Ir. H. Vos bepleit hulp aan onontwikkelde gebieden Kleine kans dat er toch nog wedstrijden worden gespeeld Oud-rijksbouwmeester zoekt sinds 1923 eerherstel In Amerika is de klant inderdaad koning ADSP. EMIGRANTEN I Dansschool R. MARTENS Kort en bondig A: Studentenconferentie in Bentveld Voetbal op Zondag Belangrijke wedstrijd voor EDO tegen staartclub Sneek MIDDENST. INST. PONT Interessante Emigratie-filmavond CHEMISCH REINIGEN aankomend stoffeerder en leerling stoffeerder ZATERDAG 3 JANUARI 1953 6 Amerikaanse hulp voor „gestrande" Skymaster Incident op Chinees vrachtschip De zaak-Vrijman weer aan de orde Kamercommissie vraagt de regering hem alsnog eervol ontslag te verlenen „Smaakpeilingen" op de consumentenmarkt naast gigantische reclamecampagnes SHOWROOM ZIJLSTRAAT 96 TYPEN op Dinsdag 6 Januari a.s. MODEVAKSCHOOL REGENJAS C0LBERTC0STUUM MANTELCOSTUUM MANTEL of JAS JAPON KANTOORBEDIENDE (ml.) BUS-CHAUFFEURS BUS-CONDUCTEURS In het gebouw van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers te Bentveld is Vrij dagavond de derde in Nederland gehouden winterschool geopend. De D(emocratisch)- S(ocialistische) S(tudenten) V(ereniging) „Politeia" is de organisator van deze onder auspiciën van de I(nternational) U(nion) S(ocialist) Y(outh) staande conferentie, waar het aantal deelnemers uit Duitsland dat der Nederlanders overtreft. Er zijn bovendien afgevaardigden van socialistische jongeren uit Frankrijk, Denemarken en Canada. De conferentie zal een volle week duren en is gewijd aan Afrika. Op de vorige bijeenkomsten, in 1949 en 1950, werd beide keren over de problemen in Zuid- Oost Azië gesproken. Het nu gekozen onderwerp zal, behalve door sprekers uit ons eigen land, eveneens onder de loupe worden genomen door sprekers uit enige der landen, waaruit de deelnemers afkomstig zijn. De voorzitter van „Politeia", de heer L. A. Ankum, heeft er in zijn openingswoord zwarte werelddeel. Bij een stijging van de levensstandaard zullen ook andere proble- het vertrouwen in uitgesproken, dat deze men minder worden; het tegenovergestelde conferentie zou kunnen meewerken aan is eveneens het geval. het bevorderen van vrede en vriendschap, waaruit men dan zou kunnen komen tot een betere samenleving in de wereld. Met de uitspraak trots te zijn op een zo grote schare van buitenlandse sprekers en deel nemers aan een bijeenkomst van een be trekkelijk kleine studentenvereniging, ver klaarde hij de internationale winterschool voor officieel geopend. Vervolgens heeft ir. H. Vos, oud-minister van Economische Zaken, als eerste spreker op deze conferentie, het probleem Afrika nader belicht, waarbij hij in hoofdzaak de ontwikkeling, de levensstandaard en de problemen in dit werelddeel besprak. Hij memoreerde, dat in Afrika waar 150 mil- lioen inwoners leven de ontwikkeling op een imperialistische wijze tot stand was gekomen. Door hulp de levensstandaard daar op te voeren, zag hij als taak der socialisten uit de oude wereld. Het is goed deze levensstandaard eerst in het eigen land te verbeteren, maar ook moet men het in economische- en technische zin arme land helpen. Zoals Nederland door de Mar shall-hulp de moeilijkheden te boven heeft weten te komen, op deze manier kunnen de Europese socialisten Afrika tegemoet ko men. Op deze wijze kan Afrika in ongeveer twintig jaar worden ontsloten. Als elk land op zich zelf blijft aangewezen, dan zien wij, aldus ir. Vos, de rijke landen rijker worden, maar de arme landen blijven arm. In Afrika is het verschil tussen arm en rijk groter dan in welk land ook in Europa. En wat die verhouding in een land betreft, vergeleek ir. Vos de rijkdom van de voor malige koning Faroek tegenover de nood druftige inwoners van zijn land met de toestand in de Benelux-landen. Over de mogelijkheden van hulpver lening aan de tot ontwikkeling komende landen, meende de spreker, dat het zenden van voedsel alleen niet voldoende is. Ir. Vo? constateerde nog de afwezigheid van een socialistische beweging in Rusland (waar een dictatoriale macht het heft in handen heeft) en in Amerika. In Amerika is immers geen socialisme in de ware zin van het woord. Ir. Vos gaf enige voorbeel den van de technische achterstand van het WASHINGTON, (Reuter). Direct na dat de gezagvoerder van de K.L.M.-Sky master „Groningen", die zoals gisteren is bericht, een noodlanding in de woestijn van Dahran heeft gemaakt, had meege deeld dat hij te kampen had met een te kort aan brandstof en dat hij een nood landing zou trachten te maken, heeft het hoofd van de militaire luchtvaart hulp dienst, brigade-generaal Th. Dubose, hulp ploegen ter assistentie naar Dahran ge zonden. Een speciaal met parachutisten uitgerust vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht vertrok ogenblikkelijk en vond het gelande K.L.M.-toestel ongeveer 20 mijl van Dahran in de woestijn. De para chutisten sprongen uit het toestel en sein den na het eerste contact om een hef- schroefvliegtuig, dat een arts naar de landing meebracht. Ook werd direct een hulpploeg uitge zonden uit de Amerikaanse luchtbasis Dahran om te trachten over land contact met de 56 passagiers te krijgen. Geen der passagiers of bemanningsleden was ge wond en allen zijn met auto's naar Dahran vervoerd, vanwaar de K.L.M.-Constella tion „Utrecht" een deel der reizigers naar Karachi bracht. De K.L.M.-Constellation „Utrecht", die een speciale vlucht heeft gemaakt van Karachi naar Dahran, is om 18.06 Neder landse tijd teruggekeerd naar Karachi, met 44 passagiers van de gestrande „Gro ningen" aan boord. De overige twaalf zijn om 18:27 naar Karachi vertrokken met het K.L.M.-toestel „Walcheren", dat op weg was naar Djakarta en op het traject Bagdad-Karachi een tussenlanding maakte jn Dahran. TAIPEH (Reuter). Leden van de be manning van het Chinees-nationalistische schip „Tienhang" hebben Vrijdag te Taipen op Formosa medegedeeld, dat een marco nist, die werd aangeduid als een commu nistische agent, werd doodgeslagen bij zijn poging de bemanning te dwingen het schip koers te doen zetten naar de Chinees-com munistische havenstad Sjanghai. Onder bedreiging met een pistool dwong hij de bemanning een desbetreffende ver klaring te tekenen na eerst een officier be wusteloos te hebben geslagen. Toen de kok voorgaf niet te kunnen tekenen, omdat hij niet kon schrijven, wisten een paar leden van de bemanning de marconist te over meesteren Hij werd ontwapend en dood geslagen. Toi zover de verklaring van leden van de bemanning van de „Tienhang". Later kwamen nationalistische kanon neerboten ter assistentie van het schip en zij begeleidden het naar Kieloeng op Noord-Formosa. De Chinese autoriteiten beloonden alle leden van de bemanning met duizend Chi nese dollars. Sprekende over de landbouw, zei ir. Vos, dat de boeren meer kennis omtrent het eigen bedrijf moeten krijgen. Verder is de bevolkingsaanwas groeiende, hetgeen hij onder meer een gevolg achtte van de ma- laria-bestrijding. Tot besluit werd de noodzakelijkheid be toogd om te komen tot een programma van alle socialistische partijen om Afrika vrij heid te geven en er verbetering te brengen. De lezing van ir. Vos werd in het Engels, de voertaal op deze conferentie, gehouden. Een der Duitse deelnemers gaf een zeer duidelijk beknopt resume in zijn taal, waar na nog enkelen gebruik maakten van de gelegenheid om vragen te stellen. Van de minister-president, dr. W. Drees, werd in de loop van de avond een telegram ontvangen, waarin hij de congressisten succes toewenste. BINNENLAND Directeuren der Vrije Universiteit heb ben wegens de benoeming van prof. dr. J. Zijlstra tot minister van Economische Zaken drs. J. W. de Pous, thans secretaris van het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland, benoemd tot lector in de economische faculteit voor het onderwijs in de theoretische economie. De rederij Ehrhard en Dekkers te Rot terdam heeft aan „De Schelde" te Vlissingen opdracht gegeven tot de bouw van een tanker van 18.300 ton. De tanker zal worden voort bewogen door turbines met een vermogen van 8500 p.k. Enige tijd geleden hebben huisartsen en dierenartsen in Twello, Neijbroek, Terwolde, Deventer, Epe, Oene en Vaassen te kennen gegeven, dat zij na 1 Januari geen visites meer zouden brengen aan bewoners van de 7 km lange Veluwse Dijk tussen Neijbroek en Terwolde wegens de verregaand slechte staat waarin deze weg verkeert. Zij hebben echter voorlopig van deze actie afgezien nu er plannen zijn tot verbetering van de weg. Volgens voorlopige gegevens heeft Neder land in December in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalingsunie deelnemende landen een overschot van ruim 6 millioen verworven. Een veekoopman uit Haastrecht, de 22-jarige P. H. van Dijk, wordt sinds Vrijdag morgen vermist. Hij is toen naar Achterveld bij Amersfoort vertrokken. Uit Achterveld is hij per bus naar Amersfoort gegaan, om van daar per trein naar Zwolle te reizen, waar hij de veemarkt wilde bezoeken. In de bus is hij nog gezien, sindsdien ontbreekt ieder spoor. Waarschijnlijk had hij vrij veel geld bij zich. De suikerfabriek Puttershock heeft haar campagne geëindigd. Hoewel de fabriek na de belangrijke uitbreiding, die kort vóór deze campagne kon worden voltooid, nog niet in alle opzichten bevredigend heeft gewerkt, kon in deze campagne reeds een hoeveelheid van ruim 525 millioen kg suikerbieten worden verwerkt. L ziet het er hedenochtend zeker niet naar uit, toch is er nog een kleine kans dat er Zondag voetbalwedstrijden in Nederland worden gespeeld. En die kans is zeer groot op de plaatsen waar nog weinig of geen sneeuw gevallen is en waar de vorst de grond ook nog niet verhard heeft Of er echter in het Westen veel wedstrijden door zullen gaan moeten wij betwijfelen. De dooi moet wel heel snel en afdoende inzetten willen de wedstrijden doorgang vinden. En dat zal dan alleen nog maar het geval zijn waar de thuisclub over een goed gedraineerd veld beschikt. Anders zou het wel eens een modderballet in plaats van een voetbalwedstrijd kunnen worden. Veel kans geven wij de eerste klassers uit het district Haarlem die Zondag een I thuiswedstrijd hebben dan ook niet voor het doorgaan van hun matches. Doch hoe dan ook, wij willen u onze prognoses toch niet onthouden. Zo geven wij RCH in zijn thuiswed strijd tegen GVAV alle kans op de beide punten. Ondanks het teleurstellende re sultaat van verleden week tegen Wage- ningen. Ja ook ondanks het feit dat de Groningers het verleden week presteer den om het sterke DOS een punt afhandig te maken. Evenzo geven wij ook EDO alle kans om de voor deze vereniging zo belangrijke wedstrijd tegen Sneek te winnen. De Haarlemmers zijn er de laatste weken BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: IJM 6 f28.400. Kotters: IJM 230 f890; IJM 226 f30. MARKTBERICHT 2 Januari. Andijvie 80-115; bospeen 16- 35, waspeen 10-26, tomaten 160, spruiten 38-92, prei 18-40, knollen 12-26, boeren kool 12-28, groene kool 7-15, rode kool 6-13, gele kool 6-14, breekpeen 8-13, uien 16-21, bieten 12. De commissie voor de verzoekschriften uit de Eerste Kamer heeft verslag uitge bracht omtrent het adres van de heer J. A. W. Vrijman, oud-rijksbouwmeester te 's Gravenhage, waarin verzocht is ertoe mede te werken, „dat de zaak-Vrijman eindelijk tot een bevredigende oplossing kome". De heer Vrijman kwam in 1888 in dienst bij het departement van Binnenlandse Za ken op het bureau van de toenmalige rijks bouwmeester. Zijn bijzondere bekwaam heden brachten hem spoedig op de hoogste plaats van rijksbouwmeester, aanvankelijk onder het departement van Binnenlandse Zaken, jater onder dat van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In 1922 kwam hij in aanmerking voor een benoeming tot hoofd van de Rijksgebouwendienst. Toen de ministerraad reeds had besloten, hem aan te stellen als hoofd van de rijksge bouwendienst, werd hij onder verdenking van oplichting in bewaring gesteld. Nog vóór de rechter in zijn zaak uitspraak had gedaan, werd hij bij ministeriële beschik king van 19 December 1923 met ingang van 1 Januari 1924 uit 's lands dienst ver wijderd. Na zijn ontslag heeft.de heer Vrijman voortdurend getracht eerherstel en schade loosstelling te krijgen. Hoewel hij bij zijn menigvuldige verzoeken aan de Tweede en bij de Eerste Kamer succes boekte, wei gerde de regering steeds geheel gevolg te geven aan de door de Kamers ten gunste van de heer Vrijman gedane uitspraken. De Kamercommissie herinnert eraan dat de zaak-Vrijman reeds van 1923 dateert en dat de beide Kamers der Staten-Generaal bij herhaling een uitspraak hebben gedaan ten gunste, van adressant. Op 15 April 1931 werd hem een wachtgeld toegekend tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd, be nevens een bedrag van 30.375 wegens terugbetaling van door hem voor het rijk voorgeschoten bedragen. In zijn adres stelt de heer Vrijman, dat nog vóór 10 Mei 1940 de toenmalige mi nisters van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Financiën, de heren Bol- kestein en De Geer, tot principiële over eenstemming zijn gekomen omtrent aan hem te verlenen eerherstel en schadever goeding. De regering heeft tot nu toe niet vol daan aan de uitspraken van de Kamers der Staten-Generaal. Zij beschouwt de quaestie van de schadeloosstelling als af gedaan en ziet geen grond om het indertijd aan de heer Vrijman verleende oneervol ontslag alsnog om te zetten in een eervol ontslag, daar hij bij het arrest van het ge rechtshof te 's Gravenhage van 18 Fe bruari 1925 wegens het plegen van valsheid in geschrifte tot een gevangenisstraf van 6 maanden is veroordeeld. In dit arrest werd onder meer overwogen dat de heer "Vrijman tot zijn „formeeie overtreding der strafwet als het ware gebracht is gewor den door de verouderde regelen van ad ministratie en comptabiliteit". De Kamercommissie verklaart dat het niet op haar weg ligt een oordeel uit te spreken ovër dit arrest, waarbij wegens een formele overtreding aan adressant een gevangenisstraf van 6 maanden werd op gelegd, nadat hij reeds bijna 20 maanden in voorarrest had doorgebracht. De valsheid in geschrifte had betrekking op een leverantie van natuursteen voor de laboratoria van de Technische Hogeschool te Delft. Aangezien sedert 1915 in het al gemeen het betrekken van bewerkte na tuursteen uit het buitenland was verboden, had de heer Vrijman de minister van On derwijs, Runsten en Wetenschappen ver zocht hem te machtigen om bij uitzonde ring bewerkte natuursteen uit het buiten land te betrekken, die daar veel voordeli ger kon worden verkregen dan hier te lan de. Wegens de onvermijdelijke marken dekking toentertijd (1919) was echter de formele inschakeling van een tussenper soon een Nederlandse aannemer noodzakelijk en werden de aankopen be taald op grond van de waarheid niet ge heel dekkende declaraties van deze aan nemer, door de heer Vrijman voor deug delijk verklaard. „Trieste aangelegenheid" De commissie zegt dat dergelijke prac- tijken bij de rijksgebouwendienst reeds gebruikelijk waren toen de heer Vrijman als rijksbouwmeester werd aangesteld (1906) en dat het ongeregelde van die practijken niet alleen die dienst kan wor den verweten, maar evenzeer het departe ment en waarschijnlijk zelfs de regering, die zulke practijken duldden en lieten voortbestaan. Het is dan ook aannemelijk, dat deze gang van zaken aan de toenmalige minister van Onderwijs bekend was, toen deze de heer Vrijman tot bedoelde aan kopen machtigde. Dit voor ogen houdende, aarzelt de commissie niet, het geval-Vrij- man een trieste aangelegenheid te noemen. De commissie heeft de thans 87-jarige verzoeker gehoord, waarbij ook een ver tegenwoordiger yan dé minister van Fi nanciën aanwezig was. Dit onderzoek heeft de commissie er toe gebracht, de zaak- Vrijman aan een zuiver menselijke be schouwing te onderwerpen. De commissie is van mening dat de heer Vrijman reeds als rijksbouwmeester for meel verkeerd heeft gehandeld en toestan den laten voortbestaan, die niet kunnen worden geduld. Echter niet alleen hem treft te dien aanzien blaam, doch evenzeer allen, die het voortbestaan van die omstandig heden kenden en deze hebben geduld. De commissie heeft zich afgevraagd of, indien aan de toenmalige regering bekend was ge weest hetgeen achteraf is gebleken, name lijk dat er van eigen bevoordeling van de heer Vrijman nooit sprake is geweest, het ontslag wel zou zijn gegeven in de vorm, waarin het thans is geschied. Misverstand De commissie merkt voorts op dat de regering bij de behandeling der rijksbe groting voor 1952 heeft gezegd dat adres sant zich in 1941 heeft gewend tot de „General-Kommissar für Verwalting und Justiz" om eerherstel. Deze „General Kom- missar" zou de toenmalige secretaris-gene raal van het departement van Financiën, Rost van Tonningen, hebben verzocht een daartoe strekkende beschikking te doen uitgaan, waaraan geen gevolg is gegeven. De commissie heeft deze opmerkingen van de regering op haar juistheid getoetst en is tot de conclusie gekomen, dat hier een mis verstand in het spel moet zijn. De heer Vrijman onkent ten stelligste, dat hij zich tot Duitse autoriteiten zou hebben gewend. Hij is in Januari 1941 bij een Duit. se instantie ontboden, zonder dat hij te voren wist, waar het om ging. Wel erkent hij, dat hem op zijn verzoek, als voorschot op de door hem van het ministerie van Financiën te verwachten schadevergoeding, in 1942 50.000 is uitbetaald, de enige schadevergoeding, welke hij tot dusver heeft genoten. De commissie aarzelt niet, de houding van de heer Vrijman in deze af te keuren, al wenst zij rekening te hou den met zijn toentertijd reeds hoge leeftijd en met de psychisch zeer moeilijke omstan digheden, waarin hij ook destijds verkeer de. De commissie stelt voor, de kwestie van de schadevergoeding als afgedaan te blijven beschouwen. Voorts stelt zij aan de Kamer voor, de regering te verzoeken, alsnog na te gaan in hoeverre het mogelijk is het leed, dat de heer Vrijman heeft getroffen uit menselijke overwegingen alsnog zoveel mogelijk te verzachten, eventueel door het alsnog verlenen van eervol ontslag. De commissie wil op dit laatste niet ver der aandringen, omdat zij het in meerder heid onredelijk acht van de regering te verlangen, dat zij eervol ontslag zou geven aan een ambtenaar, die een veroordelend vonnis wegens misdrijf te zijnen laste heeft. Echter is onlangs in een dergelijk geval toch eervol ontslag gegeven. De commissie legt er de nadruk op dat aan de regering door dit précédent het belangrijkste argu ment is ontvallen om aan de heer Vrijman eervol ontslag te blijven weigeren. De commissie heeft nog gedacht aan de mogelijkheid, ongevraagd het verlenen van gratie aan de heer Vrijman te bevorderen. Nadere overwegingen van dit denkbeeld heeft de commissie ertoe gebracht, daarop terug te komen, omdat de rechterlijke be slissing bij het verlenen van gratie onaan getast blijft. (Van een medewerker) Hoe onbeperkt voor ons Europeanen de mogelijkheden zijn van de Amerikaanse markt met zijn 160 millioen verbruikers, kan men slechts beseffen wanneer men in de Verenigde Staten van stad naar stad is getrokken. Overal wordt men getroffen door het beeld van met auto's volgepropte straten. Maar tussen die auto's ziet men ongeveer geen enkel Europees merk, bijna nooit motorfietsen, en persoonlijk zagen wij hier gedurende een reis van zes weken geen enkele fiets. De dynamiek van de Amerikaanse bedrijfsleiders is gegrond op de overtuiging dat het verbruik een onbe perkte grootheid is.Toen de radio-industrie in een slop was geraakt, loste men die cri sis op door invoering van de televisie. Nu, enkele jaren later, hebben reeds meer dan 25 millioen gezinnen een televisietoestel. De grote hólels plaatsten apparaten in hun duurdere kamers en iedere maand worden er 400.000 tot een half millioen ontvangers bijgemaakt. De snelle groei van de bevol king vormt een hechte basis voor het steeds stijgend gebruik. Het geboortecijfer van de Verenigde Staten is met 26 geboor ten per duizend inwoners een van de hoog- sten ter wereld. In het Department of Commerce te Washington stelt een speciale klok die bevolkingsaanwas op werkelijk aanschouwelijke wijze voor. Op 12 Novem ber om vijf uur wees die klok aan dat de bevolking van de Verenigde Staten 158.116.460 zielen telde. Iedere negen se conden wordt er een Amerikaan geboren, iedere 21 seconden sterft er iemand, iedere twee minuten komt er een immigrant het land binnen en elke 17 minuten wordt het door een mens „metterwoon" verlaten. Dit maakt bij elkaar dus een netto winst van één persoon per dertien seconden. Alles is doortrokken van de „publicity"-woede De Amerikanen zijn van oordeel dat hun goede commerciële methodes, marktpoli- tiek, advertentiewezen en publiciteit in zeer grote mate bijdragen tot de grote hoogte van productie en verbruik. Op ons maakte die handelsreclame in bijkans alle gebieden van het leven ech ter eerder een ongunstige indruk. De kran ten reserveren driekwart van bijna iedere pagina aan de advertentieafdeling en de redacteuren „vullen" dus de luttele kolom men, die nog overblijven. Maar wanneer men aandachtig de berichten in die wei nige kolommen leest, dan ontdekt men dat ook daarvan nog veel publiciteit van de een of andere firma is. Een firma, die een nieuw product brengt, zendt de krant hier over een bericht en de redactie dient te oordelen of dit product „nieuws" van al gemeen belang is. Indien de redacteur in derdaad van die mening is zal hij het be richt in beknopte vorm en met vermel ding van het merk en de naam van de fir ma als nieuws publiceren. Zo is het te ver klaren, dat bijna alle grote firma's oud journalisten in dienst hebben om die com merciële berichten te redigeren. In vele kranten is het gevaar van beïnvloeding van de redactie dan ook niet denkbeeldig. Maar ook: marktonderzoek Wat de marktanalyse betreft: hier kun nen onze producenten iets leren. De Gene ral Foods Company te New York, die 18 fabrieken van levensmiddelen beheert, heeft uitgebreide moderne keukens en la boratoria waar meisjes, die het aan de uni versiteit tot „huishoudkundigen" brachten, dag in dag uit recepten uitdenken en uit werken. Zij bezoeken huismoeders en kij ken aandachtig toe, hoe de huisvrouwen met de pudding of de cakepoeder van de firma omgaan. Zij noteren wensen en reac ties en zo wordt het productieproces van de fabriek, op grond van de ervaringen van duizenden huisbezoeken, geheel inge steld op de smaak van de verbruiker. De Amerikaanse theorie is dat men de ver bruiker nooit een product moet opdringen, maar dat het product het logisch resultaat moet zijn van de steeds wisselende smaak van „hét gemiddelde Amerikaanse gezin". Zodat de klant hier inderdaad koning is. aanzienlijk beter in al is dan de voorhoede nog niet in staat om veel doelpunten te maken. De rood-zwarten mogen zich ech ter in een zeer hechte defensie verheugen en dat kan hun ook morgen in het Noor der-Sportpark best van pas komen tegen de grootste candidaat voor de onderste plaats in de afdeling. VSV geenszins kansloos VSV heeft het in de thuiswedstrijd te gen DOS minder gemakkelijk, maar kans loos zijn de Velsenaren geenszins. En één winstpunt kunnen zij altijd behalen. Waar bij ze dan overtuigd kunnen zijn van vele dankbare gezichten van RCH-supporters. De uitwedstrijden van ae eerste klas sers uit het district Kennemerland zijn minder gemakkelijk. Zo gaat Stormvo gels naar Elinkwijk en zal daar heel "érg op moeten passen. Toch zou het ons wel heel erg tegenvallen indien de IJmuide- naren niet met een overwinning uit Utrecht terug zouden komen. Van Haarlem zouden wij kunnen zeg gen dat het ons ten zeerste zou méévallen als het uit Heerenveen met de zege te rugkomt. De club van Abe Lenstra zal dit seizoen niet zo heel veel punten meer aan tegenstanders afstaan en zal ook al les in het werk stellen om zich van een geduchte concurrent als Haarlem te ont doen. Toch achten wij een gelijk spel niet uitgesloten. Vooral niet nu Roozen weer zijn plaats als middenvoor zal innemen. Tweede klassers In de tweede klasse speelt HFC tegen ZVV en kan winnen als het zo speelt als tweede Kerstdag tegen AFC. Schoten zal bet tegen West-Frisia ook op eigen terrein niet gemakkelijk hebben. Al kan men bij de Schotenaren nooit van tevoren zeggen wat zij zullen presteren. 19 Januari a.s. hopen onze geliefde ouders JOHAN KRAB en ADRIANA ELISABET KRAB-VERZIJDE de dag te vieren, dat zij 25 jaar in de echt verbonden zijn. Dat zij nog lang ge spaard mogen blijven is de wens van hun liefhebbende kinderen CorrieWim GlijnHennie IJmuiden, 4 Januari 1953. W. Barendszstraat 10. Heden ging nog geheel onverwacht z'eer rustig van ons heen, mijn lieve vrouw, onze moeder, be huwd- en grootmoeder MAARTJE v. d. STEEN RIETDIJK in de ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam: A. van der Steen J. van der Steen M. Ketting van der Steen H. Ketting Jannie en Verloofde Anna Rietje Arie Kinderen en kleinkinderen. IJmuiden-O., 2 Jan. 1953. Velserduinweg 125. De teraardebestelling zal plaats vinden op Dinsdag 6 Januari a.s. des namid dags 2.30 uur op de „Westerbegraafplaats" te IJmuiden. Vertrek huis 2 uur. Heden overleed na een langdurige ziekte nog vrij onverwachts onze lieve moeder, behuwd-, groot moeder, overgrootmoeder en bet-overgrootmoeder, mevrouw JANNIGJE LISSENBURG weduwe van Teunis Broekhuizen in de ouderdom van 81 jaar. IJmuiden-O., 1 Jan. 1953. Willemsbeekweg 7. H. v. d. Sluis- Broekhuizen J. v. d. Sluis J. Broekhuizen A. C. Broekhuizen- Neve M. Broekhuizen A. C. Oorthuis G. Wijker- Broekhuizen C. Wijker D. Broekhuizen M. Broekhuizen- Buis M. de Jong- Broekhuizen P. de Jong H. Blok- Broekhuizen A. Blok Tini en kleinkinderen. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 5 Januari 1953 op de be graafplaats de Biezen te 3.45 uur. De overledene staat opge baard in het Antonius Ziekenhuis. Geen bloemen. Parket- en strokenvloeren Kurkparket en asfalttegels Linoleumvloeren en Rub- bervloeren en Rubber- trapbekleding. Plastic tapijtvloeren, „Edeltrip" triplexparket. Vraagt in lichtingen: Te!. 20340. - Haarlem. BÈxamen Mei 1953. Aanvang 5 Jan. '53. Aanvang 7 of 12 Jan. '53 Dag- of avondcursus. Oude Gracht 71. Haarlem RESTANTEN TAPIJTEN Deze week grote oprui ming toonkamerrestanten: Wiltons 190x290 van f 110 voor f 74.50; 225 x 325 van f 160 voor f 98; M. Smyr na's 190 x 290 van f 120 voor f 78; 240 x 340 van f 193 voor f 125, enz. Op vertoon van deze adver tentie deze week 5 pet. korting. TAPIJTHANDEL „1MARO" N.V., Jansstraat 85, by Gr. Markt, Haarlem Heden overleed geheel onverwacht, onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader GERARDUS MARINUS BERNARD HARING weduwnaar van Antonia Wolterman in de ouderdom van 82 jaar. Uit aller naam: M. Butter-Haring J. C. Butter Amsterdam-O., 1 Jan. 1953 Semarangstraat 28 huis. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 5 Jan. a.s. tegen 15 uur op de algemene begraaf plaats „de Biezen" ge meente Velsen. DANKBETUIGING. Voor de zeer vele blijken van medeleven en deelne ming ons betoond bij het overlijden van ons innig ge liefd zoontje en broertje GERRIT JAN betuigen wij aan allen onze welgemeende dank. In het bijzonder de Weleerw. Heer Ds. D. C. v. Wijngaarden als mede de Prot. Begrafenis Ver. te IJmuiden voor de correcte uitvoering der be grafenis. J. Strijker M. M. Strijker- Verbaan Roeltje IJmuiden, 3 Januari 1953. IJsselstraat 32. en andere belangstellenden. aanvang 8 uur n.m. in H.K.B., Tempeliersstraat 35, te Haarlem. Kaarten gratis verkrijgbaar bij: RUYS en Co., Pas sage-agenten, Kruisstr. 43, Haarlem (Tel. 20679-20680) LOOOOOOOOOOOOO0OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQO g EDISONPLEIN 1 - IJMUIDEN Inschrijving nieuwe cursussen voor leerlingen Q q en gevorderden dagelijks. g GOOOOOQOOOOOGQQGOOOQOOOOGQGOOOOOOOOQÓI Oud-Kath. Ver. Geb., Kanaalstraat, IJmuiden onder leiding van Mej A. WAGENAAE. Met Januari zijn er enkele plaatsen vrij. Aanmelden van 45 uur. (Voor goederen met plissé en/of bont wordt extra berekend) ZEER KORTE LEVERTIJD STOMEN VERVEN - MACH. TAPIJTREINIGEN HAARLEM: Brouwersvaart 74-88, tel. 11046-14466; Grote Houtstr 77 tel 10426Gen. Cronjéstr. 57, tel. 11971IJMUIDENHoutmanstr. 37zw„ tel.6115. GEVRAAGD „AURORA", Velsen-Noord. GEMEENTE VELSEN Burgemeester en Wethouders roepen sollicitanten op naar de betrekking van bij het bedrijf Openbare Werken. Vereiste: ten minste het bezit van het diploma U.L.O. Sollicitaties in te zenden aan Burgemeester en Wethouders, binnen tien dagen na het verschijnen van dit blad. NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE VERVOER MIJ. N.V. Geplaatst kunnen worden te Haarlem: Vereisten 1. 2. Leeftijd tussen 21 en 30 jaar. In bezit van geldig rijbewijs. Leeftijd tussen 21 en 26 jaar. Sollicitaties te richten aan de N.Z.H.V.M. N.V., Leidse- vaart 396, Haarlem.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 4