Sluis des aanstoots deed opnieuw van zich spreken Agenda voor Beverwijk Verzorgingsgebied voor tuinbouw, wiens plaats in de IJmond verzekerd is ■Clowntje Riek De Twee Zusters Beverwijks raad bijeen Interpellatie over oprnimingswerk Veertig jaar St. Eloy in Beverwijk Castricum Velsen-Noord IJmuiden Nederlands Volkstoneel met nieuw stuk Snuif en wrijf 4 Groentehandelaren zagen „groentecorso" Scheybeek krijgt een fietsenstalling „Advendo" voor de Politie-Schietvereniging Vlag op hoogste gebouw aan Stratingplantsoen Predicaat „Koninklijke" voor N.V. Dirkzwager ^TMTNI^ EEN FlJ^ NEUS „Het is tu'd, dr. Schweitzer" Heemskerk bouwt agrarisch centrum Volgend jaar al een school, later een kerk en huizen Voor de kinderen De branden op de Salland en de Klipfontein FEUILLETON DOOR JOS LODEWIJKS DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 Het weerbarstige geniesluisje in „De PÜP", restant van een oud en afgeleefd verdedigingsstelsel, dat jarenlang door zijn ligging de scheepvaart naar en dus de industriële groei van Beverwijk heeft tegengehouden, heeft gisteravond voor de zoveelste keer de Beverwykse raad bezig gehouden. Want zelfs nu het vonnis over deze sta-in-de-weg reeds was geveld (na dat de genie zijn strategische onschend baarheid had opgeheven) en de oprui mingswerkzaamheden allang waren be gonnen, was het gisteren opnieuw het on derwerp van een spijtig betoog in de raad. Met een stem, waarin doffe berusting doorklonk, gaf de heer Van Dorp (P.v.d.A.) een voorbeschouwing op een door hem te houden interpellatie over het opruimingswerk. „Zo oud als ik ben", zei dit grijzende raadslid, „zolang hebben we al met dat sluisje getobd". Hij gaf een chronologisch overzicht van de moeite en de lijdzaamheid die van Beverwijk waren gevergd om verlof te krijgen voor de op ruiming van het sluisje, de financiële zor gen die dit werk- opriep omdat niet vol doende belanghebbenden in de kosten wil den participiëren, de strubbelingen bij de aanbesteding, die eerst onderhands ge schiedde maar later op verlangen van de raad openbaar werd overgedaan „enfin, dat leek nu eindelijk allemaal voorbij en vergeten. En nu hebben we dit weer", al dus de heer Van Dorp. Daarmee doelde hij op het feit dat de werkputten voor dit karwei onlangs tot twee keer toe vol water zijn gestroomd, waardoor het werk aanzienlijk vertraagd werd. In de interpellatie werd B. en W. ge vraagd of deze tegenslag veroorzaakt was door een aanvaring van de in het zij ka naal geplaatste dam wand én, zo ja, of dan de schipper die dat leverde geen schade vergoeding diende te betalen. Verder vroeg de heer Van Dorp of er wel voldoende veiligheidsmaatregelen waren getroffen, of er inderdaad drie arbeiders bijna wa ren verdronken en of er wel geheel vol gens het bestek was gewerkt. Met dat laatste doelde hij op het feit, dat er in het bestek gerekend is met een stalen damwand en dat in afwijking daarvan een houten damwand is geplaatst. De wethouder van Openbare Werken, de heer Vessies (K.V.P.) lanceerde de vakterm „onderloosheid", waarmee hij de vermoedelijke oorzaak aanduide van deze pech, die de aannemer duizenden guldens schade berokkende. Dit wil zeggen, dat er zich op een plaats, waar de damwand was ingeheid, stenen of puinresten moeten hebben bevonden, die door de druk van het water zijn losgeraakt. Er is, naar hij zeide, geen sprake van, dat drie arbeiders bijna zouden zijn verdronken. De gepro jecteerde stalen damwand is inderdaad een houten geworden omdat dit technisch geen verschil maakte. „Bestek is bestek" Vier sprekers repliceerden op deze uit eenzetting. De heer De Weyer (K.V.P.) vroeg zich af, waartoe die wijziging van een stalen- tot een houten damwand dien de. „Prefereerde Openbare Werken die opeens of kwam het de aannemer beter uit?", wilde hij weten. Het ergste vond de heer Romunde (P.v.d.A.), dat van het bestek werd afgeweken. Hij achtte dit ook de oorzaak en niet de „onderloosheid". De damwand werd volgens hem juist daar geforceerd, waar de meeste stuwing van het water was, dus het houten geval hield niet, zo luidde zijn oordeel. Hij meende, dat een stalen wand voor de aannemer te kostbaar was geweest en waarschuwde Openbare Werken de hand aan het bestek en niet boven de hoofden van de uit voerders te houden. „Ook al was de hand aan het bestek gehouden en de dam wand van staal geweest", zo zei de heer Niesten (K.V.P.)., „dan nog zou die on derloosheid zijn voorgekomen, want een stalen damwand kan helemaal geen brok ken steen onder zich hebben. Daarom vraag ik mij eerder af of er vóórdat het Woensdagavond kwamen de leden van de koopliedenvereniging „Handelsbelan gen" in café de Groentenbeurs aan de Meerstraat te Beverwijk in vergadering bijeen. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter, de heer C. Kuys, het in Sep tember j.l. gevierde 25-jarig bestaan der vereniging. In Beverwijk zullen op Maandag 1 De cember de groentehandelaren in de gele genheid gesteld worden hun erkenningen van de vakgroep te verlengen. De secre taris de heer P. Kalis gaf een korte toe lichting op enige voorstellen voor het con gres in Haarlem. Er werden op deze bijeenkomst een drietal films vertoond, toegelicht door de provinciaal inspecteur van de vakgroep de heer C. B. Tieman; de F.R.U.G.A.-film uit Apeldoorn liet het „groentencorso" dat in September door de gezamenlijke groen- tenhandelaren in Apeldoorn was georgani seerd zien en dat voor onze contreien mis schien ook wel wat zou zijn. „Vruchtdragende arbeid" was de titel van de tweede film, een rolprent van de Tuinbouwvoorlichtingsdienst met opnamen van de groei, bewerking en behandeling van het fruit. De laatste film was een Engelse film over de fruitteelt; ook deze genoot aller aandacht. DONDERDAG 6 NOVEMBER Bioscopen: Geen voorstelling. Luxor Theater, 8 uur: „Helma en Selma" moi Kees Manders. VRIJDAG 7 NOVEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Rio Grande". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het zevende kruis". W. B. Theater, 8 uur: „De wet van het oerwoud". werk begon wel een grondig bodemonder zoek is verricht". „Hout of staal", meende de heer Van Dorp, „een bestek is een bestek, daaraan moet men zich houden, anders gaat het er bovendien op lijken dat er bij deze aanbe steding geen gelijke concurrentiekansen waren". In zijn antwoord in tweede instantie gaf wethouder Vessies de heer De Weyer toe, dat een stalen damwand inderdaad beter tegen de druk van. het water bestand is, maar er op verzoek van de aannemer, die grote ervaring met houten damwan- den heeft, in was toegestemd deze te ge bruiken. Mocht dit hem een financieel voordeel bezorgd hebben, dan is dat nu weer dubbel en dwars te niet gedaan door de grote schadepost, die deze pech hem bezorgde. Er is een bodemonderzoek verricht aan beide zijden van de Pijp, men kon echter niet voorzien dat er aan het eind van de sluis nog puin op de bodem lag. De wethouder lichtte ten slotte toe waarom zijns inziens de damwand geen punt van belang was geweest bij de aan besteding, zodat de meedingende aanne mers zich hierop niet uit concurrentie- oogpunt op hebben kunnen toespitsen. De interpellatie leidde niet tot een mo tie: de heer Van Dorp dankte voor de inlichtingen en legde zich bij de zaak neer nadat hij er nogmaals op aangedron gen had, dat men zich in de toekomst aan het bestek zal houden. De overigens korte agenda werd snel afgewerkt: de raad stemde toe in de voor gestelde uitDreiding van de weekmarkt en de bouw van een rijwielbergplaats voor het raadhuis, waarover reeds is bericht. Bij het in gebruik nemen van het hoofd gebouw en de gebouwen bij de koepel op Scheijbeek in Beverwijk is eigenlijk nooit voorzien in de inrichting van een rijwiel bergplaats. Men heeft zich zo goed moge lijk beholpen met het plaatsen van rijwie len in het sousterrain. Er zal nu een een voudige overdekte rijwielbergplaats achter het dienstgebouw Velserweg 6 worden aan gelegd. Bovendien worden onoverdekte rij- wielrekken of tegels geplaatst bij het dienstgebouw en aan twee zijden van het hoofdgebouw. In de praktijk zullen leden van het gemeentebestuur, het personeel van de secretarie en de eventuele bezoe kers bij voorkeur laatstbedoelde gelegen heden gebruiken. Bij ongunstig weer kan van de overdekte bergplaats gebruik wor den gemaakt. De rijwielen worden uit het sousterrain geweerd, aangezien de achter deur gesloten moet blijven en het sous terrain voor andere doeleinden zal wor den gebruikt. Ook met het oog op de pas gewitte muren en het schoonhouden van het inwendige zijn fietsen in deze ruimte taboe, zo menen burgemeester en wethou ders. De kosten van bedoelde overdekte berg plaats worden geraamd op 2400.en dit crediet wordt bij de raad aangevraagd. Ter viering van het veertigjarig bestaan van de afdeling Beverwijk van de R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", zal op Zaterdagmiddag 8 November een receptie worden gehouden. De volgende dag zal dit jubileum in de drie parochiekerken wor den herdacht en wel door een stille H. Mis in de St. Agathakerk om 6.15 uur; een stille H. Mis in de St. Jozefkerk te Velsen- Noord om 11 uur en de Solemnele Hoog mis in de Parochiekerk van O.L. Vrouwe van Goeden Raad. De feestavonden zullen op 12, 18 en 24 November in het K.S.A.-gebouw worden gehouden en op deze avonden zal Herman Tholen en zijn cabaretgezelschap optreden in de revue „Lachvitaminen", waarnaast ook de Wama's hun steentje aan de vro lijkheid zullen bijdragen. Voor de jeugd zal er op Zaterdagmiddag 15 November feest in de K.S«A. zijn. Kleine aanvoer op de veiling De Castricumse groenteveiling van het midden dezer week kreeg slechts een zeer kleine aanvoer te verwerken. Zowel de spruiten als de andijvie liepen in prijs iets op, getuige de notering van 25-63 cent voor de spruiten en 18-31 cent per kilo voor de andijvie. Grove spruiten gingen van de kar voor 15-19 cent per kilo. Voor de andere groente kregen de tuinders: witte kool 314-4K, sla 2-8, bloemkool 14, seldery 414, pieterselie 3, appelen 7-14, boerenkool 8)4-10, grove peen 6-7. „Deze jaarlijkse feestavond is voor mij altijd prettig, omdat het contact tussen de burgerij en de politie er opnieuw door wordt verstevigd", aldus de adjudant der rijkspolitie in Castricum de heer G. A. Verbaan, die met enkele woorden de feest avond van de polilie-schietvereniging „Castricum en Omstreken" in hötel „De Rustende Jager" opende. De zaal was giste ren niet alleen gevuld met leden van de vereniging en hun dames, doch tevens wa ren er een groot aantal donateurs tegen woordig. Men kwam onder meer bijeen voor de uitreiking van de prijzen van de enige tijd geleden gehouden schietwedstrij den. Iedereen kreeg een waardevol aan denken uit handen van adjudant Verbaan. Het is de toneelvereniging „Advendo" uit IJmuiddn-Oost geweest, die de politie mensen en de donateurs met hun respec tievelijke dames, een genotvolle avond heeft bezorgd. Opgevoerd werd het blij spel in drie bedrijven „In een andere we reld" van Joh. Blaaser Sr. en Jr., een pretentieloos gevalletje dat genoegzaam bekend mag worden geacht. Tot besluit van de avond gingen de be nen van de vloer, voor welke gelegenheid het versterkte orkest van Libert Eggers de muziek verzorgde. Burgemeester C. F. Smeets en de heer P. L. Duinker van het PWN en echtgenote woonden de avond bij. „Herwonnen Levenskracht" naar achtste lustrum De afdeling Castricum van Herwonnen Levenskracht heeft het plan het hoofdbe stuur in verband met het 40-jarig bestaan als geschenk een groot aantal nieuwe do nateurs aan te bieden. Dit deelde de voor zitter van de afdeling de heer P. de Vries Dinsdagavond aan de leden mee op de ver gadering welke in het Jeugdhuis aan de Overtoom is gehouden. De bouw van de nieuwe garage aan het Stratingplantsoen met showroom en twee bovenwoningen vordert gestaag. Ten teken dat de grootste hoogte is be reikt van dit gebouw, dat boven de étage woningen aan het Stratingplantsoen gaat uitsteken, wapperde de driekleur aan de kap. Het zal nu niet lang meer duren voor dat deze moderne, met boxen uitgeruste garage in gebruik zal worden genomen. Dan komt de voormalige bioscoopzaal van „De Pont" leeg, zodat ze ter beschikking zal komen van de eigenaresse, de papier fabriek Van Gelder Zonen. Langedijker cabaret voor „Schulpen" Het bestuur van de buurtvereniging „Schulpen" is er in geslaagd voor zijn tweede ontspanningsavond voor de leden in dit seizoen te engageren het Langedijker Cabaretgezelschap onder leiding van Ger Hop. Land en volk van Australië Maandagavond wordt in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat een lezingavond gehouden door de vereniging „Velsen-Noord Vooruit", het overkoepelend orgaan van de vier Noord-Velsense buurt verenigingen. De heer A. Langkemper zal met verdui delijking door lichtbeelden spreken over „Land en volk van Australië". De N.V. Dirkzwager's Scheepsagentuur Maatschappij te Maassluis heeft het pre dicaat „Koninklijke" ontvangen. Dit deelde de burgemeester van Maassluis, mr. P. A. Schwartz, ten kantore van de N.V. aan directie, commissarissen en het personeel mede. In zijn toespraak noemde burgemeester Schwartz het bedrijf van Dirkzwager, dat reeds 80 jaar bestaat, een waarlijk natio naal bedrijf van onschatbare waarde voor het wereldscheepvaartverkeer, dat er toe bijgedragen heeft Rotterdam te maken tot de voornaamste haven .van Europa. Het wordt niet ten onrechte „oog en oor van Rotterdam" genoemd. Het beschikt over de modernste communicatiemiddelen tus sen de schepen op zee en de vaste wal, werkt in nauwe samenwerking met het rijksloodswezen en beschikt over een eigen Noordzee-loodsdienst. Sint Maarten viering De speeltuinvereniging „Heuvelwijk" or ganiseert in samenwerking met de speel tuinverenigingen D.S.S., I.V.H. en Vrij en Blij en met medewerking van de muziek verenigingen IJmuider Harmonie, Wilhel- mina en Soli deo Gloria op Dinsdag 11 November aanstaande, zoals gemeld, een Sint Maarten-optocht. De deelnemende kinderen uit de omge ving van de Kennemerlaan dienen zich des avond om half zeven met brandende lam pions op te stellen in de Jacob van Heems kerkstraat hoek Kennemerlaan. Deelnemerskaarten zijn verkrijgbaar bij de heer Blok, Van Poptaplantsoen 2rood. Na afloop van de optocht zal aan de deelnemende kinderen in de speeltuin van „Heuvelwijk" een versnapering worden aangeboden. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesproken..4 een winkel in de buurt, de geuren uit uw keuken en al die andere luchtjes kunnen uw avond lelijk vergallen. Houdt uw woning fris en verzorgd door Air-Wiek met het wonder baarlijke natuurproduct chlorophyl. 752 Nog geen veertien dagen na de Amster damse première in de Stadsschouwburg kwam het Nederlands Volkstoneel met zijn nieuwste repertoire-aanwinst onder auspi ciën van de Culturele Commissie van de Hervormde Kerk te Velsen-Noord, reeds naar het Hervormd wijkgebouw aldaar. De zaal was vrijwel vol. „Het is tijd, dr. Schweitzer" is van Gil bert Cesbron, die vooral naam heeft ge maakt door zijn roman „Heiligen gaan naar de hel" en die dit toneelstuk schreef, om dat de sterke persoonlijkheid van Albert Schweitzer een diepe indruk op hem maak te. Hij verdiepte zich in dit interessante leven en ontdekte, dat Schweitzer in 1917 Het dorp Heemskerk, in kleine huizen vergaard rond de oude Hervormde Kerk en het raadhuis, groeit uit de jas. Dat doet het allang, want reeds vijf jaar geleden werden er concrete plannen in de raad gebracht, die voorzagen in een nieuw dorps centrum met behoud van het oude ergens ten Westen van de Rijksstraatweg Velsen-Castricum. Toen werden deze plannen door de raad afgestemd; de Katho lieke kerkelijke overheid en de tuinders voelden er evenmin voor, om op de speci fieke tuinbouwgrond in dat deel der gemeente een kerk, scholen en huizen te zetten, maar de plaatselijke overheid liet zich niet ontmoedigen en zocht naar andere moge lijkheden voor de dringende expansie. Ze zijn gevonden: binnenkort wordt een nieuw uitbreidingsplan ter visie gelegd, waarin voorgesteld zal worden een agrarische kern bijna een apart dorpje te bouwen. Ten Zuiden van de Marquettelaan en ten Oosten van de Rijksweg zal als alles goed gaat binnenkort begonnen kunnen worden met de bouw van een R.K. 7- klassige lagere school. In de spelonken Een ULO kan op den duur wellicht vol gen en daarna zal er een nieuwe Katho lieke kerk nodig zijn de bestaande kerkruimte is, evenals de schooloutillage in Heemskerk volslagen ontoereikend en een paar klassen van een R.K school zijn al ondergebracht in spelonkenachtige lokaliteiten van het gebouw der zusters Franciscanessen. Een begraafplaats en Pilon maakte het touw los, waarmee de hoot vastlag, pakte de riemen en begon te roeien. En daar gingen ze het meer op. De jongens vonden het heerlijk. Pilon trok aan de riemen; ééntweeéén. tweeEn de hoot dobberde verder het land af, het meer op. „Fijn, hè?", zei Bunkie tevreden. De anderen genoten ook. Het is altijd leuk, varen. Daar houden jongens van. Ze keken opgeruimd rond, terwijl Pilon de boot steeds maar verder trok. Bunkie leunde over de rand en liet zijn arm in het water hangen. „Lekker fris is dat", zei hij. „Pas maar op, Bxinkie, dat je niet over de rand duikelt!", waarschuwde Rick. „Of dat een snoek niet in je hand bijt!" zei Oepoetie. „Haha", lachte Bunkie, die lust me niet!" Er vlogen allerlei vogels over het water; ze zagen enkele eenden, die met klapperende vleugels laag over de golfjes vlogen. „Het is hier altijd zo stil; hier komt bijna niemand", zei Pilon. „Daarom zijn de dieren niet zo schuw. Het is hier mooi, hè?" Nou, dat vonden de jongens ook. Wat hun betreft, kon dat roeitochtje nog wel een hele tijd voortduren. Ze hadden het best naar hun zin daar in de boot. De streekplannen voor de IJmond- Noord houden positief rekening met de belangen van de tuinbouwende bevol king in ons zich industrialiserende ge west men heeft het gisteren eens te meer kunnen opmaken uit een artikel over de toekomst van Kennemerland. Een van de typische tuinbouw dorpen benoorden het kanaal, die nu eenmaal niet geheel vrij kunnen blijven van de gevolgen der zich omwikkelende indus trieën langs de IJmond en de Zaan, is Heemskerk. Dat daar evenwel met de gemeentelijke uitbreidingsplannen in het grotere .raam der streekplanologie, met overleg en van harte gerekend wordt met de tuindersbelangen, vertelde ons de heer H. Nielen, burgemeester van Heemskerk. naar schatting 50 woningen in laagbouw zullen mettertijd dit „dorp" verder ge stalte geven, waardoor ruimte en geeste lijke verzorging worden geboden aan een deel der agragrische bevolking van Heemskerk, dat in feite buiten de bestaan de gemeentekern een nieuwe vestigings mogelijkheid geboden moet worden een nieuw voorzieningsgebied dus voor de delen van Heemskerk, die als „Noord dorp" in Heemskerk-aan-duin bekend staan. Natuurlijk zal ook dit dorp, dat zo fel is meegetrokken in de maalstroom van de Kennemer industrialisatie, een contingent arbeiders voor de omgevende fabrieken moeten opnemen: men denkt hiervoor in de kom der gemeente voorzieningen te treffen, zodat het dorp-naast-het-dorp zijn specifiek agrarische inslag ten volle behoudt: een bewijs van het bestaansrecht der tuinbouw in een gebied dat velen op geslokt zien worden door de industriële bedrijvigheid. Het is nu nog een vriendelijke rimboe, waar volgend jaar misschien al een nieuwe school zal verrijzen met wat tuinbouw grond, die niet tot de beste der geest gronden gerekend mag worden. A liVERTEN'! IF* Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met door de Fransen uit zijn hospitaal in Afrika werd weggevoerd en geïnterneerd, omdat hij als geboren Elzasser tot de onderdanen van het vijandelijke Duitsland werd ge rekend. Cesbron besloot deze episode tot een toneelstuk om te werken en hij con centreerde zich daarbij op één enkele nacht, de eerste na het uitbreken van de oorlog in 1914, waarmee hij zich de dichterlijke vrijheid veroorloofde Schweitzer drie jaar te vroeg te laten arresteren. Uiteraard heeft een auteur het recht, ten opzichte van de historie een eigen visie te laten gelden, maar door in dit geval de drie jaren, waarin Schweitzer zijn mens lievende arbeid kon blijven verrichten, vol komen te veronachtzamen, trok hij de si tuatie toch wel enigszins scheef. Ook het resultaat kan moeilijk als geslaagd worden beschouwd. Toneel is immers voornamelijk gedramatiseerde handeling en in dit stuk gebeurt nu letterlijk niets. Het is geheel naar de arrestatie aan het slot toegeschre ven, dat hoogtepunt wordt dan nog ver ondersteld, zich achter de coulissen af te spelen. Schweitzer werd omringd door drie symbolisch bedoelde figuren; een katho lieke pater, een burgerlijke autoriteit en een militaire commandant, aangevuld met een enigszins geïrriteerde verpleegster, die een vleugje romantiek te verzorgen krijgt. Voor het overige worden de drie bedrij ven geheel met dialogen gevuld, die dik wijls belangwekkend zijn, maar toch het gebrek aan handeling niet kunnen compen seren. In de figuur van dr. Schweitzer, zoals Gilbert Cesbron hem heeft gekarakteri seerd, is weinig van deze veelzijdig-begaaf- de mens terug te vinden. Zijn toneelgestalte teert alleen maar op de naam en de roem van het origineel en zoals hij in dit stuk aan het publiek wordt voorgesteld is hij niets meer of minder dan een eenvoudige arts, die in de Afrikaanse wildernis zijn menslievende taak met overtuiging ver richt. En ondanks de eerbied en hoogach ting, waarop zulke medici uiteraard aan spraak mogen maken, wordt de figuur van Schweitzer op deze wijze aanzienlijk te kort gedaan. Het Nederlands Volkstoneel is nu een maal niet het aangewezen gezelschap, om de zwakke plekken in een toneelstuk door middel van een brillante bezetting vol komen weg te spelen. Ben Groeneveld was Ben Groeneveld en zijn dr. Schweitzer on derscheidde zich van de oude Mikkel Bor ger in „Het Woox-d" alleen maar door een pruik en een snor. Hans van Meerten slaagde er in, aan pater De Ferrier enige bezieling mee te geven en Jack Dixon was als commandant Lieuvin eveneens wel aan nemelijk. Ludzer Eringa speelde de admi nistrateur Leblanc en Emmy Lopes Dias ontving van de schrijver weinig steun om de rol van zuster Germaine voortdurend boeiend te houden. JAN VAN DAM. Aan boord van het m.s. „Klipfontein" van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij werd, toen het onderweg was van Kaapstad naar Ant werpen, op 24 Juni brand in ruim twee geconstateerd. De lading bestond uit balen ongewassen geperste, vette schapenwol. De kapitein, die Woensdag door de Raad voor de Scheepvaart werd gehoord, ver klaarde nimmer te hebben gemerkt, dat deze wol gevaarlijke lading was. Hij had het ruim hermetisch doen afsluiten en koolzuur in het ruim doen stromen. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart zeide, dat hij op de handelingen van de kapitein, zowel de organisatorische als de rechtstreeks op de bestrijding van de brand gerichte,.niet de minste critiek had. Aan booi-d van het s.s. „Salland" van de Koninklijke Hollandse Lloyd, dat van Montevideo op weg was naar Nederland, werd op 6 Februari brand in ruim vijf vastgesteld. De lading bestond uit brou- wersgraan, moutschilvers en rijstzemelen, ingenomen te Buenos Aires, alsmede mais en zakken lijnzaadschilvers, geladen te Montevideo. Ter bestrijding van de op zee ontdekte brand liet de kapitein het ruim hermetisch afsluiten en de stoombrandlei- ding in werking stellen. Het schip keerde naar Montevideo terug. Daar werd het ruim nagenoeg geheel onder water gezet. Wat de oorzaak van de brand is geweest heeft de kapitein niet kunnen vaststellen. De inspecteur-generaal kon zich met alle genomen maatregelen ter bestrijding van de brand verenigen. Hij had lof voor het optreden van de kapitein. 31) Martha Jutte haatte de wereld van het moment af, waarop haar geluk voor haar voeten in stukken viel. Zij haatte alles en iedereen, behalve haar zoon. Als hij dacht dat er iets gebeuren moest welnu, waar om zou het dan niet worden gedaan? Waar om moest een man als die Helleboom suc ces in het leven hebben en met een meisje van stand trouwen, terwijl haar jongen in de wereld moest rondscharrelen zonder enige hoop op een goede toekomst? Laat die Helleboom de gevangenis indraaien, laat zijn huwelijk mislukken, wat kan mij dat schelen? Als mijn jongen denkt dat het hem lukken zal met geld van anderen een nieuw bestaan te vinden, waarom zou ik hem dan niet helpen? Laat de wereld be drogen worden, zoals het leven mij bedro gen heeft als mijn jongen maar gelukkig wordt. In deze waan van sombere afkeer en af godische bezetenheid zag Martha Jutte de dingen niet duidelijk en zuiver meer. Zij zag alleen haar eigen kommervolle, armoe dige bestaan en het moeilijke, vreugde loze leven van haar zoon. Goed en kwaad hadden voor haar de scherpe omlijningen verloren zij vloeiden in haar geschokte geest ineen tot een wazig beeld van betrek kelijke begrippen, waaruit steeds weer het wezen van haar enig bezit, haar zoon, op rees om alles te overschaduwen. Victor Jutte had de misdaad leren ken nen in de donkere buurten van Brussel en Marseille. Hij had zijn afschuw voor de duisternis van de boevenbuurten na een korte tweestrijd afgelegd als een nutteloze, fraaie kledij en zich gehuld in het gemak kelijke, nuttige pak van de gewetenloos heid. Zijn scherp verstand had hij op de misdaad geslepen. En zijn ingenieus brein had hij geoefend op het enige vraagstuk, dat voor hem en zijn kornuiten van belang bleef: hoe is de straf te ontlopen? Zo was het fantastische plan ontstaan. De détails ervan waren stuk voor stuk in zijn gedachten geslopen, als de hoofdstuk ken van een roman. En tenslotte klopte alles tot in de kleinste bijzonderheden. Toen zijn tante, Johanna Jutte, voorgoed het huis verliet waar zij met haar zuster jarenlang de huishouding van de heer Tiele had verzorgd, was dat geen toeval geweest, dat wonderwel te pas kwam. Het was een gevolg van de weloverwogen campagne, die Victor gevoerd had om zijn plaats in huis vrij te krijgen. De hooglopende ruzies tussen de twee zusters, die aan het vertrek van Johanna vooraf gingen, had hij wel bewust uitgelokt door zijn brieven. En toen zij verdwenen was, kon hij beginnen met het eerste deel van zijn plan: de bui tenwereld wennen aan het idee, dat een van de twee zusters in volkomen afzonde ring leefde in dat stille sombere huis, en dat de andere haar liefderijk verzorgde. De namenkwestie verwaai-loosde hij. De zus ters hadden geen intieme kennissen. Wie zou ooit op het idee komen dat Johanna eigenlijk Martha heette? Toen kwam de dag, waai-op die Helle boom op verhuizen aandrong. Nu moest snel gehandeld worden. Het plan was klaar de handlangers wachtten op een sein om hun aandeel te komen leveren. Zij waren vertrouwde kornuiten. Hun hulp zou ruim worden betaald, en ze zouden voor altijd zwijgen als het graf. Enkele dagen voor de grote datum bractit een van hen de klok, waarin de zuurstof- cylinder en het snij-apparaat vei-borgen zaten, binnen. Niemand zou enige argwaan koesteren om een klok! Victor had geen enkel risico genomen. Hij had met een soort van misdadig kunstenaarschap alle détails verzorgd. „Goed idee was dat, van die klok," zei Tak waarderend. „Zou ik nooit op geko men zijn. Zeg es, wie heeft je verteld dat ze daar op de bank een nieuwe brandkast hadden, die nog niet ingemetseld was?" Victor Jutte zweeg en keek naar de grond. „Dat vissen we wel uit," zei Tak opge ruimd. „We moeten trouwens nog heel wat uitvissen Je medeplichtigen en zo. Komt wel. Vertel nou maar eens verder, hoe je die brandkast in huis gekregen hebt. Met de takel?" De jongeman keek verbaasd op. „Hebt u dat al ontdekt? Ja, met de takel. Ging makkelijk. Als je zo'n ding optrekt van boven af uit een schuine hoek, slingert ie meteen met een reuzezwaai de kant op die je hebben moet. Hij plofte met één slin ger naar de ovei-kant van het muurtje." „Juist," zei Tak. Hij kneep zijn ogen half dicht en ging verder: „Waar heb je dat ding verborgen?" „In de voorkamer. We hadden een oud kabinet vertimmerd, zodat het er mooi omheen paste. U hebt er nog een poos dicht bij in de buurt gezeten." De commissaris lachte kort. Tak voelde de steek onder water, die hij van twee kan ten kreeg, doch hij bleef er manmoedig onder. „Hadden jullie die kast in dat bestel- autootje, toen ik achter je aanzat?" „Was u dat? We waren op alles voorbe reid," zei Victor in jeugdige overmoed. Zijn ogen glinsterden plotseling, alsof het avon tuur hem nóg boeide. De commissai-is moest aan zijn eigen zoon denken. Die studeerde en had alle kansen gekregen om een behoorlijk mens te wor den. Deze jongen had er geen enkele ge had. Enfin niet sentimenteel worden. Tak stond op. „Ik neem aan dat je met die snijbrander het ding op je gemak hebt geforceerd, terwijl wij op valse sporen af gingen," zei hij. „Ik moet het knap in elkaar zat. Maar nio' noeg, jongelief. Er ontbreekt altijd een hele kleine kleinigheid aan ieder plan, neem dat van mij aan. De misdaad kan nooit vol maakt zijn. Weet je waarom niet?" Victor Jutte keek gi-immig naar de man tegenover hem. „Ik zal het je zeggen, jongeman," ver volgde Tak. „Omdat het een misdaad is. Ziezo. Ik heb niets meer te zeggen voor lopig." Hij knoopte zijn jas dicht en liep naar de deur. Commissaris Falkner hief de hand op. „Een ogenblikje, Tak," zei hij. „Ik wilde nog even iemand erbij halen." Hij belde en enkele ogenblikken later trad een ma gere vrouw van middelbare leeftijd bin nen. Zij leek sprekend op Martha Jutte, doch zij zag er ouder uit. Ze bleef aarze lend midden in het vertrek staan en keek om zich heen. Toen ontdekte ze Victor en met een kreet van afgrijzen liep ze op hem toe. „Smerige schoft!" beet ze hem toe. „Heb je je zin gekregen? Nu heb je je moeder volledig in het ongeluk geholpen! Je kan tevreden zijn!" Victor werd bleek en keerde zich af. Herkent u deze jongeman?" vroeg com missai-is Falkner overbodig. Johanna Jutte staarde hem aan. „Of ik hem herken? Ik ken hem nu pas goed! Hij is hij is de moordenaar van mijn zuster. Ik heb het altijd gevreesd, maar nu weet ik het: hij heeft haar in de dood gejaagd!" (Slot volgt).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6