Barend Dukel: vis en schijven OVERALL Slot van een tournooi vol hartelijkheid en sfeer Morgen nieuwe tentoonstelling in het restaurant W. O. De zaak-Andreas Portret van een winnaar Geduimd en gedamd Kerstgedachte en schilderkunst GEBiR. BEEKMAN Automobielbedrijven „Twijfel nooit aan uw kind" Een stortbui dreef hem de honderd velden op Betaling abonnementsgeld per giro Waterloo Zondag tegen DSK Gerard van Praag NU Kennemerlaan 100 Twee opgelegde trawlers verkocht 500 c. DE ZUINIGSTE AUTO - 1 L. op 20 KM. Prijs 477/.— I Verschuivingen in de ranglijsten van „Kijk Uit" FEUILLETON (Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 In het voormalige „Koning Willemhuis" in Oud-IJmuiden, gaj de nu overleden Haarlemse dammer Wim van Daalen in 1926 een simultaan séance voor leden en donateurs van de toen pas opgerichte D. C. IJ. Barend Dukel was in die dagen zestien jaar en hij werd door een toeval lige stortbui het portiek van het Koning Willemhuis ingedreven. De concierge Leo Tismeer, nodigde de knaap uit even' naar die simullaanséance te komen kijken. Eenmaal binnen was het contact met D.C.IJ. er. Die eerste avond bleef het bij kijken, doch al spoedig zocht de toenma lige secretaris, P. Visser, de jongeman in de Ereesaapstraat op, om hem over te ha len, lid van D.C.IJ. te worden. Daar had Dukel, die uit een ware dammersfamilie kwam, wel oren naar. D.C.IJ. speelde in die dagen in de derde klasse van de Nederlandse Dambond en Dukel werd voor de onderlinge competitie direct maar als invaller in de hoofdklasse geplaatst om al zijn partijen van dat eer ste seizoen prompt te verliezen. Eén partij eindigde tegen de nu nog in de hoofd klasse spelende D. Ott in remise. Maar dank zij aanleg, studie, en vooral enthousiasme kwamen bij Dukel al gauw zijn bijzondere gaven voor het spel op het honderd-ruitig bord voor de dag. Toen in 1928 de fusie tot stand kwam tussen de andere IJmuider damclub Excelsior en D.C.IJ., werd de laatste zowel kwantitatief als kwalitatief een plaatselijke vereniging, die meetelde. Met de wethouder van Onderwijs van nu, de heer H. de Boer, was Dukel het sterkste lid van de damclub lJmuiden. Om nog meer spelontwikkeling op te doen besloten de beide jeugdige dammers naai de Haarlemse Damclub te gaan, waar Du kel in 1930 het clubkampioenschap ver overde, voor P. J. en J. W. van Dartelen, Abe de Jong, L. v. Looy, Sluiter en vele anderen. Zijn lidmaatschap van de Haarlemse Damclub, een Nederlandse kampioensploeg en zijn successen in de strijd om het kam pioenschap van Haarlem en omstreken waren in 1931 aanleiding om hem mee te laten spelen om de meestertitel. Hoewel Dukel voor het eerst in 1931 mee deed aan zo'n belangrijk tournooi, haalde hij voor P. Eeers en Kalden op 6 Maart 1932 deze meestertitel. Van dat jaar af deed de IJmuidenaar zijn intrede in de strijd om het kampioen schap van Nederland, waaraan hij prae- tisch nog elk jaar heeft deelgenomen. In 1934 slaagde hij er in met Keiler ge lijk op de bovenste plaats te eindigen, doch drie partijen waren noodzakelijk voor de nationale titel en weer eindigde dit spelletje gelijk. Opnieuw is er toen door het bondsbestuur een match van drie partijen vastgesteld. Deze verloor Dukel. In dit zelfde jaar deed de IJmuidenaar mee aan het zesdaags tournooj met de Franse wereldkampioen M. Haichenbach er. Keiler en de Belgische kampioen Demes- U kunt het Uzel] gemakkelijk maken door hei abonnementsgeld voor hel volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 273)61 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur Het te gireren bedrag is I 6.10 post- abon nés I 6.60 U kunt hel ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand Wij be hoeven dan geen kwitanties uil te zenden Voor automatische girobetahngen (het allergemakkelijkste) z\rn lor mu iieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE Waterloo ontvangt Zondag D.S.K. op eigen terrein. D.S.K., dat Zondag E.D.O. 4 klopte, zal alles in het werk stellen om ook Waterloo te verschalken en het wordt dus oppassen voor de IJmuidenaren. Wa terloo kreeg Zondag daarentegen haar eerste nederlaag en zal alle zeilen bij moe ten zetten. Hoe het elftal in het veld zal komen is nog niet bekend, daar verschil lende spelers geblesseerd zijn. Het volledig programma ziet er als volgt uit: Waterloo 1D.S.K. 9.45 uur, Waterloo 2—Beverwijk 4 12 uur, Water loo 3D.S.B. 3 2 uur, D.I.O. A jun.Wa terloo A jun. 12 uur. rr.aecker als deelnemers. De D.C.IJ.'er werd toen derde. In totaal kwam hij in 18 tournooien uit voor het kampioenschap van Nederland en slaagde er drie keer in tweede te worden. Zijn kwaliteiten werden door het be stuur van de Nederlandse Dambond ge waardeerd met een verzoek mee te werken aan het officiële orgaan „Het Damspel" voor de rubriek „partij analyses" waar voor Dukel nu al 12 jaar zijn technische rubrieken verzorgt. De nu 42-jarige havenarbeider uit de vislosregeling heeft vooral uit visserij kringen alle medewerking gekregen, om mee te kunnen doen aan het DAMAS- tournooi. Hij is er zelf het meest verheugd over; niet alleen over de medewerking maar ook met de zo verdiende eerste prijs. ADVERTENTIE De bekende ijzersterke krlmpvrije merk „GOLIATH" in IJmuiden verkrijgbaar bij IJm. 97 en IJm. 114 naar Noorwegen De beide opgelegde Marezatentrawlcrs IJm. 97 en IJm. 114, respectievelijk de „Bruinvisch" en de „Maria Elisabeth" zijn als vrachtvaarder verkocht naar Noor wegen. Verleden jaar zijn de beide schepen van machine en ketel ontdaan, zodat de casco's, die Woensdag en Donderdag gedokt heb ben, naar hun nieuwe baas gesleept moeten worden Zij dateren van 1929 en 1930 en meten beide 160 ton. Ze waren eigendom van de rederij „Marezaten". Er is gisteren in de smoorhete Van Rijs- wijkzaal van het Cultureelgebouw veel en langdurig geklapt: voor Barend Dukel, de winnaar van het „Damas"-tournooi, voor de sympathieke Italiaan Saletnik, voor Wim de Jong, die bij de drie eerst-aanko menden terecht kwam en wegens de beste prestatie tegen de buitenlandse deelnemers, de IJmuider Courant-beker kreeg kort om voor allen, die het woord voerden of zich de triomf van deze avond alleen maar moe lieten aanleunen. Toen ook de laatste partij aan een eind gekomen was het werd meer dan een uur later dan de wedstrijdleiding ver wachtte brandde het spervuur van felicitaties los. De heer H. Venema, huis arts van professie en voorzitter van het organiserende „Damas" plantte „papa" Bonnard een pluim op de hoed voor zijn uithoudingsvermogen en beloofde een her haling van een dergelijk tournooi om ver volgens de officiële uitslag bekend te ma ken. Wethouder H. de Boer zwaaide lof aan „Damas" toe, ried de diplomaten met problemen aan de denksport als summum van vreedzaamheid te gaan beoefenen en met een tikkeltje ondeugend chauvinisme verheugde hij zich er over. dat de IJmui denaar Dukel die eerste prijs in de wacht sleepte. Hij gaf dan ook de zilveren leg penning der gemeente van ganser harte aan de triomfator en bedacht hem voorts met een enveloppe de prijs in materiële vorm om tenslotte mevrouw Dukel een bloemetje te geven namens de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk Velsen. de eigenaresse van het Cultureel gebouw. Ook Gordijn, de tweede man kreeg de eer en de prijs, die hem toekwam, Saletnik als nummer drie ontving zijn aandeel in de prijzen en „Damas" mocht horen, dat TJmuiden eventuele toekomstige tournooien altoos graag gastvrijheid zal verlenen. Als voorzitter van de Noordhollandse dambond en president van het organisatie-comité van het jongste werelddamtoumooi dank te de heer O. P. J. v. d. Sleen alle mede werkers om daarna bekend te maken, dat mede dank zij „Damas' streven de Itali aanse dambond het kampioenschap van dat land op de honderd en niet langer op de 144 veiden zal laten verspelen; Canada is er eveneens mee bezig. Voorts hoopte hij, dat de jeugd na deze internationale kamp toe zal stromen tot de IJmuidense damge- meenschap, waarna Dukel een speciale felicitatie aan ziin adres mocht horen uit spreken. Als redacteur van de IJmuider Courant offreerde de heer J. Folkertsma Wim de Jong de beker en de buitenlandse gasten een verzameling verslagen van het tournooi. De heer K. de Jong gewaagde als voorzitter van DCIJ van de eer, die haar topspeler Dukel te beurt is gevallen en ook hij riep de jeugd op naar de sport met de witte en zwarte schijven. Nadat ook wedstrijdleider J. Blom een gemeend be dankje had ontvangen, vertaalde de heer R. Springer al'es voor de gasten in het Frans en hij deed dat zo spiritueel, dat Bonnard moeilijk boos kon worden orylat zijn vertaler h°m en Fankhauser verweet, de falanx der Franse damsport te weinig stootkracht te hebben gegeven. Een stom verbaasde Saletnik moest terslotte nog eens op het matie komen, om uit handen van de heer K. de Jong een barometer als extra prijs in ontvangst te nemen, wat hij onmiddellijk waardeerde met een luid: „El vivo HoUanda!" Een bijzonder sympathiek gebaar kwam uit de personeelsvereniging der IJmuidense havenarbeiders, die blijkens hun vertegen woordiger „niet meegedamd maar des te meer meegeduimd" hebben: een bloemstuk voor de winnaar vertolkte de gevoelens van de kameraads in de hal, die Dukel's ver richtingen met stijgende bewondering heb ben gevolgd. Dat Dukel dit laatste cadeau eigenlijk het meest van alle op prijs stelde, hoeft geen verwondering te wekken (Zie voor het wedstrijdverslag van de laatste ronde elders in deze editie.) UITGEVAREN VISSERIJVAARTÜIGEN Trawlvisserij Vi-ijdag 21 November: st. Norma Maria IJM 6. Maandag 1 December: st. Flamingo IJM 25. Dinsdag 2 December: st. Petten IJM 49, Bloemendaal IJM 71; mt. Johannes Polder man IJM 20. Woensdag 3 December: st. Gelria IJM 21 (12 Dec. binnen); Abraham VL 77 (12 Dec. binnen): mt. Thorina IJM 32 (12 Dec. binnen). Donderdag 4 December: st. Bergen IJM 16, Catharina Duyvis IJM 60; mt. Post Boy IJM 35 (12 Dec. binnen), Shamrock IJM 129. Vrijdag 5 December: st. Limburgia IJM 54, Dc Hoop IJM 73; mt. Medan IJM 57. Zaterdag 6 December: st. Sumatra IJM 62; mt. Allan Water IJM 34. Maandag 8 December: mt. Elie Chénévière I.TM 32: ml. Heemstprl« I.TM 53, Verwachting IJM 204. Arie Nico KW 17. Concordia KW 26, Jan KW 84, Willefnpje KW 89, De Vrouw Geen dichter, componist of schilder is er geweest, die niet door de Kerstgedachte is gegrepen en daarom is het zo'n goede ge dachte van Hoogovens geweest om juist in deze dagen 'n schilderijententoonstelling te houden onder het motto „De Kerstge dachte in de Schilderkunst." Deze expositie, welke Zondag 14 Decem ber van 25 uur voor het publiek geopend is, geeft een keur van werken originelen en reproducties te zien en toont daar mede een geheel gamma van ontroeringen door het Kerstfeest opgewekt, en met pen seel, tekenstift of etsnaald vastgelegd. De uiteenlopendste stijlen en technieken ziet men: schilderijen, houtsneden, droge naaldgravures, etsen, tekeningen, ja zelfs een glasmozaïk. Omgeving, het land van de kunstenaar spelen een rol bij de wijze, waarop hij het Kerstfeest uitbeeldt: bij de Noordelijke volken Duitsers, Nederlanders, Engel sen, Noren is het inderdaad het „licht in de duisternisse," in de duisternis van de barre winternacht, die dwingt tot een in nerlijke beleving en een viering binnens huis. Hoe anders is de sfeer als men de werken van bijvoorbeeld de Italiaanse meesters ziet: open ramen, een blauwe lucht, herders, die in hun allure het onbe zorgde en vrije hebben van de mens, die slechts een klein deel van het jaar belaagd wordt door de grimmige natuur en bij wie men zich kan indenken, dat zij in de zoele nacht hun schapen hoeden en toen, ééns, de engelen hoorden zingen. Vroeger en nu Deze sfeer treft men aan bij verschillen de van de reproducties, die er op- de ten toonstelling van Hoogovens „De Kerstge dachte in de Schilderkunst" hangen, want hierbij zijn er vele uit de Middel eeuwen en de Renaissance, geschilderd door Italiaanse meesters. De reproducties Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Avontuur KW 114, Petronclla KW 125, Arie KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169; mk. Twee Gebroeders IJM 3, Texel IJM 5, Ma rianne IJM 7, Twee Gebroeders IJM 27, Rex IJM 228. Dageraad IJM 229, De Jonge Wil lem IJM 230, Magda IJM 272, Haarlem I IJM 276, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Samenwerking KW 21, Anna Marie KW 27. Rein KW 30, Pieter Cor nells KW 31, Tiny KW 34. Ilermina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Dine Marie KW 57. Jacob KW 92, Willem KW 94, Arendie KW 98, Koningin Juüana KW 133. Jan KW 210. Tiny Dieuw WR 33. Hendrikje BU 33. Dinsdag 9 December: st. Haarlem IJM 9, Vios I IJM 24. Tubantia I.TM 37. Zeelandia IJM 38; mt. Fveline MM 116, Doggersbank KW 75: ml. Elizabeth KW 64. Woensdag 10 December: st. Marv IJM 61; mt. Excelsior III KW 76; ml. Wiron III IJM 221. Donderdag 11 December: st. Tzonne IJM 1, Herman IJM 2; mk. Sterna IJM 99. Vrijdag 12 December: mt. Maria van Hat- tem MM 10; mk. Wiron I IJM 210, Wiron V IJM 208. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TEL 22165 HAARLEM TEL. 14160 Oom Tripje sloeg de motorkap open en keek naar de motor. Hij probeerde, of hij het mankement kon vinden en keek alles na; maar hij kon niets vinden, waar hel aan lag. „Ik heb het ook niet kunnen vinden", zei de meneer. „Het is vervelend, want nu sta ik hier mei mijn kapotte auto, en het is zo ver van alles af!" Maar oom Tripje wist er wel iets op. „Ik zal een touw aan uw wagen binden", zei hij. „Dan kan ik u met de bus slepen, die is sterk genoeg. En dan rijden we naar het volgende dorp; daar is wel een garage, waar men uw auto kan nakijken". Daar was de meneer erg blij om. Hij zei, dat hij dat erg prettig zou vinden. „We zijn er om elkaar te helpen, nietwaar?" lachte oom Tripje. „Ik zal het touw halen, ik heb er een in ae bus". Hij bracht het stevige touw te voorschijn en toen bonden ze dat aan de voorkant van de auto vast. Toen dat stevig zat, maakten ze het andere eind vast aan een haak achter aan de bus. „Ziezo, dat zit!", zei oom Tripje. „Als u nou in uw eigen auto aan het stuur gaat zitten, breng ik de bus op gang!" Zo deden ze. Oom Tripje stapte weer in de bus en toen zette hij langzaam de bus aan. En de auto werd netjes aan de lijn voortgetrokken van de etsen van Rembrandt geven direct een andere stemming: bezonkener, be- slotener. De werken van de hedendaagse kunste naars, van Jan Grégoire, Marius Bauer, Jaap Min, Joop Willems, Theo Forrer, Bert Bouman, Jan Ooms en Jan Tjebben (glas mozaïk), geven hun impressies omtrent verschillende momenten uit het Kerstver haal en wij zien zowel beelden van de Verkondiging aan Maria door de Engel, als van Jezus' voorstelling in de Tempel. Vele zijn uitingen van de R.K. geloofsovertui ging, maar de innigheid, de verbinding tussen mystiek en dagelijks leven, die uit de diverse werken te proeven valt, is des mensen en van alle tijden. In deze „don kere dagen voor Kerstmis" is het goed deze tentoonstelling te zien en zich te laten be- invloeden door de innerlijke warmte en de zuivere ontroering, die er in elk werkstuk tot uiting komen. Dokter A. J. van Leusen heeft Vrij dagavond in de gymnastiekzaal van de Willem de Zwijgerschool voor de ouders der leerlingen een inleiding ge houden over gezinsmoeilijkheden. De heer Van Leusen, die tijdens zijn wethouderschap grote sympathie aan de dag legde juist voor deze U.L.O. school, begon zijn rede met het trekken van een parallel tussen het gezin van vroeger en het. gezin in de tegenwoordige tijd. In vroeger tijden was rust een kenmerk van het gezin, thans overheerst de ge jaagdheid. Iedereen heeft het druk, aldus spreker en dit brengt een sfeer van onge rustheid, twijfel en onzekerheid mee. We geloven, zo zei spreker, in dit verband nu eenmaal meer aan oorlog dan aan vrede.. In die drukte van het leven acht ieder een zich belangrijk en meent niet gemist te kunnen worden behalve.... in het ge zin. En toch vormt het gezin de kern van ons leven, want het persoonlijk geluk is afhankelijk van het leven in gezinsver band. Eén ding is beslissend voor de opvoe ding van de kinderen: het milieu waarin ze opgroeien. Het ouderwetse schemer uurtje had de onschatbare waarde van het „samen thuis" zijn. Zulk een brokje geluk is het beste wat men het kind in het leven kan meegeven. In deze tijd wordt het lawaai van de radio de ondertoon van het bestaan. Deze tijd wordt gekenmerkt door een zinloze haast, aldus spreker, en wij geven onze kinderen die haast mee. Maar, zoals in de natuur de snelstgroeiende cellen het meest vatbaar zijn, zo is het ook in het leven. Men vergeet, dat juist de sfeer van thuis, de kracht der saamhorigheid beslis send is voor de opvoeding van het kind. Daardoor komt het sterk te staan, wan neer het eenmaal buiten het gezin in de vijandige wereld treedt. De wereld, vooral die van het kind, is wreed. Kinderen ken nen geen medelijden, ze kennen wel de vreugde van het vernielen. Als een kind met zorg een toren van blokken heeft ge bouwd, juicht het als het die toren omver gooit. Komt het schoolgaande kind in zijn klas in aanraking met die vijandige wereld, dan ontstaat het probleem van de school ziekte. Dat moet men niet te licht opvat ten. Het is een bewijs, dat het kind er niet meer tegenop kan. En in dat geval is het goed, als er een plaats is, waar het op ierug kan vallen, waar het gelukkig kan zijn: het gezin. Veel moeders verstikken als het ware haar kinderen door haar angstige zorg. En juist daardoor maken ze hen ongeschikt voor het leven. Ouders begaan veel fouten, door steeds rnaar de „gevaren" te zien en daar als maar de aandacht op te vestigen. Het jokken van de kinderen is meestal een uiting van fantasie. Een kind ziet niet alleen met het lijflijk oog, maar vaak nog meer met het geestelijke. Het is beter, dat de kinderen de ouders negen maal voor de gek houden, dan dat zij één keer het kind ten onrechte wantrouwen, want dat brengt het kind een wonde toe. Bovenal moeten de ouders eerlijk zijn tegenover de kinderen als ze vragen naar de problemen, die hen beroeren. Het kind moet in zijn ouders kunnen geloven en het moet hen als een eenheid zien. Daarom is een echtscheiding altijd een verraad aan het kind. Gelukkig het kind, dat een deel van de verwezenlijking van zijn dromen kan zien in de nabijheid van de eenheid van vader en moeder. Gezinsruzies noemde spreker „stoom "afblazen", langs de weg van de minste weerstand. Alleen vertrouwen stelt de mens en ook het kind in staat, zwakheden te overwinnen. De ouderliefde moet zo groot zijn, dat zij het kind onvoorwaarde lijk vertrouwen. Spreker gaf de ouders tenslotte de raad: twijfel nooit aan uw kind. De heer A. Wiedemeyer hoofd der school opende de ouderavond en bracht tot slot dokter Van Leusen dank voor zijn uiteenzetting. ETEG^rYKCT* Het wil nog maar niet vlotten met onze vis-Benelux en er hoeft niet dat te gebeu ren, of België komt met zware beschuldi gingen aandragen, teneinde te bewijzen, dat Nederland er op uit is, de Belgische handel nee de hele Belgische visserij te vernietigen. Dit geluid werd bijvoorbeeld weer sterk gehoord in het Nieuw Visserijblad uit Oostende, dat een boekje heeft opengedaan over de Deense kabeljauwkweslie en daar bij het Nederlandse standpunt rustig van de kaart vaagde met de bewering, dat ei- Deense kabeljauw onder de geliberaliseer de vis werd doorgeschoven, zodat wij clandestien transitootje speelden met vis, die België helemaal niet nodig had. Er werd daarbij opgemerkt, dat onze kabeljauwinvoeren uit België wel dubbel zo groot waren als in 1951, zodat het voor de hand lag, dat wij van het surplus ge bruik maakten om onze Zuiderburen wat dikkoppen voor te schotelen, waar ze hele maal niet om gevraagd hadden. Dat klopt. Nederland heeft inderdaad dit jaar veel meer kabeljauw uit Denemarken geïmporteerd dan in 1951, maar niet om ze naar België te verkwanselen, maar om de eenvoudige reden, dat er een grotere post in het nieuwe handelsverdrag met Denemarken is opgenomen, waar de han del in deze haringtijd, die haast geen verse vis oplevert, maar wat blij mee is. En waar de handel voor de binnenlandse markt ook heus wel weg mee weet. Wat er voorts dan wel aan Deense kabeljauw over de Bel gische grens gaat is geen Nederlandse, maar Deense handel: de vrachtauto's lossen, hier eerst het Nederlandse aandeel in de lading en nemen de rest mee naar het Zuiden. En het Bedrijfschap voor Visserij producten zit zo voortdurend op het vinke- t.ouw om te voorkomen, dat er tussen de mazen van het net door gewerkt wordt, dat wij met niet andere bewijzen dan be schuldigingen op tafel voorlopig moeten aannemen, dat er hier een storm in een glas water is verwekt. Overigens een bijs ter onaangenaam stormpje, want derge- lijke dingen maken de toch al niet juichen de verhoudingen over en weer er bepaald niet beter op. Ondanks het feit, dat er deze week drie tientallen van de IJmuidense schaakclub „Kijk Uit" moesten spelen voor de bonds- competitie: het tweede, zevende en achtste, tiental, is er een flink aantal partijen ge speeld voor de onderlinge wintercompe titie. De uitslagen waren van dien aard, dat de spanning omtrent de bezetting van de bovenste plaats in verschillende groe pen is toegenomen. Vooral in I wordt het een gedrang aan de kop. want niet minder dan vijf spelers hebben ongeveer een ge- liik aantal punten. Deze week heeft De Haas de leiding genomen, dank zij een overwinning op Visser. P. Lanser kreeg Kraaienoord te bekampen, die ook nog kan sen had, maar in een goede partij wees Lanser hem resoluut terug. Hendrikse viel wat tegen door van De Boer te verliezen. Tenslotte behield Gordijn zijn kansen op de bovenste plaats door Kistenmaker een nederlaag toe te brengen. Edelenbos begint er beter in te komen; een remise tegen Ringers is lang niet slecht. Siibum wist de geroutineerde Bak ker te verslaan en S. Kistenmaker liet- zich verschalken door Heykoop, die blijkbaar niet van zins is om onderaan te'bengelen. De aanval, welke Visser deed op Aarts, sloeg niet door, waardoor laatstgenoemde zorgde niet te veel achter te geraken op Van Niekerken, die nog steeds ongeslagen de eerste plaats bezet. Krab en Wezelman deelden het punt, en Böhm kreeg het op te nemen tegen Kra mer en gaf deze geen kans. De wedstrijd van de week ging ditmaal tussen Abspoel en A. v. d. Plas. V. d. Plas wist de aanval op de leidersplaats niet te weerstaan en Abspoel kwam een stapje dichter bij en wacht op nog zo'n misstap om de zaak over te nemen. De partij tus sen Hueting en Wezelman werd in verband met het late uur afgebroken, v. d. Doel kon in een goed gespeelde partij Brouwer de baas blijven en Huisman trof de wissel vallige Marion in een goede conditie en verloor. Volgende week worden er drie bondswedstrijden gespeeld; het derde tiental gaat naar Haarlem cm daar te pro beren „de Torens" de punten afhandig te maken; het zesde maakt de reis naar Hil- legom en zal al haar krachten moeten in spannen om van de Uil te winnen. Het vierde tiental krijgt. Santpoort 2 op bezoek; dit zal een spannende strijd wor den, waarvan de winnaar een goede kans maakt op bet kampioenschap van zijn groep. De stand in groep I is thans: 1. G. L. de Haas 2. P. Lanser 3. R. Visser 4. J. Wijdoogen 5. A. Kistemaker 6. C. Gordijn 7. H. Hendrikse 8. J. Kraaienoord 9. J. A. Stals 10. P. de Boer 11. H. Spuls Sr. 12. J. Plugboer 9 5 2 2 6 10 5 2 3 6 10 5 2 3 6 10 4 4 2 6 9 4 3 2 MA 5 4 1 0 4A 9 3 3 3 4A 7 2 3 2 3 A 8 3 1 4 3A 8 2 2 4 3 9 1 1 7 IA 8 0 2 6 1 31) „Het doet me genoegen u weer te ontmoe ten. Ik heb veel aan u gedacht. Ik ben blij dat u op deze wijze contact hebt gezocht en niet Ln officiële functie naar mijn huis bent gekomen." „Prettig nu eens te horen, dat ik ook tactvol kan optreden. Dat maakt weer wat goed van mijn blunders in Zürich.." „Niet meer aan denken, mijnheer Kirch- ner. Dat is nu gelukkig verleden tijd. Ik denk liever aan andere dingen." „Maar mag ik eerst nog mijn medeleven uitspreken met wat er onlangs met je moeder is gebeurd?" Els krimpt ineen, en het is voor beiden een welkome onderbreking, wanneer de kellner komt met de thee. Ja, mijn moederHet ligt niet op mijn weg om haar te veroordelen. Het is misschien maar goed, dat het voor haar op deze afschuwelijke wijze is afgelopen. Ik kan ook niet beoordelen in hoeverre ze dit alles uit eigen beweging heeft gedaan of er alleen maar toe is aangezet." „Ja, dat is moeilijk te beoordelen. Laten we er maar niet over spreken. Alleen, ik heb nog een brief voor je, die wij op haar vonden „Waar is die brief?" „Die heb ik bij me. Hier." Met bevende vingers neemt ze de brief aan, die zij in haar tasje steekt. „Die zal ik wel lezen als ik alleen ben." „Goed, laten we dat verder laten rusten. Hoe gaat het verder met je, in deze nieu we omgeving?" Ze vertelt honderd uit over de rust, die ze hier geniet en de tactvolle wijze, waar op de mensen het haar mogelijk maken weer enigzins er bovenop te komen. Ze zegt blij te zijn eens een vertrouwelijk ge sprek te kunnen voeren, want ze sluit zich, ondanks het begrip dan men voor haar toont in haar nieuwe omgeving, toch nog zoveel mogelijk van persoonlijk contact af. „Het spijt me, dat ik van het vertrouwen misbruik moet maken. Ik heb namelijk nog een zakelijke vraag, waarop je me alleen eerlijk zult antwoorden als je me ver trouwt." Els schrikt. Maar ze belooft naar ver mogen te zullen helpen als het „de zaak" betreft. Ze weet heel goed, dat het nu een maal de taak is van Kirchner om haar va der op te sporen. „U wilt me zeker vragen, of ik nog iets van hem gemerkt heb?" „Ja, eerlijk gezegd is dat mijn vraag." „Indertijd ben ik op het politiebureau verhoord, en toen kon ik met de hand: op mijn hart verzekeren, dat ik niets meer van hem gehoord had." Kirchner kijkt verrast op. „Nu niet meer?" Rustig en zakelijk gaat Els verder. „Ik heb er helemaal geen behoefte aan om iets te verzwijgen. Ik hab hem inderdaad ont moet. Bij een wandeling in het bos." Voor een ogenblik is Kirchner weer vol ledig de speurder. „Je hebt dat natuurlijk bij de politie gemeld?" Els schrikt. „Bij de politie? Nee. Hij ontloopt zijn straf toch niet, maar ik vond het niet nodig om hem aan te geven." Kirchner laat zijn ambtelijk masker weer vallen. Hij moet toegeven, dat hij dat ook niet mocht verwachten. „Vertel me eens, wat er bij die ontmoe ting gebeurd is." Els vertelt over het pijnlijke gesprek, zakelijk en zonder enige emotie te verto nen. Kirchner luistert aandachtig toe, maar er is niets in het verhaal, dat hem enige houvast geeft. Nog geruime tijd praten zij over koetjes en kalfjes na, en Kirchner neemt tenslotte afscheid. „Blijf me vertrouwen, Els. Als ik er zakelijk weer ineens vandoor moet, dan kom ik toch later weer terug om een voorstel te doen „Een voorstel?" „Ja, aangaande jouw toekomst. Maar dat komt nog wel." Met een vraag in haar blik neemt ze af scheid van hem. De eerstvolgende dagen volgen nauw gezette onderzoekingen. De Hollandse, Belgische en Franse grensposten krijgen foto's van Andreas met de strikte opdracht, hem koste wat het kost niet over de grens te laten komen. Voor zijn gevangenneming wordt een hoge beloning uitgeschreven. Dan komt de mededeling, dat in Holland gepakte smokkelaars in Andreas de man hebben herkend, die hun gepantserde auto de grens over heeft gereden Toch nog ontvlucht dus! Maar het spoor is nu heet. Kirchner zit zijn prooi nu wel heel dicht op de hielen! Andreas rust grondig uit in het oafé, waar hij direct na zijn vlucht uit het smok kelaarshuis gastvrijheid heeft gconden. Hij vindt het niet raadzaam, zich veel te laten zien en wacht dus maar even af. Na twee dagen trekt hij verder. Hij krijgt een lift van een vrachtauto naar Maastricht. Er is hem alles aan gelegen, zo snel mogelijk een havenstad te bereiken. Op het station hoort hij, dat hij nog twee uur op een trein naar Amsterdam moet wachten. Om zich de tijd te korten en niet op te vallen, koopt hij een krant en gaat in een café zitten. Daar krimpt hij ineen van schrik, als hij zijn eigen beeltenis op de frontpagina ziet staan met een beloning voor zijn gevan genneming. Hij kent genoeg Hollands om uit het verhaal te lezen, dat ze van zijn omzwervingen van de laatste lijd nauw keurig op de hoogte zijn. en hem nu dicht op de hielen zitten. Angstig kijkt hij om zich heen, maar de kellner schijnt geen .argwaan te koesteren. Verder is er niemand. Hij rekent af en verdwijnt zo snel mo gelijk. Diep in zijn jas gedoken loopt hij de stad uit. In de trein durft hij zich niet meer te wagen. Eerst buiten de stad zijn, dan eens rustig overleggen. Buiten de stad' stopt plotseling een auto naast Andreas. Een man stapt uit en legt een hand op zijn schouder. ALs verlamd blijft Andreas staan. Het gezicht komt hem bekend voor, maar hij kan het niet thuis brengen. Hij beeft over al zijn leden. „Andreas, ben je het of ben je het niet?" „Ik. .ehwie bent u?" „Kerel, ken je me niet meer? Fritz Kess- ler. Op school waren we vrienden." Natuurlijk Kessler! Zij.n vroegere vriend, die indertijd ineens bij een zaak verdwe nen is en naar het buitenland bleek te zijn uitgeweken, toen ernstige knoeierijen in de boeken ontdekt werden. „Stap gauw in, voor je op straat herkend wordt." Andreas schrikt. „Weet je danGa je me bij de politie aangeven?" „Ik? Bij de politie? Man, daar heb ik liever zo weinig mogelijk mee te maken! Maak je maar niet ongerust, hoor." Andreas ademt verlicht op. „Weet je, wat ik allemaal op mijn kerfstok heb?" „Natuurlijk. Evengoed als je weet, dat ik indertijd heus niet uit een soort reislust naar het buitenland ben gegaan." De auto rijdt nu in hoog tempo op een grote verkeersweg. „En wat doe je tegenwoordig eigenlijk?" „Och, dat is een soort zakengeheim. Dat zal ik je verder maar niet vertellen." „O, dus helemaal in orde is het niet? Nu ja, zal me een zorg zijn. I-Iet enige waar voor ik me interesseer is om zo snel moge lijk weg te komen en in ieder geval uit handen van. de politie te blijven." „Ik zal je graag helpen, kirchner zit je op de hielen. Hij is waarschijnlijk al in Maastricht, en als ik je niet meegenomen had, was je nu waarschijnlijk al in zijn handen. Je hebt geboft, dat je uit dat smokkelaarshuis gekomen bent. I-Ieb je die 350 gulden nog?" Andreas kijkt Kessler aan als een ver schijning. ik weet meer dan je denkt." „Begrijp ik goed. dat je met die smok kelaars samenwerkt, dat jij ook bij die troep zit?" „Ik ben geen smokkelaar. Ik ben de groothandelaar Van Hooft, dat moet jij je goed in de oren prenten. Voorlopig ga jij door voor mijn chauffeur. Ik zal jé wel aan papieren helpen." „Dat kan toch niet? Ik kan me nergens meer laten zien, want overal hangt mijn portret met een beloning van duizend gul den voor degene die me te pakken krijgt." rw nrrtt

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6