Vijfentwintig jaar buitengewoon lager onderwijs in Beverwijk D.C «IJ.-tiental verkeert in degradatiegevaar Agenda voor Beverwijk Marionettentheater Bert Brugmans met „Paljas" en „Het oude lied" Het Hoofd der Emmaschool over het debiele kind Boeiende lezing voor de landbouwers Gieteling is bridge- seizoen begonnen Beverwijkse damclub in feeststemming Voorzieningen voor Beverwijks onderwijs Verhoging van crediet voor kantoorgebouw Heemskerk Odins gymnasten vergaderden Santpoort „Santpoort" begon met de competitie Damoverzicht Van Oosterkwartier werd verloren Castricum Crediet gevraagd voor gasleidingen Binnenkort vijf crematoria in Nederland Velser Kunstkring Voor Allen Gemeente koopt wellicht grond in Santpoort Groenteveiling van Woensdag C.S.V.-Terrasvogels Nieuwe plannen bij C.S.V. Ome Hein Kunst in de bloemen C,S.V.°handbal moeilijk heden te boven DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 ïj Woensdag 1 October zal de Emmaschool voor buitengewoon lager onderwijs een kwart eeuw bestaan. De herdenking hiervan is op 2 en 3 October gesteld. In de bovenzaal van 't Centrum zal 2 October een bijeenkomst worden gehouden, waartoe de hoofd inspectie van het B.L.O., artsen en onderwijzersverenigingen zijn uitgenodigd. Hierna zal de tentoonstelling van werken der leerlingen officieel worden geopend in het schoolgebouw aan het Moensplein en in het klasje van de kleuterschool aan de Stumphiusstraat. Deze tentoonstelling zal op 2 en 3 October geopend zijn van 35 en van 89.30 uur. Vrijdag 3 October zal in 't Centrum een feestelijke ouderavond worden gehouden, waaraan de oudere leerlingen der school hun medewerking zullen verlenen. In verband met. dit jubileum hebben wij het hoofd der Emmaschool, de heer K. R. Groot, opgezocht, die het volgende over het buitengewoon onderwijs vertelde. De B.L.O. school wordt bezocht door kin deren, die op de lagere school niet mee kunnen komen. Wanneer de kinderen bij het gewoon lager onderwijs achter komen door lichamelijke afwijkingen, zoals hard horendheid, doof-stomheid, en dergelijke, dan neemt de B.I.O. school deze leerlingen niet op. Wel echter wanneer de moeilijk heden zich op geestelijk gebied bewegen. In Beverwijk zijn twee afdelingen en wel a. voor moeilijk lerende kinderen en b. voor zeer moeilijk lerende kinderen. Het is een welbekend feit dat vele ouders niet gaarne toegeven, dat hun kind tot één dezer categorieën behoort. Dit standpunt is echter verkeerd, waarvan het kind de dupe wordt. Wel geeft men toe wanneer een kind bijvoorbeeld athma of een andere ziekte heeft, maar angstvallig wordt ver meden om over verminderd leervermogen te spreken. Voor het geluk van het debiele kind moet men de juiste onderwijsinstelling durven te kiezen, want het kind kan het tempo van een grote klas niet volgen waardoor een sterk minderwaardigheidscomplex ont staat. Bovendien zal het kind de school tijden zonder vreugde doorworstelen. Een van de eerste verschijnselen die men op merkt, wanneer een debiele enige tijd op de B.L.O. school is. dat het zich „thuis" voelt en de levenslust terugkeert. De angst, die zich van de kinderen in de grote klasse heeft meester gemaakt verdwijnt en het kan voorkomen dat kinderen, die moeilijk spreken of stotteren door het individuele onderwijs hun moed terugvinden, terwijl de afwijkingen verminderen. Het onderwijs is geheel gericht op de praktijk, zodat de kinderen later in staat zullen zijn om ge heel of gedeeltelijk de juiste aanpassing te vinden. Indien deze aanpassing niet ver kregen wordt, behoort de nazorg dit op te vangen. In Beverwijk is deze nazorg er nog niet, maar men tracht wel dit te bereiken. Wanneer deze nazorg niet behc*ft te worden ingeschakeld, zullen de leerlingen zich toch altj^d met handenarbeid een be staansmogelijkheid moeten scheppen. De B.L.O. in Beverwijk richt zich hiernaar en doceert dus geen overbodige leerstof maar veel practisch werk. De oudere meisjes worden geplaatst in de huishoudklas en maken sommen over de huishouding, schrijven menu's, maken ze in werkelijkheid klaar, dekken de tafel, eten en krijgen onderricht in de manieren. De oudere jongens maken onder andere een konijnenhok, houden konijnen en schrijven en rekenen hierover. In de B.L.O. school heerst altijd drukte, maar geen wanorde; de drukte ontstaat Woensdagavond werd in het veilingge bouw Kennemerland een lezing gehouden door ir. Merkx, secretaris van de Stichting van de Landbouw, over de tunnelbouw in Velsen en het leggen der transportleiding van rivierwater van Jutfaas naar Castri- cum. De voorzitter van de Kring Kennemer land van de Stichting van de Landbouw, de heer Th. Aardenburg, sprak een openingswoord en heette ir. Merkx wei- kom. De heer Merkx besprak eerst de tunnelbouw en de daaruit voortvloeiende problemen voor de land- en tuinbouw. Men is nu geruime tijd aan de bouwput aan het werk, maar schade door een te laag waterpeil is er hoegenaamd nog niet. Maar wat zal de toekomst nog brengen? Ontegenzeggelijk zal er schade komen, maar men zal deze zoveel mogelijk regelen en wat belangrijker is, trachten te voor komen. Bij de strijd om de transportleiding van rivierwater zal de doortocht van de leiding door de landerijen schade met zich mede brengen. Maar ook hier zal men regelend optreden en de schade beperken tot het hoogst noodzakelijke. Men moet geen al te grote verwachtingen koesteren jegens de goede resultaten van het ingevoerde water voor de streek Kennemerland. Dit water, dat bij Castricum de duinen ingaat, wordt gebruikt door het P.W.N. voor de précair wordende drinkwaterpositie van het land. De vragenstellers werden door ir. Merkx beantwoord. Aan het slot bracht de heer Aardenburg de spreker dank voor zijn in teressante uiteenzetting van deze moeilijke problemen. Naar aanleiding van het oordeel van de commissie van bijstand in het beheer van het gasbedrijf, stellen B. W. van Beverwijk de raad voor, ten behoeve van de aanleg van hoofd- en dienstleidingen in enkele nieuwe straten te Heemskerk, alsmede voor de aanschaffing van de nodige gas meters in verband daarmede, een crediet toe te staan van f 29.400. DONDERDAG 25 SEPTEMBER BIOSCOPEN Geen voorstellingen. LUXOR THEATER 8 uur: Film van de A.B.C.C.: „Zeg, luister 'ns even" met NoëlNoël. VRIJDAG 26 SEPTEMBER KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Paula". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Torreani". W.B. THEATER 8 uur: „Comanches op het oorlogspad". door intens bezig zijn, wat heel iets anders is dan drukte op zichzelf. Van tijd tot tijd wordt het werk der leer lingen aan de buitenwereld, in de eerste plaats de ouders, getoond. Wanneer men op 2 en 3 October de hier boven genoemde tentoonstelling bezoekt, moet men bedenken, dat deze niet altijd iets „moois" te zien geeft, maar wel dat gene, waartoe een kind in staat is wanneer het zijn uiterste best doet. In dit licht bezien word,t ieder lelijk werkstuk toch een mooi stuk. De afdeling Beverwijk van de Vereni ging voor Facultatieve Lijkverbranding belegt op 2 October in het Witte Kruis- gebouw aan de Baanstraat haar jaarver gadering. Behalve de benoeming van twee afgevaardigden en het behandelen van het financieel verslag, zal het voorstel worden besproken om het bestuur met twee leden uit te breiden. Het. staat nu reeds vast. dat op 26 October een excursie naar het Cre matorium zal worden gehouden. In een toelichting schrijft de vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding te 's Gravenhage, die momenteel ruim 5000 leden telt, dat na het aannemen van de nieuwe Begrafeniswet, waarbij cremeren bij de wet zal zijn geregeld, het nodig zal zijn om behalve het Crematorium te Dieren nog minstens drie crematoria in de omge ving der grote steden bij te bouwen. De vereniging is van mening dat de exploita tie van het Crematorium te Velsen te duur is en dat zij ook de economische zijde van het beheer door het ideële niet uit het oog mag verliezen. WA—DE KENNEMERS De Kennemers zullen Zondag in hun twee de competitiewedstrijd uitkomen tegen WA. Het programma voor de lagere elftallen is: Kennemers II—OVVO II, 2.30 uur. Kenne mers IVDEM III, 12 uur. DCO IIIKen nemers V, 12 uur. Bloemendaal IVKenne mers VI. 10 uur. EDO IXKennemers VII, 10 uur. Kennemers VIII—EHS VI, 9.45 uur. In de Stille Oceaan, bijna 400 kilometer ten Zuiden van Tokio, verscheen onlangs plotseling een eilandje uit de golven. Grote stoomwolken verhieven zich boven de krater tijdens een uitbarsting van dit nieuwe vulkaaneiland, dat zelfs nog geen naam heeft. Onder zeer grote belangstelling is de bridge-afdeiing van de „Gieteling" haar winterseizoen ingegaan. Alvorens tot de openings-drive over te gaan, werden eerst de winnende paren van de zomer-wed- strijden met een prijsje gesierd. De eerste prijs kregen de heer en mevrouw Molenaar, die met een gemiddelde score van 59.58 bovenaan stonden. De tweede prijs was met 58.65 voor de heren Tabak-Kleijn. Het echtpaar Stor mocht een prijs in ontvangst nemen voor trouw bezoek, evenals de heer Keijser, die de wedstrijden steeds op pret tige wijze wist te leiden. Tot besluit van deze prijsuitreiking ont ving de heer Van der Kolk, die 25 jaar aan de Hoogovens verbonden was, een doos sigaren. Een zelfde presentje werd voor de heer Holleman gereserveerd,die deze avond niet aanwezig kon zijn. De uitslagen van de openingsdrive luid den (alleen de eerste vier paren): Groep A: 1. Van der Linde-Cattermolen 431/2 mp.; 2. S'pruit-Hart 41V2 mp.; 3 en 4. Groot-Visser en Stiphout-Braam. Groep B: 1. dames Bais-Spits 49 mp.; 2. De Wijs-v. d. Plas 45!/2 mp.; 3. De Boer- Schaafsma 41 mp.; 4. Sint-Vlotman 38\2 mp. Groep C: 1. v. d. Kolk-v. d. Waals 39J/2 mp.: 2. dames Keijser-Van Essen 35 >/-, mp. 3. Knippen-De Fleer 35 mp. 4. De Man- Korsman 32 mp. Groep D: Edelenbos-Edelenbos 39 mp. 2. dames Tabak-Kleijn 37 mp. 3. Mo lenaar Jr.-Mej. Priester 35 mp. 4. Nieu- wenhuijscn-Nieuwenhuijzen 331/2 mp. In de komende winter zal elke Dinsdag in het Statenhuis aan de Velserweg een bridgë-avond gehouden worden. De Beverwijkse Damclub heeft Woens dagavond haar vijfentwintigjarig bestaan op feestelijke wijze gevierd in het Cen trum aan de Koningstraat. Nadat de voor zitter, de heer J. G. Hagenaar, een wel komstwoord had gesproken, bood mevrouw Kabel namens de dames der leden vier damborden met schijven aan. Hierna was het woord aan de Dio's om met muziek en sketches het publiek een gezellige avond te bezorgen. Als amuse- menls-orkestje kunnen de Dio's het zeker tegen verschillende amateurs opnemen en ook nu brachten ze weer direct met popu laire werkjes de stemming erin. Door afwezigheid van Bert, die in Duits land de herhalingsoefening „Hold Fast" meemaakte, waren de „Bertina's" gehal veerd, zodat alleen Ina optrad. Als toneel groep was het optreden van de Dio's min der geslaagd; het geheel draaide hier om Bobbeltje, terwijl mimiek en voordracht der overigen wat houterig en dilettantisch aandeden. De leden der aanwezige damclubs hebben er echter ditmaal geen spijt van gehad, dat zij de schijven voor een vrolijke avond hadden verwisseld. In Beverwijk zijn voorstellen om de onderwijsoutillage in overeenstemming te brengen met de sterk gewijzigde omstan digheden van de gemeente in voorbereiding. In de loop van het najaar zullen de plannen aan de raad worden voorgelegd ter beoordeling. Verouderd meubilair in de Noorderschool eist vervanging, taal- en rekenboeken zijn eveneens niet meer „up to date". Toename van het aantal leerlingen vereist uitbreiding van lesmateriaal. De schoolarts heeft geconstateerd dat in de Julianaschool een aantal leerlingen in te kleine banken huist, zodat zeker 24 nieuwe banken voor het hoogste leerjaar moeten worden aangeschaft. De betegeling van de speelplaats bij de Wilhelminaschool in Wijk aan Zee zal moeten worden uitgebreid, de ULO-school heeft leermiddelen voor han denarbeid nodig, enzovoorts, enzovoorts. De lange lijst is hiermede nog op geen stukken na ten einde en er zal heel wat crediet moeten worden aangevraagd, wil deze noodzakelijke aanpassing bij het moderne onderwijs ten uitvoer kunnen worden ge bracht. In de vergadering van Beverwijks raad in Juni werd het crediet voor de bouw van een nieuw kantoor voor het gasbedrijf, en enkele daarmede in verband staande wer ken, bepaald op 137.000,Voor de bouw van het kantoor was daarin begrepen 78.736,—. Met het oog op de mogelijke toekomstige ontwikkeling van het bedrijf, die kan mee brengen dat de omzet aanzienlijk groter zal worden, moet er rekening mee worden ge houden, dat het noodzakelijker wordt het gebouw met een verdieping te verhogen. Om in de toekomst aanzienlijke bedragen te besparen verdient het, naar de mening van B. en W. aanbeveling, het fundament van het gebouw zodanig te verzwaren, dat deze verhoging in de toekomst zonder be zwaar kan worden aangebracht. Bij de publieke inschrijving op het ge wijzigde plan was de laagste inschrijving 93.500.dit is 19.714,mefer dan be groot was; het architectenhonorarium zou, in verband met deze wijziging verhoogd moeten worden met ƒ1251, De raad wordt dus gevraagd het toege stane crediet met 19.714,en f 1251, 20.965,te verhogen. MARKTBERICHTEN Andijvie 610; bloemkool 1441; bospeen 818; waspeen 615; snijbonen 3578; sper- ciebonen 3562; pronkbonen 2235; spek- bonen 2641; sla 25; tomaten 1840; kom kommers 1027; spinazie 1235; postelein 1215U; rode kool 6—10; groene kool 7—11; prei 814; knollen 816; druiven 6778; aardbeien 3455; appelen 1018; peren 6—10. EERSTE FRESIA'S De kweker G. Bak uit Assendeltf, bracht Woensdag aan de bloemenveiling de eerste fresia's. MEVR. ROLIN—NUMAN VOOR HET INSTITUUT Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal het winterprogramma op 23 October in zetten met een openingsavond in het Cen trum. verzorgd door de muziek- en zang vereniging „De Gong". Verder zal mevrouw RolinNuman werken voordragen van An nie M. G. Schmidt en Henriëtte van Eyck. Op de door dc leden van „Odin" belegde vergadering werd de heer A. Stakelbeek tot voorzitter herkozen en werd de heer T. de Gx-aaf. welke door omstandigheden enkele jaren geleden als secretaris moest bedanken, opnieuw met algemene stem men tot secretaris gekozen. Hoewel de gymnastiekvereniging „Odin" 88 leden telt waren er slechts weinigen op gekomen. In zijn openingswoord bedankte de voorzitter de R.K. Sportvereniging ADO voor het' uitlenen van het materiaal, waar aan „Odin" nog zo.'n groot gebrek heeft. In het jaarverslag 1951-1952 liet de secre taresse mejuffrouw V. d. Kolk uitkomen dat het materiaal het afgelopen jaar zeer aangevuld is, hetgeen hoofdzakelijk is te danken aan de verleden jaar gehouden loterij, waarvan echter ook het Sint-Nico- laasfeest zijn deel vroeg. Do financiële zijde van hel afgelopen jaar was zeer gunstig en toonde een batig saldo van 111,68. Met algemene stemmen werd aangeno men dat de vereniging met ingang van 1 Januari 1953 zal toetreden tot het KNGV. Hierdoor is het mogelijk meer naar buiten te treden en enkele uitvoeringen te geven buiten Heemskerk. Tevens zal de vereni ging tot de Kennemer Turnkring toetreden. Bij de rondvraag kwam de voorturnster mevrouw Wentink met het verzoek om een splitsing te maken tussen oudere en jongere dames, dit verzoek zal door het be stuur in overweging worden genomen. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn waaraan een verloting met aar dige prijzen verbonden was ten bate van de vereniging. „HANDIGE JONGENS" IN HEEMSKERK De heren v. d. Belt en Heesterbeek heb ben het initiatief genomen om op 2 October in „De Burcht" een cursus te beginnen voor- jongens van 1317 jaar. De club krijgt de naam van „Handige jongens". VERGADERING „WITTE KRUIS" In café „Flora" zal hedenavond door de afdeling Heemskerk van de Noordholland se Vereniging Het Witte Kruis de jaarver gadering gehouden worden. Na voorlezing van de jaarverslagen en bestuursverkiezingen wordt de film „Voort gang op medisch gebied" vertoond. SCHOUW OP 6 OCTOBER In Heemskerk zal de jaarlijkse schouw van heggen en sloten gehouden worden op Maandag 6 October. BISSCHOPPELIJKE BENOEMING De oud-kapelaan aan da R.K. parochie te Heemskerk, de Eerwaarde heer N. P. Velseboer, is door de bisschop van Haar lem benoemd tot kapelaan te Kwintsheul. Eerwaarde N. P. Velseboer was kapelaan in de parochie H. Nicolaas Binnen de Veste, te Amsterdam. Dinsdag is de strijd op de 64 velden bij de schaakclub „Santpoort" weer inigezet en direct kwamen gr al verrassende uitslagen uit de bus. In groep I leed de clubkampioen W. Schuurman een onverwachte nederlaag tegen Bilder. Een zuiver geval van schaak-blind heid! G. Schuurman en Brugman moesten de vlag strijken voor resp. Blansjaar en Pels, hetgeen was verwacht. In groep II waren de uitslagen: Spook— Enklaar VaU; HomanSchweitzer (11: OosterlingRoos 10: HaanappelVosman 01: Hou ter martv. Duin 01! v. Duin pas gepromoveerd naar groep It deed 't dus best! In groep III werd het: WennisPieterse 01: VosLeijsma 10; In 't Veltv. Dijk 1—0: Hoogzaad—Vulling .1—0; Baljet—La- bouchère 01; WintersHos 10. Verrassingen genoeg. Dat Leijsma, Vul ling en Baljet een nul moesten incasseren, lag zeker niet in de lijn der verwacthtingen. In ieder geval een mooi resultaat voor de resp. winnaars en zeker voor het nieuwe lid Labouchère. Zouden Vos en Hoogzaad het beter gaan doen dan 't vorige jaar? Het ant woord is aan hen!. 30 September luidt cle feestklok voor de viering van het derde lustrum! Reeds twee dagen na de première in Breda werden de leden van de Velser Kunstkring „Voor Allen" in de gelegen heid gesteld het nieuwe programma te aan schouwen, dat Bert Brugman voor het der tigjarig bestaan van zijn bekende Mario nettentheater had uitgebracht. Het is alleen te betreuren, dat deze activiteit van het be stuur niet door een grotere opkomst van de leden is bekroond, want dit poppenspel mag ongetwijfeld op meer belangstelling aan spraak maken, dan er Woensdagavond in de zaal van het Hervormd Wijkhuis werd betoond. Het Marionettentheater is een eeuwen oud volksvermaak, dat zelfs bij de Grieken en Romeinen reeds bekend moet zijn ge weest. Doordat is ons land de vereenvou digde poppenkast vrijwel alleen en in het openbaar voor kinderen wordt vertoond, hebben de enigszins banale Jan Klaassen en Katrijn geen enkele artistieke waarde meer behouden. Maar lot de echte marionet voelt een enkele kunstenaar zich toch tel kens weer aangetrokken. Zo richtte Herman Roelvink te Laren in 1920 de Marionetten club der Gooise Kunstenaars op, waardoor enige jaren later ook de belangstelling van Bert Brugman voor deze plastische figuren werd opgewekt. Hij slaagde er in zijn (hea ter op een artistiek hoog niveau te brengen. Bert Brugman gaf zijn poppen een geheel eigen karakter. Elke figuur is een juweel tje op zichzelf. De variatie, die hij op zijn kleine toneel voor het voetlicht brengt, is bewonderenswaardig van originaliteit, ont werp en afwerking. Hoewel bijna alle poppen een sterk caricaturale inslag heb ben gekregen, wordt de toeschouwer on middellijk onder de bekoring van het char mante schouwspel gebracht en is hij al spoedig geneigd het vertoonde als een rea liteit te aanvaarden. Uit alles spreekt de ongebreidelde fan tasie van de ontwerper, die zijn artistieke neigingen geheel in deze kleine sprookjes wereld uitleeft. Vandaar dat het mij enigs zins verwonderde, dat hij deze fantasie dooi de opvoering van de opera „Paljas" aan banden heeft gelegd. Brugman heeft hier voor gebruik gemaakt van de volledige operamuziek, zoals deze door solisten, kooi en orkest van de Scala te Milaan werd uit gevoerd. Deze opnamen worden langs me chanische weg ten gehore gebracht, terwijl de marionetten een zuiver mimische rol vervullen. Hierdoor was er dikwijls van een zekere verstarring sprake, omdat de uitdrukkingsmogelijkheden van de poppen toch beperkt zijn. En hoe verbluffend knap de verschillende figuren uit deze opera ook vervaardigd zijn, toch konden zij niet ver hinderen dat de opvoering over de gehele linie een parodistisch karakter verkreeg. En dit is de bedoeling van Brugman ongetwij feld juist niet geweest, daarvoor werd alles te serieus opgevat en is bovendien het na vrante gegeven van de „Paljas" te tragisch voor een parodie. Aldus werd door deze opvatting de voortreffelijke muzikale uit voering op het eerste plan geplaatst en waren de marionetten strikt genomen slechst bijzaak. Het contrast kwam wel heel sterk tot uitdrukking in het zangspel „Het oude lied" dat na de pauze werd opgevoerd. Hier was de muziek aan de opvoering ondergeschikt gemaakt en vervulden de poppen weer een individuele rol. En ook de dialoog moest hier worden aangewend om de illusie dei- marionetten te verhogen, hetgeen Bert Brugman deze avond voor het eerst in de gelegenheid stelde een persoonlijk stempel op de gehele voorstelling aan te brengen; in tegenstelling tol de opera, waar hij zich aan het libretto had gebonden. Vandaar dat het tweede stukje tintelde van humor en geest, dat het door de volmaakte combi- In Velsens raad komt Dinsdag aan de orde de aankoop van grond in Santpoort. Het betreft een perceel tuingrond met schuur aan de Hagelingerweg, dat aan de gemeente is aangeboden voor ƒ40.000. In het belang van de volkshuisvesting advise ren B. en W. over te gaan tot het kopen van deze grond. De tweede aanbevolen koop zal zijn van een stuk tuingrond met opstal, dat is ge legen tussen de Hagelingerweg en de Hoofdstraat, oppervlakte 43705 m2., dat van de hand wordt gedaan voor 98.336,25. natie van muziek en spel op een hoog peil van kunstzinnig amusement werd gebracht. De heer IJ. J. Reitsma, die de avond, wegens afwezigheid van de voorzitter, met enige woorden inleidde, wees er op dat deze opvoering tevens dc eerste officiële bijeen komst van de Kunstkring was. Hij bracht onder de algemene aandacht, dat het be stuur er naar zou blijven streven het tekort aan geestelijke verdieping, dat 11a de oorlog was ontstaan, zo veel mogelijk op te heffen door iedereen meer toegankelijk te maken voor de diverse vormen van kunst. „De Toverviool" De kindervoorstelling, die 's middags in dezelfde zaal voor de leerlingen der lagere scholen werd gegeven, had een grotere be langstelling getrokken. Vele honderden kinderen hebben met een luidruchtig enthousiasme genoten van het sprookje „De Toverviool", dat Bert Brugman met een even schilderachtige fantasie tot leven heeft gebracht. Ook hier weer fraaie ma rionetten, met een bewonderenswaardig gevoel voor kleur en vorm vervaardigd. Alleen de sinistere figuur van de Berg koning was misschien te realistisch-spook- achtig uitgevoerd, met het gevolg dat enige toeschouwers van nauwelijks drie turven hoog het bij de verschijning daarvan met hun zenuwen te kwaad kregen. Overigens werd er hoorbaar en met volle teugen genoten van de luie boerenknecht, die voor zijn laatste drie centen een viool verwerft, waarvan de muziek elke toehoor der zo onder de ban brengt, dat zij ge dwongen worden te dansen, net zo lang als de viool hoorbaar is. Tot' daverend plezier van het jeugdige publiek was niemand tegen deze toverban bestand. Niet alleen de rover, de herbergier en een .hofdame, maar ook de koning danst wanneer Hans dit wenst. De Velser Kunstkring heeft dan ook alle reden om met voldoening op deze dag te rug te zien. JAN VAN DAM. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Door de 128 nederlaag van het D.C.IJ.- tiental tegen het Haarlemse Oosterkwartier is de ploeg van Du kei en Laros op de on derste plaats beland in de Noordhollandse hoofdklassecompetitie. Hoewel de competitie nog jong is ziet het er toch naar uit dat de D.C.IJ.-ers voor een zware opgave komen te staan willen zij deze onderste plaats verlaten. Na 1945 ver dwenen achtereenvolgens Oostzaan, D.S. T.O. en Beverwijk uit de hoofdklasse. Fris, jong, levendig, goed gefundeerd spel van de 2e klasse kampioenen is daarvoor in de plaats getreden. Als de spelers van D.C.IJ. niet stuk voor stuk ernstig oefénen, studeren en met meer enthousiasme spelen, met de wil om een wedstrijd te winnen, dan voorspellen wij vooruit dat D.C.IJ. niet waardig is een plaats in de hoofdklasse in te nemen. Mogelijk dat dit seizoen ook de zwakke zusjes Wormerveer en Ï-I.D.C. nog een kansje TTieden om dc onderste plaats te ont lopen, als de bakens niet verzet worden, dan ziet het er toch zeker naar uit dat IJmuiden zijn enige hoofdklasse damtiental, uit de ere-afdeling der Koninklijke Nederlandse Dambond ziet verdwijnen. Derde nederlaag Hoewel de overwinning aan de mannen van Oosterkwartier volkomen is gegund, was het met een beetje tactisch spel toch ook mogelijk geweest dat D.C.IJ. de punten had veroverd. De eerste nederlaag kwam van Laros die door de opgedrongen moeilijkheden op de klok verloor. Maar als de klok geen in vloed op de uitslag had gehad, dan had wereldkampioen Roozenburg toch wel van de D.C.IJ.clubkampioen gewonnen. Duke! had betrekkelijk een fortuintje doordat bei de spelers in tijdnood raakten. W. de Jong voerde toen een verkeerde combinatie uit, waardoor de D.C.IJ.-er de stand op 22 bracht. Pas toen kwam de ware kracht van Oosterkwartier naar voren aan de bor den 3, 4 en 6. Alleen Ligthart aan bord 5 kon het voldoende tegen de Oosterkwar tierman opnemen en won zeer knap. Een knap staaltje haalde de D.C.IJ.-er L. Koet sier uit, door van de oud-kampioen van Haarlem en Omstreken Frans Berkemeyer te winnen. Maar als excuus geldt voor deze ex-H.D.C.-er dat hij in geen 14 jaar op het wedstrijdbord heeft gespeeld. Invaller H. v. Nieuwenhuizen heeft nog het rustigst van allen gespeeld. Op bekwa me wijze forceerde de D.C.IJ-er een stuk winst, doch kon het resterende spel niet winnen. De partij aan bord 8 was er een voor de vele toeschouwers om te „rillen". Om beur ten werd winst verzuimd. Tenslotte werd het een puntenverdeling. De uitslag luidt: D.C.IJ.Oosterkwartier 1. H. LarosP. Roozenburg 02, 2. B. Du- kelW. de Jong 2—0, 3. T. Postma—Yme de Jong 02, 4. J. v. StratenAbe de Jong 02, 5. A. Ligthart—P. Venema 20, 6. K. de JongJ. Poppen 02, 7. L. Koetsier Fr. Berkemeyer 2—0, 8. H. SwierW. v. Pelt 11, 9. L. C. VooysA. Douma 02, 10. H. NieuwenhuizenA. de Vries 11. Totaal 812 voor Oosterkwartier. Dinsdag 7 October speelt D.C.IJ. weer thuis tegen H.D.C. Voor de groente kregen de Castricumse tuinders Woensdag de volgende prijzen: kro ten HU cent per kilo, appelen 561 dub bele bonen 4457, komkommers 811, bloemkool 1131, pronkbonen 2939, rente gevers 59—61, sla 2—5, bospeen 8—13, sel derij 2U—3U, pieterselie 2 cent per bos 23 cent per bakje, dubbele bonen met draad 51, andijvie 8—12, spruiten 28—61, spekbonen 36. uien 13. trosbonen 26. snijbonen 70. dub bele stokbonen 42. prei SU13, grove sprui ten 25, spinazie 33. Voor de tweede competitiewedstrijd krijgt het Castricumse CSV het Zondag op te ne men tegen Terrasvogels. Ondanks dat het terrein van CSV aan cle Zeeweg zelfs na de zwaarste regenbuien nog bespeelbaar is. mag men hopen dat de weergoden de voetbal lers goed gezind zijn. De thuisclub komt in de volgende opstelling in het veld. Doel: G. de Heer; achter: C. Blei en C. Boot; midden: A. Keesman, H. Jacobs en H. Iiartog: voor: E. Riethorst. H. v. d. Wal, H. Velthuizen, J. Schenk en H. Stolk. De reserves krijgen thuis Uitgeest 2 op bezoek. Het derde is vrij, en CSV 4 dat voor het eerste jaar in de competitie meespeelt en zich behoorlijk weert, komt in Uitgeest tegen Uitgeest 5 uit. Voor de andere elftal len zijn de volgende wedstrijden vastgesteld. Uitgeest Jun.—CSV jun.; CSV asp. A—Fores ters asp. A; CSV asp. B—Alkmaarse Boys asp. D. Op het ogenblik beraamt men bij CSV plannen om de ingang van de terreinen aan de Zeeweg te verbeteren. Het is niet onwaar schijnlijk dat men het werk. evenals bij de bouw van het clubhuis het geval is geweest, in eigen beheer zal uitvoeren, hetgeen wil zeggen dat de leden zelf de werkzaamheden zullen verrichten. Naar wij vernemen is een ontwerp-tekening reeds gereed gekomen. De op één na oudste inwoner van Cas tricum. de heer H. Kunst, wonende aan de Stetweg, heeft Woensdag onder grote be langstelling zijn 91ste verjaardag gevierd. Hoewel de krasse oude heer in leeftijd wordt overtroffen door de heer H. Hogen- steijn (96) is dit feit niet onopgemerkt voorbij gegaan. Buren en vrienden en ken nissen hadden de woning in een bloemen tuin herschapen en kwamen tevens in de loop van de dag hun gelukwensen aan bieden. Het bondsbesluur stelde enige tijd geleden de leeftijdsgrens voor senioren in de hand balclubs op 18 jaar, Alleen aan hen die de leeftijd van 17 jaar hadden bereikt voor dit jaar werd dispensatie verleend. Deze nieu we bepalingen betekenden voor alle kleine handbalverenigingen een tegenslag, want leden die eerst in een 1ste elftal uitkwamen, omdat zij daar de capaciteiten voor hadden, mochten toen slechts in de aspirantenploegen spelen. Ook de handbalafdeling van CSV was door deze bepalingen erg gedupeerd, doch naar het schijnt is men nu do crisis te boven. Het enthousiasme is volledig teruggekeerd, en van een teruglopende vereniging, werd het binnen vijf weken tijds een sterk groeiende vereniging. De afdeling is thans de 60 léden gepasseerd, en volgens het bestuur zijn er tekenen die erop wijzen, dat deze groei aan zal houden. Thans zijn er bespre kingen gaande om te komen tot een actie, die ten doel zal hebben zo veel mogelijk donateurs te werven. VISSEKIJGERICHT URK Dinsdag werd door 80 vaartuigen aange voerd: 4373 pond kuilpaling. prijs fO.96— f 1,11; 2535 pond snoekbaars, prijs f 0.69 f 0,79: 395 pond rode baars, prijs f 0,58—f 0,65; 881 pond voorn, prijs f 0.04—f 0,05; 304 pond blei. prijs f 0,07—f 0,08, alles per pond; 740 bak nest, prijs f2,10 per bak van 37U kg.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10