Wildstand en natuurschoon in ons duinengebied verdwijnen Bont B Voor ingewaaid pand was sloopopdracht reeds verstrekt Br Jagers zijn dierenvrienden en natuurbeschermers DCIJ voorlopig nog vastgeklonken aan de onderste plaats Agenda voor Velsen KONIJNEN ALLEEN IN AR TIS? DE ROOY Dr. Limborgh Meyer verlaat de G.G.D. nog niet Havenberichten „Skip op it Stran „Opvoeding thuis en op school" DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 7 Kleine kans op gelijk spel tegen HDC Benoeming van een derde arts „Allemaal poppenkast" bij D.S.S. IJmuidenaren boksen om nationale titel Nationale reclasseringsdag 1952 Vijfduizend beroepen.... Ruïnes van oud-IJmuiden P. DE GROOT OPTICIEN Raad op 28 October Voor jonge hersens voor „Fryske Trou" Velsen heeft minstens 100 „colonnisten" nodig 99 TTEEFT DE JACHT, de „edele en sportieve krachtmeting tussen mens en dier", in J-J- het Kennemer duinlandschap nog toekomst? Het is deze vraag die wij hebben voorgelegd aan enige ter zake deskundigen die in Velsen woonachtig zijn. Hun ant woord kan bondig worden samengevat: neen. Mettertijd zal er in de duinstreken geen wild meer voorkomen. De jager ziet zich geleidelijk aan al zijn terreinen ontgaan, ten offer gevallen aan de geweldige bevolkingstoename en de daarmee gelijke tred hou dende noodzaak om bouwterreinen aan te leggen. De gestaag uitbreidende industrie, niet te vergeten, vergt ook veel heerlijke hoekjes van de natuur. Het wild houdt in deze eeuw van de techniek weinig kansen over. Er heerst omtrent de jachtsport wel eens een merkwaardig misverstand. Buiten staanders zijn geneigd te geloven, dat het jagen op het dier, waarbij de mens ge bruik maakt van alle technische hulpmid delen, die hem ten dienste staan geweer, verrekijkers, afrasteringen, vervoermidde len terwijl het dier moet vertrouwen op de kwaliteiten die de natuur hem mee gaf, dat die jacht dus onherroepelijk moet leiden tot uitroeiing van de wildstand. Dat is echter niet waar. Jagers zijn altijd dier en natuurbeschermers. Zij houden de die- renstand in leven, zij verzorgen het jacht terrein, niet alleen om der wille van hun sport alleen, maar ook uit eerbied voor de natuur, die zij bij de beoefening van de jacht in al haar fascinerende facetten hebben leren kennen. En bovendien: de jachtsport is onderworpen aan zeer strenge regels. Regels weliswaar op de naleving waarvan niet wordt gelet door een mee- dravende scheidsrechter, maar waar de hand aan wordt gehouden door een voor de ware sportsman veel strengere referee: die van de eigen eer en het geweten. Eén voor beeld: een chasseur pur sang zoekt de vo gel slechts tot doelwit als hij vliegt, een lopende vogel neer te schieten is „bad style". Een jager zal zich aan zulk een minderwaardige daad nooit bezondigen. De jagende Kennemerlanders houden, zoals gezegd de wildstand in ere. De fa zanten in onze duinen worden de gehele winter door gevoed. Er mag slechts drie maanden per jaar op worden gejaagd. De jacht op fazantenhanen is één maand langer toegestaan: van 1 October tot 31 Januari. Zouden er in deze streek geen ge- passionneerde iagers woner». er zou geen fa zant meer leven in de duinen, dat staat vast. Natuur verdwijnt Maar om op ons uitgangspunt terug te komen, in weerwil van die hulp die de mens de dieren biedt gaat de wildstand achteruit. Oorzaken? De inwoners van Velsen hebben een uit stekend voorbeeld bij de hand. De Bree- saap was vroeger één van de prachtigste terreinen om in 1e vertoeven, zowel voor mens als voor dier. Nu staan er de Hoog ovens. Mensen komen er nog genoeg, maar de andere wezens uit de natuur? Er hoeft geen konijn meer te komen. Een andere oorzaak voor de teruggang- van de wildstand ligt in het feit, dat zoveel prachtig duinterrein niet meer in particu lier bezit is. De grondeigenaren die hun bezit van vader op zoon kregen overgedra gen wisten waar zij mee te maken hadden; zij waren zuinig op de natuur. Tegenwoordig zijn vele terreinen in han den van publiekrechtelijke of semi-pu- bliekrechtelijke lichamen. Niet zulk een lichaam echter kan waken voor het schoon van de natuur. Daar is een warm kloppend hart voor nodig. Wij denken in dit verband aan de schending van de natuur die momen teel in Bergen wordt bedreven. Aan de verwoesting van zoveel ruige duin schoonheid, die plaats moet maken voor een door mensen berekend en getekend park van zo'n steriele ge kunsteldheid, dat een collega-journa list er zijn welversneden pen op bot schreef in een open brief aan de mi nister van Landbouw. Moge iets anders dan „bot" zijn vangst zijn De denaturering van Hollands blonde dui nengebied (waar zullen onze dichters in de toekomst over zingen?) schrijdt steeds verder voort. De jagers zullen zich eer- ADVERTENTIE kopen of laten verwerken is een zaak van vertrouwen. Dit vertrouwen kun nen wij U geven dank zij een 54-jarige ervaring. Indien U tot aankoop of modernisering wilt overgaan, praat U dan eens vrijblijvend met Oosterduinweg 14, Tel. 4074, IJmuiden Drieh.kerkweg 100, Tel. 5454, Driehuis lang ook met een bouffante en een doos sigaren moeten installeren op een tribune van het voetbalveld, willen zij althans nog iets aan „sport" doen. Het aantal jagers wordt van overheids wege sterk beperkt. Minister Mansholt bepaalde dat voor de jacht op klein wild een terrein van ten minste veertig hectare nodig is. Ook de periode waarin gejaagd mag worden wordt voor elke soort wild nauwkeurig vastge steld, waarbij de minister van Landbouw zich laat adviseren door de Natuurbescher ming, de landbouwinstanties en het jacht wezen zelve. Een derde factor die het aantal „gewe ren" (spreek onder insiders nooit van jagers!) doet verminderen is de duurte van de patronen, hoewel dat natuurlijk niet van doorslaggevende aard is. Maar vroe ger kostte een patroon 5% cent, tegen woordig 35. Welke sport echter kost geen geld? Met de jagers zullen in de toekomst ook de dieren in de duinen verdwijnen. En onze kindskinderen zullen naar Artis moeten om gewaar te worden wat een „konijn" nu eigenlijk is. Met spanning volgde een grote schaar damliefhebbers de partij aan het vijfde bord in de wedstrijd DCIJ—Haarlemse Damclub, omdat daar de mogelijkheid groot was, dat het de damclub IJmuiden eindelijk zou ge lukken in deze Noordhollandse hoofdklasse damcompetitie een eerste succesje te halen. Want de stand was op dat moment 108 in het voordeel van de Haarlemmers, maar de man van DCIJ G. Postma zat midden in een overmachts-eindspel, dat echter moeilijk te hanteren bleek. Als het Postma zou geluk ken de Haarlemmer Blom op de knieën te krijgen, dan zou DCIJ door deze uitslag van 10—10 na vier wedstrijden een gelijk spel hebben behaald en de onderste plaats kunnen verlaten. Maar wegens het late uur is het zover niet gekomen en de wedstrijdleider moest af breken. De stand: wit G. Postma (DCIJ) 1 dam op 4 en 5 stukken op 9, 24, 25, 35 en 47. Zwart: Blom (HDC) dam op 32 en 4 stukken op 15, 16, 17 en 26 met zwart aan zet lijkt erg moeilijk voor winst. De leden van DC-IJ en HDC zullen dezer dagen heel wat puzzelen in deze cijferstand, maar wij nemen aan, dat het de HDC zal gelukken remise en daarmede dus een kleine overwinning op de DCIJ'ers te behalen. Met dit al is de positie van het DCIJ-tien- tal uiterst précair geworden. Het is dan ook nog een geluk voor de DCIJ'ers dat de dam mers uit Wormerveer en uit Heemstede (St. Bavo) óók slecht spelen. Ook deze twee tientallen is het nog niet gelukt na drie wed strijden een enkel winstpuntje te behalen. Het was een aardige gedachte van een te Haarlem wonende IJmuidenaar, om vóór de wedstrijd de eerste winnaar aan Haar lemse of IJmuidense zijde, een tribunekaart voor de wedstrijd HaarlemStormvogels beschikbaar te stellen. De IJmuidenaar Ligt- hart won met een kleine voorsprong op J. W. van Dartelen dit prijsje. Ligthart voor DCIJ had op Siebeling belangrijk voor deel, en v. Dartelen voor de HDC op J. v. Straten. Maar Siebeling gaf zich eerder ge wonnen dan v. Straten. Tenslotte wist v. Dartelen de DCIJ'er tot overgave te dwingen en was de stand 22. Koetsier liet zich in het middenspel met een eenvourige combinatie verrassen en na een stuk achterstand moest hij opgeven (4—2 voor de HDC). Als H. Swier tegen P. J. v. Dartelen op het critieke moment in een soort Woldouby-stelling beter aandacht had geschonken aan de bescherming van de lange vleugel, had Van Dartelen nooit gewonnen. Nu zakte het spel van Swier. die teveel aan dacht moet schenken op een betere tijd- Donderdag 9 October Rex, 20 uur: „De vrouw uit Shanghai" (18 jaar) Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Vrou wen zonder eer" (18 jaar) Vergaderzaal Abelenstraat, 20 uur: Insti tuut voor arbeidersontwikkeling: zang, muziek, lekenspel, volksdans. Vrijdag 10 October Raadhuis, 10.30-11.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën. Velser Gymnasium: Lezing van Ewoud de Kat over „De ontwikkeling in de moder ne schilderskunst." Ontspanningslokaal N.V. Plaatwellerij Filmavond lasclub „Velsen en om streken." Rex: 20 uur „Andalusië" (alle leeftijden) Thalia: 20 uur „Grensincident" (14 jaar) Naar wij vernemen, hebben B. en W. goedgevonden, dat de directeur van de Velsense Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, dr. L. S. Limborgh Meijer per 1 December 1952 nog niet met pensioen gaat en dus voorlopig nog als directeur van de G.G.D. aanblijft. Inmiddels is de benoeming afgekomen van een derde geneesheer aan de Velsense G.G.D., en wel van dr. M. Bakker, medicus te Gorredijk. De datum van indiensttreding staat nog niet vast. De buurtvereniging D.S.S. in Oud- IJmuiden opent het winterseizoen met een feestavond op 12 November in Thalia. Het radio-revue-gezelschap van Rens van Dorth treedt op met de nieuwe show „Allemaal poppenkast". Hieraan werken mee Dick Binnendijk, Rens van Dorth, Cora Ville, Cas Oosthoek, Juul Kasnar en Sylvia Sylvestra. Tekst en regie zijn in handen van de leider, de muzikale leiding heeft Cas Oost hoek, De dansen zijn ingestudeerd door Juul Kasnar. Johnny Nieuwenhuyzen zorgde voor de costuums en H. Zoetmulder vervaardigde de décors. De zakelijke lei ding heeft Dick Binnendijk. De avond wordt met bal besloten. Woensdag 8 October kwamen de haven van IJmuiden binnen: Schie van Rotterdam. Breda van Antwerpen. Mentor van Brighton. Yapeyu van Hamburg. Finnum van Onton. Krabouw van Stettin. Henri Tegner van Saude. IJssel van Bremen. Wormo van Stockholm. Westerdok van Londen. Marsland van Vancouver. Charles van Rotterdam. Ljustero van Grunskar. Karachi van Bougee. Salland van Rotterdam. Heriot van Leith. Niobe van Tula. Vertrokken zijn: Samland naar IJstadt. Oinas naar Bremen. Vivo naar Londen. Geor- gias F. Andreadus naar Hampton Roads. Tyleglen naar Hamburg. Ponto naar Walcom. Att S. naar Rostock. Ferk Hojansk naar Gdansk. Terming Oldendorff naar Hull. Pro metheus naar Hamburg. Strijpe naar Ham burg. Holland II naar Terschelling. Willee naar Archangel. Sambetti naar Surte. Ko ningshaven naar Rotterdam. Kaskar naar Londen. Flevo n. Rotterdam. Grebbestroom naar Leith. Vega naar Helsingfors. verdeling, ais een kaartenhuis in elkaar. Maar DCIJ had een 62 achterstand, de goedspelende kopborden van DCIJ met Dukel, Laros en Postma alles deden om deze achterstand in te lopen. Laros en Post ma slaagden er tegen Sluiter en J. H. Meure niet in en speelden remise. Dukel won in een geroutineerd overmachts eindspel van Luif en met de remises tussen de tweede voorzitter van Stormvogels, K. de Jong, en L. C. Vooys werd de stand 108. Op Woensdag 22 October moet DCIJ naar St. Bavo. Als het DCIJ-tiental er niet in zou slagen om van de Heemstedenaren te winnen dan zal ze wel niet meer de onder ste plaats verlaten. Onderlinge competitie werd voortgezet De pas gepromoveerde Heime Langbroek wist op keurige wijze in de onderlinge hoofd klasse-competitie Jaap Smit aan de zegekar te binden. De combinatie waarvan Smit het slachtoffer werd, is een juweel van damkunst van Heime. Voorlopig staat de jeugd aan de top, en het zal de geroutineerde DCIJ'ers heel wat moeite kosten om deze 17-jarige speler er af te stoten. Kaan verrichtte een mooie prestatie, door Visser te overwinnen. Ott was in uitstekende vorm en overwon glansrijk Nieuwenhuizen. In de eerste klas wist v. Beelen van Evert Schadé te winnen. De 76-jarige „Opa" v. d. Bos boekte ook weer eens een overwinning Nu werd Brouwershaven het slachtoffer van een verkeerd berekende damzet. Jelle Post is in deze klasse wel een der sterkste spelers. Dit keer won hij op over tuigende wijze van Gravemaker. Jan Waal overwon Leeuw. Meyer won op schitterende wijze van Braveboer. Dinsdagavond wordt het tournooi voortgezet. Gisteravond is voor een uitverkocht Frascatigebouw te Amsterdam de tweede serie gebokst van de Noordhollandse kam pioenschappen. De IJmuidenaar Dick Parker, die zich door een overwinning op Bos in deze serie had geplaatst, moest het nu opnemen tegen de bekende Amsterdammer Overweg. Beide knapen wisten de handen van het publiek menigmaal op elkaar te brengen. Door tactisch boksen en zuiverder stoten kreeg Parker een kleine voorsprong, maar de jury bekeek de zaak anders en verklaarde Overweg winnaar, welke uitslag van het publiek openlijke critiek uitlokte. Woensdag 15 October wordt de derde serie verwerkt. Hierin komen uit de IJmui denaren De Graaf tegen De Haan in het zwaar weltergewicht en in het licht weiter- gewicht v. Meerten tegen de winnaar van ^et gevecht CornelWouters. De collecte voor de Nationale Reclasse ringsdag, die de vorige week in de gemeente Velsen werd gehouden, heeft zonder het dorp Santpoort e.o. dit jaar opgebracht een som van f 675,27 tegen een bedrag van f 640,95 in het vorige jaar. Deze opbrengst werd verkregen door de gezamenlijke arbeid van verenigingen van uiteenlopende aard en richting. De collec tanten van iedere vereniging kregen voor de collecte een bepaalde wijk toegewezen en zo bedroegen de opbrengsten van de verschil lende verenigingen in hun wijk: Nederl. Her vormde Gemeente f79,70; Oud-Katholieken f 127,93; Rooms-Katholieken f 62,70; Centraal Drankweer Comité f42,38; Nederl. Christen Vrouwen Bond f32.26; U.V.V. f25.43; U.V.V.- Velserbeek f66; U.V.V.-Driehuis f66,16; Ver eniging Humanitas f87,63; Leger des Heils f 27,08 en Rooms-Katholieken Velsen-Noord f58. Mocht iemand bij de collecte vergeten zijn en er prijs op stellen toch nog een bijdrage te schenken ten behoeve van het reclasse- ringswerk voor alle gezindten, dan blijft dit mogelijk door storting op giro-rekening 160150 ten name van de Nationale Reclasse ringsdag te 's Gravenhage. Er zal op Maandag 13 October in het Hervormde Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan een gecombineerde ouderavond wor den gehouden, uitgaande van de Juliana- en de Emmaschool. De heer G. P. J. van Alkemade, assistent van prof. Waterink op het Laboratorium voor toegepaste psycho logie zal daar spreken over: „Vijfduizend beroepen.en toch: wat moet mijn kind worden." Vervolgens geeft de heer A. Voerman als hoofd van de Elout van Soe- terwoudeschool een uiteenzetting over het VGLO. ADVERTENTIE rillen eter en illijker Naar aanleiding van ons bericht, dat wij Dinsdag 7 October publiceerden over de instorting van het hoekpand Vissering- straatFrogerstraat in oud-IJmuiden, deelt de directeur van het Velsense bedrijf van Openbare Werken, ir. D. N. Dammers, ons het volgende mee: De onbewoonde panden in oud-IJmuiden, die in het bezit van de gemeente zijn, ken nen een jarenlange historie, waarbij de vraag van gemeentelijke zijde aan de lan delijke overheid telkens naar voren kwam, of deze ruïnes nu eindelijk gesloopt kon den worden. In verscheidene gevallen is deze toestem ming uit Den Haag losgekomen met het ge volg bijvoorbeeld, dat er in het meest Westelijke deel van oud-IJmuiden en later ook aan de Koningin Wilhelminakade, het een en ander gesloopt kon worden. Verder werd ook het project Oranje straat reeds ten dele verwezenlijkt, waar bij langs de Kanaalstraat een paar huizen konden worden opgeruimd. Al sloopopdracht In dit speciale geval, aldus de heer Dam mers, was voor het pand, dat Dinsdag ge deeltelijk ten prooi viel aan de storm, reeds een overeenkomst met een sloper ge maakt en in feite is de natuur de mens dus even te vlug af geweest. Tot zover de heer Dammers. Wij tekenen hierbij aan, dat onze critiek zich Dinsdag in genen dele richtte tot een bepaalde instantie, maar in de eerste plaats sloeg op de toestand, zoals deze al zeven jaar bestaat en gevaar oplevert. Wanneer er zolang onderhandeld wordt over het om trekken van levensgevaarlijke bouwvallen, lijkt de vraag gewettigd, of zoals wij in het betreffende bericht reeds opmerkten eerst kalveren moeten verdrinken, voor de put gedempt wordt. Kennemerlaan 30 - Telefoon 4127 In afwijking van de regel, ligt het in de bedoeling de komende raadsvergadering te houden op Dinsdag 28 October. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: G. Schot—Weidema, z„ Kruid- bergerweg 28, Santpoort: G. RasVlaming, d., Lange Nieuwstraat 716, IJmuiden-O.; A. W. Roozenburg—Heiligers, d„ Vechtstraat 111, IJmuiden; R. F. Kriele—Visser, z., Lek straat 38, IJmuiden-O.; J. van Eist—Warbout, z„ Cypressenstraat 22, IJmuiden-O.; D. M. Neele—Rotteveel, z.. Stratingplantsoen 36 rd, Velsen-N.; H. M. Verdick—Nuijten, z„ Me rellaan 2, IJmuiden-O.; J. Kuijpervan Amersfoort. z„ Gulikerstraat 4. IJmuiden-O.; W. J. V. Staring—Eichholtz, z., Driehuizer- kerkweg 39, Driehuis; W. M. Kluit—van Put ten, d., Bonairestraat 49, Santpoort. OVERLEDEN: R. ten Hoorn. 67 j., echt genoot van M. J. Böhm, Elzenstraat 27, IJmuiden-O.; C. van Galen, 73 j„ echtgenoot van E. van Everdingen, Hoofdstraat 134, Santpoort; G. J. Schrama, 3 dagen, z. van J. A. Schrama en van C. E. Kuik, Hagelinger- weg 177, Santpoort; C. J. Wit, 60 j., echtge noot van J. H. G. Ekkeveld, Brederoodse- weg 74, Santpoort; P. C. Brouwer, 63 j„ echtgenote van G. J. Abuijs, Biallosterski- laan 26 a. Santpoort; J. Kramer, 65 j„ echt genoot van J. Hoefnagel, Vareniusstraat 4; IJmuiden. Donderdag, 9 October 1952 Beste kinderen, Ziezo, de vacantie van jullie Tante Els behoort alweer tot het verleden en we gaan een gezellige tijd van brief wisseling met elkaar tege moet. Er ligt hier tenminste een behoorlijk stapeltje post, dus ik zal er maar gauiv aan beginnen. Deze keer kan het praatje bij een plaatje" heel kort zijn, want omdat het pas Dieren dag geweest is, heb ik een aardige foto opgezocht van een opvallende tegenstelling in de hondenwereld: een Sint Bernhard en een tackeltje. Grappig plaatje, vinden jullie niet? En nu onze brieven. Als eerste is hier EIKE BLAADJE. Wat jammer hè, dat het zwem-seizoen gesloten is. Jij bent zo'n echte waterrat, dus het zal jou wel erg spijten. Maar ja, de tijd van schaatsen rijden komt weer gauw en dat doe je zeker net zo graag als zwemmen? Van Gezelle kan ik nooit genoeg krijgen. NONJA heeft een heel prettige vacantie gehad, schrijft ze. Mooi is het in Laren, hé? Ik ben daar ook wel eens geweest. Gaan jullie er volgende zomer weer naar toe of zijn jullie elke vacantie ergens anders? Leuk, dat het nieuwe leerjaar je zo goed bevalt op school. Vooral die nieuwe vakken vind je natuurlijk erg in teressant. Kook maar lekker, dan smul ik in gedachten mee! Wat zul je bruin geworden zijn BAMBI, na die drie weken in Zandvoort! Heb je nogal goed weer getroffen? Fijn, dat je je zwem-diploma nu in je zak hebt. Heb je het tweede ook gehaald? Die nieuwe vak ken opschool zijn niet gemakkelijk. Zorg maar, dat je ze goed onder de knie houdt. Van MEIZOENTJE een hele lange brief. Wat grappig zeg, dat jullie die pop moch ten aan- en uitkleden. Het enige bezwaar is, dat een echte baby spartelt en beweegt onder je handen en zo'n pop ligt natuurlijk stil. Maar ik kan me voorstellen, dat kin derverzorging jullie prettigste les is op school. Heeft je moeder een prettige ver jaardag gehad? Wil je haar nog van me feliciteren, al is het dan bijna een maand geleden? Je opstel vond ik aardig, probeer nog eens zoiets, het zal steeds beter gaan, denk ik. Ook CLEMATIS gaat graag naar school nu er zoveel nieuwe vakken zijn bijgeko men. Het wordt nu „werken geblazen", Clematisje! Hoe is het met je moeder? Is het oog alweer beter? Het is vreselijk voor een huisvrouw om in haar werkzaamheden belemmerd te worden. Ik hoop, dat ik goede berichten van je krijgt. FLUITEKRUID heeft geen moeite met het boekhouden, schrijft ze. Toch is het moeilijker dan je denkt, meisje, ik weet tenminste wel, dat ik er op het examen maar een mager zesje voor kreeg en ik dacht, dat ik het zo goed kon. Voetangels en klemmen zijn er in dat vak bij hoopjes, kind! Leuk liedje hadden jullie gemaakt op de wijs van „De speeltuin". Dat was niet moeilijk om te onthouden. TIROLERTJE vond de vacantie veel prettiger dan het schoolgaan. Toch is het leuk om je eigen wanten te maken. Zijn ze al af? Heb jé je tweede diploma gehaald? Toen ik diploma-zwemmen moestf herin ner ik me nog, dat we een heel stuk ge kleed onder water moesten zwemmen. Mijn moeder had me voor die gelegenheid een oude jurk meegegeven, die nogal wijd van rok was. Toen ik dus onder water was bleef er lucht onder mijn rok hangen, zo dat er een grote blauwe ballon boven water voort dreef. Het moet een heel raar gezicht geweest zijn, maar ik wist natuurlijk van niets. Volgende keer je snijbonen wat beter gaar koken, hoor! APPELSNOETJE, met jou heb ik een 7» appeltje te schillen. Door mijn vacantie ben ik een beetje in de war. Heb jij nu je laatste prijs gehad of niet? Ik meen me te herinneren, dat je nog een boek krijgt. Wil je het mij even schrijven? Het sloop is zeker al klaar op school. Wat ben je nu aan het maken? TUINMAN heeft dapper meegeholpen om de aardappel-oogst binnen te halen Is het nogal meegevallen? Bevalt het je nogal op school? Je schrijft er niets over. MANESTRAALTJE is ook weer van de partij. Fijn, dat je van plan bent om zo trouw mogelijk te schrijven. Je poesje wordt zeker alweer een hele poes. Hoe noe men jullie het? Ja, het zal wel het laatste jaar van de Lagere School voor je zijn Doe maar goed je best, dan zit je het vol gend jaar om deze tijd misschien op de huishoudschool. Ja, de herfst is altijd een beetje somber met die vallende bladeren en dat regenachtige weer. Maar heb je wel eens opgelet hoe mooi van kleur de herfst bloemen juist in deze tijd zijn? Zo rijk en diep zijn de kleuren in geen enkel jaarge tijde. Geef je ogen maar eens goed de kost als je langs een mooie tuin gaat! Voor oplossing van het puntenraadsel heb ik je niet de volle vijf punten kunnen geven, SCHONE SLAAPSTER, want je had niet de volledige oplossing gegeven Nu maar zorgen, dat je niet weer de krant kwijt raakt! Hoe gaat het met de jonge hond van je tante? En dit was weer ons laatste briefje. Tot volgende week! TANTE ELS Briefjes voor Dinsdag Kennemerlaan of aan de bezorger meegeven. Tante Els feliciteert: TIJGERLELIE, die Donderdag 2 Octo ber jarig was, BRUINTJE BEER, die op Dierendag feest vierde, FLAPOOR, die eergisteren de hoofd persoon in huis was voor één dag en CHARLIE CHAPLIN, die 'volgende week Maandag hoopt te gaan fuiven. Veel geluk en veel plezier, allemaal! Het vorige puntenraadsel was het eerste van de negende ronde. Wij gaan dus nu gewoon door met het tweede. Hier komt het: X soort spel in het water. X bloedhuis. X niet vierkant. X van hoge geboorte. X dokter. X niet nu. Heb je de woorden op de kruisjes en stippen goed ingevuld dan ontstaat er op de kruisjes van boven naar beneden een woord dat wil zeggen: „Klaar!" Het raadsel is tien punten waard. De oplossing van het vorige punten raadsel was: Herfst (huilt, eend, raad, ferme, sterke, tegen). Vijf punten hebben nu: Meizoentje, Eike blaadje, Duimeleintje, Bambi, Appel snoetje, Tuinman, Clematis, Tirolertje, Nonja en Fluitekruid. Vier punten: Schone slaapster. Onder ideale omstandigheden zijn Vel- sens Friezen gisteravond aan hun winter seizoen begonnen: een nieuwe zaal en een beroepsgezelschap, dat zich met het puur- Friese verhaal van Terschelling opperbest thuisvoelde in de smaakvolle ruimte van het Hervormde Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan. Helaas leek een deel van de „jongerein" deze frisse start van „Fryske Trou" niet zo heel erg te appreciëren, want er werd een paar keer hinderlijk gegniffeld op momenten, dat dit volstrekt overbodig was. Overigens heeft het „Lyts Frygk Toa- niel", een groepje Leeuwarders, die al sinds jaar en dag de boer optrekken met een klein, doch perfect op elkaar afge stemd ensemble, alle succes geoogst, dat het verdiende. Deze lieden, die het Friese volkskarakter zeldzaam goed aanvoelen, ook al dank zij hun „geestelijke vader" Barend van der Veen (die helaas met eme ritaat is gegaan) zetten een verhaal op de planken over de Terschellingers, waarin alle elementen voor een aannemelijke en fascinerende intrigue verweven waren. Een wat loszinnige jongedochter van een Terschellinger boer lokt door haar ver kwistende aard zowel haar vader als haar aanbidder onbewust bijna van de rechte weg af, maar de positieve inslag van het meisje wint het tenslotte, waardoor het scheepje weer vlot komt. Deze „stranding" echter, die gepaard gaat met een letter lijke scheepsramp op de gevaarlijke Ter schellinger gronden, kost Tsjalf Roersma, de pater familias (gaaf en met begrip uit gebeeld door Foppe Foppema) het leven en al heeft Van der Veen dit onheil in het derde bedrijf dan al wat erg ongewoon laten voorspellen, de handeling zit toch wel zo stevig in elkaar, dat deze banaliteit ruimschoots vergoed wordt. En aan de andere kant kreeg de schrijver de kans het diepgewortelde bijgeloof van deze aan de natuur gebonden mensen met een paar forse penseelstreken te tekenen. Er is bijzonder goed gespeeld zowel in Beverwijk, waar het stuk eergisteravond voor „Us Memmetael" ging, als in IJmui den. Deze 77e uitvoering bleek de vier spelers, waarvan Foppema een dubbelrol vertolkt, nog lang niet te vervelen en de zaal werd dan ook voortdurend in spanning gehouden. Dat de goedige luim Van dit boerengezin, waarin het dochtertje enigs zins naast het gareel loopt evenals de anderen een jonge dame met toneelbloed daarbij volkomen tot haar recht kwam, maakte de opvoering voor degenen, die vertrouwd zijn met deze sfeer van mensen, tot een voortdurende herkenning van typisch-Friese détails. Het is niet alleen een goede, maar voor de werkende leden van Fryske Trou, een leerzame avond geworden. Voorzitter Boonstra kondigde tijdens zijn openingswoord de opvoering van „De Nij- boer fan Lyclemastate" aan door eigen krachten en hij toonde zich voorts terecht verheugd met het riante onderkomen van de vereniging in het Jeugdhuis. J. F. In afwijking van de „klasse-avond", zoals deze periodiek voor ouders van leerlingen van de school voor Chris telijk Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat wordt gehouden, is er Woensdagavond in het Hervormd wijkhuis in wat ruimer kader een op voedkundig onderwerp „Opvoeding thuis en op school" behandeld door dr. C. G. Smit, directeur van de H. B. S. in Leeuwarden. Hij gaf enkele richtlijnen, om daarna in een algemene discussie uitvoeriger op dé tails te kunnen ingaan, daarbij wijzend op het feit, hoe moeilijk het is kinderen op te voeden. En waar op„voeden" schenken betekent vraagt dit offers, welke begin nen bij de taak van de vrouw als moeder. Deze taak achtte de heer Smit als eerste ook de moeilijkste, want zij is de moeilijk ste bij de vorming van het kind tot vijf- of zesjarige leeftijd. Dit is ook de moei lijkste tijd van het kind, omdat het dan zoveel tegelijk in zich moet opnemen. De opvoeding door de moeder is van de al lergrootste waarde, want deze moet vooral aan een strakke regelmaat onderhevig zijn. Regelmaat bij het thuiskomen, de maal tijden, het maken van huiswerk, op tijd naar bed gaan en opstaan leidt tot het ont wijken van veel ellende later; vooral in de puberteitsjaren wordt dit alles van groot belang. Ten aanzien van de vraag of men een kind kan gewennen waarheid te spreken, oordeelde dr. Smit dit mogelijk-, wanneer de oorzaak van liegen - angst wegens on redelijkheid van strafmaat - wordt weg genomen. Wetenschappelijk gezien, aldus de in leider, schept God de karakters, welke ge leid dienen te worden door ouders en op voeders, die voorts het recht hebben ge zag uit te oefenen. Dit gezag is, volgens dr. Smit, in menig gezin zoek, waardoor gevolgen niet uitblijven in latere jaren. De spreker was bepaald niet voor opvoeden in yrijheid, wat tot bandeloosheid en wils- zwakte zou leiden. Opvoeden tot vrijheid is anders, want daarbij staat men de eigen persopnlijkheid, het karakter van het kind, niet in de weg. Met grote belangstelling werd deze in teressante causerie gevolgd. Na de pauze volgde een discussie onder het matig ge tal belangstellenden. In Velsen wordt huis aan huis een circu laire van het Rode Kruis verspreid, waar op onder meer een oproep wordt gedaar. voor nieuwe leden van de transportcolonne van het Rode Kruis. Wij vernamen, dat de gemeente Velsen met haar ruim 50.000 in woners minstens honderd colonne-leden nodig heeft, verdeeld over IJmuiden, Vel sen-Noord en in de toekomst ook Santpoort.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9