Ziekenhuis aan de Rijnstraat en nieuw stadhuis bovenaan op investeringsplan Blinde Amsterdamse dammer overwon IJmuideeaar brillant •^,I0auire Agenda voor Velsen VELSENS MILLIOENENDANS Rond f 135 millioen over negen urgentieklassen Ontevredenheid over afwikkeling blijft voortduren Visserij -varia Havenberichten Door overwinning op CDA kreeg DCIJ weer moed Schouwburg kwestie van jaren Loodsdiensten gestaakt BABY LOKKERTJES ■yCJJJeefit: „Stormvogels voor Zondag Oud-Katholieke radio-uitzending Nog eensde „Zeeliedetipot" Voor jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel „IJmuiden-West" vraagt Koninklijke goedkeuring DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 Zoals wij in een vorige editie reeds summier aankondigden, is de Velsense „investeringscommissie", die zich geruime tijd met het rangschikken naar urgentie van de grootste openbare werken der toekomst in Velsen heeft beziggehouden, met haar omvangrijk werk gereedgekomen. De objecten zijn verdeeld in negen klassen en wellicht wordt hier een evengroot getal jaren mee bedoeld. In totaal zal dit investeringsplan van de gemeente rond 135.500.000,- vergen, waarvan slechts vier millioen ten laste van het Rijk gebracht kan worden. De eerste urgentieklasse vraagt alleen al rond 29.000.000,-, waarvan drie millioen uitgetrokken zal moeten worden voor de bouw van een nieuw raadhuis op het plein 1945 en verder is 4j/? millioen gedacht voor een nieuw ziekenhuis aan de Rijnstraat te IJmuiden. De Slachthal, waarvoor een slachthuiscommissie onlangs naar Engeland is geweest, vraagt 900.000,- en de nieuw-geprojecteerde begraafplaats aan de Duin en Kruidbergerweg zal 720.000 van de overheidskassen vergen, plus een ton voor een aula. Een nieuw gebouw voor het waterleidingbe drijf wordt geschat op 330.000,- en voor een nieuwe „gemeentewerf" van de Reinigings- en ontsmettingsdienst aan de Amsterdamseweg zal 450.000 moeten komen. De industrieloodsen in IJmuiden komen op 520.000,-. In deze zelfde eerste urgentiecategorie komt voor het nieuwe gebouw van de Huishoudschool, dat al bijna onder de kap is en waarvoor in totaal 430.000.nodig is, terwijl een nieuwe R.K. Jongensschool aan de Boerhaavestraat te IJmuiden (aan de groenstrook) 152.000,gaat vergen. Een nieuwe gymzaal bij de Katholieke school aan de Terrasweg in Santpoort wordt evenzeer dringend nodig geacht en verder krijgt de school aan de Bloemen- daalsestraatweg eveneens een turnzaal, terwijl er verder gedacht wordt over een kleuterschool aan de Hunzestraat. Een nieuwe werkplaats voor het gasbe drijf staat ook in die eerste urgentieklasse ter grootte van 2000 kubieke meter 70.000,en er wordt voorts 24.000 uitgetrokken ten behoeve van een garage voor het gasbedrijf in Velsen-Noord. Boulevard Over de verschillende urgentieklassen verdeeld kwamen wij nog de volgende projecten tegen: 68.000 voor een politie posthuis in IJmuiden, 62.000 voor een nieuwe politiepost op het onbebouwde hoekje Wüstelaan-Hoofdstraat, een nieuwe ladderwagen voor de brandweer 52.000) en een politieposthuis aan de nieuw te creëren boulevard voor 38.000,Dat ook het woonwagenkamp dringend verbetering behoeft, blijkt uit een post van 40.000. die overigens te vinden is in urgentieklasse zeven. Velserbad Voor „een overdekt zwembad"' te IJmui den komt een bedrag van 200.000.op de investeringslijst voor, waaruit de con clusie gewettigd is, dat de gemeente zich dit bedrag voorstelt als deel van de huidige waarde van het „Velserbad". Onder de urgentieklasse drie komt een watertoren in Santpoort voor, en tevens denkt men te beginnen met de aanleg van een strandboulevard; openluchttheaters in Velserbeek en Santpoort zijn in dezelfde klasse te vinden voor 60.000.een mu seum te IJmuiden is voor 150.000,„ge boekt" en zowel een R.K. school in Drie huis als een vierklassige U.L.O. aan de Tuindersstraat paraderen in deze urgen tieklasse. Een gemeentelijke los- en laadhaven is verwerkt in de klassen 6 t.m. 9 en de plaats van aanleg wordt vermoedelijk Velsen-Noord. waarnaast in de allerlaat ste urgentieklasse zijn opgenomen de bouw van een schouwburg aan het plein 1945 en een nieuwe Katholieke meisjes school in Velsen-Noord. Nieuwe huizen Wat de woningbouw betreft komt dit De aanwakkerende storm legde heden nacht om 2 uur de loodsdienst voor IJmuiden lam; om 3,50 uur werd ook de loodsdienst voor Hoek van Holland ge staakt. Woensdag 5 November kwamen de haven van IJmuiden binnen: Engano van Antwer pen. Helder van Antwerpen. Echo van Du blin. Marieborg van Kotka. Westerdok van Londen. Nestor van Paramaribo. Stille Zee van Hamina. Jans van Londen. Jacob Oil man van Domsö. Liga van Swansea. Vertrokken zijn: Abel Tasman naar Wis man Mangen naar Nordenhamn. Agathi naar Cyprus. Madjoe naar Rotterdam. Egret naar Duinkerken. Henrica naar Esbjerg. Elle- woutsdijk naar Rotterdam. Flevo naar Rot terdam. Deo Favente naar Roterdam. Bohus naar Thyne. Strijpe naar Hamburg. Eos naar Rotterdam. Norma naar Rotterdam. Grebbe- stroom naar Plymouth. ADVERTENTIE Kinderwagen op kogel. QO 7C lagers, geheel verchroomd I 7 0./ o Alleen de-7" week. VOOR DE BABY ANEGANG 46 - HAARLEM DONDERDAG 6 NOVEMBER Rex, 20 uur: „Korea" Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Dr. Holl". „De Weyman", Santpoort, 20 uur: Gast- voorstelling telepathen Indra en Törèsz. VRIJDAG 7 NOVEMBER Raadhuis, 10.3011.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën. Bioscopen: Nieuw programma. omvangrijke urgentieplan er op neer, dat men over negen étappes 7400 woningen wil verdelen per woning kostend onge veer 13.000,zodat er een totaal bedrag van 96.000.000 alleen voor huizenbouw zal moeten worden uitgetrokken. De ver deling is als volgt: In de eerste urgentieklasse staan 1100 woningen vermeld, n.l. 20 in Velsen-N., terrein De Schulpen, 50 in Watervliet, 40 in Oud-IJmuiden, 710 in Nieuw-IJmuiden en IJmuiden-O., 36 in Velsen-dorp, 56 in Velserbeek, 50 in Driehuis, 88 in Sant- poort-N. en 50 in Santpoort-Z. Klasse II vraagt 1200 woningen, n.l. 550 De Gilden (Velsen-N.), 350 Duinwijk (Nieuw-IJmui den), 50 in Driehuis, 200 in Santpoort-N., 50 in Santpoort-Z. en in klasse III zijn 900 woningen opgenomen, waarvan 550 in Duinwijk (Nieuw IJmuiden), 50 in Drie huis, 250 in Santpoort-N. en 50 in Sant poort-Z. De klassen 4 tot en met 9 omvatten ieder 700 woningen. Klasse 4 voorziet in de bouw van 342 woningen in Duinwijk, 50 in Drie huis, 262 in Santpoort-N., 46 in Sant- poort-Z. Klasse 5 vraagt er 661 voor Duin wijk en 39 voor Driehuis, klasse 6 maakt met 328 woningen Duinwijk vol en laat voor de resterende 372 nog alle vrijheid van plaatsing toe. In de laatste 3 klassen laten de commissieleden zich niet uit over de plaats van de in elke klasse opgenomen 700 woningen. Wegens het late uur viel er niet direct een beslissing in de wedstrijd van DCIJ tegen CDA doch de voorlopige uitslag 5—3 in het voordeel van de IJmuider dammers, en de stand in de zes afgebroken partijen recht vaardigen de hoop, dat DCIJ een 128 of 137 overwinning zal behalen. Door dit resultaat boekte het DCIJ-tiental zijn tweede overwinning en steeg, het tien tal van de onderste naar de zevende plaats in de Noordhollandse damcompetitie. De grootste belangstelling ging tijdens deze ontmoeting uit naar het laatste bord. Daar speelden de blinde dammer Huis stede voor CDA. die de indrukwekkende prestatie leverde zijn IJmuidense tegenspe ler met de 14e zet al ten val te brengen door een diepe damcombinatie. Toen Huisstede daarna een dam achter in zijn stelling kon opbergen, had Vooys de strijd al kunnen staken, omdat zijn positie toen reeds hopeloos was. Dit succes voor de Amsterdammers ging echter direct verloren, omdat de CDA'ers een reglementaire nederlaag kregen van wedstrijdleider de La Rie, daar bord zeven van de Amsterdammers niet was komen op dagen. Tegen Noordhoek kan Laros een knijp- stelling forceren. En toen werd het een tech nische nederlaag voor de Amsterdammer, de CDA-er kon met een bord vol stukken op geven. De stand was toen 42 voor DCIJ. Ligt- hart, die weliswaar een stuk had gewonnen, moest met remise genoegen nemen en met 53 werd de strijd afgebroken. Suyk staat in het afgebroken eindspel ge wonnen en Swier en Ótt maken eveneens winstkansen. Hoewel Dukel en v. Straten ook een voor delige stelling hebben zullen bij analyse de partijen wel remise zijn, evenals die van T. Postma. Het degradatiegevaar is dank zij het uit komen met Ligthart en Suyk zo goed als voorbij. Wegens het tournooi om het wereldkam pioenschap wordt gedurende de maand No vember niet gespeeld. De eerst volgende ontmoeting is voor DCIJ vastgesteld op Dinsdag 9 December tegen Jozeph Blankenaar. Onderlinge gevechten De onderlinge competitie is voortgezet met drie partijen in de hoofdklasse. Daarvan was de ontmoeting tussen Kaan en Koetsier be langrijk voor de bovenste plaats. In een prachtig damgevecht overwon Koetsier. Heime Langbroek en Wim van Wort speel den remise; Nieuwenhuizen en Visser moeten nogmaals spelen om een uitslag te krijgen, daar het spel werd afgebroken. In de eerste klasse kon Evert Schadé niet op tegen Jelle Post. Maar Post heeft onge twijfeld ook de beste kampioenskansen in deze afdeling. Jan Waal en Koppelman deel den de punten, en dit was dan ook de enige remise-partij in deze ronde. Piet Schadé won van Gravemaker en Henk Leeuw van Freeken. Piet Brouwershaven behaalde een keurige overwinning op Zee- ders. Het nieuwe lid Woord kon niet op tegen v. Beelen en „Opa", v. d. Bos overwon de jeugd: Kok jr. dolf het onderspit. Dinsdag wordt de wedstrijd voortgezet. Het wedstrijdprogramma van de Storm vogels-elftallen voor Zondag luidt: Stormvogels IAchilles Ij Stormvogels II 't Gooi II; Stormvogels III—OVVO III; Stormvogels IVEDO IV; Stormvogels V Zar.dv.meeuwen III; IEV II—Stormvogels VI; Stormvogels VII—Hillegom VII; Stormvo gels VIII—Concordia IV; THB V—Storm vogels IX. Het eerste elftal verschijnt tegen Achilles met: J. Venus D. v. d. Oever, Fr. Venus H. J. Snoeks, P. Heilig, E. Westers J. P. Snoeks, J. Luppens, H. Angenent, R. de Boer, G. K. Drager Reserves: C. Post, A. Glas, P. Vader. Het tweede elftal komt in de volgende op stelling uit: P. Vader J. v. Vliet, J. Broekhuizen E. Gravemaker, M. Ponte. T. J. de Boer J. Meyer, R. Gnodde, Th. Effern, F. G. de Haan, K. v. Opbergen De pontificale Vespers, welke Vrijdag op de feestdag van de heilige Willibrord in de Oud-Katholieke kathedrale kerk van Sint Gertrudis te Utrecht worden gezongen, zul len in de IKOR-uitzending van Zondag 9 November van 17 tot 18 uur over Hilver sum I ten gehore worden gebracht. Medewerking zal worden verleend door het Utrechtse zangkoor A. B. H. Verhey, dat een door de toonkunstenaar Alex de Jong gecomponeerde Willibrordus-hymne met dezelfde tekst van de lofzang uit het oud-Katholiek Vesperboek zal uitvoeren. Geslaagd De heer W. de Haan uit IJmuiden slaagde voor het in Den Haag gehouden examen voor L. O. wiskunde. ADVERTENTIE A. N. W. B. K. N. A. C. AUTORIJLES? met nieuwe wagen UW ADRES RE IJ MS AUTORIJSCHOOL Hagelingerweg 134 - Santpoort - Telef. 8930 G1JDIPL. INSTRUCTEUR Het in Januari opgerichte „Zeelieden comité 19391945", dat zich beijvert voor de onverkorte uitbetaling door de „Stich ting Week- en Maandbrieven" aan de zee varenden, die gedurende de oorlog buiten gaats in geallieerde dienst werkten, heeft gisteravond haar actie voortgezet met een vergadering in Amsterdam. Voorzitter J. Blankenzee, die eveneens bestuurder is van de A.N.B.Z., gaf een ex posé van de gevoerde onderhandelingen sinds het begin van de actie, welke nog niet het beoogde resultaat heeft gehad. Na een uiteenzetting van het probleem: de weigering van de regering om zich vol ledig garant te blijven stellen voor de in bezettingstijd aan zeemansvrouwen langs illegale weg uitbetaalde gelden, waardoor thans de echtgenoten aangespi-oken worden voor eventueel teveel betaalde gages (de zogenaamde „Zeemanspot") oefende hij critiek uit op de houding van de overheid. Blijkens een groot aantal ingekomen brieven heerst onder de zeevarenden, die door deze procedure gedup "d worden, nog altijd ernstige ontstemming, omdat „deze stroeve gang van zaken in flagrante tegenspraak is met vlot gedane beloften", Daar komt nog bij, aldus de heer Blanken zee, dat de 10% spaarpremie, die na de oorlog aan de zeelieden mocht worden uit betaald, door de regering is geblokkeerd zolang de „schuld" op de week- en maand brieven niet is aangezuiverd. Aan de hand van een publicatie in „Het Kompas", dat in bezettingstijd geacht mocht worden de spreekbuis te zijn van de Nederlandse regering in Londen over koop- vaardij-aangelegenheden, toonde hij aan, dat er in die dagen categorisch is ontkend, dat er ooit iets teruggevorderd zou worden. Inmiddels heeft ds. J. Wristes, die in de oorlog de uitkeringen aan de zeemansvrou wen organiseerde en nadien de geestelijke verzorging van de zeelieden in New Or leans op zich nam, zijn onverbloemde in stemming met de actie van het comité be tuigd; de „Centrale van Koopvaardijofficie- ren" en de „Vereniging van Kapiteins 1943" distancieerde zich vooralsnog van de affaire. Opnieuw vragen in de Kamer Voorts zijn er vragen over in de Kamer gesteld door een lid van de A.R. fractie, waarop naar de smaak van het comité een onbevredigend ministerieel antwoord kwam. „Men beroept zich thans op een ar tikel uit de Armenwet, die de terugvorde ring juridisch mogelijk maakt", aldus de president van deze avond, „maar ons ver langen naar een redelijke behandeling spruit voor uit de beloften tijdens de oor log, die ons een recht in handen gaven." Bij de behandeling van de begroting voor Verkeer en Waterstaat zal de kwestie van de week- en maandbrieven andermaal aan de orde worden gesteld door een vertegen woordiger van de A. R. partij. Het Zeelie den-comité 19391945 zoekt intussen naar een organisatievorm, waarin het meer kan bereiken dan tot nog toe. Zendingsavond in de Hervormde Kerk In de Hervormde kerk aan de Kanaal straat te IJmuiden, werd gisteravond een zendings-bijeenkomst gehouden, georgani seerd door de Hervormde Zendingcomités IJmuiden-Oost en ,West. Als spreker was uitgenodigd ds. J. A. Peeters uit Den Haag Alvorens deze de kansel beklom was eerst het inleidend woord aan ds. G. Was senaar uit IJmuiden-Oost. Ds. Peeters baseerde zijn toespraak op de zendingsreis van de apostel Paulus, be schreven in Handelingen 16, de reis naar Macedonië, waar hij Christus' leer predikte als die van de Heiland der wereld. Wat Paulus daar in Macedonië en later in Griekenland en Rome gedaan heeft, zo zei ds. Peeters. is ook het werk en de taak van de Kerk in deze tijd. Ds. D. C. van Wijngaarden sprak een slotwoord. Met zang van het Goede Her- der-kerkkoor en m""" 'de heren J i 1 i r> 'rn. orcrol pn A T r,r- *-jOOh "^07° bijeenkomst opgeluisterd. De onderlinge strijd bij „Sportief" De IJmuidense damclub „Sportief" zette in het culturele gebouw haar onderlinge wedstrijden voort. In groep A wist H. Buys ziin partij te winnen van J. Jonker en J Wesselius kon zijn partij tegen H. Andrea op fraaie wijze in winst omzetten. In groep B I werd weer eens een verrassing geno teerd en wel voor R. Koffeman die zijn partij tegen H. Veltman won. De partij tussen H. Dijkhuizen en W. Hoefakker die van grote waarde kan zijn voor de bovenste plaats werd afgebroken. De verdere uitslagen luiden: Groep A: J. JonkerH. Buys 02; J. Wes selius—H. Andrea 2—0; P. Bakker—J. Lich- tendahl 1—1; H. AndreaJ. Jonker 11; C. BuysJ. de Bcrer 11; S. HaverH. Buys 02; J. SlagerJ. Wesselius 20. Groep B I: H. VeltmanR. Koffeman 02; J. de Ruiter—J. Deen 1—1; H. Dijkhuizen— W. Hoefakker afgebr. Groep B II: J. BosK. Lichtendahl 11 E. RasL. Vastenhouw 02; M. MengerG. Mooi 02; P. WesterwalJ. Munk 02. Vrijdag a.s. speelt Sportief 1 thuis tegen VKD 2; deze wedstrijd begint om 7.45 u. Wij geloven dat „Sportief" hier de beste kans heeft. DONDERDAG, 6 November 1952. Beste kinderen De struisvogel is deze keer het onderwerp van ons korte babbeltje en je kunt haar er dan ook in vol ornaat bij zien staan, nog wel geflankeerd door drie kleine tstruisjes. Zo op het oog een grappig beest: lange poten en een dunne nek met zeer klein kopje, waarin het grote oog zo bedachtzaam staat: te turen. Maar denk vooral niet, dat deze voor ons zo komisch lijkende boxiw van het dierzo maar een grapje" van Moeder Natuur is. Als bewoner van de woestijn (in de Afrikaanse- en West Aziatische woes tijnen komen ze nog voorkan de struisvogel dat grote, zeer scherpe oog heel goed gebruiken. Als het dier zich uitrekt is het bijna twee en een halve meter hoog (denk eens in, dan kan hij niet eens in de meeste huiskamers!)dus je kunt je voorstellen, dat het van deze hoogte een eventueel naderbijkomend onraad gauw in de gaten heeft! Het tweede deel van zijn naam, „vogel" dus, is eigenlijk fout, want onze struis kan niet vliegen. Wel heel snel en langdurig lopen, maar de slag- en stuurpennen aan zijn korte vleugels ontbreken, zodat het hem nooit vergund* is, om eens met „de beentjes van de vloer" te gaan. Tot zover over de struisvogel. Als jullie nog eens een vraag willen stellen naar aanleiding van het „plaatje van de week", dan kun je dat natuurlijk gerust doen. Er liggen alweer aardig wat brieven en de eerste die ik openmaak is van KEESJE KEF. Dat is lang geleden jongen; maar ik merk toch, dat jij ons hoekje niet vergeet. Leuk, dat je aan het maandraadsel mee doet. Zijn die puntenraadsels niets voor jou? Je broer zal je er toch wel een handje mee willen helpen, als je het hem vrien delijk vraagt? Ik verwacht binnenkort weer bericht van je. Afgesproken? Ook van BLONDJE had ik een hele tijd niets gehoord. Ik hoop dat ik nu weer ge regeld post van je ontvang meisje, of heb je het te druk op school? Je briefjes zijn altijd zo keurig geschreven, dat het een plezier is om ze te lezen. NONJA geniet van haar herfstvacantie, schrijft ze. Jammer alleen, dat die vrije dagen zo gauw om zijn, want in dit jaar getijde is het buiten zo heerlijk en is de natuur zo mooi. Jij hebt nog een krasse Oma. hoor. Ik denk, dat ze heel erg in haar schik geweest zal zijn, met die mooie cadeautjes en toen al het bezoek weg was, heeft ze natuurlijk rustig op haar gemak alles nog eens goed bekeken. Denk jij oók niet? Inderdaad smaakte je etentje mij best, in gedachten dan. Wat zul jij later een goede kookster zijn! Wat jammer, APPELSNOÈTJE, dat jul lie niet meteen slaagden met een leuke jurk voor jou. Maar wie weet, wat moeder j tovert uit die mooie bordeaux-stof! Zelf I draag ik vaak zwart, dus daar passen alle kleuren bij. Ik ben nieuwsgierig wat er voor mij uit de bus komt! Spijtig, dat je één woordje vergat, bij het invullen van je puntenraadsel. Je broertje had het wel goed gedaan, maar ik moest voor jou toch een punt aftrekken. TUINMAN heeft een nieuwe onderwijzer op school. Is hij nogal meegevallen of is de nieuwe meester strenger dan de vorige? Heerlijk, dat jullie nog wintergroenten uit de tuin kunnen halen. Het is de moeite van het planten en verzorgen dubbel en dwars waard, vind je niet? Is de poppen kast al klaar? Van SONJA kwam een gezellige lange brief, wat een aardige levensgeschiedenis heeft jullie poes! Het is echt, dank zij jul lie goede zorgen, dat ze nog in leven is. Fijn, dat je meteen schreef, wanneer je jarig bent, dan kan ik je tenminste netjes feliciteren. Je hebt je wel vermaakt daar op die avond in Beverwijk, dat kan ik uit je brief wel lezen. Die spelletjes zijn leuk om eens te onthouden. Schiet het kruippakje al op? MEIZOENTJE is klaar met haar deux- pièces, schrijft ze en ze is meteen maar weer aan een winterjurk begonnen. Dat is dapper meisje, je hebt er nogal zin in, merk ik. Is die jurk ook voor jezelf? Je krijgt een uitgebreide garderobe, denk ik zo. En dan nog zo ijverig in de weer met je boekomslag en je foto-lijstjeik vind het altijd prettig als ik lees. dat mijn nichten en neven wat gemaakt hebben, maar jij werkt in het groot, hoor. Het is een hele lijst. Is de herfstvacantie alweer voorbij? CLEMATIS is erg in haar schik met de prijs, die ze wel gewonnen, maar nog niet ontvangen heeft. Nog even geduld meisje, er wordt aan gewerkt! Wat heb je in Haar lem allemaal gedaan op die Vrijdagmid dag? Ja, het St. Maarten-feest is altijd erg leuk als je in een dicht-bebouwde buurt woont. Ik kan me voorstellen, dat jullie ernaar uitzien. HOEPELTJE is meteen aan de arbeid geslagen met de toneeltjes. Leuk, dat het idee zo bij je in de smaak viel. Je had in derdaad goed begrepen hoe ik het bedoeld had, Ja, daar is heel wat van te maken als je een beetje fantasie hebt. Dit was het laatste briefje. Tot volgende week! TANTE ELS. Briefjes voor Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT: MEREL, die morgen jarig is; ZEE MEEUW, die Zaterdag feest gaat vieren en VOETBALKONING, die volgende week Dinsdag op de verjaardagstroon komt te zitten. Van harte neven en puike dagen ge wenst! De oplossing van het puntenraadsel van verleden week is: „Wat de boer niet kent, eet hij niet" (kin, hand, boter, tent, weet, beet, Ine, IJ). Vijf punten kregen: Meizoentje, Eikeblaad je, Hoepeltje, Tuinman, Clematis, Nonja en Son ja. Vier punten: Appelsnoetje. Het tweede raadsel van de tiende ronde is weer eens wat anders dan anders. Jullie weet natuurlijk dat de herfst het jaargetij van de kleur is en nu wil ik eens zien wie de meeste kleuren bij hun naam kent. Ik zal een voorbeeld geven. Als ik „een soort groen" vraag, dan kunnen jullie meteen antwoorden: knalgroen, lichtgroen, don kergroen, enzovoort. Dus nu geef ik jullie de volgende vragen, maar je moet zelf de juiste kleur invullen. De eersteletter geef ik erbij cadeau. hsoort wit soort geel soort rood ï'ose soort soort blauw soort bruin soort paars soort bruin soort geel soort blauw soort groen. H?t raadsel is wèl tien punten waard. Ik beu nieuwsgierig wie de meeste punten haalt. T. E. Laken en pak. Het was gisteren met de noteringen een pak van hetzelfde la ken als de dag tevoren: al zijn er dan geen uitzonderlijk hoge koersen voorgekomen, de markt bleef toch wel zo stevig, dat de aanvoerders geen klagen hadden. Wijting bijvoorbeeld vanouds een zwakke broe der, zat tussen de f 23 en de f 29 per kist en de kabeljauw varieerde van f 128 f 235 per 125 kilo. Grote tong tikte tegen de drie gulden per kilo en de bovenkant- prijs kwam daar zelfs een paar keer bo venuit. Makreel was een buitenbeentje: al kwam er voornamelijk kleingoed aan de afslag, de rokers en conservenfabrikan ten namen toch zo vlot af, dat de prijs ge handhaafd bleef op f 15 en f 16 per kist. Schelvis variee1 1 voor de grove soorten van f 55 tot f r' en de braatjes bleven even boven de prijs, die er voor grove wij ling werd betaald. Verse haring bleef in trek en noteerde graag f 15 tot f 17. Mooie Mary. Met een besomming van f 18.000 voor een twaalfdaagse reis spande de Mary de kroon onder de trawlers en de Elie zat haar dicht op de hielen met f 16000 voor elf dagen. De Limburgia bracht na dertien dagen f 14000 mee naar huis en de afgebroken reis van de Zeelan- dia leverde f 11000 op. Het reisje van de Shamrock duurde dit keer maar tien da gen en met een resultaat van f 10.900 mocht dit kleine schip zeker tevreden zijn. Kees Plug bracht met zijn KW. 76 f8900 bijeen en van de haringloggers gaf de KW. 161 de (hoge)toon aan, door liefst f 11000 te besommen. Alleen de Medan. Vanmorgen ver scheen slechts de Medan aan de markt met 220 kisten schelvis, 210 makreel, 55 kabeljauw en gul, 100 wijting, 15 stokke- bit, 75 stijve kabeljauwen en 25 kistjes varia. Van de haringloggers was de KW. 47 present, die voor 300 kisten verse zorg de en de KW. 49 zette er 500 kisten verse haring naast. Het blijft maar briezen. Het weer is nog niet erg opgeklaard om de Noord: na dat de vissersvloot daar Dinsdagmiddag heeft moeten liggen steken, terwijl ook Woensdagavond de stijve bries geen vis serij toeliet., worden de reisduren maar weer een paar dagen verlengd, want men zal toch wat moeten thuisbrengen. Tot gisteravond hadden zich dan ook nog geen schepen voor de Vrijdagse markt gemeld zelfs de beide Vemmers Allan Water en Vios niet, wier gewoonte het normaliter niet is om al te lang weg te blijven. In het Kanaal ook. De Kanaalvisse rij kampt met hetzelfde euvel: ook hier slecht weer en weinig haringvisserij. Het is voorlopig bij kleine trekjes gebleven en het ziet er niet naar uit, dat er morgen Kanaalharing aan de afslag zal verschij nen. Engelse wal beter. Woensdag was het onder de Engelse wal beter: een beste van ger was daar zoals gemeld de KW. 49, die uit de eerste 30 netten liefst 90 kantjes kloppen liet en tot en met het laatste net in dezelfde omvang doorging.... Vijfhon derd kisten konden dan ook vers gehou den worden en vandaag zou de Katwij ken aan de markt verschijnen. Ook een van de Poolse loggers, die gisteren bin nenkwam, heeft niet slecht geboerd: aan de Zuidzij was men nog na binnenkomst bezig met het leegkloppen. Warmlopcr. De Katwijkse logger Prinses Margriet kreeg op zee last van een wa-rmlojoende distributieketting en na een seintje naar de wal werd besloten een poging te wagen het euvel op zee te ver helpen met de mondelinge hulp van een der monteurs der rederij, die zich op een andere logger van de onderneming be vond. Lagere omzet. De omzet van het IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf over de maand October blijkt in tegenstelling tot vorig jaar iets lager te liggen: nu is er over een maand geboekt: f3.378.834 te gen f 3.514.220 in October 1951. De to tale omzet over 1952 bedraagt thans f 24.642.351 tegen f25.547.633 over het zelfde tijdvak van het vorige jaar. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 2,50- 2,05, gr. tong 3,35-2,90, grm. tong 2,12-1,95, kim. tong 2,04-1.86, kl. tong I 1,92-1,57. kl. tong II 1.08-0,98, tarbot I 2,60-2, alles per kg.; tongschar 81-69, grm. schol 71, kim. schol 80-59, kl. schol I 57-40, kl. schol II 40-19, schar 21-14, v. haring 19-11,70, makreel 19-11, gr. schelvis 64-44, grm. schelvis 50-38, kim. schelvis 44-35, kl. schelvis I 41,50-30, kl. schelvis II 36-11,50, wijting 27-8, gr. gul 45, mid. gul 40-32, kl. gul 35-22, kl. haai 26-25, ham 84-80, poon tjes 16-9, kl. koolvis zw. 30.50, kl. kool- vis wit 32, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 188-108, gr. koolvis zw. 87-72, alles per 125 kg. Aanvoer: 340 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 29 k. tongschar en schartong, 380 k. schol, 70 k. schar, 2275 k. haring, 2140 k. makreel, 885 k. schelvis, 405 k. wijting, 165 k. kabeljauw en gul, 22 k. kl. haai, 4 k. ham, 43 k. poon, 49 k. koolvis, 50 k. diversen, totaal 6860 kisten. ADVERTENTIE BIM-BAM KLOKKEN WEKKERS Grote sort. HORLOGES vindt U bij: P. DE GROOT, horloger Kennemerlaan 30 Tel. 4127 - IJmuiden Een gezellige familie-avond is het ge worden, de ledenvergadering van de Oranjevereniging „IJmuiden-West", giste ren in het Sociaal-Cultureel centrum aan het Moerbergplantsoen. En deze gezellige sfeer was niet slechts te danken aan het vlotte optreden van voorzitter C. H. Vos en aan het aandachtige publiek; ook The Mosquito's, onder leiding van de heer Van der Pijl, hadden hier de hand in. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen en wat de plannen betreft voor het komende jaar: uit de ver gadering kwamen geen suggesties, zodat het bestuur ook dan weer vrij mandaat heeft. Statuten en reglement werden aan genomen, zodat de Koninklijke goedkeu ring kan worden aangevraagd. Wat de entourage van de avond aan gaat: The Mosquito's hebben getoond, dat zij wat in hun mars hebben. Er kan zeer zeker wat van dit gezelschap worden verwacht in de toekomst. Tini Vlaming ontpopte zich als een aardig jodlerinnetje en Dries van der Doel beschikt over een beschaafd stemgeluid.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9