Spannende strijd verwacht van VSV tegen DOS AUTOVERHUUR Agenda voor Velsen r Kennemer t, Lantaarn Voetbal op Zondag Stormvogels kan van Elinkwijk winnen Sch 135 krijgt tweelingzuster In Mei in IJmuiden „Kijk uit" thuis en op reis EEDArfK er TAXI NODIG? Autorijschool 5000 10 Stations-assistent Boekhout in het zilver Tweeduizend schepen meer in IJmuidens vissershaven Bel 5050 Pamir passeerde IJmuiden „Miriam" verkocht naar Polen Om het damkampioenschap van Kennemerland D.C.IJ. ontvangt D.G.G. Waterloo-programma voor Zondag De elftallen voor „Noord" Drie wedstrijden voor „Watervliet" Burgerlijke stand Velsen Scheepvaart Een NIEUW JAAR ligt voor ons een nieuw jaar wellicht in meer dan één betekenis. Want het Nederlandse vis serijbedrijf is zo kennelijk in de kentering der tijden terecht gekomen, dat de koers recht gehouden moet worden wil het schip behouden thuisvaren. BEL 5000 ZATERDAG 3 JANUARI 1953 De Oudejaarsavond is al weer vergeten en de aandacht van alle voetbalenthousi asten concentreert zich al weer op het voetbalprogramma van Zondag. Wat zal het nieuwe jaar de clubs brengen? De kans dat Stormvogels het tot een kampioenschap brengt, is na de nederlaag tegen Heerenveen aanzienlijk verminderd, maar daar staat tegenover, dat VSV aardig uit de verdrukking is geraakt. In Beverwijk hoopt men natuurlijk, dat De Kennemers en DEM op een bovenste plaats beslag zullen leggen, terwijl Heemskerk weer op ADO rekent. En zal Vitesse nog aan de onderste plaats ontkomen? In het Velser Sportpark krijgt VSV het Utrechtse DOS op bezoek. De Stichtenaren doen het dit seizoen niet slecht. Wel vor men ze met hun 16 punten uit 12 wedstrij den nog geen direct gevaar voor het slechts drie verliespunten hebbende RCH, maar we maken ons toch sterk dat DOS het tot dusver toch beter gemaakt heeft, dan de meeste zijner supporters bij de aanvang van het seizoen hebben durven hopen. En daar het met VSV de laatste tijd ook de goede kant uitgaat, kan een aardige wedstrijd verwacht worden. Voor al van de VSV-defensie zal veel gevergd worden, want DOS scoorde tot nu toe ge middeld drie goals per wedstrijd. Stormvogels Zoals we reeds zeiden, zijn Stormvogels' kansen door de nederlaag tegen Heeren veen aanzienlijk verminderd, maar dit be tekent allerminst, dat de Vogels nu alle hoop moeten opgeven, want de competitie duurt nog lang: op 11 Januari beginnen de eerste klassers pas aan de tweede helft! De blauw-witten besluiten hun eerste helft met de uitwedstrijd tegen Elinkwi.,k, welke club niet onderschat moet worden. Bij een normale krachtsinspanning moet Stormvogels kunnen winnen. De Kennemers hadden tegen ZFC moe ten spelen, doch deze ontmoeting is uitge steld omdat de Beverwijkers nog altijd een wedstrijd op de Zaankanters vóór zijn. Voor laatstgenoemden is nu ZFC-Alcmaria Victrix ingelast. Derde klasse In 3A verbeterde Terrasvogels de po sitie door van APGS te winnen. Ook tegen Wilskracht geven we de Vogels een be hoorlijke kans. CSV deed het niet slecht door QSC een punt af te snoepen. Als de Castricummers het tegen DCG ook zo ver brengen, vinden we dit een goede presta tie. Indien Beverwijk niet met de volle ADVERTENTIE Naar wij vernemen zal een zusterschip van de tiawler-logger Sch. 135 „Cornelia Maria" op 31 Mei van dit jaar in IJmuiden aankomen een nieuwgebouwd schip dus, dat slechts in zoverre afwijkt van de 135, dat het een zwaardere motor heeft. Het nieuwe schip wordt namelijk uitge rust met een 450 pk Industrie diesel. Hieruit blijkt, dat het experiment met de tussenvorm van de trawler en logger, zoals de Sch. 135 het best gekarakteriseerd kan worden, geslaagd is. Bij de werf van Boot- Industrie te Alphen aan de Rijn wordt al druk aan een tweelingzuster van dit schip gebouwd, dat met zijn Schevenings vis serijnummer, maar zijn IJmuidense rederij een vertrouwde klant van de haven hier is geworden. Men hoopt deze nieuweling, die nog geen naam of nummer heeft, maar die evenals de Sch. 135 40.07 meter lang is, op 31 Mei in IJmuiden te hebben. 19S1 11 b2 winst bij RKWA terugkeert, zou ons dit bitter tegenvallen. DEM omzeilde op tweede Kerstdag een lastige klip door van Velsen te winnen. De Beverwijkers staan er nog steeds goed voor en hebben ook inderdaad een goede ploeg. Ze winnen zeker Zondag van BKC. Wijk aan Zee zou aardig in de kaart van DEM spelen door van Zaandijk te winnen of er tegen gelijk te spelen, maar we ge loven niet, dat dit het geval zal zijn. Vitesse deelde Zondag jl. met WSV de punten, wat we lang geen slechte prestatie vinden van de Castricummers. Tegen Kin- heim zullen zij het wel niet zover brengen. Velsen krijgt bezoek van WSV en zal uit deze ontmoeting zeker één winstpunt v/eten te behalen! ADO zet het nieuwe jaar ongetwijfeld met een overwinning in, want St. Pan- cratius is niet zo sterk. Ook voor WB is tegen Sloterdijk een overwinning wegge legd. Het zilveren ambtsjubileum van de heer J. Boekhout, stations-assistent bij de Ne derlandse Spoorwegen in IJmuiden, is gis teren te zijnen huize officieel gevierd. Allereerst heeft de heer W. J. Somers, controleur van de inspectie Amsterdam de jubilaris toegesproken en hem de ge bruikelijke enveloppe met inhoud en het diploma namens de directie overhandigd. Daarna voerde de chef van IJmuiden, de heer W. Kippersluis het woord. Deze wenste de heer Boekhout geluk, mede uit naam van het personeel van IJmuiden en de Julianakade, zowel van de afdeling Vervoer, als van Weg en Werken. Spreker bood de jubilaris een rooktafel aan met toebehoren en vereerde mevrouw Boek hout met bloemen. Vele personeelsleden waren hierbij te genwoordig en zij, die door de dienst ver hinderd waren de officiële huldiging bij te wonen, hebben in de loop van de dag de heer Boekhout en zijn gezin gecompli menteerd. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS IIET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: dr. H. de Jonge, M. H. Hofstedestraat 48, tel. 5652; dr. P. C. de Weerdt, Stationsweg K 5, telef. 4614. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: dr. W. van Haselen, Leeuwe riklaan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevrouw Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts C. Verselewel de Wit Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Van Zondagmorgen 9 uur tot middernacht de arts J. Rolink, Geelvinckstraat 112, tel. 3745. Uitsluitend in spoedgevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Wijkerstraatweg 162, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar Apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts dr. J. J. Hek man, Hoofdstraat 236, tel. 8510 te raad plegen. Apotheken Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, tel. K 2560 8284 en Bloemendaalse Apo theek. Bloemendaalse weg 85, tel. K 2500 22181. ADVERTENTIE De vergelijking van het aantal binnen gekomen vaartuigen in de vissershaven te IJmuiden over de jaren 1952 en 1951 leert, dat er in het afgelopen jaar ruim 2000 schepen meer zijn binnengekomen dan in het jaar daarvoor. De gedetailleerde cijfers (die van 1951 tussen haakjes) zijn: Nederlanders: stoom- en motortrawlers: 772 (744), trawlloggers 2135 (2256), kust- vissersvaartuigen 9007 (8442), drijfnetvis sersvaartuigen 749 (618), vrachtvaartuigen 3218 (1433); buitenlanders: bijleggers 168 (480), stoom- en motortrawlers 131 (48), motorkotters 61 (49), drijfnetvissersvaar tuigen 74 (37), vrachtvaartuigen 32 (28), totaal stuks 16347 (14135). ZATERDAG 3 JANUARI REX, 20 uur: „Het Tovertapijt". THALIA 19 en 21.15 uur: „Starlift". ZONDAG 4 JANUARI REX 15 en 20 uur: „Scandal Street". THALIA 15 uur: „De vrolijke melk boer"; 19 en 21.15 uur: „Dwars door de vuurlinies". MAANDAG 5 JANUARI NUTSBIBLIOTHEEK Uitlening van 19.30 tot 21.30 uur, Heidestraat. REX 20 uur: „Scandal Street". THALIA 20 uur: „Dwars door de vuur linies". IJSSELSTR. 49 IJMUIDEN De opleidingsbark „Pamir", die geruime lijd in Rotterdam aan de ketting heeft ge legen wegens een belastingschuld en die naar Bremershaven moest, om daar weer aan de ketting te worden gelegd, passeerde gistermiddag omstreeks 4 uur IJmuiden op vijf mijl afstand. Op de laatste clubavond van 1952 wer den bij de schaakclub „Kijk Uit" nog een flink aantal partijen voor deonderlinge wintercompetitie gespeeld. In groep 1 nam G. L. de Haas revanche op H. Hendrikse voor zijn nederlaag uit de eerste ronde. Wij dogen behaalde een goede overwinning op A. Kistemaker, die zich in het eind spel vergiste en daardoor een stuk verloor. De Boer komt er steeds beter in, ditmaal won hij van H. Spuls sr. evenals R. Visser. De partij tussen J. Kraaienoord en P. Lan- ser werd afgebroken in een iets gunstiger stelling voor P. Lanser. Bakker wist Sibum te verslaan, maai een niet nauwkeurige notatie is oorzaak, dat deze partij wellicht overgespeeld moet worden. H. v. d. Plas wordt met de week sterker, dit ondervond Deelder, die het tegen hem niet kon bol werken. Huiser en Verlaak streden een verwoede tempostrijd, maar geen van bei den kon enig voordeel behalen en een remise was het resultaat. H. Aarsen on dervond geweldige tegenstand van S. Kis temaker en kon niet verder komen dan remise. Aarts en A.'Moleman speelden een langgerekte partij, die in verband met het late uur moest worden afgebroken. Dit was eveneens het geval met de partij A. v. Niekerken-M. Dekker, deze werd afgebroken in een stelling, waarin v. Nie- kerken de beste kansen heeft. J. v. Marion was goed op dreef en J. Vis sr. kon daar niet tegen op. H. de Boer en H. v. d. Berg konden ook al niet tot een eindresultaat komen en zij zullen in 1953 de partij afmaken. S. Heuting kreeg P. Kramer jr. tegenover zich en zegevierde in een goede partij. Na twee nederlagen wist A. v. d. Plas zich keurig te herstellen en zijn gevaarlijke concurrent C. Abspoel achter zich te houden. T. Tol liet zich verrassen door T. v. d. Veen en H. Spuls jr. won in 9 zetten van H. v. Doel, maar hij vond in L. Roseboom een waardig te genstander en boekte een nul. In de jeugd groep werd de partij H. Kooy-A. Oldemark afgebroken. R. Bloic weerstond H. Rosier, terwijl H. Bakker een gedurfd partijtje speelde tegen H. Wolthuizen, desondanks wist hij niet te winnen. N. Blok had een goede week, daar hij zijn concurrent N. Aalbersberg een puntje afhandig maakte. J. Cleeren voegde aan zijn totaal een punt toe, waardoor hij midden in de ranglijst belandde. H. Rosier was zijn slachtoffer. H. Buys was het beu nederlagen te slik ken en boekte nu winst tegen de nieuweling Van Slooten P. de Bruin speelde een pittig partijtje tegen H. de Jong, die hem toch de baas yvist te blijven. Kijk Uit 2 opent het nieuwe jaar met een thuiswedstrijd tegen Heemstede 3 en gezien de prachtige prestatie tegen HSC 3 is een overwinning niet uitgesloten. Het eerste tiental, dat slecht startte, gaat naar Amsterdam om daar VAS 5 te be kampen, het vierde tiental vergezelt het eerste naar de hoofdstad en zal trachten VAS 7 er onder te houden. Tenslotte maakt het 5de tiental een reis naar Zandvoort om Zandvoort 2 te ont moeten, en daar Kijk Uit 5 het enige tien tal van de grote club is zonder winstpun ten, zal het zijn uiterste best doen een zege te behalen. Naar wij vernemen is de Israëlische trawler „Miriam" verkocht aan de Poolse rederij „Dalmor". Voor de „Miriam", een zusterschip van de vooroorlogse „Erin" een stoomschip dus met een oliestook- installatie verandert er feitelijk weinig, want zowel de Israëlische rederij als de „Dalmor" worden in IJmuiden vertegen woordigd door de directeur van de N.V. Petten, de heer Krijger. IJ muider kanspaarden Half Januari zal de jaarlijkse strijd om het damkampioenschap van het district Kennemerland beginnen. Voor de damclub IJmuiden zullen dit jaar mee spelen: B. Dukel, K. de Jong, T. Post- ma, J. v. Straten, H. Swier en G. Postma. In de eerste klasse speelt Yelle Post, in de tweede klasse Evert Schadé. Voor het jeugdkampioenschap worden jeugdige damliefhebbers opgeroepen, die geheel gratis aan deze wedstrijden deel kunnen nemen. Reeds schreven in Heime Langbroek, J. Braveboer en P. Kok Jr. Tot 15 Januari kan men zich opgeven bij de secretaris van DCIJ, de heer L. C. Vooys, IJselstraat 85, IJmuiden. Voor de hoofdklasse Noordholland Dinsdagavond a.s. ontvangt het DCIJ- tiental de Amsterdamse ploeg „Door Com binatie Groot". Het tweede tiental van DCIJ gaat Maandagavond naar Hoofddorp om een wedstrijd voor de eerste klasse van Haarlem en omstreken te spelen. Strijd in onderlinge competitie Kaan behaalde in de hoofdklasse van DCIJ een overwinning op Nicuwenhuizen, Heime Langbroek gaf voorzitter K. de Jong een lesje. De leider G. Postma bracht het niet verder dan remise met H. Swier en J. v. Straten speelde heel fortuinlijk tegen J. Visser. Laatstgenoemde had eenvoudig de winst voor het grijpen in het eindspel, doch „liet een steek vallen". Remise was het resultaat. In de eerste klasse gaat Jelle Post maar rustig door met winnen. Door een over winning op Jan Waal is zijn positie muur vast geworden. H. Leeuw overwon Piet Schadé, Evert haalde in de afgebroken stand met H. Leeuw keurig remise. Jan Braveboer heeft zijn vorm gevonden, nu werd Opa v. d. Bos het slachtoffer. Evert Schadé overwon Kok Jr. Er komen Zondag voor Waterloo maar twee elftallen in het veld ijs en weder dienende. Het eerste krijgt om 9.45 uur Heemstede op bezoek en Waterloo 4 is de gast van Geel Wit 4, 14 uur. Met een invaller voor Sikkelerus komt Waterloo uit met: W. Kok, J. v. d. Steen, J. J. Schelvis, J. Buding, J. Schaap, W. Bras, A. Broek, J. Zwanenburg, G. Post, P. Dekker, A. Holman. KinheimVitesse '22 (op „Tussenwijk) Kinheim: Th.- Keirsgieter; A. Paap en W. Groeneveld; J. v. Hesselingen, J. H. v. d. Wateren en C. Luntz; J. Starreveld, Kuyn, W. Mol, H. Prinssen en A. Prinssen. V.V.B.Sloterdijk- (op „Watervliet): V.V.B.: C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; J. Kersbergen, P. de Wolf en P. Bleeker; A. Both, F. Bruinzeel, F. Kooimans, P. Vliet- stra en W. Zand. I.E.V.V.V.D. (op „Rooswijk"): I.E.V.: W. v. Tunen; H. Zonneveld en W. Michel; A. Leering, Th. Koek en W. Castricum; J. v. d. Vlies, H. Duin, J. Bos, H. Prinsen en J. de Reus. Volgens het programma zijn voor de korfbalvereniging drie wedstrijden voor senioren vastgesteld. Het tweede twaalf tal zal bezoek ontvangen van Koog Zaan dijk 3 en als er al gespeeld zal worden, wat op het sportpark „fVatervliet" al heel gauw mogelijk is, dienen de groen-gele reserves alle zeilen bij te zetten om althans een winstpunt te bemachtigen. Watervliet 3 gaat een bezoek afleggen bij Nieuw Flora I en het vierde Water- vlietteam ontvangt Oosthoek 2. Geboren: M. B. L. MosselVan der Poel, z., Van Nieuwkoonstraat 28, IJmuiden-O. A. J. PasmaSaqlnier, z., Gro*e Hout- of Koningsweg 2 E, Velsen-N. K. M. S. Lute Rönfeldt, d., Harddraverslaan 9, Santpoort. C. WiljouwHam, d., Lange Nieuwstraat 500, IJmuiden-O. A. GroenWittebrood, z„ Geelvinckstraat 46, Velsen-N. S. A. J. Bak kerVan Oosterom, z., Stationsweg 64, Vel sen. J. BroekhuizenHeuving, d., Bonifa- ciusstraat 2, IJmuiden-O. H. A. H. de Peu terGeluk, z„ Waalstraat 35, IJmuiden. D. HagenGrüter, z., Hofgeesterweg 25, Sant poort. H. de KlerkDe Klerk, z., Hagelin- gerweg 97, Santpoort. Overleden: L. N. Stokman, 60 j., echtg. van M. Koster, Kalverstraat 6, IJmuiden-O. C. Bijl, 62 j., echtg. van G. M. Annart, Trompstraat 67, IJmuiden-O. H. van der Dool, 73 j„ echtg. van A. C. van de Wer ken, Zanderstraat 33, IJmuiden-O. H. W. Swenger, 74 j„ Van Tuyllweg 3, Velsen. Ondertrouwd: A. Zwart, Platanenstraat 21, IJmuiden-O. en K. Wijker, Bloemstraat 96, IJmuiden. L. R. Noest, Eemstraat 68 II, Amsterdam en J. Broek, Kon. Wilhelmina- kade 62 rd., IJmuiden. H. Vendel, Voorweg 11, Heemskerk en M. H. F. de Bruijn, Kwe kerslaan 11, Santpoort. Toek. adres: Voor weg 11, Heemskerk. J. Plug, Wijk aan Zeeërweg 115', IJmuiden en J. P. j. Kor- pershoek, Sparrenstraat 15, IJmuiden-O. Toek. adres: Sparrenstraat 15, IJmuiden. J. H. Kossen, Trompstraat 38, IJmuiden-O. en M. G. Schuurman, Van Galenstraat 23, IJmuiden-O. Toek. adres: Trompstraat 38, IJmuiden-O. H. van Nierop, Lijsterlaan 17, IJmuiden-O. en W. van der Valk, Stations weg 12, Middelharnis. P. H. J. de Weerdt, Stationsweg 5, Velsen en A. Kwak, Kenne- merlaan 180, IJmuiden. Gehuwd: N. J. RijsN. Kwadijk, Prins Hendrikstraat 55, IJmuiden. Th. J. Borsten M. L. B. Bruijnzeels, Velserduinweg 21, IJmuiden-O. A. L. M. SchoorlM. J. Nijs- sen. J. BlokL. Krab. Bromfiets-service Met ingang van 1 Februari zal in „Noord" aan de Wijkerstraatweg het cen traal dealer-station van de Solex-hulp motorrijwielen voor Kennemerland wor den gevestigd. De betrokken fabriek van de Solex rijwielen zal daartoe het thans in Bever wijk aan de Populierenlaan gevestigde dealer-station naar het nieuwe adres over brengen. Dit betekent voor Solex-berijders een verbetering, daar het station aan een brukké verkeersweg ligt en spoediger op valt. Schapen Af en toe komen die schapen van schapen toch wel erg in de knel. Vijf van de witgewol- de kudde, wier baas het oudejaar bij de punch van een ander uitzat, schuifelden Woensdagavond door de Sant- poortse sneeuw, omdat ze het niet langer namen zonder hok en hooi op die feestdag. Zij ook wat warmte s.v.p. En daarom ritselden twintig hoef jes naar het huis van de baas en vijf schapenstemmen ston den hun verontwaardiging door de brievenbus te blaten. Maar er werd niet opengedaan en later moest de politie her dertje spelen en de schapen naar een schuur met hooi brengen, waar ze elkaar een gelukkig 1953 en een betere baas hebben toegewenst. Pinken In de Hofgeest hebben zeven tien pinken niet de viering beleefd, die ze zo graag had den gezien, want ze stonden met z'n zevenen en verderop met z'n tienen in de kou zonder heul of dek. De agenten hebben zich ook hier opgeworpen als ware dieren vrienden en de heren zeven- tien zijn naar verwarmde stallen geleid terwijl de bóe ren-eigenaars er op gewezen is wat beter bij de pinken te worden. En dat jonge nieuwe jaar maar het bolletje schudden In de gouden gloria 'tTs maar, dat u het vast weet, maar morgen over een week gaat de vlag feestelijk uit in de Van Kalkarstraat zowel als in „Kindervreugd" aan de Doodweg in Velsen-Noord. Want dan zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de eer ste onzer 1953-glorianen, te weten Dieuwertje van Pepper- straten en Theodorus Kuypers in het raadhuis van Amster dam aan de ambtenaar ver telden, dat ze elkaar wel 'móchten. Vijftig jaar geleden Theo was nog maar net 21 en Dieuw telde voluit achttien jaren en dat jonge scheepje heeft maar wat puik gevaren. Van de drukkerij naar de suikerfabriek en van de sui kerfabriek naar de stalhou derij. Ja, toen Theo trouwde, was hij koetsier in Amster dam soms met een roosje aan de zweep en soms met een zwarte strik, soms voor een bankdirecteur en soms voor een verliefd paar dat het Vondelpark door wilde „niet te vlug, koetsier". Het werd 1913 en de echte lieden kwamen naar Wijker- oog, wsar een huis gevonden werd aan de Koningsweg. Weet u nog: in de „harmoni cahuizen." Tot 1919 stond Kuypers in de fabriek van de HERA, maar oude liefde wil maar niet roesten en toen er dan ook een kans kwam om de geur van tuigleer en paar- demest weer in de neus te krijgen, liep Theo hard naar Van Gameren. Maar met de paarden liep het toch af, dat zat er toen al helemaal in, al heeft Van Gameren het mooie gerij nog heel lang aangehou den. Ver voor die tijd evenwel zat de bruigom op de bok van een benzinepaard: de bus van de „Stormvogels" om tenslotte toch weer in het metaal te gaan en 23 jaren in de Plaat- wellerij een boterham te ver dienen. Vijf jaar geleden werd de punt van het pensioen achter deze nijvere loopbaan gezet. Acht kinders en pak weg 26 kleinkinders gaan het feest meevieren eerst met een mis in de St. Joseph, daarna met een receptie van 34 uur in „Kindervreugd". Alvast proficiat, mensen en nog vele, vele jaren! LAMPENIER Aagfcekerk, l te Antwerpen. Aalsum, pass. 1 Monrovia n. Tabou. Abbekerk, pass. 1 Ceylon n. Aden. Alwaki, 31 v. Santos n. Montevideo. Amerskerk, 1 v. Marseille n. Genua. Amor. 31 v. Kalamata te Messina. Arendskerk, 2 te Singapore. Argos, 2 te Tang er. Arkeldijk, 2 te Tarmpico verw. Alamaik, 1 v. Rotterdam n. Calcutta. Alchiba, 31 te Santos. Algeniib. pass. 1 Rio G-rande n. Buenos Aires. Alan kerk, 1 t.h.v. Cape n. Fremantle. Almati, 31 v. Rio de Janeiro te Santos. Alpherat, 1 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alcyone, 2 Colombo verwacht. Amstelstad, pass. 2 Scilily's. Arendsdijk, 31 v. New York n. Buenos Aires. Aagtedijk, 3-1 310 m. N.NW. Fort Aleza. Aal'sdijik, 1 460 m. NW. Azoren. Alblasserdijk, 1 410 m. Z. ten W. Fayal. AHkaid, 1 200 m. Z.ZW. Ouessant. Altphard, 1 120 m. O. Madeira n. Antw. Aludira, 31 52-0 m. W. Colombo. Ampenan, 31 nog te Bandarshapur. Amsteldijk, 1 te Bremen. Amstelkroon, 1 250 m. NW. Fremantle. Amstelveen, 1 350 -m. Z.ZW. St. Maria. Arn-edijk, 1 430 m. W. ten Z. Lands End. Arundo. 1 570 m. O. ten N. Bermuda. Axeldijk, 31 v. Rotterdam te Antwerpen. Aldegonda, pass. 1 ten N. Anamba eil. Aletta, 31 v. Pladiju te Port Swettenham. Almdijk, 1 v. Tampico n. Mobile. Aludira,, 1 1000 m. O. Kp. Guardafui n. Aden. Antonia, 26 v. Pladju n. Singapore. Amstel vaart, 1 v. Bremen n. Rotterdam. Baarn. 2 v. Antofagasta te Arica. Bantam, 1 v. Suez n. Djeddah. Benkalis, pass nacht 1-2 eil. Malta. Biliton, 31 v. Basrah te Bamrain. Breda, pass. 1 San Miguel n. Antwerpen. Rritsum, 1 Bahama's ge pass. Baud, 2 v. Soerabaja te Semaranig. Bennekom, 1 260 m. ZO. Jamaica. Bentang, 31 nog te Singapore. Blijdendijk,, l 520 m. Z.ZO. Kp. Race. Barenbrecht, pass. 1 Ras Fartak. Bawean, pass. 1 eil. Simenloe n. Medan. Bhtar, 1 460 m. Shark Bay. C alt ex Leiden, pass. 1 Kp. Bon. Caltex The Hague, pass- 1 Kp. St. Vincent. Ceram, 2 te Livormo. Ceronia, 1 ten anker Singapore v. Stanlow. Celebes, 30 v. Semarang n. Makassar. Corilla, pass. 31 Perim. Coryda, 1 v. Pta Cardon n. Rio de Janeiro. Crcnenburgh, 31 v. Bilbao te Rotterdam. Caltex Delft, 1 150 m. W. Kreta. Caltex Utrecht, 1 150 m. W.NW. Kreta. Cailistó, 1 390 m. O.ZO. Yokohama. Delfshaven, 1 v. Spezia. Drente, 31 v. Halifax n. Alexandrië. Dalerdijk, 31 v. Antwerpen te Rotterdam. Douro, 1 te Genua van Barcelona. Duivendrecht, 1 200 m. ZO. Monrovia. Erinna, 31 v. Balikpapan n. Singapore. Eemdijk, 31 v. Rotterdam n. Londen. Engga.no, 31 v. Hamburg te Rotterdam. Eendracht, 2 v. Rotterdam te Isikenderun verw. Eemdijk, 1 v. Rotterdam te Londen. Esso Amsterdam, 1 880 m. ZW. Flo res. Eitrema, 31 ten anker te Malta. Farmsium, 1 600 m. W. Fayal. Fairsea, 1 240 m. O.t.Z. Albany. Gadila, 1 v. Curagao te Stockholm. Gaasterkerk, 31 v. Tanga te Dar es Salaam. Gooiland, 1 v. Ilheos n. Baihia. Groote Beer, 1 v. Kaapstad te Rotterdam. Ganymedes, 31 250 m. W. NW. Paramaribo. Glessula, 1 460 m. Z. Flores. Gondii as, 1 dwars Beachyhead. Hathor, 1 v. Kalamata n. Piraeus. Haulerwijk,, l v. Khorramshar te Bahrein. Hecuba, pass. 1 Azoren. Helder, pass. 1 Azoren. Hesila, 1 te La Guaira. Hoogkerk, 1 te Antwerpen. Heemskerk, pass. 2 Str. Messina n. Port Said. Hersilia, 1 v. Peru te Amsterdam. Haarlem, 31 300 m. N.NO. Sombrero. Hector, 1 100 m. ZW. Ouessant. Heelsum, 1 470 m. ZO. Flores. Hera, 1 690 m. ZW. Flores. Hermes, 2 v. Paramaribo te Port of Spain. Ittersum, 2 v. New Orleans te Rotterdam. Indrapoera, 1 v. Hamburg te Rotterdam. Ilos, 31 v. MiraGoane n. St. Marc. Joh. v. Oldenibarnevelt, pass. 1 Perim. Jagersfontein, 1 785 m. NW. Walvisbaai. Kota Gede, 31 v.' Indonesië te New York. Kota Inten, pass. 31 San Miguel. Kertosono, 3 v. Manilla te I'lo Ilo verw. Ka^mana, 2 te Hinako. Kota Baroe, 1 600 m. O.t.Z. Guardafui. Laertes, 2 v. Port Sa.id n. Suez. Larenberg, 31 te Terneuzen. Laurenskerk, 31 v. Colombo n. Bombay. Leersum, 1 te Mobile. Lekhaven, 1 v. Dar Salaam te. Ta.nga. Leuvekerk, 31 v. Karachi n. Port Said. Lissekerk, 1 v. Basrah te Khorramshar. Loppersum, 1 v. Casablanca n. Vlaardingen. Langkoeas, 2 Aden verwacht. Leopoldskerk, 5 v. Rotterdam te Dubai verw. Lékkenkerk, pass. 1 Str. Messina. Loosdrecht, 1 390 m. Z.ZO. Genua. Maasland, pass. 1 Kp. V er d'i sch e eil. Maetsuycker, 2 v. Tj. Priok te Fremanle. Malvina, 1 v. Pladju naar Miri. Marisa, 1 v. Bombay n. Koewait. Mentor, 1 v. Beyrout n. Catania. Merwede, 1 v. Antwerpen n. Hamburg. Molenkerk, 1 v. Nacala ten anker te Beira. Maasdam, 29 v. Cristobal n. New York. Macuba, 31 v. Miri te Balikpapan. Mapia, pass. 1 ten Z. Minicoy. Mariekerk, 2 te Marseille. Metiskerk, 31 v. Bobe n. Hongkong. Maas, 1 v. Hamburg te Amsterdam. Marpessa, 27 v. Tarakan n. Miri. Muiderkerk, -A v. Rotterdam te Amsterdam. Maaskerk, 1 160 m. O.NO. Madeira. Malea, 31 1100 m. NO. Barbados. Meerkerk, 31 t.h.v. eil Wight. Ml tra, 1 v. Pladju te Singapore. Nieuw Amsterdam, 31 v. Curagao te Havana. Noordam, 1 840 m. O. Kp. Race. Nieuw Holland., pass. 1 Oostpunt Timor. Oranje, pass. 1 eil. Pantel 1 aria. Oranjestad, 1 11H0 m. ZW. Flores. Oranjefomtein, 31 te Kaapstad. Ootmarsum, 1 880 m. W. ten Z. Flores. Ophir, 1 v. Belawan n. Singapore. Ovula, 31 540 m. NO. Guadeloupe. Orestes, 1 870 m. ZW. Flores. Ovula, 1 260 m. O.NO. Guadeloupe. Phrontis, pass. 31 Kp. Finristerre. Prins Fred. Hendrik, 1 v. Galway n. London derry. Prins Maurits, 1 v. Burriana te Cartagena. Perma, 30 v. Balikpapan te Pulubukom. Prins Fred. Willem, 1 v Valencia te R'dam. Parkhaven, 1 450 m. NW. Flores. Prins Alexander, 31 630 m. O. Halifax. Prins Willem IV, pass. 31 Dungeness. Radja, 31 v. Rangoon n. Belawan of Singapore. Raki, 1 Malta gepass. Rijnland, pass. 1 Fern. Noronha n. Montevideo. Roepat, 1 v. Calicut n. Djibouti. Rijndam, 1 v. Rotterdam te New York. Reyniersz, 1 te Gorontalo. Rodas, 31 v. Trinidad n. Martinique. Rotula, 1 350 m. NO. Guadeloupe. Salawati, 31 v. Bowen te Mackay. Singkep. 1 nog te B-itung. Soestdijk, 1 v. Lake Charles te Houston. Sommelsdijk, nacht 31-1 te Antwerpen. Stad Maastricht, 1 Kp. Finisterre gepass. Straat Makassar, 1 v. Port Elizabeth n. East London Samarinda, 27 v. Sea>ttle n. Vancouver. Sarangan, 2 San Pedro verw. Sunetta, 1 v. Gevele te Rotterdam. Slamat, pass. 2 Ouessant. Stad Arnhem, vertr. 2 v. Middlesboro n. Narvik Stad Breda, 4 v. Mobile voor d«e Hoek v. Hall. of IJmuiden verwacht. Straat Banika, 29 v. Singapore n. Adelaide. Straat Malakka, 2 te Kaapstad. Sabang, 31 v. Palembang n. Belawan. Saparoea, 31 rede Accra. Scherpendrecht, 1 120 m. W.NW. Trinidad. Schie, 1 150 m. ZW. Ouessant. Sibigo, 1 te Tj. Priok. Sliedreeht, 1 150 m. O.NO. Paramaribo. Stad Breda, 1 50 m. W. Scilly's. Stad Vlaardingen, 1 400 m. O.NO. Cp. Race. Stanvae Benekat, 31 v. Belawan te Sungeigerong Stanvac T'alang Akar, 2 te Sungeigerong. Stad Maassluis, 1 70 m. N.t.O. Aalesund. Straat Soenda, 31 380 m. O.t.N. Zuidip. Mada gascar. Tabiota, 1 v. New York te Tj. Priok. Tel am on, pass. 1 Mo na Passage. T'hemisto, 31 v. Mobile te Cork. Trompenberg. 31 v. Charleston te Houston. Ti ha 30 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Tibia, 1 v. Singapore n. Hongkong. Tjipanas, 30 te Semairang. Tosari, 2 v. Alexandrië n. Port Said. Z Het plan-Tinbergen is in feite midden in die kentering der tijden openbaar gemaakt uiteraard, daar is het een sanerings plan voor. We mogen wel veronderstel len, dat in feite het tijdperk der Noord- zeetrawlers op zijn eind gaat lopen: het domein voor de grote schepen wordt ver legd naar de wilde deining van de verre wateren en de Noordzee wordt steeds meer overgelaten aan de kotters, de grote kot ters, zoals Gouda er een gaat bouwen. Datzelfde verschijnsel zien we in Duits land en Engeland en het is goed, dat de Nederlandse visserij dit ziet en weet. De grote schepen zoeken de verre wa teren op. Diesel-electrische trawlers zullen binnen afzienbare tijd uit de Engelse ha vens naar de limit van IJsland en de duisternis van de Barendszzee, naar de korte, heftige golfslag van de Lofodden en de kille deining van Bereneiland gaan. De verre visserij is een van de zaken dezer toekomst. IJmuiden heeft verleden jaar een „af leer" gehad van die verre visserij, die ons nog lang zal heugen en het is niet overdreven om achteraf vast te stellen, dat de overheid wel wat meer belangstel ling had kunnen tonen, toen er expedities werden uitgerust, in feite even gedurfd en financieel even onzeker als de walvis vaart. Alleen korter, maar ongetwijfeld even riskant in aanleg. In de trawlvisserij dus leven er moge lijkheden te over. In de loggervisserij is het leven minder intensief en dat is be grijpelijk: een analyse van dat bedrijf laat een neergaande conjunctuurlijn zien en daaruit komt dan ook een zekere voorzichtigheid voort om schepen te ver lengen of van zwaardere motoren te voor zien. Dat daarentegen de schepen, die als de SCH 135 van Vrolijk, van alle markten thuis zijn, een toekomst hebben, leert, dat er voor nieuwe gedachten plaats is in het bedrijf. Want Vrolijk gaat, zoals uit een bericht elders in deze krant blijkt, een zuster van de „Cornelia Maria" bouwen. En dat is een goed teken. Nu ook een klassieke trawler-rederij, de firma Job Gouda, of liever „Medan-Ba- tavia" haar laatste grote schip, de „Me dan" te koop heeft aangeboden in een Amerikaans blad na het vertrek van de „Batavia" naar Boston lijkt het er op, of de sanering van de Nederlandse vissers vloot zich voltrekken gaat in de gezonde sfeer van het eigen initiatief en dat er wellicht meer dingen te gebeuren staan voor het plan-Tinbergen tastbare plannen ter wereld brengt. Het kon wel eens een belangwekkend jaar worden, dat pas-be gonnen 1953. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gediplomeerd instructeur. KENNEMERLAAN 136 IJMUIDEN Tara, 1 150 m. Z. Kanarische eil. Taria, 31 400 m. W. ten N. Finisterre. Tawali, pass. 1 Shad wan eil. Thalatta, 1 dwars Kp. de Gata. Tjiluwah, 1 v. Makassar te Balikpapan. Ta-biati, 31 110 m. ZO. eil. E-l-ba. T'anikhaven III, pass. 1 Oostkust Malakka. Tasman, 31 t.h.v. Formosa. Tjibantjet, 1 580 m. Z.ZW. Digo Garcia. Tjibodas, 30 te Yo-kohama. Tjikampek, 1 dwars Kp. Selatan. Trajanus, 30 te Trinidad. Utrecht, 29 v. Van-couver n. Portland. Van Heutisz, 30 v. Makassar te Kobe. Waal, 1 v. So'usse te Malta. Westerdam, 1 400 m. O.t.N. Kp. Race. Willem Ruys, 1 Mindcoy# gepass. n. Suez. Waibalonig, 1 v. SSo-embawabesar n. Pare Pare. Wainigapoe, 1 v. Singapore n. Soerabaja. Westland, 1 190 m. O. St. Vincent. Weltevreden, 1 260 m. O.ZO. Socotra. IJsel, 1 v. Izmir n. Amsterdam. Zeeland (SSM), 2 v. Rotterdam te Kopenhagen KLEINE VAART Amasus Fluvins, 29 v. Goole n. Hobro. Audacia, 2 v. Fowey te Genua verw. Batavier III, 31 v. Bordeaux n. Casablanca, Birmingham, 1 v. Blyth te Harlingen. Brem, 31 v. Oporto n. Dover. C'apeila, 30 v. d. Theems n. de Tees. Condor, 30 v. Antwerpen te Londen. Casablanca, 31 v. Bordeaux te Casablanca. Dagny, 2 v. IJmuiden op rede Wismar. Dora, 29 v. Glasgow n. Millom. Da Capo, 31 v. Landskrona te Malmö. Daje Bohmer 30 v. Casablanca te Caronte. Elisa, pass. 2 Burlings. Elseniburgh, pass. Finisterre. Mlewoutsdijk. 31 v. Kolding n. Duinkerken. Fra-ns, pass. 2 No-rderoey. Ferocia, 31 v. Port Lyautey te Liverpool. Frisia, 1 v. Berre te Toulon. Gerd, 30 te Shoreham. Geziena, 31 te Londen. Geert Bodiewes, 31 v. Nantes te Antw. verw- Helen, verm. 31 v. Londen n. Parijs. Hoop op Zegen, 30 v. Vlissangen te Londen. Hulst, 29 te Vera Cruz. Hada, 31 v. Huelva te Marseille. Hast III, pass. 1 Holtenau. Hast IV, 31 v. Wisbech n. Guernsey. Jacoba, 31 v. Rouaan te Londen. Julia Mary, pas. 2 Kp. St. Vincent. Julia, pass. 1 Holtenau. Jan Herman, 28 v. Genua n. Caronte. Leendert, 30 v. Mididlesboro n. Moss. Megrez, 1 v. Casablanca n. Rouaan. Mirzam ca. 6 laadklaar te Libounne. Muphrid 1 v. Gdynia n. Rotterdam. Nan jo, 28 v. Londen te Great Yarmouth. Nieuwehaven, 27 te Port Lyautey. Nieuwland, 31 v. Harlingen te Goole. Nijenburgh, 1 v. Rotterdam te Middlesboro. Oceaan, pass. 2 Lundy eil. Pon to, 30 van Wastervik n. Kings Lynn. Poniza, 31 te Ronnebyhamn van Kalmar. Prima, aipss. 2 Ship wash. President Roosevelt, verm. 2 v. Algiers n. Sant Antioco. Rian., 30 te Dover. Santa Margherita, pass. 2 IJmuiden. Sirius, 30 v. Vlaardingen te Londen. Soemba, pass. 1 Brunsbtlttel. Spol anda, 29 v. Piraeus n. Tob roek. Tilly, 31 te Terneuzen van Newcastle. Twin, 30 v. Londen, n. Grangemouth. Texel, verm. 2 v. Bremen n. Hamburg. Timor, 2 v. Duinkerken n. Dublin. Tyro, pass. 1 Lizard Head. Vlier, 31 v. Lissabon te Oporto. Volharding, 1 v. Bordeaux n. Fedalah. Vrouwepolder, verm. 2 v. Oporto n. Antwerpen. Walenburgh, 1 v. Casablanca te Port Lyautey. Westereems, 30 v. Rotterdam te Oran. Wilhelmina, 31 v. Londien n. Humber. SLEEPVAART Hudson, SI v. Port Said. Noordholland, 3 v. Maassluis te Aden verw. Oceaan, met zuiger en bak, pass. 31 Brothers. Walcheren, ?9 v. La Buan te Colombo. Witte Zee, met ss. Engl es tan 1 65 m. N. Kp. Cai-bon. Tynie, met 2 balkiken en sleepboot 1 435 m. W. Kangeroo eilarud.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12