„Europese Jeugdparlement" komt in Den Haag bijeen SAI N OS1 01 L Bonnse Bondsdag boos over partisanengroep J Vier industriëlen in beroep voor het hof Vijfdaags forum van politieke jongeren uit 15 landen in de Ridderzaal Venijnige critiek op Amerikanen en op West-Duitse ministers eM? KRE0FLAV0N JA'SÏM De radio geeft Zaterdag Hulp aan vluchtelingen PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ZocU ió het zo .J VRIJDAG 24 OCTOBER 1952 2 Crematie ds. B. Boers Onthulling van oorlogs monument in Amsterdam Nieuw gebouw voor „De Joodse Invalide" A Vuurgloed verontrustte Helderse kustwacht Actie begint vandaag Deviezenbesluit overtreden Oud-rrrinister Joekes in de Raad van State Het goud van de zee Maandagmorgen zal Prins Bernhard in de Ridderzaal te 's-Gravenliage, die daar toe door onze regering belangeloos be schikbaar gesteld werd een internatio naal jongeren-forum openen, dat in feite beschouwd kan worden als het eerste Europese jeugdparlement. Politieke jongeren uit vijftien landen alsmede vertegenwoordigers van vluchte lingen zullen op dit vijfdaagse congres van gedachten wisselen over enkele der belangrijkste problemen, die betrekking hebben op de jeugd van Europa. Zij zullen zich in het bijzonder bezighouden met het vraagstuk van Europa's eenwording en met de rol, die de jeudg daarbij te vervullen zal hebben. Jonge mannen en vrouwen van allerlei politieke overtuiging uit alle democratische landen van ons werelddeel zullen op dit forum getuigenis afleggen van hun geloof in de noodzakelijkheid van Europese een heid. Maar bovendien zullen zij proberen, met elkaar een practische bijdrage te leveren tot de oplossing van de verschillen de problemen, welke met het streven naar integratie samenhangen. Daartoe zullen de ongeveer 250 jonge deelnemers aan het forum uit hun midden vier werkcomité's kiezen, die vraagstukken als „Jeugd en cultuur", „jeugd en politiek", „economische aspecten van wordend Europa" en „poli tieke eenwording" aan een ernstige discus sie zullen onderwerpen. In elk van die comité's zullen twee rapporteurs optreden, namelijk één ervaren politicus, wiens refe raat de basis vormt voor de discussie in de werkgroep, en een vertegenwoordiger van de jeugd. Bij de discussies zelf zullen echter uitsluitend de jongeren aan het woord komen, die tenslotte, op 30 October, in de voltallige conferentie rapport over hun conclusies zullen uitbrengen. Straatsburgse procedure De gevolgde procedure is dus vrijwel ge lijk aan die van de Straatsburgse Assem- blée met haar commissies, van welk lichaam ook de verdere reglementen zijn overgenomen. Dat includeert tevens, dat de commissie-vergaderingen niet voor de pers toegankelijk zijn, een maatregel, die in Straatsburg wel zin heeft, maar die voor dit jongerenparlement dat immers in de eerste plaats een manifestatie van een heidszin wil zijn niet zo erg geslaagd lijkt. Het initiatief tpt dit forum is genomen door de internationale politieke jeugdorga nisaties der verschillende landen en het geheel staat onder auspiciën van de Par lementaire Raad der Europese Beweging. Drie bekende staatslieden, namelijk Paul- Henri Spaak. Jean Monnet en dr. Carlo Schmidt, zullen een exposé geven van de Europese vraagstukken in het algemeen; als rapporteurs-deskundigen in de genoem de werkcomité's zullen optreden Denis de Rougemont (over jeugd en cultuur), dr. Henri Brugmans (jeugd en politiek), André Philip en Per Haekkerup (economische vraagstukken), alsmede dr. Heinrich van Brentano en Julian Amery voor de sectie politieke eenheid. Permanente commissie Een der concrete resultaten, die men van het werk van dit eerste jeugdforum ver wacht, is de stichting van een permanente commissie van het Europese jeugdparle ment, die haar zetel in Den Haag zou kie zen. Tevens denkt men te komen tot het samenvoegen van gelijkgerichte jongeren van allerlei nationaliteit in een soort van supra-nationale fracties. Vertegenwoordigers van de jeugdorga nisaties der politieke partijen uit België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Grie kenland, IJsland, Ierland, Italië, Luxem burg, Nederland, Noorwegen, het Saarge- bied, Zweden, Turkije en Groot-Brittannië, zullen 132 zetels in dit jeugdparlement be zetten in dezelfde verhouding als de dele gaties bij de Assemblée te Straatsburg. Voor de organiserende jeugdorganisaties zijn nog eens 50 zetels ingeruimd, Oosten rijk en Zwitserland (niet-leden van de Raad van Europa) zenden zes afgevaardig den, de vluchtelingen in Europa zijn ver tegenwoordigd door 50 jongeren uit hun rijen. De kosten van het forum worden ge taxeerd op ongeveer honderdduizend gul den, waarvan de organisatbren 2/3 deel voor hun rekening nemen. De rest van het bedrag wordt gefourneerd door de Neder landse regering en de gemeente Den Haag. Donderdag heeft op Westerveld de cre matie plaats gehad van het stoffelijk over schot van ds. B. Boers, emeritus-predikant der Nederlands Hervormde Kerk te Heem stede. Ds. Boers heeft vooral in Friesland grote bekendheid verworven door zijn strijdvaardigheid wanneer het erom ging een betere positie voor de arbeidende massa te bereiken. Bij zijn afscheid in 1937 van Ter nagedachtenis van 29 gefusilleerden Zaterdagmiddag worden aan de Apollo- laan te Amsterdam de gipsafgietsels ont huld van de door beeldhouwer J. Haver- mans uit Sloterdijk ontworpen beelden groep ter nagedachtenis van de 29 slacht offers der Duitse terreur, die daar acht jaar geleden werden gefusilleerd. Door moeilijkheden bij het gieten zijn de bronzen beelden niet tijdig gereed ge komen. Men heeft de plechtigheid daarom echter niet willen uitstellen. De 29 slachtoffers die door deze beel dengroep posthuum worden geëerd, zijn gefusilleerd als représaille voor het neer schieten van de Duitser Oelschlagel, die tot de gevaarlijkste leden behoorde van de Sicherheitspolizei in de Euterpestx-aat. De Duitsers staken daarbij ook twee villa's aan de kruising Beethovenstraat-Apollo- laan in brand. De burgemeester van Amsterdam, mr, A. J. d'Ailly, heeft Donderdag het nieuwe gebouw van de vereniging „De Joodse In valide" aan de Henri Polaklaan te Am sterdam geopend. Hij roemde de wilskracht en de moed van de Joodse gemeenschap, die direct na de bevrijding weer aan de arbeid ging in het belang van behoeftige Joodse landge noten. De heer A. van Santen, voorzitter van de vereniging, schetste het wel en wee van de vereniging sinds de oprichting. Opperrabbijn J. Tal sprak een herden kingsbede uit, ter nagedachtenis van hen, die tijdens de bezettnig het leven lieten. ADVERTENTIE Flacon a ca. 200 gr. 1.95 ca. 500 gr. f 3.75 N.V. Koninklijke Pharmaceutischs Fabrieken v/b Brocades-Sthooman Pharmacia zijn gemeente Roordahuizum werd hem "1C u ';V'S „X door zijn geestverwanten Een koor zong tenslotte enige Hebreeuwse een reis naar Rusland aangeboden. Na de tweede wereldoorlog kwam de naam van ds. Boers voor op de candidaten- lijst van de C.P.N., waarvan hij sedert de eerste wereldoorlog lid was, voor de ge meenteraad van Heemstede. psalmen. Met ingang 16 November is benoemd tot burgemeester der gemeente Oisterwijk mr. H. L. F. M. Baron v. Hövel v. Wezeveld en Westerflier met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Boxmeer In het Radio-Therapeutisch Instituut aan de Bergweg te Rotterdam heeft de directeur van het Koningin Wilhelminafonds, de heer P. C. Besanger, 1395- milligram radium overgedragen, een waarde vertegenwoordigend van f 125000.Het radium was ver pakt in een zware loden kist. Van links naar rechts dr. A. Somerwil, hoofd van het Laboratorium, de heer P. C. Besanger, directeur van het Koningin Wilhelminafonds en dr. K. Breur, geneesheer-directeur van het Radio-Therapeutisch Instituiit, ADVERTENTIE voorkomt en geneest Buitje 10 tablet*"1 20 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurprogramma. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Gemengd koor. 16.20 Platen. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 13.00 Zang. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse corres pondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Thuis front Tombola. 21.00 Gevarieerd programma, ziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws en Esperanto. 23.25 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedxujven. 11.35 Kamermuziek. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Com mentaar. 13.20 Accordeonmuziek. 13.55 Ra- dioweekjournaal. 14.20 Piano. 14.35 Gronings programma. 15.00 Amateursprogramma. 15.30 Veiligheidskwai-tiei'tje. 15.45 Dansmuziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Radio Philharmo- nisch oi'kest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Ai'tistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.50 Idem. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeu nerorkest. 13.45 Vei-zoekprogramma. 14.45 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 15.50 Idem. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Platen. 16.45 Engel se les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 17.30 •Tgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabax-et. 21.15 Platen. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.45 Idem. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Dansmuziek. Britse vlootoefening Ten Westen van Den Helder is gister avond een vuurgloed waargenomen, die deed vermoeden, dat een in nood ver kerend schip de aandacht op zich tx-achtte te vestigen. De eerste melding van deze vuurgloed kwam van een 'naar Schiphol komend vliegtuig, dat rapporteerde, licht- kogels aan parachutes door een vliegtuig te hebben zien afschieten. Later rees het vermoeden, dat zich een schip op de ge melde positie in nood zou bevinden. In Den Helder was geen reddingboot aanwezig, daar de „Px-ins Hendrik" naar Rotterdam was voor demagnetisering. Op Tei-schelling werd daarom de motor reddingboot „Brandaris" van de N.Z.H.R.M. in gereedheid gehouden om uit te varen. Ook werd contact gezocht met de marine in Den Helder om eventueel een van de snel varende motorboten, die ingeschakeld wor den bij de opsporings- en reddingsdienst, ter plaatse een onderzoek te doen instellen. Tegen half elf kreeg men de zekei-heid, dat de vuurgloed afkomstig was van oefe nende Britse oorlogsschepen. Tevoren was de Nedex-landse kustwacht hiervan niet op dc hoogte gesteld. ADVERTENTIE FALCON MANTELS EN JASSEN Minister-president dr. W. Drees heeft in een radio-toespraak medegedeeld, dat op het Nederlandse volk een beroep zal wor den gedaan een bijdrage te leveren om het lot te verzachten van de millioenen vluch telingen, verspreid over een groot deel van de aarde. Dr. Drees zei, dat de Nederlandse hulp alleen niet voldoende zal blijken, om hun de geestelijke en materiële steun te verlenen, die zij behoeven, maar, wat wij in ons land uit vrije wil en in volle over tuiging doen, zal materieel voor een aantal hunner steun en eventueel de rehabilitatie mogelijk maken. Niemand kan, aldus dr. Drees, onver- sehillig staan tegenover het lot dergenen, die zijn verdreven uit hun oorspi-onkelijke vestigingsplaats, uit het land van hun ge boorte en die bij millioenen in kampen ver blijven, of als zwervers door de wereld trekken. Dr. Di-ees zeide tenslotte dat vandaag, op de dag van de herdenking van de stichting van de U.N.O., een begin zal worden ge maakt met de inzameling van gelden voor vluchtelingen. Een deel van de gelden zal in bijzonder worden beschikbaar gesteld voor het internationale kinderfonds van de UNO, dat sinds 1949 aan circa drie mil- lioen kinderen, verspreid over de gehele wereld, hulp heeft kunnen verlenen. Op het terrein van een constructiewerk plaats te Enkhuizen is Donderdag een ketel, waarin carbidgas wordt aangemaakt, uit el kaar gesprongen. Delen ervan werden tien tallen meters weggeslingerd. Enige arbeiders, die zich in de omgeving bevonden, kwamen met de schrik vrij. Een aantal ruiten van de werkplaats werd vernield. BONN (van de ANP-correspondent). Scherp geformuleerde waarschuwingen aan de Amerikaanse politiek zijn Donderdag geuit in de West-Duitse Bondsdag tijdens de behandeling van een socialistische inter pellatie over de onlangs in Hessen ontdekte partisanengroep. De socialist dr. Menzel verklaarde: „De Amerikanen hebben meer verloren dan het geld waarmee zij de orga nisatie hebben gefinancierd. Zij hebben ook een groot deel van hun prestige in Duits land verspeeld". De liberale fractieleider dr. Schaffer zeide: „De Amerikaanse poli tici dienen na dit voorval in alle ernst te bedenken dat een besliste ommezwaai noodzakelijk is". De socialisten keerden zich voornamelijk tegen drie leden van Adenauei's kabinet de ministers Lehx-, Dehler en Kaiser. De strekking van hun beschuldigingen was, dat zij niet tijdig hadden ontdekt, dat de door hen gesteunde „bond der Duitse jeugd" ge vaarlijke neigingen had, en dat zij achter af trachten de betekenis van de geheime orgaixisatie te verkleinen. De socialisten zagen in de vorming van de illegale parti sanengroep een eerste stap op de weg van ondermijning der democratie. Bondskanselier Adenauer heeft tijdens het vijf uren durende debat verklaard, dat poli tieke conclusies uit het voorval eerst zou den kunnen wox-den getrokken, wanneer het onderzoek is geëindigd. Hij verzette zich met veel nadruk tegen de socialistische mening als zou uit de vorming van parti- sanengroepen, die in actie zouden moeten komen na een Russische bezetting, kunnen worden afgeleid, dat de Amerikanen het plan hadden West-Duitsland niet wei'kelijk te verdedigen. De kanselier zeide, dat de Amerikanen het onderzoek der kwestie door een Duits-Amerikaanse commissie hebben onderbroken omdat de socialistische minister-president, Zinn, had geweigerd de „liquideringslijsten" te ovei-handigen, waar op de namen van Duitse politici waren ver meld die in geval van nood door de ox-gani- satie zouden worden gegrepen. Ovex-igens bestx;eed de kanselier tezamen met zijn ministers, dat daarop vooraanstaande socia listen zouden zijn geplaatst. Onder grote spanning beklom daarop de Hessische minister-president in zijn kwali teit van lid van de Bondsi-aad, de katheder om ernstige beschuldigingen aan het adres van de Amerikaanse instanties en het fede rale openbare ministerie te uiten. Zinn ver- klaai'de, dat hij nooit geweigerd had de Amerikanen inzage van de omstreden kar- thoteek der „liquidex-ingsafdeling" van de partisanen te geven. Hij had echter wel ge weigerd de stukken te geven en zeide tot zulk een houding genoopt te zijn geweest, nadat de organisatie een groot deel van haar documenten bij Amerikanen in veilig heid had gebracht, waar zij zouden zijn vernietigd. Zinn stelde voorts het federale openbaar ministerie in gebreke omdat het de door de Hessische politie gearresteerde partisanen zonder verhoor, zonder onderzoek der klachten en zonder contact met de justitie van Hessen had vrij gelaten. Hierdoor en door het feit, dat de partisanenleider Peters enige tijd asyl heeft genoten in een Ame rikaanse woning, was het onderzoek vol gens Zinn ten zeerste bemoeilijkt. Overdreven? Minister Lehr, de minister van Binnen landse Zaken, zeide dat nog geen afgerond oordeel over de zaak mogelijk is. Hij was het met de oppositie eens, dat de Duitse regering niet ongeïnteresseerd kon toezien, wanneer achter haar rug geheime organisa ties worden gevormd, die noodlottige ge volgen voor de bevolking zouden kunnen hebben. Hij was evenwel de overtuiging toegedaan, dat de socialisten de betekenis van de „liquidatielijsten" ten zeerste over- dreven. Wat de financiële steun beti-of, die van staatswege verstrekt werd aan de „Bond der Duitse jeugd", verklaarde Lehr, dat daarbij gehandeld was in het vertrou wen dat deze jeugdbond een betrouwbare democratische organisatie was. Het was volgens hem nog niet bewezen, dat dit niet het geval is, ook al waren enkele leiders van de jeugdbond in de partisanengx-oep verwikkeld. „Overigens staan deze geld middelen in generlei verhouding tot de mil- lioenenbedragen, die de communisten ter beschikking hebben", zeide Lehr. Hij voeg de er aan toe, dat hij na het verbod van de neo-nazistische SRP thans al zijn opmerk zaamheid zou kunnen gaan richten op de communistische activiteit. c De socialistische minister-president van Hessen had niet verzuimd enkele pikante zinsneden uit de spelregels van de parti sanen te citeren. Een daax-van luidde: „Vroeg bloed voorkomt veel bloed". Met grote meerdex'heid aanvaardde de Bondsdag een voorstel der socialisten, waarin de regering wordt gevraagd het parlement op de hoogte te houden van de vorderingen van het onderzoek. ADVERTENTIE Kort na de oorlog kocht een combinatie van vijf industx'iëlen in Duitsland 600 trucks, die afkomstig waren uit leger- dumps. De initiatiefnemer J. J. de B. uit Rottei'dam, kreeg van het ministerie van Economische Zaken een invoervergunning op voorwaarde, dat de auto's na hun re visie weer naar het buitenland zouden worden uitgevoex-d. Deze verplichting had ten doel de deviezenpositie van ons land te vex-sterken en de Nederlandse auto industrie op de binnenlandse markt niet te schaden. De export vex-liep echter te gen de verwachting in niet zo vlot, vooral doordat enkele malen een uitvoervergun ning werd geweigex-d. De industriëlen kwamen daardoor in geldnood hun crediet werd opgezegd en besloten toen een aantal auto's, in totaal 261, op de binnenlandse markt van de hand té doen. Hierdoor overtraden zij hun verplich tingen en het Deviezenbesluit. J. J. de B. werd veroordeeld tot twee boeten van f 750, A. T. uit Den Haag tot twee boeten van f 3.000 en J. H. C. van Y. en J. P. van Y. beiden uit Rottex-dam, tot twee boeten van f 1.500. M. van Y. uit Rotter dam werd vrijgesproken. Aan T. en J. C. H. van Y. werd bovendien voor een jaar een waai-borgsom opgelegd van f 12.500 om te voorkomen, dat de restex-ende auto's, 138 stuks, toch nog op de binnen landse markt zouden terecht komen. Hedenmorgen diende voor het Haagse gex'echtshof het beroep van de vier ver oordeelde industriëlen en het beroep van het Openbaar Ministerie, dat appèl had aangetekend tegen de vrijspraken van M. van Y. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van de vrijspraak en van de opgelegde straffen. Hij oordeelde, dat de verdachten in deze zaak geen bex-oep zou den kunnen doen op overmacht aangezien zij, toen zij in geldnood geraakten, geen ontheffing van hun exportverplichting hebben aangevraagd. De verdediging oefende critiek op het beleid van de over heid. De x-aadslieden achtten het tenlaste- gelegde ten aanzien van de Van Y.'s en T. niet bewezen omdat de invoerver gunning met de daaraan verbonden ver plichting op naam van De B. stond. Zij vroegen vrijspraak. Het hof zal 6 No vember uitspraak doen. Bij Koninklijk Besluit is ingaande 1 November benoemd tot lid van de Raad van State mr. A. M. Joekes, oud-minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Mi". Joekes is benoemd in de vacature- Albarda. Plan. Naar verluidt, is de Belgische rege ring voornemens bij de heropening van de parlementaire zitting in November, een nieuwe regeringsverklaring af te leggen. Om de militaire uitgaven (24 rrtilliard fr.) voor 1953 te kunnexi dek ken zonder tot nieuwe belastingen te moeten overgaan, zou de regering dras tische bezuinigingsmaatregelen voor stellen. Dd pai'lementsfracties van de C.V.P. zouden- yerder van plan zijn haar tot nu toe gevöerde politiek van lijd zaamheid tegenovëi: de oppositie vaar wel te zeggen en hade tegenstanders in de toekomst vinniger van repliek te dienen bij de debatten in Kamer en Senaat. Dag. Reeds drie jaar achtereen\heeft een inwoonster van Hazebroeck (België) op dezelfde datum het leven geschonken aan een jongen. Dit samenvallen .zal de verjaardagsviering in dit gezin keker vereenvoudigen. Verduistering. Tegen twee oud-ministers van de Argentijnse provincie Buenos Aires zijn Donderdag arrestatiebevelen uitgevaardigd, omdat zij worden be schuldigd van verduistering en wanbe heer van openbare gelden. Zeven andere hoge regeringsfunctionarissen en een aantal directeuren van dagbladen en journalisten worden van medeplichtig heid beschuldigd. Velen van hen bevin den zich reeds in hechtenis of worden door de politie gezocht. Zij worden on der meer beschuldigd van het declare ren van de kosten van niet-geplaatste advertenties. Vijanden. Volgens een in het Franse Ka tholieke blad „La Croix" gepubliceerd vraaggespx-ek heeft aartsbisschop Ste- pinac verklaard, dat er uit een religieus oogpunt bezien geen vex-schil tussen het Russische en het Joegoslavische com munisme bestaat. De aartsbisschop, die vorig jaar voorwaardelijk werd vrijge laten, na vijf van de 16 jaar gevange nisstraf hem door een Joegoslavische rechtbank wegens „vergrijpen tegext- het volk -en de staat" opgelegd, te hebf>en uitgezeten, zeide: „Het communisme is de natuurlijke vijand van de Katholieke kerk en zal dat zeker blijven. Ik zal voortgaan, de rechten van de kerk en mijn geloof te verdedigen en, indien nodig, zal ik hiervoor mijn leven geven". Manifest. Tachtig Amerikaanse schrijvers, onder wie John Hersey, Robert Sher wood, Pearl Buck en John Steinbeck, hebben een manifest uitgegeven, waarin zij verklaren, dat de Amerikaanse bla den „een soort partisanendom voor ge neraal Eisenhower" aan de dag leggen. Zij raden de kiezers aan naar radio en televisie te luisteren, teneinde zich een mening te kunnen vormen. Corruptie. De Zuid-Koreaanse procureur- generaal Han Kyok Man", heeft Donder dag medegedeeld, dat uit ben ondex-zoek van drie maanden is gebleken, dat vier handelmaatschappij en geïrrrporteerd graan en kunstmest tegen slufehandel- prijzen hadden verkocht, waarbij zij een winst van 800.000 dollar hadden ge maakt. Hij verklaarde, dat de onder minister van Landbouw, Yoeng Soek, en twee ambtenaren van het ministerie ,bij de zaak betrokken waren en hij eiste hun aftreden. Ontmoeting. De 29-jarige Italiaan Mon- guzzi heeft verklaard foto's te hebben gemaakt van een vliegende schotel die op een gletsjer van het Bërnina-massief was geland. Monguzzi bevond zich op dat ogenblik met zijn vrouw in de buurt. Uit de „schotel" was een persoon ge- kornen, gekleed in een soort duikerspak, die om het toestel heengelopen was als om het te inspecteren. Daarna was de persoon weer in het toestel gegaan, dat met „adembenemende snelheid" en zon der geluid was opgestegen om in de richting Zwitserland te verdwijnen. Een en ander, zo zeide de Italiaan, gebeurde ongeveer twee maanden geleden. De foto's had hij aan een Frans tijdschrift verkocht. Model. De president van Tsjechoslowakije, Klement Gottwald, heeft op een bijeen komst te Praag verklaard, dat de com munisten in Tsjechoslowakije „bij wijze van proef" weldra een nieuw statuut zullen krijgen naar het voorbeeld van de nieuwe constitutie van de Russische communistische partij, aldus een bericht van radio-Praag. Critiek. André Marty, de Franse commu nistische leider, die onlangs uit het secx-etariaat van de Franse communis tische partij is gebannen, is ook uit het politieke bureau van de partij geweerd. Dit besluit werd genomen na een Don derdag gehouden bijeenkomst van het politieke bureau waarin Marty's ver klaringen sinds zijn degradatie werden besproken en verworpen, daar zij niet zouden getuigen van voldoende zelf- critiek. Marty zou integendeel zich heb ben willen rechtvaardigen en „vijandige verklaringen" hebben afgelegd. Het po litieke bureau zou verder aangedrongen hebben op een aanvaardbare „zelfcx-i- tiek" van Tillon, die tegelijkertijd met Marty in rang teruggezet is. TN de meeste beken en rivieren komt goud welk lichaam de beroemde scheikundige voor; weliswaar niet in zulke hoeveel- Sir William Ramsay de leiding had. De N.V. stelde zich tot doel goud aan het zee- li. Zij waren het met de kapitein al spoe dig eens over de prijs, die zij voor de reis als passagiers zouden betalen. Nu moest nog de schat worden opgehaald, die zij op het strand hadden achtergelaten. Dit was met de sloep gauw gebeurd. En zo betraden onze succesvolle schatzoekers als passagiers het schip, waarop zij als matrozen en als verstekeling waren uitgevaren. Een gegrin- pop in zijn matrozenpakje voorbij liep. „Hij heeft nog steeds dat rare pakje aan", schamperde bootsman Swabber, „zou hij werkelijk denken, dat zoiets aan boord van schepen moet worden gedragen?" Grijnzend keken zij de namaakzeeman na, die haastig in een hut verdween. Maar al het gelach verstomde toen even later een indrukwekkende figuur uit de hut te voor- nik ging onder de matrozen op, toen Jollie- schijn kwam, die hen hooghartig aankeek. „Hebben de heren geen werk omhanden?", sprak deze, „dat zij zich onledig houden met het becritiseren van de passagiers? In dat geval dien ik op te merken, dat mijn hut eens terdege moet worden schoonge maakt, de patrijspoorten gezeemd en. Verder hoefde Jollicpop niet te spreken, want de matrozen waren al gevlucht. Kle ren maken de man; ook aan boord van schepen heden dat het met de hand kan worden uitgeschept, maar alles bij elkaar toch vol doende om de meest inhalige minister van Financiën te doen watertanden. Het is nog niet zo heel lang geleden dat ook aan de bovenloop van de Rijn de goudwinning lonend was en dat in het oude Duitsland goudstukken van Rijngoud werden geslagen. Omdat bijna alle beken en rivieren jin zee uitmonden en dus hun 'goudvoorraad in zee storten, is het niet zo verwon derlijk dat het grootste goudreservoir ter wereld door de zeeën en oceanen wordt ge vormd. De kleine Noordzee bevat voor ruim 8 milliard gulden aan goud, maar de veel grotere en diepere Atlantische Oceaan die lang niet de grootste is voor ruim 6000 maal zo veel. Genoeg in ieder geval om hieruit iedere bewoner van de aardbol een particulier goudvoorraadje van ruim f 20.000 te verzekeren. Duke heeft in 1899 voor het eerst in Engeland patent genomen op de goudwin ning tiit zeewater en daarna wilden enige Belgen dit kunstje ook wel eens proberen. Hoe ernstig men zich heeft bezig gehouden met de mogelijkheid „geld als water" te verdienen, blijkt wel uit de oprichting van een Engelse vennootschap in 1905, van water te onttrekken door middel van een geheim gehouden procédé, dat echter wet bijzonder verliesgevend zal zijn geweest, want op grote schaal schijnt het niet ge- probeerd te zijn en nadien werd er nooit meer iets van vernomen. We behoeven ons daarover niet te verwonderen, want de hoeveelheid goud welke in zeewater is opgelost bedraagt slechts 0,01 tot 0,05 milligram per 1000 liter water, zodat 40.000 liter water moeten worden behandeld, willen we één hele cent aan goud winnen. Men stelle zich dus niet voor de vrije achternamiddag te kunnen gebruiken om in het zilte water goudstukken op te hen gelen. Over hengelen gesproken, ook al bent u wellicht geen beoefenaar van deze bezig-, heid, zo zult u waarschijnlijk toch wel weten dat in normale gevallen de vis ge vangen wordt omdat hij in het aas bijt. Maar wist u ook dat in sommige streken de vis door het aas gepakt wordt en daar door in de handen van de mens terecht komt? Daarover morgen. (Nadruk verboden)- H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2