De oude „Hoop" vocht wanhopig tegen de hoge zee Feestelijke avond als slot van het Emmaschool-jubileum De zomer wil nog niet weg van de groentemarkt Meneer van der Molen vist clandestien in zijn eigen sloot A genda voor Beverwijk Beschadigd naar Amsterdam Molenman van de Cemy gehuldigd Beverwijk Maar in de bloemen is het volop herfst Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week 8 Kwart eeuw Hoogovenarbeid van E. D. v. d. Outenaar Chef-secretaris Leger des Heils bezoekt IJmuiden „Die Nachtwache" in een speciale voorstelling DCIJ verliest van ODV De elftallen voor „Noord" SCHEEPVAART ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 Het verslag- van de vierde reis van het Hospitaal-kerkschip „De Hoop" gedurende de teelt 1952 moest helaas heel sterk in mineur gehouden worden. Uitzonderlijk slecht weer. veroorzaakt door het passeren van de ene depressie na de andere, deed de toestand ter zee dusdanig ongunstig zijn, dat dagenlang geen verbinding met de log gers tot stand gebracht kon worden. Dat hierdoor het totaal aantal geholpen patiën ten deze reis uiterst laag is, behoeft dan ook geen verwondering te baren. Desniettegenstaande werd er eenmaal onder uiterst moeilijke omstandigheden toch nog iemand van een logger gehaald, die onverwijld naar het ziekenhuis in IJmuiden vervoerd werd. De vereniging die het schip exploiteert voelt zich dan ook gedrongen haar bijzon dere waardering uit te spreken over de wijze waarop dokter, predikant, verpleger en de vaste opvarenden van het schip zich ditmaal van hun taak gekweten hebben. Als predikant voer mee dr. P. J. van der Meulen uit Scheveningen, medicus was de heer P. J. Duinker, arts te Tholen, terwijl de medisch student A. van Koningsbrugge de taak van verpleger vervulde. De gede tailleerde resultaten van deze vierde reis waren: Aantal patiënten op zee behandeld 21; aantal patiënten aan wal gebracht 5; aantal patiënten aan boord in hospitaal opgeno men 7; aantal verpleegdagen aan boord 54; aantal afgeleverde recepten 18. Het schip is eergisteren, zoals wij. al In het schaftlokaal van de N.V. Cemij, een der aangesloten bedrijven van de Hoogovens, heerste ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de heer E. D. van den Outenaar een bijzonder opgewekte stemming. De dank en gelukwensen van de directie werden overgebracht door directeur ir. P. van Delden, sinds een dag ook lid van het Genootschap der Zilverlingen en de ge bruikelijke enveloppe speelde hierbij een voorname rol. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies richtte zich tot de jubilaris, die hij dankte voor de 25-jarige trouwe dienst en plichtsbetrachting. Hij overhandigde voorts het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij. Vervolgens voerde dr. ing. F. Schonen berger het woord, die de functie van de jubilaris aan de cement molen zeer belang rijk in het fabricage-proces noemde. Voor de manier, waarop dat gebeurt wordt hij door chefs en collega's zo zeer gewaar deerd. „Over de jubilaris is weinig te zeggen", dit was de conclusie, waartoe de heer P. C. Cremer, administrateur van Cemij. kwam in zijn toespraak. Dit is geen slecht teken, want het komt voort uit zijn grote bescheidenheid. Dit is een prachtige eigen schap bij een man, die zo voor zijn werk staat. Namens de administratie dankte hij de heer v. d. Outenaar dan ook voor zijn medewerking. Een vrolijk intermezzo kwam van de zijde van de heer L. A. Cana, pakbaas bij de autoverlading, die door accordéonmu- ziek van de heer Hermans begeleid, een geestig feestlied bracht, waarvan het re frein door alle aanwezigen uit volle borst werd meegezongen. „Onze Outenaar", zo noemde hem de heer T. W. M. de Jong, hoofdopzichter en directe chef van de ju bilaris. Zij hebben lang samengewerkt en in die tijd heeft spreker veel waardering voor hem gekregen, vooral door zijn stand vastig karakter. Namens het personeel overhandigde hij een geschenk dat door enkele personeelsleden v/as vervaardigd: een fraaie koperen lectuurbak. Lach en daverende samenzang wisselden elkaar af tijdens het optreden van de heren A. W. Bos en P. Broek, die als ware cabaretiers „de zaal" mee wisten te krijgen bij het zingen van het refrein van een met verve gebracht feestlied. De vrouw van de jubi laris werd door alle sprekers in de huldi ging \»an haar man betrokken en niet in het minst door de genoemde vrolijke zan gers, die eveneens door de heer Hermans op voortreffelijke wijze begeleid werden. De beer P. BI ijendaal bood vervolgens met een kort woord het jubileum geschenk aan. Zondag hoopt de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland een bezoek te brengen aan IJmuiden. Kolonel en me vrouw Smael, die reeds een groot aantal jaren werken in het Leger des Heils hier te lande, waren de leiders van het Leger in Nederland gedurende de oorlogsjaren. Thans besturen zij de gehele Legerorgani- satie en bezoeken daarom talrijke posten van het Leger. Zondag zullen de kolonels de diensten leiden in het gebouw van het Leger des Heils aan de Edisonstraat 14 en wel des morgens om 10 uur en 's avonds om 8 uur. Een ieder is welkom. De toegang is vrij. Het muziekkorps verleent medewerking. Zaterdag 4 October. Kennerner Theater, 7 en 9.15 uur: „Vrou wen en opium". Lux or Theater, 7 en 9.15 uur: „Arabische nachten". W. B. theater, 8 uur: „De bronzen afgod". Zondag 5 October. Kennemer Theater, 2.30 uur: „Abbott en Costello ontmoeten Frankensteijn": 4.30, 7 en 9.15 uur: „Vrouwen en opium". Luxor Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Arabische nachten". W. B. Theater, 2.30 uur: „Rinkelende spo ren"; 4.30 en 8 uur: „De bronzen afgod". meldden, voor het nazien van schroefas en het vernieuwen der roerkoning-voering in het dok opgenomen, een en ander ten ge volge van het zware weer. Wel een teken, dat een nieuwe „Hoop" brood- en brood nodig is. De zeer bijzondere Duitse film „Die Nachtwache" zal Dinsdag 7 October onder auspiciën van de Jeugd- en Evangeliegroep Beverwijk worden vertoond in het Veiling gebouw Breestraat. Na afloop van de voor stelling zal een discussie over de film wor den gehouden, onder leiding van de heer F. Strikwerda. Tegen betaling van een ge ring bedrag is deze voorstelling voor ieder een toegankelijk. Slife «y»ÉÉÉÉ §11111111 v-- A De amateur-fotograafdie deze zeldzame opname maakte, had bepaald zijn gelukkige dag. De foto toont een enorme waterhoos, die uit zee omhoog komt en afbuigt nabij de kust van het eiland Honshoe, Japan. Men schatte de lengte van deze monsterstraal op vele tientallen meters en de middellijn op ruim 9 meter. Als sluiting der festiviteiten bij het vijf entwintigjarig bestaan van de Emmaschool werd Vrijdagavond in het Centrum een feestelijke ouderavond gehouden, waarvoor de zaal tot de laatste stoel bezet was. Het hoofd der school, de heer K. R. Groot, heette in zijn openingswoord in het bijzon der burgemeester mr. H. J. J. Scholtens welkom, alsmede de wethouders. De heer Groot wees hierna op de band die de ouders en onderwijzend personeel samenbond: het kind. Hij hoopte dat de aanwezigen zich in de sfeer van de Emma school zouden kunnen verplaatsen, want, zo zei hij, men was deze avond niet samen gekomen om zelf te genieten, maar om de kinderen te laten genieten. De voorzitter van D.C.IJ. de heer K. de Jong moest met de eerste tientalspelers H. Swier en L. Vooys de wedstrijd uitspe len tegen O.D.V. Reeds hadden de Amster dammers een 86 voorsprong op de D.C. IJ.'ers behaald en dus was het voor dit trio een hele taak om een gelijk spel uit het vuur te slepen. Bijna was het nog zover gekomen ook. Vooys en De Jong speelden reeds remise, zodat Swier voor de beslissing zou kunnen zorgen. Handig speelde de D.C.IJ.'er listig allerlei kansjes uit, maar hij kon tenslotte niet voorkomen, dat de O.D.V.'er won. De totale uitslag werd 128 voor O.D.V. Door dit resultaat bezet St. Bavo met D.C.IJ. de onderste plaats na drie wedstrijden in de Noordhollandse hoofdklasse-competitie. Het programma van de komende weck Gezellig Samenzijn gaat Maandag thuis de vierde wedstrijd vast winnen van Zaan dam. De D.C.IJ.'ers krijgen Dinsdag de Haarlemse Damclub op bezoek. De H.D. C.'ers hebben nu uit drie wedstrijden drie punten, maar toch geven wij de D.C.IJ.'ers nog een kansje opveen minimale overwin ning. Het vorig seizoen wonnen Laros en zijn mannen met 155 van de Haarlem mers. D.C.IJ., dat volledig uitkomt, is ver sterkt met Ligthart. St. Bavo gaat beslist de vierde neder laag tegemoet tegen het pas gepromoveerd damtiental O.D.V.; Jozeph Blankenahr kan Weesp er wel onder houden en Wormer- veer moet naar Door Combinatie Groot en zal hoogstwaarschijnlijk met een kleine nederlaag naar de Zaanstreek terugkeren. Vrijdag gaat het Haarlemse Oosterkwartier naar de Christelijke Damclub Amsterdam. Wij voorspellen een kleine nederlaag voor Piet Roozenburg en zijn spelers. Op 29 October moet het D.C.IJ.-tiental naar Heemstede om St. Bavo in eigen club lokaal te ontmoeten. De verliezer zal wel niet meer van de onderste plaats afkomen. B.K.C.Kinheim (te Anna Paulowna) Kinheim: Th. Keirsgieter, A. Paap en W. Groeneveld, J. v. Hesselingen, W. Mol en C. Luntz, J. Starreveld, Th. v. Vuuren, J. H. v. d. Wateren, A. Prinssen en J. Muskee. St. PancratiusV.V.B. (te Badhoevedorp) V.V.B.: C. v. Veelen, J. Roos en K. Kil, F. Bruinzeel, P. de Wolf en P. Bleeker, F. Kooimans, J. v. d. Linden, A. Both, J. v. Loon en J. Duineveld. I.E.V.—N.A.S. (op „Rooswijk") I.E.V.: W. v. Tunen. H. Zonneveld en W. Michel, A. Leering, Th. Hoek en W. Cas- tricum, J. v. d. Vlies, H. Duin, J. Bos, H. Prinsen en J. de Reus. Degenen die hierna de kinderen in hun zang en spel hebben kunnen gadeslaan, zullen tot dé conclusie gekomen zijn dat deze kinderen dank zij de goede leiding van onderwijzend personeel alleszins tot volwaardige leden der maatschappij zullen kunnen opgroeien. Een van de stukjes, die door de jongens werd opgevoerd, was een door de kinderen zelf-bedachte uitbeelding van het verhaal over Robinson Crusoe en de jongens had den zich waarlijk intens in hun rol inge leefd. De avond werd gevuld met zang, spel, muziek en schetsjes, die door het pu bliek hogelijk gewaardeerd werden. Een kijkje achter de coulissen bewees dat de kinderen bij „meester" Groot in goe de handen zijn. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 34 October KW 3 40 k.; KW 5 50 k.: KW 6 5 k.: KW 14 45 k.; KW 23 20 k.: KW 147 5 k.: KW 47 3 k.; KW 144 25 k.; KW 83 25 k.; KW 49 20 k.; KW 78 85 k.; KW 15 30 k.; KW 43 20 k.; KW 176 20 k.: KW 130 20 k.; KW 151 30 k.; KW 167 5 k.: KW 95 40 k.; KW 22 30 k.; KW 127 40 k.: KV/ 175 50 k. KW 65 25 k.: KW 56 25 k.; KW 161 36 k.; KW 163 127 k.; KW 170 20 k.; IJM 75 17 k. Gemiddelde vangsten Scheveningen: 37 kantjes. Katwijk: 27 kantjes. Vlaarriingen: 27 kantjes. Volgens de aanvoer op de Bevervvijkse groentemarkt is het nog lang geen winter: integendeel, er is zelfs nog een ruim aan bod van zomergroente. De markt had een kalm en zelfs matig verloop; enkele bonensoorten maakten hierop een uitzondering. Voor export naar België kwamen sper de- en pronkbonen in aanmerking, die res pectievelijk voor 79 en 53 cent per kilo werden verkocht. De laatste kistjes snij bonen noteerden van 20-86 cent per kilo. Bloemkool is nog in grote partijen aan de markt en er werd tot 42 cent per stuk voor betaald. Andijvie is goedkoop en werd met 4-7 cent per kilo betaald; ook voor de sla bestaat weinig animo meer: 2-6 cent per krop. Bospeen komt nu in grote partijen aan de markt en er werd van 8-16 cent per bos voor betaald, de waspeen ging tot 15 cent per kilo. Spinazie van goede kwa liteit haalde de 42 cent per kilo. Tomaten gaan steeds voor dezelfde prijzen van 18- 44 cent per kilo weg. Groot is de aanvoer van prei, met eveneens al matige prijzen: van 8-13 cent per kilo. Het aanbod in sprui ten begint groter te worden en de prijzen bewegen zich tussen de 20 en de 52 cent per kilo. Druiven komen in grote partijen aan de markt en er wordt tot 85 cent per kilo voor Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt het verloop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 26 September tot 3 October mede, dat de afzet van groenten wederom een bevredi gend verloop heeft gehad. De prijzen voor de sluitkoolsoorten waren ongeveer gelijk aan die van de voorgaande week. Vooral de aanvoeren van witte kool zijn voor de tijd van het jaar groot te noemen. De verwer kende industrie koopt deze koolsoort aan tegen f4 tot f4,50 de 100 kg. De „succes witte" wordt voor export aangekocht tegen f4 tot f4.90, met uitvoer naar Frankrijk, Italië, Duitsland en West-Indië. Rode kool noteerde f8 tot f 13. gele Savoye kool f5 tot f7 en groene Savoye kool f7 tot f9 de 100 kg. Bloemkool bleef tegen goede prijzen ver handeld. De exportkwaliteit A noteerde 30 tot 38 cent per stuk, de B-kwaliteit uit Noordholland bracht 20 tot 31 cent op. De noteringen voor kroten en prei liepen sterk uiteen. Voor de bieten werd 4 tot 11 cent en voor prei 8 tot 17 cent per kg. be steed. Uien werden onveranderd tegen 10 tot 16 cent per kg. op de veilingen aangekocht. Bij een nog geringe aanvoer van spruiten bestond er goede vraag uit Duitsland en België. De geschoonde spx-uiten uit Breda werden voor 50—63 cent per kg. afgedrukt, de ongeschoondc deden 20—51 cent. De han del in peen verliep nog vlot. Voor breckpeen werd f 9 tot f 10.50 per 100 kg. besteed, was peen 10—15 cent per kg. en bospeen 10—18 cent per bos. Ook naar sla bestond goede vraag van exportzijde. Tot 20 cent per krop werd door Zwitserland. België en Duitsland betaald. Voor het binnenland lagen de prijzen aanzienlijk lager en wel tussen de 3 en 10 cent per stuk. Andijvie noteerde onveranderd 5—13 cent per kg. Nu de spinazie schaarser begint te worden lopen de prijzen langzaam op. Het zelfde geldt voor de verschillende bonen soorten. Stamprincessebonen brachten 40—60 cent en stokprincessebonen 50—85 cent, per kg. op met uitvoer naar België en Duits land. Snijbonen noteerden f0,70—fl per kg. Doordat Engeland per 1 October de import van pronkbonen weer toestond liepen de prijzen voor dit product op tot 50—73 cent per kg. Komkommers en tomaten worden nog steeds door Zweden en Duitsland gevraagd. Op 1 October werd tot 50 cent per stuk voor de zwaarste komkommers betaald. De toma ten brachten op deze dag 35—53 cent per kg. voor de sortering A op. De prijzen voor druiven blijven aan de lage kant. Voor de Alicante werd gemiddeld 7282 cent per kg. besteed. Door vraag uit Zweden liep de prijs op Woensdag i.l. echter op tot 8188 cent. Voor het binnenland word de Frankenthaler op deze dag tegen f0.78f 0.93 per kg. afgemijnd. Door het grote aanbod en de beperkte vraag uit hel buitenland verloopt de afzet van tafelfruit zeer traag. De noteringen voor de appel- en perenrassen liggen dan ook over het algemeen een paar cent lager dan een week geleden. Het fabrieksfruit wordt in hoofdzaak door Duitsland afgenomen tegen 3 a 4 cent per kg. Builen Bergen, waar de bomen van dit knusse dorp weer plaats moeten maken voor de vlakte van de pol ders, staat een proper nieuw huisje aan een brede sloot. Een paadje van rode pla vuizen en een eikenhouten deur. Als die deur opengaat op Meerweg 49 is het meneer Van der Molen, die u naar binnen noodt, als hij ten minste niet achter het huis in die brede sloot op een dobber staat te turen, want meneer Van der Molen vist graag. Voor achthonderd gulden kocht hij het stukje grond rond het huisje en dus dacht hij, dat ook het water, dat rond dat stukje grond spoelt, van hem was. Een groot papier van het kadaster deelde immers in gedragen bewoordingen mee, dat het water van de sloot na die grondaankoop voor de helft eigendom van meneer Van der Molen, Meerweg 49, Bergen (N.H.) was geworden. Dies liet de eigenaar van een viswatertje (waal meer vreugde dan vis in bleek te schuilen, maar dat was niet zo erg, want een mens vist in de eerste plaats voor zijn plezier) met een gerust geweten zijn aas te water, om een voorn of een baarsje te verschal ken. Alevel, het bestuur van het Bergense viscollege „De Karper" sliep ook niet en zodra de bestuurderen door kregen, dat meneer Van der Molen zijn wurmen leerde zwemmen in viswater bin nen de gemeentegrenzen van Bergen, vertelden zij hem, dat hij zulks niet mocht doen. Want het be stuur van „De Karper" had al het viswater in de ganse heerlijkheid Bergen ge pacht van de burgemees tersfamilie Van Reenen. die sinds jaar en dag het recht aan zich heeft gehad, jacht en visserij te verdelen bin nen de grenzen van het goede Bergen en tot het ge pachte water behoorde zeer zeker ook de door meneer Van der Molen kadastraal gekochte slootrand. Het is daar even hard tegen hard gegaan in Ber gen, want meneer Van der Molen wilde niet.ingaan op het voorstel van „De Kar per", om voor viereneen- halve gulden per jaar lid te worden van het befaam de viscollege .waardoor hij vrijdom zou krijgen, om in alle wateren van de ge meente zijn sim te depone ren. Waar had hij anders die achthonderd guldens voor neergeteld?, vroeg me neer Van der Molen. Om ook nog eens viereneen- halve gulden voor zijn eigen water te moeten betalen? De mannen van „De Kar per" weken evenmin, want zij hadden de dure pacht, uit de kas geschraapt voor het Bergense viswater inclusief de omstreden sloot. Dat was hün water. Nee, dat is mijn water. Een veldwachter heeft het proberen uit te zoeken en hij zou, na een avond of twee, zo zeggen, dat meneer Van der Molen eigenlijk het grootste gelijk had, maar een deskundige uit het viscollege heeft ook in de wetboeken geneusd en hij zou zo zweren, dat het viscollege het bij het rechte eind had. En, om dit geval nog een tikkeltje ingewikkelder te maken vertelt het verhaal, dat die sloot van meneer Van der Molen met het wa ter van „De Karper" er in, verbreed is door de Duit sers, die er de Germaanse cultuur mee tegen de pluto cratie wilden beschermen. Dus die sloot is feitelijk niet meer van de familie Van Reenen, maar van de Duit sers, respectievelijk van het bureau Oorlogsbuit of mis schien wel van de keizer van Japan. Aangezien meneer Van der Molen desnoods een be keuring riskeert en het Karperbestuur zo'n bekeu ring graag zou willen laten verstrekken, wordt er straks misschien een Edel achtbare Heer met een bef bijgeroepen, die dat. alle maal moet gaan uitzoeken. Hij liever dan wij. J. F. betaald. Appelen en peren zijn goedkoop en komen veelal de 29 cent per kilo niet te boven. Storm- en regenschade Op de bloemenveiling heeft de kwaliteit der bloemen veel geleden door het slechte weer der afgelopen week. Het gevolg was een matige aanvoer met vooral voor de nog goede kwaliteiten redelijke prijzen. De chrysanten die het praedicaat „zuiver" konden krijgen, kwamen alle boven de 50 cent per bos en haalden af en toe zelfs de 85 cent per bos; de grootbloemige brachten van 8-27 cent per stuk op. Dahlia's zijn er nog volop, maar worden al minder gevraagd; er werd rond de 20 cent per bos betaald. Bij de kleine bloemen zijn het de nerine's, die 1ot 63 cent per stuk gingen, freesia's brachten van 38-61 cent per bosje op, terwijl de cyclamenbloe- men tot 58 cent per bosje deden. Duin doorns noteerden van 10-85 cent per tak, eikenblad gaat vlot weg. Er komen steeds meer cyclamen, die al naar gelang de kwaliteit van 80170 cent per stuk opbrachten. Koersen Andijvie 4-6, bloemkool 16-41, bospeen 8-16y2, waspeen 8-15, snijbonen 20-87, sperciebonen 38-79. pronkbonen 29-47, sla 2-6, prei 8-14, knollen 9-14, spinazie 16-41, tomaten 14-44, komkommer 8-22, postelein 6-21, spruiten 19-53, raapstelen 5, aard beien 30, groene kool 6-9, rode kool 6-8, druiven 52-83, appelen 6-19, peren 3-21. Aagtekerk, 2 te Singapore. Abbekerk. 3 van Rotterdam n. Japan via Genua Almkerk, 3 van Japan t:e Rotterdam. Akiabi2 van Buenos Aires te Rotterdam. Averdijk, 2 v. d. Golf v. Mexico te R'darn. Akkrum dijk, 2 te Tanga. Axeldijk, pass. 2 Key West n. Le Havre. Aalsdijk, 2 860 m. O. Cp. Race. Aardijk, 2 230 m. O- Flores. Agamemnon, 2 300 m. NW. Curagao. Aldegonda, 3 v. Port Dickson te Telokanson. Alnati, 2 140 m. N.NO. Recife. Altair, 3 van Bremen te Hamburg. Amor. 3 van Leixoes te Huelva. Amstelpark, 2 1C00 m. W. Scilly's. Argos,2 van Amsterdam te Hamburg. Armilla, 2 v. Tjilatjap n. Pladju. Balii, 2 van Colombo naar A-dien. Baarn, 2 van Paita n. Balboa. Blitar. 3 te Marseille. Bantam. 3 te Djibouti. Bengkalis, pass. 2 Ceylon n. Pondicherry. Bennekcm, 1 van Valparaiso n. Talcahuano. Blommersdijk, 2 van Rotterdam te New York. Breda, 2 vati Bremen te Hamburg. Britsum, 2 van Gibraltar. Batoela, 1 te Taruna. Ban'djermasin, 2 v. Bagansiapi te Singapore. Barumun, 3 v. Luwuk te Makassar. Bontekoe, 2 van Soerabaja n. Makassar. Celebes, 2 van Napels te Genua. Cleodora. 5 v. Singapore te Madras venv. Caltex The Hague, 3 van Sidon te R'dam. Callisto, 2 580 m. O.t.N. Belle Isle. Caltex elft. 2 80 m. O.ZO. Kreta. Caltex Leiden, 2 230 m. O. Malta. Camphuys, 2 v. Belawan n. Singapore. Cemüa, 2 170 m. ZW. Azoren. Delfshaven, 30 van Santos te Montevideo. Drente, 2 van Port Said n. Napels. Dongedijk, 2 540 m. W.l.Z. Flores. Duivendrecht, 2 45 m. NW. Cp. Blanco. Elmina. 2 te Antwerpen. En.ggano, 3 van Mombassa te Zanzibar. Esso Den Haag, 4 te Rotterdam verwacht. Eos, 2 te Messina. Eendracht, 2 340 m. W. Sicilië. Ena, 2 van Soerabaja te Balikpapan. Erinna, 2 v. Singapore naar Min. Etrema, 2 250 m. N.NO. Belem. Fairsea, 2 van Fremantle n. Melbourne. Friesland (SSM) 2 80 m. ZW. Oporto. Groote Kerk, 2 v. Kaapstad te Port Elisabeth Gaasterland. 2 ten anker Singapore. Graveland, pass. 2 ten ZO. v. Paranagua. Hatihor, 2 van Carthagena n. Lissabon. Helicon, 2 v. Jucaro Cuba n. Baltimore. Hoogkerk, 2 v. Genua naar Port Said. Hecuba, 2 000 m. NO.t.N. Antigua. Helder, 2 470 m. w.t.Z. Ouessant. Hersilia, 2 340 m. W. Oporto. Johan van Oidenbaraevelt, 3 te Tj. Priok. Jupiter, 3 van Amsterdam te Rotterdam. Jagersfontein, 2 100 m. ZW. Rio de Oro. Kot-a Gede, 3 van Semarang te Tj. Priok. Kota Agoenig, 2 13.15 u. v. Port Said. Kaimana, 2 van Oleholeh n. Meu-laboh. Kalabahi, 2 v. Ma-nok war i naar Sorong. Kaloskoe. 2 te Banda. Karossa, 3 v. Tj. Priok te Singapore verw. Kedoe. pass. 2 Str. Messina. Kota Baroe, 2 van Port Said naar Suez. Liseta, 2 v. Bangkok naar Singapore. Laurenskerk, 2 van Rotterdam naar Hamburg. Linge, 4 ca. 3 u. v. Cfafle voor IJm. verw. Luna, 2 van Piraeus naar Volos. Lawak. 27 van San Pedro n. Manilla. Lieve Vrouwekerk, pass. 3 Perim n. Aden. Loenerkerk, pass. 3 Fln-isterre n. Santander. Leerdam, 2 van Rotterdam n. New York. Lekhaven. 2 840 m. O.t.N. Belle Is-le. Lekkerkerk. 2 te Basrah. Lindekerk, 2 van Suez naar Port Said. Loppersuni, 2 dwars Dungeness. Molen-kerk, pass/ 2 Gibraltar n. Antwerpen. Mariekerk, 3 van Hamburg te Antwerpen. Maas-kerk, 3 te Apapa. Meliskerk, 2 van Ceuta naar Antwerpen. Maasland, 2 275 m. N.NO. St. Paulsrock. Mataram. 2 nog te Bandarshapoer. NTentor, 2 260 m. Z. Fayal. Merwede, 2 160 m. W.ZW. Scilly's. Musi. 2 v. Tj. Priok n. Pankalpinang. Nestor, 3 v. Amsterdam te Barbados. Nigerstroom, 2 van Le Havre. Notos. pass. 2 Azoren. Noordam, 2 750 m. O. Cp. Race. Ovula, 3 v. Mena el Ahmad-i te Stanlow. Oberon, 2 van La Guaira n. Pto Cabello. Oranje, 2 560 m. O.ZO. Socotra. Oranjestad, 2 van Amsterdam n. Cristobal. Phrontis. 3 v. Singapore te Tj. Priok. Prins Alexander, pass. 2 Beile Is'.e. Prins Maurits. 29 v. Toronto n. Hamilton. Prins Willem van Oranje, 29 v. Toronto n. Mon treal. Plancius, 2 Tj. Priok r.aar Semarang. Poseidon, pass. 2 Lizard Hadd. Prambanan, 2 v. Singapore te Tj. Priok. Prins Jc.li. W. Friso, 2 240 m. W. Scilly's. Prins Willem 11, pass. 2 Beachy Head. Prins Willem III, pass. 2 Soul-anges kanaal. Prins Will em IV, 2 800 m. O. Belle Isle. Prins Willem V. 2 360 m. O. Belle Isle. Radja. 2 te Beyroeth. Rijnland. 3 te Rio Grande. Rijnkerk, 2 v. Beira te Mozambique. Ruys, 2 van Durban naar Mauritius. Raki. 2 ter rede Belawan. Rsyniersz, 3 v. Kand-ang te Donggala. Rossum. 2 dwa.rs Beachy Head. Stad Maassluis, 2 v. Lulea te Rotterdam. Sal-land, 2 van Ria de Janeiro n. Victoria. Salatiga, 2 te Portland Oreg. Sloterdijk, 3 van Port Said n. Halifax. Stad Alkmaar. 2 van Narvik n. Middlesboro. Sibaiak. 2 300 m. ZW. Fayal n. Curacao. Straal Makassar. 2 v. Kobe naar Hongkong. Saidja. 2 te Pladju. Saparoea 2 te Damman. Scherpendrecht. 2 420 m. O.t.N. Paramaribo. Sibigo, 2 van Palembang naar Tj. Priok. SMin-doeng, 3 v. Soerabaja te Tj. Priok. Sinaban-g, 2 v. Tj. Priok naar Benkulen. Sin-gkep. pass. 2 Algiers n. Antw. Stad Dordrecht, 2 130 m. N.NO. Finlsterre. Stad Leiden, 2 840 m. W.ZW. Flores. Stad Vlaai-dingen, 2 960 m. NO. Cp. Race. Stanvae Bcnnkat, 2 v. Tj. Priok n. Sun-geigex-ong Stentor. 2 440 m. Z ten W. St. Maria. SwaiTenhondt, 2 v. Donggala te Menado. Tabian, 3 Suez verwacht. Themisto, 1 v. Port Churchill An-tw of R'dam. Tamo, 1 van New York naar Galveston. Titus, 2 van Tunis naar Malta. Ta-Bsse, 2 300 m. W. Pa-dan-g. Tankhaven I. 3 v. Sun-geigerong te Port Swet- tenham. Tankhaven III, 3 v. Sungeigerong te Belawan. Tara, 2 100 m. O. Belle Isle. Taria. 2 dwars Lissabon. Tiberius. 3 v. Willemstad te Mobile verw. Tjikampek, 3 v. Hongkong te Tj. Priok. Tjiwangi, 2 v. Hongkong naar Singapore. Tronen berg, 2 300 m. ZW. Fayal. Van Ileutsz, 2 v. Tj. Priok te Semarang. Willemstad, 2 v. La Guaira n. Trinidad. Willem Ruys, 3 van Rotterdam n. TJ. Priok. Waikelo, 3 v. Tj. Pi"iok te Soerabafa. Waterland, 2 260 m. W. Kp. St. Vincent. Westerdam. 2 470 m. O.t.Z. Cp. Race. Wieldi-echt, 3 v. Palembang te Pulubukom. Opgehaald. Ei' was Vrijdag weinig aan te merken op de noteringen: platvis haalde weer op en behalve de kleine schol bracht alles weer best geld op. Exportschol ging voor 60 tot 55 weg en schol 2 variëerde van 37 tot ƒ35. Kleine scholletjes bleven echter schommelen tussen de 15 en 13, wat goeddeels te wijten was aan de kwali teit. De tongen bleven uitgesproken duur; lappen, die' uitsluitend door exporteurs werden afgenomen, kregen 4,20 tot 4,50 per kg. en de overige deden 2,25 per kg. Ook schelvis werd beslist niet cadeau ge geven. Gi-ove soorten noteerden 60 tot 56 en de braat, hoe klein ook, bi'acht 38 tot 35 op. Kabeljauw zakte. Regels grove noteei-den 100 tot 80 en de kisten 125. De animo voor de verse haring was wat minder, zodat meer naar de vismeelfabriek verdween. Goede kwaliteiten noteerden 11 tot 12 per 50 kg. Klaverblad. Daar zich gisteren nog een derde gegadigde meldde voor de afslag van vandaag, lagen er ook nu drie trawlers de Claesje (1200 k. haring en 25 diversen), ae Gelria (1500 k. haring en 50 k. diversen) en de Flamingo (1600 k. haring). Indigestie. De Katwijk 45 „Neptunus" kreeg Donderdag wat te veel van het goe de. Bij het scheepzetten van de eerste halve vleet kwam er ruim 16 last(!) te voor schijn en de andere helft van de vleet had nog zoveel haring in, dat de manschappen geen kans zagen, ze aan dek te krijgen en de zilveren buit prijs moesten geven. De KW 45, die met inbegrip van deze vangst een totale vracht aan boord had van 30 last haring, vond het welletjes en kwam naar binnen, ook al omdat de motor nodig moest v/ox-den nagezien. Van de 26 trawlers, die de vorige week naar zee zijn vertrokken, waren? Vrijdag nog de volgende schepen uit: De Johannes Polderman, de Hoop en de Abraham (Za terdag vertrokken). Dat woi-dt begin vol gende week. Overbevissing? De omzet van het Staats- vissershavenbedrijf te IJmuiden bedroeg over de afgelopen maand van dit jaar 3.131.602.32, waarmede een totaalbedrag werd bereikt van 21.263.517.08. In Sep tember van het vorige jaar bedi'oeg de om zet 3.131.873.17, waarmede toén een eindtotaal-iaarbedrag werd bereikt van 20.033.417.62. Mooi sommetje. De achtdaagse reis van de Medan, die Vrijdag aan de afslag lag met 1700 kisten haring, leverde een resül- taat op van ruim 18.600, waardoor het schip de hoogste besommer werd. Tweede werd de Tubantia, die voor de korte zes daagse reis een resultaat wist te boeken van 14.200. De Eli Chénévière en de Zee- landia besomden ieder nog ruim 10.500, waarvoor respectievelijk 10- en 6-aaagse reizen werden gemaakt. De twee over- weekse Irawlloggers KW 51 en KW 28 blonken ook uit door 6400 en 5800 boven water te varen. Marktprijzen en aanvoer. Heilbot 4,25 3.80; grm. tong 2,272,03; kim. tong ƒ2,10—1,87; kl. tong I 1,77—ƒ,1.67; kl. tong II 1.33—1.09; tarbot I ƒ2.10—1,90, alles per 1 kg. Kim. schol ƒ66; kl. schol I 53—52: kl. schol II 31—8; schar ƒ30— 14; bot 1514; v. haring 12.2011; ma kreel ƒ2620; gr. schelvis 64; grm. schel vis 56; kim. schelvis 5748: .kl. schelvis 55—50; kl. schelvis II 36.50—11; wij ting ƒ188; gr. gul ƒ4133; midv gul 30,50—26; kl. gul 21—16; kl. haai (21— 19; kl. rode poon II 21-9,50, alles p. 50 kg. Gr. kabeljauw 180118 per 125 kg. Aanvoer: 255 k. tong en tarbot; 530 schol; 41 schar; 5 bot; 5630 haring; 48 makreel; 170 schelvis; 240 wijting; 135 kabeljauw en gul; 6 kl. haai; 5 poon; 15 diversen. In to taal 7080 kisten. Visserij Urk. Donderdag werd door 26 vaartuigen aangevoerd: 136 pond kuil- paling, prijs 1.001.15; 1127 p. snoek- baax-s, prijs 0,690,76; 105 pond rode baai's, prijs 0,490,57; 620 pond voorn, prijs 0,040,05; 321 pond blei, prijs f 0.06 0,07; 28 pond karpei", prijs 0,230,25, alles per pond, en 92 bak nest, prijs f 2,29 per bak. Verandering was verbetering. Het is deze week met de drukke visaanvoer zeer goed merkbaar geweest, dat de havenar- beidex's vroeger begonnen en elke ploeg nu 600 kisten uitlost, indien dit noodzakelijk was. Er lossen nu veel meer boten, terwijl de lrawlei-s haast een uur eerder naar de Zuidzijde kunnen om weer klaar te maken voor een nieuwe reis. Drie. Drie trawlers van de rederij Wei- mar kwamen Donderdag binnen. Voor de Vrijdagmax-kt losten de „Zeelandia" en de „Tubantia", de „Gelria" bleef voor de eer ste beui't van vanmorgen liggen. Steken in orkaan. De trawlloggers, die verleden week Maandag zijn vertrokken en dus tien dagen uit zijn geweest, hebben alle vorige week liggen „steken". Volgens verschillende opvarenden woedde er ge durende 36 uur zulk een ox'kaan, als in lange tijd niet is voorgekómen. Late trekker. De KW 25 kwam met 80 kisten vis aan de Vrijdagmarkt. De logger was nog een late trekker, en de vex'se vis vormde dus naast de buitgemaakte haring wat welkome „bijvis". De logger gaat nu ook de vleet aan boord nemen, voor het Engelse Walseizoen. IJsel, 2 van Amsterdam naar Hamburg. Zijpenberg, pass. 2 Ouessant. Zonnewijk, 2 van Montreal n. Rotterdam. Zuiderkruis, 2 250 m. Z.ZW. Cp. Sable. KI.EINE VAART Appingdam, 3 van Bordeaux n. Casablanca. Ary Scheffer, 4 ca. 16 u. v. Mogador te R'dam verwacht. Bernisse, verm. 3 v. Le Boucau n. Bilbao. Bill, 3 van Guernsey naar Swansea. Brem, 2 v. Rotterdam naar Lissabon. Casablanca, 2 van Lissabon n. Casablanca. Carpo, 2 van Belfast naar Londonderry. Depa, 2 van Slite naar Umea. Diligentia, 3 bij Gibraltar verw. Daviena Goekoop 3 van Landskrona te R'dam. Feroeia, 2 van Antwerpen n. Bristol. Frisia, pass. 2 Kp. de Gata. Frejo, 2 v. Blyth te Aalborg. Hada, 2 v. Nantes te Loctudy. Har tel, 3 van Hamburg naar Antwerpen. Haskerland, 3 v. Amsterdam te Harlingen. Import, 5 v. Rotterdam te Lissabon verw: Lcny, 2 van Gamblcy naar Nykobir.g. Maasym, 3 van Rotterdam te Antwerpen verw. Marcella, pass. 3 Alderney. Mnrkab, 2 van Dublin naar Londen. Matthew. 2 v. d. Tees te Beck',on. Megrez, 2 van Dublin naar Loctudy. Mirach, 2 van Mogador le Bordeaux. Monica, 3 v. Ardossan te Belfast. Nieuwiand, 3 te Granigemouth. Njord, 3 v. Lissaibon 1e Dover. Noord, 3 v. Casablanca te Dieppe. Omland'la, 2 v. Marseille te Casablanca. R. P. S., 2 van Preston naar Manchester. Rapid. 2 v. Rotterdam te Parijs. Ton, 2 van Plymouth naar Rouaan. Toos, 2 v. Svendsborg n. Christinehamn. Vlier, 2 v. Villareal naar Lissabon. Veenenburgh, 1 v. Rotterdam te Middlesboro Westlaan, 3 van Rotterdam te Hamburg verw Walenburgh, 3 v. La Pallice te Rotterdam. SLEEP VAART Atlantis, 2 580 m. NO. Sombrero. Noord'holland, 2 360 m. W. Scilly's. Humber, 2 v. Vlisslngen naar Oram Poolzee, met 2 bakken 2 510 m. W. Kp. Finisterre Thames. 2 v. Palermo naar Savona. Tyne, met zuiger 2 360 m. O.t.Z. Socotra

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10