Floralia-tentoonstelling van de openbare scholen weer een succes Humanisme een bezielende kracht Rode Kruiscolonnes oefenden op Duinenbosch „Phoenix" met een geestig blijspel DAMESMODEHUIS „Kijk uit" vierde vrolijk vijfde lustrum Prachtige kans voor Laros en D.C.IJ. Havenberichten Watervlietschool won de wisselprijs „Advendo" speelt voor ouden van dagen Hervormde jeugd bijeen „De Jump" aan tafel voor de najaarsdrive Dr. P. J. van Praag sprak in „Rex" Gaan vislossers eerder aan de slag? Aanvaringen in IJmuiden onder de loupe IJmond-duiven wiekten in noodweer huiswaarts Heuvelwijk-winterseizoen staat voor de deur MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 7 De gelegenheid, die de oudercommissies -van de openbare lagere ir. L. P. Krijger- en Watervlietscholen in de fraaie outillage van de nieuwe gymnastiekzaal hebben ge kregen, is ten volle gebruikt om hierin de jaarlijkse potplantententoonstelling te hou den. Leerlingen van beide scholen brachten Vrijdagmiddag de planten mee welke zij in het voorjaar hadden gekregen ter ver zorging. Bovendien hadden de oudercom missies inzendingen mogelijk gemaakt van paddestoel- en rotspartijtjes, waardoor deze expositie, die Zaterdag geopend is geweest, een bijzonder aspect kreeg. De opmaak van de inzendingen geschied de met kennis van zaken door de heren J. T. Groot en A. Martens, die ook de jury vormden. Beide heren hebben geen gemak kelijke taak gehad om uit het grote aantal collea's, begonia's, balseminen, fuchsia's en de andere kleurige paddestoel- en minia tuur-rotspartijen de mooiste exemplaren te kiezen. Zelfs waren er leuke geverfde boetseerstukjes te bewonderen van tweede klas leerlingen der Watervlietschool. Geen wonder dus, dat de heer A. J. Marcus, voorzitter van de oudercommissie der ir. Krijgerschool vóór de prijsuitreiking in tegenwoordigheid van vele kinderen, ouders en onderwijzend personeel zich tevreden toonde over de tentoonstelling. De prijzen vielen ten deel aan: Ir. Kri.jgerschool: 7de klas: 2. Frank Rem; 3. Floris Schroder; 6de klas: 1. Adri Marcus, 2. Frans Herkberg, 3. Cor Verhoe ven; troostprijs: Martin Punt, extra troost prijs: Gerard Walsmidt; 5de klas: 1. Jan Groen, 2. Leo Groen, 3. Ankie Heemstra; 4de klas: 1. Tineke Vrenegoor, 2. Cobie Hoogendij, 3. Kees Marks; troostprijs: Julia Parent; 3de klas: ereprijs met lof van de jury: Freek Haan, 2. Janny Jenkes, 3 Flip Groen; 2de klas: 1. Frank Willes, 2. Bep v. Duin, 3. Tini Hof; troostprijs: Gerard Smit. Overjarige planten: 1. Maria Rem, 2. Frank Rem, 3. Adri Marcus. Een eervolle vermelding van de jury kreeg de 13 jaar geleden aan Lena Dekker uitgereikte plant die toen reeds een tweede prijs behaalde. Paddestoel- en rotspartijen. Grootste as sortiment: 1. Gerard Walsmit, Tony Prin sen. Mooiste arrangement: 1. Bas v. Bui-gel, 2. Gert Jan v. Schelt, 3. Adri Marcus; troostprijs: Brandi Steensma. Watervlietschool. 2de klas: 1. Rob Ban- kert, 2. Joop Dijkstra, 3. Rudi Meyer; troostprijs: Elly Ellen; 3de klas: 1. Dirkje v. d. Oever, 2. Nico Schreuder, 3. Rudi Wilms; troostprijs: André Smit; 4de klas: 1. Kees Frenay, 2. Rita Post, 3. Eef Asjes; 5de klas: 1. Nelly v. d. Hert, 2. Fred Gor dijn, 3. Lidia Hofma; troostprijs: Yvonne Wegman. Paddestoel- en rotspartijen: 1. Hans en Ali Meester, 2. Herman Stuur en Jan Woord, 3. Nelly v. Leeuwen; troostprijs Ti neke en Bea Warbout. Voor de Watervlietschool reikte de heer L. Smit, voorzitter van de oudercommissie, de prijzen uit. Na afloop bleek het voor de inzenders dubbel feest toen zij bij de uitgang een heerlijke tractatie ontvingen. Ouderavond met fraaie kleurenfilms t Als vervolg op de tentoonstelling kreeg de ouderavond voor beide scholen in de bloemen- en plantenomlijsting een feeste lijk cachet. Nadat de ouders de inzendingen hadden bewonderd werden zij namens de oudercommissies begroet door de heer A. J. Marcus, die de tentoonstelling in deze nieuwe vorm een succes noemde, waarvoor de jury veel lof toekwam wegens haar veelomvattende arbeid. Deze avond was be legd teneinde de ouders voor het werk van hun kinderen te interesseren. De heer Marcus deelde voorts mede, dat de wisselprijs, een prachtige koperen doof pot gemaakt door leerlingen van de Hoog ovenwerkplaats en geschonken door dit be drijf, was gewonnen door de Watervliet school. Hij dankte de juryleden, die al vele jaren belangloos medewerken, het onderwijzend personeel en het gemeentebestuur van Veisen. De amateur-cineast J. Faber uit Bever wijk zette de aanwezigen een keur van fraaie en bijzondere kleurenfilms voor, die alle betrekking hadden op bloemen en De schaakclub „Kijk Uit" besloot de vie ring van haar zilveren jubileum Zaterdag avond met een familie-feestavond in het Nederlands Hervormde Jeugdgebouw. Het is een gezellige avond geworden, vooral door de medewerking van een aantal ama- teur-artisten onder leiding van de heer G. Barbier, die met een vlot en beschaafd pro gramma een prettige sfeer wisten te schep pen. De „Plankeland'èrs" voerden enige kos telijke schetsjes op, waarvan vooral die van de „Bulgaarse Edelman" een uitbundig succes oogstte. Het trio „Amse", bestaande uit bas, piano en slagwerk bracht rhyth- mische muziek ten gehox-e. Blijkens een mededeling had men met de piano een „on gelukje" gehad, waardoor deze niet geheel zuiver meer klonk, hetgeen overigens aan het succes van het optreden geen afbreuk deed. De „Vela's", twee jongens met een gitaar, zongen enige rumba's. Hoewel de knapen nu niet direct een overmaat aan bescheidenheid tentoonspreidden, voldeed hun opti-eden goed. De goochelaar Moretti was waarschijnlijk de enige niet-amateur die aan deze avond meewerkte. Hij deed dat uitstekend. We zagen zelfs enkele trucs, die geheel nieuw voor ons waren en waar mee de aanwezigen op luidruchtige wijze hun instemming betuigden. Maar wie zou niet enthousiast geworden zijn bij het aanschouwen van de vervaardi- ging van bankbiljetten uit stukjes kranten papier op een miniatuur waswringer? „Kijk Uit" kan op een uitstekend ge slaagde viering van haar jubileum terug zien. Het bestuur van de toneelvereniging „Advendo" heeft de commissie voor ont spanning aan Ouden van Dagen aange boden om op Donderdag 25 Septembér een voorstelling te geven voor bejaarden. Op gevoerd zal worden het blijspel „In een andere wereld". De ouden van dagen wor den tussen half acht en acht uur verwacht in het Ned. Herv. Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan te IJmuiden-Oost. planten. Aan het befaamde, kleurrijke Stadionspel „Wie wint de pot" had de heer Faber ettelijke meters celluloid gewijd. Tijdens de pauze lieten de dames Faber zich naast-hun vader horen op accordeon, xylophoon en stringbas. Het was uiteraard geen wonder dat de heer P. Bosua, hoofd van de Watervliet school deze avond de bekroning noemde van de zorgen en de medewerking van de oudercommissie, die hij hiervoor hartelijk dankte. Hij vroeg voorts nog belangstelling voor het schoolfonds en sprak tot slot de wens uit, dat het contact tussen ouders en onderwijzend personeel in de toekomst nog versterkt zal worden. Alle jeugdclubs aangesloten bij de Her vormde jeugdraad te IJmuiden-Oost waren Vrijdagavond bijeen in Ijet jeugdgebouw. De grote zaal en de galerij waren geheel bezet. De avond, die opgeluisterd werd door een muziekgroep onder leiding van Joop Huizinga, is geopend door de heer B. Timmers, waarna de heer A. Verhagen uit Amsterdam, meer bekend als Ome Hein, het woord kreeg en de; jeugd wees op het nut van het verenigingsleven. Vervolgens werden enige voor de jeugd toepasselijke films vertoond, waarna ds. G. Wassenaar deze gezellige avond sloot. Op Zaterdag 4 October zal de bridge club „De Jump" haar traditionele najaars drive houden. Deze keer geschiedt zulks in het cultureel gebouw aan de Lange Nieuw- straat te IJmuiden. Speldjes met het monogram van de Zweedse Koning, waarvan er 1.000.000 werden vervaardigd, zullen deze en de komende maand aan het Zweedse volk worden ver kocht. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de Koninklijke Stichting voor Cultuur. Dit zal het geschenk zijn van het Zweedse volk aan Koning Gustay Adolj, op zijn zeventigste verjaardag in November. De eerste broche werd de koning door de eerste minister van Zweden, Tage Erlander, aangeboden. De eerste minister rechts draagt een speldje op zijn rever. In de bovenzaal van „Rex" in IJmuiden- Ocst heeft Zondagmorgen de gemeenschap Veisen van het Humanistisch Verbond in een enigszins feestelijke bijeenkomst het eerste lustrum gevierd. Voorzitter H. P. Brits gaf een overzicht van de groei en huidige stand van zaken en de dames R. MantjeCoppée en J. Bos sen luisterden met vioolspel de bijeenkomst op. Maar het „leeuwenaandeel" kwam voor rekening van dr. P. J. van Praag,.algemeen voorzitter van het verbond, die een lezing hield over: „Rede, recht en religie in het moderne Humanisme." Spreker merkte onder meer op dat de humanist een levensbeschouwing heeft, die de toets der rede moet kunnen doorstaan. Ieder mens, aldus spreker, heeft het ver mogen om logisch, causaal te denken over de natuur en over de werkelijkheid. En dit inschakelen van het verstand is zeker geen gering vermogen. Wetenschap zowel als practijk hebben behoefte aan dit rationa lisme. De vraag is echter of men de rede inschakelt tot heil of tot vernietiging van het mensdom. Het is de kwestie van waar dering van goed en slecht. Het verstand moet zijn de basis van de communicatie, de toets der waarheid, de verheldering van de positie van de mens in de wereld volgens spreker. De rede als grondslag van het moderne humanisme, vervolgde spreker, is gericht op de concrete mens in de concrete wer- kelijkhied. De mens als zodanig is steeds uniek, geen mens is de ander gelijk. Wat het recht aangaat, de mens moet steeds de vrijheid hebben naar waai-heid te zoeken en zal daai-naar zijn leven inrichten. Men moet hierbij uitgaan van de funda mentele gelijkwaardigheid van de mens en ieder dezelfde ontplooiïngsmogelijkheid geven. Het humanisme staat overal op de bres, waar de waardigheid van de mens wordt aangetast. Het is geen stelsel, maar Eerst overleg met reders De IJmuidense vislossers, geoi-ganiseei-d in de vakbonden van het „Unie-verkeer", hebben besloten gedurende het „verse- haringseizoen" inplaats van om drie om twee uur des nachts te beginnen. Tevens zou er een incidentele verhoging van het aantal per ploeg te lossen kisten komen van 500 tot 600. Hierdoor hoopt men te voorkomen, dat schepen meer dan één dag op een losbeurt moeten wachten. Het zogenaamde \over- blijven liggen heeft, speciaal waar het ha ring betreft, kwaliteitsverlies tot gevolg en dit leidt tot lagere mai-ktprijs. Het voor komen van kwaliteitsverlies is zeker van belang nu de „opvangregeling voor de verse-haringmarkt 1952" van kracht is ge worden. Voor eei'ste en tweede kwaliteit wordt namelijk bij het niet halen van de opvangprijs een toeslag op de vismeelprijs verleend en deze toeslag geldt niet voor de zogenaamde markt-onvolwaardige haring. Deze motieven, gepaard aan het belang van de opvarenden, brachten de havenai-beiders tot dit besluit. Hiertegenover staat de toezegging van de reders, dat zij aan bepaalde, door de haven arbeiders in het verleden geuite wensen, tegemoet zullen komen. Men kan echter, voor het besluit van kracht wordt, er zeker van zijn dat een aantal „ophelderende" besprekingen met de reders gevoerd zullen worden. Het dooi de reders aanvaarde voorstel van de werktijdenwijziging gaat namelijk verder en behelst onder meer dat bij zeer grote aanvoer om middernacht reeds met lossen zou moeten worden begonnen. Zij, die dus van mening waren dat de vervroegde lossing i-eeds vandaag in wer king zou treden, zijn een weinig te voor barig geweest. een bezielende kracht in het levende be staan. Zover het religie betreft, zeide spreker, moeten wij in alle deemoed erkennen, dat wij geen toverwoord hebben dat op alle situaties past. De mens leeft in de beschouwingssfeer zowel als in die der beleving. Beleving heeft een intensiteit en direct heid, die door geen beschouwing is te ach terhalen. Een bepaald soort beleving kan religieus zijn. Ware werkelijkheid krijgt men niet te zien en „Alles vergangliche ist r.ur ein Gleichnis." Spreker eindigde met te zeggen dat het doel van zijn uiteenzetting was: door de veelzijdigheid en de rijkdom van het Hu manisme de mens te doen komen tot wedergeboorte, zodat hij uit de sfeer van het sleurleven komt tot het waarlijk mens zijn. Zaterdagmiddag had het bestuur van de afdeling Castricum-Limmen-Uitgecst van het Rode Kruis voor zijn leden een grote buitenoefening georganiseerd, op de ter reinen behorende bij het Provinciaal Zie kenhuis „Duinenbosch". De buitengewoon slechte weersomstandigheden waren oor zaak dat de plannen letterlijk en figuur lijk in het water vielen, en men zich ge noodzaakt zag een onderkomen te zoeken in de toneelzaal van de inrichting. Hier deelde de vice-voorzitter van de afdeling, dr. P. E. M. Teenstra mede, dat men beslo ten had een imitatiewedstrijd te houden in het verzorgen en vervoer per brancard van een tiental gewonden. Het was pelotons commandant RKK arts H. Wieringa die de helpers en helpsters waaronder die van de colonne Zaandam een schriftelijke opgave stelde, welke men op dezelfde wijze kon beantwoorden. Arts J. Schaap van de Zaanse colonne, dr. P. E. M. Teenstra en arts J. F. Brugman van de Uitgeester colonne fungeerden als jury. Het practisch werken van de samenge stelde groepen nam het grootste gedeelte van de middag in beslag. Er werd veron dersteld, dat tengevolge van een bomaan val, in de duinen 8 gewonden lagen ver spreid. „Direct de wonden verzorgen en de gewonden per brancai-d naar het nood ziekenhuis vervoeren", luidde de opgave. Ongetwijfeld heeft het oefenen in een ge sloten ruimte èn de aanwezigheid van de jury, stimulerend op de Rode Kruismen sen gewerkt. Met de grootste nauwkeurig heid, zijn de „gewonden" verzorgd, naar het „noodziekenhuis" gebracht waarvoor in dit geval het toneel fungeerde, en na af loop nam colonne-commandant, RKK arts H. Wieringa de resultaten onder de loupe. In het theehuis van de inrichting vond de prijsuitreiking plaats. De 72-jarige heer P. W. Kalkman uit Uitgeest bleek de schriftelijke opgave het best te hebben ge- Op Dinsdag 23 September zal de Raad voor de Scheepvaart onderzoek doen in zake de aanvaring van het m.s. „Gooiland" met het s.s. „Aludra" op 9 Mei 1952 buiten de Noordersluis te IJmuiden. Tevens in zake de aanvaring van het m.s. „Hauler- wijk" met het Noorse m.s. „Arcturus" op 9 Juii 1952 buiten de pieren van IJmuiden. Loodsdiensten gestaakt Zondag heeft het „buitengaats" aardig gespookt. De loodsdienst in IJmuiden legde er om 15.35 uur het bijltje bij neer, in Hoek van Holland gaf men het om 14.10 uur op. Des avonds om half acht werd in IJmüi- den het werk hervat. Hoek van Holland was om 16.35 uur alweer aan de slag ge gaan. ADVERTENTIE Het midden en betere genre Voor de chic „UN1C" Meeuwenlaan hoek Cederstraat IJmuiden-Oost - Tel. 4206 KENT U ONS SPAARSYSTEEM? De Speelgroep „Phoenix" het voor malige Zuid-Nederlands Tonefel van Pierre Balledux heeft niet alleen een nieuwe naam aangenomen, maar ook een algehele reorganisatie ondergaan. Niemand minder dan Cruys Voorbergh werd bereid gevon den zich met de regie te belasten en door dat Pierre Balledux bovendien een enthou siast en talentvol groepje acteurs en actri ces om zich heen wist te verzamelen, kun nen vooral de kleinere provincieplaatsen, die voorheen met goed toneel tamelijk stiefmoederlijk waren bedeeld, van deze Phoenix ongetwijfeld nog veel goeds ver wachten. Zo heeft zij eveneens onder regie van Cruys Voorbergh momenteel het nieuwste stuk van Maurits Dekker in studie, waarvan de première medio Octo ber tegemoet kan worden gezien. Het is „X.O.X. Wonderdrank", een onwaarschijn- lijk kolder-blijspel. Onder auspiciën van de K.A.B. heeft dit gezelschap zich Zondagavond in het Patro- naatsgebouw aan het publiek in IJmuiden voorgesteld met „De Voetbalpool" van Ar nold Ridley, die vooral naam heeft gemaakt als schrijver van de bekende thriller „De Spooktrein". Met dit amusante familie-blij spel heeft hij bewezen zich ook op een an der tei-rein te kunnen begeven en dit stuk kan rustig op één lijn worden gesteld met de Engelse blijspelen, die Cor Ruys altijd voor zich placht te reserveren. Vlot en vol maakt pretentieloos, maar toch vol van geestige invallen en onverwachte wendin gen. Ditmaal is het een voetbalpool die on rust, teleurstelling en later blijdschap te weeg brengt in een Engelse familie, waar van de vader zijn hart aan golf heeft ver pand, de moeder met een goedbedoelde bemoeizucht alles in het honderd stuurt, de dochter' met een onwillige minnaar te kam pen heeft en de zoon zich bijna hals over kop in een verdachte onderneming begeeft. Daarbij wordt deze vrolijke tragedie ge compliceerd met een heerlijk bazige oma en een turbulent nichtje, dat als het on ontbeerlijke enfant terrible fungeert en een groot gedeelte van de verwarring voor haar rekening mag nemen. Deze verwar ring ontstaat, doordat een voetbalpool de familie twaalfduizend pond sterling in het vooruitzicht stelt. Wanneer er over de toe komstplannen na de verworven rijkdom allerlei kleine twisten ontstaan, moet het nichtje timide bekennen, dat zij vergat het formulier met de juiste uitslagen te posten, zodat alles een luchtkasteel blijkt te zijn geweest. Maar het zou geen goed blijspel zijn, wanneer ook dit di-ama geen gunstige wending had genomen, waardoor aan het slot de premie toch verzekerd is, de zoon zich nog juist van zijn zwendelfirma kan distanciëren en de dochter haar beschroom de aanbidder definitief als bruidegom ver werft.. Dit blijspel had een voorbeeldige bezet ting gekregen, waardoor zelfs de kleinste rollen alleszins acceptabel werden vertolkt. Frans Kokshoorn bijvooi-beeld, die in het derde bedrijf een koel-hautaine politieman op de planken bracht, verleende het blijspel plotseling een spannend element. Hier was ook de knappe regie van Cruys Voorbergh merkbaar, die trouwens zijn stempel op de gehele voorstelling had gedrukt. Pierre Balledux was een laconieke pater familias, gemoedelijk, maar daarom niet minder geestig. Jesje van Marle gaf een voortvarende moeder met de eeuwige jeugd en een onverwoestbare bedrijvigheid. Rita Henneken was een sprankelend enfant ter rible, dat met de even charmante als door tastende Carol van Wilma van Klaveren, de bekoorlijke jeugd vertegenwoordigde. Ab Abspoel, die onverwacht Bernhard Droog moest vervangen, wegens diens en gagement bij de Haagse Comedie, debuteer de gelukkig en veelbelovend, waarbij Jan Korevaar nog een geslaagde typering gaf van de stakerige Martin, die desondanks een diepe indruk op. Ruth wist te maken. En dan niet te vergeten Roosje Kohier, die als de energieke oma eindelijk weer eens "start-Rotterdam"''""Swift-Londenf" Amstef-' maakt, doch deed in verband met zijn ja renlange ervaring bij het Rode Kruis bui ten mededinging mee. Nochtans overhan digde zijn colonne-commandant RKK arts J. F. Brugman hem een schilderij van Charlie Toorop. Verdere uitslagen: Per soonlijke prijzen: 1. P. Albert (col. Zaan dam), 2. G. Schagen (col. Zaandam), 3. mevrouw A. v. d. Woord-Brockner (Castri- cumse col.). Ploegprijzen: 1. Zaanse ploeg, 2. Castri- cumse ploeg, 3. Zaanse ploeg. De prijzen bestonden uit rookgerei. Tot slot bracht arts H. Wieringa dank aan de directie van „Duinenbosch" voor het be schikbaar stellen van de toneelzaal. Dr. P. E. M. Teenstra sprak als eerste genees heer-directeur van het ziekenhuis de ver wachting uit dat, als men de komende winter een beroep zou doen op de Rode Kruis-leden om voor het personeel van dé inrichting een demonstratie te geven, dit beroep niet tevergeefs zou zijn. Damclub „Sportief" zet de onderlinge wedstrijden voort In haar clublokaal heeft de IJmuidense damclub „Sportief" Vrijdagavond de onder linge strijd voortgezet. In groep A wordt een felle strijd gestre den tussen J. Jonker en H. Buys. Deze par tij is afgebroken, maar laatstgenoemde heeft de beste kansen. De uitslagen luidden: Groep A W. PostJ. Wesselius 20; J. de Boei-H. Andrea 20; J. Lichten- dahlP. Bakker 02; J. JonkerH. Buys afgebr.; H. AndreaJ. Slager 20. Groep BI W. HoefakkerJ. Deen 2 0; J. BosG. Mooi 20; H. VeltmanP. Schaap 20; A. RasR. Koffeman 20; H. DijkhuizenJ. Menger 20. Groep B II WullemsHout 20; De RooiJ. Muntz 20; M. HoltM. Menger 02; J. de RuiterK. Lichtendahl 20; E. Wijker—P. Westerwal 2—0. Tevens had „Sportief" een wedstrijd uit geschreven tussen de Rijksvishal en de Spoorwegen, welke gewonnen werd dooi de Spoorwegen met 108. De uitslagen daarvan luidden: De Bloisv. Veen 02; De Boerv. d. Broek 20; J. GroenJon- genelen 20; VuilHoogland 11; Schaap Kruizinga 11; ScholtenJong 20; BransH. Hiemstra 02; BlokJ. Hiem- stra 02; Rasv. d. Horst 02. Met Bizot en Wim Huisman moet de D.C.IJ.'er H. Laros, op verzoek van het hoofdbestuur van de Koninklijke Neder landse Dambond, een herkamp spelen met als inzet één plaats in het tournooi om het wereldkampioenschap, dat van 2 tot en met 26 November in Nederland wordt gehouden. Deze drie spelers zijn gelijk geëindigd in de strijd om het persoonlijk damkam pioenschap. Naast Wim Roozenburg, ir. Van Dijk, R. C. Keiler en wereldkampioen P. Roozen burg komt dus nog een vijfde meester in aanmerking. De postduivenhoudersvereniging „De IJmonden" van de Bond van Zaterdagvlie gers had voor de laatste maal in dit seizoen een vlucht georganiseerd van Maastricht af over een afstand van 194 km. De vogels, die om 12 uur met Westenwind werden ge lost, hadden veel last van de hevige regen. Vele dieren kwamen doorweekt op het hok. maar desondanks wist de eerste pri.jsduif van de heer Suurmond, die om 15.05 uur werd „afgeklokt", nog een gemiddelde uur- snelheid van bijna 63 km te bereiken. Binnen twee minuten ving de heer Suur mond ook de nummers twee en drie op, waarlijk een best resultaat. De vereniging kan ongetwijfeld op een voortreffelijk seizoen terugzien, want in dit eerste jaar van haar bestaan is zij bijzon der snel gegroeid. De uitslag was: J. Suurmond 1, 2, 3, 6, 11, 12, 13, 22, 23: H. Harms 4, 5, 14, 18. 24, 25; D. A. Visser 7, 15, 17; mevrouw De Boer 8, 16, 21: L. van Veelen 9, 10, 19; D. Kof feman 20. Deze week begint onder leiding van het actieve Heuvelwijk-bestuur in het zaaltje in de speeltuin het seizoen voor kinderen van 8 tot 14 jaar Er is weer gelegenheid tot dammen, ac teren, boetseren enzovoort. Zondag 21 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Roelf van Gdynia; een ensemble gevonden heeft, dat haar be roemde toneelnaam waardig is. Het publiek amuseerde zich kostelijk en leefde duidelijk merkbaar in de handeling mee, zodat de K.A.B. alle reden heeft con tent te zijn over het besluit de „Phoenix" voor deze avond te enga^ron. JAN VAN DAM. stroom-Londen; Jans-Londen; Westland- Bahia; Tucuman-Bremen; Da Capo-Wismar; Betty-Skutskar; Frisian Coast-Newcastle; Brigada Makowskiego-Gdansk; Thalatta- Noordzee; Bel Pareil-Lulea; Berkelstroom- Hull; Araliz-Otterbaeken. Vertrokken zijn: Fram Pacific naar New port News. Een typhoon heeft op het eiland Wake, in de Stille Zuidzee, alle huizen vernield en bijna het gehele eiland onder water gezet. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet, omdat de bevolking was gewaarschuwd en een toevlucht had gezocht in de oude Japanse bunkers uit de oorlog. Lichte prijsdaling. Zoals verwacht kon worden waren de prijzen voor de plat vis Zaterdag iets lager. De vele kotters en loggers hadden voor een behoorlijke aanvoer gezorgd, hetgeen zich in de prij zen wreekte. Kleine schol daalde tot f 11 per 50 kg en de grovere, die in de voor gaande dagen f 50 tot f 60 noteerden, daalden nu tot f 45 per 50 kg. Overigens trad weinig verandering in. De rond- en fijnvis, die in beperk'e mate werd aange bracht, boek'e dezelfde noteringen als de voorgaande dagen en ook haring en ma kreel konden op het oude niveau stand houden. Besommingen. De Mary, die Zaterdag marktte, sloot de 9-daagse reis af met f 20.500, de Zeelandia bracht het tot f 12.580 voor een 10-daagse reis. Bij de loggervloot werd de IJM 221 met f 7700 hoogste. Goede aanvoer. Voor de markt van heden losten in de vroege beurt: de Her man, die 1300 k. haring, 300 k. makreel en 25 k. diversen aanbracht en de Mary, met 1500 k. haring en 50 k. makreel. Ook een, tiental loggers losten vroeg en deze voer den gezamenlijk aan: 337 k. makreel, 407 k. schelvis, 485 k. wijting, 65 k. grote schol, 40 k. kleine schol, 800 kg tong, 215 k. ka beljauw en gul en 315 stuks stijve kabel jauwen. Laat losten 10 kotters met een to tale aanvoer van 3500 kg tong, 300 k. schol, 150 k. wijting en 100 k. diversen en 12 loggers met 156 k. grote schol, 200 k. kleine schol, 5280 kg tongen, 232 k. wijting, 40 stuks stijve kabeljauwen, 100 k. schelvis en piepers, 100 k. kabeljauw en gul, 60 k. diversen. Vios komt morgen. Als eerste gega digde voor de Dinsdagmarkt waren Zon dag reeds bekend de Vios I met 1800 k. haring en 50 k. diversen en de Vios II met 1450 k. haring en 450 k. makreel. Van da grote loggers was de SCH 140 op de thuis reis met 42 last pekelharing, 450 stuks stijve dikkoppen. Claesje naar Viaering. Om de grota drukte van de Maandagmarkt te ontwij ken, nam de Claesje haar toevlucht naar Vaardingen, waar zij vandaag vroeg een. losbeurt zou kunnen krijgen. De aanvoer bedroeg 470 k. dichte makreel, 80 k. ge stripte makreel, 150 k. haring, 40 k. schel vis en piepers, 30 k. wijting en 25 stuks stijve kabeljauwen. Hoe is de stand. De eerstvolgende da gen kunnen nog worden verwacht: da Tzonne, vertrokken 13 Sept., de Polder man, de Hoop, Maria van Hattum, ver trokken de 15e Sept., de Sumatra en Vi- kingbank, vertrokken de 17e Sept. en da Petten, Abraham, Eveline en Norma, die de 17e Sept. naar zee gingen. Haarlem alweer binnen. De Haarlem, die de 16e naar zee' was vertrokken, lag Zondag al weer binnen met ruim 1800 kisten haring. Ook de Herman, die voor* vandaag kwam met 1600 k. deed er niet lang over, daar hij de 15e Sept. was ver trokken. Haringaanvoer. In de week van 14 t/m 20 Sept. kwamen de volgende haring- loggers binnen met gezouten haring: de KW 49 met 323 kantjes, KW 159 met 215 k., de IJM 75 met 323 k., de KW 25 met 290 k., de KW 85 met 436 k., de KW 78 met 338 k., de SCH 135 met 537 k., de KW 122 met 380 k., de K W22 met 213 k., de SCH 7 'met 530 k„ de KW 5 met 243 k„ de KW 138 met 103 k„ de KW 140 met 217 k., de KW 38 met 424 k., de KW 41 met 300 k„ de KW 6 met 302 k., de KW 78 met 383 k., de KW .123 met 465 k., de KW 147 met 357 k. en de KW 65 met 216 kantjes. Zondag kwamen binnen de IJm. 74 met 220 k., de KW 9 met 380 k. en de KW 20 met 427 kantjes. Pools nieuws. Van de Poolse vloot kwamen binnen de GDY 175 met 183 kant jes. de Czubatha met 71 kantjes, de GDY 154 zonder aanvoer, de GDY 121 met 440 kantjes en 2000 kisten verse haring, die werden opgeslagen in de bunker, in afwachting van verder transport. In en uit. Zaterdag en Zondag kwa men binnen de KW 28, 128, 91, 189, 35, 104, 19. 64, 89, 31, 24, 94, 53, 155, 34, 98, 108, 169, 166. 51. 17, 77, 26, 107, 16, 114. 125, 69; IJM 61, 277. 272, 2. 24, 228, 53, 5; TEX 24, 19: AM 16. 17, 13; WR 33; BU 33; CDY 121; UK 41, 163. Naar zee vertrokken: de UK 15, HD 125, 37; TEX 24.19: IJM 25, 38, 21; RO 15: KW 41, 38; O 140: GDY 154. Belg had moforpech. De Hollandse coaster Poseidon zocht Zaterdag tijdelijk haar toevlucht in de Vissershaven in IJmuiden. Later op de dag vertrok het schip weer naar zee. De Belgische logger Oostende 140 bracht de Zeebrugge 547 bin nen, die wegens een defect aan de motor de reis moest beëindigen. De O 140 vertrok nog dezelfde middag naar zee, doch de ZR 547 moest achterblijven om te repareren. Met vis en al in dok. De Nehim 2 en 3, die zoveel mogelijk de visreizen vol wilden maken en toch op tijd moesten dokken, deden dit op economische wijze, door Za terdagmorgen vroeg binnen te komen en met vis en al in het dok te gaan. Vandaag werd de aanvoer verkocht. Bergen in Vlaardingen. De Bergen heeft Zaterdag in Vlaardingen gelost. De KW 45, die Vrijdag binnen gesleept moest worden heeft Zaterdag een dokbeurt on dergaan. KW. 75: Doggersbank aan de afslag. De voor rekening van schipper Guyt om gebouwde loodsboot, die het visserijmerk KW 75 kreeg, heeft als roepnaam Doggers- bank gekregen. De KW 75, die reeds eniga dagen op zee is, heeft over de vangst niet te klagen en verwacht wordt dat het schip Woensdag voor de eerste maal aan de af slag zal komen. Schippers-mutatics. De stuurman van de Abraham, Konijn, is deze week als schipper met de Eveline naar zee vertrok ken. Ook de Flamingo is weer naar zea vertrokken en wel onder commando van schipper J. Krab, die voorheen het bevel voerde over de Maria van Hattum. Marktprijzen. Gr. tong 410—3.85, grm. tong 2.02—1.90, kim. tong 1.88—1.68," kl. tong I 1.66—1.52, kl. tong II 1.31—1.09. tarbot I 2.60—2.15. Alles per 1 kg. Tarbot IV 47—36, gr. schol 56, grm. schol 58—57, kim. schol 49—47, kl. schol I 47—30, kl. schol II 36—11, schar 23—13, bot 17—16, v. haring 16—11.50, makreel 17.50—12, gr. schelvis 50—47. grm. schelvis 58—48, kim. schelvis 57—47, kl. schelvis I 50—44, kl. schelvis II 36.5013, wijting 16—8, gr. gul 47. mid. gul 38—34, kl. gul 27.50—18, Pieterman 22, kl. rode poon II 8. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 224104 per 125 kg. Marktaanvoer. 270 kisten tong en tar bot,475 k.-schol. 49 k. schar. 11 k. bot, 2800 k. haring. 530 k. makreel, 175 k. schelvis, 455 k. wijting, 57 k. kabeljauw en gul, 1 k. Pieterman, 2 k. poon, 25 k. diversen. Totaal 4820 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3