„Dank zij dit orkest groeide Beverwijks liefde voor muziek (L Janine Charrat in Amsterdam Kreymborg Voor- en tegenstanders van de doorbraak in debat viïr;,,/n i Wereldnieuws De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE MEESTERDOKTER Subsidie voor H.O. V. Bijna onverdeelde lof van de raad 'rQtis Christelijk Sociale Conferentie oclx ió het zo DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 2 Jongetje omgekomen in brandende schuur Kerkelijk Nieuws Ruwe, gesprongen huid? 1 I|~nenéést Uitspraken rechtbank de WAARBORG-JAS! Rj Afscheidsdiner voor dr. H. M. Hirschfeld Dr. A. Winsemius naar de Verenigde Staten 1 i'jïm Bijna 5300 nieuwe huizen in September Tonijnen jager op Nieuw Guinea aangekomen Een sprong van 60 meter hoog De Beverwjjkse gemeenteraad heeft gis teravond zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. om 4025 subsidie te verlenen aan de H.O.V., waarvoor dit orkest in het komende jaar vier symphonie- concerten zal komen geven. Bij de behandeling van dit voorstel gaven verscheidene raadsleden uiting aan hun vreugde over de toegenomen belang stelling van Beverwijks ingezetenen voor goede muziek, die zij vooral aan de bezoe ken van de H.O.V. toeschreven. Alleen mevrouw Allan (V.V.D.) gaf haar goedkeuring met enige reserve. „Ik hoop dat een dergelijk orkest de liefde van het grote publiek voor goede muziek inderdaad zal aanwakkeren, hoewel ik er niet zo optimistisch over ben", zeide zij. „Ik vind de subsidie erg hoog, ik hoop dat de prestaties dienovereenkomstig zullen stijgen want de H.O.V. heeft mij nooit zo kunnen boeien", zo zeide zij. Later voegde zij er nog aan toe, dat zij de subsidie zo hoog achtte in verhouding tot die, welke aan plaatselijke muziekverenigingen wordt verleend. Al wilde zij gaarne erkennen dat er in dit opzicht een verschil bestaat tus sen beroepsmusici en amateurs, vroeg zij toch ook meer aandacht voor de locale verenigingen. De heer Boon (K.V.P.) juichte de hulp aan dit toekomstige provinciale orkest toe omdat de stuwkracht achter een juiste culturele vorming van de jeugd er zijns inziens door zal worden verhoogd. Het contact met de Algemene Beverwijkse Cul turele Commissie, die er in de afgelopen jaren zo intensief aan medewerkte om Be verwijk op concerten van de H.O.V. te ver gasten, moet naar de heer R o m u n d e (P. v. d. A.) opmerkte door B. en W. be stendigd worden. Deze spreker herinnerde aan de uitverkochte zalen bij de laatste concerten. De heer Kuiper (O.P.N.) was van oordeel dat „nu de subsidiepolitiek van de regering vele orkesten zo zwak doet staan, de gemeenten alles moeten doen om deze in stand te houden". In zijn antwoord toonde wethouder P a s- schier (A.R.) zich opgetogen over de stijgende belangstelling voor de muziek en hij bewees die met het gemiddelde bezoek cijfer van de concerten der laatste jaren: 508 toehoordere per concert. Het contact tussen de gemeente en de Beverwijkse Culturele Commissie en tussen deze com missie en de H.O.V. blijft bestaan. Tenslotte spraak de voorzitter mr. H. J. J. Scholtens nog even over de wense lijkheid van de steun der verschillende ge meenten voor de H.O.V. Hij zei met be trekking tot de opmerkingen van mevrouw Allan, dat dit orkest in de afgelopen jaren in Beverwijk wel genoopt was niet al te hoog te grijpen en zich voor een groot deel ADVERTENTIE tCee\pU° direct een P**' «WoUOHBO - - VEr- Ct HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphonie-orkest en solisten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Residentie orkest. 10.40 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Piano a quatre-mains. 12.00 Angelus 12.03 Platen. 12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Negro spirituals. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Viool, fluit en piano. 14.45 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Kamerorkest en soliste. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Amusementsmuziek. 18.00 Militair programma. 18.10 Chansons. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Ver klaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Metropole-orkest en so listen. 21.15 Reis Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 21.10 Pla ten. 21.25 Opbouw in Liefde, causerie. 21.40 Weense muziek. 22.00 Om de Toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.20 Sport. 22.40 Platen. 22.45 Ik geloof in ene, heilige Katho lieke kerk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 We- reldkampioenscrappen dammen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 School radio. 10.50 Orgelspel. 11.25 Radiofeuilleton. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Nederlandse kamer muziek. 14.50 Voordracht en muziek. 15.10 Nederlandse kamermuziek. 15.30 Dansmu ziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Koorzang. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Het volle pond, causerie. 19.30 Moreel Beraad, cause rie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Zang en piano. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Leven op de aarde, cau serie. 21.00 Operette-muziek. 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) Gastenboek; Weeroverzicht; Het is maar een postzegel, film; Chansons. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Würlitzerorgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 De Gulden Harp. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.25 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en soliste. 22.00 Nieuws 22.10 Causerie. 22.15 Internationale radio- «niversiteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. te bepalen tot begeleidende muziek. Hij zegde haar echter nu „muziek van de bo venste plank" toe, die vooral bedoeld is om het peil van de muzikale interesse in Beverwijk nog hoger op te voeren. Bij een brand in een landbouwschuur te Breda is een vijfjarig jongetje omgeko men. Het kind, dat zelf ook in Breda woonde, logeerde bij- zijn grootouders. Zij, noch de buren konden door de verstik kende rook en de vuurgloed het jongetje bereiken. Ook een koe kwam in de vlam men om. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Garderen dr. J. C. Hooy- kaas, woonachtig te Scheveningen (nadere beslissing) dr. J. C. Hooykaas, laatstelijk predikant te Arnemuiden, die het beroep naar Garderen had aangenomen, heeft in overleg met de kerkeraad aldaar daarvoor alsnog bedankt. Dr. Hooykaas stelt zich voorlopig in de Ned. Herv. kerk niet be roepbaar. Aangenomen naar Tubbergen M. Koop- mans, cand. te Leiden. Bedankt voor Nijverdal (3e pred.pl.) G. C. Tromp te Boskoop; voor 's-Grevelduin- Capelle H. G. Abma te Rotterdam-Delfs- haven. Geref. kerken Tweetal te Utrecht (vac. H. A. L. v. d. Linden) H. U. Buitink te Laren (N.H.) en B. J. A. Streefkerk te Berkel-Rodenrijs. Beroepen te Zuilichem C. J. Hakman te Boornbergum. Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Voorburg G. Jansen te Leeuwarden. ADVERTENTIE Veertien dagen geleden had zich voor de Haarlemse rechtbank een bewoner van Bennebroek te verantwoorden, verdacht van brandstichting aldaar. Op 18 April had hij in een perceel aan de Bennebroekei'- laan, waar een knopenfabriekje gevestigd is, getracht brand te stichten. Leden van het personeel hebben brand kunnen voor komen door tijdig in te grijpen. Later zijn op enkele plaatsen schroeiplekken waar genomen. De officier van justitie had een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den geëist met bevel tot gevangenneming bij de uitspraak. Vandaag veroordeelde de rechtbank hem tot een gevangenisstraf van tien maanden. Tegen de Rotterdammer S. S., die met de inmiddels tot een jaar en zes maanden veroordeelde R. H. van E. verdacht werd van diefstal van een regenjas, een foto toestel en tafelzilver uit een villa te Over- veen, was veertien dagen geleden een ge vangenisstraf van twee jaar geëist. De rechtbank veroordeelde S. tot een jaar en zes maanden. De rechtbank zette veertien dagen ge leden de behandeling voort van de zaak tegen de Haarlemmer W. J., die enige maanden geleden heeft ingebroken in een kruidenierszaak aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord en de winkelier toen met een fles bedreigd heeft. Het vonnis luidde een jaar en zes maanden en voorwaardelijk ter beschikking stellen van de regering. Wegens meineed in een civiele proce dure bij de rechter-commissaris werd de IJmuidense bankwerker S. van Z. veroor deeld tot een gevangenisstraf van tien maanden. Van de ten laste gelegde mede plichtigheid van meineed werd hij vrijge sproken. Zijn schoonzusjes, die verdacht werden bij de behandeling van de mein eedzaak voor de Haarlemse rechtbank meineed te hebben gepleegd, werden ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van vier maanden. In de geheel uitverkochte Stadsschouw burg te Amsterdam heeft de Franse ballet groep van Janine Charrat zich gisteravond aan het Nederlandse publiek voorgesteld. Nu kent zo goed als ieder ballet een inter nationale samenstelling, maar het is toch wel merkwaardig dat in dit geval het door de toeschouwers enigszins overdreven suc ces het meest verdiend werd door de uit Duitsland gekomen solisten Maria Friz en meer in het bijzonder Peter van Dijk, de laatste 'n danser van Nederlandse afkomst. De Franse leden van het gezelschap de monstreerden een charmante behendigheid in het zodanig camoufleren van technische tekortkomingen, dat minder critische ogen de indruk moesten krijgen dat er wonder- wat tot stand werd gebracht. Speciaal de mooie Hélène Trailine munt uit in de kunst van het schitteren in middelmatigheid. Overigens komen de programma's sterk tegemoet aan wat men veronderstelt de populaire smaak te zijn, want in iedere voorstelling zijn twee klassieke en een moderne pas-de-deux opgenomen. Zo kon men gisteren genieten van „Le cygne noir" en „Don Quichotte" naar de choreografie van Marius Petipa, benevens van een door Janine Charrat op het Concerto van Grieg gesteld duet, dat door haar en Peter van Dijk op bewonderenswaardige wijze tot het onmiskenbare hoogtepunt van de avond werd gemaakt. In „Don Quichotte" werd ADVERTENTIE /Kreymborg\ 'y. IWparborg/ \*"i Ter gelegenheid van het afscheid van dr. K. M. Hirschfeld. oud-regeringscom missaris voor het economische en militaire hulpprogramma, hebben de heer Clarence Hunter, hoofd van de missie voor econo mische samenwerking; en de Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Ghapin, in de „Beukenhof" te Oegstgeest een diner aangeboden aan Nederlandse ministers, andere autoriteiten en leden van het ad viescomité van de regeringscommissaris voor dit hulpprogramma, alsook aan Ame rikaanse gasten uit Parijs, Brussel, Bonn en Den Haag. Tijdens het diner ontving dr. Hirschfeld telegrammen van W. Ave- rell Harriman, van mr. D. U. Stikker, van oud-minister prof. Lieftinck, van dr. Wol- tersom, directeur van de Rotterdamse Bank, van de oud-administrateur voor economische samenwerking, Paul Hofman en van William C. Foster, de plaatsver vangend Amerikaanse minister van De fensie. Dr. A. Winsemius, directeur-generaal van de industrialisatie is naar de Verenig de Staten vertrokken, waar hij het con gres van de National Foreign Trade Coun cil, dat op 17, 18 en 19 November'in New York wordt gehouden, zal bijwonen. Dr. Winsemius zal waarschijnlijk be sprekingen voeren over buitenlandse in vesteringen in de Nederlandse industrie, onder meer over het zogenaamde soda- project te Delfzijl. Nabij Delfzijl is een zeer uitgestrekte zoutlaag aangetroffen. De mogelijkheid wordt bestudeerd in Delfzijl een fabriek op te richten voor de vervaar diging van soda. ADVERTENTIE Bontgevoerde Windbreakers Onder zeer grote belangstelling is Woens dag de Christelijk Sociale Conferentie in Utrecht voortgezet. Sectiegewijs werden de drie grote onderwerpen voor het congres, „de betekenis van de Bijbelse boodschap voor het sociale leven," „mens, massa en gemeenschap" en „de organisatie van de maatschappij" behandeld. In sectie drie, waarin het laatstgenoemde onderwerp aan de orde was, waren de ministers A. C. de Bruijn, J. G. Suurhoff en mr, J. Algera aanwezig. In de eerste sectie waren het vooral de voor- en tegenstanders van de doorbraak, die in debat kwamen naar aanleiding van referaten van dr. H. Berkhof en prof. dr. H. Ridderbos. Om enkele sprekers te noemen; prof. dr. S. V. Zuidema bestreeds nadrukkelijk de opvattingen van dr. Berkhof, met name wat betreft zijn visie op de staat en de leer van de souvereiniteit in eigen kring. „Het socialisme ziet in zijn strevingen de souve reiniteit in eigen kring als een staketsel. Daarom leidt het tot verabsolutering van de staat," zei hij. Ds. J. Overduin was van oordeel, dat zich in de „doorbraak" ook een schuld van het Christelijk organisatieleven wreekt, omdat vaak te krampachtig werd vastgehouden aan „beginselen," die in een veranderde situatie bleken toch eigenlijk geen vaste beginselen te zijn. Anderzijds sloeg de „doorbraak", volgens hem, helaas verkeer de wegen in op grond van fouten, die Christenen in het verleden maakten. Het gaat, naar ds. J. J. Buskes zeide, om de vraag of de antithese tussen geloof en ongeloof de basis kan zijn voor Christe lijke organisatie over de gehele linie. Hij ontkent dit, want deze basis mag volgens hem geen principe worden. Soms kan in derdaad die antithese een absoluut karak ter aannemen, maar zo lang dat niet het geval is, blijft er volgens hem een breed vlak van samenwerking. De heer D. W. Ormel en C. van Baren hadden geopponeerd tegen de door prof. Borst in diens inleiding voorgestane beper king van het stakingsrecht als de bedrijfs organen eenmaal werken. In 1891 op het eerste Christelijk Sociaal Congres werd staking al gezien als uiterste middel. Als er een onpartijdige arbitragecollege is, is dit uiterste middel niet meer nodig, antwoord de hij hen thans. Bij de behandeling in sectie drie van het onderwerp „de medeverantwoordelijkheid en de medezeggenschap in de onderneming" waarover mr. J. Meijnen, directeur van de A.K.U., en de heer C. J. van Mastrigt, secretaris van het C.N.V., referaten ge leverd hadden, kwam de behoefte aan een andere term voor het woord medezeggen schap naar voren, omdat dit bestaat uit twee geheel verschillende elementen, en wel overleg en medebeslissen. De heer Van Mastrigt verdedigde de mening, dat de arbeider ook verantwoor delijk is voor de totaliteit van de onder neming, zodat de factor arbeid ook het medebeslissingsrecht behoort te hebben. Mr. Meijnen stelde, dat de arbeider zich in de verantwoordelijkheid van anderen dringt, zodra hij het medebeslissingsrecht vraagt. Volgens hem mag men een arbeider niet meer verantwoordelijkheid geven, dan hij dragen kan. Het topoverleg kan daarom alleen met een geselecteerde groep worden gevoerd. Het recht op medeweten voor alle arbeiders kan worden nageleefd in discus siegroepen naar Amerikaans model. Bij de discussie werd opgemerkt, dat de politieke democratie niet in stand kan blijven zonder een democratie in de on dernemingen. Mr. Meynen wees er echter op, dat het onjuist is een staat met een onderneming te vergelijken. 10. Na Joris' bewering, dat hij een afge- zant des konings was, haastte dr. Escula pus zich om de koninklijke oproep te to nen. „Hier is het document"zei hij, „moet ik mij thans naar het paleis begeven?" „Een ogenblikje", antwoordde Joris, „ik dien mij eerst van de echtheid van deze oproep te overtuigen". Met een ietwat be trokken gezicht reikte de dokter het ge schrift over. „hum", zei Joris, de oproep vluchtig lezend„dr. Esculapus wordt ver zocht, zich naar het paleis te begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de geheimzinnige slaapziekte, waaraan Zijne Majesteit Koning Leo lij dende is". Hij vouwde het papier samen en keek de dokter onderzoekend aan. „Thans nog enkele vragen", zei hij, „weet u het verschil tussen een hart en een lever?" „Wat?", riep dr. Esculapus, die paars begon aan te lopen. „Natuurlijk weet ik dat. Ilc ben een bekende chirurg, mijn heer". „Chirurg hè?", zei Joris geringschat tend, „het is u aan te zien. Uw bleke ge laatskleur wijst op teveel binnenwerk. Dat is niet goed, mijn waarde. Neem dit aan, van iemand, die wel iets van geneeskunde afweet". Dr. Esculapus begon op het kook punt te raken. En hij kookte over, toen Joris een volgende vraag op hem afvuur de: „Bent u wel eens met de politie in aan raking geweest Janine Charrat in haar filmparodie Een vreemdelinge in Parijs". braaf gesmokkeld met de équilibres en waren verder de met stralende allure ge presenteerde vereenvoudigingen niet van de lucht. Maria Friz trok de aandacht als Carlotta Grisi (dus niet als haar tijdgenote Fanny Elssler, zoals ik ten onrechte in de voorbeschouwing schreef) in de door Anton Dolin stijlvol gereconstrueerde Pas-de- quatre op muziek van Cesare Pugni, waar bij de befaamde lithografie van Chalon hem de inspiratie leverde. Dank zij de medewex-king van het door Daniel Stirn gedirigeerde, maar alles be halve fraai spelende orkest van de Neder landse Opera kon ook „De slachting der amazones" worden vexdoond, een in het buitenland veel waardering gevonden heb bende schepping van Janine Chai-rat, min of meer te beschouwen als een vx'ouwelijke versie van „The Cage" van Jerome Rob- bins. waarin de lenige springer René Bon als het jonge witte paard opviel. Mijn oor deel over de ontwikkeling van de leidster van dit ballet als choreografe zou ik gi-aag willen uitstellen tot ik wat meer van haar gezien heb. De vlotte parodie op de dansfilms van Gene Kelly onder de titel „Een vreemde linge in Pai-ijs" op muziek van Jean Wie ner en Danny Barcley vormt een pleizerige uitsmijter. Wladimir Oukhtomsky is er een komische apache in. Men moet het optreden van dit ensemble (op 11 November in Haarlem) zeker gaan zien. In hoeverx-e men er van genieten zal is er mede van afhankelijk welke maatstaven ter verge lijking men kan aanleggen. DAVID KONING. In September zijn in Nederland 5289 woningen gereed gekomen. Voorts werd begonnen met de bouw. van 6441 wonin gen, waardoor het aantal in uitvoering zijnde woningen aan het einde der maand was gestegen tot 41261. Van Januari tot September kwamen totaal 38975 woningen gereed. In de overeenkomstige periode van het vorige jaar bedroeg dit aantal 42031. De in September gereed gekomen wo ningen zijn als volgt over de provincies en de grote steden verdeeld: Groningen 110, Friesland 107, Drente 69, Overijsel 514, Geldexdand 584, Utrecht 294, Nooid- holland (behalve Amstei'daxn) 461, Am sterdam 217, Zuidholland (behalve Den Haag en Rotterdam) 733, Den Haag 365, Rotterdam 272, Zeeland 190, Nooi'd-Bra- bant 785, Limburg 584 en de Nooi'doost- polder 4. Op 28 October is te Hollandia op Nieuw Guinea de 80 ton metende en in Neder land gebouwde tonijnenjager „Hollandia" aangekomen. Het scheepje was met een bemanning van zes koppen op 23 Augus tus uit Rotterdam vertrokken en heeft tot de Straat van Gibi-altar in convooi ge varen met enige scheepjes die door de fa. Wijsmuller naar Brazilië werden gebracht. De „Hollandia" vervolgde haar reis alleen en heeft alleen Port Said, Aden en Singa pore aangedaan. De langste overtocht was die tussen Aden en Singapore. In de Golf van Bengalen had men te kampen met zeer zwaar weer. De gehele overtocht heeft zestig dagen geduux-d. De levensmiddelen, die te Rot terdam waren ingeslagen, behoefden tij dens de reis niet te worden aangevuld, daar de vriesinstallatie voor de conser vering der gevangen vis thans diende om de levensmiddelen in goede staat te hou den. Na aankomst in Hollandia viel de be manning een feestelijke ontvangst ten deel van de autoriteiten en de burgerij. Gouverneur Van Waardenburg en geno digden hebben een rondvaart gemaakt met' het schip, dat thans te Hollandia ge reed wordt gemaakt voor de tonijnen vangst. Het is de bedoeling voor de vis vangst Papoea's op te leiden. Weg. Het presidium van de Opperstö Sovjét van de Russische Socialistische Sovjet-republiek (het Russische deel van de Sovjet-Unie) heeft aan zijn voorzitter, de premier van deze federa tieve republiek, B. N. Tsjernoesof, ont slag verleend, aldus radio-Moskou. Hij wordt opgevolgd door A. M. Poesanof, toegevoegd lid van het presidium, dat gevormd werd door het centrale comité van de communistische partij. Gemak. Het vliegtuig van de Britse vloot voor het bestrijden van duikboten, de „Gannet", kan ook vliegen op diesel olie voor scheepsmotoren zonder dat enige verandering in de motor behoeft te worden aangebracht, aldus het ge nootschap van Britse vliegtuigbouwers. Het zal voor de vliegdekschepen veel gemak geven, als zij geen twee soorten brandstof meer aan boord behoeven te hebben. Keus. De voorzitter van de Engelse La- bourpartij, Clement Attlee, is voor een jaar hei-kozen tot leider van de Labour- fractie in het Lagerhuis. Niemand stem de tegen. Als zijn plaatsvervanger zijn Morrison en Bevan candidaat gesteld. De keuze wordt bij geheime stemming gedaan. De uitslag hiervan wordt vol gende week bekendgemaakt. IJver. Joegoslavië bouwt straaljagers en bereidt zich voor, grofere oorlogssche pen te bouwen dan tot dusverre, zo heeft generaal-majoor Voja Mikolitsj op het congres van de Joegoslavische communistische partij te Zagreb mee gedeeld. Hij zeide, dat de Joegoslavische wapenindustrie thans de beschikking heeft over 834 nieuwe fabrieken en dat vele kleine marinevaartuigen worden afgeleverd. Bijsmaak. De Egyptische regering heeft Woensdagavond besloten tot het instel len van een „ministei-ie van nationale oriëntatie", dat onder leiding komt te staan van de huidige minister van staat Fathi Radoeane. Dit ministerie krijgt tot taak mededelingen te doen over de bijdragen van pers, bioscopen en radio aan de opvoeding der bevolking. Het moet voorts de ongeletterdheid krachti ger besti-ijden en de landarbeiders hel pen zich de moderne landbouwwerk- wijzen eigen te maken. In grote trekken krijgt dit ministerie dus de taak van een „ministerie van propaganda" te verrichten. Vrij. Een Duits gerechtshof heeft te Mün- chen Otto Thorbeck en Walter Hoppen- kothen vrijgesproken. Zij werden er van beschuldigd te hebben medegewerkt aan een „gerechtelijke moord" op admi raal Canaris, die als hoofd van de con- traspionnagedienst van de voormaliga Wehrmacht met vijf anderen ter dood is gebracht in verband met de aanslag op Hitier. De openbare aanklager heeft verklaard in hoger beroep tegen de uit spraak te zullen gaan. Voorwaarde. In Parijs is Woensdag ver klaard, dat Frankrijk de NAVO heeft medegedeeld, dat zijn voorwaardelijke belofte om di-ie divisies in 1953 op de been te brengen, zal afhangen van meer financiële hulp der V. S. Frankrijk zou hebben bekend gemaakt, dat het 98 #/o van zijn program voor 1952, dat voorziet in 12 divisies in opleiding tegen het eind van het jaar, zal uitvoeren. Rust. Driehonderd werktuigkundigen van de Amerikaanse „United Airlines" zijn Woensdagavond in staking gegaan, na dat de ondex-handelingen over een ar beidscontract op niets waren uitgelopen. Alle ovex-zeese lijndiensten van de maat schappij hebben van de staking te lijden, met uitzondering van de verbindingen met Korea. Goeie morgen. Leo Dalderup, een ontsnap te Duitse krijgsgevangene, heeft onthuld dat hij drie jaar onder valse naam bij de R.A.F. heeft gediend en op deze wijze geheime gegevens over de radar installaties van de Britse defensie te weten is gekomen. Zijn verklaring is door het Britse ministerie van Lucht vaart bevestigd. Dalderup, die thans onder een aangenomen naam in de om geving van Dublin woont, kwam in 1944 als krijgsgevangene in Engeland aan. Na zijn ontsnapping uit een krijgsge vangenenkamp in Staffordshire, diende hij bij 13 verschillende stations van de R.A.F., waaronder een radarpost aan de Zuidkust van Engeland. „Ik ben veel te weten gekomen over de opslagplaat sen voor atoombommen en over de Brit se en de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten", zo verklaarde hij. Alleen. Mevrouw Thorez, echtgenote van de leider der Franse communisten, is alleen te Parijs uit Warschau terugge keerd. Zoals bekend vex-toeft haar echt genoot reeds geruime tijd in Moskou. Eerder zijn bex-ichten verschenen, dat Thorez zijn reeds lang aangekondigde terugkeer naar Frankrijk wederom uit gesteld heeft. Mysterie. Volgens het Franse ministerie van Luchtvaart heeft een Frans straal vliegtuig van het type „Mystère 4" een wereld-snelheidsrecord behaald. Het heeft volgens het ministerie een snel heid van 1100 kilometer per uur bereikt. Amerika heeft 250 van deze typen be steld. Het toestel staat nog op de ge heime lijst. ER zijn gelukkig of nietdat laten we in het midden verschillende vlooien. Zou de gemiddelde mens het al mooi vinden, wanneer hij in staat was een hondenvlo van een kattenvlo te onder scheiden, de wetenschap gaat nog een stapje verder en kent maar liefst 800 ver schillende vlooiensoorten. De hondenvlo behoort niet tot dezelfde soort als de vlo die het kattenvel tot ivoonoord heeft verkozen en de gewone vlo, die zulke verrassende aanvallen op de mens kan ondernemen zonder diens waardigheid ook maar in het minst te ontzien, behoort weer tot een andere soort. Het is waar, dat elke soort zich het liefst tot het eigen terrein bepaalt, maar aan de andere kant weet iedere vlo van de nood toch ook weer een deugd te maken. Want een honden- of kattenvlo zal, wan neer zij bij een mens terecht komt, zich heus geen periode van strenge vasten op leggen, maar tot zich nemen wat zij meent dat haar rechtens toekomt. Met andere woorden, we kunnen van deze vreemde lingen net zo veel last hebben als van de soort die, uit parasitair oogpunt bezien, bij ons thuis hoort. Entomologen weten bij vlooien de rudi menten aan te wijzen van vleugels welke tengevolge van de parasitaire levenswijze in de loop van lang vervlogen perioden echter zó volkomen zijn gedegenereerd, dat er nauwelijks nog een spoor van over is. Aan de degeneratie der vleugels zou dan tevens een formidabele ontwikkeling van de achterpoten gepaard zijn gegaan, waardoor deze dieren van vliegers tot kampioen- springers in het dierenrijk zijn geworden. Want hun sprongen zijn inder daad geweldig! Wanneer een mens naar evenredigheid zul- ke grote sprongen zou moeten maken, zouden wij ongeveer 400 meter moeten verspringen en ruim 60 meter hoog! Dat zijn prestaties die op de mense lijke recordlijsten voorlopig nog niet ge noteerd kunnen worden. Weet u overigens dat het onbillijk is de springrecords te vergelijken wanneer deze op plaatsen met ongelijke breedte zijn be haald? Daarover morgen (Nadruk verboden H. PéTILLON»

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2