OLD CLOTHES NEW Lugubere maatschappijvlag haast symbolisch voor Schotse rederij Standpunt tegenover de tbc is vaak veel te lauw Kennemer Lantaarn DRV CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Predikbeurten Handschoenen Laimböck" Joh. Meyer Zn Jeugdtoneel bij Da Costa in voorbereiding Havenberichten „Kinderen op schoot van grootouders besmet" 9 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Trawlers - waarvan er één verlengd werd - onder meer naar IJmuiden Studiereis naar de Verenigde Staten De ideale dracht voor koude dagen Ongewenste gasten in de speeltuin Uitbreiding van bedrijven Stormvogels II-Ajax III Zondag om half één Wisselend beeld van „Kijk Uit"-competitie rn Eerste lustrum van onder wijzers toneelvereniging De elftallen voor „Noord" ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 Een in 1907 opgerichte visserij maatschappij te Aberdeen, die de naam „Bookless Bros' Steam Trawling and Fishing Company Ltd." had gekozen, bestelde bij Duthie Torry Shipbuilding C., eveneens in Aberdeen een viertal stoomtrawlers. Onder de namen Abbeydale (A. 125), Bannerdale (A. 127), Riverdale (A. 129) en Clydesdale (A. 182), werden zij in dat jaar in dienst gesteld met hun witte schoorstenen met dubbele B en zwarte top. De rederij had een indrukwekkende maatschappijvlag, deze was namelijk wit met een doodskop en twee gekruiste doodsbeenderen ÉivSlïv De oude ODIN in zijn glorietijd De eerste drie schepen waren 205 ton groot, de Clydesdale was van groter for maat met zijn 229 ton. Begonnen met vier nieuwe trawlers van kloek formaat (en waar fut in zat) heeft de rederij Bookless zich niet staande weten te houden. Vijf jaar na de indienststelling van de schepen verdwenen zij in andere handen en drie ervan zijn in 1913 in IJmuiden gekomen, verspreid over twee i-ederijen. De Bannerdale en de Clydesdale vonden een nieuw onderkomen bij de Zee visserij Mij. „IJsland", waarvan de heer R. de Boer directeur was. Het zijn respec tievelijk de Thor (IJM 164) en de Odin (IJM 168) geworden. De Abbeydale nam van die tijd af de naam Pieter Cornelis (IJM 146) aan en werd gerederd door de N.V. Zeevisserij Mij. Tarbotbank, staande onder directie van de heren C. Stam P. Prins. Ongelukkige Thor De „Riverdale", die niet naar IJmui den kwam, bleef niet in Aberdeen. Dit vaartuig kreeg in Frankrijk een nieuwe bestemming. Aangekocht door Bourden Denis in Dieppe kreeg dit schip de naam „Ailly". De Thor was wel het ongelukkigste van het viertal. Van de reis, die 24 Februari 1919 aanving, keerde het schip niet terug en het kon met de bemanning als verloren worden beschouwd, zodat de Odin en de Pieter Cornelis overbleven. Maar die Pie ter Cornelis was intussen overgegaan aan de Stoomvisserij De Blauwe Ster en heette sedertdien Dirk Job (IJM 146). De naam Pieter Cornelis werd in 1923 weer in ere hersteld. De rederij kreeg zelf ook die naam en de directeur was de heer A. Ouwehand Dzn. Later kwam het vaartuig bij de Oceaan Visserij Maatschap pij om daarna door De Vem te worden overgenomen, waar ook de Odin terecht kwam. In oorspronkelijke staat is de Odin hier bij afgebeeld. Toen was de trawler 35.18 m lang, later is er een kleine 6 meter ingezet, waardoor de Odin een van de weinige IJmuidense trawlers is geworden die een verlenging hebben ondergaan. De bruto in houd steeg daarna van 229 tot 254 ton bij een lengte van 41.17 meter. De Pieter Cor nelis onderging geen verbouwing, dit schip had zelfs geen bak en sleet zijn laatste levensjaren bij De Vem om in 1936 te worden gesloopt. Het leven van de Odin werd met enkele jaren verlengd. In dat zelfde jaar ging dit vaartuig over aan de S.A. Transport et de Commerce in Osten- de, die de naam veranderde in Jean Claude O. 343. Meermalen bracht het schip een bezoek aan IJmuiden, doch vlak voor de tweede wereldoorlog vond ook de Jean Claude zijn einde bij de sloperij. Toch is het type Odin tot na de oorlog in IJmuiden bewaard. De werf in Aber deen bouwde namelijk in 1908 de Aboyne voor de Caledonian Steam Trawling Co. eveneens in Aberdeen, welk vaartuig als een zusterschip is te beschouwen van de Odin, vóór de verlenging. De Aboyne kwam ook naar IJmuiden al was het dan veel later dan de drie andere Aberdeeners. De trawler werd in 1929 eigendom van de Visserij Mij. Neerlandia II en kwam vanuit IJmuiden in de visserij onder de naam Libra (IJM 98). Een jaar ouder dan de Odin heeft de Libra het langer volge houden, ja deed zelfs werk in geallieerde marinedienst tijdens de oorlog om daarna Zes vertegenwoordigers van Nederlandse vakbonden uit de staalindustrie, twee re geringsfunctionarissen en een lid van de M.S.A.-commissie in Nederland zullen morgen met het m.s. „Westerdam" voor een studiereis van zes weken naar de Ver enigde Staten vertrekken. Zij zullen in het bijzonder een studie maken van de pro ductiviteit. de arbeidsvoorwaarden en ar beidsverhoudingen in de Amerikaanse staalindustrie. De deelnemers, die op 13 December in ons land worden terug ver wacht, zijn de heren J. Doornebos, loon- deskundige van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond, P. Brussel, bestuurs lid van de Katholieke Metaalarbeiders Bond, G. H. Dop, inspecteur van de arbeid van het ministerie van Sociale Zaken, C. Ossewaarde, smeltbaas bij de Nederlandse Kabelfabrieken, H. Spoelstra, werktuig kundige, en J. Stolp, lasser bij de Hoog ovens te IJmuiden, C. F. de Wilde, voor man bij de Nederlandse Staalfabrieken te Utrecht, J. F. van de Rivière, secretaris van het College van Rijksbemiddelaars en C. J. Versnel, econoom bij de M.S.A.- missie in Nederland. weer in de visserij van IJmuiden terug te keren. Tenslotte zaten de beste jaren er op en onderging de Libra hetzelfde lot als de Pieter Cornelis en de Odin voor de oorlog. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Twee kunstkringen Het bestuur van de Velser kunstkring „Voor Allen" verzoekt ons het publiek mede te delen dat deze kring op geen enkele wijze in verbinding staat met de Arbeiders Kunstkring. Het betreft hier, in weerwil van de enigszins gelijkluidende naam, dus twee aparte organisaties. ADVERTENTIE Wij brengen U een exclusieve col lectie DAMES- EN HEREN HAND SCHOENEN, w.o.: het overbekende merk 11 Voor de DAMES: in diverse mode-tinten, ƒ11.75 ongevoerd reeds vanaf gevoerd ƒ14.90 Voor de HEREN: in bruin grijs en beige, gevoerd reeds vanaf 14.90 gevoerd met riemsluiting 19.75 Ook in ZUIVER WOLLEN HAND SCHOENEN brengen wij U een rijk gevarieerde collectie, w.o. DAMESWANTEN en HANDSCHOENEN zeer mooie kleurmotieven, vanaf 4.75 HEREN HANDSCHOENEN grijs en bruin, vanaf in ƒ5.55 KENNEMERLAAN 36 IJMUIDEN TELEF. 4453 ZEEWEG 377 DRIEHUIS De activiteit van het bestuur van de buurtvereniging „Da Costa" in Velsen- Noord blijkt bij de leden genoeg bekend te zijn en zal wel aller instemming hebben. Dit viel wel af te leiden uit het gering aan tal belangstellenden, dat de jaarvergade ring in de „Da Costa"-school bezocht. De voorzitter, de heer D. J. Slotboom noemde dit overigens een bedroevend verschijnsel, daar men juist op de belangstelling en de medewerking van de leden zo gesteld is. Hij herinnerde aan het vijfdaags bezoek van het kinderkoor uit Assen, waarbij nog eens de dank van de Asser ouders werd overgebracht aan de pleegouders, die mede hielpen de Drentse kinderen een prettige vacantie te bezorgen. Weliswaar waren de kinderen uit de Da Costa-buurt uitgenodigd voor een tegenbezoek, doch wegens het kleine aan tal gegadigden werd hiervan afgezien. Op 13 November zal de Da Costa-toneel- club haar eerste uitvoering geven, weer in de zaal Van Dam te Heemskerk. De heer Slotboom deelde mede de speeltuin met ingang van 1 November voorlopig voor drie maanden te sluiten met het oog op verschillende reparaties. In het jaarverslag van de secretaris, dat een uitvoerig overzicht gaf van de activi teiten in het voorbije jaar, was een opwek king gevoegd een groot aantal nieuwe leden te werven. In ruil daarvoor kan het bestuur een tweede feestavond en het zo- meruitstapje van de kinderen verzekeren. Het kasverslag kon worden afgesloten met een batig saldo. Het bestuur heeft plannen om over te gaan tot oprichting van een jeugdtoneel club voor de kinderen van de speeltuin en uit de Da Costa-buurt. Zodra beschikt kan worden over een repetitiezaaltje wordt dit plan uitgevoerd en men wil dan proberen nog deze winter een uitvoering te geven. De aftredende bestuursleden, mevr. Veer en de heren Van Baar en Ten Brinke wer den allen herkozen. In de vacature van mevr. Dibbets werd voorzien door de ver kiezing van de heer Hiemstra. Uit de vergadering kwam een verzoek de mogelijkheid te onderzoeken tot het plaat sen van een bord, dat de richting van de Hoflaan aangeeft, daar deze weg doorsne den wordt door het Hoogovenspoor. De klacht omtrent de hekken in de De Leth- straat, waarvan het prikkeldraad gevaar lijk over het trottoir slingert, zal worden onderzocht. Bijzondere aandacht moet worden besteed aan de opgeschoten jeugd, die moedwillig over de hekken van de speeltuin klimt en de speelwerktuigen, die niet op het gebruik door volwassenen zijn berekend, schade toebrengt. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat bij besluit van 24 October 1952 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan: P. Snoek in IJmuiden, tot het wijzigen van de brood-, koek- en banketbakkerij in het perceel Marconiestraat no. 40 in IJmuiden en aan P. Bart en Zoon te IJmuiden. tot het uitbreiden van een machinale houtbewer kingsinrichting in het perceel Willem Ba- rendszstraat no. 16 te IJmuiden. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Velsen zal op Maan dag 27 October geen spreekuur houden. Naar wij vernemen zal de voetbalwed strijd Stormvogels 2 tegen Ajax III aan staande Zondag om 12.30 uur op het hoofdterrein van Schoonenberg worden gespeeld. Dit ten gerieve van de ongetwij feld vele voetballiefhebbers, die de grote strijd zullen willen bijwonen tussen Stormvogels en Vitesse, waarbij enerzijds de internationals Hendrikx en Albers en anderzijds doelman Kraak eikaars krach ten zullen meten. Vrijdag 24 October kwamen de liavcn van IJmuiden binnen: Bittern van Rotterdam. Rapid van Rotterdam. Birmingham van Newcastle. Rissekerk van Londen. Roxen v. Dakar. Wolanda van Hernösand. Vertrokken zijn: Celebes naar Antwerpen. Saint Matthieu naar Duinkerken. Aire naar Rotterdam. Brouwersgracht naar Antwerpen. Larix naar Stettin. Birmingham naar Har- lingen. Rehhof naar Gdynia. Bloemfontein naar Southampton. Bittern naar Manchester. Trauma naar Curasao. Teucer naar Gdynia. Deo Favante naar Aarhus. Holland naar Skaelskor. Hervor Bratt naar Nethyl. Delga- ny naar Cork. Hestia naar Rotterdam. Na de artikelen van burgemeester M. M. Kwint, wethouder H. de Boer en de in specteur van de volksgezondheid over liet bevolkingsonderzoek, richt thans de direc teur van de G.G.D. in Velsen, dr. L. S. Limborgh Meijer het woord tot de inwo ners van Velsen. Doctor Limborgh Meijer schrijft ons het volgende: Het aantal sterfgevallen aan longtuber- culose in Nederland is na de oorlog be langrijk verminderd, zoals blijkt uit on derstaande statistiek. Het totaal aantal sterfgevallen aan long- tuberculose in Nederland was in 1946 1947 1948 1949 1950 1951 3073 2526 2083 1800 1400 1274 Het aantal sterfgevallen aan longtuber- culose per 10.000 inwoners in Nederland bedroeg in 1946 1947 1948 1949 1950 1951 3,26 2,62 2,13 1,81 1,38 1,24 Dat betekent dus, dat in 1951 nog niet half zoveel personen aan longtuberculose stierven als in 1946. Dat komt natuurlijk in de eerste plaats, omdat in de achter ons liggende jaren de levensomstandigheden enorm zijn verbe terd. Maar het ligt ook voor een belang rijk deel aan de verbeterde behandelings methoden, zodat de kans op genezing groter is, en aan de veel uitgebreider opsporing van nog niet ontdekte gevallen. Honderd duizenden mensen zijn doorgelicht of er is van hen een longfoto gemaakt. Vele tot nu toe onbekende t.b.c.-gevallen zijn daar door ontdekt en onder behandeling ge steld. Als ieder meedoet Het zogenaamde bevolkingsonderzoek, dat is het longonderzoek van de bevolking, is een groot opgezette poging om de tuber culose als volksziekte uit te roeien. Dit kan alleen slagen, als ieder meedoet. Nie mand mag zich daaraan onttrekken, want van niemand kan met zekerheid gezegd Met onverdroten ijver zijn bij de IJmuidense schaakclub „Kijk Uit" de wedstrijden in de onderlinge compe titie voortgezet. In groep I behaalde Kraaienoord zijn eerste zege, ten koste van Plug- boer; in een partij met wisselende kansen wist Visser van Hendrikse te winnen en De Haas toonde zich de meerdere van Spuls sr., terwijl de „wedstrijd van de week" tussen Hen drikse en Wijdoogen in remise ein digde. De beide andere partijen: Gordijn-Stals en De Boer-Kistemaker werden in ongeveer gelijke stand afgebroken. In groep IIA kon J. v. d. Plas zich handhaven tegen Kroon, maar Ringers liet zich een kostbaar puntje ontfutselen door Kroon! Voorts gaat De Ruiter door met het behalen van punten; nu werd Deelder het slachtoffer. S. Kistemaker komt tot heel wat beter resultaten dan het vorig jaar - van Ver- laak te winnen is nog altijd een hele pres tatie. Van Stekelenburgh liet zich verras sen door Tellier; Aarsen deed het beter en versloeg deze speler; Huiser en Zeylmans zetten de traditie van deze groep voort en speelden remise. De partij Aarsen-M. Lan- ser werd wat te lang en moest dus worden afgebroken. In groep UIA versterkte Aarts zijn po sitie door van Dekker te winnen; Sluiters bleef de baas over Vis sr. In een gelijk- opgaande partij maakte Hueting tegen Ab- spoel een klein foutje en verloor; Krab toonde zich van zijn sterkste zijde tegen v. d. Berg en had succes. Korff was te sterk voor Kramer jr. Groep IIIC: Brouwer-de Vries afgebro ken, Hoogzaad won van Roseboom en van Spus jr., v. d. Doel-Hoogzaad remist; v. d. Veen-Spuls jr. remise; Tol-de Vries af gebroken. Jeugdgroep: v. d. Glind-T. Blik remise: Van Oort-Oldemark 0-2, Strijker-Blok 2-0, Strijker-Aalbersberg 2-0, Blok-J. de Boer 2-0, v. Die sr.-Cleeren 2-0, v. Die jr.- Toornvliet 2-0. Groep 4C: v. d. Wel-de Wolff 2-0, P. Korf-v. Veelen 2-0, mevr. Spits-de Jong 2-0, Korf-cle Bruin 2-0, Starken- Hoge- wind 2-0. Moeizaam buigen Als ge 77 jaren telt en haast elke dag een paar uur krom gebogen moet staan over de droesem van anderen, is dit geen prettige bezigheid. Jaap Heiligers, de trouwe bewaker van het vergaderlo kaal aan de Abelenstraat ver vult deze taak 's avonds meer malen als het cultuurlievend vcrgadei-dom uit de onder zijn beheer staande lokaliteit is vertrokken, met achterlating van alles, wat een vergadering maar kan achterlaten. Siga renas en bloemenranken, kop- jesscherven en sigarettenpeu ken. En wat dies meer zij. Jaap klaagt er niet over. Hij buigt zich en schudt bedacht zaam het grijze hoofd: Karei I, Willem II en jasmijn, por selein en lucifers. Er staan asbakken, maar alles valt al tijd naast asbakken. Zouden de verenigingen misschien alstublieft voor de goede orde wellicht Tikkertje (slot) Het moet mij van het hart, dat de ontknoping van het drama-tikkertje, dat de vorige weken in al zijn ontroerende détails op deze plaats is ver- jaald, minder mooi is, dan u ;n ik gehoopt hadden: het blijkt vulgaire diefstal te zijn geweest. Een vriendinnetje van Marietje, dat met haar naar Haarlem was gefietst ter aanschaffing van het verja ringscadeau, heeft de kleine meid het horloge onderweg namelijk ontfutseld. Zodat het nu wel terecht is, maar er toch een nare smaak van de verjaardag is blijven hangen, want het vriendinnetje heeft het allemaal zo lelijk in elkaar gezet, dat de politie het niet over heur kant kon laten gaan. Jan zag eens druiven hangen Al waren ze dan niet als eieren zo groot, die druiven in een kas aan de Duin en Kruidbergerweg zagen er toch uitermate belangwekkend uit. Een prille timmerman, die in de nabijheid aan de weg tim merde, hield somwijlen op met deze bezigheid om het overvloedige mondwater af te voeren, maar tenslotte werd de verleiding hem toch te machtig, zodat hij met twee vrienden bij het vallen der duisternis de druiven besloop en zich schichtig te goed deed aan het zoete ooft. Dat is uit gekomen en nu zitten Jan en zijn compagnon met de pit ten. Zes jongetjes in de helm Er waren eens zes kleine IJmuidense jongetjes, die sa men zestig jaren oud waren. Ze trokken er op een vrije middag tussenuit en kwamen bij een net. met helm beplant stukje duin, waar het sextet met de zestig kleine vingertjes niet af kon blijven. Wat een ijverige helmplanter in zes moeizame plantdagen op de 300 vierkante meter had ge poot, trokken de zes jongetjes er binnen de zestig minuten achteloos uit. Ze zijn door de boze planter met begrijpelijke nadruk in de zes kraagjes ge vat en de politie heeft er nog eens een donderpreek in zes- voud overheen gedaan. Je zou ze eigenlijk met z'n zessen het duintje weer netjes laten beplanten gedurende de vrije uren. Zonder vijven of zessen. Obstakelen Al wie het Hervormde Jeugd huis gaat bezoeken, saluut. Hij zal er zich best amuseren in een der meest propere zalen onzer goede gemeente en des noods is de concierge bereid hem te verbinden of door te zenden naar het hospitaal. Want het is bijkans niet meer mogelijk geweest deze nieuwe burcht der cultuur ongedeerd te benaderen, nademaal de gemeente er een opmerkelijk aantal vestingwerken rond heeft gelegd vermoedelijk tegen al te ijverige cultuurbe stormers, die nu met bebloede koppen kunnen afdeinsen in de richting Rembrandtlaan. Dat is positieve cultuurpo litiek, vrienden. Wankele loopbrugggen ver bonden de voorhof met de straat en al; wie niet zuiver op de graat is, kon in de Hades vallen. Die Hades is een goot voor de riolering en als het regent kan het er zo lekker in lokken en klokken, drie meter dieper. De voogd van alle Openbare werken heeft mij echter een onderzoek toegezegd, zodat het zeer wel mogelijk is, dat als deze regelen onder uw ogen komen, de burcht weer in te nemen is zonder al te veel slachtoffers. Mooier zelfs: de voogden der Velsense openbare werken denken Maandag alweer aan de bestrating der langsliggen- de straat te beginnen. Kabeljauw Een ondeugende meneer uit onze omgeving zette eens een strik in het duin, aan de voet van een oude Duitse bunker. Toen hij een paar dagen na deze snode daad terugkwam, vond hij de bunker verzakt door storm en regen en op de plaats, waar zijn strikken wa ren gespannen, bevond zich een compleet duinmeertje. En met bolle ogen van de schrik heeft de meneer toen uit één zijner konijnenvangers een knaap van een kabeljauw gehaald...., zegt hij. Als het niet waar is, blijft het toch een aardig verhaal. LAMPENIER worden, dat hij niet lijdt aan longtuber culose. Dit geldt zeer nadrukkelijk ook voor de ouderen, omdat nog veel te veel gedacht wordt, dat tuberculose een ziekte is, die vooral bij jongere mensen voorkomt. Dat is zeer beslist niet waar. Er lopen heel wat ouderen rond, die, zonder dat ze het weten, een tuberculeuze longaandoening hebben en zelfs dikwijls een gevaar opleveren voor hun kinderen en kleinkinderen. Er zijn al heel wat kinderen op de schoot der groot ouders besmet. Laat men toch vooral bedenken, dat het niet alleen om ons zelf gaat, maar ook om onze omgeving, ons gezin, onze familie. Men moge er dan vree mee hebben, dat men op z'n oude dag met een zogenaamde chronische bronchitis rondloopt, die intus sen tuberculose is, maar men kan er on mogelijk vrede mee hebben, dat men z'n kinderen besmet. Maar ook op jongere leeftijd komt tuber culose veel voor. En hier gaat het er vooral om, dat het zo gauw mogelijk ontdekt wordt, want dan is de kans op genezing veel groter en de duur van de behande ling dikwijls veel korter. Wanneer even wel het proces al enige tijd heeft voortge woekerd, dan kan het jaren duren voordat genezing bereikt is, als dat tenminste nog mogelijk is. Geen enkele leeftijd blijft voor tubercu lose gespaard. Laat dus niemand zich aan het bevol kingsonderzoek onttrekken, zowel in zijn eigen belang als in het belang van zijn om geving. ADVERTENTIE Beginsucces als feestnmntner De Onderwijzers Toneelvereniging „Ken- nemerland," die in 1947 met haar toneel uitvoeringen voor de schooljeugd is begon nen (met de opvoering van „De Gelaarsde Kat"), zal voor de vijfde keer voor 't voet licht komen en wel opnieuw met dit zang spel. Plet grote succes, dat die eerste op voeringen heeft gehad, zal de stoot wel tot deze reprise hebben gegeven. Intussen zijn er vijf jaar verlopen en dus zal de uitvoering geschieden voor een ge heel nieuw publiek, dat wordt gevormd door de leerlingen van de hogere klassen van de openbrae lagere scholen. De regie van „De Gelaarsde Kat" berust bij de heer J. Goddijn. Om de toneeluitvoeringen van „Kennemerland" weer mogelijk te maken (ze zijn wegens de vele costumes en décors nogal kostbaar), zullen gelden worden in gezameld op 8 December in het Hervormd wijkhuis. KinheimDEM (op „Tussenwijk"). Kin- heim: Th. Keirsgieter; A. Paap en B. Dek ker; W. Groeneveld, W. Mol en C. Luntz; J. Bleeker, Th. v. Vuuren, J. H. v. d. Wateren, A. Prinssen en J. Muskee. VVB—ADO '20 (op „Watervliet"). WB: C. v. Veelen; .T. Roos en K. Kil; J. Kersber- gen. P. de Wolf en P. Bleeker; J. v. d. Linde, F. Kooimans, A. Both, P. Vlietstra en W. Zand. IEVHaarlem 3 a (op „Rooswijk"). IEV: W. v. Tunen, H. Zonneveld en W. Michel; A. Leering, Th. Koek en W. Castricum; J. v. d. Vlies, H. Duin, J. Bos, H. Prinsen en J. de Reus. Eind 1953 hoopt men gereed te komen met de nieuwe brug over de Amstel, tussen de Omval en Zorgvlied, die een schakel vormt tussen de nieuwe Rijksweg Amsterdam- Utrecht. Alle bruggen in Amsterdam, die tot nu toe over de scheepvaartroute Am- stel-Nieuwe Herengracht-IJ zijn gebouwd, zijn beweegbaar. De nieuwe brug zal de eerste zijn, die vast is. Daarom wordt zij hoog boven het water gebouwd. De hoogte, die voor de scheepvaart beschikbaar is, is 5,50 m, het hoogste punt ligt 7,50 m boven de waterspiegel van de Amstel. Aan weerszijden worden lange opritten gemaakt, die per meter een helling van 2 cm hebben. De Noordelijke oprit begint al in het eind van de Rijnstraat. De totale lengte van de brug wordt 251 m. De kosten van de brug bedragen bijna 4 millioen gulden. Zondag 26 October IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 19 uur: ds. J. Wiersma, Wijk aan Zee, Jeugddienst. Geb. Chr. Belangen, 10 uur: de heef G. v. d. Boogaard. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. C. W. Thijs, 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10.30 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: Jeugddienst. Oud-Katholieke kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers, Dins dag (Simon en Judas, Apostelen), 9 uur: Heilige Dienst, 19 uur Vespers. Donder dag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Ileils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugd dienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst Kennemerlaan, 20 uur Verlossingsamen komst. IJMUIDEN-OOST: Ncd. Herv. Kerk. Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: ds. G. Wassenaar (Voorb. H. A.). Vrijdag 31 October 19.30 uur: ds. G. Wassenaar (Herd, kerkhervorming). Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. R. D. Beukema, 17 uur: ds. C. W. Thijs. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootstraat. 10 uur: S. J. Pasman uit Haarlem. Donderdag 19.30 uur: J. A. Vis ser uit Amsterdam. (Herv. Ver. gebouw). Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Doopsgezinde Gemeente, koffiekamer Westerveld, 19.30 uur: ds. W. Veen. Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. K. v. d. Braak uit Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Zaterdag 25 Oct. (Wijk- gebouw Torenstraat), 19.45 uur: Avond gebed. Zondag 26 Oct. 10 uur: ds. L. Brink; Jeugdkapel (Torenstraat) 10.15 uur: de heer W. B. Kleywegt. Vrijdag 31 Oct. 8 uur en 19.45 uur: ds. L. Brink. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. L. Brink; Vrijdag 31 Oct.: Kerkherv. (ds. H. P. Huisman) (H. Doop). Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk 10 uur: ds. F. C. Willekes, 19 uur: prof. dr. G. C. van Niftrik van Amsterdam. Ned. Herv. Gemeente, Poplierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. H. Doop. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer E. W. Rosie. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijzinnig Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: ds. W. J. de Hoest, Den Helder. ADVERTENTIE Geslaagde modistes Van de modevakschool „d'Elegante" slaagden bij de in Amsterdam gehouden examens de dames H. Andrea voor cou peuse en A. Timmer voor costumière, bei den te Velsen-Noord. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: M. C. van den BergAnnes. z„ Stephensonplein 13. IJmuiden; K. Silvis Suijkerbuijk, z.. Lekstraat 44, IJmuiden; H. L. B. Geversvan den Heuvel, z., Harddra verslaan 43, Santpoort; B. TerburghKeur, d., Kon. Wilhelminakade 57 rd, IJmuiden; A. van der LemTwisk, d.. Kluyskenslaan 30, Santpoort: J. J. SchoorstraZwart, d., Lekstraat 46, IJmuiden; M. de SmitKoster. d„ Ladderbeekstraat 109, Velsen-N.; G. Schekkerman—van der End, z., Engelmun- dusstraat 21, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: G. Meijer, Dorpstraat 301, Wormer en H. E. Kuijk, Ënschedéstraat 10, IJmuiden, toek. adres: Dorpstraat 301, Wormer. GEHUWD: H. HaasnootS. Wassenaar; J. H. G. van 't HoffM. G. Hunschc, Begijnen straat 2, Beverwijk; B. J. de JongM. L. A. van Breugel, Schulpweg 76, Velsen-N.: C. G. van den BosM. C. Molenaar: M. L. Boudri G. Zwanenburg. Conradstraat 12, IJmuiden; J. DongelmansG. de Boer; F. A. Clots A. A. Martens. OVERLEDEN: L. Rietdijk, 91 j., weduwe van A. Rietdijk. Hofdijklaan 70, Driehuis; J. M. Yspaard, 80 j., weduwe van A. J. Wam- steeker, de Genestetlaan 20. Driehuis; A. P. Zonneveld, 45 j.. echtgenoot van J. F. Hen- draiks. Rijvordtlaan 54, Beverwijk. ADVERTENTIE Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: dr. Alb. Vis. 31 Oct. Hervormingsdienst, 19.30 uur: Gemeenschappelijke dienst, de heer Termaat en dr. Alb. Vis. Maranatha, 10 uur: de heer J. H. van Oostveen uit Voorburg. Leger des Ileils, Kerkstraat, 10 uur: Ver lossingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Hei ligingsdienst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. O. Norel. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10.30 uur: ds. F. M. Mentzel uit Dordrecht, 15 uur: ds. D. Ter Steege. Dankdienst vanwege eenwording met de Ned. Herv. Evange lisatie; medewerking Ned. Herv. Kapel koor. De Toorts, 9 uur: ds. mr. G. A. Alma, Amsterdam-West. Kapel, geen dienst. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds: N. Bruin.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 15