Velsens cultureel leven in de komende week IJmuiden nam afscheid van Jan Musch Peer Gynt van Ibsen in Concordia op boeiende wijze vertolkt j Iets nieuws in Overhemden j Santpoortse kerkpinken veranderden van baas Vierentachtig kilo „mola" in de last „Wilhelmina" in uniform Rubberlaarzen redden arbeider van wisse dood Joh. Meyer Zn Veemarkt voor de kerk Castricum VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 8 Nog onovertroffen Harpagon Als deze bazar slaagt „IJmuitlens roem" gaat feestvieren Hoogspanningskabel met beitel doorstoken Boeiende voordracht van Henk Schaer van „Elcker- lyc" voor „Elckerlyc" Shamrockving maanvis Zeldzame vangst in de hal Nieuwe heren confectiezaak Eerst even verder kijken SCHEEPVAART Ook in IJmuiden heeft het publiek de gelegenheid Jan Musch nog eenmaal in een van zijn glansrollen te kunnen bewon deren met beide handen aangegrepen; van daar dat het Rex Theater reeds lang van te voren voor het eerst sinds de her opening was uitverkocht. De stampvolle zaal heeft hem na af loon van de opvoering van „De Vrek" van Molière een langdurig en geestdriftig vaarwel toegeroepen, welke hulde resulteerde in een enorme krans, die hem door de burgemeester van Velsen om de schouders werd gelegd. Mr. M. M. Kwint noemde het een char mante geste van Jan Musch om door mid del van het programma enige vriendelijke afscheidswoorden tot zijn vele vrienden in de zaal te willen richten. Namens dezen betuigde de burgemeester hem niet alleen zijn dank voor de schone avond, die hen zo juist bezorgd was. maar in het bijzon der' voor alles, wat hij gedurende zijn lange en roemvolle loopbaan als acteur voor het toneel in Nederland heeft ge daan. Spreker releveerde vervolgens de culturele wederopbouw, welke momenteel in zijn gemeente gaande is en noemde het een grote eer. dat men er zich voortaan ook in IJmuiden op beroemen kan een maal Jan Musch op de planken te hebben gehad. „U houdt niet als een vrek uw positie krampachtig in handen", vervolgde de burgemeester, „maar u is bereid gebleken plaats te maken voor een jongere generatie. Misschien wilt u daarom als bewijs van erkentelijkheid onze hulde aanvaarden". Met deze woorden om hing de burgemeester hem met een grote bloemenkrans, hetgeen met een langdu rige ovatie van het publiek gepaard ging. Hierop kwam Jan Musch zelf aan het woord, die zich als volgt tot de toeschou wers richtte: „Vriendinnen en vrienden in de zaal! Even wat minder vrek en wat meer Jan Musch. IJmuiden is nu eenmaal een plaats van afscheid en menigmaal ben ik hier geweest om van de sluizen mijn vrienden op hun reizen een vaarwel toe te roepen. En nu is dan voor mij zelf de tijd aangebroken om voor goed van u allen afscheid te nemen. Ik kan u niet zeggen hoe goed het mij doet, dat u vanavond in zulk een grote getale bent opgekomen en ik dank u hiervoor uit de grond van mijn hart. Ik hoop alleen, dat deze mooie schouwburg ook voor andere gezelschap pen, die na mij komen, nog menigmaal eveneens geheel uitverkocht mag zijn. Ik dank u voor alles en.vaarwel!" Ook deze woorden werden met een har telijk en enthousiast applaus begroet. De opvoering De voorstelling heeft de klasse van Jan Musch nog eens duidelijk onder streept. Deze Harpagon, het prototype van alle verfoeilijke geldduivels, werd door hem met een bijna verbijsterende bezetenheid gecreëerd. Alle facetten van de niet alleen verachtelijke, maar deson danks toch ook enigszins deerniswekken de figuur, kregen van hem de juiste en dikwijls indrukwekkende belichting. Zijn stijl moge dan misschien min of meer ver ouderd zijn, maar in ieder geval beschikt hij nog steeds over een bewonderens waardige vitaliteit, waarbij zijn sonoor stemgeluid, dat in alle hoeken van de zaal „Wanneer het volgend jaar „Wilhel mina" haar 40-jarig bestaan herdenkt, zouden we erg graag onze spelende leden in uniform willen steken". Deze woorden sprak gistermiddag de heer F. C. H. baron van Tuyll van Seroos- kerken in het gebouw voor Christelijke Belangen in Oud-IJmuiden. De heer Van Tuyll, beschermheer van de Christelijke Muziekvereniging „Wilhelmina" opende er de bazar, die ten bate van dit doel ge durende drie dagen op genoemde plaats wordt gehouden. „Iedereen heeft geweldig hard gewerkt om deze bazar in orde te maken", aldus de heer Van Tuyll, „en daarom is bedanken heel erg moeilijk. Dus aan al degenen, die er vele uren aan hebben gewerkt en die allen werden gedragen door deze ene gedachte: deze bazar móet slagen, breng ik dank. Ik wens u toe, dat alles reeds verkocht mag zijn vóór de drie dagen om zijn". Voor de heer Van Tuyll, die vergezeld was van zijn echtgenote, deze openings rede uitsprak, had voorzitter P. Kalkman zijn vreugde geuit over het feit, dat de bazar „zo rijk voorzien" was. Spreker heette daarna onder meer de bescherm heer. de ambtenaar voor culturele zaken en de afgevaardigden van de verschillen de verenigingen welkom. Na de opening gebruikten de genodigden de thee in de daarvoor bestemde tent en daarna werden de deuren wijd geopend om de bezoekers gelegenheid te geven hun beurzen leger te maken en de huiselijke inventaris eventueel aan te vullen. Wat het eerste betreft: al was het alleen maar dat „bad van Lieftinck" dat een grote aantrekkingskracht bleek te hebben. De uitvinder van dit ..spelletje", de heer G. J. Kalkman, zou als partner van de oud-minister geen slecht figuur slaan. Het enige verschil ligt misschien hierin, dat dit bad wel en de schatkist geen bodem schijnt te hebben. Wat er verder te beleven valt? Alles en alles wat enn bazar nu eenmaal aantrekke lijk kan maken is er te vinden. Maar wat het meest opvalt is het verenigingsvaandel, dat met. zilveren lauwerkransen en -takken is behaneen als teken van de vele overwin ningen die „Wilhelmina" in 39 jaren boekte. „Ik heb nog zeventien médailles en l-ransen thuis", vertrouwde ons een der leden toe. Inderdaad, een vereniging waar in zoveel activiteit heerst heeft recht op „eigen kleding". De accordéonvereniging „IJmuidens "^oern" gaat feestvieren. Op 8 en 15 No vember treedt zij op in het Patronaats gebouw, onder leiding van haar dirigent de heer D. Wijker. Tevens wordt aan het rijk gevarieerde programma medewerking verleend door een cabaretgroep onder hiding van Louis Bouwmeester met de \wue „Duizend en één lach". Stoethaspel, Co'oi Bouwmeester, Nicholts en Albert Nicolaas spelen er in mee. En of dat alles nog niet mooi genoeg is zal er bal na zijn in „Flora". duidelijk doordringt, vele jonge acteurs ten voorbeeld kan dienen. Indrukwekkend was hij vooral in zijn grote soloscènes aan het slot van het vierde en vijfde bedrijf, waar hij de bezetenheid voor het geld uitbeeldde op een wijze, die hem door een andere acteur voorlopig nog niet verbe terd zal worden. Vandaar dat als hij niet ten tonele was er meestal een pijnlijke leegte ontstond, welke dooi de onevenwichtige samenstelling van het ensemble, dat hij om zich heen verzameld had, slechts bij momenten kon worden aangevuld. Van de hoofdrollen slaagde hierin eigenlijk alleen Kitty Kluppel, die als de snaakse koppelaarster Frosine een levendige en dikwijls sappige uitbeelding leverde. Verder onderscheidden Edwin Thomas zich nog als de schelmachtige kok en Robert Sobels als de zwierige Valère. Toen dan ten slotte de 78-jarige acteur alleen op het toneel achterbleef, om nog een laatste en minutenlange ovatie in ont vangst te nemen, overdacht ik met zekere weemoed, dat er opnieuw een roemvolle en rijke periode in de historie van het Nederlands toneel is afgesloten. JAN VAN DAM Dank zij zijn nieuwe rubberlaarzen is de arbeider R. uit IJmuiden-Oost. werkzaam bij de Hollandse Beton Maatschappij, Don derdagmorgen tijdens sloopwerk in de papierfabriek van Van Gelder, toen hij met een luchtdrukhamer in aanraking kwam met een hoogspanningkabel, gered van een wisse dood. In de onmiddellijke nabijheid van een goot, waarin verscheidene hoogspanning kabels liggen, was R. met een stalen lucht- drukhamcr een muurtje gedeeltelijk aan het slopen. Plotseling schoot de stalen beitel uit en drong in een van de kabels,waardoor een verzengende steekvlam ontstond, die echter in tegengestelde richting van het lichaam van de arbeider wegsprong. Des ondanks kreeg R. brandwonden aan gelaat en handen en schroeide zijn hoofdhaar weg. Het is zijn geluk geweest, dat hij op de droge betonnen vloer nieuwe rubberlaar zen droeg, zodat de hoge spanning werd ge ïsoleerd. Dokter Fierstra verleende de eer ste hulp en liet de man naar zijn woning overbrengen. De hitte is zo groot geweest, dat de sta len luchtdrukbeitel gedeeltelijk was weg gesmolten. De geschiedenis te schrijven van de ge wone, middelmatige mens met al zijn fouten en tekortkomingen, van een wezen dat in het leven drijft op zijn fantasie en het in dit leven slechts tot een matig succes weet te brengen: dit beoogde Henrik Ibsen toen hij het drama schiep hetwelk als „Peer Gynt" vermaardheid verwierf. Peer Gynt is geen held, hij overwint niet en brengt critisch be schouwd misschien niet veel van zijn leven terecht, maar in de weerspiegeling der gedachten van de met een masker van opgewektheid en sprankelende fan tasie getooide zwerver kan de mens zich zelf herkennen, meende Ibsen. De grote Noorse auteur voert zijn pu bliek naar het eenzame bergdorp, waar Peer zijn ongebreidelde fantasie uitleven kan, daarbij zelfs niet weerhouden door de smeekbeden van Ase, zijn oude moe der. De vrouw speelt in het leven van deze held een belangrijke rol: hij schaakt Ingrid, de bruid van zijn buurman en verstoot haar de volgende morgen, hij ontmoet in het rijk der Kobolden de groene vrouw waarmee Ibsen het bestiale in de mens typeren wil. Op de grootste zwerftocht van zijn leven, een tocht die pas met de dood van de zoeker, die Pec-r is, eindigen zal, treft hij Anitra aan, de schone Arabische danseres, die echter eveneens door hem versmaad wordt. Te rugkerende van zijn reizen wacht hem dan Solvejg, het stille, eenvoudige meisje dat hem steeds trouw gebleven is en dat hij niet durfde te benaderen omdat zij zoveel beter was dan hij. Nu hij echter door de knopengieter, de symbolisering van de dood, op zijn mis lukte leven gewezen is en deze hem heeft aangezegd dat Peer's ziel opnieuw gego ten moet worden in de grote smeltkroes, beseft de arme zwerver dat hij de kracht moet vinden om werkelijk een kerel te worden. Daarom durft hij naar Solvejg terug te keren. Zij, die het symbool is van de opofferende liefde, vergeeft hem alles en deze liefde redt de ziel van hem, die eindelijk in haar armen de eeuwige rust vindt. Uitstekende uitvoering Slechts zelden is men in de gelegenheid ADVERTENTIE Het WOLLEN „Fablo"-overhemd voor de winter. - In gedekte kleuren a Kennemerlaan 36, IJmuiden. Tel. 4453 Zeeweg 377. Driehuis een uitvoering van het drama van Peer Gynt met declamatie, zang en orkestbe geleiding te horen. Het is ruim twintig jaar geleden, dat de declamator Ru Mul der en de zangeres Ré Koster dit werk in deze gemeente ten gehore brachten. Thans geschiedde dit in het gebouw Concox-dia, waar Dondei-dagavond een goed gevulde zaal geboeid geluisterd heeft. Een aantal kunstzinnige amateui's uit de Zaanstreek, daartoe uitgenodigd door de contactcom missie der verenigingen, die te Velsen- Noord het gebouw voor hun ontspannings avonden gebruiken, had het werk inge studeerd. Deze commissie stelt zich ten doel avonden te organiseren waarop de leden dezer verenigingen nu eens niet zelf behoeven op te treden, maar waarop men kan komen luisteren naar wat andei-en presteren. Dit prijzenswaardige streven is door deze geslaagde opvoering fraai beloond geworden. Want Cor Breed heeft iedèr- een geboeid doen luisteren naar de treffend gezegde verzen van Ibsens dx-ama. Hoogtepunten waren het verhaal van Ase's sterven en de ontmoeting met de knopengieter. Er heerste een voortref felijk contact tussen declamator en pu bliek. Ook muzikaal kon de opvoex-ing voldoen. Mevrouw Myts-Velthuys zong met expx-essie de sopraansoli, die Solvejg's pex-soonlijkheid doen uitkomen. Edvard Grieg heeft een belangrijk aan deel gehad in het slagen van het drama, toen dit het licht zag in 1875. Op verzoek van de zeer critische Ibsen schreef hij er de fx-agmentax-isch-illustx-erende muziek bij, waarin hij de volle maat van zijn ga ven niet gegeven heeft. De parels ervan zijn dé twee aria's van Solvejg. De Koninklijke Harmonie „Excelsior" uit Wormerveer, geleid door Jac. Stolk, heeft beide suites met een fraaie dyna miek en een goede muzikale spanning ver tolkt. Dit corps, waarvan in het begin de klarinetten wat scherp klonken, heeft de sfeer van grote ernst, die deze avond ken merkte, nog weten te versterken. Het was inderdaad een uitvoering, die culturele waax-de had. A. J. VAN DER WEIJDEN 99 Zes glanzende pinken (koeien dan) zijn gistermorgen in Santpoort van eigenaar veranderd. Vastgebonden aan het hek van de R.K. kerk aan het Frans Netscherplein hebben zij over hun verder lot in dit leven horen beslissen en onbewogen zijn zij stuk- voor stuk de nieuwe baas gevolgd, die ze verder zal weiden en opfokken tot volsla gen koeien. Als kleine pinkjes verleden najaar zijn zij aangekocht door het kerkbestuur van de parochie van O. L. Vi-ouw van Altijd durende Bijstand en toen ondergebracht in de stallen en op de weidegronden van enige pai'ochianen. Nu zijn ze gegroeid tot acceptabele anderhalf jarige vaarzen en heeft „veilingmeester" Frans Witteman ze verkocht aan de meestbiedende van het groepje mannen, dat op het trottoir rond pastoor A. F. J. Goossens stond geschaax-d - volgens oude gewoonte. De groep was klein, maar de toon was goed en toen de laatste vaars, ingezet op f 600.tenslotte De Castx-icumse kunstkring „Elckerlyc" zag zich door het nog niet beschikbaar zijn van de onlangs te Amstei'dam in première draaiende Italiaanse film „Het wonder van Milaan" voor een heel pro bleem geplaatst. Het bestuur vond echter terstond de Amsterdamse toneelspeler en voordrachtkunstenaar Henk Schaer bereid de tweede avond te vullen. Zijn optreden van Donderdagavond in het „Corso"- theater voor een stampvolle zaal heeft de teleurstelling over het uitblijvende won der tussen haakjes, deze film is inder daad een wondermooie' schepping van Vittorio de Sica geheel kunnen weg nemen. Henk Schaer declameerde het middeleeuwse abele spel „Elckerlyc", ofwel „Iedereen", waaraan de kunstkring haar naam ontleent, dat omstreeks 1500 door de Karthuizer monnik Peter van Diest geschreven moet zijn. Het is voor velen een openbaring geworden. Daar Schaer het spel in de oorspronke lijke, prachtige taal ten gehore bracht, moest er een duidelijke uiteenzetting aan zijn optreden vooraf gaan. De inhoud van Elckerlyc komt neer op de verantwoor ding van de mens aan God voor zijn le ven. „Elckerlyc" krijgt van de afgezant Gods in dit geval de Dood de mede deling dat hij zich voor zijn laatste reis gereed moet maken. Hij stelt alle pogin gen in het werk gezelschap voor deze reis te kx-ijgen. Niemand wil hem echter ver gezellen als alleen de Deugd, waaraan Elckerlyc zich in zijn leven nu juist wei nig gelegen heeft laten liggen. Schaer tekende de verschillende sym bolische figuren ten voeten uit en was in staat een uur lang zijn gehoor ten volle te boeien. Voor zijn buitengewone voor dracht beloonde het opgetogen publiek de kunstenaar met een daverend applaus. Van lichter genre was het tweede gedeelte van de avond waarin Schaer onder meer „De Vlaamse Hemelganger" van Jan Vei-he:jen liet horen. Bij ontsteltenis van de eerste voorzit ter, verwelkomde kapelaan P. Heemskex-k de aanwezigen. ZONDAG 26 OCTOBER Bioscopen. Rex, 15 en 20 uur: „De laatste der pix-aten". - Thalia, 15 uur: „Paniek in Fort Worth"; 19 en 21.15 uur: „The African Queen". MAANDAG 27 OCTOBER Bioscopen. Rex, 20 uur: „De laatste der piraten". - Thalia, 20 uur: „Paniek in Fort Worth". DINSDAG 28 OCTOBER Bioscopen. Rex, 20 uur: geen voor stelling. - Thalia: geen voorstelling. WOENSDAG 29 OCTOBER P. I. T. (Prot. Interkerkelijk Thuisfront): filmmiddag voor de jeugd van 14-16 uur Schipper Leen van der Zwan keek wel even vreemd op, toen uit de boks van de trawler omstreeks de 58e breedtegraad een logge, gladde schijf in de last kletste, die bij nadere beschouwing tot de levende have der zeeën bleek te behoren: hij had een „maanvis" gevangen van 84 kilo en drie ons en dat is op die hoogte een hele bijzonderheid. En een heel gewicht. De „Shamrock" (IJm. 129) was op een verse visreis, maar deze bizarre vangst had men tussen de schelvis zeker niet ver wacht. Het beest is mee naar IJmuiden ge nomen. waar het vex-kocht werd aan de vishandelaar B. Dekker, die de donkere knaap opsloeg in zijn pakhuis. Met zijn twee grote vinnen en zijn platte, dikke staax-t is de maanvis of „Mola", zoals het gedierte des Zondags wenst te worden aangeroepen en zoals de mensen in de hal hem trouwens ook wel kennen zij het in veel kleiner formaat een zachtaardig schepsel, dat alleen kleine dieren nuttigt. Door het bekje kan bovendien niet zo heel veel. Als hij niet voortijdig door anderen ge consumeerd wordt, kan de Mola een om vang van twee tox drie meter bex-eiken en dan weegt zo'n beest gauw een 1000 kilo. Overigens blijkt de maanvis (of „sunfish", zoals de Engelsen hem noemen) zich zowel aan de oppex-vlakte op te houden als op grotere diepte en tijdens deze omzwervin gen, die zich niet vaak tot buiten de Mid dellandse Zee en het deel van de Oceaan bezuiden het Kanaal uitstrekken, draagt hij meestal een aantal gasten met zich mee parasieten van allerlei aard, die „Mola" op de bascule. het de maanvis kennelijk niet al te lastig maken en waarvan er verschillende in een eerzame symbiose (samenleving, waarbij beide partijen voordeel hebben) met de huisheer leven. Het plan is, de vangst naar Zwitserland te zenden en de Mola daar in de winkel étalages aan het publiek te laten zien. en van 16-18 uur; 's avonds voor volwas senen 20 uur. Hervormd Jeugdgebouw IJmuiden-Oost. Jeugdkoor „Inter Nos", concert, begelei ding Emmy van Eden. Orgel Jan Booda, 20 uur: Hexwormde Kerk Kanaalstraat. Bioscopen. Rex, 20 uur: „Onvergete lijke melodie". - Thalia, 20 uur: „Paniek in Fort Worth". DONDERDAG 30 OCTOBER Raad van Overleg der Vakcentralen, N. V.V., K.A.B. en C.N.V.: Filmavond met Jan P. Sti-ijbos over Vogelleven op Texel en Rijkdom van weide en plassen, 20 uur Herv. Jeugdgebouw IJmuiden-Oost. Bioscopen. Rex, 20 uur: „Onvergete lijke melodie". - Thalia, 20 uur: „Be rucht" (speciale voorstelling). VRIJDAG 31 OCTOBER Bioscopen: Nieuw programma. ZATERDAG 1 NOVEMBER Toneelver. „Concordia", opvoering „Cir cus Knie", 20 uur: Concordia Velsen- Noord. Mondaccordeonver. „De Monica's", uit voering 20 uur: Kennemer Theater, Be verwijk. Toneelver. „Kunst en Vriendschap", „Jong zijn we maar eenmaal", 20 uur: Patronaatsgebouw. Oecumenische Jeugdsanxenkomst met filmvoorstelling voor alle belangstellen de jongeren uit de gemeente Velsen, 20 uur: Jeugdhuis Enschedélaan, Santpoort. Bioscopen: nieuw programma. Gistei-middag is in de Cederstraat, nabij de hoek van de Meeuwenlaan een nieuwe herenconfectiezaak van de firma „Unie" geopend, die gedreven wordt door de he ren Van Nifterick. Enige tijd geleden opende men naast de meubelafdeling een dames-confectiemagazijn, zodat in dit deel van IJmuiden de middenstand zijn activiteit eveneens gaat ontplooien. Veel bloemen en belangstelling begeleidden de feestelijke opening. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat de beslissing op de ver zoeken van: R. Balm te Santpoort, om vergunning tot het uitbreiden van een brood- en koek- bakkerij in het perceel Bloemendaalse- straatweg 106 en van de Cementfabriek IJmuiden N.V. „Cemij" te IJmuiden, om vex-gurming tot liet uitbreiden van de ce mentfabriek op het fabrieksterrein van de Cemij te IJmuiden, door hen is verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevordex-d, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. voor f 815.van de hand ging, kon de ko per het niet laten om meneer-pastoor in te fluisteren: „Ziet u nou wel, ik heb altijd gezegd: houd u aan de rood-bonten, want die zijn het meeste waard". „Mooie dieren", vond meneer pastoor, sprekend over de hele koppel, „gekeurd door de veearts en vrij van t.b.c.". Waarom deze verkoop plaats had? Wel, dat is sedert de oprichting van de parochie in 1931 een traditie geworden. Ieder jaar wordt een aantal „kerkpin ken" op deze wijze verkocht en de winst komt ten bate van de Kerk. De prijzen van gisteren mochten er zijn. De „minst mooie" vaai-s bx-acht f 475.op en de ovex-ige prijzen liepen via f 528, f 590,—, f 616,— en f 647,— xxaar de f 815.-. De pinken hebben na het gemax-chandeer nog wat, aan het hek gebonden, kunnen bekomen van deze em'otie in hun jonge leven, want pastoor Goossens heeft kopers eh kijkei's even in de pax-ochiezaal genood om uit te blazen. Akkrumdijk, pass. 22 Kp. Bon Aldabi, pass. 22 Lissabon. Alpherat, 22 te Recife. Amsteldiep, pass. 22 Azoren. Argos, 22 te Gibraltar. Alchiba, 23 v. Victoria te üheus. Alphacca, 23 te Santos. Arkeldijk, 23 v. Brownsville te Houston. Aagtedijk, 22 v. Boston te Philadelphia. Arendsdijk, 22 dwars v. d. Bermuda. Arnedljk, 21 v. Rotterdam te New York. Amor, 23 v. Famagusta te ISkenderun verw. Aludra, pass. 22 Gibraltar. Aalsdijk, 22 630 m. W. Lands End. Algenib, 320 m. ZW. St. Vincent. Alphard, 22 65 m. O.ZO. St. Paulsrock. Ampenan, 22 160 m. N. Grote Bahamas. Amstelvaart, 21 v. Port Amelia n. Mozambique Agamemnon, 22 v. Ciudad Trujillo n. Puerto Plata. Aletta, 22 bij ingang Str. Malakka. Almdijk, 22 210 m. ZO. Savanna. Altair, 22 410 m. N.NW. St. Vincent. Ariadne, 22 v. Santiago de Cuba n. Jacmel. Arundo, 22 pass. d€ St. Laurens. Averdijk, 22 240 m. Z. Bermuda. Boissevain, pass. 22 Tristan da Cunha. Boschforatein, 23 te Port Soedan. Blommersdijk, 22 v. New York n. Rotterdam. Blitar, 22 te Cochin. Bantam, 22 480 m. W. Flores. Batoela. 23 te Leok. Blijdendijk. 22 650 m. NO. Flores. Bonaire, pass. 22 ten O. Trinidad. Breda, 22 650 m. NO. Barbados. Buna,baai, 22 t.h.v. Kp. Selatan. Barendrecht, 22 410 m. NO. Fayal. Bontekoe, 22 v. Makassar n. Soerabaja. Corilla, 22 v. Singapore naar Bombay. Caltex Pernis, pass. 22 Algiers. Caltex The Hague, 22 50 m. N.NW. Burlings. Caltex Utrecht, 22 50 m. W. Kp. de Gala. Congostroom, 21 v. Lagos n. Takoradi. Cleodora, 22 100 m. O. Ras al Hadd. Callisto, 22 430 m. W.t.N. Scilly's. Cistula, 22 100 m. ZO. Christmas eil. Clavelia, 22 70 m. ZW. Matapan. Duivendrecht, 22 v. Liverpool te Dakar. Delft, 22 v. Tocopilla n. An'tofagasta. Diemerdijk, 22 290 m. N.t.O. Flores. Douro, 22 v. Oporto n. Gibraltar. Ena, 23 v. Miri te Balipapan. Elmina, 24 v. Monrovia te Abidjan verw. Erinna, pass. 22 ten O. Okinawa. Esso Den Haag, 22 600 m. NO. Mona eil. Es so Rotterdam, pass. 22 eil Wight. Etrema, 22 210 m. Z.ZW. Sombrero. Felipes, 22 150 m. Z. Bangkok. Graveiand, 22 v. Porto Alegre n. Rio Grande do Sul. Groote Beer, 22 van Le Havre. Gooiland, 22 t.h.v. Madeira. Gordias, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Gouwe, 23 v. Zaandam te Amsterdam. Gaasterland, 24 Das Palmas verw. Ganymedes.-22 310 m. W. Finisterre. Groote Kerk, 22 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Garoet, pass. 22 Kp. Palos. Hector, 22 v. Algiers n. Lissabon. Heelsum, pass. 22 Bahamas n. Brownsville. Hathor, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Hermes, 23 v. New York te Port au Prince. Hersilia, 23 v. Curasao te Aruba. Hercules, 22 v. Izmir n. Kalamata. Hoogkerk, 22 v. Rotterdam te Bombay. Heouba, 22 te La Salinas. Heemskerk, 22 220 m. Z. ten W. Cocos eil. Haarlem, 23 v. Santiago de Cuba te Kingston. Haulerwijk, pass. 22 Kp. St. Vincent. Hydra, 22 680 m. ZW. Lands End. Ittersum, pass. 23 Ouessant. Joh. van Oldenbarnevelt, pass. 22 Kp. Bou- garoni. Japara (KPM), 23 v. Tj. Priok te Palembang. Kota Baroe, 22 v. Belawan n. Tj. Priok. Kota Gede, 22 rede Tj. Pandan. Karsik, 22 v. Men a do n. Soerabaja. Kalianda, pass. 22 ZO. punit Sumatra. Kalimantan, ZO Bangkok. Karaton, 22 v. Soerabaja n. Balikpapan. Laertes, 23 te Colombo. Lekkerkerk, 22 v. Bushire n. Bahrein. Lemsterkerk, 23 v. Damman te Karachi. Leuvekerk. 22 van Suez naar Aden. Lekhaven 22 v. Montreal te Rotterdam. Lindekerk, 23 v. Hamburg te Rotterdam. Linge, 22 v. Stocka te Hernosand. Loppersum, 22 v. Reggdo naar MeliTla. Larenberg, 22 dwars Lissabon. Leopoldskerk, 22 t.h.v. Algiers n. Hamburg. Liseta, pass. 22 Str. Soenda. Limburg, 22 340 m. W. Minicoy. Lombok, pass. 22 eil Margarita. Laagkerk, 22 v. Bremen n. Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, 22 op rede Koewait. Matarnm, 22 v. Khorramshar n. Bahrein. Mentor, 2" van Lissabon n. Oran. Murena. 22 van Miri n. Singapore. Maasdam, 22 710 m. W. Scilly's. Manoeran, nacht 22-23 v. Port Said. Mapia, nacht 22-23 te Port Said. Maas. 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Macuba, 23 dwars Colombo. Malea, 22 v. Thameshaven n. Salt End. Mariekerk, 22 200 m. Z. Cp. Palmas. Marken, 22 230 m. O. Ceylon. Marpessa, 22 in Banda Zee. Martha Vinke, 22 710 m. N. St. Helena. Molenkei-k, 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Merwede, 22 640 m. NO. Flores. Nieuw Amsterdam, 23 v. La Guaira te Curasao Nestor, 22 190 m. N.t.O. Paramaribo. Nigerstroom, 23 te Antwerpen. Nieuw Holland, 22 170 m. N. Brisbane. Ootmarsum, 23 te Antwerpen. Oranjestad, 22 140 m. NO. Cartagena. Ondina, 22 90 m. ZO. Str. Messina. Overijsel, 23 v. Semarang te Soerabaja. Oranjefontein, 22 320 m. ZW. Kp. St. Vincent. Phrontis, 23 v. Soerabaja te Balikpapan. Prins Alexander, pass. 22 Lizard Head. Prins Willem IV, 22 op Michigan Meer. Parkhaven, pass. 22 St. Paulsrock. Prins Willem van Oranje, 22 v. Rotterdam n. Chicago. Prins Willem V, pass. 22 ten Z. Cp. Clear. Prins Frederik Willem, pass. 22 Mackinacstraat. Papendi-echt, 22 .90 m. O. Malta. Prins Willem II, 22 400 m. O. Belle Isle. Polydorus, 19 te Belawan. Polyphemus, 22 van Singapore. Radja, 22 van Damman naar Koewait. Raki, 22 v. Port Said n. Halifax. Rijndam, 22 510 m. W. Scilly's n. Southampton Rijnland, 23 Rio de Janeiro verwacht. Rempang, 23 v. Penang te Port Swettenham. Riouw, pass. 22 ten O. eil. Billiton. Rijnkerk, 22 v. Aden naar Suez. Rotula, 22 1380 m. NO. Barbados. Rodas, 22 v. Guadeloupe te St. Kitts. Sarangan, 22 v. Lorenzo Marques n. Beira. Singkep, pass. 22 Ouessant. Schie, 23 v. Algiers te Malta. Salatiga, pass. 22 Midway n. Manilla. SChiedijk. 22 te New York. Stad Arnhem, 22 v. IJmuiden te Kirkenaes en verm. 23 n. Rotterdam Straat Banka, 22 te San Francisco. Saparoea, 22 v. Port Said. Sabang, 23 v. Beraoe te Soerabaja verw. Soestdijk, 22 v. Soerabaja op rede Semarang. Stanvac Talang akar, 23 v. Port Swerttenham te Penang verw. Straat Makassar, 22 v. Tj. Priok n. Singapore. Salland, 22 350 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Saidja, 22 te Pladju. Stanvac Djirak, 23 te Tj. Uban. Saroena, 22 dwars Str. Balabak. Scherpendrecht, 22 190 m. z.t.o. Bahia. Stad Leiden. 22 340 m. ZW. San Miguel. Stad Vlaardingen, 22 750 m. W. Valentia. Star.vac Benakat, 22 240 m. N. Cp. Varella. Stanvac Pendopo, 22 dwars Noordkust Java. Sumatra, pass. 22 Diamant punt n. Colombo. Tegelberg, 22 v. Osaka n. Hongkong. Tabian, 23 te Aden. Themisto, 23 v. Antw. n. Golf v. Mexico. Bestendig. De Woensdagmarkt leek zich gisteren te willen voortzetten: tong deed weer 4.50 tot 4,30 en de grove slips kostte 1.30 per kilo. Daar de schol schaars was, betaalde de handel graag voor het kleine voorraadje 25,tot 30,wat de tweetjes betrof en voor de drieën is tus sen de 15,en de 20,betaald. Van de overige verse vissoorten was er te weinig om steekhoudende noteringen vast te stellen. Geen gebrek. Over de voorraad verse haring had de handel gisteren geen klagen: acht loggers zorgden samen voor een kleine drieduizend kisten van de Engelse wal (vangsten van 200 tot 500 kisten per schip) maar helaas hadden ook nu weer diverse partijen zo van de thuiss^oom geleden, dat er nogal wat naar de vismeelfabriek moest verdwijnen. De mooie soorten echter brach ten het tot 13,a 15,per 50 kilo. Shamrock raakte fle roos. De Medan moest gisteren voor zijn 700 kisten haring tevreden zijn met 8850, waarvoor het schip acht dagen uit was geweest. De Sham rock voer fortuinlijker op de verse vis en maakte 10.500,en de kotter HD 79 werd een goudvink met zijn 8680,Van de haringloggers wex-d de KW 41 met 8900 onbedreigd de eerste. Steken. De depressie-activiteit over de Noordzee, die gistex-en in het land nog niet erg te merken was, heeft de vissersvloot al de hele Donderdag dwars gezeten: men moest gaan steken en van vissen kwam dus niets. De Elie, die Donderdagmox-gen vroeg aan de markt werd verwacht, haalde haar losbeurt niet meer en moest dus tot van morgen blijven wachten. De eerste gegadigden. Van de trawler- vloot waren gisteren nog op zee de Eveline en de Zeelandia (14 October), Tubantia en Claesje (15 Oct.), Dii-kje (17 Oct.), Van Hattum, Vios en Herman (18 Oct.). Gelria Zaterdag. Voor de Zaterdag- markt staat voox-lopig de Gelria geboekt, die met rond duizend kisten verse vis aan de thuisstoom is begonnen. De specificatie van de vangst ontbreekt echter nog. In- en uitvaart. Donderdag kwamen binnen de IJm. 261, 32; KW 2, 31, 67, 168, 50, 60; HD 47; Sch 245; YE 93; UK 126, 60, 28, 59, 79, 234, 9, 244; E 363 en de EH 20. Naar zee vertrokken weer de: IJm. 241, 249, 215, 202, 226, 318, 262, 60, 16, 54, 60; HD 47; VD 10; Sch. 7; CG 1; EH 20; YE 93; VI. 196; Urk 234, 9, 36, 126, 172, 85, 93, 264, 79, 244, 75, 94, 46, 8, 4, 80. 18, 114, 61, 59, 6, 60, 28, 43, 161, 9, 90, 194, 99, 85, 46, 70, 241, 86; Katwijk 189, 128, 31 60, 110 en de KW 45. Poolse aanvoer. Van de Poolse vloot kwam binnen de SWI 103 met 95Ö kantjes. Thuisvarende waren nog de Jowisz en de Saturn, welke beide Donderdagavond voor lossing te IJmuiden werden verwacht. Haringaanvoeren. Van de haringvisserij kwamen binnen de Katwijk 3 met 726 kantjes haring, de KW 45 met 75 k., de KW 2 met 479 k„ de KW 67 met 480 k., de KW 168 met 400 k„ de KW 50 met 550 k„ de KW 127 met 803 k„ de KW 163 met 607 k. en de KW 151 zonder vangstopgave. Prijzen en aanvoer. Heilbot ƒ2.30; gr. tong ƒ4.153.25; grm. tong ƒ2.882.13; kim. tong 2.802.03; kl. tong I ƒ1.36 1.31; kl. tong II 1.10—0.96; tarbot I 2.55 2.05, alles per 1 kg. Tongschar 74,kl. schol II ƒ5112; schart 328; v. haring ƒ1311; maki-eel 2016; gx\ schelvis 5649; grm. schelvis 4943; kim. schel vis ƒ4945; kl. schelvis I ƒ5443; kl. schelvis II 4015; wijting 248; gr. gul ƒ32—30.50; mid. gul ƒ27—24.50; kl. gul 23.5018: poontjes 18, alles per 50 kg. Aanvoer: 117 kisten tong en tarbot, 2 heil bot, 8 tongschar en schax-tong, 200 schol, 85 schar, 3760 haring, 290 makreel, 245 schelvis, 175 wijting, 170 gul, 6 poon, 12 di versen. In totaal 5070 kisten. Titus, 22 v. Genua naar Oran. Trompenberg, 19 v. Rotterdam te Houston. Talisse, 22 nog op rede Semarang. Tjibantjet, 22 in Str. Bahala. Tjisadane, 22 v- Hongkong te Shimzu. Tibia, pass. 22 Str. Balabak. Tjikampek, 22 te Semarang. Tjiluwah, 23 v. Singapore te Tj. Priok. Tjiipanas, 22 170 m. Z.t.W. Digo Garcia. Tjitlalengka, 22 460 m. ZO. ten O. Kp. Frio. Tomini, 22 280 m. ZW. Flores. Veendam, 22 110 m. ZW. Sable eil. Van Riebeeck, 22 v. Tj. Prick n. Singapore. Van Riemsdijk, 22 v. Tj. Priok n. Semarang. Waal, 23 v. Amsterdam te Hamburg. Waterman, 22 930 m. W. Galapagos. Willem Ruys, 22 te Singapore. Wainapoe, 22 te Djangkar. Waiwerang, 22 v. Bali naar Singapore. Winsum, 23 v. W.Afrika te Rotterdam. Weltevreden, pass. 22 Brothers. Wonosari, 22 60 m. ZO. Kreta. IJsel, 22 dwars Bengazi. Zaan, 23 v. Rundvik te Kopmanholmen. Zonnewijk, 22 275 m. O.NO. Flores. KLEINE VAART Algarve, 22 van Grangemouth n. Amsterdam. Att, 23 v. Swansea naar Rotterdam. Bernlsse, 23 v. Se tubal te Casablanca verw. Bill, 22 v. Antw. n. Cardiff. Betty, 22 v. Patendmie n. Antwerpen. Birmingham, 22 v. d. Tyne n. Amsterdam. Carpo, 22 v. Amsterdam 'te Dublin. Coolbaven, pass. 22 Havre. Daje Bohmer, 22 v. Agadlr te Safi. Dollard, 22 v. Al'borg te Sanders. Davlena Goekoop, 22 v. Kopmansholmen naar Sharpness. Deo Duce, 22 v. Rotterdam te Rouaan. Echo, 24 v. Belfast te Rotterdam verw. Elisabeth, 22 v. R'dam te Aalborg. Flducia, 23 v. Shoreham te Grangemouth. Ferocia, vertr. 24 v. Kingslynn n. Goole. Elisa, 22 v. Marseille te Casablanca. Glashaven, 22 v. Antw. te Malmö. Hartel, 22 v. Antw. n. Hamburg. Hagno, 22 v. Dublin te Drogheda. Hast IV, 22 v. Huil n. Parijs. Haskerland. 22 v. Kingslynn n. Rotterdam. Jacaranda, 20 te Houston. Joost, 22 van Zaandam n. Brunsbüttel. Julia, pass. 23 Brunsbüttel. Jokurma, 22 v. Vlsby n. Kotka. Koningin Juliana, 22 v. Umea n. Munksund. Kortenaer, 22 v. Veitslluoto n. Rotterdam. Leuvehaven, 23 v. Kopenhagen te Randers. Larix, 22 te Zaandam. Mulan, 22 v. Hamburg te Rostock. May Mere, 23 v. Vlissingen n. Italië. May Star, 22 v. Casablanca te Glasgow. Marceila, 22 v. Loriëmt n. Port Jerome. Megrez, 21 v. Casablanca te Rouaan. Menkar, 22 v. Safi n. Casablanca. Nassauhaven, verm. 24 v. R'dam n. Malmö. Nieuwehaven, pass. 22 Wight. Norma, Goole, 22 bij Harwich schuilend. Njord, 22 v. Boston te Grimsby. Nottingham, 23 v. Dover n. Amsterdam. Ponto, 22 te Hernosand. Ponza, 22 te Wal kom. R. P. S., 23 v. Belfast n. Swansea. Rose Marie, 22 v. Gothenburg te Falkenberg. Saba, 22 v. Kopenhagen n. Slite. Sambre, 22 v. Hamburg n. Rotterdam. Sirius, 22 v. Duinkerken te Londen. Soernba. 22 v. Turku n. Valdemarsvik. Spes, 22 v. Hamburg n. Rotterdam. Swallow, 22 v. Livorno te Nice. Ton, 22 v. Lissabon n. Leixoes. Unl, 20 te Mobile. Urmajo, 22 v. Southampton n. Duinkerken. Van Brakel, 22 v. Gothenburg te Hogenaes. Van Gelder, 21 v. Wismar n. Gdynia. Vrede, 22 v. Amsterdam te Nykoping. Zwerver, 23 v. Brussel te Middlesboro. SLEEPVAART Ebro, met baggermolen en bak pass. 22 ten W. St. Paulsrock. Humber, met stoomschip 22 v. Gibraltar naar Engeland. Loire, 22 290 m. O.ZO. Sabang. Oceanus, 22 v. La Rochelle n. Milfordhaven. Thames, met stoomschip 22 v. Gibraltar naar Engeland.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10