Vijftien landen zenden hun van 6-18 Januari naar beste schakers Beverwijk Pluimvee-show in het Patronaat wordt groots van opzet Nieuwe toplaag op W atervliet - sintelbaan Agenda voor Beverwijk Geen roet, maar odeur na het schoorsteenvegen Visserij -varia Groente wordt schaarser en duurder Havenberichten Kamp der schaak-matadoren aanstaande Internationale jeugdgroep een nieuw tournooi-onderdeel Dr. Euwe in hoofdgroep '^Brieven aan de redactie M1 Laatste appèl Honderdachtenzestig „nummers1 Nieuwjaarsverrassing voor Suomi Duivenshow in „'t Centrum' 11 De omzet in 1952 aan de vishal in Vlaardingen Feestende voetballers Wie weet niet van wanten Bloemkwekers mopperen over de goedkope tulpen De bloem van het R eisduif-bezi t ZATERDAG 3 JANUARI 1953 Aan het Internationale Hoogoven Schaaktournooi, dat van 6 tot en met 18 Januari wordt gehouden, zullen schakers uit vijftien verschillende landen meedoen; voor de eerste maal in Nederland is er bovendien een internationale jeugdgroep samenge bracht. De twaalfde plaats in de Internationale Hoofdgroep bezorgt de tournooi- commissie nog al wat hoofdbrekens, daar Pire (Joegoslavië) nog steeds geen defini tief bericht van deelneming heeft gezonden. Mocht hij nog afbericht zenden, dan zal Pilnik invallen. Pilnik is thans nog in Argentinië, maar voor het geval, dat hij ook niet aan het tournooi kan deelnemen, staat Fuster (Hongarije) nog als laatste reserve klaar. Evenals in de jaren 1951 en 1952 zal gedurende het tournooi „het Logboek" weer dagelijks worden uitgegeven onder redactie van Chris Vlagsma, dat vele schaak enthousiasten In Nederland op de hoogte zal houden van de gedetailleerde prestaties der deelnemers. De internationale hoofdgroep, die in de 12-kamp zullen uitkomen bestaat uit: 1. dr. Euwe, 2. Van Scheltinga, 3. Kramer, 4. Donner, 5. Bouwmeester, 6. Cortlever, 7. Toran (Spanje), 8. O'Kelly (België), 9. Heidenfeld (Zuid-Afrika), 10. Rossolimo (Frankrijk), 11. Yanofski (Canada). De twaalfde plaats is, zoals gezegd, nog niet definitief bezet. Fenny Heemskerk De heer Th. D. van Scheltinga, die de tweede plaats van deze hoofdgroep bezet, zal speciaal onze lezers dagelijks van het gebeuren op dit 15e Hoogoven Schaaktour nooi op de hoogte houden. Door zijn theo retische beschouwingen heeft deze schaak meester een bijzondere naam in de Neder landse schaakwereld gekregen. De erevoorzitter van de Kon. Ned. Schaak bond, de heer Zittersteyn zal als wedstrijd leider van de hoofdgroep optreden. Aan de internationale Jeugdgroep (10- kamp) zullen de volgende jongeren be neden de leeftijd van 21 jaar deelnemen: 1. Van Geet (Rotterdam), Jeugdkam pioen Nederland, 2. Van Son (Rotterdam), 3. De Geus (Den Haag), 4. Hameka (Oegst- geest), 5. Kestner (Utrecht), 6. Scavarelli (Italië), 7. Heilemann (W.-Destland), 8. Heim (W.-Duitsland). Voor de negende en tiende plaats is de commissie nog in on derhandeling met een Belg en een Zwitser. Ook de dames De internationale damesgroep (8-kamp) Is evenals de vorige groepen ook samenge steld uit meesters meesteressen eigenlijk van de eerste orde. Op de eerste plaats staat mevrouw Fenny Heemskerk, tweede in het vorig jaar te Moskou gehouden tour nooi. De tweede plaats zal bezet worden door mevrouw Roodzant, ex-kampioene van Nederland. Respectievelijk op de derde, vierde, vijfde en zesde plaats staan .mej. Bruce (Engeland), mej. Bacic (Joegosla vië), mej. Bussers (België) en mej. May Karff, kampioene U.S.A. De overige twee plaatsen zijn nog niet vastgesteld. In totaal zullen vijftien landen op het tournooi vertegenwoordigd zijn en wel Ar gentinië, België, Canada, Denemarken, Wèst-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Hon garije, Italië, Joegoslavië, Letland, Neder land, Spanje, U.S.A. en Zuid-Afrika. Klinkende namen, open kansen Dat ook dit Hoogoven Schaaktournooi volgens menselijke berekening volledig zal slagen, wordt wel bewezen door de samen stelling der groepen, waarvan de deel nemers zeker de hogeschool van het schaak spel „cum laude" hebben afgelopen. Het valt moeilijk te bezien, wie de overwin naar in dit tournooi zal worden. Zeker is dat dr. Euwe, die het vorige tournooi won, een goede kans maakt. Daarentegen zullen Rossolimo en Yanofski kwade tegenstan ders kunnen zijn, waarnaast ook met Van Scheltinga terdege rekening gehouden moet worden. De achttiende Januari zal ook deze sluier echter zijn opgelicht. De speelzalen zijn: van 6 tot en met 9 Januari in het Sta- tenhuis en van 10 tot en met 18 Januari in het Kennemer Theater. De officiële ope ning zal op Dinsdag 6 Januari om half zes geschieden door een der directieleden van de Hoogovens. Voor diegenen, die alleen 's avonds over vrije tijd beschikken is er van Zaterdag 10 tot en met Zondag 18 Januari een avond-zeskamp georganiseerd, waarop in vijf ronden zal worden gespeeld. Op Donderdagavond 15 Januari zal aan alle gasten in de balzaal van het Kennemer Zaterdag 3 Januari Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De tante van Charlie". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De zoon van AU Baba. W. B. Theater, 20 uur: „New Mexico". Zondag 4 Januari Bioecoopprograimma's als Zaterdag. Theater een cabaret-avond worden aange boden, die een intiem karakter zal dragen. Door mr. E. Spanjaard uit Utrecht, èen der stamgasten, is een zeer aantrekkelijk pro gramma samengesteld, waarnaast een Suri naams orkest voor de muzikale omlijsting zal zorgdragen. Op de slotavond zullen de gasten per Hoogoven-expresse naar het restaurant W.O. worden vervoerd, alwaar de traditionele snertmaaltijd gereed zal staan. Hoe het groeide sinds 1937 In dit verband is het wel eens aardig om het ontstaan van het tournooi na te gaan. Op een prachtige zomeravond in 1937 deed de toenmalige voorzitter van H.O.S.C., de Hoogoven Schaakclub het voorstel om een Kennemer Nieuwjaarstournooi te orga niseren.40 deelnemers was het resul taat. Het tweede, in 1939 gehouden, tour nooi werd door 48 schakers bijgewoond, waaronder ir. Van Steenis en Cortlever, die sedertdien nog altijd van de partij is. Voor het tournooi van 1940 werd dr. Éuwe uit- ger 'igd, die hierop antwoordde: „in prin- ch lereid, maar zijn jullie eigenlijk wel b' Bond aangesloten?'' Naast Euwe, v. SU ais en Cortlever werd Van Scheltinga bereid gevonden om als vierde mede te spelen. Inmiddels was het aantal deel nemers uitgegroeid tot 68. Het daarop vol gend jaar werd met 116 deelnemers in twee hoofdgroepen gespeeld. Het oorlogsgeweld kwam inmiddels over Nederland, maar de tournooien vonden doorgang en groeiden steeds; 1943: 168 deelnemers, en in 1944 zijn dit er 234 geworden. Het jaar 1945 werd echter overgeslagen, maar in 1946 is het eerste internationale tournooi gehouden met 215 deelnemers. De Hoogoven Schaakclub werd in dit jaar veranderd in Hoogoven Tournooi Club en het is sedert dat jaar dat de heren P. A. Veldheer en C. J. W. de Vries, respectieve lijk voorzitter en secretaris van de H.T.C. jaarlijks zeker drie a vier maanden de han den vol hebben om het tournooi te organi seren. Een plaatselijk tournooi, dat in negen jaar tijds uitgroeide tot een tournooi met een wereldbekendheid en waarin schaakmeesters als Donner en. O'Kelly hun faam verworven, zal straks voor de vijf tiende maal gehóuden worden. Hoed af voor die tournooi-commissie. Donner dr. Max Euwe (Verkort weergegeven) Misdeeld? Met enige weemoed heb ik het stukje van „Opmerker" gelezen. U schrijft over een „onsmakelijke uitbrei ding" van de voorstelling welke Zater dagsmiddags in de Kennemerlaan door enige muzikanten gegeven wordt, welke zou bestaan uit enige geestelijke misdeel de jonge mensen. Heeft u zich voor het schrijven van uw brief wel bedacht, dat deze geestelijk misdeelde kinderen genie ten van het spel, evenals zoveel andere die daarbij stil blijven staan, dat deze kin deren zich echter geheel geven omdat zij zich niet ten volle bewust zijn? Zoudt gij, die zelf voor het volle pond kunt genieten Van wat het leven u biedt, deze kinderen het plezier van de Zaterdagmiddag willen ontnemen? Of gaat het ex misschien om, dat er mensen zijn die lachen om het ple zier of de grimassen van deze kinderen? Dit zal hen echter geen pijn doen; het is immers onbewust en heerlijk, het geeft hun nog meer plezier. Het zou vreselijk zijn en onierend als de kinderen gedwon gen werden aan dit spel deel te nemen, doch dit is zeker niet het geval. Het is alles hun eigen vrije wil. Ik heb de over tuiging dat het voor deze kinderen, welke de gehele week verlangend naar de muzi kanten uitzien een zware tegenvaller zou zijn indien deze niet meer kwamen. J. J. S. (Wij maken onze lezers er op attent, dat bij vermelding van initialen of pseudo niemen onder „brieven aan de redactie" de volledige naam van de inzender aan de re dactie bekend moet zijn. Red.) Vrijdagavond heeft de Kennemer pluimveevereniging haar leden voor een laatste bespreking voor de grote provinciale pluimveetentoonstelling in café Parkzicht bij eengeroepen. De voorzitter, de heer H. Vessies, heeft die reeds veel voor deze show heeft gedaan. in zijn openingswoord de leden allereerst de beste wensen voor 1953 aangeboden. Hieraan vastgekoppeld uitte hij tevens de wens dat de tentoonstelling, die men op 9, 10 en 11 Januari in het Patronaatsgebouw te IJmuiden Oost gaat houden, in alle op zichten zou mogen slagen. Deze tentoon stelling, die dit seizoen de enige in Noord holland vanwege de pseudo-vogelpest is, mag zich reeds verheugen in de belangstel ling van H. M. de Koningin, die een médaille beschikbaar stelde. Deze médaille zal beschikbaar worden gesteld voor de grootste inzending der tentoonstelling. De opening zal waarschijnlijk geschieden in de kleine zaal van het Patronaatsgebouw, op Vrijdag 9 Januari, 's middags om 5 uur. v \r Samenstelling Ere-comité Voor deze tentoonstelling heeft zich een ere-comité gevormd waarin de volgende personen zitting hebben genomen: voorzit ter: mr M. M. Kwint, burgemeester van Vel- sen; leden: J. P. Wijburg, comm. van poli tie in Velsen; ir. A. H. Ingen Housz, direc tie Hoogovens; ir. B. Verdoorn, directie Van Gelder Zoon; ir. D. N. Dammers, directeur van het bedrijf Openbare Werken, Velsen; pater Victorianus, rector van het Patronaat; de heer R. Oosterom, hoofd van de dienst Waterbouwkunde Noordzeekanaal; J. W. Tingen, secretaris-penningmeester fokorga nisatie Raad van Beheer, en de Velsense wethouders J. C. Aschoff, F. J. A. Strij- bosch, H. de Boer en W. F. Visser. Op de vergadering bracht de voorzitter een speciaal woord van hulde aan de ten- toonstellings-secretaris, de heer B. Wagter, De deelneming is reeds buiten verwach ting groot. Ingezonden worden 168 nummers grote hoenders, waaronder drie trio's en vier tomen kippen; 125 nummers krielkippen, waaronder vier trio's en één toom krielkip pen; 178 nummers konijnen en 94 nummers sierduiven. Naast deze tentoonstellings nummers zijn er nog diverse nummers ter opluistering, o.a. een volière met diverse soorten vogels. Als bijzondere attractie zullen er exem plaren Nertsen zijn van het Edelpelsdier fokbedrijf van de heer R. Klarenaar te .Heemskerk. Indien Vrijdagmiddag de' deuren derjen- toonstelling geopend ?üllen worden, zal er heel wat te zien zijn voor de. pluimvee- liefhebbers, die ongetwijfeld deze tentoon stelling in groten getale zullen bezoeken. ET een gevoel van op luchting zullen talloze huismoeders, die jaarlijks schoonmaak plegen te hou den, hebben vernomen dat de schoorsteen voortaan zonder achterlating van roetstof of reuk in de kamer electrisch kan worden ge veegd. Bij de familie G. M. Ploeg van het schoorsteen- veegbedrijf „Nieuw Leven" in de Platanenstraat hebben we gisteravond op de divan voor de schoorsteen gezeten om ons de werkwijze met het nieuwe Engelse schoor steenveegapparaat het enige en eerste in onze ge meente te laten uitleg gen. VOOR de heer Ploeg en zijn somtijds zwarte makkers betekent het wel een flinke wending in de aard van het beroep. Ze kunnen er voortaan in een kruideniersjasje op af, en altijd dak op en af viel ten slotte ook lang niet mee! Nu kunnen zij de schoor steen te lijf met een ver grote uitgave van een stof zuiger, die bestaat uit een verticaal staande stofzak en een horizontaal draaiende motor. Op wieletjes rolt dat geval uw woning binnen. De kachel van veelal zo'n dikke twee honderd pond is al heel gauw verwijderd en vervolgens kan de zak met speciaal plakband voor het gat van de schoorsteen wor den aangeracht. De slang leidt van de roetzuiger naar de zak en trekt de stofdeel tjes door een enorme zuig kracht tot op een hoogte van vijf tot zes meter weg. Men kan echter binnens kamers tot in twintig meter lange schoorstenen terecht. Voor het los maken van de roetlagen gebruikt men nog wel de traditionele Spaanse riet, die ook via de zak in het rookkanaal wordt ge leid. „Zelfs de schoorstenen aan de Zuidzij kunnen we hier mee vegen", zei de heer Ploeg vergenoegd. „En wat het mooiste is, we laten ook nog een reukje achter, geen roet, nee, nee, eau de co logne". Achter op de ma chine heeft men namelijk een bakje met een sponsje gemonteerd. Bij elke nieu we klant gaan enkele drup pels 4711 of zo op deze luchtververser. „Geen roet maar odeur" wordt het de vies. Het drukke seizoen voor de schoorsteenveger nadert inmiddels, want de maand Maart blijft daar de geschikste periode voor. En in vijftien tot twintig minu ten is het gebeurd. Marktprijzen. Gr. tong 3,10-2,90, gr.m. tong 2,65-2,35, kl.m. tong 2,65-2,60, kl. tong I 2,17-2,10, kl. tong II 1,64-1,55, tar bot I 3,10-2,80 per 1 kg. Gr. schol 50-41, gr.m. schol 65-51, kl.m. schol 70-63, kl. schol I 57, kl. schol II 48-22, schar 26-13, wijting 19-8 per 50 kg. Gr. kabeljauw 188 per 125 kg. Marktaanvoer. 54 kisten tong en tar bot, 85 schol, 53 schar, 75 wijting, 3 ka beljauw en gul, totaal 270 kisten. Besommingen. IJM 23 f 810, IJM II f 1990, KW 57 f 1960, IJM 5 f 1640, HD 25 f 2340, HD 24 f 2390, HD 7 f 2020. Waar niet is, verliest de handel zijn recht. Daar de handel Vrijdag geen andere keus had dan 150 manden plat- en fijnvis, moesten de liefhebbers, waaraan overigens geen gebrek was, er weer „duur aan". De grote tong die geruime tijd de 3 per kg niet had kunnen overschrijden, noteerde nu makkelijk 3.25, terwijl de groot- en kleinmiddel als gemiddelde 2.65 per kg konden handhaven. Bij dergelijke hoge no teringen voor de middelsoorten kon ook de tong 2 niet achterblijven en zij noteerde vlot ruim 1.60 per kg. Voor de enkele partijtjes weegtarbot was veel belangstel ling: het werd dan ook 3.30. Met de schol was het van hetzelfde laken een pak. Er was weinig en ook hier golden geforceerde prijzen. Grove exportsoorten noteerden 55; de groot- en kleinmiddel deden 45, de zetschol 52 en de schol 2 52. Enkele kisten drietjes gingen voor 30 in andere handen over. Anderhalve regel grote kabel jauwen bracht 140 per regel op. Kottervreugd. De twee hoogste aan voerders van de Vrijdagmarkt waren de kotters Helder 25 en IJM 24, die respectie velijk 2340 en 2390 wisten te halen. Norma alleen. Voor vandaag kwamen nog geen bëfichten binnen van de nog op zee zijnde trawlers, zodat de aanvoer be perkt bleef tot die van de „Norma Maria", die voor de Vrijdagmarkt verstek liet gaan. De aanvoer bedroeg 170 k schelvis en pie pers, 190 gul en koolvis, 110 makreel, 200 gestripte wijting, 130 dichte wijting en 30 diversen met nog 25 stuks stijve kabel jauwen. Aan de gemeente-zeevishal te Vlaardin- gen werd in 1952 door 460 schepen aan gevoerd tot een bedrag van f 845.991.75 (1951: f 657.011.64) en 1950 (f 533.513.69). Het totaal aantal kg. verse vis en verse haring bedroeg voor 1952: verse vis 493.525 kg. (1951: 441.938 kg. en 1950: 468.014 kg.), verse haring 2.686.538 kg. (1951: 2.386.741 kg. en 1950: 1.381.645 kg.). De besommingen kunnen worden gespe cificeerd als volgt: verse vis 1952 f 234.100.65 (1951: f 186.346.92 en 1950: f243.871.19), verse haring 1952: f611.891.10 (1951: f 470.664.72, en 1950 f 289.642.50). Een Kennemer Theater vol supporters van de voetbalvereniging „De Kennemers" heeft gisteravond genoten van de contact- avond, die door het bestuur was georgani seerd. Hoewel het gehele programma door amateurs uit eigen gelederen, de Bever- wijkse Accordeonvereniging daargelaten, verzorgd werd, is men er toch in geslaagd, om een dermate luchtige kost voor te zet ten, dat de zaal af en toe bulderde van het lachen. Schetsjes zoals „Malle gevallen" en het optreden van de vrolijke trekkers wer den dan ook ten zeerste gewaardeerd. Een gezellig bal onder leiding van de heer A. Dors besloot deze avond, waarvan op 9 Januari een reprices gegeven zal worden. De volgende voorwerpen werden in Be verwijk als verloren aangegeven: groene want, rode kinderwant, zwarte rozenkrans in étui, blauw-grijs geblokte want, doublé schakelarmband, zwarte glacé dameshand schoen, étui met ring en 17 sleutels, meis jes rijwiel, paar gevoerde glacé wanten, grijze want met blauwe strepen, blauw zwart geruite ceintuur, paar rode wantjes, bruin met beige want, blauwe alpino pet, stropdas, doublé oorbel, linker glacé he- renhandschoen. „Opwaarts" geeft cabaret-avonden De R.K. toneelvereniging „Opwaarts" zal voor haar donateurs op de Zondagen 4 en 18 Januari gezellige bijeenkomsten houden in het gymnastieklokaal van de meisjesschool aan de Corverslaan. Het programma voor deze bijeenkomsten is samengesteld uit een bont allerlei, waar in ook een kienwedstrijd is opgenomen. Beide avonden worden besloten met een bal. De athletiekvereniging „Suomi", die er een traditie van gaat maken het nieuwe jaar in te luiden met een feestelijke bij eenkomst heeft in het Statenhuis aan de Velserweg nu ook het ensemble „The Velno's" als medewerkende gasten gezien en bovendien talrijke sportvrienden en vriendinnen aan de andere kant van het voetlicht. Weliswaar is de gebruikelijke Nieuwjaars-sportdag wegens de weersge steldheid afgelast, maar deze schade kan ruimschoots worden vergoed. De voorzit ter, de heer H. J. Klaver, die de athleten van zijn club de beste wensen voor het nieuwe jaar aanbood en ze vergezeld deed gaan van de opwekking om ook in de wedstrijdsport een goed figuur te slaan, zag de band in de vereniging sterker worden. De mededeling, dat de Watervllet-sintel- baan, het dorado van de Suomi-athleten, een nieuwe toplaag zal krijgen, werd met vieugde ontvangen. Echter zal deze top laag door de Suomi-leden zelf moeten wor den aangebracht, doch deze moeite zullen de athleten zich graag getroosten, meende de praeses. De muzikale medewerking van „The Velno's" met de oud-Suomi-athlete mevr. Annie de Roode-Palmen als vocaliste werd zeer gewaardeerd. Het driemanschap „Tapire", dat als feestcommissie altijd weer een gezellige, prettige stemming weet te maken, slaagde daar ook nu weer in met verschillende gezelschapsspelen en hersengymnastiek. In zijn slotwoord nam de voorzitter af scheid van een Suomi-athleet, die voor de feestdagen even uit Zweden was overge komen en nu weer ging vertrekken. Rustige dag voor handballers De leden van de handbalvereniging „IJmond" zullen morgen een rustige dag hebben daar voor de competitie geen en- kelé wedstrijd voor deze club is vastge steld. Waar bovendien voor de IJmond-dames- en herenteams de zaalhandbalcompetitie vorige week met twee nederlagen werd besloten, kan men zich alvast weer gaan bezinnen op de volgende resultaten van veldhandbal. Vrijdag 2 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Durward van Grange mouth; Rijnstroom van Londen. Falcon van Londen. Poucoulet van Helsinki. Noordzee van Maassluis. Erna van Londen. Vertrokken zijn: Wietse naar Kopenha gen. Stad Leiden naar Rotterdam. Heluan naar Kopenhagen. Sigvard naar Antwerpen. Geschwister Raabe naar Straw. Texelstroom naar Manchester. Christal naar Flensburg. Johannes naar Workington. Trude K naar Surte. Deo Favente naar Gdynia. Eos naar Kopenhagen. Bab T. naar Zweden. Admira- lengracht naar Helsingfors. Gallium naar Rotterdam. Dorinda naar Skrenamn. De aanvoeren op de Beverwijkse groen temarkt beginnen nu wel kleiner te wor den althans deze week was het sterk merkbaar. De markt had echter een gunstig ver loop en diverse producten waren zelfs duur. Dit was allereerst het geval met de an dijvie, die opliep tot 115 cent per kilo, prei ging ook voor een heel goede prijs weg. Vrijdag steeg ze tot 40 cent per kilo. Het aanbod in waspeen was iets minder dan de voorgaande week maar er werden betere prijzen gemaakt: van 1226 cent per kilo; bospeen was er heel weinig en er is 35 cent per bos voor betaald. Sprui ten gingen vlug en met oplopende prijzen van de hand tot 90 cent per kilo. In het begin van de week noteerde de boerenkool 2833 cent per kilo, maar door een ruimer aanbod in het laatst der week daalden deze prijzen tot 1228 cent per kilo. Rode, groene en gele kool bracht van 715 cent per kilo op. De tomaten zijn zo goed als op en komt er nog eens een enkel kistje van goede kwaliteit dan wordt er graag tot 165 cent per kilo voor betaald. Uien draaien rond de 20 cent per kilo, winterpeen noteerde van 714 cent per kilo. Bloemisten ontvreden Op de bloemenveiling gaat het voor de kwekers allesbehalve naar wens. De tul pen, waarvan er nu steeds meer aan de markt komen zijn spotgoedkoop. De meest- aangevoerde soorten zijn Hildegarda, Kre- lage-Triomph en White Sail, die van 42 62 cent per bos opbrengen, de darwin Rose Copland noteerden bij een toenemend aanbod van 7598 cent per bos. Slechts enkele soorten komen boven de gulden per bos, o.a. Demeter en Rijngold. Narcis sen komen er in grotere partijen; de Carl ton, Helios en Golden Harvest brachten van 4262 cent per bos op. Blauwe druifjes varieerden al naar ge lang de kwaliteit van 1530 cent per bosje. Voor de rose, witte en blauwe hyacin ten werd van 724 cent per stuk betaald. Freesia bracht van 38—60 cent per bos je op. Bij de potplanten werden naast de cy clamen ook de eerste azalea's aangeboden, ook hier noteerde men matige prijzen. .7» In ,,'t Centrum" te Beverwijk wordt vandaag en morgen een postduiventen- toonstelling gehouden, georganiseerd door de vereniging „De Reisduif" ter gelegen heid van haar dertig-jarig bestaan. De vereniging met haar bijna honderd leden bezit tweeduizend duiven en de beste van deze vogels komen op de tentoonstel ling uit. In totaal 248 vogels werden Vrijdag avond onder leiding van de voorzitter de heer G. v. d. Winden in de hokken ge plaatst. Het zijn stuk voor stuk pracht beesten; ieder deelnemer moet er vier in zenden, n.l. één oude, één jonge duif en één oude en jonge doffer. Hedenmiddag worden de vogels gekeurd door de keur meesters Neuman en Grimbierre uit Haar lem. In een speciaal daarvoor belegde bij eenkomst zullen op 10 Januari de prijzen worden uitgereikt. Om een ieder in de gelegenheid te stel len de duiven te zien is de tentoonstelling gratis toegankelijk zo wel op Zaterdag als op Zondiag. „Dwars door de vuurlinie". (Van Zondagavond af in Thalia). Dit is het epos van de roemruchte 'Red Ball Express', die in 1944 door het gealliëerde op perbevel in Frank- krijk werden ge formeerd om gene raal Pattons ver vooruitgeschoven troepen van ben zine en ammunitie te kunnen blijven voorzien. Patton was toen namelijk zó ver en zó snel door de vijande lijke linies heen gebroken dat de gewone intendance van de invasie macht die taak niet meer aan kon en daarom werden er uit duizend chauffeurs uit de troep gerecruteerd om de bevoorrading van Pattons tanks over te ne men. De film geeft nu, in lichtelijk-roman- tiserende beelden, een indruk van de ge varen waaraan deze chauffeurs in hun Zware trucks tijdens de hachelijke tochten door de Duitse linies blootgesteld waren, van hun gevechten met de vijand, met de stukgereden wegen en met elkaar, want ook in hun eigen kringen bestaan veel onderlinge veten. Het verhaal, dat niet ge heel van sentimentaliteit en van valse heroiek is vrij te pleiten, overtuigt om die redenen niet geheel als documentaire, maar wie van een spannende oorlogsfilm houdt, komt hier rijkelijk aan zijn trekken. Jeff Chandler geeft een voortreffelijke uitbeel ding van een transport-officier van het type „ruwe bolster, blanke pit", de bijrol len zijn, zoals men in Amerikaanse films van dat genre gewend is, schilderachtige soldatentypes. „De vrolijke melkboer" (Thalia, Zon dagmiddag) is een komische rolprent, waarin Donald O'Connor en Jimmy Du rante meesterlijke malligheden verkopen. Navrante opname uit „Dwars door de Vuurlinies" De koe in de wei, de baby in de wieg, het meisje in de keuken, allemaal zijn ze dol op „Francis" de melkboer en wie de lachspie ren eens een extra beurt wil geven, kan ervan overtuigd zijn dat het zien van deze kolderfilm daartoe zal bijdragen. „Scandal sheel" draait de hele nieuwe week in het R e x-t h e a t e r, een pikant verhaal, dat af en toe af dreigt te glijden naar de sentimentaliteit. Niettemin is dit een uitermate knap ge maakte film uit de Amerikaanse journalis tiek, die blijkens het scenario vaak op won derlijke wijze aan haar nieuws komt. Be halve een paar „slippers" in het verhaal die het er niet sympathieker op maken mag het er zijn en het sterke spel over de hele linie is een van de grootste ver diensten van deze fascinerende thriller. Een deel van de films voor de nieuwe speelweek hebben wij reeds in ons num mer van 31 December besproken.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9