaris naar het binnenland terug te brengen. Politie en reddingsbrigade hebben geluk kig geen maatregelen hoeven nemen, om dat enerzijds slechts ongevallen voorkwa men van onbelangrijke aard, aan de andere kant aangezien geen enkele van de duizen den baders in de afgelopen maanden in nood heeft verkeerd. Strandkenner Padmos vertelde, dat wellicht in het volgend sei zoen de vondelingetjes achter gaas zullen worden gezet in een ruime box naast de groene optrek van de reddingsbrigade. De zaak is namelijk, dat de politie bij de zorg voor de kinderen niet voldoende aan dacht meer kan besteden aan andere ge beurtenissen op het strand. In de toekomst zullen de dames en heren redders dus een oogje in het zeil kunnen houden. Tot slot zij vermeld, dat het een slecht visseizoen is geweest. De scholen makreel lieten geduldig op zich wachten en ook de schar voelde blijkbaar meer voor het zilte nat dan voor de olie in de pan. Slechts één avond spoelde horsmakreel op het strand, wat in vorige zomers herhaaldelijk gebeur de na een warme dag met landwind. En wat de kwallen betreft hierover hebben alleen kniesoren het hunne gezegd. Donderdag 11 September Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „De Blauwe Engel". Rex, 20 uur: Cabaret m.m.v. „de Zingende Zusjes". Vrijdag 12 September Raadhuis: van 10.30 tot 11.30 uur, spreek uur wethouder van Financiën. Thalia, 20 uur: „Minderjarig meisje ver mist." Rex, 20 uur: „Salomé". B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad verzocht thans een principiële beslissing te nemen over de IJ-oeverver- bindingen door middel van tunnels, in het bijzonder omtrent de keuze van de plaats van de autotunnel. Volgens de tunnelplan nen van Publieke Werken, die B. en.W. aanvaarden, zou de autotunnel lopen van de Foeliestraat aan de stadszijde naar het Kraaienplein in Amsterdam-Noord. B. en W. menen dat de bouw van de auto tunnel voorrang moet hebben boven die van personentunnels en dat alles in het werk moet worden gesteld de bouw van de auto tunnel zo spoedig mogelijk te verwezen lijken. Stappen tot het verkrijgen van bij stand van het rijk, de provincie en andere in aanmerking komende organen zullen worden gedaan. De totstandkoming van een tunnel ter hoogte van de Hemweg achten B. en W. eveneens dringend gewenst. De belemme ring door de spoorbruggen van de vaart in het Noordzeekanaal moeten zo snel moge lijk verdwijnen. Dit is een levensbelang voor de haven, zo zeggen B. en W. Zou de IJ-tunnel eerder gereedkomen dan de Hemtunnel, dan vrezen B. en W. dat een belangrijk deel van het niet voor Amsterdam bestemde verkeer zich naar de IJ-tunnel zal richten en niet te verant woorden verkeersopstoppingen in de bin nenstad zal veroorzaken. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 10 op 11 September KW 3 50 k.; KW 47 40 k.; KW 144 40 k.; KW 18 35 k.; KW 32 geen; KW 49 30 k.; KW 173 geen; KW 130 geen; KW 167 geen; KW 56 40 k.; KW 163 5 k.J KW 170 geen; KW 85 65 k.; KW 176 50 k.; KW 123 40 k.; KW 37 thuisstomend; KW 85 40 k.; KW 65 70 k.; KW 22 85 k.; KW 45 5 k.; KW 122 90 k.; KW 159 20 k.; KW 168 70 k. Trekkers: KW 6 20 k.; KW 7 100 k., 220 kisten; KW 25 70 k.; KW 73 20 k.; KW 54 thuisstomend; KW 140 45 k.; KW 141 2 k.; KW 38 40 k.; KW 20 45 k.; KW 41 100 k.; KW 78 50 k.; KW 44 40 k.; IJM 74 40 k. Gemiddelde vangsten Vlaai-dingen 20 kantjes, Scheveningen 20 kantjes, Katwijk 20 kantjes. Tante Els is met vacantie en daarom is er deze week en de twee volgende we ken dus geen rubriek voor jullie. Eind September beginnen we weer met jrisse moed. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 126 vaartuigen aange voerd: 10.290 pond kuilpaling, prijs f 0,90 f 1,06 per pond; 1309 pond lijnaal f 0,90— f 1,06; 836 pond snoekbaars f 0,68f 0,71113 pond rode baars f0,44f0,48; 1357 pond voorn, prijs f 0,04f 0,05; 580 bak nest, prijs f2,14 per bak van 37!& kg. Vóór de aanvang van de damwedstrijd welke het eerste tiental van DCIJ te Am sterdam in het clublokaal van de pas gepro moveerde hoofdklasser ODV speelde, hul digde voorzitter K. de Jong met een fraaie bloemenmand de jongste Noordhollandse hoofdklasser. toegelaten en toen de gedwongen dam on schadelijk was gemaakt won Dukel knap. T. Postma en J. van Straten hebben zeker geen pech gehad, toen belden in het midden spel een stuk achter raakten en toch nog juist een remisehaventje bereikten. Met deze 44 stand werd het spel onder- En dat dit tiental zich uitstekend in deze broken, doch het zal bij een hervatting van competitie thuis voelt moest Oosterkwartier met de eerste wedstrijd al dadelijk ervaren. Vermoedelijk zal ook het IJmuider tiental het in de tweede wedstrijd ondervinden. De stand staat wel 44 afgebroken, doch daar Koetsier finaal verloren staat en de overige borden gelijkwaardige remises, gaat het om het eindspel dat secretaris L. Vooys moet uitspelen. Wel heeft ongetwijfeld Vooys de betere kansen, doch nu rustig bij analyse de sterk ste zetten kunnen worden bestudeerd, lijkt het ons hoogst waarschijnlijk dat de ODV- tegenpartij van Vooys wel gelijk spel uit de stand weet te veroveren. Daardoor zal DCIJ de tweede wedstrijd verliezen in deze Noordhollandse hoofdklasse competitie. De wedstrijd Een der moeilijkste speelvormen, de dub bele opsluiting aan beide vleugels, speelde Ligthart aan bord 5 tegen v. d. Heuvel. In het algemeen taxeerden de spelkeners de betere stelling voor de DCIJ'er. Maar toen het frontgevecht was afgelopen, bleken er meer schijven van de zijde van Ligthart te zijn gesneuveld, als waar de IJmuidenaar zelf op gerekend had. Toen was de over macht zo groot voor de Amsterdammer dat Ligthart capituleerde. Een grote teleurstel ling voor het DCIJ-tiental dat juist met meester Ligthart aan bord 5 op een succesje had gerekend. Maar Dukel speelde een voor treffelijk spelletje. In een uiterst moeilijk fragment forceerde Berk doorbraak naar dam ten koste van 2 stukken. Dit had Dukel Vrijdagmorgen van 912 uur en 's mid dags van half 25 uur zullen circa 300 leerlingen van openbare en bijzondere lagere scholen in IJmuiden en Driehuis proeven van zwemkunst afleggen in het zwembad „de Herenduinen". Het gaat om de diploma's A en B. die officieel als jeugd- zwemvaardigheidsdiploma worden ver strekt door het ministerie van O., K. en W. De examencommissie bestaat uit de heren H. G. F. Smakman, ambtenaar van de sport en de beide instructeurs van het bad, J. Brondsema en Siteur. Zaterdag zullen een 25-tal jongens en meisjes proberen in het bezit van diploma C te komen. Hiervoor moet worden vol daan aan de gestelde eisen van snelzwem- men, afstandzwemmen, zwemmend redden, schoonspringen en waterpolo. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Politiehond-dresseerclub „O. B. K." wordt op Zondag 14 September een onder linge wedstrijd voor de honden van haar leden en op Zondag 28 September een nationale wedstrijd voor acht gecertifi ceerde politiehonden gehouden. Van genoemde acht honden komen er twee uit Rotterdam, een uit Wassenaar, een uit Nijmegen, twee uit Amsterdam, een uit Haarlem en een uit Santpoort. De wedstrijden zullen van 9 tot 16 uur worden gehouden op het terrein gelegen achter het zwembad „De Heerenduinen" aan de Velserduinweg te IJmuiden-Oost. Bij de onderlinge wedstrijd fungeren de heren Boomhouwer uit Hilversum, Van Oort uit Bussum en Van Rooijen uit Drie huis als keurmeester en bij de nationale wedstrijd de heren Middelhoek uit Enk huizen, Giorges uit Haarlem en Van Rooijen uit Driehuis. de strijd wel op een kleine overwinning der benjamins uitdraaien. ODV is een uitstekende ploeg, die zich technisch voor de competitie goed heeft voorbereid, erg enthousiast speelt en spelers bezit met de wil om te winnen. Daarom zal ODV een goede gooi doen naar één der bo venste plaatsen op de ranglijst der sterkste damcompetitie van Noordholland. De uitslag luidt: D. C. IJ. O. D. V. 1. H. Laros—J. v. d. Sluisafgebr. 2. B. Dukel—B. Berk 2—0 3. T. PostmaR. Berk 11 4. J. v. Straten—G. de Gooyer 1—1 5. A. LigthartTh. v. d. Heuvel... 02 6. K. de JongJ. Muller afgebr. 7. L. KoetsierW. Botter afgebr. 8. H. Swier—H. v. d. Sluisafgebr. 9. L. Vooys—M. Delsen afgebr. 10. K. v. d. Steen—J. Scherpenisse. afgebr. Voorlopig44 Op 23 September krijgt het DCIJ-tiental Oosterkwartier op bezoek in hotel Ken- nemerhof. Nog deze maand, zo vernemen wij, zal de IJmuidense havenradar een groot ge deelte van de dag in plaats van enkele uren in gebruik worden gesteld. Het afstemmen van de apparatuur en het aanpassen van de walkie-talkies op de IJmuidense loods boten is nu in zoverre voltooid, dat de kinderziekten als goeddeels overwonnen mogen worden beschouwd. De havenradar zal nog niet dag en nacht in gebruik komen. De opleiding van het personeel loopt nog niet zo vlot dat con tinudienst mogelijk is. De „raplot", de verbeterde havenradar, waarvan IJmuiden, zoals wij al eerder be richtten, de Europese primeur zal krijgen, komt pas over enige tijd in dienst. Dank zij het vernuft van de technici op het Neder landse Radarproefstation „Wave Guide" in Noordwijk is het mogelijk met deze vinding onder meer de onderlinge afstand te be palen tussen twee schepen binnen de radarwerkingssfeer en aan de betrokken vaartuigen door te geven. Zondag wordt voor de competitie 3de klasse KNVB gespeeld de wedstrijd WSV '30Velsen. Velsen komt voor deze eerste wedstrijd als volgt uit: doel: G. de Graaf; achter: H. Meijer en C. Tromp; midden: B. Wijker, J. v. Bugnum en L. Boon; voor: Th. Braam, B. Tromp, W. Kramer, J .v. Bakkum en P. Donker. In'de Bethelkerk te IJmuiden-Oost wordt Donderdagavond een concert gegeven, waaraan zullen medewerken Dien Toeset Vrij, altzangeres en de organist Jene Mei lof. Ten gehore worden gebracht werken van Mendelssohn, Handel, Franck, Hendrik Andriessen, Honneger en Willem Pijper. Dezer dagen herdenkt Bert Brugman het feit, dat hij dertig jaar geleden zijn Marionet tentheater oprichtte. Tijdens die dertig jaar werden er ruim 3000 voorstellingen gege ven, onlangs nog voor H. M. de Koningin en de vier Prinsesjes op paleis Soestdijk; ook heeft Bert Brugman met zijn poppen meegewerkt aan televisie-uitzendingen. Ter gelegenheid van dit jubileum zal het Marionettentheater opvoeringen geven van de opera Paljas. In deze fotocombinatie zien we, foto boven: aankomst van de troep (tijdens de generale repetitie), met Paljas, Nedda en Tonio, in de openingscène. Onderste foto: De „regisseur" Bert Brugman, met zijn hoofdrolspeler Paljas, die zijn beroemde aria zingt. Tijdens de Woensdagavond in clubgebouw „Kindervreugd" gehoouden jaarvergadering van de supportersvereniging „Geel Zwart" is in vele opzichten duidelijk gebleken, dat de vorig jaar ingevoerde reorganisatie de vereniging niet alleen inwendig sterker heeft gemaakt, maar dat het ledental hierdoor tevens is verdubbeld. Dit was volgens de heer C. Stijnman. voor zitter, grotendeels te danken aan het mid del van de feestavonden, die de band tussen „Geel Zwart" en de voetbalvereniging „Kin- heim" hebben verstevigd. Het aantal suppor ters in de vereniging steeg van ruim vijftig tot ruim honderd. De voorzitter betoogde, dat de verrichtin gen van Kinheim's eerste elftal in de nieuwe competitie alles kunnen bijdragen tot een bloeiende supportersvereniging. Geel Zwart zal tegen zeer lage kosten het autobusvervoer naar uitwedstrijden voor de beide verenigingen verzorgen. De benoeming van het bestuurslid de heer G. Schrödeur in het bestuur van „Kinheim" stelt beide verenigingen niet langer naast elkaar, hoewel de samenwerking altijd goed is geweest en door deze maatregel nog nau wer wordt. Reeds werden weer enkele contactavonden in het vooruitzicht gesteld. Het jaarverslag herinnerde evenzeer aan de gunstige reorganisatie, de gehouden con tactavonden en de kwestie van de terreinen- nood in Velsen-Noord, alsmede aan "de fusie pogingen tussen VVB en Kinheim. De toe komst wordt met de groeiende supporters vereniging hoopvol tegemoet gezien, te meer daar het mogelijk moet zijn wegens de ge stadige uitbreiding van het inwonertal van Velsen-Noord ook Geel Zwart groter te maken. Het verslag van de heer K. C. v. d. Pijl, penningmeester, kon ondanks enige tegenslag in de kasmiddelen een bijna ge handhaafd saldo aantonen. Namens de vereniging volgde décharge van de penningmeester. IIOUTAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn Woensdag twee houtboten aangeko men, die beide tijdelijk ligplaats kozen in het kanaal vóór de spoorbrug. Het Finse s.s. „Dagmar" met een lading van 1073 vadem hout uit de Finse haven Oravais meerde gistermiddag aan de stei ger voor het bedrijf. De lading van het eveneens Finse s.s. „Marianne", dat van de Finse haven Wasa 1530 vadem hout aan voerde en ligplaats heeft in het kanaal vóór de Noordersluis, wordt gedeeltelijk in lichters overgeslagen. Wegens het niet herkiesbaar zijn van de heer E. Prinsen en de uitbreiding van het bestuur van vijf tot zeven leden werden de heren C. v. d. Klooster, P. Verswijveren en W. Zonneveld in het bestuur opgenomen. De heer C. Stijnman, voorzitter, zag zich bij acclamatie herkozen. Aan het eind van de vergadering dankte de heer A. Redeker namens het Kinheim- bestuur de supportersvereniging voor de morele en financiële steun, de geboden con tactavonden en de adviezen tijdens de ge houden fusiebesprekingen. De heer A. Snij ders maakte zich tot tolk van de leden in zijn dank aan het bestuur van „Geel Zwart' voor het vele opbouwende werk in het be lang van de vereniging en van „Kinheim". Het bestuur van de voetbalvereniging „Kinheim" heeft besloten om ten gerieve van de leden het thans maandelijks ver schijnend cluborgaan „De Kinheimer" om te zetten in een wekelijkse periodiek, waarin voor de leden verschillende bijzonderheden worden bekend gemaakt. Ook de jeugdkrant wordt daarin oopgenomen. Ingaande 1 September zijn de heren E. Diepgrond en G. Schrödeur voorlopig aan het Kinheim-bestuur toegevoegd: de eerste vertegenwoordigt de elftal-commissie en zal de zaken van de afdeling Haarlemse Voetbal bond behartigen. De heer Schrödeur heeft zitting genomen voor de supportersvereni ging „Geel Zwart", zodat de samenwerking tussen beide besturen verzekerd is. Woensdag 10 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Lieve Vrouwekerk v. Rotterdam. Bohus van Oxelosund. Akenside van Goole. Prudentia van Skarahage. Wil- helmina van Karlstadt. Holland van Karl- stadt. Roelf van La Palice. Dagmar van Wasa. Marianne van Wasa. Oberon van Ant- werepn. Ameland van Norrköping. Fennia van Antwerpen. Regina van Rotterdam. Hol- landia van Rouaan. Koningin Juliana van Kaskö. Celtic Queen van Londen. Westerdok van Londen. Amstelstroom van Rotterdam. Weisze See van Narvik. Vertrokken zijn: Muda naar Antwerepn. Bill S naar Tyne. Ocean naar Blyth. Alstern naar Antwerpen. Nina naar Huil. Jagersfon tein naar Bremen. Nijenburgh naar Rotter dam. Strijpe naar Rotterdam. Patria naar Rotterdam. Echo naar Rotterdam. Flevo n. Rotterdam. Surte naar Antwerpen. Roelf naar Gdynia. Het hek van de dam. De noteringen, die gisteren werden geboekt overtroffen de stoutste verwachtingen. Vele handelaars, die meenden dat het hoge prijzenniveau van de laatste week niet meer te over schrijden was, moesten erg diep in de beurs tasten om nog iets te kunnen bemachtigen, want ondanks de hoge prijzen verliep de verkoop vlot en was de vraag groot. Top- prijzen werden o.a. geboekt voor rond vis zoals grote schelvis, die niet minder dan f 70 per kg opbracht, de braatschelvis kon ruim f 1 per kg boeken. Er bleek echter niet voldoende schelvis te zijn en dus ste gen automatisch de prijzen van de andere rondvissoorten. De „knappe" wijting had geen moeite f 33 te halen, de kleinere soor ten vonden vlotte afname tegen f 28 per 50 kg. De tong bleef bij uitzondering op oude noteringen staan. Laptongen vari eerden van f 3.30 tot f 3.60, de overige soorten brachten het gemiddeld tot f 2 per kg. De scholaanvoerders hadden ook niet te klagen. Exportschol ging in andere han den over voor f 70 per 50 kg. De in groter kwantum aangevoerde schol II en schol III noteerden respectievelijk f 35 en f 30 tot f 25 per 50 kg. De kabeljauw was even eens „peperig". De 500 stuks dikkoppen van de Bergen gaven een goede doorstoot om de besomming omhoog te halen, daar de regels grote varieerden van f 100 tot f 110 en f 140 werd neergeteld voor de kisten van 125 kg. De verse haring, die als gewoonlijk in verschillende kwaliteiten werd aangebracht, maakte in doorsnee prijzen van f 14 voor de goede soorten en f 11 voor de kleinere. Naar makreel was goede vraag door conservenindustrie en rokerijen en deze werd gekocht tegen f 14 en f 15 per 50 kg. Besommingen. De Bergen, die na de korte 5-daagse reis uit Huil Woensdag aan de afslag lag met 1100 kisten makreel en vis en nog 500 stijve kabeljauwen, sloot deze prachtige reis af met een eindresul taat van niet minder dan f 23.000. De Claesje, die een 8-daagse reis achter de rug had, bracht het tot f 15.300, terwijl de twee „VEM"ers Mary en Duyvis gezame- lijk nog f 40.000 in het laadje brachten. De Wiron 3, IJM 210 noteerde als hoogste van de overige aanvoerders f 6800. De kleine kotter WR 33 en de Texel 33 deden het ook niet slecht, daar deze respectievelijk f 3000 en f 3300 noteerden. Markt van vandaag. Voor de markt van heden kwamen van de trawlervloot binnen de Thorina met 1650 kisten haring en 50 kisten diversen en de Vios met 1400 kisten haring en 50 kisten diversen. Daar de oudste vertrekkers van de Noordlog- gers reeds in het begin van de week bin nenkwamen, bleven de tamelijk geringe plat- en fijnvisaanvoeren beperkt tot die van enkele kustkotters en loggers. Voor Vrijdag. Als eerste voor de Vrij dagmarkt heeft zich Woensdag reeds de Johannes Polderman gemeld. Inplaats van jacht te maken op haring gaf de schipper er de voorkeur aan verse vis en makreel te verschalken, wat hem aardig is gelukt. De totaalv'angst was niet minder dan 1000 kisten en nog 400 stuks stijve kabeljauwen. De specificatie van deze aanvoer is: 120 kisten schelvis en piepers, 420 kisten dich te makreel, 180 kisten gestripte makreel*, 140 kisten kabeljauw, gul en koolvis, 100 kisten rog en haai, 60 kisten haring en 400 stuks stijve dikkoppen. Hoewel nog niet met zekerheid kan worden bevestigd dat er meer schepen Vrijdag zullen mark ten, ligt dit wel voor de hand daar er en kele van oudere vertrekdata zijn. Ver wacht kunnen worden o.a. de Tubantia, die de le September is vertrokken, de Su matra, de Hoop en Maria van Hattum die de 4e September uitvoeren. In en uit. Woensdag kwamen binnen: de IJM 213: TEX 33, 19; HD 213, 95, 7, 80; TEX 11; HD 89, 37; UK 73: HD 74; UK 126. 86; TEX 49; UK 61; IJM 241; UK 91, 57; HD 116; UK 202; HD 131, 104; IJM 249; WR 7: KW 31HD 47: UK 35, 85; IJM 261; HD 67; VD 9; IJM 226; UK 161; KW 60, 128; UK 90, 4: IJM 262. 318. Naar zee ver trokken de HD 213: IJM 202, 215: CG 1; UK 41; KW 60; UK 18; SCH 140; KW 127. Bijleggers. Als bijleggers kwamen binnen de haringtrawllogger KW 127 en de coaster Koningin Juliana. Pools nieuws. Van de Poolse vloot vertrok Dinsdagavond de SWI 102. Hoe bestaat het! Ondanks de beste visprijzen gaf de HD 213 er Woensdag de voorkeur aan de vis nog maar wat te be waren en zo vertrok het schip dus met vis en al weer naar zee. TX 36 naar zee. De nieuwe Texelse kotter 36 zal tecren het einde van de week naar zee vertrekken. Nog niet bekend. De Gelria, die gis teren in Vlaardingen loste, schijnt nogal „overgelost" te hebben. Het lossen zou tot omstreeks 5 uur duren, maar er werd reeds eerder geschat dat er minstens 1700 kisten onder de luiken vandaan zouden komen. Ook de totale besomming was Woensdagmiddag nog niet bekend, doch. zou volgens voorlopige opgave ongeveer f 19.000 tot f 20.000 bedragen. Marktprijzen. Heilbot 2.35, gr. tong 3.703.20, grm. tong 2.121.94, kim. tong 2.18—1.93, kl. tong I 1.75—1.47, kl. tong II 1.33—1.13, tarbot I 3.00—2.55. Alles per 1 kg. 1 kg. Tongschar 82, kim. schol 6955, kl. schol I 6047, kl. schol II 368, schar 29—16, bot 23—17, v. haring 16—11.20, makreel 2212, gr. schelvis 72—58, grm. schelvis 6654, kim. schelvis 5649, kl. schelvis I 5448, kl. schelvis II 4613, wijting 3213, gr. gul 57. mid. gul 4846, kl. gul 3327, kl. haai 3518, poontjes 18 17. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 212 134, gr. koolvis zw. 7967. Alles per 125 kilogram. Marktaanvoer. 340 kisten tong en tar bot; 1 k. tongschar en schartong; 1140 k. schol; 115 k. schar; 28 k. bot; 3520 k. ha ring; 1730 k. makreel; 190 k. schelvis; 215 k. wijting; 70 k. kabeljauw en gul; 16 k. kl. haai; 6 k. poon: 74 k. koolvis; 35 k. di versen. Totaal 7480 kisten. Geen vis bij de vleet. De Annie Katwijk 54 is net als andere vleetvissers de laatste dagen bijzonder onfortuinlijk geweest met de vangst. Maandag werden slechts 15 kantjes, Dinsdag 7 en Woensdag 6 kantjes gevangen. In overleg met de rederij besloot de schipper er Woensdagavond maar een punt achter te zetten en naar huis te komen om de netten te verwisselen voor de trawl. Wat de Gelria besomde. De definitieve eindbesomming van de Gelria, die Woens dag na een korte 5 daagse reis te Vlaardin gen afsloeg, bedroeg 19.600. Voor Vrijdag. De Katwijk 168 heeft zich Woensdagavond gemeld voor binnen komst. Het schip zou Vrijdag aan de markt kunnen zijn om de 160 k. verse makreel, die naast de 485 kantjes haring werden ge vangen, aan de man te brengen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7