VERGROTINGEN J. v. Veldhuizen Openbare vergadering RUIT STUK? Goud en deviezen nog niet altijd gelijkwaardig ^Brieven aan de redactie Zoek niet langer Hoogers heeft het Hoögers Nu is het tijd AUTOVERHUUR Jeugddienst EVC-protest bij UNO tegen ambtenarenverbod Bonn niet gehaast met EDG-verdrag Typhoon eiste 425 doden op de Philippijnen Tel. 4806 MOFFELEN fietsen haardplaten C. NAP BOELHUIS Reparaties DANSLES SCHOENEN VERGROTEN een goede bril „Twee in een" P. J. Steinberg v. h. Teune Automobielbedrijf G. BERENDSEN Zn rOfcUGP Diénst Jeugdgebouw - Rembrandtlaan „DE BRINK" HAARLEM Annie Loots Dancing BALTUS UITGEEST K. TUSSEN 11 Effecten- en Geldmarkt V- Nog geen uitspraak in zaak-Vosveld SCHEEPVAART VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR H. M. KOOYMAN EN ZOON Wij Adverteert in dit blad C. van Wielink KUNSTGEBITTEN JOHN STOL STOFZUIGERS B. de Vilder en Zoon „DE ECONOOM" M. REM „RIGOLETTO" Instuif Film, Spel en Sport DE DRENTSE VERENIGING Niet de MAKE UP" is het voornaamste BELOP 25331 ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 STADSSCHOUWB UR C Enige weken geleden heeft, zoals men Zich herinnert, prof. Gerbrandy een speci ficatie gevraagd van de deviezenvoorraad bij de Nederlandse Bank, welke in zoverre door de regering is verstrekt, dat daaruit duidelijk is geworden, dat circa een derde van die voorraad deviezen als immobiel moet worden beschouwd. Een preciese specificatie achtte de regering uit ver schillende overwegingen met gewenst. Het is duidelijk waarom prof. Gerbrandy ge noemde vraag stelde. Want goud en devie zen al worden ze bij de beoordeling van de positie van de Nederlandse Bank en de gulden vaak in één adem genoemd, zijn niet in alle gevallen gelijkwaardig. Dat moest eigenlijk wel zo zijn en dat was ook zo tijdens het bestaan van de gou den standaard, maar het is helaas niet meer zo De devaluaties welke sinds de laatste twintig jaar hebben plaats gehad, waren een gevolg van de ontwrichting der be talingsbalansen en het verloren gaan van een economisch verantwoorde verhouding tussen prijzen en lonen. De devaluatie kwam voor een noodzakelijke aanpassing van die beide in de plaats, of, anders ge zegd, was een van boven af langs mone taire weg opgelegde aanpassing. Hoe dit zij, de ervaring heeft geleerd, dat goud en deviezen niet meer, althans niet in alle ge vallen gelijkwaardig zijn. Toen Engeland in' 1931 devalueerde, bezat de Nederlandse Bank een groot bedrag aan ponden of ponden-tegoed, hetgeen haar een verlies van 30 millioen berokkende en aan de heer Vissering zijn presidentieel leven kostte, hoewel hij van de Bank of Engeland de meest positieve verzekeringen had ont vangen. Aan dit geval is men herinnerd door de geruchten, welke enige maanden geleden over de Franse franc liepen en die thans eerst weer zijn verstomd, nu de positie van de Franse schatkist, dank zij het krachtig en succesvol beleid van Pinay aanmerkelijk is verbeterd. De uitgifte van een 3'/2 pro cent lening met goudgarantie, dat wil zeg gen met waarborg tegen een verdere waarde-vermindering van de franc, heeft een belangrijk bedrag opgebracht en on langs heeft het Credit Fonceir een lening van 8 milliard francs, hetgeen trouwens niet meer dan 80 millioen is, op één dag kunnen plaatsen. Mede door beperking van de import en het handhaven van een hoge ren'.estandaard is tegenover het buitenland een betere verhouding geschapen en het gevaar voor een devaluatie van de Franse franc schijnt voorlopig geweken te zijn. Het onlangs door de Nederlandse Bank genomen besluit om geen saldi in Brazi liaanse cruzeiros meer over te nemen, heeft opnieuw de vraag van prof. Gerbrandy gerechtvaardigd. Want dit besluit wijst er op, dat de Nederlandse Bank naar haar oordeel reeds over een te groot bedrag Braziliaanse valuta beschikt en dit niet wil vergroten. En het doet tevens zien, dat men ten opzichte van de nog steeds gun stige handelsbalans van ons land Sep tember gaf zelfs een uitvoeroverschot van 190 millioen enige reserve moet be trachten. Want natuurlijk is de toeneming van de goud- en deviezenvoorraad bij de Nederlandse Bank een gevolg van de gun stige handelsbalans. Maar het is niet on verschillig in welke richting zich de export beweegt. Plet is een gelukkig verschijnsel dat blijkens de jongste cijfers de Neder landse export naar de Verenigde Staten langzaam stijgt, al was dan het percentage in 1951 nog niet meer dan 5,71 van het totaal (1950: 4,35). Maar ook in het lopen de jaar heeft de handel op de Verenigde Staten zich gunstig ontwikkeld. Daar we nog altijd een dollartekort hebben van rond 300 millioen, levert de grotere export naar de Verenigde Staten, ook al zou de dollar niet „safe" zijn, wat ze wel is, geen gevaar op. Met de Braziliaanse valuta is het echter anders gesteld. En dat de Nederlandse uit voer naar Brazilië in het eerste halfjaar van 1952 62 millioen bedroeg, ofwel 50 procent meer dan in 1951 bij een stijging van de totale uitvoer mee 20 procent ten gevolge waarvan de Nederlandse Bank Het secretariaat van de U.N.O. heeft de economische en sociale raad thans in ken nis gesteld van de klacht tegen de Neder landse regering, bij het secretariaat gedaan door de Eenheids-vakcentrale te Amster dam. Hoewel de brief van de E.V.C., waarin de klacht was vervat, gedateerd was op 15 April is de economische en sociale raad er pas nu van in kennis gesteld, doordat hij te Iaat was ontvangen voor behandeling door de raad in de voorjaarszitting van dit jaar, aldus vernam A.N.P. van het secre tariaat. De E.V.C. beschuldigt in deze brief de Nederlandse regering van het nemen van „maatregelen, waarmee de rechten en vrij heden, die de arbeiders in de loop der eeuwen hebben verworven, worden aan getast". De beschuldiging richt zich tegen de regeringsbesluiten van November en December 1951 volgens welke ambtenaren, die lid zijn van bepaalde organisaties (zo ook de E.V.C.) kunnen worden ontslagen. De E.V.C. noemt dit een „gewelddadige aantasting van vakverenigingsrechten" en, na de conclusie te hebben getrokken dat de betrokken ambtenaren van elke wetsbe- scherming verstoken zijn, voegt zij daar aan toe dat dit „herinneringen opwekt aan donkere jaren, waarin ons land door de nazi-fascisten was bezet en toen elke Hol lander kon worden beschuldigd zonder in staat te zijn zich te verdedigen." „Dis is niet alleen een aantasting van vakverenigingsrechten maar ook van de universele verklaring van mensenrechten van de U.N.O.", aldus schrijft de vak centrale, die de U.N.O. daarom verzoekt „van de Nederlandse regering te eisen dat zij deze maatregelen annuleert en voortaan vakverenigingsrechten zal respecteren". Nu de economische en sociale raad van deze klacht in kennis is gesteld, zal de kwestie moeten worden behandeld wan neer de raad weer bijeenkomt, maar dit zal pas in April van het volgend jaar zijn. Er bestaat echter een procedure, volgens welke dergelijke kwesties betreffende lan den, die lid zijn van de internationale ar- beids-organisatie (I.L.O.) naar laatstge noemde organisatie worden verwezen. Daar Nederland tot de leden van de I.L.O. behoort, mag dus worden aangeno men dat de raad de brief naar het bestu rend orgaan van de I.L.O. zal verwijzen. al te ruim in .haar cruzeiros zit, is niet ge heel zonder gevaar. Want „safe" kan men de Braziliaanse valuta niet noemen. Bra zilië heeft evenals andere grondstoffen landen uitermate gunstige jaren achter de rug. Terwijl er bijvoorbeeld in 1949 nog een tekort op de handelsbalans was van 495 millioen cruzeiro (1 cruzeiro 20 cent) leverde 1950 een overschot van 4600 mil lioen cruzeiro. Het belangrijke batige saldo, dat de Braziliaanse handelsbalans per 31 December 1950 vertoonde, was in hoofd zaak te danken aan de buitengewoon hoge prijzen, welke voor het voornaamste Bra ziliaanse exportproduct, koffie, konden worden bedongen. De waarde van de kof- fie-export beliep in 1950 niet minder dan 64 procent van de gehele Braziliaanse export. De prijsstijging kwam echter in de eerste helft van 1951 tot staan, met het gevolg dat de export van dit artikel belangrijk terug liep. Wat heeft Brazilië met zijn "abnormaal hoge exportopbrengsten gedaan? Tot op zekere hoogte hetzelfde als Indonesië met zijn rubber-, tin- en palmoliebaten, het heeft van de hoge boom geleefd, de lonen met 15 a 50 procent verhoogd en daardoor het binnenlands verbruik dermate gestimu leerd, dat de gunstige handelsbalans in haar tegendeel omsloeg. Terwijl het in 1951 bij voorbeeld voor 870 milloen dollar naar Amerika uitvoerde (meest koffie), impor teerde het voor niet minder dan 1500 mil lioen dollar, met het gevolg dat de handels schuld van Brazilië thans circa 700 millioen dollar bedraagt, waarvan alleen aan de Verenigde Staten 340 millioen dollar, aan Engeland 40 millioen pond sterling en aan Duitsland, Japan en Nederland ook grote bedragen. Het is duidelijk, dat dit niet zo kan voort gaan en dat thans naar middelen worden gezocht om het verbroken evenwicht op de handels- en betalingsbalans te herstellen. Brazilië heeft daarbij het nadeel van alle grondstoffenlanden, dat de prijzen van kof fie, katoen, hout, huiden, ertsen, etc. aan merkelijk gedaald zijn en het in meer dan één geval boven de wereldmarkt ligt. De ruilvoet is ten nadele van Brazilië gewij zigd. Het heeft alreeds zijn importen be perkt, maar vooral in een land als Brazilië stuiten maatregelen tot consumtiebeperking en dergelijke op grote tegenstand en het gevaar dat men daarom de lijn van de zwakste weerstand zal volgen, wordt daar door groter. De regering heeft reeds enige malen het denkbeeld van een devaluatie van de hand gewezen en zij wil de klas sieke weg der versobering volgen om de positie van de cruzeiro te herstellen. Hier werken uiteraard krachten en tegenkrach ten en de hierboven genoemde maatregel van de Nederlandse Bank wijst er op dat zij ten aanzien van de cruzeiro niet gerust is. Als tegenmaatregel wil Brazilië thans aan Nederland nog alleen koffie tegen dol lars verkopen, wat dus wil zeggen, dat het niet in zijn eigen munt wenst te worden betaald, hetgeen de positie van de cruzeiro uiteraard niet kan versterken. Want als men zijn eigen valuta niet appreciëert, hoe kan men dan verwachten dat een ander het doet. BONN (Reuter). Het West-Duitse par lement kan de ratificatie van de conven ties van Bonn en het verdrag inzake het Europese leger niet voor het volgende jaar voltooien, aldus heeft dr. Hermann Ehlers, voorzitter van de Bondsdag, Vrijdag te Bonn verklaard. Dr. Ehiers deelde mede, dat het debat in de Bondsdag voorlopig is vastgesteld op 25 a 28 November, doch deze datum geldt nog slechts als een streefdatum en de socialis tische fractie heeft zich er nog niet mee accoord verklaard. Dit sluit volgens Ehlers in, dat de bondsraad, de vertegenwoordi ging der staten, de verdragen niet meer voor Kerstmis zal kunnen behandelen. Dr. Adenauer had het debat nog aan het einde van deze maand willen houden, doch de behandeling van de verdragen in de com missies vergt langere tijd dan werd ver wacht, mede doordat vele leden der rege ringspartijen liever niet al te snel te werk willen gaan. Dr. Ehlers, die voor kort tot tweede voorzitter van de C.D.U. werd her kozen en in deze partij het Protestantse element vertegenwoordigt, zeide dat hij met dr. Adenauer overeen stemt in de over tuiging, dat Duitsland de verdragen zo snel mogelijk zal moeten ratificeren. Hongersnood en epidemie volgen in het spoor van de wervelstorm MANILLA, (AFP) President Quirino van de Philippijnen heeft opdracht gege ven levensmiddelen, kleding en genees middelen per vliegtuig over te brengen naar de gebieden, die deze week door een typhoon werden geteisterd Volgens de laatste berichten zijn op de Philippijnen in totaal 425 personen om het leven geko men. 211 personen worden nog vermist. In de provincie Capiz in het Noord-Wes ten. van het eiland Visaja zijn als gevolg van een epidemie reeds 300 personen over leden. In de provincies Albay en Sersogen heerst een hongersnood en ook hier drei gen epidemieën uit te breken. Alle rijst- voorraden zijn bedorven en de drinkwa tervoorziening is nog onderbroken. De bijzondere strafkamer van de Am sterdamse rechtbank heeft vanmorgen geen vonnis gewezen in de zaak tegen de veer tigjarige P. O. G. Vosveld, uit Beverwijk. De uitspraak is aangehouden tot 8 No vember. Zoals men weet, eiste de Officier van Justitie veertien dagen geleden tien jaar gevangenisstraf tegen Vosveld, wegens verraad aan de Duitsers van een aantal belangrijke figuren uit de illegale Commu nistische Partij. Vier van hen zijn als ge volg daarvan om het leven gekomen. (Verkort weergegeven) Oud IJmuiden en B. en W. Naar aan leiding van het bericht in uw blad van Donderdag 23 October j.l., waarin Velsens Overheid (B. en W.) hun standpunt ten op zichte van Oud IJmuiden als industrieter rein blijven handhaven, zou ik gaarne onderstaande opmerkingen willen maken. Als een geboren Oud IJmuidenaar, een die er steeds zijn zaken gevestigd heeft ge had tot aan de evacuatie toe, meen ik te mogen tegenspreken wat B. en W. beweren ten opzichte van het geleidelijk wegtrekken van de bevolking van Oud IJmuiden, al moet ik erkennen, dat wat de winkelstand aangaat er voorheen betere dagen geweest zijn. Ik wijt dit meer aan de algemene toestand, welke elders niet veel beter was. Wat de beweerde bevolking aangaat: dit is niet juist, integendeel de huiseigenaren zullen kunnen bevestigen, dat zij juist in Oud IJmuiden het minst te klagen hadden over leegstaande woningen. De opmerking als zou geheel Oud IJmui den niet voorbestemd geweest tot industrie terrein is een draai, die door B. en W. wordt genomen en waar ik geen bewonde ring voor kan hebben. Volgens B. en W. zou in het gewraakte request beweerd zijn, dat er geen behoefte zou zijn aan industrie in Oud IJmuiden de bewijsgronden welke B. en W. naar voren brengen om het tegendeel aan te tonen, zijn mijns inziens maar matig. Dat er een industrie in IJmuiden (Koel huis) zou zijn, die voor expansie gebruik maakte van enkele aangrenzende en tegen overliggende gronden en gebouwen is toch nog geen bewijs, dat het hele overige ge deelte voor industrie geschikt zou zijn en het verloop van de laatste 7 tot 8 jaar is wel het bewijs van het tegendeel. Dat nu door de wethouder van Openbare Werken één, zegge één, gegadigde voor een te bouwen industriehal is gevonden, is eer der een bewijs tegen, als voor industrieter rein. Bovendien zijn die 3 jaren huurcon tract toch wel in strijd met elk behoorlijk koopmanschap, wanneer het gaat om een bedrag van IV2 ton investering. Dat B. en W. zelf niet zoveel vertrouwen stellen in hun eigen opzet, blijkt wel, dat zij nu reeds beweren, als wij voor het overige gedeelte geen huurder kunnen krijgen, dan kunnen wij er zelf nog in trekken. Het is op zichzelf reeds erg genoeg, dat op de gebouwde woningen door de ge meente jaarlijks per woning 3 tot 400 gul den moet worden bijgepast, maar moeten wij nu ook nog voor bedrijven en bedrijfjes panden gaan zetten, die nog veel meer zul len gaan vragen? Waar de wethouder zelf beweert, dat het niet doorgaan van abot- toir en industrieflat zijn oorzaak vindt in financiële bezwaren zal hij toch moeten toegeven dat* dit dan toch voor iedere za kenman zal gelden: een goed zakenman in vesteert alleen, als hij er „winst in ziet". Dat het Loodswezen en de verenigde Scheepsagenturen. als gunst daar mochten bouwen, klinkt toch wel belachelijk. Of zou het mogelijk geweest zijn, de Loods- dienst en de Scheepskantoren in Velser- beek of Santpoort te plaatsen? Wij kunnen dan ook slechts hopen en vertrouwen dat de heren raadsleden, al vorens zij hun toestemming voor de te bou wen hallen zullen geven, alsnog de vele requesten van IJmuiden-Centrum, ÏJmui- dens-Bloei en Actie-Comité herbouw Oud- IJmuiden zullen willen inzien en zich bij ter plaatse bekende personen zullen wil len laten inlichten. J. v. d. Horst, IJmuiden Abbekerk, pass. 24 Minicoy n. Singapore. Agatha. 23 v. Piadju naar Saigon. Aldaibi, pass. 23 Madeira n- Las Palmas. Aldegonda, 24 v. Singapore te Bangkok verw. Alkaid, 23 rede Chittagong. Alpherat, 23 van Recife. Ampenan, pass. 23 Key West. Amstelkroon, 23 te Port Said. Arendskerk, 23 v. Genua n. Marseille. Arnedijk, 23 v. New York n. Baltimore. Arundo, 23 v. Swansea te Montreal. Aalsum, 24 te Port Soedan. Alchi'ba, 24 te Bahia. Alphacca, 24 Rio de Janeiro verwacht. Arendsdijk, 24 v. Buenos Aires te New York. Argos, 23 v. Gibraltar n. Barcelona. Aagtekerk, 23 v. Philadelphia te Baltimore. Abbedijk, 22 te Tamplco. Annenkerk. 24 van Brisbane naar Sydney. Agamemnon, 23 v. Ciudad Trujillo te Puerto Plata. Alamak, 22 nog te Khorramshar. Alherva, 23 350 m. Z.ZW. Las Palmas. Alphard, 23 135 m. O.NO. Fernando Noronha. Aludra, pass. 23 Oen NW. Algiers. Amor, 24 v. iskeniderun te Mersin. Aalsdiijik, 23 320 m. W. Scilly's. Akkrumd'ijk, 23 1Ü5 m. O.t.N. Algiers. Amsteldiep, 23 210 m. W.ZW. Flores. Amedijk, 24 v. New York te Baltimore verw A verdijk, 23 290 m. O- Abaco Bahamas. Bonaire, 24 te Paramaribo. Biwtang, 20 v. Los Angeles te San Francisco. Darendreehit, pass. 24 Fayal. Bantam, 23 450 m. ZO. Cp. Race. Bali, pass. 23 Balearen. Bandjeimasin, 24 v. Soera'baja te Semarang. Boissevain, 23 580 m. N.NW. Tristan da Cunha. Boskoop, 23 260 m. NO. Flores. Breda, 23 300 m. NO. Barbados. Caltex Pernls, pass. 23 Kp. Bon. Ceram, 24 v. Aleppey n. Cochin. Cistula, pass. 23 Krakatau. Clavella, 24 v. Djibouti te Napels. Calllsto, 25 ca. 13 u. v. Montreal aan de Hoek van Holland verwacht. Castor, 23 te Antwerpen. Cleodora, 23 in Golf v. Oman. CoriiMa, 23 in Str. Malakika. Caltex Delft, 23 80 m. W.NW. Kreta. Caltex The Hague, 23 135 m. N.NO. Kp. Vilano. Caltex Utrecht, 23 95 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Ceronta, 23 v. Stanlow te Thameshaven. Dalerdijk, 23 v. San Francisco. r>n-.ip 93 v. Bari naar Venetië. Duivendrecht, 31 v. Dakar te Matadi verwacht. D.emerdijk. 23 600 m. ZW. Lands End. Enggano, 23 v. Genua n. Marseille. Esso Rotterdam, 23 v. Aruba te Rotterdam. Erema, pass. 23 Sombrero. Eemdljk, 22 te Havana. Esso Den Haag, 23 515 m. O.ZO. Bermuda. Erinna, 23 260 m. O. Zuidp. Formosa. Felipes, 24 v. Telokanson te Bangkok. Friesland (KRL), 24 v. Tj. Priok te Singapore. Friesland (SSM), pass. 23 Kp. Finisterre. Fairsea, 23 570 m. W.t.N. Cocos eil. Graveland, 23 te Rio Grande do Sul. Gadilla, 23 v. Rotterdam n. Sheilhaven. Garoet, 27 ca. 15 u. v. Tj. Priok te Rotterdam verwacht. Groote Kerk, 23 v. Zanzibar te Dar es Salaam. Ganymed'es, 23 320 m. NO. San Miguel. Garoet, pass. 23 Kp. St. Vincent. Heelsum, pass. 23 Key West n. Brownsville. Hersilla, 23 v. Aruba n. Buenaventura. Helicon, 23 v. Aruba n. La Guaira. Helena, 23 300 m. O.t.N. Abaco. Helicon, 24 v. Aruba te La Guaira. Hercules, pass. 233 Zea Channel. Hydra, 23 460 m. ZW. Lands End. Indrapoera, 23 v. TJ. Priok n. Oheribon. Joh. v. Oldenibarnevelt, pass. 24 Str. Gibraltar. Kola Agoeng, 23 v. R'dam te TJ. Priok. Kota Gede, nacht 24-25 v. Balikpapan te Saigon verwacht. Kota Inten, 23 v. Balikpapan n. Ternate. Kota Baroe, 23 in Str. Malakka. Kalimantan, pass. 23 O. kust Malakka. Kalianda, 23 v. Bcnkulen n. Padan. Karaton, 24 v. Soerabaja te Balikpapan. Karsik, 23 in Str. Makassar verw. Langkoeas, 23 v. TJ. Piok n. Semarang. Lombok, 23 v. Trinidad n. Kaapstad. Lareniberg, pass. 23 Gibraltar. Leersum, 23 v. Mobile naar Savanna. Lekkerkerk, 24 v. Bahrein n. Genua. Luna, 23 v. Istaniboel n. Izmir. Leerdam, 23 te Philadelphia. Limburg, 29 390 m. ZO. t.O. Socotra. Laagkerk, pass. 23 Texel. Leopoldskerk, pass. 23 Kp. de Gala. Leuvekerk, 23 dwars Shadway ell. Liseta, 24 v. Piadju te Tjilatjap. Lissekerk, 23 Theemsmonding gepass. Loosdrecht, 23 285 m. Z.ZO. Suez. Lisskerk, 23 Theemsmondiing gepass. Mataram, 23 te Bahrein. Mlrza, 24 v. Balikpapan te Sydney. Modjokerto. 23 v. Genua n. Port Said. Maasdam, 23 860 m. O.t.N. Cp. Race. Maashaven, 24 v. Takoradi te Accra. Mapia, 24 v. Suez naar Djeddah. Mentor, 24 te O ran. Maas, 23 dwars Schiermonnikoog. Mewede, 23 400 m. N.NO. Flores. Minjak, 23 v. Balikpapan n. Ambon. Molenkerk, 23 dwars Terschelling. Macoma, 23 460 m. ZW. Madeira. Manoeran-, 23 115 m. N. Alexandrië. Mariekerk, 23 740 m. N. St. Helena. Marisa, 23 410 m. O.t.N. Durban. Nieuw Amsterdam, 23 v. Curasao n. Jamaica. Nestor, 24 460 m. N.NO. Paramaribo. Nieuw Holland, 23 t.h.v. Cumberland ell. Oberon, 23 v. New York n. Port au Prince. Ondlna, 24 v. Port de Bouc te Piraeus. Oranjefontein, pass. 23 Finisterre n. Southamptno Orion, 22 v. Lattakia te Piraeus. Ophdr, 23 v. Belawan n. Singapore. Papendrecht, 31 v. Rastanura te Le Havre verw. Prins Alexander, 23 v. Montreal te Rotterdam. Prins Willem III, 23 v. Rotterdam n. Chicago. Prins Willem v. Oranje, pass. 23 eil. Wight. Parkhaven, 23 230 m. N. St. Paulsrock. Poseidon. 23 200 m. Fayal. Prins Willem II, 23 650 m. O. Belle Isle. Prins Willem V, 23 130 m. W. .Valentla. Rempang, 24 te Singapore. Riouw, 23 v. Makassar ten anker Singapore. Roebiah, 23 v. Singapore n. Manilla. Roepat, pass. 23 Guardafui n. Colombo. Rotti, pass. 24 Kp. Guardafui n. Aden. Rijndam, 23 120 m. W. Scilly's. Raki, 23 85 m. Z.ZW. Kreta. Rossum, pass. 233 Wight. Rotula, 23 1310 m. NO. Barbados. Rita, 23 v. Tj. Priok n. Piadju. Rodas, 23 v. St. Kitts te Antigua. Samarinda, 24 te Soerabaja. Saroena, 23 v. Hongkong te Miri. Sibajak, 23 te Papete Tahiti. Slledrecht, pass. 23 Recife. Stad Arnhem, 23 v. Kirkenaes naar Rotterdam. Stentor, 23 v. Aden. Stad Maastricht, pass. 23 Holtenau. Scherpendrecht, 28 v. Paranagua te Trinidad venvacht. Sliedrecht, 29 v. Campana te Pto La Cruz verw. Saiiand, 23 270 m. ZW. Finisterre. Sambas, 23 2)10 m. O.NO. Tj. Priok. Saparoea, 23 85 m. NW. Alexandrië. Stad Leiden, 23 710 m. ZW. San Miguel. Sumatra, 23 180 m. W. Sabang n. Colombo. Sald'ja, 23 te Piadju. Siberoet, 23 v. Sanigl n. Menado. Sinabang, 23 bij loods Banjoe Asin rivier. Singkep, 23 200 m. N.NO. Kp. Finisterre. Soesldijk, 23 v. Soerabaja te Semarang. Stad Vlaardingen, 23 880 m. O.NO. Cp. Race. Straat Makassar, 24 v. Tj. Priok te Singapore. Tawali, 23 v. Tj. Priok naar Padang. Themisto, 23 dwars Dover. Tibia, 23 in Celebes Zee. Tjipanas, 23 220 m. o. Diego Garcia. Triton, 23 v. Bachaquero. Talisse, 24 v. Semarang te Soerabaja. Tankhaven III, 23 v. Sungeigerong naar Port Swettenham. Tara, 23 v. Malmö te Hamburg. Tjibanitjet, 24 v. Tj. Priok te Belawan. Tongkol, 24 v. Soerabaja te Tj- Priok. Utrecht, 24 te Belawan. Weltevreden, 23 te Suez. Van Riebeeck, 24 v. Tj. Priok te Singapore. Willem Rusy, 24 v. Rotterdam te Tj. Priok. Wieldrecht, 25 van Suva te Auckland verw. Woensdrecht, 27 Port Said verwacht. IJsel, 24 v. Amsterdam te Olexandrlë. Zonnewijk, 3 Nov. v. R'dam te Baltimore verw. Zeeland (SSM), pass. 23 boei p. 19. KLEINE VAART Arnhem, 23 v. Napels te Propriano. Arnoudspolder, verm. 24 v. Antwerpen n. R'dam Bab-T, 23 te Spjutsund v. Stockholm. Barendsz, 23 v. Ekenaes maar Rotterdam. Barracuda, 24 v. d. Tees te Berwick. Batavier III, 23 v. Port Lyautey te Bard'eaux. Birmingham, 24 v. d. Tyne te Amsterdam. Dcneb, pass. 24 Vlissimgen. Da Capo, 24 v. Rotterdam n. Londen. Elseiuburgh, pass. 23 Kp. Vilano. Ellewoutsdijk, 23 v. Garston te Barrow in F u mess. Escaut, 23 v. Amsterdam te Parijs. Frejo, 24 v. Kemi te Sharpness. Freblo, 24 v. Gruvon te 's Hertogenbosch verw. Gaasterland, 23 v. Harlingen te Goole. Heemskerk, 23 v. Oregrund te Ljusne. Hebe Nobel, 23 v. Delfzijl te Londen. Hagno, 24 v. Drogheda te Belfast. Hast I, 23 nog te Catania. Hulst, 20 te Vera Cruz. Hoflaan, 23 v. Seaham naar Biest. Houtman, 23 v. Stangate te Flixboro. Import, 25 v. Antwerpen te Oporto verw. Joost, 23 te Einden v. Zaandam. Julia, 24 v. Rotterdam te Gdynia verwacht. Jacaramda, 21 v. Houston n. Mexico. Koningin Juliana, 23 v. Umea te Munksund. Larix, 22 te Zaandam v. Hargshamn. Lacra, 22 v. Bilbao te San Juan. Leemans, 23 v. Newcastle n. Faaberg. Mulan, 23 v. Rostock n. Christinehamn. Maasym, 23 v. Pernoviken n. Liverpool. Maros, 23 v. Stockholm n. Norkoping. Matthew, 23 v. Londen n. Billingham. Mirfak, 24 v. Rotterdam n. Horsens. Monica,, 25 v. Belfast te Billingham verw. Noorderhaven, 23 v. Hasle te Sllte. Nottingham, 23 v. Dover te Amsterdam. Pavo, 23 v. Zaandam n. Gdansk. Poortvliet, 25 v. Anitw. te Grangemouth verw. Rijnhaven, 22 v. Mostaganem n. Cork. Rapid, 24 v. Parijs te Amsterdam. Soemba, 24 v. Turku te Valdemarsvik verw. Saba, 23 v. Gothenburg n. Halmstad. Tyro, 24 v. Wicklow n. Swansea. Timor, 23 v. Ellesmereport n. Applngedam. Texel, 24 v. Rotterdam te Hamburg verw. Tilly, 23 v. Zaandam n. Gdynia. Twee Gebroeders, 25 v. Delfzijl te Casablanca verwacht. Urmajo, 23 v. Southampton te Duinkerken. Vrede, 24 v. Nykoping te Kjoge. Veenenburgh, 22 v. Rotterdam te Middlesboro. Vrouwepolder, 22 v. Albufeira n. Oporto. Vrijburgh, pass. 24 Kp. Roca. Walenburgh, 22 v. Bordeaux n. Casablanca. Westlaan, 24 v. Rotterdam te Bremen verw. Westpolder 24 v. Rotterdam te Arotw. verw. SLEEPVAART Hudson, 23 dwars Mozambique. Oceamus, 23 dwars Lands End. Poolzee, pass. 23 Kp. Finisterre. Rode Zee, 23 v. Rotterdam te Glasgow. Tyne, met zuiger 23 v. Baltimore te TJ. Priok. Witte Zee, met stoomschip pass. 23 ten NW. van Sabang. Zware Zee, met stoomschip 23 940 m. W.ZW. Madeira. ook model 1950. DUYN's AUTORIJSCHOOL Kalverstraat 20 Loodgieters. DRIEHUIS, VELSEN Drieh.kerkweg 108. Tel. 4468. Wastafels, Closets, Keuken en Badgeysers, Reparatie- werken. en div andere apparaten tn rimpel, hamerslag, ijsbloe men. Lakken in alle kleuren Autospuiterfj, Zandstraal- bedryf. Moffelinrichting. VELSEROORDSTRAAT 1 IJmuiden-0 Tel 6301 Enorme sortering Electrische Materialen, Onderdelen, enz. enz. TROMPSTRAAT 30. Tel. 4516 Gedipl. en Erkend P. E. N. Installateur. DANKBETUIGING. Voor de zorgvolle behande ling tijdens de ziekte en het medeleven ondervonden bij het overlijden van onze lieve man en vader, de heer ROELOF TEN HOORN zeggen wij hartelijk dank aan Doktoren en Zusters van het Antoniusziekenhuis, Di rectie en Personeel van de Fa. Boele en v. Eesteren, bu ren en bekenden. Verder onze waardering voor de correcte teraardebestelling door de Begrafenisonderne ming „E. K. A. B." Uit aller naam: Mevr. Wed. M. J. ten Hoorn - Böhm. Arts, Velsen-Noord 27, 28 en 29 October GEEN PRAKTIJK Collega's nemen waar. Op Woensdag 29 October 1952 des voorm. 10 uur precies, zal op het erf v. d. heer J. Schipper, Hofgeesterweg 7, te Velsen, t. o. v. de te Vel- sen gev. notaris W. Boerlage worden overgegaan tot de publieke verkoop van 7 DRACHTIGE PINKEN (de z.g. kerkpinken) toebeh. aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Velsen. Sneller, beter, engoed koper! W. BAKKER, Driehuizer- kerkw. 2, Velsen (Zuid) Tel. 5062—K 2550. Snelprivéles op elk uur. JULIANAKADE 6 Tel. 4733 naar oude beschadigde por tretten, ook voor moeilijke gevallen. Speciaal adres hiervoor is: HUYGENSSTRAAT 10 IJmuiden. Tel. 4.8.6.8. Alle goede merken. Betaling v.a. f 2 per week. Demonstraties ook bij u thuis VELSERDUINWEG 173 Tel. 4402 Koopt in uw eigen plaats bij de vakman-winkelier. met Superlargo Lengte, breedte, hoogte, knobbels enz. f 1.25 p. p. KENNEMERLAAN 129 IJmuiden. Tel. 4057. Edisonstraat 9, Tel. 5198 voor het aanschaffen van Denkt u eens na, of u niet een bril beter kunt kopen dan twee brillen! Maarrr! ga bij de vakman en dit is: BLOEMENDAALSESTR. 54 Santpoort-St. Tel. 8683. zonder chauffeur, model '51, event, met Radio. EDISONSTRAAT 4 Tel. 5544. Woensd. 29 Oct., 8 u. - Concertdir. „Internationale" COMPAGNIA D'OPERA ITALIANA met artisten van de SCALA te MILAAN met Magda Piccarolo, Vittorio Benetti, Ruggcro Schileo. Egidio Casolarl, Silvia la Monaco, Bruno Cionl, Renato Guerra, Alberto Cuilli. Koor en orkest o.l.v.: GINO BARSANTI Een gehele Italiaanse opera met artisten van wereldformaat. Prijzen 2.tot 6.(alles inbegr.) Voorverkoop vanaf Maandag van 10—3 uur. Telef. na 12 uur NED. HERVORMDE KERK aan de Kanaalstraat Jeugddienst Zondag 26 October, 7 uur 's avonds Voorganger: Ds. J. Wiersma, Onderwerp: Wijk aan Zee „De roman van een slecht mens" 6.45: Zangd. Na afloop düscussie. DOOPSGEZINDE JEUGD GEMEENTE ZONDAG A.S. in de kerk aan de Helmstraat. VoorgangerC. BEEKHUIS, uit Amsterdam. Aanvang 10.30 uur. Elke Zaterdagavond van 810 uur Gratis toegankelijk voor jongeren van 16 jaar en ouder geeft op Woensdag 29 Oct. a.s., 's avonds om 7.45 uur in „Die Raeckse" een toneeluitvoering. Opgevoerd zal worden: „VEURJAOR IN BIEN 'N" Toegangskaarten a 1.'s avonds aan de zaal verkrijgbaar. DE BOER, Eindenhoutstraat 6, Haarlem ir. Gebouw voor Chr. Belangen, Dinsdag 28 October. 8 uur 's avonds. Spreker: De Heer G. Fennell Onderwerp: OUD-IJMUIDEN als woon- en winkelwijk. Deze avond wordt georganiseerd door de Chr. Hist. Kiesvereniging. Ruime gelegenheid tot vragen stellen. TOEGANG VRIJ maar Uw huid moet in goede conditie zijn, om werkelijk verzorgd voor de dag te komen. Raadpleeg daarover: le Emmastraat 18, Haarlem, telefoon 21826 Schoonheidsspecialiste, haarkundige, pedicure. Gediplomeerd onder medisch toezicht. GEMEENTE VELSEN Wijziging WederopbouwplanC (Oud-IJmuiden) Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 27 October 1952 af, gedurende 4 weken op de gemeentesecretarie, 4e afdeling, voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van het plan, strekkende tot de le herziening van het Wederopbouwplan C voor Oud-IJmuiden, met de daarbij behorende tekeningen, toe lichtingen en bebouwingsvoorschriften. Gedurende de boven genoemde termijn kan een ieder schriftelijk bij de Gemeente raad bezwaren tegen dit ontwerp indienen. VELSEN. 18 October 1952. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, M. M. KWINT. IEDERE ZATERDAG van 711 uur en ZONDAGS van 36 en 711 uur GROTE DANSWEDSTRIJDEN om mooie prijzen, met in de finale een nieuwe fiets. Muziek van „THE ATLANTIC" een wonder van moderne jazz-muziek. Vrij entree Vrij entree Maar dat is dan ook, omdat deze kous veel langer meegaat Een bijzonder mooie „Knkaloa"- kous, links geweven, met mindering. Extra elastisch lang model, boord, hielen en tenen ver- sterkt, let» aparts voor de fök 2*5 ifH-cinle prijs van Ook in de prijzen van* 3.95 en 4.90 bicden wij U deze weck enkele zeer voordelige ..Knkalnn"- kousen. Snelliusstraat 23 IJmuiden A.M.C. SCHELLE KENS RIJKSSTRAATWEG 408 U zult de prima behandeling toch blijven appreciëren en ons daarom steeds recommanderen. - Aflevering met 5 dagen HAARLEM Tel. 10131 Filiaal Kennemerlaan 27 IJmuiden - Telefoon 4371

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 13