Velsens overheid handhaaft standpunt Oud-IJmuiden Uniforme Dinsdagmiddagsluiting voor Velsens middenstand in overweging Prins Bernhards reis door Mexico DINSDAG IN DE RAAD Wel kleine veranderingen, maar het principe blijft onaangetast Woonhuizen ter vulling en voor bijzondere bestemmingen' Wederopbouwplan Oud-IJmuiden in de raad Bezoekprogramma „Niet gewenst" heden in Thalia Heemskerk 8 En de kwestie v.d. Broek en Bakema IJmuidens Ouden-van-dagen in een eigen ontspanningslokaal Voorstel aan de raad Geen koopavond; enige uitzonderingen Doelpunt Kaan bezorgt Langbroek nederlaag Jan P. Strijbos vertelt over Texel Sprookje van de Zeven Ambtenarenbond hield familie-avond Aanbieding van Heems kerks begroting over 1953 DONDERDAG 23 OCTOBER 1952 „Het wederopbouwplan van Oud-IJmuiden mag dan al enige kleine wijzigingen ondergaan, in feite blijft de oorspronkelijke bestemming namelijk die van in dustriegebied onaangetast." Dit is de kern van de uiteenzetting die burgemeester en wethouders de raadsleden doen toekomen, vóór zij in de openbare zitting van Dinsdag 28 October dit urgente punt in bespreking brengen. Als antwoord op het welbekende adres van „IJmuidens Bloei", „IJmuiden-Centrum" en het actie comité „Herbouw Oud-IJmuiden" delen B. en W. liet vólgende mee: De groei van Oud-IJmuiden tot zijn voor-oorlogse vorm is geschied in een periode, waarin nog geen sprake was van een stedebouwkundig verantwoord plan, waarin rekening wordt gehouden met de sociale voorziening van een woonwijk. De aldus tot stand gekomen bebouwing kon, vooral in vergelijking met die, welke later is verrezen, de toets der critiek niet doorstaan. 99' Het was dan ook niet te wonderen, dat de bevolking van dit stadsdeel geleidelijk hieruit wegtrok, om zich in de betere woon wijken der gemeente te vestigen. Hierdoor ontstond ruimte, die in toenemende mate door de industrie werd gebruikt om zich daar te vestigen of voor uitbreiding, spe ciaal in het meest Westelijke deel van Oud- IJmuiden, aldus de voordracht. De afbraak van een groot gedeelte van de bebouwing ten Westen van de Keizer Wil helmstraat bood gelegenheid deze ontwik keling te stimuleren. Hiervan is bij het ontwerpen van het wederopbouwplan ge bruik gemaakt, door aan dit gebied een industriële bestemming te geven. Bijzondere bestemmingen Naast deze zijn in het genoemde plan echter nog enige bijzondere bestemmingen opgenomen en wel de volgende: Ten eerste: bij de uitmonding van de Oranjestraat op de Kanaaldijk is een ge bouw geprojecteerd voor de vestiging van een aantal kantoren en bedrijven, die direct georiënteerd zijn op de sluizen en het scheepvaartverkeer. In de tweede plaats is aan de Koningin Wilhelminakade, tegenover het station, een kantoorgebouw geprojecteerd, ten behoeve van de visserij en langs de Bik- en Arnold- kade, het Westelijke deel van de Koningin Wilhelminakade en de Oostzijde van de Oranjestraat zijn mogelijkheden opengela ten voor de- vestiging van winkels en cafés met een verzorgende functie voor het per soneel van vissersvloot, industrie en zee schepen. Voorts zal woonbebouwing worden toe gelaten, voor zover deze voor de bedrijfs voering nodig zal zijn en ter vulling van open ruimten, langs het Oostelijke deel van de Koningin Wilhelminakade. Gezien in dit licht is de opmerking van adressanten, dat geheel Oud-IJmuiden tot industrieterrein zou zijn bestemd, onjuist, zo zeggen B. en W. Adressanten voeren voorts aan, dat er hoegenaamd geen sprake is van behoefte aan industrieterrein in Oud-IJmuiden. Dat ook deze bewering niet juist is, kan blijken uit de situatietekening, waarop zijn aan gegeven welke gronden binnen de begren zing van het wederopbouwplan zijn ver kocht ten behoeve van de vestiging of wel de uitbreiding van bedrijven en daarnaast, welke woningbouwplannen tot uitvoering zijn gekomen of in uitvoering zijn. Bij de beoordeling daarvan dient voorts in aan merking te woeden genomen, dat reeds vóór de oorlog tal van woningen aan de be stemming zijn onttrokken en ingericht voor bedrijfjes of werkplaatsen of bij bestaande bedrijven zijn getrokkeiV. Dit was zonder de industriële bestemming niet mogelijk ge weest. Zeven jaar geen reden tot mopperen Dat in een tijdsbestek van 7 jaar de be oogde bestemming niet volledig is gereali seerd, behoeft op zichzelf geen reden te zijn om te concluderen, dat er voor industrie vestiging niet voldoende belangstelling be staat. Immers, de bedoeling is, dat zich ter plaatse een industriële activiteit zal ont- Dinsdag 23 October komt Veisens raad in openbare zitting biieen. De 21 punten van behandeling luiden: Vaststelling notulen en ingekomen stukken. Het aangaan van geldleningen; het in gebruik geven van terreinen als speeltuin; de verhuur van een woning; de verkoop van grond. Vast stelling en intrekking van straatnamen in IJmuiden-Oost; verpachting van tuin grond in Santpoort. Verhoging van het cre- diet voor de bouw van een schaftlokaal met bergplaatsen voor de Reinigings- en Ontsmettingsdienst en het Plantsoenbe- drijf. Aankoop van een perceel grond met opstallen in Santpoort en van grond in IJmuiden-Oost. Verstrekken van een le ning aan de speeltuinvereniging „Heuvel- wijk" in IJmuiden. Het treffen van een gemeenschappelijke regeling met de ge meenten Haarlem, Bloemendaal en Heem stede, in zake de instandhouding van een streekschool ter opleiding van onderwij zend personeel bij het kleuteronderwijs. Verzoek om een tegemoetkoming in ver voerkosten; verlenen van medewerking voor de aanschaffing van schoolmeubelen in de St. Jozef jongensschool in Velsen- Noord. Verzoek om medewerking, inge volge artikel 72 van de lager-onderwijs- wet 1920. Vaststelling van verordeningen en het behandelen van een beroepschrift van Van den Broek en Bakema, architec ten in Rotterdam tegen de weigering van een bouwvergunning. Wederopbouwplan Oud-IJmuiden en de bouw van een in dustriehal in IJmuiden. Ten slotte benoe ming van: a. personeel aan de Gemeen telijke Huishoudschool te IJmuiden; b. leraren aan de Gemeentelijke Visserij- school te IJmuiden; c. een lid van de com missie van advies in zake de toekenning van studiebeurzen (vacature dr. A. P. J. M. Vugts); d. vakonderwijzers in de licha melijke oefening. plooien van kleine bedrijven. Gezien de hoge kosten, verbonden aan het bouwen en inrichten van een industrie-ruimte, wat speciaal voor kleine bedrijven een belem mering vormt, zal vestiging van dergelijke bedrijven slechts geleidelijk en met een ruim tijdsverloop kunnen worden ver wacht. Daarbij kómt nog, dat het weder opbouwplan C voor Oud-IJmuiden eerst op 2 Mei 1950, bij besluit van het College van Algemene Commissarissen voor de Weder opbouw, is vastgesteld, zodat redelijkerwijs van deze datum af de nodige activiteit in deze kon worden aangemoedigd. Het niet doorgaan van de bouw van een industrie-flat en een abattoir vindt zijn oorzaak dan ook niet in de ongeschiktheid van Oud-IJmuiden als industrie-terrein, maar berust voornamelijk op financiële be zwaren. Niettemin hebben zich in de loop van de tijd wel enige gevallen voorgedaan, welke bij een star vasthouden aan de beoogde in dustriële opzet tot moeilijkheden aanleiding zouden hebben gegeven. In enkele van deze gevallen zijn daarom reeds bouwvergun ningen verleend, die in wezen een wijziging van het wederopbouwplan noodzakelijk maakten. In dit verband kunnen worden genoemd de nieuwe loodsensociëteit, het scneeps- bevrachtingskantoor van Halverhout en Zwart op de hoek van de Kanaalstraat en de Oranjestraat, en het nieuwe café op de hoek van de Koningin Wilhelminakade en de Keizer Wilhelmstraat. Herzieningen zonder aantasting Verder ligt het nog in de bedoeling de woongelegenheid en de faciliteiten voor winkelbebouwing tot een zodanige omvang in het wederopbouwplan te projecteren,' dat in de dringende behoeften voor het per soneel, dat op welke wijze ook betrokken is bij de scheepvaart, of bij de visserij, kan worden voorzien. Binnen niet al te lange tijd zal een her ziening van dit wederopbouwplan, waarin deze wijzigingen zijn verwerkt, bij de raad aanhangig worden gemaakt. Bij voorbaat wordt gezegd dat deze wijzigingen de oor spronkelijke bestemming industrievesti ging niet in belangrijke mate aantasten. Adressanten kan worden toegegeven, dat de aanblik, die Oud-IJmuiden thans biedt, mede door de nog steeds aanwezige braak liggende terreinen, weinig l'raai is. Daarom worden plannen beraamd om deze terreinen te doen beplanten. Er wordt dan ook voor gesteld de oorspronkelijke houding ten op zichte van dit stadsdeel te handhaven en afwijzend te beschikken op het adres. Twee dagen per week, namelijk op Woens dag en Vrijdag, kunnen IJmuidens Ouden van dagen voortaan ontspanning vinden in het verioarmde zijlokaal van het gebouw voor Christelijke Belangen in Oud-IJmui den. Gisteren is dit lokaal in gebruik geno men en hiermee is het derde ontspannings lokaal voor de bejaarden'in de gemeente geopend. De heer J. Hühl, secretaris van de „Commissie tot ontspanning voor Ouden van dagen" heeft een kort openingswoord gesproken, dank aan de concierge van het gebouw gebracht voor zijn belangeloze medewerking en de aanwezigen nogmaals op het hart gedrukt het lokaal steeds „in goede orde" achter te laten. Het was er gezellig in dat kleine zaaltje. De kachel brandde lustig, het water in de ketel „raasde" (want de mogelijkheid van een kop koffie is er) en de twee sjoelbak ken, het tafelbillard, de damborden, de spellen kaarten en de stapel tijdschriften lokten tot activiteit. Maar vooralsnog weer den de nieuwtjes besproken en is de onaf scheidelijke pijp gestopt. De dames lieten grotendeels verstek gaan, want welke huis vrouw kan er nu 's morgens om half tien al aan ontspanning denkenMaar in ieder geval „de baas" zit in de warmte, want die banken op de kop en langs de haven zijn met dit weer toch niets waard, daar doet een mens maar hoopjes kou op! Zo beschikt de commissie dan momen teel over de drie sociëteiten: in Santpoort in de Hervormde Kapel, in IJmuiden-Oost in het Patronaat en in IJmuiden in het Oud-Katholiek Verenigingsgebouw. En daarenboven nog over drie ontspannings lokalen: het Badhuis aan de Wüstelaan, de zaal van het algemeen vergaderlokaal aan de Abelenstraat en het gebouw voor Chris telijke Belangen. Wie zegt er nu nog dat er niet voor de bejaarden wordt gezorgd! En wie heeft nog lectuur en gezelschaps spelen beschikbaar? MARANATHA-SAMENKOMSTEN Zoals gewoonlijk, houdt het evangeli satiecomité te IJmuiden-O. ook dit sei zoen samenkomsten in het lokaal Ger. Doustraat 62. De volgende vijf samenkom sten, welke plaats hebben op 24 October, 7 en 21 November en 12 en 23 December zullen grotendeels gewijd zijn aan het on derwerp „De wederkomst des Heren". De sprekers zijn de heer J. A. Bruin uit Was senaar, de heer P. J. Berrevoets uit Delft en de heer A. v. Gemeren uit Boskoop. Bij de plaatselijke middenstand bestaat gen behoefte aan het instellen van een zo genaamde koopavond, door de werknemers in de verschillende branches en zoals blijkt uit een schrijven van de samenwerkende organisaties van handels- en kantoor bedienden wordt de invoering van een algemene Dinsdagmiddagsluiting gewenst. Verschillende'groepen van winkeliers stellen er prijs op hun vacanties bij verorde ning vast te doen stellen Zo men weet is de nieuwe Winkelslui tingswet met ingang van 1 October van kracht geworden. Met betrekking tot de regeling van de materie der winkelsluiting voor Velsen, is overleg gepleegd met de Velser Winkeliers- en Middenstandscen trale. met de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem en met de omliggen de gemeenten (Haarlem en Beverwijk). Aangezien de voor de verschillende bran ches gewenste vacantie-tijdvakken nogal uiteen zullen lopen en bovendien de vacan- tie voor een bepaalde branche niet elk jaar in dezelfde periode zal vallen, verdient het volgens B. en W. geen aanbeveling op dit punt een voor langere tijd geldende rege ling in het leven te roepen. Het is integen deel gewenst, een verordening op de va- cantiesluiting telkens voor het lopende jaar te doen vaststellen, indien en voorzover de belanghebbende groepen van winkeliers tijdig vóór het vacantieseizoen hun verlan gen daartoe hebben kenbaar gemaakt in de vorm van een concreet plan. Wat de halve-dag-sluiting betreft, heeft de overheid in Velsen het oor te luisteren gelegd bij Beverwijk, waar een algemene Dinsdagmiddagsluiting is, behalve voor de slagers die Maandagmiddag dicht zijn. Deze regeling, zo vinden burgemeester en wet houders van Velsen, biedt vele voordelen, OCCC<»CCCCCCOCCOOCO3OCCDOOOOOOCOOC<»oooooococcccoccococo Het zal in de voetballerij zelden voorko men, dat een doelverdediger zich ge drongen voelt om als aanvaller in zijn voetbalelftal te fungeren en een doel punt te scoren, tenzij hij een strafschop zou moeten nemen. In de veteranenwedstrijd Kinheim 6 te gen Ripperda 6 was de tegenstand van de Haarlemse gasten zo gering, dat de Kinheim-doelman in de tweede speel- helft met zijn verdedigers mee naar vo ren trok. Op een gegeven moment be landde de bal voor de voeten van deze doelman, die er de verdedigers mee pas seerde en tenslotte op fraaie wijze het vijftiende doelpunt fabriceerde. Dit waarschijnlijk als wraakoefening voor de éne treffer, die in het Kinheim-doel belandde. zowel voor het publiek als voor de betrok ken winkeliers. Vroeger deed zich het gemis aan unifor miteit ten aanzien van de halve-dag-slui ting sterk gevoelen, met name voor het reizend publiek. Plaatselijk gezien, waren de bezwaren voor het kopend publiek tot nu toe niet van zo overwegend belang, om dat slechts voor enkele groepen van win kels een verplichte sluitingsmorgen of -middag gold. Dit verandert echter, wan neer voldaan wordt aan de verzoeken gedaan via eigen organisatie of via de Mid denstandscentrale van anderen. Zou aan elk van deze branches de vrijheid worden gelaten zelf te bepalen, welke morgen of middag men sluiting wenste, dan zou voor het kopend publiek een hoogst ongewenste toestand ontstaan. Uitzonderingen Ondanks de bezwaren die mogelijk bij een deel van de middenstand kunnen rij zen, zijn B. en W. toch van mening dat de voordelen van een uniforme regeling hier zeker tegenop wegen. De halve-dag-sluiting zal echter niet gel den voor de op of in de onmiddellijke na bijheid van het zeestrand in IJmuiden ge plaatste winkels en wat Santpoort aangaat, niet voor het tijdvak waarin de harddra verijfeesten worden gehouden. De winkels bij de Ruïne van Brederode zullen gedurende de uren dat de ruïne voor het publiek open is, souvenirs, prentbrief kaarten en wat eetbaars mogen blijven verkopen. De fruit- en bloemenzaken in de onmid dellijke nabijheid van het Antonius zieken huis in IJmuiden-Oost en van het Provin ciaal Ziekenhuis in Santpoort, zullen hun waren aan de man mogen brengen van één uur voor de bezoektijd af tot aan het eind van het bezoekuur. De sigarenhandelaren in de nabijheid van de vishallen in Oud-IJmuiden vallen niet onder artikel 2 sub b. van de Winkel sluitingswet,evenmin als de banketbakkers winkels waar tevens ijs wordt verkocht. Maar verder wordt het in Velsen, als de raad accoord gaat, een vaste regel,' dat Dinsdagsmiddags na 1 uur in de winkel straten alleen maar kijkers, maar geen kopers mogen worden waargenomen- DCIJ-competitie De enige speler, Heime Langbroek, die in de onderlinge wedstrijd van DCIJ nog zonder verliespunten was, kreeg er onver wacht twee van de steeds beter spelende C. Kaan. Na vier ronden is het nog niet merkbaar, dat er zich in dit tournooi van gelijkwaardigen een „kopgroep" vormt. G. Postrna behaalde een knappe over winning op J. Visser en met D. Ott, die van K. de Jong won, leidt hij nu de 14 hoofdklasse-spelers. Hun voorsprong is echter zo klein, dat zich met één nederlaag de situatie volkomen wijzigt. T. Postma kon het niet verder brengen dan een re mise tegen H. Nieuwenhuizen; Vooys en Swier deelden ook de punten. Wim Wort was de held van de dag door één van de ernstigste kampioenscandida- ten J. v. Straten een punt te ontfutselen. Koetsier verbeterde zijn positie op de ranglijst door een knappe overwinning op de oud-clubkampioen van D.C.IJ. J. Smit. Met de deze week gespeelde partijen is duidelijk na vier ronden komen vast te staan, dat met geen mogelijkheid is te voorspellen welke spelers na de „grote vier" Laros, Dukel, Ligthart en Suyk D.C.IJ. sterkste dammers zijn. Een tweede verrassing kwam in de eer ste klasse van de 76-jarige „opa" v. d. Bos, die de leider Jan Waal een nederlaag toe bracht. Ondanks het feit dat „opa" een kostbare „twee" kreeg, zal Waal zich wel weten te herstellen. JellePost stevent ook op een der bovenste plaatsen af. Nu moest W. Zeeders^r aan geloven. Evert Sc'nadé won met een listige zet in het eindspel van Piet Brouwershaven. Zijn broer Piet Schadé won van Free- ken. Laatst genoemde vordert wel, de stijl zijner partijen is goed. H. Leeuw won van de jeugdige Kok Jr.; Braveboer en v. Bee- len deelden eerlijk de punten. Dinsdagavond zal er wel niet veel van de onderlinge wedstrijd kunnen worden afgewikkeld. Het „eerste" ontvangt CDA thuis en het tweede krijgt Beverwijk op bezoek. Donderdag 30 October komt Jan P. Strij bos in het Hervormd Jeugdgebouw vertel len bij de door hem vervaardigde kleuren films over „Texel, het vogeleiland" en „Vogelleven van weide en plas". Deze filmavond gaat uit van de raad van overleg der vakorganisaties, waarbij aan gesloten zijn: N.V.V., Bestuurdersbond IJmuiden, K.A.B., Katholieke Arbeiders Beweging Velsen, C.N.V., Christelijke Be sturenbond IJmuiden. Met z'n zevenen stonden ze op één rij. Al meer dan veertig jaar. Ze hadden het best zo met elkaar en ze hoopten nog jaren te kunnen blijven staan, néérkij- kend op het IJmuidense leven en ijverig fluisterend over de nieuwste nieuwtjes. Maar toen kwam het verkeer, dat zich uitbreidde, meer en meer. En juist over het plekje waarop twee hunner al die jaren al stonden inoest een nieuwe weg worden aangelegd. Wat nu? Zij zagen mannen-met-gezag verschijnen, die hun standplaats eens in ogenschouw namen. Beneden hen werd er toen druk gecon fereerd en tenslotte.... een beslissing genomen. Twee van de zeven moesten ergens aiiders gaan staan. De vijf ande ren mochten hun plaatsje behouden. Wel wilde men het de twee, die moesten ver huizen, zo gemakkelijk mogelijk maken. Men groef een geul waar ze maar dóór hoefden te stappen om op hun nieuwe standplaats aan te komen. Niet meer in één lijn met, maar haaks op de andere vijf. En daarheen zullen ze dan de ko mende dagen worden verschoven, tot ze met z'n zevenen weer - als van ouds - een knus stelletje vormen.de zeven lindebomen op het Oosterduinplein in IJmuiden. Duinkerken heeft een nieuwe olieraffinaderij, die 40.000 barrels per dag produceerd. Duizend arbeiders zijn er werkzaam. Met gasmaskers en speciale kleding uitgerust worden de oliereservoirs geïnspecteerd. Bijna vijfhonderd leden telt de plaatse lijke afdeling van de A.B.V.A., achter wel ke letters de Ambtenarenbond schuil gaat. Deze vierhonderd en zoveel leden waren allen bezoekers aan de familieavond (met film), die het bestuur Woensdag in het Hervormd Jeugdhuis op touw gezet had. Er was geen stoel onbezet, toen men de zaallichten temperde en film nummer één aan het rollen ging: „Het duel op de olie spuit", een van die genoegelijke tekenfilms uit de Fleischerstudio's. De Weense Phil- harmonie, het orkest dat dr. Felix Wein- gartner beroemd maakte, kon men beluis teren en bekijken in een film, die alleszins recht deed aan het sublieme spel van dit vroeger zo befaamde ensemble. Het pro gramma vermeldde weliswaar als titel slechts „De mooie, blauwe Donau", maar na deze wals volgde naar onze smaak de mooi ste Straussmelodie, namelijk „Kunstenaars leven". Zes danseresjes dansten op deze muziek een echt-Weense dans, die echter laboreerde aan te weinig variatie van beeld en van dans. Bovendien was de entourage maar zeer sobertjes. „Sing and be happy" mag speciaal ge schikt zijn voor Engelse cinema's, waar men het „community-singing" druk be oefent, voor Nederland echter is deze film onbruikbaar, omdat' men hier te lande niet durft zingen in de bioscoop. Het was verstandig, dat het programma een korte uiteenzetting bevatte van de in houd van Guiseppe Verdi's opera „Rigo- letto", die door Italianen onder regie van Carmine Gallone verfilmd, de hoofdschotel van het programma uitmaakte. Want dit gefotografeerde verhaal bevatte geen regel tekst, teneinde de muzikale indrukken niet te verstoren. Helaas werden deze vaak toch verstoord: het kan de apparatuur zijn ge weest of de geluidsband, die misschien zijn beste dagen gehad heeft, maar de weergave was niet zo, dat zij ook maar even wist te ontroeren. Door de fantasieloosheid, waar mee de camera gehanteerd is (alsof de cameraman constant eerste rij stalles ge zeten heeft) bleef dit oud-Italiaanse drama zuiver een verfilmde opera-voorstelling, t CANADA ftMONTRE NEDERLAND op dezelfde schaal DE REIS VAN PRINS BERNHARD NAAR MEXICO Het programma van het bezoek van Prins Bernhard aan Mexico is thans officiëel be kend gemaakt. Dinsdag 28 October arriveert de Prins om 12 uur met een K.L.M.-vliegtuig te Monterry, waar hij in de namiddag een bezoek zal brengen aan verschillende in dustrieën, en een avondfeest zal bijwonen. De volgende dag vertrekt hij uit Monterry. Hij zal om 14 uur arriveren in Mexico-City, waar hij na een bezoek aan de Mexicaanse president, het corps diplomatique en de pers zal ontvangen. Donderdag 30 October zal de Prins na een kranslegging bij het onafhankelijkheidsmonument de opening bijwonen van de Nederlandse industriële en agrarische tentoonstelling, welke opening door de president zal worden verricht. In de avonduren is de Prins de gastheer van de leden der Nederlandse kolonie, waarna hij een galavoorstelling in theater „Bellas Artes" zal bijwonen. Voor Vrijdag 31 October staat een bezoek aan de universiteitsstad en aan de nieuwe flatwoningbouw op het programma, als mede het bijwonen van een polowedstrijd. In de avonduren biedt de Prins de presi dent een diner aan in het gebouw van het Nederlandse gezantschap, waarna een re ceptie volgt. Op 1 November vertrekt' de Prins per autó naar Jalapa, waar hij de lunch zal gebruiken bij de gouverneur van de staat Vera Cruz. Op 3 November zal hij in Vera Cruz verblijven en daar een avondfeest bij wonen. De volgende dag vertrekt de Ko ninklijke gast uit Vera Cruz naar Colum bia. waarbij velen de verzuchting geslaakt zul len hebben: „Ik wou, dat die electricien eens wat meer pitten bijzette". Maar tja, omstreeks 1580 kende men in het Italiaanse stadje Mantua waar het gru welijke verhaal van de edele Gilda, doch ter van de intrigerende en mismaakte hof nar Rigoletto, zich afspeelt, nog geen vol maakte toepassing van Edison's uitvinding: de schijnwerper. Niemand minder dan de grote Lina Pa- gliughi vervulde de hoofdrol in deze film. Wat deze beroemde coloratuursopraan zangtechnisch presteert, laat de film dui delijk, doch niet gaaf horen. Men kan van deze ster slechts zeggen, dat haar vocale kunnen verbazingwekkend is. Zij werd bij gestaan door tal van goede Italiaanse zan gers en een uitstekende orkest onder aan voering van Maestro Tillio Serafin. In de pauze heeft afdelingsvoorzitter J. H. Wijnberg de actiefste medewerker ge huldigd. Het was de heer M. Langbroek, die een record aantal nieuwe leden aan geworven heeft en als beloning een cas sette tafelzilver in ontvangst mocht nemen. A. J. v. d. W. In de serie bijzondere voorstellingen op Donderdagavond wordt heden in het Tha- lia-theater „Niet gewenst" vertoond, een Amerikaanse probleemfilm vervaardigd door Ida Lupino. Het probleem dat de film behandeld is dat der ongehuwde moeders, een euvel waar de moderne maatschappij minstens even afwijzend als onwetend tegenover staat. Wellicht dat het probleem in Ameri ka groter is dan hier te lande (na het zien van deze film krijgt men wel die indruk), dat neemt niet weg dat het vertonen van „Niet gewenst" in ons land niet zonder zin is. Zeker nu deze film zo voortreffelijk gemaakt blijkt te zijn. Ida Lupino en haar assistenten komt de eer toe dit delicate onderwerp zeer decent te hebben behan deld. Hoe gemakkelijk immers zou men bij een dergelijk gegeven hebben kunnen af glijden in ongezonde sensatiezucht. Dit is echter niet gebeurd en om die positieve waarde nemen we enkele pathetische inter mezzo's die minder plezierig aandoen, gaar ne op de koop toe. Sally Forrest en Keefe Brasselle spelen de hoofdrollen. Vanavond komt de gemeenteraad van Heemskerk in openbare vergadering bij een. De agenda luidt: Vaststelling notulen; ingekomen stukken en mededelingen; ver zoek van de winkeliers A. Janse en A. Kluft om op Zondagen hun winkels uit sluitend voor verkoop van bloemen en planten open te mogen houden; voorstel om afwijzend te beschikken op de verzoe ken van: de gezamenlijke kappers om het sluitingsuur op l!) uur vast te stellen en van de gezamenlijke brood- en banketbak kers om hun winkels op Zondagen gedu rende vier uren voor het publiek geopend te doen zijn. Voorstellen tot het benoemen van een commissie van advies ingevolge de woonruimte wet 1947;tot beschikbaarstel ling van gelden voor de aanleg van sport velden en ten behoeve van de burgerlijke verdediging; tot wijziging van de verorde ning op de heffing van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein; tot wijziging van de verordening op de heffing van opcenten op de personele belasting in Heemskerk en betreffende de classificatie van de gemeente Heemskerk voor de heffing van de personele belasting; tot wijziging van de begroting van het dienstjaar 1952; tot het beschikbaarstellen van gelden ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van het V.G.L.O.; tot vaststelling van de vex-goe- ding voor het bijzonder gewoon lager on derwijs, en het bedrag der voor vergoe ding in aanmerking komende uitgaven; een en ander over 1951. Aanbieding van de begroting over het jaar 1953, alsmede de benoeming van de commissie van on derzoek voor deze begroting. Geld op straat Damesportemonnaie met inhoud, porte- monnaie inhoudende fl,62, een zilverbon a f 1, staaf bandijzer 5 meter, schroevendraaier met geel handvat, bruinlederen damesporte monnaie met f 2,01. Verloren: groene Alpinopet, polshorloge bruin bandje, nikkel met zwarte wijzerplaat, zilveren armband, bruinlederen sigarenko ker met 3 sigaren, bruin gebreid truitje met ritssluiting, geel overhemd.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10