Gezamenlijke Militaire Fondsen vragen een offer IJmuiden krijgt in Januari 1800 „nummers" op bezoek Vijftigduizend paar Velsense worden gefotografeerd longen Hollenberg en Beeke leiden in Noordhollands damtournooi Visserij-varia Agenda voor Velsen Zaterdag Hondenparade Pluimvee in het Patronaat DRUK-OP-DE-KNOP TOT JANUARI Havenberichten DCIJ-er op de vijfde plaats Jeugdconcert op Woensdag de achtste DINSDAG 30 SEPTEMBER 1952 5 Invaliden zullen Velsen dankbaar zijn Ook „Looft den Heer" in Cultureel gebouw Drankbestrijders en „Plaatselijke keuze" Enige tentoonstelling in Noord-Holland Bevolkingsonderzoek begon in de Adolf van Nassauschool V.V.IJ. en S.N.L. deelden de winst „De jeugd valt mee" Bevolkingsonderzoek ook in Castricum begonnen Organisatie: „Voor Allen" Dam-indeling voor Kennemer clubs Het bestuur van de „Stichting Ge zamenlijke Militaire Fondsen"(G.M.F.) organiseert op 11 October een lande lijke collecte. Voor de gemeente Vel sen heeft het bestuur van de afdeling „Algemene Militaire Pensioenbond" (A.M.P.) opdracht gekregen, om in samenwerking met de afdeling Mili taire Zaken van het raadhuis, de col lecte voor te bereiden. Zowel voor de provincie Noordholland als voor Velsen is er een comité van aan beveling benoemd. Het is nodig dat zich voor deze collecte collectanten en collec- trices melden en daartoe heeft men een beroep gedaan op de jeugdverenigingen in Velsen. In deze stichting G.M.F. zijn opgenomen: Fonds 1815 voor oud-militairen en nage laten betrekkingen Koninklijke Nationale Vereniging tot steun aan miliciens „Sta- mil", de vereniging Ereschuld en Dank baarheid, het Karei Doormanfonds, de Prins Bernhard Stichting en het Van Weer den Poelmanfonds. De Stichting G.M.F. heeft in 1951 aan velen bijstand verleend. Als regel komen slechts zij in aanmerking voor hulp, die buiten hun schuld, als direct gevolg van de militaire dienst in moeilijkheden zijn ge raakt. Het volgende moge als voorbeeld dienen: Een oorlogsinvalide uit de Meidagen van 1940, die beide benen mist, was door de goede zorgen van het ministerie van Oorlog zo ver gebracht, dat hij, voorzien van pro these, naast zijn pensioen, ook uit andere bron inkomsten kon genieten. De man miste echter de gelegenheid om met zijn vrouw in zijn vrije uren van het natuur schoon te kunnen profiteren. Drie instellin gen, waarbij ook de G.M.F., hebben hem toen een motor met zijspan geschonken. Het comité van aanbeveling in Velsen bestaat uit: mr. M. M. Kwint, burgemees ter van Velsen; ir. A. H. Ingen Housz, pre sident-directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken; ir. J. Tromp, directeur Kon. Papierfabrieken firma Van Gelder Zonen; mr. J. R. van Eerde, directeur Staatsvissershavenbedrijf; W. A. Dólleman, notaris; pastoor A. F. J. Goossens; ds. M. W. J. C. de Kluis; ds. W. Veen; A. van Loon, vakbondsbestuurder; W. van Lier, hoofd van de dienst Bescherming Burger bevolking; mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken, secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap; pastoor C. F. Nieuwen- huyzen; J. P. Nijssen, oud-wethouder; me vrouw F. H. Homburg-Hoogendijk, be stuurslid U.V.V.; J. P. Weijburg, commis saris van politie; ds. J. v. d. Berg; kapitein G. Th. Huisman, commandant van de 2e Instructie Batterij van het regiment zware luchtdoelartillerie en G. J. Kwakkel, amb tenaar Jeugdzaken. Tenslotte richt burgemeester Kwint zich met de volgende woorden tot de jongeren: Bovengenoemd collecte-comité organi seert op Zaterdag 11 October een collecte in de gemeente Velspn. Het behoeft geen betoog dat voor een dergelijke collecte een groot aantal collectanten (trices) nodig zijn. Het comité vertrouwt evenwel dat vele jongeren zich geroepen zullen gevoelen hieraan niede te werken. Velen zullen wel', bereid zijn een daad van naastenliefde, maar ook van dankbaarheid te betonen jegens hen, die in de strijd voor het vader land en voor ons aller vrijheid gewond, verminkt of gevallen zijn, waardoor zij niet meer volwaardig in hun onderhoud kunnen voorzien of tengevolge waarvan hun vrouw en kinderen onverzorgd zijn achtergebleven. En waar de Staat niet in alle gevallen voldoende kan helpen, zijn deze mensen aangewezen op de steun van ons, hun medeburgers. Het is daarom dat het comité een beroep doet op de jeugd om zich op Zaterdag 11 October beschikbaar te stellen als collec- tant(trice), waartoe zij zich kan opgeven bij de navolgende adressen: Santpoort-station: P. Dijkstra, Van Da lenlaan 19; Santpoort-dorp: F. W. Netten, Rijksweg 482; Driehuis: A. Nederhand, P. C. Hooftlaan 65; IJmuiden-Oost: mej. Vijl- brief, Lijsterlaan 1; IJmuiden: H. Benne- man, Wijk aan Zeeërweg 117 en G. J. Men- drink, Kromme Mijdrechtstraat 7; Velsen- Noord: A. Krab, Stratingplantsoen 45zw. Het Christelijk Gemengd zangkoor „Looft den Heer" gaat met ingang van 1 October repeteren in het Cultureel Gebouw aan oe Lange Nieuwstraat. Voor April 1953 staat reeds op het programma een uitvoering van Handel's „Messiah". S.V.IJ. verloor met gehavende ploeg van D.S.B. In de strijd tegen DSB moest SVIJ met twee invallers uitkomen, terwijl in de loop van de westrijd Verdikt en Kiewiet wegens blessures het veld verlieten. Toch wist SVIJ tot 15 minuten na rust de stand gelijk te houden, doch toen kon DSB tenslotte de score tot 3-1 vex-hogen en had SVIJ haar eerste nederlaag te pakken. Het tweede elftal scoorde er tegen Spaar- nestad 3 lustig op los: 15-1. Het derde en vierde elftal moesten in DSB 3 en 4 hun meerderen erkennen. De uitslagen waren 5-2 en 3-0. De Junioren verloren van het sterke Hillegom B met 4-2, maar de adspiranten A verrastte wederom door met 4-2 van WB a te winnen, zodat ze uit 2 wedstrijden de volle winst boekten. Het Werk-comité van de Nationale Bond voor „Plaatselijke Keuze" in Noordholland houdt in samenwerking met de Bever - wijkse en Velsense Drankweer-Comités voor deze beide plaatsen en omgeving een bijeenkomst van de drankbestrijders en belangstellenden voor de „Plaatselijke Keuze" op Woensdagavond 1 October om acht uur in het nieuwe jeugdgebouw van de Hervormde Kerk aan de Rembrandt- laan te IJmuiden-Oost. De heer F. S. Noordhoff, voorzitter van dit werk-comité, zal uiteenzetten, wat de drankbestrijding te doen staat om meer kennis te verspreiden omtrent de „Plaatselijke Keuze", het doel daarvan en hoe het beste resultaat is te bereiken in het streven naar P.K. Velser accordeonisten zorgden voor een eerste prijs Op het concours, uitgeschreven door de Nederlandse Bond van Accordeonorkesten, heeft de Velser Accordeonvereniging, diri gent de heer Rijk Kofman, Zondag een eerste prijs behaald. Voor deze nog jonge vereniging mag dit een groot succes heten. In de gymnastiekzaal van de Adolf van Nassauschool in Santpoort zullen gedurende enige weken drie in het wit geklede dames de scepter zwaaien. Sedert Maandag middag is deze ruimte herschapen in een onderzoekzaal: tal van kleedhokjes zijn er opgesteld, door witte gordijnen gescheiden plus een groot wit scherm, waarachter zich een apparaat verbergt, dat door één druk op de knop een stel Velsense longen op de gevoelige plaat vastlegt. Gistermiddag om twee uur is dit röntgenapparaat voor het eerst in Velsen gebruikt om de kleine zevenjarige Yvonne van der Hooft te on derzoeken op tuberculose. Dapper is Yvonne op het bankje gestapt, met beide armpjes het grote donkere toestel omspannend, nadat mejuffrouw F. Holzhaus haar de juiste houding had gewezen. Het moet voor het bestuur van de Ken- nemer Pluimvee Vereniging een moeilijk te verbijten teleurstelling zijn geweest, toen destijds van regeringswege alle pluim veetentoonstellingen werden verboden als consequentie van de heersende pseudo- vogelpest. Hoewel deze ziekte nog niet geheel van de kaart is, lukte het de vol ijverige bestuurderen van de K.P.V. na eindeloze en moeizame besprekingen toe stemming te krijgen, een pluimvee-ten toonstelling te organiseren: behoudens fiat van burgemeester en wethouders der ge meente Velsen zal de tentoonstelling thans plaats vinden op 9, 10 en 11 Januari 1953 in het Patronaatsgebouw. Er zal plaats worden gemaakt voor 1800 „nummers" en de grote en kleine zaal zul len hiermee geheel gevuld zijn. Oorspronkelijk zou de tentoonstelling in het Veilinggebouw „Kennemerland" te Beverwijk worden gehouden, maar niet- beschikbaar zijn van de zaal deed de ver eniging naar een andere expositie-ruimte omzien. 99 99 De gewoonte getrouw heeft de afdeling Velsen van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren voor 4 October, dus Zaterdagmiddag, op het terrein achter de Rijks H.B.S. te IJmuiden-Oost een „hondenparade" voor alle Fikken en Bello's uit Velsen georganiseerd. De honden en het gaat niet om ras maar om een goede verzorging kunnen Donderdag- en Vrijdagmiddag van 5—6 uur worden opgegeven bij: mevrouw Koo- men, Fazantenlaan 40 IJmuiden-Oost, mej. A. Rosendahl, Jacob Catslaan 25, mevrouw Stuut, Jac. v. Heemskerkstraat 16, de heer P. C. de Weerdt, Stationswég 5a en de heer J. Jansen, De Genestetlaan 5. Zaterdag is V.V.IJ. er in geslaagd haar eerste punt te veroveren in een wedstrijd, waarin S.N.L. in technisch opzicht de IJmuidenaren de baas was. Door taai vol houden kon V.V.IJ. de zware druk echter voor een groot deel opheffen. En al ont stonden er dikwijls hachelijke situaties voor het V.V.IJ.-doel telkens werd de bal weggewerkt. In laatste instantie wist doel man Koster dan nog voortreffelijk hoe een bal gestopt moet worden. De eerste aanvallen waren voor V.V.IJ. en het was Luppens die met een fraai schot de stand op 10 bracht. Maar nog vóór rust werd het 12 door doelpunten van De Jong en Eekhout. Luppens maakte er 22 van, doch kort daarop zag Koster zich voor de derde keer gepasseerd. Kort voor tijd deponeerde Vooys evenwel de ge lijkmaker in het net. Uitslagen lagere elftallen: IJmuiden 3 IJmuiden 2 41; Telefonia 2IJmuiden 4 8—1; IJmuiden 5— SIZO 4 2—3. Junioren: IJmuiden aSIZO a 54; IJmuiden b—SIZO b 12—0. Aspiranten: IJmuiden aKinheim a 20; IJmuiden bKinheim c 150. DINSDAG 30 SEPTEMBER THALIA 20 uur: „Het geschonden hu welijk". RAADHUIS 19.30 uur: Gemeenteraads vergadering. REX Geen filmvoorstelling. WOENSDAG 1 OCTOBER RAADHUIS Van 14 tot 15 uur: Spreek uur wethouder van Onderwijs. REX 20 uur: Operaconcert door HOV met solistische medewerking. THALIA 20 uur: „Het geschonden hu welijk". Zuster J. A. Molenaar drukte af en bin nen de minuut was het gebeurd. Toen was de beurt aan Karl van Leuven, die minder dapper bleek te zijn en als een leeuw vocht voor zijn behoud. De dames, die verbon den zijn aan het „Centrale bureau voor keuringen op medisch en hygiënisch ge bied" hebben echter al langer met dit bijl tje gehakt en voor Karl het wist, was het zaakje geklaard. Mejuffrouw B. Kalkman nam de kaarten in ontvangst en zo werden aan de lopende band alle 256 leerlingen van de Adolf van Nassauschool in één middag behandeld. Honderd foto's per uur Wethouder H. de Boer en de heer D. Hogetoorn waren bij het begin van dit on derzoek aanwezig, zuster M. A. L. Kwast vertegenwoordigde de gemeentelijke Ge neeskundige Dienst en het hoofd van de afdeling Bevolkingsonderzoek in Neder land, de heer P. Hooykaas, kwam zich op de hoogte stellen of alles' goed verliep. In het Consultatiebureau doet een door lichtingsarts slechts 200 doorlichtingen per dag. Daarentegen is de normale fre quentie bij deze methode 100 foto's per uur. Gezien dit feit rekent men erop onge- geveer eind Januari met het onderzoek in Velsen klaar te zijn. De 500 beelden die op één filmstrook gaan, vergen slechts drie uur contrölewerk in Den Haag, waar alle foto's netjes in een archief worden bewaard. Twijfelgevallen zullen zich aan een na-onderzoek moeten Maandag 29 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Koningin Juliana van Rouan; Opava van Mantyluoto; Jaga van Ranville; Radaune van Hamburg; Stad Breda van Houston; War.un van Stockholm; Bohus van Oxelosund; Ulmbröder 7 van Sandefjord; Att S. van Swansea; Jelö van Gjöring; Henning Oldendorff van Hamina; Ali van Karlstad; Kaap Falga van Liusno; Ambiorix van Gruhon; Holland van Cadiz; Roepat van Hamburg; Kolga van Rafsö; Runnskar van Karlsburg: Phrygne van Caen;. IJssel van Tanger; Fram van Kalmar; Ardetta van Liverpool. Vertrokken zijn: Algarve naar Antwerpen; Koningin Juliana naar Frederikstad; Romo- la naar Portland; Frisian Coast naar Rot terdam; Marinus V. naar Antwerpen; Libel- le naar Bremen; Spaarnestroom naar Leith. Besommingen. IJM 116 Eveline f 20750, IJM 49 Petten f 8720, IJM 54 Limburgia f 13660, 1 trawler met f 20780. SCH 135 f 6916 HD 179 f 9300, KW 76 f 11500, KW 67 f 36, KW 38 f 960, KW 16 f 6000, KW 73 f 2130, KW 7 f 5860, KW 168 f 856, KW 69 f 2530. KW 155 f 3820, KW 108 f 2080, KW 107 f 2710, KW 125 f 3000, KW 84 f 2690, KW 26 f 3070, KW 114 f 3650, IJM 16 f 3249, IJM 17 f 3048, KW 53 f 1134, KW 210 f 280, KW 34 f 3380. onderwerpen, werkelijke patiënten worden zo gauw mogelijk onder behandeling ge steld. Nodig voor allen Wil men deze het volk ondermijnende ziekte zo spoedig mogelijk onder de knie hebben, dan is het nodig dat iedereen zich aan dit onderzoek onderwerpt. Wat de „klanten" van het consultatie bureau aangaat, is het zo, dat van hen, die reeds een of andere behandeling in ver band met longaandoening hebben onder gaan, in het archief van dit bureau reeds een foto aanwezig is. Wanneer zij nog regelmatig onder controle staan is dit onderzoek dus niet strikt noodzakelijk, hoewel het altijd nog wenselijk mag wor den genoemd. Voor de gezinsleden is het echter, meer dan in welk ander geval ook, noodzakelijk deel te nemen aan dit bevol kingsonderzoek. Niemand kan ten slotte zeggen dat hij, wat dit betreft, kerngezond is, zolang de foto dit niet heeft uitgewezen. Zondagavond 5 October zullen „de Bun ker Boys", de kabouters en gidsen, de wel pen en verkenners en koor „de Zingende Klokken" ten bate van de Sociale jeugd zorg in de parochie van de Heilige Lauren- tius van Brindisië in IJmuiden-Oost een uitvoering geven. In het St. Fidelisgebouw (Patronaat) aan de Zeeweg zullen zij een spel van blijd schap en vrolijkheid opvoeren, dat de titel draagt „De jeugd valt mee!" Voor het bestuur, met name voor de voorzitter, de heer H. J. Vessies, is het krijgen van toestemming een klinkend suc ces. In geheel Noordholland zal dit name lijk de enige tentoonstelling zijn hoewel verenigingen uit Amsterdam, Haarlem en andere steden zich minstens evenveel moei te getroost hebben een dergelijke show te kunnen organiseren. „Examen" Voor de leden is het een soort examen, waarop hun teelt-producten getest zullen kunnen worden en iedereen hoopt, dat zijn koppel of zijn inzending zal worden be kroond. De tentoonstelling zal met een officieel tintje worden geopend en vele autoriteiten zullen nog worden uitgenodigd. Reeds thans blijkt, dat de tentoonstelling uit het gehele land de aandacht trekt en dat er op druk bezoek gerekend zal kunnen worden. Donderdag zal in een ledenvergadering die in hotel „Parkzicht" aan de Zeestraat te Beverwijk wordt gehouden, de tentoon stelling nader bekeken en geregeld worden. Geen postduiven Op deze tentoonstelling kunnen geen postduiven worden geplaatst. Door de zeer vele inzendingen is het onmogelijk om voor de postduiven ruimte ter beschikking te stellen. In de Adolf van Nassauschool is een begin gemaakt met het doorlichten van de Velsense schoolkinderen. Het röntgenologisch onderzoek van de Castricumse bevolking op -T.B.C. heeft Maandagmiddag in hotel Borst e£n aan vang genomen. Om 2 uur in de middag be gon men met het onderzoek van de school kinderen en in de avonduren was het de beurt van de oudere inwoners. Het onder zoek geschiedde vlot, want er werden per kwartier circa 30 personen geholpen. Uiter aard werden hier alleen de inwoners van het onder Castricum ressorterende Bakkum onderzocht. De Castricummers worden van 110 October in zaal Roozendaal in de ge legenheid gesteld. Naar wij vernemen boek ten de artsen, wijkverpleegsters en leden van het plaatselijk werkcomité, welke de 400 principiële weigeraars opnieuw hebben bezocht, succes. Een groot aantal van hen heeft alsnog besloten aan het onderzoek deel te nemen. Kennemers damkampioen Hollenberg moest in de derde en vierde ronde van het kampioenschap van Noordholland met twee gelijke spelen tegen de D.C.Y.'ers T. Post- ma en J. H. Ansems genoegen nemen. Tezamen met de Weesp-man Beeke leidt Hollenberg nu in het persoonlijke tournooi om de provinciale titel. De uitslagen der derde en vierde ronde luiden: J. H. Beeke wint van v. d. Sluis; Willemse remise met De Bree; J. H. An sems remise met Slot; P. Beers wint van Grooteman; Hollenberg remise met T. Post- ma. 2 2 0 6 2 2 0 6 1 3 0 5 0 4 0 4 0 3 1 3 0 3 1 3 0 3 1 3 1 1 1 3 1 1 1 3 0 2 2 2 Nederlandse soldaten aan het front in Korea. De stellingen worden versterkt. 4e ronde: De Bree remise met Postma, v. d. Sluis-Grooteman is uitgesteld tot Woensdagavond. Willemse wint van P. Beers. Ansems remise met Hollenberg; Beeke remise met Slot. De stand der deelnemers is: gew. gel. verl. pnt. Hollenberg, Haarlem Beeke, Weesp Slot, Noord-Scharwoude Ansems, Amsterdam Postma, IJmuiden Willemse, Heemstede Beers, Zuid-Scharwoude v. d. Sluis, Amsterdam Grooteman, Andijk De Bree, Zaandam Hollenberg kreeg in zijn partij met de D.C.IJ.'er Postma meer dan genoeg met een zwaar bevochten remise. Tegen de Zaandammer De Bree verzuimde de D.C. IJ.'er echter een opgelegde kans in het eindspel. In de vijfde ronde spelen De Bree-Beeke, v. d. Sluis-Slot, Willemse-Postma, Ansems- Grooteman. 6e ronde: Beers-Beeke, Groo- teman-Hollenberg, Postma-Ansems, De Bree-v. d. Sluis. Eerste klasse In deze wedstrijd kon de St. Thomasman De Zeeuw na zijn ziekte weer spelen. Zijn eerste partij tegen Klinger eindigde in remise. De partij Van Delsen-De Haas werd eveneens remise; de speler Van Del- sen is ingevallen wegens ziekte van Wou denberg en de partij tussen De Haas (Zaan dam) en De Zeeuw (Castricum) wordt 6 October te Zaandam gespeeld. Het zijn deze vier spelers die uitmaken wie kampioen der le klasse van Noordhol land 1952 zal worden. Noordhollandse hoofdklasse competitie De plaatselijke ontmoeting Christelijke damclub Amsterdam tegen O.D.V. is in de stand van 9-9 afgebroken. Vrijwel zeker wordt de hangpartij remise zodat deze ontmoeting dan in een gelijk spel 10-10 zal eindigen. Onder auspiciën van de Velser Kunst kring „Voor Allen" is voor Woensdag 8 October een jeugdconcert georganiseerd. Deze uitvoering geschiedt in de gemeente lijke vergaderzaal aan de Abelenstraat te IJmuiden-Oost. Medewerkenden zijn: de violiste Lida Langerveld, Annie Schoen, piano en zang en de cellist Bob van Marken. Uitgevoerd zullen worden werken van Beethoven, Mozart, Mendelssohn, Fritz Kreisler, Hek- king en Arensky. De leerlingen van de Willem de Zwijger- school worden om halfnegen verwacht, de klassen 1, 2 en 3 van de HBS en de eerste en tweede van het Gymnasium om tien uur, leerlingen van de vierde en vijfde HBS en de derde, vierde en vijfde van het Gym nasium om half twaalf. De jongens en meis jes van de ds. Creutzbergschool, Groen van Prinsterer ULO en de R.K. ULO komer\ om twee uur in het voormalig gebouw van de Centrale keuken bijeen. „Appels van Eva" De Velser Kunstkring „Voor Allen" heeft reeds op het programma staan voor 26 No vember in het Rex Theater een toneelvoor stelling met Johan Kaart van „De Appels van Eva". En voor 10 December in het Thalia Theater een volkstoneelvoorstelling van „Meeuwen boven Sorrento" door het toneelgezelschap Herman Bouber. Verwacht wordt, dat het operaconcert vanavond in Rex Theater, eveneens geor ganiseerd onder auspiciën van de Velser Kunstkring „Voor Allen", bijzonder veel belangstelling zal trekken. Men deelde ons mede dat nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar is. Door de dam-competitieleider is bepaald dat de competitie in het district Haarlem en omstreken in de week van 28 Septem ber tot 4 October moet aanvangen. In de le klasse is de indeling als volgt: K.N.C., Halfweg, Beverwijk, Stabiel, Hillegom, Oosterkwartier 2, V.K.D. 1, Haar lemse damclub 2, Haarlem 1. Tweede klasse: D.IJ.C. 2, Haarlemse damclub 3, Hoofddorp 1, Beverwijk 2, Be verwijk 3, Sportief 1, K.N.C. 2, Cruquius. Derde klasse: Halfweg 2, Cruquius 2, Sportief 2, K.N.C. 2, V.K.D. 3. De damclub St. Thomas uit Castricum ontbreekt wegens het bekende conflict met het hoofdbestuur der provinciale dambond. St. Thomas is, zoals wij al meldden, voor dit seizoen in het district Zaandam onder gebracht, een beslissing waarmee St. Tho mas geen genoegen nam, zodat de club zich voorlopig uit het competitieprogram ma van de Koninklijke Nederlandse Dam bond heeft teruggetrokken. Reeds hedenavond speelt het tweede tiental van D.C.IJ. een thuiswedstrijd te gen de derde tientallers van de Haarlemse damclub. Nieuw bestuur dambond Kennemerland In een buitengewone vergadering van damclubs uit Haarlem en omstreken is het Kennemer bestuur alsvolgt samengesteld: Voorzitter J. J. Warmerdam (St. Bavo); J. H. Meure (Haarlemse damclub), secre taris; A. Douma (Oosterkwartier), pen ningmeester; W. Roest (algemene wed strijdleider) (Haarlemse damclub); Leeu wen er, algemeen medewerker (damclub Haarlem). Storm: duur. De handel, die Maandag zuinig-aan bedeeld werd met plat- en fijn- vis als gevolg van het slechte weer van de voorgaande dagen en toch aan een stevige vraag moest zien te voldoen, was niet karig met de waarderingen. Vooral de fijnvis, waarvan het meeste voor de export bestemd was, werd peperduur verkocht en ze bleek nog lang niet aan de vraag te kunnen vol doen. Hoewel de tong al hoog inzette, steeg ze bij iedere afslag, zodat tegen het einde der markt de lappen een koers hadden be reikt van niet minder dan f 4,60 per kg en de overige soorten f 2,75 per kilo deden. Zelfs de slips waren haast onbetaalbaar en kregen waarderingen van ruim f 1,80 per kilo. Hetzelfde gold voor de schol: grote soorten waren er practisch niet. Hier en daar stonden enkele kleine of „gedeelte lijke" kisten te koop, zodat moeilijk de juis te waarde kon worden bepaald. De grote exportsoorten echter zoudea vast wel f 75 opgebracht hebben. Kleine schol 2 boekte noteringen, die nor maal voor de grote soorten niet slecht zou den zijn geweest: f 40 per 50 kg. De schol 3, die ook maar iets grover uitviel, deed f 30 en de kleine pufsoorten maakten f 26 per 50 kg. Ook met rondvis was men niet erg royaal, zodat de wijting bij gebrek aan vol doende schelvis ruim f 30 kreeg. De schelvis kan f 60 voor de grote en f 35 voor de knap pe braatsoorten bedingen. Ondanks het feit dat er weer een kleine 6000 kisten haring werden gelost, betaalde de handel niet min der dan f 13 voor de goede soorten en f 11,50 voor de kleinere. Naar verhouding tot de grote aanvoeren kregen de vismeelfabrie- ken weinig toegewezen. Besommingen goed. Als gevolg van de goede noteringen sloten de loggers en kot ters, die Maandag aan de markt waren, hun visreizen met goede resultaten af. De hoog ste besommer werd de „Eveline", die voor de gecombineerde makreel- en verse vis aanvoer een resultaat bereikte van f 21,000 voor een 12-daagse reis. Hierop volgde de haringboot „Haarlem", die f 19.300 begomde voor een 5-daagse reis(!) en de Limburgia, die de visreis af kon sluiten met f 13660 voor een 10-daagse trip. Bij de grotere log gers gaf C. Plug van de KW 76 de toon aan met f 11500. Ook de logger van Slot, de HD 79, liet zich niet onbetuigd met f 9300. De weekbesommingen der overige loggers va rieerden van f 2500 tot f 3000 per schip. Vlot werk. Nu het aantal kisten per losploeg tot 600 is verhoogd en de lossingen al om 2 uur beginnen, kunnen er aanmer kelijk meer trawlers per ochtend worden geholpen. Maandag was dit al merkbaar, toen er vier trawlers naast de gebruikelijke logger- en kottervloot werden gelost, maar ook vandaag konden niet minder dan 5 trawlers gelost worden. Aan de afslag kwa men de Norma Maria met 110 k. makreel, 200 k .schelvis en piepers, 50 k. koolvis, 50 k. haring, 100 k. haai, rogge en vleet; de Shamrock met 100 k. schelvis en piepers, 615 k. makreel, 15 k. haring, 10 k. kabel jauw en gul, 10 k. platvis, 15 k. wijting en 100 stuks stijve kabeljauwen; de Vios met 1600 k. haring en 50 k. diversen; de Herman met 1600 k. haring en 50 k. diversen en de Bergen met 1500 k. haring en 25 k. diversen. Haringvloed. Ook morgen zal er geen gebrek aan haring zijn. Reeds Maandag avond lag er een drietal gegadigden te wachten, terwijl tevens nog de Sumatra op de thuisreis was met maar liefst 2200 kisten (waarvan Maandagochtend 1000 k. werden scheep gehaald). Al met al bedroegen de aanvoeren dus voor Woensdag: Catharina Duyvis 1600 k. haring en 50 k. diversen, de Mary 1800 k. haring en 20 k. diversen, de Tzonne 2300 k. haring en de Sumatra 220 k. haring. Voor verse vis zullen zorg dragen de An- tje, die 70 k. schelvis, 15 k. kabeljauw, 500 k. makreel, 5 k. wijting, 10 k. radio, 40 stuks stijve kabeljauw aanbrengt en de Wyron- kotters IJM 210, IJM 208 en IJM 221, die eveneens Woensdag present zullen zijn. Ook de weekloggers, die wegens te geringe vang sten niet zoals gewoonlijk Zaterdag binnen kwamen, zullen Woensdag wel aan de markt verschijnen. In en uit. De kleinere schepen zoals de kotters en botters, lieten Maandag voor de uitvaart verstek gaan vanwege het slechte weer. De grotere loggers echter gingen bij na alle naar zee. Tankje. De opvarenden van de garna- lenvisser IJM 262, die Maandag iets in de netten kregen, meenden met een gevaarlijk projectiel te doen te hebben. Direct werd de thuisreis aanvaard en is de mijnoprui- mingsdienst van een en ander op de hoogte gesteld. Bij nader onderzoek bleek het ech ter een olietankje te zijn, dat dateerde uit de bezettingstijd. Naar zee. Tot Maandagmiddag 16 uur vertrokken naar zee de IJM 240, UK 9, IJM 5 262 249 215 239, HD 131, IJM 213, KW 169, IJM 229 27 10 71, HD 87, WR 33, IJM 9, RO 53, KW 133 14 159, RO 1, SCH 1, WR 37, AM 18, KW 21 23 75 84 155, IJM 39 en IJM 53. Zilvervloot. Van de haringvisserij kwa men nog binnen de KW 29 met 459 kantjes haring, de IJM 75 met 583 k., de KW 7 met 258 k„ de KW 38 met 432 k., de KW 73 met 378 k. en de KW 83 met 346 kantjes haring. Marktaanvoer: 123 kisten tong en tar bot, 3 kisten heilbot, 14 kisten tongschar en schartong, 455 schol, 40 schar, 3530 haring, 2145 makreel, 640 schelvis, 385 wijting, 235 kabeljauw en gul, 10 kl. haai, 20 poon, 10 koolvis, 30 diversen, totaal 7640 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7