Hoogoven-transporteen zenuwknoop met vertakkingen over de hele wereld Agenda voor Velsen TAXI NODIG? EEN BEDRIJF IN EEN BEDRIJF Zeventig kilometer rails in eigen beheer Santpoort ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 8 AUTORIJi.ES? REIJM'S AUTORIJSCHOOL Van liggeld en staangeld „Vogelvreugd" houdt ledenvergadering SVIJ naar Haarlem Waterloo ontvangt Spaarndam BEL 5000 Geliefde onderwijzeres nam na haast 25 jaar afscheid „Kindervreugd" eert mevrouw Wormsbecher- Duim „De gebroeders Kalkoen" in dienst der liefdadigheid Castricum Beverwijk EEN REUSACHTIGE SLOKOP van tal van grondstoffen ligt in IJmuiden langs het Noordzeekanaal: het Hoogovenbedrijf en al de fabrieken die daarmee zijn verbonden. Per dag verdwijnen er honderden tonnen ijzererts kolen, kalksteen en kluitkalk in de brede maag van het bedrijf, om nog maar niet te spreken van alle andere „toeslagen", die nodig zijn voor de producten, die de Hoogovens, de Staalfabrieken en de MEKOG afleveren. Die Grondstoffen en „toeslagen" komen uit alle delen van de wereld naar dat relatief zo kleine hoekje tussen het kanaal en de kust. Naar evenzovele windstreken ook moeten de producten wor den afgevoerd, die het KNHS-complex levert. Al die aan- en afvoer- wegen, of zij nu over rails, over rivieren of over zeeën lopen hebben in Velsen-Noord één ingewikkeld knooppunt: de afdeling „Transport wezen" van de KNHS. Als een spin in haar web staat die afde ling „Transportwezen" aan het eind van alle aanvoerwegen, aan het begin van alle afvoerwegen klaar voor ieder, die er ge bruik van maakt. En of zo'n omvangrijk aan- en afvoersysteem nog niet genoeg hoofdbrekens oplevert, komt er nog één belangrijke taak bij: het vervoer in het web zelf, de transporten op het terrein van de K.N.H.S. Mogen we u even voorrekenen wat zo'n veelvraat als het Hoogovenbedrijf per jaar éan kan? In het onlangs verschenen jaar verslag stond te lezen, dat de jaarlijkse ruwijzerproductie van Hoogovens rond 600.000 ton is geweest. Daarvoor is de dub bele hoeveelheid ijzererts nodig. Een hoe veelheid van 1,2 millioen ton dus. Daar komen dan de kolen bij voor een verbruik van liefst 600.000 ton per jaar. Noemen we nu bovendien nog de jaarlijkse consumptie van 240.000 ton kalksteen, dan is met deze drie getallen wel voldoende duidelijk be wezen, dat men zich op „Transportwezen" niet kan veroorloven met de armen over elkaar te zitten. Al doen de machtige armen van de hijskranen al het zware werk. Maar dat terzijde. Programma's „Transportwezen" werkt zoveel als maar enigszins doenlijk is met programma's voor de komende 24 uur. De kraanmachinisten en de mannen op le locomotieven krijgen bij de aanvang van de dienst hun deel van zo'n programma mee, zodat zij weten wat er te doen staat. Op het kantoor van de dienst houdt men een „doorslagje". Komt er een onverwachte opdracht tussendoor, bijvoorbeeld van een dienst, die onmogelijk van te voren kan opgeven, wanneer er transport nodig is, dan kan aan de hand van het programma gemakkelijk worden nagegaan wie het karwei het beste uit kan voeren en waar de betrokken machine zich bevindt. Een mobilofooninstallatie zorgt voor het contact tussen kantoor en machine en voorkomt onnodig heen en weer rijden. De samenstelling van zo'n programma is niet eenvoudig. De gegevens, die er voor nodig zijn, moeten van alle kanten binnen komen. Van de eigen commerciële afdeling en de leveranciers in binnen- en buitenland komen de berichten over de te verwachten aanvoer. Uit het bedrijf kunnen elk ogen blik telefoontjes binnen komen met de mel ding dat ergens nieuwe grondstoffen nodig zijn, of dat producten ter verzending ge reed liggen. Het zal de lezer duidelijk wor den, dat het kantoor van „Transport wezen", dat ergens op de uitgestrekte Hoogoventerreinen verloren ligt tussen rails, havens en reusachtige kranen, een bijenkorf gelijk is. Aan- en afvoer Op drie manieren kunnen wij stipten het al even aan de grondstoffen voor de productie naar de K.N.H.S. worden aange voerd. Voor de zeeschepen, die erts uit Zweden of kolen uit Amerika komen aan dragen, staat het bedrijf klaar om te ont vangen in de eigen zeehaven, die geschikt is voor schepen tot 10.000 ton, zonder dat de sluizen gepasseerd hoeven te worden, hetgeen uiteraard een enorme tijdsbespa ring betekent. Voor de kleinere schepen is er de Rijks binnenhaven met de Staalhaven en de Cementhaven, waar schepen kunnen los sen, die via de waterwegen van Europa arriveren. Tenslotte is er dan nog het snoorwegvervoer, dat door „Transport wezen" wordt binnengeloodst op het eigen zeventig kilometer lange railsnet van de K.N.H.S. Die onafgebroken stroom van binnen komende grondstoffen moet zo doeltreffend mogelijk worden verwerkt. Schepen, die te lang blijven liggen, kosten liggeld, voor wagons, die niet op tijd geleegd zijn, moet staangeld worden betaald. Welnu, wat van de aanvoer onmiddellijk door kan naar het verbruikende bedrijf, gaat ook onmiddel lijk door. Maar dat betreft slechts een klein percentage van de totale aanvoer. ADVERTENTIE A. N. W. B. K. N. A. C. met nieuwe wagen UW ADRES Hagelingerweg 134 - Santpoort - Telef. 8930 GEDIPL. INSTRUCTEUR Het grootste deel van de grondstoffen wordt opgeslagen. Drie kranen lossen uit de zeeschepen in wagons. Iets verder op het terrein worden deze wagons leeggestort op het „opslagterrein", waar de enorme „op slagkraan" als een waakhond blijft liggen boven de brede bergen erts en kolen, tot er uit het bedrijf een seintje komt, dat er hier of daar weer iets nodig is. Zo gaat het ook met het lossen langs de kaden van de binnenhavens, terwijl de opslag van de aanvoer per trein daarbij vergeleken maar een peuleschil is. Blinkend netwerk Een blinkend netwerk van 70 kilometer spoorrails staat „Transportwezen" ten dienste bij het vervoer binnen het eigen complex. Onafgebroken rijden treinen af en aan tussen de opslagplaatsen en de fabrieken; kolen en erts aansjouwend naar de Hoogovens, kalksteen en kluitkalk bren gend naar de MEKOG en Staalfabrieken. Deze treinen berijden hun vaste baan. Zij voeren een doorlopende opdracht uit. Daar tussendoor echter krioelen de 16 andere locomotieven, die ter beschikking staan voor de uitvoering van bijkomende op drachten. Opdrachten meestal, die geen uitstel kunnen velen. Stagnatie in het be drijf zou er het onmiddellijk gevolg van kunnen zijn. Ook voor de afvoer van de K.N.H.S.-pro- ducten moet „Transportwezen" steeds pa raat zijn. Deels gaat die afvoer via de zee haven, veel echter ook via de Binnenhaven, vanwaar kleine binnenschepen de goederen wegbrengen naar de in Amsterdam of Rot terdam wachtende zeekastelen. Zo zijn de ruim 500 medewerkers van Transportwezendag en nacht in de weer om hun onmisbare bijdrage te leveren in het machtige samenspel van al die afde lingen, die tezamen het bedrijf vormen dat in deze tijden voor Nederland zo buiten gewoon belangrijk is: de Koninklijke Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden. Een fraaie opname van de zeehaven, waar over de K.N.H.S. beschikt. Op de voor grond liggen enige schepen op een losbeurt te wachten. Hoog boven de erts- en kolen- opslagen vormen de machtige armen van de kranen een imposant silhouet. De volièrevereniging „Vogelvreugd", afdeling Beverwijk en omstreken houdt op Dinsdag 28 October een ledenvergade ring. De heer Vos uit Haarlem zal een le zing houden over tropische vogels. De vergadering begint om 8 uur en wordt gehouden in hotel Parkzicht, Zee weg te Eeverwljk. „Jump" aan bod Woensdagavond speelde de „Jump" in hotel „Kennemerhof" verder aan haar com petitie, waarin de dames GrootVisser en de heren KuysPorck in afdeling A de mooie scores maakten van liefst 59.52 en 58.93 daarbij alle kanspaarden behoorlijk ver achter zich latende. Ook in de B-afdeling kwamen er dames op de eerste plaats terecht: het duo Rolloos Brouwer. De heren v. d. Burg en Kramer werdn tweede met respectievelijk 60 en 57.60 De uitslagen waren: Afdeling A: 1. dames Groot—Visser 50 p.; 2. KuysPorck 49'A p.; 3. BornMainz 45 p.; 4. De JongJonker 41 p.; 5. WeyGroot 3914 p.; 6. v. d. Berg—Amsing 38 p.; 7. Mid delkoopLaman 3714 p.; 8. dames Kramer Schoen 3514 p. Afdeling B: 1. dames Rolloos—Brouwer 24 p.; 2. Kramerv. d. Burg 23 p.; 3. Boerv. Loo 20 p.: 4. v. d. Vis—v. d. Steen 20 p.; 5. Smitde Haas 1914 p.; 6. dames Elzerman de Haas 1314 p. Nog even later. De trawler Gelria, die aanvankelijk "het oog had laten val len op de Zaterdagmarkt, is vanmorgen niet verschenen en zal de verkoop moeten uitstellen tot Maandag met het oog op het slechte weer tijdens de thuisstoom. Als andere gegadigden voor de eerste markt van de_ nieuwe week kunnen genoemd worden de Eveline (14 October) en de Tubantia (15 October). De industriehaven van K.N.H.S. Duidelijk vele schepen, tot coasters toe, te ontvangen is te zien dat hier voldoende ruimte is om en een losplaats aan de kade te verzekeren. Zaterdag 25 October Rex, 20 uur: „De laatste der piraten". Thalia, 19 en 21,15 uur: „The African Queen". Gebouw Cbr. Belangen: Bazar „Wilhel- mina". Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, 20 uur: Cabaretavond Arbeiders Kunst kring. Zondag 26 October Rex, 15 en 20 uur: „De laatste der pira ten". Thalia, 15 uur: „Paniek in Fort Worth". 19 en 21,15 uur: „The African Queen". Maandag 27 October Raadhuis: Geen spreekuur burgemeester. Rex, 20 uur: Zelfde programma. Thalia, 20 uur: „Paniek in Fort Worth". voor de eerste competitiekruimels SVIJ 1 trekt naar Haarlem, om daar .Spaarnestad" partij te geven. Dit kan de eerste winstpunten opleveren voor de SVIJ-ers, omdat ook Spaarnestad dit jaar tot de zwakke zusjes behoort. De opstelling is: T. den Dikken J. Verdikt, H. v. Baar J. de Bie, P. Clots, K. Kistemaker J. Buis, G. Visser, C. Brouwer, Joh. de Vries, Jac. de Bie De rest van het programma luidt: SVIJ 2 Dios 2 12 uur; SVIJ 3Heemstede 3 2 uur; SVIJ 5—DSB 5 12 uur; Vliegende Vogels Jun. A—SVIJ Jun. A. en kan op een zware Zondag rekenen Het eerste elftal van Waterloo krijgt mor gen Spaarndam als tegenstander op bezoek. Spaarndam, dat het seizoen met twee neder lagen begon, maar zich in de laatste wed strijd prachtig herstelde, zodat Waterloo waarschijnlijk op flinke tegenstand kan rekenen. Het volledige programma ziet er als volgt uit: Waterloo 1Spaarndam 1, 9.45 uur; DEM 4 —Waterloo 2, 12 uur; TZB 2Waterloo 3, 12 uur; IEV 4Waterloo 4, 12 uur; Z.v.meeuwen jun.Waterloo jun., 12 uur. Waterloo 1 komt in het veld met: W. Kok W. Bras, J. v. d. Steen J. v. Sikkelerus, J. Schaap, N. N. A. Broek, J. Zwanenburg, G. Post, P. Dekker, A. Holman De opstelling van ADO '20 voor Zondag Geerlofs; De Graaf, Dirks; Burger, Vre- negoor, Nijman Sr.; T. Dam, Jac. Dam, Groot, De Wit, Voormeer. ADVERTENTIE Wegens haar vertrek van de school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat heeft mej. A. Mulder, die gedurende bijna een kwart eeuw aan deze school was verbonden, Vrijdagavond in het gymnastieklokaal van de haar ver trouwde school een afscheidsreceptie ge houden, waar uit het bezoek van talrijke ouders en oud-leerlingen wel -bleekhoe geliefd deze onderwijzeres zich in de loop der jaren heeft gemaakt. Tijdens deze receptie, die geheel was ingesteld op het persoonlijk contact van de scheidende en haar vele bekenden, is maar weinig in het openbaar gesproken. Namens het schoolbestuur toonde ds. H. P. Huisman, voorzitter, zich verheugd over het grote getal belangstellenden. Hij dankte in een korte, maar veelzeggende toespraak de scheidene onderwijzeres voor al wat zij m de afgelopen periode voor de school heeft gedaan en wenste haar in haar nieuwe werkkring, de Emma- school te IJmuiden-Oost, waarheen zij per 1 November vertrekt, dezelfde kracht, liefde en toewijding. De predikant bood mej. Mulder namens het schoolbestuur een fraaie, in lederen band gevatte zak bijbel in de nieuwe vertaling aan, waar in een opdracht stond ontleend aan Filip- penzen 4 13. Mej. Mulder dankte voorts alle ouders en oud-leeriingen voor de grote hartelijk heid, waarmee zij altijd omringd is ge worden en het bijzondere vertrouwen, dat zij al deze jaren heeft mogen ondervinden. Tijdens de bijeenkomst was er gelegen heid kennis te maken met de opvolgster mej. C. E. van den Berg, van Baarn. De speeltuinvereniging1,,,Kindervreugd", die Vrijdagavond in het clubgebouw aan de Doodweg haar jaarvergadering hield, heeft op voorstel van het bestuur met algemene instemming tot ere-licl benoemd mevr. A. F. Wormsbecher Duim, die van de oprichting af lid, bestuurslid en een harde werkster voor de vereniging was, doch wegens ge zondheidsredenen zich uit „Kinder vreugd" moest terugtrekken. In zijn openingswoord gaf voorzitter P. Hanse te kennen, dat er in het afgelopen jaar veel werk is gedaan voor de tuin en het clubgebouw, maar hij was minder te spreken over het gedrag van de kinderen, die zich vaak, zowel op als buiten de tuin, ernstig misdragen. Nadat mevrouw Wormsbecher van huis was gehaald, overhandigde de heer Hanse haar een prachtig gecalligrafeerde oor konde in lijst als bewijs van haar erelid maatschap. In het jaarverslag van de heer M. J. v. d. Heuvel viel een geluid van dankbaar heid waar te nemen. Veel moeite en tijd was besteed aan de in_ en uitwendige ver betering van het clubhuis en de speelwerk- tuigen, waarbij de heren P. Hanse en R. v. d. Kooi zich zeer verdienstelijk hebben ge maakt. De kas kon, ondanks de grote uitgaven voor verbeteringen, met een batig saldo worden afgesloten. „Kindervreugd" telt thans 110 leden en 19 donateurs. Mevrouw Wormsbecher gaf uiting aan haar grote verrassing. Zij hoopte, dat de speeltuin onder het huidige en volgende bestuur, een tijd van grote bloei zou be leven. Bij de bestuursverkiezing zag de heer A. A. Pirovano, penningmeester, die herkies baar was, zich niet herkozen, wat voor de vereniging ongetwijfeld een verlies be tekent. Gekozen werden de dames De GraafPloeger en AndreaDe Boer en de heer Chr. Koops, die tevens de vacatures van de aftredende bestuursleden, mevrouw J. A. Stapper en de heer H. Velde aan vulden. Wanneer ons dit niet nadrukkelijk ver zekerd was, zouden wij nooit hebben ver moed, dat de meeste leden van het en semble, dat Vrijdagavond in het Hervormd Jeugdhuis te Santpoort een opvoering van „De gebroeders Kalkoen" van Gerard Nie- len verzorgde, nog nimmer de planken be treden hadden. De Nederlands Hervormde Gemeente ziet zich hier evenwel genood zaakt voor het intérieur van de kerk enige voorzieningen te treffen en doordat er te vens een bouwfonds gevormd moet wor den voor een geheel nieuwe kerk, wil men trachten de benodigde financiën door mid del van een bazar voor een gedeelte te ver zamelen. Maar ook een bazar kost geld, zo dat een aantal leden van deze gemeente besloten hebben door een tweetal toneel voorstellingen te beproeven de eerste basis Voor de beraamde plannen aan te brengen. Deze pogingen zijn niet geheel van het beoogde succes ontbloot gebleven, want de eerste opvoering was Vrijdagavond geheel uitverkocht en het laat zich aanzien, dat dit ook hedenavond het geval zal zijn. Het zijn evenwel niet alleen de financiële re sultaten, die het ensemble alle reden tot tevredenheid mogen verschaffen, maar ook de manier waarop de spelers er in slaag den dit blijpsel voor het voetlicht te bren gen, mag voor hen een aanleiding zijn om met voldoening op hun poging terug te zien. De spelers legden een onmiskenbaar be grip aan de dag voor de eisen, die aan een toneelopvoering gesteld mogen worden; de rolkennis was voorbeeldig en wanneer zij nog in routine te kort schoten, dan werd dit door een aanstekelijk enthousiasme ge compenseerd. Ook de individuële presta ties waren meestal zeer behoorlijk. De broeders Hendrik en Jacob Kalkoen wer den in een geslaagd-komische typering op het kleine toneeltje tot vrolijk leven ge wekt. Voeg daarbij een charmante Fientje en de voldoende belachelijke Truus en Pietje, dan zijn de voornaamste succesrol- len wel vermeld. Het zou uiteraard volko men onbillijk zijn op deze voorstelling enige critiek uit te oefenen, hoewel zij dit overigens best kon verdragen. Maar mis schien vinden de spelers in het behaalde succes aanleiding om hun ensemble niet te ontbinden en zich met een ander stuk nog eens voor het forum te vertonen. Er zijn immers om minder overtuigende redenen toneelverenigingen opgericht. De beloning voor de genomen moeite viel reeds direct na afloop waar te nemen, niet alleen in de vorm van het grote lach succes, maar ook door de enveloppe welke aan de penningmeester van de bazar over handigd werd. J.v.D. „De laatste der j?Iraten" (tot en met Maandag in Rex). Ergens in het begin van de negentiende eeuw moeten er nog echte zeerovers hebben bestaan langs de kust van Noord-Amerika, die niet alleen te eigen prof ij te de baren afschuimden, maar ook desgewenst een handje hielpen, als er ergens strijd moest worden geleverd voor een rechtvaardige of winstgevende zaak. Jean Lafitte is een dier enigszins legen darische kaperkapiteins geweest en de stu dio's van „Columbia" hebben zich ook over zijn levensgeschiedenis ontfermd overi gens een dankbaar onderwerp voor een grandioze knokfilm. De liefhebbers van dit soort rolprenten komen met deze kleurige geschiedenis vol degengevechten, beschie tingen en veroveringen niet uitsluitend van eilanden en steden, maar tevens van fraaie jonkvrouwen volledig 'aan hun trek. Deze Jean Lafitte is eigenlijk een man naar ons aller hart: ridderlijk en on versaagd en zo brutaal als de scherprechter. Hij hervat zijn piratenloopbaan, die onder broken wordt, omdat zijn schepen worden geconfiskeerd, met een listig gestolen Spaanse vrachtvaarder en sticht vervolgens op het eilandje Galveston een zeerovers kolonie, die dank zij andere buitgemaakte Spaanse schatten tot grote bloei geraakt, maar door een misstap van een zijner col lega-kapiteins door de Amerikanen wordt platgeschoten. Maar Lafitte ontspringt de dans en kan met zijn bruid uiteraard de welgevormde nicht van zijn doodsvijand een gelukkiger toekomst tegemoet varen. Wat ruig divertissement dus, maar met voldoende romantiek en spanning, om aan vaardbaar te blijven voor degenen, die eens wat anders willen dan de diepdelverij in het menselijk zieleleven. Dat er ettelijke tegenstanders van Jean bij om zeep gehol pen worden, moet dan maar als een offer aan de zaak der ridderlijkheid worden be schouwd: het ging ons vaak wel eens te bar. In het voorprogramma draait zowel een bijzonder mooie Deense gymnastiekfilm als een brok kolder in de geest van de vroegere gooi- en smijtverhalen thans echter op nieuw getoonzet door drie moderne dwa zen. J. F. „Een onvergetelijke melodie". (R e x, Woensdag en Donderdag). Hollywood heeft de bekende Poolse patriot, de hart stochtelijke minnaar en componist-pianist Frédéric Chopin ontdekt en van diens leven een film gemaakt. Het heeft er tegelij kertijd de dichters De Musset en Balzac, de musici Paganini en Liszt, een rare profes sor Eisner (slechte rol van Muni) en de interessante George Sand (u weet wel de vrouw die in mannenkleren liep en sigaren rookte) bijgehaald en dat blijkt niet bevor derlijk te zijn geweest voor de helderheid van het scenario. Hoofdzaak in Chopins leven is, althans voor ons, zijn muziek ge weest. Welnu, die muziek komt er ook in voor, maar wordt helaas telkens afgebro ken, hetgeen voor muziekminnaars bijzon der storend werkt. Ook de helle kleuren van de rolprent doen niet prettig aan. Zij hadden in dit geval gemakkelijk gemist kunnen worden. Een deel van Chopins leven wordt echter „waarheidsgetrouw" weergegeven. Dat is voldoende boeiend ge daan om deze film toch te kunnen aanbe velen. „The African Queen" (Thalia tot en Zondag). Er is reeds veel geschreven over de in Afrika opgenomen kleurenfilm „The African Queen", zodat de faam, die deze film verwierf, niet in de laatste plaats om zijn prachtige natuuropnamen, naar mag worden verondersteld ook reeds tot in Velsen is doorgedrongen. Veel hoeven wij daaraan dus niet meer toe te voegen. Hum phrey Bogart en Katharine Hepburn, bei den geroutineerde spelers vervullen de hoofdrollen in dit dramatische avonturen verhaal van de „African Queen", de boot die als een torpedo aftrekt op een Duits oorlogsschip dat de Engelsen belet Duits- Oost Afrika binnen te vallen. Humphrey Bogart verkreeg voor zijn prestaties in deze rol de Oscar 1952, waarmee voldoende dui delijk is gemaakt van welk een artistieke hoogte die prestaties zijn. Katharine Hep burn staat hem waardig terzijde, terwijl zeker een woord van lof mag worden uit gesproken over het voortreffelijke werk ffill werk zijn, besluiten zich als dames te ver kleden en 'zich zodoende te introduceren in het damesorkest „de Cyclamen". Dat kost nogal wat moeite, maar het mooiste kornt als de beide pseudo-dames verliefd worden op twee hunner collega's uit het orkest. Het gaat natuurlijk goed. Na-oorlogse namen als Inge Eggers, Grethe Weiser, George Thomalla en Oskar Simon, die in deze film voor de hoofdrollen zorgen, blijken de traditie der lichte come- die die de Duitse droomfabrieken in een eigen stijl hadden opgebouwd, voort te zet ten. De muziek is bovendien vlot en ver rassend goed overgekomen. „Duivclsbrigade" (W. B.) Het W. B.- theater presenteert tot en met Maandag in „De Duivelsbrigade" een privé oorlogje tussen een kapitein en een sergeant. Bei den zijn verliefd op hetzelfde meisje en de kapitein gebruikt zijn rangmeerderheid om de sergeant in de meest hachelijke situaties te brengen. Om deze film niet helemaal aan de romance te wijden, komen de Sioux- Indianen er aan te pas en wordt de ser geant bevorderd tot kapitein. Een simpel thema, dat omlijst is door gevechten van man tegen man. Heerlijk spannend. „Daar komen de tanks" (Kennemer Theater). Ja, ja, daar komen ze. Een van die luidruchtige herinneringen aan de laatste wereldoorlog uit Frankrijk, waai de koene sergeant Sully per tank met zijn goed getrainde bemanning een groot aan deel levert in de slag om de Duitse ver dedigingswerken langs de Rijn. In deze rol prent wordt dan de koelbloedigheid van die sergeant (Pane Picenni) opgehemeld,waar bij de bezoeker aan de weet komt, hoe een goed soldaat zich heeft te gedragen. Op de achtergrond van al dit stugge vechten tegen de Duitsers staan een paar Duitse groot ouders van een lid van het corps in een vernield dorp. Sergeant Sully begrijpt de gevoelens van de kleinzoon en brengt hem bij deze grootouders. Dan is hij luitenant ook. De ode aan dat mooie soldatenleven maakt deze film ronduit vervelend, hoe knap het spel en hoe bloedig de slag ook is. Zondagmiddag draait „De Prairiebruid" (in technicolor). „In de klauwen der Maffia" (Corso). Een genre dat de Italianen sinds lang niet meer gemaakt hebben, maar waarin regisseur Mario Camerini zich een ware meester toont. Peppo Musolino wordt ver dacht van moord op de leider van de ge heimzinnige terreur-organisatie de Maffia en deswege voor de rechtbank gevoerd. Hoewel hij niets met de moord uitstaande heeft, wordt Peppo veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Na enkele jaren weet hij te ontsnappen, dorst naar vraak en besluit hen, die vals tegen hem getuigden één voor één te vermoorden. In zijn schuilplaats hoog in de bergen zoekt Mara de ge liefde van Peppo hem geregeld op en blijft zijn partij kiezen, ook al smeekt ze hem zijn wraak op te geven. Tenslotte wor den ze ontdekt en dan begint de voortdu rende vlucb.t. De nieuwe leider van de Maffia, die verantwoordelijk was voor de moord, wordt ontmaskerd en ook het raad sel van degenen die vals tegen Peppo ge tuigden, wordt opgelost. Maandag, Dinsdag en Woensdag draait de Franse rolprent „Vrouwenkooi". Katharine Slepburn en Humphrey Bogart spelen de hoofdrollen in „The African Queen", de film die tot Maandag in Thalia wordt vertoond. van regisseur John Huston. Hij werd, wer kende in de Congo, zo gegrepen door de majestueuze pracht van de Afrikaanse na tuur, dat die natuur een hoofdrol kreeg toe bedeeld in de verfilming. En niet ten on rechte Dat zal een ieder beamen, die „The African Queen" heeft gezien. „Paniek in Fort Worth" (Thalia, Maandag en Woensdag). Fort Worth is een provincieplaatsje tussen Kansas en Texas, een eind voorbij het eindpunt van de spoorlijn, zonder een plaatselijk dag blad maar met een veedief en een eerzuch tig handelaar, deze laatste verloofd met een mooi meisje (Phyllis Taxter). Ge be grijpt het al: daar verschijnt een nette man ten tonele, in de figuur van een journalist (dat kan!) en al dra spreken de revolvers geduchte taal. U mag zelf raden hoe het af loopt. „Fanfare der Liebe" (Luxor Thea ter). Deze Duitse „Royal"-film is het moet gezegd worden een der betere na-oorlogse Duitse amusementsfilms. Twee jonge musici, die al een hele poos zonder Minder, dus duurder. De IJmuidense handel, die tegen het eind van de week meestal rekenen kan op een vrij ruim aan bod, kwam gisteren bedrogen uit: het slechte weer heeft heel wat kotters en log gers parten gespeeld, waardoor er bijvoor beeld ettelijke schepen een of twee dagen te laat naar zee vertrokken, die dus de reis eerst wilden volmaken, omdat het bovendien met de visserij ook niet alles is. Kleine schol bracht onder deze omstandig heden goed geld op: tussen de f 25 en de f 30 voor een kist en voor laptong, die erg schaars verscheen, werd om de viereneen- halve gulden betaald. Veel, dus goedkoper. Aan verse ha ring was daarentegen geen gebrek: tien loggers zorgden samen voor ruim 3500 kisten zeebanket en gemiddeld werd er f 12 betaald met f 14 als bovenkantprijs. De Elie, die 1100 kisten verse haring op loste, maakte dezelfde prijs als er voor de Engelse walkwaliteiten is betaald. Krap-aan. Deze Elie besomde niet vet gisteren: een tiendaagse reis werd ge honoreerd met slechts f 10.980. De beste trawllogger werd de KW. 89 met f 5680 en de KW. 159 haalde de hoogste prijs voor de verse haring met een totaalbesomming van liefst f 11.100. Drukte na de storm. In frappante te genstelling tot de stille markt van gisteren stond de volle afslag van vandaag: behalve de vloot van Urk en vele Katwijkers wa ren er nog diverse Tesselaars aan de markt, die allemaal samen voor ruim schoots platvis zorgden. Het waren echter in hoofdzaak de lichtere soorten, wat niet alleen voor de tong, maar ook voor de schol gold en daardoor zullen de besom mingen wel niet zo heel daverend worden. De trawlervloot was vertegenwoordigd door de Claesje, met 400 kisten makreel, 60 schelvis en piepers, 20 haring, 30 varia en de Zeelandia met eveneens 400 ma kreel, 70 schelvis en piepers en 50 diver sen. In en uit. Door het slechte weer ver trokken Vrijdag maar weinig schepen naar zee. Het waren de UK 34, 8, 43, 94, 264 (naar binnen) en de IJm. 202, 226, 249, 227, 318, 241 en de HD. 13 en 180. Bin nen kwamen de KW. 89, 34, 60, 170 en de Urkers 24 en 34. Marktberichten. Prijzen: Gr. tong 3,80-3,10, grm. tong 2,14-1,98, kim. tong 1,94-1,84, kl. tong I 1,31-1,18, kl. tong II 0,94-0,86, tarbot I 2,50-1,95, alles per kg.; tongschar 74, kl. tongschar 40, kim. schol 51, kl. schol I 48, kl. schol II 41-14,50, schar 34-12, v. haring 14,50-11, gr. schel vis 47-44, grm. schelvis 50-44, kim. schel vis 48-46, kl. schelvis I 47-43, kl. schelvis II 28-21, wijting 26—8, gr. gul 30-29, mid. gul 25-24, kl. gul 18-14.50, kl. haai 25-24, poontjes 8, alles per 50 kg. Aanvoer: 112 kisten tong en tarbot, 3 k. tongschar en schartong, 168 k. schol, 79 k. schar, 5375 k. haring, 188 k. schelvis. 132 k. wij ting, 61 k. kabeljauw en gul, 3 k. kl. haai, 7 k. poon en 12 k. diversen, totaal 6140 k.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 12