Bondselftal (zonder uitblinkers) voldeed tegen profteam Saarbrücken Gebroeders Roozenburg delen de winst in tweede ronde Agenda voor Haarlem „Vadertje Staat moet niet alles van de wieg tot het graf regelen" Vrouwen logica Drie-twee nederlaag in Olympisch Stadion Van der Kuil was als binnenspeler nuttiger en gevaarlijker Het Nederlands elftal voor Huil Courses te Duindigt Om de wereldtitel dammen Prof. mr. P. J. Oud: Laatste regie van Gor Ruys Voor optimisme over de financiële toestand is volgens de heer Hofstra (P.v.d.Ai) geen reden DONDERDAG 6 NOVEMBER 19 5-2 Van onze sportredacteur) Toen nauwelijks een paar minuten na het beginsignaal van de Belgische scheids rechter Karl Lescart de tengere, maar uiterst snelle en technisch vaardige rechts buiten van Saarbrücken, Otto, eerst Alberts passeerde alsof deze niet bestond en vervolgens de op hem toestormende stopper Terlouw voorbijliep met hetzelfde ge mak als Fanny Blankers dat zou doen op de honderd meter met een juniorlid van haar vereniging en toen die lenige virtuoos Otto de bal vervolgens hard en laag in het net schoot, ja toen hadden wij alle redenen om aan te nemen dat het voorlopig Nederlands Elftal een gevoelig voetballesje zou krijgen. Die verwachting bleek ge lukkig onjuist, want de Nederlanders vonden spoedig het tegenspel voor het op Oostenrijkse tik-tak voetbal gelijkende spel van Saarbrücken. Nederland kwam zelfs na de rust met twee-een voor, doch moest die voorsprong weer laten schieten omdat de profs uiteindelijk over meer adem beschikten en over meer stootkracht. Een drietwee nederlaag werd het. Maar wat veel belangrijker was: 't team als geheel, dat Zaterdag vijftien November in Huil tegen het Engelse amateurelftal uitkomt, viel ondan-s dat niet tegen. Ja, vertoonde zelfs enkele verbeteringen. Wat echter jammer ge noeg niet wegnam dat de definitieve samen stelling van het nationale team toch nog ge noeg hoofdbrekens heeft gekost aan de de laatste tijd toch al met zovele problemen geplaagde elftal keuzecommissie. Twee voorhoeden Het Bondselftal van gisteren had na melijk twee voorhoeden. Eén met Lugt- hart, Van Roessel en Bennaars als bin- nentrio en Van der Kuil en Lenstra als buitenspelers voor de rust, en één zonder Lugthart, met de VSV'er als rechtsbinnen en de Sparta-speler Van Ede als rechtsbuiten. De eerste aanvalslinie wisselde goede en werkelijk flitsende aanvallen af met slechte en doorzichtige combinaties en miste als ge heel de stootkracht om voldoende kansen in doelpunten om te zetten; de tweede voor hoede had het voordeel dat Van der Kuil op de binnenplaats veel beter voldeed, maar had weer tot nadeel dat Van Ede veel minder was dan de VSV'er op de buitenplaats on danks zijn grote ijver en stevige optreden. Van Roessel, Bennaars en Lenstra zijn op hun plaatsen gehandhaafd, ondanks de bezwaren die tegen hun spel of hun plaats zijn in te brengen. Van Roessel miste namelijk weer de snelle reactie, die zo dringend noodzakelijk is voor een mid- voor; Bennaars was wederom de harde zwoeger maar schoot als binnenspeler in zijn taak tekort en Lenstraja Lenstra toonde zich wel weer de sublieme voetballer, maar hij hoorde wij blijven er bij op de bin nenplaats. Abe was Woensdag de zwerver; de speler, die overal te vinden was behalve aan de lijn op zijn plaats. Toch deed hij ver dienstelijk werk en was hij de motor van de gehele voorhoede. Jammer alleen dat zijn gevaarlijke schot ontbrak. Lenstra: direct gevaar Abe liep er gistermiddag dikwijls ge noeg bij alsof hij er niet zo heel veel zin in had, maar als hij de bal kreeg aan gegeven was het toch steeds zo, dat er direct gevaar ontstond. In alle standen, beheerst en op de centimeter nauwkeurig legde de Fries de bal bij zijn voorzetten en passes waar hij die hebben wilde, Met en zonder effect, hard en zacht, maar altijd op een plaats waar een directe of indirecte scoringskans ontstond. Zo bijvoorbeeld na een kwartier spelen: een dribbel van Lenstra, een afgemeten pass aan Van der Kuil, vandaar een crosspass, die Lugthart vlak voor de voeten van de doel man van Saarbrücken, Strempel in een doel punt kon omzeten (1—1). Of vijfentwintig minuten na de rust bij de tweede goal van het Bondselftal. Toen ging de bal van Van der Kuil in het middenveld direct naar de vleugel waar Abe, die al gekeken had voor het leer bij hem was, een pass gaf die met tegengekeerd effect, afgemeten voor de voe ten van de toestormende Van Roessel kwam, die de bal hard achter Strempel in de hoek schoot. Geen tegenvallers Ook de rest van het Bondselftal viel tegen het onzes inziens te kort en nog té onproduc tief spelende Saarbrücken niet tegen. Ter louw had het niet gemakkelijk op het gladde veld tegen de beweeglijke middenvoor Bin- kert en liet wel eens een steek vallen; Al berts en Tebak waren betrouwbaar evenals Biesbrouck, terwijl Wiertz ook voldeed, daarbij veel beter plaatsend dan bij vorige gelegenheden. Landman tensoltte ging bij het eerste doelpunt, toen de bal onder hem door schoot, niet geheel vrij uit doch deed in de tweede helft toch veel goede dingen. Aan de beide doelpunten na rust gescoord had hij geen schuld. Toen de Nederlanders na het doelpunt van Van Roessel steeds weer op eigen helft werden teruggedrongen door een plotseling verhoogd tempo bij Saarbrücken en middenvoor Binkert door een snelle sprint aan Terlouw ontsnapte, had hij bij het harde schot dat volgde weinig kans. Evenals dat het geval was toen links buiten Momber vijf minuten voor het einde het winnende doelpunt scoorde uit een voor zet van rechts. Aantrekkelijk voetbal Over het geheel genomen was de oefen wedstrijd zeer aantrekkelijk. Typisch prof voetbal van het Saarbrücken-team; technisch knappe staaltjes voetbal; uiterst snel en kort combinatiespel, waartegenover een Neder lands team, dat enthousiast voor de over winning zwoegde en pas in de eindsprint nadat het een groot deel van de eerste en de tweede helft in de aanval was geweest werd geklopt. ,»COOCO>X>OOCOCC<XCOCOCCOCXKOCCOOOOOOCCOOOCCCCCOOOCOOCCOC Het Nederlands elftal, dat Zaterdag vijftien November in Huil tegen Engeland (amateurs) speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sparta). Achter: Tebak (Eindhoven) en Al berts (Vitesse). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (aanvoerder, RCH). Voor: Van der Kuil (VSV), Lugt hart (Be Quick), Van Roessel (Willem II), Bennaars (DOSKO) en Lenstra (Heerenveen). Reserves zijn: Hagenaars (Vole- wijckers), Odenthal (Haarlem), Kuy- pcrs (Volewijckers) en Clavan (ADO). De uitslagen van de in Duindigt gehou den draverijen (liefdadigheidsmeeting) Dierenbeschermingprijs (2100 m.) 1. Peter Snel 1.34.1, 2. Querido 1 1.33.4, 3. Quick Boy 1.35.7. W. 2.10, P. 1.40, 2.—, 1.50, K. 5.40, C. 11.50. K.H. en Z.H.R.M.-prijs (2100 m.): 1. O Marijke 1.23.7, 2. Pomona 1.29.7, 3. Oost star 1.29.1. W. 1.80, P. 1.30, 1.70, 1.90. K. 6.70, C. 7.—. Koningin Wilhelminafondsprijs (2100 m.): 1. Kondor 1.29.8, 2. Luccie Rohda 1.31, 3. Karei Pluto 1.29.7. W. 5.—, P. 2.10, 3.20, 2.10, K. 3.80, C. 6.70. W. J. Jochems memoriaalprijs (2100 m.): 1. Lion 1.29, 2. Marrysimons 1.29.1, 3. Ka- lida 1.26.7. W. 4.—, P. 1.70, 2.50, 3.-, K. 15.70, C. 7.10. De uitslagen van de rennen luiden: Onderstcuningsfondsprijs (1900 m.): 1. Dicky 2.19, 2. Wiribi, 3. Britily. W. 3.70, P. 1.70, 1.50, K. 3.50, C. 3.40. Blindengeleidehondenfondsprijs (3300 m.): 1. Rathmore 4.51, 2. Mephisto, 3. Roszy. W. 2.70, 1.10, 1.30, 1.20, K. 13.30, 4.50. Bloedtransfusiedienstprijs (1900 m.): 1. Cheftaine 2.22, 2. Bonheur Perdu, 3. Royal Daffodil. W. 3.40, P. 7.20, 1.40, 5.30, K. 61.20, C. 3.60. Totale omzet totalisator 39.329.50. ADVERTENTIE Door vroegtijdige gecombineerde inkoop, voordelige aanbieding FRANSE NAPPA M HANDSCHOENEN ƒ19 50 wolsevoerd wolgevoerd M. DOUWMA EN ZOON Gen. Cronjéstraat 42-44 - Haarlem-N. Telefoon 15438 DONDERDAG 6 NOVEMBER Wjjkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Dr. H. v. d. Loos spreekt over ,.Wee en wel in de gevangenis", 8 uur. Rembrandt: „Verboden te kussen", alle leeft., 7 u.; Haarlems Kunst gemeenschap vertoning der film „Dagjes mensen", 9.15 uur. Palace: „Zondige gren zen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Casanova", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De mensen zullen wel zeggen" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bente van de zonnehoeve", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zoon van Zorro", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 7 NOVEMBER Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur Wilhelminastraat 22: Vei-eniging van Spiri tisten Het Licht, Allerzielenherdenking, 8 uur. Bioscopen: Nieuw programma. Woensdagavond is in Utrecht de tweede ronde gespeeld van het damtournooi om de wereldtitel dammen, waarbij P. Roozenburg remise speelde met zijn broer W. Roozenburg. Dat zij wel iets van eikaars spel afwisten valt te begrijpen. Dit zal dan ook wel de reden zijn waarom de opening werd weggeruild. In het middenspel aanvaardde de wereldkampioen een randschijf op veld 26. Hierdoor verzekerde hij zich van de nodige speelruimte. P. Roozenburg ging daarna tot een centrum-aanval over en wist dit te bezetten. Door sterk spel kwam de wereldkampioen een schijf voor Toch moest hij, evenals zo vele malen in zijn leven, ook hier de winst delen. Remise was dus het resultaat. De partij in de tweede ronde tussen de Chinees King en de Benjamin van het tour- nooi, de achttien-jarige Zwitser Forclaz (zwart), die beiden in de eerste ronde een nederlaag leden, had het volgende verloop: 1. 33—28 19—23; 2. 28x19 14x23; 3. 39—33 1319, gewoonlijk speelt men hier 10—14, 14—19 en 4. 44—9 8—13; 5. 50—44 2—8; 6. 33—28 10—14; 7. 35—30 20—24; 8. 30—25 20—24; 8. 30—25 4—10; 9. 31—27 15—20; 10. 36—31 17—22; 11. 28x17 11x22. Hier verzekert de jonge Helvetiaan zich van de leiding. 12. 41—36 7—11; 13. 40—35 1—7; 14. 34—30 11—17; 15. 4641 711. Deze partijen zijn zeer ge vaarlijk daar gebrek aan tempi grote ver rassingen kan brengen. 16. 38—33; 3933 was natuurlijk verhiniderd: 16.10—15; 17. 33—28 22x33; 18. 39x28 17—22. Zeer juist. Blijft hierbij meester van de stelling. 19. 28x17 11x22; 20. 42—38 6—11; 21. 47—42 11—17; 22. 44—39 5—10; 23. 45—40 23—28. Deze zet verraadt jeugdige overmoed. 24. 32x23 19x28; 25. 30x19 13x24; 26. 38—32 2833; 27. 39x28 22x33. Deze zet is beslist fout en een gevolg van de onstuimige 23e zet. 28. 42—38 33x42: 29. 43—38 42x33; 30. 27—21 16x38; 31. 37—32 38x27; 32. 31x2 17—22; 33. 2x30 33—39; 34. 30x43 22—27; 35. 43x8 3x12. Boetedoening. 36. 3631 1217; 37. 31—27 20—24; 38. 41—37 13—18. Na nog enkele zetten gaf Forclaz deze partij op. Opgesloten vleugel In de partij tussen Descallar en Dagenais bracht laatstgenoemde in zijn opening zeer laat zijn lange vleugel in het spel, en stond toe dat deze werd opgesloten. De stelling was toen zeer moeilijk en steeds dreigden er vele combinaties tot in de volgen de stelling Descallar uiteindelijk verward raakte door alles wat hij heeft moeten ont lopen. De stelling is dan: Descallar, wit: schijven op 23, 25, 29, 33, 34, 37 tot 40, 44. 45 en 50. Dagenais, zwart: 3, 8 tot 10, 12, tot 16, 20, 25, 27 en 35. Wit aan zet was in de veronderstelling voordeel te kunnen forceren door 3731, 23—19, 13x24 gedwongen, 3430, maar nu had hij buiten de waard gerekend, want Dagenais had in petto 3641 en wit gaf na 37 zetten de partij op. Van Dijk's korte vleugelaanval tegen Fa- nelli uit 27 had de nodige kracht, vooral daar zij gevolgd werd door grote druk op het centrum van wit. In het middenspel was de stelling voor Van Dijk overwegend ge worden en zeer tactisch wist deze een com binatie in de stelling te vlechten, die Fanelli tot capituleren dwong. Saletnik, de Italiaan die gisteren in een betere stand niet tot winst kon worden, aan vaardde tegen Fankhauser spoedig schijf op ruit 25 in de hoop de stelling zo moeilijk mogelijk te maken. Fankhauser ging hier direct op in en combineerde dat het een lust was. Langzaam aan kreeg hij het nodige overwicht. Hoewel Saletnik in een hache lijke positie zijnde, alles deed wat mogelijk was, aan de Franse greep kon hij niet ont komen. In een stand van 10 om 10 moest hij een stuk verliezen, waarna hij spoedig de partij moest opgeven. De partij PostBizot had een onregelma tige opening. Aanvankelijk drong de Frans man sterk op en nestelde zich op de ruiten 29 en 22. Bizot trachtte deze stukken te om singelen met als eindresultaat dat Post in een hekstelling-variant terecht kwam. Deze liet zich voor Bizot kansrijk aanzien. De Fransman wist echter wat manoeuvreren was en het resultaat was dan ook een gelijk waardige remise. Keller nam tegen Gedance terstond het spel in handen en bezorgde wit een stuk op ruit 16. Gedance, wetende wie zijn tegen stander is, speelde zeer voorzichtig. Toch kon hij niet verhinderen dat Keiler in de eindstand twee stukken voor kwam. Winst was echter uitgesloten. Huisman was door het eerste optreden van de heren uit Canada gewaarschuwd. Deslau- riers zijn tegenstanderliet zich aan zijn korte vleugel opsluiten. Na enige tijd werd deze gebroken en kreeg men een voor ons vreemd aandoende flankpartij. Deze stelling was zeer moeilijk. Dit kwam duidelijk tot uiting in de tijd. die Huisman gebruikte. Bij de 25e zet had Huisman reeds 1 uur 10 mi nuten gebruikt. De snelle Deslauriers slechts 10 minuten. Er ontstond een middenspel dat alles van de spelers eiste. Beiden wisten echter van geen wijken en onder grote span ning werd tot remise besloten. De Belgische kampioen Verpoest leidde tegen zijn landgenoot Verleene een onregel matige partij in. Dit werd door Verleene dankbaar aanvaard. Laatstgenoemde bezette reeds spoedig het strategische veld 27. Toen de opening voorbij was, waren ook beide heren uit het centrum verdwenen, en bepaal den zij zich tot flankaanvallen. Verpoest bleek dit onderdeel het beste te beheersen. Geleidelijk wist hij voordeel te behalen en hij bracht dit op bekwame wijze tot winst. De stand Na de tweede ronde luidt de stand: 1. Da genais, Van Dijk en Fankhauser, ieder 4 pnt.; 4. Keiler, 3 pnt.; 5. Bonnard, 2 pnt. (uit 1); 6. Gedance, King, Post, W. Roozenburg. Huisman, Verpoest en Deslauriers, allen pnt.; 13. P. Roozenburg, 1 punt (uit 1); 14. Descallar, Bizot. Saletnik en Verleene, al len 1 punt; 18. Fanelli en Forclaz, beiden 0 punten. Zondagavond heeft de eerste openbare voor stelling in Haarlem plaats van het Franse blijspel „Engelen zon der vleugels(La cui sine des anges) van Albert Husson, dat nog door Cor Ruys is vertaald en geregis seerd. Zaterdag wordt dit stuk ook vertoond, maar dan ten bate van de vereniging Weldadigheid naar vermogen". Op neven staande foto ziet men er een scène uit, met van links naar rechts of zo u wilt van bo ven naar beneden: Ton van Duinhoven, Eric van Ingen en Willy Ruys. In Am sterdam en elders heeft „Het Vrije To neel" er reeds uitbun dige successen mee geoogst. ADVERTENTIE Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid Ook gistermiddag is het debat over de rijksbegroting voor 1953 in de Tweede Kamer beheerst door tegenstellingen tussen socialisten en niet-socialisten. Een belangrijk punt van verschil tussen deze twee groepen is de belastingpolitiek. Het was daarom interessant de heer Hof stra (P.v.d.A.) het principiële standpunt van zijn partij te horen vertolken. Wij zullen een koopkrachtpolitiek moeten voeren, zo zei hij, die er op gericht is de deflatietendenz te overwinnen en die gericht is op het belang van het gehele Nederlandse volk, een koopkrachtpolitiek, die de sociale verhoudingen niet verscherpt en die de enige mogelijkheid biedt tot verhoging van de welvaart. De werkgelegenheidspolitiek zal moeten steunen op drie gedachten: de ondernemers moeten worden gedwongen tot investeren door verlenging van de mogelijkheid tot vervroegde afschrijving; versnelde uitvoering van openbare werken in het belang van de werkgelegenheid, en vergroting van de koopkracht van de massa van ons volk. Voor enig optimisme over de financiële toestand van ons land bestaat volgens de heer Hofstra geen enkele aanleiding. Er is geen sprake van een ommekeer. De uit gaven zullen hoger zijn dan geraamd is en de inkomsten zullen tegenvallen. De over heid heeft niet meer geld, maar meer ze kerheid nodig over de afzet en de toekomst verwachting. Die afzet wil hij verzekeren door verhoging van de koopkracht. Dit in tegenstelling met de opvatting van prof. Oud (V.V.D.), die zijn ongerust heid had uitgesproken over de neiging in ADVERTENTIE De vrouwen hebben het weer aardig aan de steel gestoken daar in Amerika, zegt vader spijtig over zijn krant heen. Hij is niet te spreken over de nieu we president van Amerika, dat kunt ge zo hebben. De vrou wen hebben gestemd als kip pen zonder koppen, zegt hij er kwaadaardig bij. Hij had liever de ander als nummer één ge zien, want hij had er met iemand over gewed. De vrouwen? Vader meent dat zij zich hebben laten inpalmen zonder nadenken, dat is vaak zo, een vrouw laat altijd haar verstand pas werken als alles gedaan is. Als vader zo op zijn boze praatstoel zit, kunt ge beter de storm laten uitwaaien. Want dan is er geen wijs woord meer tussen te krijgen. Dus blijft moeder, aan de an dere kant van de kachel, zwij gend aan haar breiwerk en zij wacht met het wederwoord tot zij in de huiselijke stilte de naalden in haar handen weer kan horen tikken. En dan neemt zij het op voor die 'orouwen overzee. Ge denkt, zegt zij, dat wij al tijd <dns verstand pas te voor schijn halen als het gedaan is. Maar meent ge dan dat het verstand het belangrijkst is wat een mens gebruiken kan? De Amerikaanse vrouwen heb ben haar president gekozen omdat zij hem hebben wilden. Is er een betere logica te vin den op de wereld? Ge moest het weten, maar ik vertel het u nochtans opnieuw: Een vrouw kiest niet de beste man, doch zij kiest een man en vindt hem daarna de beste. Zij doet dat in de liefde evenzeer als in de politiek. Er is in de Amerikaanse ge schiedenis nóg eens een presi dent door de vrouwen gekozen. Ik weet niet welke en ik weet niet wanneer, maar ik weet het en ge kunt het van mij aannemen. Het moet omtrent de jaren van de hoge boorden en de smalle broekspijpen geweest zijn, toen hadden wij daar nog niet zo zeer belangstelling voor. Maar ge kunt geloven dat die in Amerika zich al even druk maakten als thans. Zij gingen in die jaren ook al in drom men naar de candidaten luis teren, die op een podium zich zelf op de borst stonden te slaan. Het was een feest van woor den, met vlaggen en muziek, daar werd veel aandacht be steed aan het décor, om zo te zeggen. Er werd geloot tussen de twee partijen wie het eerst aan het woord zou mogen zijn: de ander moest dan nadien de eerste met zijn eigen argumen ten om de oren smijten. Zo ging dat toen, twee candi daten samen op het toneel, en wie zichzelve het beste aan prijzen kon, werd winnaar. Dat is logisch, nietwaar? Daar hebt ge nu de mannelijke logica, die gebouwd is op de pijlers van het verstand. En nu moet ge horen hoe het afliep. De eerste man klimt op het podium en zal zijn toehoorders eens even laten horen waarom zij hem kiezen moeten. Hij vertelt drie uren aan één stuk hoe schitterend Amerika het met hem getroffen heeft. Hij staat tussen de vlaggen en de leuzen als een geweldenaar, die zijn tegenstander doodslaat met woorden. De woorden vliegen als klabatsen tegen de koppen der tegenstanders, zij ketsen tegen de muren en stij gen naar de hemel. Zij rollen over de vloer en zweven door de lucht, woorden en woorden, waar ge ook kijkt. De partij gangers wrijven in hun han den. Zó een man is nog eens een meevaller! Daar kunt ge mee voor den dag komen. Daar zullen die anderen voor ineen krimpen tot niets. De anderen krimpen ineen, zij hadden zulk geweld niet ver wacht en zij denken met vrees aan hun zachtmoedige candi- daat, die met een glimlach en een groet de massa wil ver overen. Zij halen hem achter de scher men van het podium en pom pen hem moed in. Denkt eraan dat ge hem zijn vet teruggeeft. En dat ge hem aanblaft tot hij smelt. En dat ge hem zwart- verft tot hij niet meer te zien is. Ge moet hem dit en ge moet hem dat, want het wordt tijd dat die grootspreker een hete aardappel in zijn mond gestopt wordt. Juist, zegt de candidaat, die wat bleek ziet, juist ja. Ik moet hem zwartverven en aanblaf fen. Ik moet hem dit en ik moet hem dat. Jaja, ik zal het proberen. Maar ik ben nu een maal van natuur geen stoefer, ik houd er niet van mijzelve aan te prijzen als een winkel waar. Hij houdt er niet van! De par tijgangers knijpen hun handen samen van ontzetting en schud den hun vuisten voor zijn zachtmoedig gezicht. Maar hij zegt enkel nog eens, dat hij er niet van houdt, en dat hij het proberen zal. Het is zijn beurt, de groot spreker is onder gejuich met een vlugge sprong.van het po dium gedoken tussen de opge heven armen en schudt han den, links en rechts. Hij wil wel eens horen hoe zijn water val van argumenten door de ander zal worden afgedamd. Hij weet al dat hij gewonnen heeft, maar hij wil het voor plezier toch wel even horen. De ander klimt moeizaam en bleek naar boven, hij kijkt met ontzag naar de hoge vlaggen en de grote menigte aan zijn voeten. Hij schraapt zijn keel en wrijft zijn voorhoofd met een zakdoek. Maar hij zegt niets. Een hele tijd zegt hij niets, zijn partijgenoten knijpen elkander blauwe plekken van afgrijzen. De tegenstanders staan spot tend te lachen. Het is armzalig na dat vuurwerk van woorden. Het is als een motregen na een wolkbreuk. De mannen en vrouwen onder het toneel kijken en luisteren tot er wat komen zal. En er komt wat. Nu ik gehoord heb hoe een voortreffelijk man mijn voor ganger is, zegt de zachtmoedige candidaat, heb ik niet veel meer te vertellen. Hij heeft gelijk, mensen, als hij zegt dat ge hém kiezen moet. Hij is de beste man. zoals wij allemaal hebben kunnen horen. Toen zweeg de zachtmoedige en klom van het toneel onder ijskoude stilte. Ge kunt begrijpen dat er na derhand een hartig woord te gen hem gevallen is. Ze ston den met hem voor Piet Paal tjes, om zo te zeggen. Maar toen de grote dag kwam en er gestemd werd, werd h ij gekozen. Moeder raapt wat steken op en vraagt, of vader zoiets begrij pen kan. Begrijpen? Het is een raar verhaal, en het zal wel niet waar zijn. Maar moeder zegt tenslot: Hij werd gekozen omdat alle vrou wen op hem stemden. Zij stem den reeds in stilte op hem, toen hij zwakjes van het podium klom. Zij kozen hem met die geheim zinnige logica van kippen zon der koppen. Zij stemden op hem met haar harten, en waar om? Moeder zucht en zet een nieu we naald op omdat de oude vol is. Ik weet het niet, zegt zij, en dat is onze logica. J. L. alles van de wieg tot het graf de zorg van Vadertje Staat te verwachten. Hij vindt het belangrijker de zelfstandige krachten in ons volk tot ontwikkeling te brengen. Als nu ook de ondernemers van de wieg tot het graf worden verzekerd van hun afzet, dan doodt dat alle initiatief en concurrentie, want waarom zou men beter en goedkoper produceren als de afzet toch verzekerd is? Waarom zou men proberen te exporteren? Door de verhoogde koop kracht zou bovendien de neiging bestaan meer in te voeren. Dat zou leiden tot steeds meer dwang van de overheid, die het ge hele economische leven tenslotte zou moe ten leiden. Dat beeld was voor de heer Hofstra echter niet afschrikwekkend. Hij veroor deelde de campagne voor belastingverla ging. „Belangstellende leken kunnen daar over niet oordelen. Wanneer iemand ziek is gaat hij naar een dokter. Wanneer hij een huis wil laten bouwen gaat hij naar een architect. Maar over belastingen denkt iedereen te kunnen meepraten", zei hij. De heer Van de,Wetering C.H.U. zag als gevolg van de koopkrachtpolitiek een schijnwelvaart, die ons land naar de afgrond voert. „Het woord progressief staat niet in de Bijbel" D s. Zandt (S.G.P.) sprak er zijn ver wondering en afkeuring over uit, dat A.R.- ministers zitting hebben willen nemen in een kabinet onder leiding van een socia listische minister-president. Vroeger heeft dr. Kuyper gezegd dat de coalitie met de katholieken het enige middel was om de christelijke grondslagen te bewaren en een dam op te werpen tegen socialisme en so cialistische slavernij. Maar na eerst in de steek gelaten te zijn door de katholieken, die met de socialisten gingen samenwer ken, zijn nu de A.R. de katholieken ge volgd. „Zes katholieken en vijf socialisten in het kabinet zullen niet de mannen zijn om het protestants-christelijk karakter van onze natie te bewaren. Het is alles „pro gressief" wat de klok slaat, maar dat woord is in de Heilige Schrift niet te vinden. Het is een nietszeggend modewoord, dat voor velerlei uitleg vatbaar is", zo zei ds. Zandt. Grommend keerde ds. Zandt zich ook tegen de Europese eenwording. „Het lijkt wel of het federalisme van Europa hoofd zaak is geworden. Van een Europese heil staat wordt evenveel schoons verwacht als van een socialistische heilstaat. Als die eenmaal werkelijkheid zou zijn, zou al het water van de zee in chocolade melk verkeren. De Staatkundig Gerefor meerden willen echter ons vaderland, waarvoor onze vaderen tachtig jaar heb ben gestreden, niet aan vreemden uitleve ren. Nederland was goed genoeg om goed en bloed te offeren, maar na de oorlog trokken de grote mogendheden zich daar niets van aan" aldus ds. Zandt, die voorts de zware belastingdruk hekelde. Al deze critiek was niet alleen gericht tegen dr. Schouten en prof. Romme, die hadden gepleit voor de opneming van Duitsland in de Europese defensie-gemeen schap, maar ook tegen de heer Blaisse (K.V.P.), die in een uitstekende maiden speech had gepleit voor een verdergaande Europese samenwerking langs vaste lijnen zonder overhaasting. Voor de heer Gortzak (Comm.) was die Europese samenwerking natuurlijk uit den boze. Zijn critiek op het nieuwe kabinet was samengevat in de uitspraak, dat boven het nieuwe kabinet niet de rode vlag waait, maar de Amerikaanse Stars en Stripes. Aan het begin der vergadering kwam aan de orde de verkiezing van een plaatsver vangende voorzitter, nodig geworden door dat mr. Joekes de Kamer heeft verlaten wegens zijn benoeming tot lid van de Raad van State. Met 51 van de 59 uitgebrachte stemmen is gekozen de heer J. Schilthuis (P. v. d. A.).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5