Zij kregen kleine meerderheid in Huis en Senaat Weerbericht Eisenhowers persoonlijkheid bracht een doorbraak teweeg Nieuwe Joegoslavische grondwet Geen beslissing Bondsraad voor uitspraak Duits Staatsgerechtshof Volledige zege der Republikeinen Karei de Jong overleden Kernplan wederopbouw Zandvoort werd goedgekeurd Het woord is aan Twee schepen gestrand bij de Nederlandse kust Directe gevolgen: minder belasting voor de Amerikanen, zwaardere lasten voor Europa Republikeins bewind zal verandering teweegbrengen Korea Dulles opvolger van Acheson Amerikaanse zendelingen vermoord op Nieuw Guinea Tulpenbollen voor kerkhof in New York Reacties op Amerika's „aardverschuiving" Toezicht UNO op Duitse betalingen aan Israel? Betuwse pinda's Benoemingen hoge officieren in W.-Duitse contingenten Toetreding West-Duitsland tot Europees leger 67e JAARGANG No 102 Bureaux: Kermemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 262 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.L1 - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Directie: P. W. Peereboora en A. D. Huijsman De overwinning der Amerikaanse Republikeinen is volledig. Niet alleen heeft Eisenhower met zesmillioen stemmen meer het presidentschap ver overd, doch ook de beide Kamers, Huis van Afgevaardigden en Senaat, zijn in meerderheid Republikeins geworden. Tevens zijn een aantal gou verneurs der democratische partij verdrongen door republikeinen. De zege is groter dan de algemene verwachtingen deden veronderstellen. Van de 96 zetels in de Senaat een zeer belangrijk lichaam, vooral ten aanzien van de buitenlandse politiek zijn er 49 republikeins, tegen 47 democra tisch. Voordien was de verhouding juist andersom. Het Huis van Afge vaardigden telt nu tenminste 218 republikense zetels, tegen 200 vóór de verkiezingen. Dit is het aantal dat nodig is voor de meerderheid. De demo craten hadden er voor de verkiezingen 230, thans zullen zijn niet verder komen dan ongeveer 210. De republikeinen hebben weliswaar niet een zo grote meerderheid als de democraten hadden, doch aangezien er nog 1.1 zetels te verdelen zijn, stijgen zij misschien nog tot boven de 220. De republikeinse regering zal in Januari aanstaande het bestuur van de Verenigde Staten op zich nemen voor de volgende vier jaren. Volgens de politieke corres pondent van Reuter in New York kan men op grond van zeer betrouwbare po litieke verklaringen en bekende inzichten verwachten dat president Eisenhower de belastingen zal verlagen, een versnel ling van de herbewapening van West- Europa zal eisen, een einde zal maken aan de schenkingen aan de bondgenoten, de uit gaven voor militaire en andere hulp aan het buitenland zal verminderen en de mi litaire druk op de communisten in Korea zal vergroten om tot een wapenstilstand te komen. Men verwacht dat een der eerste daden van de nieuwe republikeinse regering zal bestaan uit een verlaging der belastingen en het versnellen van de Europese herbe wapening. Daar reeds wordt gewerkt aan de opstelling van de Amerikaanse begro ting voor het belastingjaar 1953/1954, is overleg tussen Trumans bewind en Eisen hower en zijn medewerkers noodzakelijk. Eisenhower zal daarvoor republikeinse medewerkers aanwijzen. Vor Korea wordt verwacht: of sterkere militaire druk, om de communisten te be wegen een wapenstilstand te sluiten, öf stabilisatie van het front, waarbij Zuid- Koreaanse troepen de Amerikaanse een heden zouden vervangen. Aan dit vraagstuk is gedurende de ver kiezingsveldtochten veel aandacht ge schonken. Eisenhower heeft als zijn mening te kennen gegeven dat de Zuid-Koreanen een veel groter aandeel aan de strijd zou den kunnen hebben. Hij heeft ook beloofd zelf naar Korea te zullen gaan, om zi^h een oordeel over de toestand te vormen. Men verwacht dat de generaal nog vóór twintig Januari, de datum waarop hij als president zal worden geïnstalleerd, Korea zal bezoeken. President Truman heeft generaal Eisen hower het gebruik van zijn vliegtuig „In dependence" aangeboden voor een vlucht naar Korea. De generaal heeft president Truman laten weten, dat hij voor zijn reis naar Korea gebruik zal maken van een militair vliegtuig en zo spoedig mogelijk het tijd- Gisteren is in het Diaconessenhuis te Haarlem op 77-jarige leeftijd overleden de bekende pianist en muziekcriticus Karei de long. Karei de Jong debuteerde in 1901 als pianist met het tweede concert van Brahms in het Concertgebouw te Amsterdam, waar Mengelberg het orkest dirigeerde. Later studeerde hij in Berlijn bij de be kende pianist-componist Ferruccio Busoni. In 1914 werd hij leraar aan de Haarlemse Muziekschool. Karei de Jong werd in deze omgeving, behalve door zijn récitals en concerten hij was een uitstekend Beethovenvertolker ook zeer bekend door zijn recensies in Haarlems Dagblad en de IJmuider Courant, waaraan hij van 1925 tot 1947 was ver bonden. stip van zijn vertrek aan de minister van Defensie zal mededelen. John Foster Dulles wordt door velen gedoodverfd als de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Hij heeft Woensdag gezegd, dat de overwinning van Eisen hower „een mandaat is om een betere buitenlandse politiek te kiezen". In dit verband merkte Dulles op, dat de repu blikeinse partij nimmer het beleid heeft bestreden waaraan een werkelijke samen werking tussen de democratische en de republikeinse partij ten grondslag lag. „In andere opzichten kan er een doeltreffender beleid zijn. Alle bevriende volken in de wereld, aldus Dulles, kunnen zich verheu gen in de zekerheid, dat onze volgende president een man zal zijn van de vrede, met een vooruitziende blik, bekwaam en begrijpend. Deze eigenschappen zullen ons buitenlands beleid vorm geven". Eisenhower en zijn vrouw Mamie tonen beiden trots en blij de „Daily News", die de verkiezing van Eisenhower aankondigt. De foto werd genomen in het Commodore Hotel in New York, waar de Republikeinen de uitslagen afwachtten. (Foto hieronder). Nabij Maopeas op Nieuw Guinea zijn de resten aangetroffen van de Amerikaanse zendelingen Erikson en Tritt, die sinds enige tijd werden vermist. Zij bleken vermoord te zijn. Zij behoorden tot Evangelical Alliance Mission, die haar hoofdkwartier in Chicago heeft. Beide zendelingen ondernamen, buiten medeweten van de autoriteiten, een tocht door een streek die nog niet onder recht streeks bestuur is gebracht. De vereniging van Nederlandse Tulpen kwekers heeft tweeduizend tulpenbollen ten geschenke gegeven aan de 150 jaar oude New Yorkse kerk „St. Mark's Church-in-the-Bowerie", waar het stof felijk overschot van de laatste Nederland se gouverneur van New York, Peter Stuy- vesant, begraven ligt. De bollen zullen Zaterdag worden ge plant op het kerkhof, waar de graven van Stuyvesant en zijn nakomelingen liggen. Eisenhower's overweldigende overwin ning in de Amerikaanse presidentsverkie zingen heeft opzien gebaard in 's werelds hoofdsteden. De reacties wisselden af tus sen verheugenis en enige bezorgdheid over een mogelijke invloed van de republikeinse rechtervleugel op de Amerikaanse buiten landse politiek. De officiële woordvoerders der regerin gen lieten zich in algemene zin waarderend uit over Eisenhower's rol in de tweede wereldoorlog en daarna. Amerikaanse waarnemers zijn van me ning dat Eisenhower's persoonlijkheid in feite de oorzaak is van de zeer sterke ver schuiving in de uitspraak der kiezers. Eisenhower's standpunt week sterk af van dat der vakverenigingsleiders, die hun leden dan ook eenstemmig aanrieden op Stevenson te stemmen. Zijn beloften aan de boeren gingen die, door de democraten gedaan, niet te boven en zij waren slechts in overeenstemming met hetgeen vorige regeringen voor de landbouwers hadden gedaan. Eisenhower's inzichten ten aanzien van het vraagstuk van de burgerrechten der negers zijn voor de conservatieven in de Zuidelijke Amerikaanse staten nauwe lijks meer aanvaardbaar dan die van Ste venson. Doch niettemin staat het vast dat grote aantallen kiesgerechtigden uit al deze groepen op de generaal hebben gestemd. Men beschouwt het als Eisenhower's grootste politieke prestatie dat hij er in geslaagd is de liberale en conservatieve groepen der republikeinen en de nationa listisch en internationalistisch ingestelde vleugels van hun partij verenigd te doen oprukken en dat hij er in is geslaagd te voorkomen dat het isolationisme tot een strijdvraag in de verkiezingsveldtochten werd. Bekend is, dat generaal Eisenhower een verbitterde tegenstander is van de isolatio- Zo zullen velen zich Karei de Jong blijven herinneren. nistische vleugel der republikeinse partij. Men verwacht dan ook dat hij de hoofd lijnen van de buitenlandse politiek der re- gering-Truman zal blijven volgen. Duitsland In één opzicht stemmen alle Duitse reac ties op de verkiezing van Eisenhower over een: De waardering van zijn Europese er varing. Alle politici in Bonn, die zich over het resultaat der verkiezingen uitlieten, hebben de verwachting of de hoop uitge sproken, dat die ervaring de nauwe samen werking tussen de Verenigde Staten en de landen van West-Europa ten goede zal komen. Dat Bondskanselier Adenauer zeer ingenomen zou zijn met een verkiezing van Eisenhower stond al wel bij voorbaat vast. Adenauer heeft zelfs herhaalde malen zon der veel omwegen verklaard, dat hij Eisen hower de geschikte man vond om in de huidige omstandigheden de leiding in han den te nemen. De Franse minister-president, Antoine Pinay, heeft Woensdagavond tegenover een verslaggever uiting gegeven aan Frankrijks voldoening over de boodschap, die generaal Eisenhower het onmiddellijk na zijn ver kiezing tot president heeft gezonden. „De boodschap van generaal Eisenhower heeft diepe indruk gemaakt op Frankrijk en ik wens als zijn tolk op te treden om uiting te geven aan de diepgevoelde dank van onze natie voor zijn hartelijke woor den." De beurs Na de overwinning van Eisenhower ging er over de New Yorkse effectenbeurs een golf van enthousiasme, die zich weerspie gelde in koersstijgingen van twee doller of meer per aandeel en een voortdurend vaste stemming van de markt. Nog voor het re sultaat bekendgemaakt werd, begon deze ontwikkeling zich reeds af te tekenen, daar men hoopte, dat Eisenhower zou winnen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wil 'geen commentaar geven op de verkiezing van Eisenhower. Een woord voerder zei, dat er in het geheel geen ver klaring over zal worden uitgegeven. Dezer dagen is de goedkeuring afgeko men van de ministers van Financiën en van Wederopbouw en V olkshuisvesting op het onlangs door het gemeentebestuur in gediende zogenaamde kernplan. Met deze goedkeuring zijn dus de vele pogingen van het gemeentebestuur om het plan in de thans geldende vorm goedgekeurd te krij gen, niet onbeloond gebleven. De financiering, die 1hans van toepas sing zal zijn op de bebouwing binnen de grenzen van dit plan, maakt voornamelijk de herbouw mogelijk van verwoeste be drijfspanden, die van te grote omvang waren om voor de normale financiering in aanmerking te werden gebracht. Nu het rijk een financiële tegemoetko ming verleent in de bouwkosten mag worden verwacht, dat zich spoedig gega digden ook niet-gedupeerden voor de realisering van diverse onderdelen van het plan zullen aanmelden. Het kernplan omvat onder meer de bouw van een hotel-restaurant aan de Boulevard Paulus Loot, hoek Thorbecke- straat; een flatgebouw aan de Seinpost- weg, hoek Thorbeckestraat; een groot theater vóór het in aanbouw zijnde bad- hótel-Bouwes; een boxengarage aan de Burgemeester Engelbertsstraat, waarvan de plannen gereed zijn, alsmede de bouw van het Zuidelijk gedeelte van het zoge naamde vermaakcentrum aan de Boule vard de Favauge. Met de bouw var. het hötel-café-restau- rant op de hoek Strandweg-Boulevard de Favauge dat ook tot het kernplan be hoort wordt reeds eerstdaags een aan vang gemaakt. Het betreft hier het hotel plan van de heer W. Kelder uit Bussum (bouwer van alle flatgebouwen). De plan nen voor het genoemde hotel zijn reeds al le gereed en men wil dit gebouw het ko mende zomerseizoen reeds voor het pu bliek geopend hebben. In een slagerij in Waalwijk stak een vijfjarig vriendje van het zoontje van de slager zijn rechterhand in een draaiende vleesmolen, waardoor de hand werd afge sneden. Het lid van het politieke bureau van de Joego-Slavische communistische partij Mosje Pijade heeft Woensdag het Joego slavische communistische partijcongres medegedeeld, dat voor het eind van het jaar een nieuwe grondwet aan de nationale vergadering zal worden voorgelegd. Pijade zette uiteen, dat het staatsbestuur zou worden geleid door functionarissen, die verantwoordelijk zijn aan het presidium van de nationale vergadering. Het ontwerp van de nieuwe grondwet voorziet in een nationale vergadering bestaande uit een fe derale raad en een raad van producenten. De leden van de federale raad zullen ge kozen worden op basis van een afgevaar digde op 50.000 personen. De raad van producenten zal gekozen worden door ar beiders en personeel van economische on dernemingen, de handel, de vakverenigin gen en boeren, die zijn aangesloten bij coöperaties. Hetzelfde twee-kamerstelsel zal gelden voor de nationale vergaderin gen van de verschillende Joego-slavische republieken. BONN (Reuter). De West-Duitse re gering heeft Woensdag de in Bonn vertoe vende delegatie van de Arabische Liga medegedeeld, dat zij een zekere vorm van toezicht der V.N. op de West-Duitse her stelleveranties aan Israel zal aanvaarden, aldus is van gewoonlijk betrouwbare zijde te Bonn verklaard. Het West-Duitse voor stel was een compromis. De Arabische de legatie was van mening, dat West-Duits- land de leveranties niet aan Israel doch aan de V.N. diende te doen. De V.N. zou den voor de verdeling moeten zorgdragen. De eerste reactie van de Arabische de legatie op het voorstel der West-Duitse regering zou er een van teleurstelling ge weest zijn. In het Betuwse dorp Angeren is de tuin der P. Kersten er in geslaagd pinda's te kweken die niet onderdoen voor het tro pische product. In Maart van dit jaar werd een aantal ongebrande pinda's in een ver warmde kas gepoot. Twee maanden later werd één der plantjes overgebracht naar een niet verwarmde kas. Dezer dagen wer den er 35 pinda's van deze plant gerooid. Men is van plan de proefnemingen volgend voorjaar op groter schaal voort te zetten. Taine: De duivel alleen kent het aantal branden, dat de assurantie heeft veroorzaakt. (Thomas Graindorge) Vanmorgen vroeg is in de felle Noord westerstorm op twee plaatsen langs de Nederlandse kustlijn een schip gestrand. Het 6379 ton metende Panamese s.s. „Faus- tus", dat met kolen op weg was naar Rot terdam, raakte vast op enkele honderden meters van de Noorderpier van Hoek van Holland en het 4902 ton metende Turkse s.s. „Bakir" uit Istanbul strandde bij Ameland. De reddingboot „President Jan Leis" voer uit Hoek van Holland uit naar de „Faus- tus", waarvan de radio defect was geraakt. De zestig opvarenden achtten geen onmid dellijk gevaar aanwezig en slechts de tweede stuurman liet zich even naar de wal brengen om een aantal telegrammen te verzenden. De sleepboot „Blankenburg" kon de „Faustus" door de hoge zee niet benaderen en zou hedenmiddag om half zes een bergingspoging ondernemen. Hedenmorgen verergerde de toestand van het schip plotseling, toen zware grondzeeën de luiken hadden geforceerd. De machine kamer stroomde vol en de opvarenden wil den het schip verlaten. Op de „Jan Leis", die nog altijd in de nabijheid was, werden maatregelen genomen om tot de redding over te gaan. Turks schip Het Turkse schip „Bakir", is ongeveer op 53.33 N.B. en 06.04 W.L. ten Oosten van Ameland aan de grond gevaren. De stuur inrichting is defect. De Duitse sleepboot „Seefalke" van Borkum voer te hulp. Ook de Nederlandse sleepboot „Holland" van de ï-ederij Doeksen op Terschelling is ter assistentie uitgevaren. Ook de reddingboot „Insulinde" uit Oostmahorn voer uit. Het s.s. „Bakir" is in 1921 gebouwd en behoort aan de Turkse rederij „Denizcilik Bankasi T.A.O." te Istanbul. Theodor Blank, de West-Duitse commis saris voor defensie-aangelegenheden, heeft Woensdag verklaard, dat in de toekomstige West-Duitse contingenten voor het Euro pese leger zonder goedkeuring van het West-Duitse kabinet geen benoemingen tot kolonel of hogere functie zullen geschieden. De regering zou in deze aangelegenheid worden bijgestaan door een speciale com missie van 12 tot 15 leden, bestaande uit oud-militairen, en vooi'aanstaande burgers „wier persoonlijke reputatie vlekkeloos is Krachtens het E.V.G.-verdrag geschiedt de benoeming van hoge officiei-en door de Europese defensiecommissarissen en de nationale autoriteiten. (Van de A.N.P.-correspondent) De Duitse Bondsraad zal geen beslissing over Duitslands toetreding tot het Euro pese leger nemen alvorens het Duitse staatsgerechtshof zich heeft uitgesproken over de vraag of zulk een toetreding strookt met de Grondwet, aldus heeft de Beierse minister-president dr. Hans Ehard verklaard. Het besluit_om de gerechtelijke uitspraak af te wachten behoeft, aldus dr. Ehard, niet te worden gezien als een poging om de be slissing te vertragen. Nu de staatspresident de rechters in Karlsruhe om advies heeft ge vraagd of de Grondwet hem zal toestaan de ratificatie-oorkonde te tekenen blijft de uiteindelijke beslissing toch open tot het gerecht zal hebben gesproken. Het staatsgerechtshof heeft nu beslist, dat het met de openbare behandeling van de grondwettelijke facetten van het ver drag op 26 November zal beginnen. Dan zullen deskundigen der regering, der lan delijke regeringen en der politieke partijen hun opvattingen voor de rechters moeten verdedigen, die zij reeds in tal van rap porten hebben neergelegd. De federale regering staat daarbij onverminderd op het standpunt, dat van strijdigheid van het verdrag met de Grondwet geen sprake kan zijn, zolang deze Grondwet een bewapening niet uitdrukkelijk verbiedt. Ovei-igens steunt het regeringsstandpunt op de door de Grondwet uitdrukkelijk voorziene mogelijkheid van toetreding tot een stelsel van collectieve veiligheid. Het door de socialisten verdedigde standpunt berust op het ontbreken van een dienstplicht-paragraaf in de Grondwet. Zo lang de Grondwet niet bepaalt, dat de bur gers tot militaire dienst verplicht kunnen worden, is er voor een verplichte recru- tei-ing volgens hem geen wettelijke grond slag. Dat het dienstplicht-artikel ontbreekt is een demonstratie van de snelle ontwik keling der verhouding van de Bondsrepu bliek tot haar Westelijke voogden. Toen de Grondwet in 1948 en 1949 werd opgesteld, was het de Duitsers nog verboden een nieuwe dienstplicht te overwegen. Aan deze vette politiek-juridisehe kluif hebben inmiddels tientallen professoren van vrijwel alle Duitse universiteiten ge knabbeld. Met hun rapporten heeft men in Karlsruhe een kleine bibliotheek kunnen vullen en sedert maanden verdiepen de 24 rechters zich in deze lectuur. Of zij na de mondelinge toelichting op deze rapporten reeds spoedig tot een uitspi-aak zullen komen is nog niet zeker. In elk geval zijn de rechters niet aan een termijn gebonden. Hun uitspraak zal niet bindend zijn. Zij zal slechts gelden als een advies aan de staatspresident, van wiens handtekening de bekrachtiging der ratifi catie afhankelijk is. De socialisten hebben echter nog de mogelijkheid om een klacht tegen het eenmaal aangenomen verdrag in te dienen en daannee een bindende uit spraak uit te lokken. Zij hebben, zoals men zich zal herinne ren, reeds getracht zulk een uitspraak bij voorbaat uit te lokken, doch het gerecht heeft zich daartoe niet bevoegd geacht, zo lang de verdragen het parlement nog niet waren gepasseerd. Al deze hindernissen doen natuurlijk niets af aan de politieke betekens van een aanvaarding van de ver dragen door de Duitse Bondsdag. In rege ringskringen in Bonn blijft men er op wij zen, dat ondanks de grote bevoegdheden van de bondsraad en van de staatspresident in samenwerking met staatsgerechtshof het eigenlijke politieke beslissende moment toch bij de Bondsdag blijft liggen. In de Bondsdag zijn de hoofden nu ge teld en di". Adenauer is er van overtuigt, dat hij daar een meerderheid, zij het een kleine, zal kunnen krijgen. Het aantal af valligen in de regeringsfracties zal men naar het zich laat aanzien, op de vingers van een hand kunnen tellen. Dat wil niet zeggen, dat alle aarzelingen in de rege ringspartijen nu verdwenen zijn. Integen deel, de vrees dat sommige partners zullen aansturen op een blijvende scheiding van Oost- en West-Duitsland lijkt onvermin derd en zij is nog versterkt door Frankrijks vasthouden aan de Saar. Een jonge afge vaardigde der christelijke partij weerspie gelde zeker een vrij algemene vrees door voor te stellen vóór de ratificering van de Westelijke partners zekere garanties te ver langen, opdat zij ernst zouden maken met de algemene belofte voor Duitslands herstel te zullen ijveren. Die garanties zouden dan onder meer het Westelijk concept voor eventuele onderhandelingen met de Russen moeten omvatten, zodat Duitsland er ver zekerd van zou kunnen zijn dat daarin zijn nationale belangen voldoende in acht ge nomen zouden zijn. >DCOOOOOOOOOOC OPNIEUW TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan regen en later ook enkele opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Tijdelijk krachtige tot harde en langs de kust wellicht stormachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. 7 November Zon op 7.46 uur, onder 17.01 uur. Maan op 21.16 uur, onder 13.26 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 7 November Hoog water: 6.57 en 19.16 uur. Laag water: 2.30 en 14.47 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1