Ontwerp Europese Grondwet in Straatsburg onder de loupe G0ID SPUR Jaarsubsidie van Velsen aan de H.O.V. ad f4180 voorgesteld Drie vergaderingen moeten er zich mee bezig houden Agenda voor Haarlem Nieuwe treinstellen zullen rustiger rijden Een Eeuw geleden tfaedkwp entdck afietl! f Rosenbergs krijgen uitstel van executie Tweede vijfjarenplan der N.S. In binnen- en buitenland zijn 240 electrische locomotieven besteld Aalsmeerse kwekers tevreden over 1952 ^Hoe is het ontstaan?^ Mayer aanvaardt nu definitief zijn opdracht Wordt li gekweld 3 denieuwiesiqaMtvaji VAN NELLF! Er rijden thans 240.000 bromfietsen in ons land Haardenfabriek wil 130 man personeel ontslaan Kerkelijk Nieuws Conflict tussen zieken fondsen en specialisten Dit woord: KNIESOOR k Onrust in Perzië T rawlloggerconf liet naar Rijksbemiddelaars Bedrijfspensioenfonds voor bakkers DINSDAG 6 JANUARI 1953 STRAATSBURG (van de correspondent van A.N.P.). In Straatsburg:, de oude hoofdstad van de Elzas, zal in de eerstvol gende dagen de laatste hand worden gelegd aan het ontwerp voor een Europese grond wet, waaraan in de afgelopen drie maan den een reeks van commissies en onder commissies in Parijs en Brussel heeft ge werkt. De laatste hand, tenminste voor zo ver het de vertegenwoordigers der Euro pese parlementen betreft, want de grond wet zal worden gegoten in de vorm van een verdrag tussen de zes landen, die in beginsel bereid zijn tot een politieke ge meenschap toe te treden, en de regeringen dezer landen hebben zieh dan ook hun rechten om het verdrag in al dan niet ge wijzigde vorm te aanvaarden ten volle voorbehouden. Het ontwerp der grondwet voorziet in de vorming van een Europees uitvoerend col lege onder de controle van een uit twee kamers bestaand parlement. In het uitvoe rend orgaan kan men gemakkelijk het embryo van een toekomstige Europese re gering onderkennen. Zijn president zal door het Europese parlement gekozen moe ten worden en hij zal daarna zelf zijn „re gering" kunnen vormen, waarbij hij slechts gebonden zal zijn door de bepaling, dat de presidenten van de hoge gezagsorganen van de kolen- en staalgemeenschap en van de Europese verdedigingsgemeenschap ambts halve een regeringszetel zullen krijgen. Daar het orgaan uit negen leden zal moeten bestaan zal de „minister-president" zes van zijn medewerkers zelf kunnen kiezen. De politieke ondercommissie heeft evenwel het standpunt ingenomen, dat daarnaast ook een comité van ministers „van Euro pese zaken" zal moeten worden gesticht, waarin de nationale regeringen vertegen woordigd zullen zijn. Dit comité zou dan periodiek moeten samenkomen met de „regering" en met de vertegenwoordigers van landen, die vooreerst slechts als toe gevoegd lid met zeer losse banden aan de gemeenschap wensen te worden gebonden. Daarbij is gedacht aan Engeland en aan de Scandinavische landen, die weliswaar niet tot een politieke gemeenschap wensen toe te treden, doch die er toch zo nauw moge lijk mee verbonden wensen te blijven om geen nieuwe scheidingen in Europa te ver oorzaken. Wat het parlementaire orgaan betreft, is in Straatsburg voorgesteld om een Euro pese kamer van volksvertegenwoordigers te vormen. Haar 261 leden zouden in recht streekse verkiezingen moeten worden ge kozen, waarbij echter de zes toetredende landen als aparte kiesdistricten zullen wor den beschouwd. De drie grote partner- landen zouden elk 63 afgevaardigden moe ten kiezen. De Beneluxgroep zou recht op 72 zetels krijgen, 30 voor Nederland en voor België en 12 voor Luxemburg. Daar naast zou er een Europese senaat van 87 leden moeten komen (21 uit Frankrijk, Duitsland en Italië, 10 uit Nederland en België en 4 uit Luxemburg), die door de nationale regeringen in samenwerking met hun parlementen zullen worden benoemd. Toen in September van het vorig jaar de zes ministers van buitenlandse zaken der landen van de kolen- en staalgemeenschap in Luxemburg besloten, de opdracht te geven tot het uitwerken van een grondwet, zat daarbij de bedoeling voor om de aan vaarding der defensiegemeenschap moge lijk te maken, ook voor hen die haar af hankelijk wilden stellen van een Europees politiek gezag. De bevoegdheden van de voorgestelde politieke autoriteit zullen zich dan ook voornamelijk moeten ontwikkelen in de richting van een coördinatie der buitenlandse politiek. Die ontwikkeling zal de wegen van geleidelijkheid moeten vol- ADVERTENTIE DINSDAG 6 JANUARI Stadsschouwburg: „Daar moet je een vrouw voor zijn" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Concertgebouw: Walther Benser spreekt over mogelijkheden der kleurenfotografie, 8 uur. Haarlemse Kegelbond: Emigratie-filmavond 8 uur. Rembrandt en Luxor: „Limelight", alle leeft,. 6.30 en 9.15 uur. Palace: „Het barre noorden" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mandy", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Fanfaren der Liebe" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De vo gelvrij verklaarde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De kampioen melkboer", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Met geheime instructies", alle leeft., 8 uur. WOENSDAG 7 JANUARI Stadsschouwburg: „Als het kindje binnen komt", 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spi ritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Herenweg 141, Heemstede: H. Tiesma spreekt over „Een hindernissen overwinnend geloof". 8 uur. Rembrandt en Luxor: „Lime light", alle leeft., 2, 6.30 en 9.15 uur. Palace: „Het barre noorden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mandy", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Fanfaren der Liebe", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De vogelvrij verklaarde", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De kampioen melkboer", alle leeft., 2.30. en 8.15 uur. Frans Hals: „Met ge heime instructies", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. gen in dier voege, dat de competenties bij eenstemmig besluit der deelnemende lan den telkens kunnen worden uitgebreid. In elk geval is voorgesteld, dat de gemeen schap verdragen zal moeten kunnen slui ten, die voor haar leden bindend zijn. Haar zelfstandigheid zal ook door bepaalde fi nanciële bevoegdheden worden geïllu streerd. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de politieke autoriteit de werkzaamheden van de bestaande of te vormen gemeen schappen op elkaar zal afstemmen. Ook is er aan gedacht, dat het Europese parlement in de toekomst de rol van de parlementen der andere gemeenschappen zal kunnen overnemen. Drie vergaderingen Drie Europese vergaderingen zullen nu in de komende weken in Straatsburg hun licht over dit grote politieke project laten schijnen. Dat lijkt een gecompliceerdere procedure dan het in werkelijkheid is, want in feite bestaat er een soort van personele unie tussen deze organen, zodat in alle vergaderingen steeds weer dezelfde gezich ten te herkennen zijn. Op 7 Januari treedt de commissie aan, die het ontwerp-grond- wet heeft moeten opstellen. Officieel heet zij „commissie ad hoc van de gemeenschap pelijke vergadering van de kolen- en staal gemeenschap". Zij bestaat uit 87 gedele geerden en 13 Britse en Scandinavische waarnemers. In feite is zij identiek met de „gemeenschappelijke vergadering", alleen hebben Duitsers, Fransen en Italianen er elk drie zetels meer in. Deze grondwetscommissie komt nu bij een om het door een werkgroep van 26 leden, onder leiding van de Duitser Hein- rich von Brentano gemaakte ontwerp on der de loupe te nemen. Op 10 Januari ver gadert de „gemeenschappelijke vergade ring" en op 14 Januari zal het oudste Straatsburgse orgaan, de raadgevende ver gadering der veertien landen van de Raad van Europa, het plan in een extra zitting gaan bezien. Daarna komt de grondwets commissie nog eens bijeen om aan de hand der adviezen van de raadgevers de situatie nog eens te bekijken. Hun ontwerp behoeft pas op 10 Maart 1953 te worden voorgelegd aan de zes mi nisters en.... aan de nog niet bestaande gemeenschappelijke vergadering van de verdedigingsgemeenschap. Geen pottenkijkers Het kolen- en staalparlement zal zich in deze eerste werkzitting na zijn installatie in September ook bezig houden met zijn eigenlijke taak, de controle op het beleid van het gezagsorgaan, dat inmiddels in zijn Luxemburgse zetel de voorbereidingen heeft getroffen om de gemeenschappelijke markt voor kolen en erts op 10 Februari, die voor staal op 10 April te doen ingaan. Het gezagsorgaan zal zijn eerste bericht aan de vergadering moeten voorleggen en de goedkeuring moeten verkrijgen voor zijn program van actie. Een der politieke vraagstukken, die daarbij weer naar voren kunnen komen, is of de Britten en hun vol gelingen kans zullen krijgen waarnemers te plaatsen in het kolen- en staalparlement. De raad van Europa heeft zich daarvoor in September uitgesproken door de aanvaar ding van het plan-Eden tot het leggen van nauwe verbindingen tussen continentaal Europa en Groot-Brittannië en Scandina vië, maar de president van het gezags orgaan, de Fransman Jean Monnet, heeft zich daar in een op 8 November gehouden rede scherp tegen verzet en hij heeft daar bij steun gevonden van zijn landgenoot Paul Reynaud. Hun standpunt is dat men geen „pottenkijkers" wenst, wanneer die niet bereid zijn zelf ook verplichtingen op zich te nemen. NEW YORK (Reuter). Julius en Ethel Rosenberg, die als verdacht van atoomspionnage ter dood veroordeeld zijn, zal, indien zij president Truman om gratie vragen, uitstel van terechtstelling worden verleend. Voor Zaterdag moet het federale ge rechtshof worden meegedeeld, of gratie zal worden aangevraagd, aldus heeft de fede rale rechter Kaufman, die het echtpaar ter dood veroordeelde, bekendgemaakt. Hij deelde dit mede, kort nadat een hof van beroep had besloten zich de uitspraak voor te behouden of de terechtstelling zal worden uitgesteld om de Rosenbergs in staat te stellen te trachten herziening van hun proces door het oppergerechtshof te verkrijgen. Het uitstel van executie zou van kracht blijven tot vijf dagen nadat president Tru man een besluit zou hebben genomen. Daarna zou, als gratie zou worden gewei gerd, een nieuwe datum voor terechtstel ling worden bepaald, aldus deelde de rech ter nog mede. De „commissie voor een rechtvaardige behandeling van de Rosenbergs" heeft honderden personen laten post vatten voor het Witte Huis. De groep zal trachten een onderhoud met president Truman te ver krijgen en hem vragen de doodvonnissen ongedaan te maken. Shelley Ann Oliver, het twee jaar oude dochtertje van de Engelse toneelspeler Vic Oliver, met het balletkasje, dat geheel bestaat uit kinderen van Engelse toneelberoemdheden. De president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, heeft medegedeeld, dat de spoorwegen thans staan voor de uitvoering van een nieuw vijfjarenplan. Dit plan houdt in: verdere verbetering van de bovenbouw van de spoorbaan en de beveiliging. Hierin is be grepen een gestadige vernieuwing van bruggen, waaronder als eerste de Moer- dijkbrug; vrijwel volledige verdwijning van de stoomtractie. Op de niet-geëlectri- ficeerde lijnen zal zowel voor de reizigers als voor de goederendienst de Diesel-elec- trische tractie op grote schaal haar intrede doen. In de naaste toekomst zullen de zich zelf voortbewegende rijtuigen door getrok ken rijtuigen voor het reizigersvervoer op lange afstand worden vervangen. Het oude electrische materieel gaat verdwijnen en wordt vervangen door stroomlijnmaterieel. In Nederland zijn besteld 22 Diesel- electrische ééntreinstellen en 40 twee- treinstellen. Dit materieel komt in 1953 geleidelijk in dienst. Door een nieuwe con structie van de draaistellen zullen deze rustig rijden. De gehele electrische instal latie is onder de vloer aangebracht. Zij kunnen met een snelheid van 135 km. per uur rijden. In binnen- en buitenland zijn 240 elec trische locomotieven besteld. Na de 35 Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het aantal motorrijtuigen in Neder land op 1 Januari 1953 174.000 (157.002) personenauto's, 6200 (6160) bussen, 86.000 (77.550) vrachtauto's, 5400 (5021) trekvoer- tuigen, 3600 (3514) speciale voertuigen, 120.000 (112.577) motorrijwielen (inclusief motordrie wieiers) en 240.000 (217.658) bromfietsen. De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verstrekte cijfers- per 1 Augustus 1951 met uitzondering van het cijfer be treffende de bromfietsen. Dit betreft het aantal per 1 Augustus 1952. Aangezien per 1 Augustus 1951 het totaal aantal bromfietsen 147.986 was, is het aan tal bromfietsen van 1 Augustus 1951 tot 1 Januari 1953 toegenomen met ongeveer 92.000. De afzet der haardenfabriek en ijzer gieterij Becht en Dyserinck N.V. te Wees- perkarspel vertoont nog een zodanig aantal onzekere factoren, dat de directie, naar zij mededeelt, zich genoodzaakt heeft gezien de productie voorlopig te verminderen en voor een derde van de ongeveer 400 werk nemers ontslagvergunning aan te vragen. De directie hoopt dat het bedrijf op deze minder grote basis voldoende rendabel zal zijn. reeds door Engeland geleverde locomotie ven zijn daar nog 90 ranigeerloco-motieven besteld. Uit Frankrijk komen 50 loco-mo tieven en de Nederlandse industrie heeft bestellingen ontvangen voor 100 locomo tieven. In de kc-mende maanden zal boven dien nog een vrij groot aantal stalen per sonen- en goederenrijtuigen worden be steld. Ir. Den Hollander zei dat 1952 voor de spoorwegen een goed jaa-r is geweest, „zelfs met de onregelmatigheden, die de laatste maanden zozeer de aandacht heb ben getrokken". De statistiek over 1952 wijst uit, dat onregelmatigheden door menselijke fouten in 1952 slechts 87 pet. bedroegen van die van het voorafgaande jaar. Het percentage technische storingen is voor 1952 81. Ds. E. J. Koppe Ds. E. J. Koppe, emeritus-predikant van de Gereformeerde kerken, wonende te Heemstede, viert Donderdag zijn zestig jarig ambtsjubileum. Ds. Koppe werd 20 Oct. 1868 geboren en aanvaardde in 1893 het predikambt te Idskenshuizen. Hij diende de kerken van Westbroek en van Westeremden. In 1933 ging hij met emeritaat en vestigde zich metterwoon te Heemstede. Ned. Herv. kerk Beroepen te Krimpen aan de Lek H. A. van Slooten te Wierden; te Putten W. L. Tukker te Delft. Bedankt voor Klundert mr. A. Luteyn te Giessen-Nieuwkerk; voor Huizen (N.H.) H. Goedhart te Middelharnis. Aangenomen de benoeming tot voorgan ger Herv. evangelisatie te Bergen (N.H.), E. Reeser, em. pred. te 's-Gravenhage. Geref. kerken Aangenomen naar Wal Mangura op Soemba K. Blom, miss. predikant van Win- sum-Obergum (Gron.). Beroepen te Twijzel A. O. Poppe te Hoornsterzwaag. Bedankt voor Roosendaal H. M. Kuitert te Scharendijke; voor Lioessens Th. Boer- sma te Uithuizermeeden. Chr. Geref. kerken Bedankt voor 's-Gravenzande, M. Baan te Dordrecht. Tussen Gedeputeerde Staten van Noord- hollaod en de besturen van gemeenten, met een inwonertal van 10.000 en meer, hebben besprekingen plaats gehad, betref fende de moeilijkheden, waarin de Haar lemsche Orkest Vereniging verkeert, welke zo ernstig zijn, dat ha-ar bestaan zelfs op het spel staat. De overheidssubsidiën, welke deze vereniging thans geniet, zijn ontoereikend om het jaarlijkse exploitatie tekort te dekken. Dientengevolge bestaat het gevaar, dat het orkest zal moeten wór d-en opgeheven. Gedeputeerde hebben, zo als wij a.1 eerder hebben meegedeeld, daar om het initiatief gen-omen tot een po-gin-g om het orkest een gezonde financiële ba-sis te geven en het om te zetten in een Pro vinciaal Orkest. De gevoerde besprekingen hebben er toe geleid, dat een subsidiesche ma is opgesteld, waarmede B. en W. van Velsen kunnen instemmen. Wordt dien overeenkomstig gesubsidiëerd dan is de instandhouding van het orkest verzekerd. Gemeld schema geeft verhoudingen aan, zodat, zolang het exploitatietekort bene den de raming blijft, het berekende subsi diebedrag, voor deze gemeente gesteld op f 4180, ook lager zal zijn. Een overschrij ding van de raming wordt voorshands niet waarschijnlijk geacht. B. en W. achten het voortbestaan van de Haarlemsohe Orkest Vereniging voor het culturele leven in deze provincie van groot belang en menen, dat de gemeenten voor het voortbestaan van dit uitnemende orkest een bijdrage dienen te leveren. Vele inwoners van Velsen be zoeken de symphonieconcerten van dit or kest te Haarlem, terwijl anderzijd-s bevor derd kan worden, dat het orkest concerten in de gemeente geeft. Het verlenen van een subsi-die acht het college dan ook alleszins gerechtvaardigd. B. en W. stellen de raad in verband met het bovenstaande voor, te rekenen met ingang van 1 Januari 1952, aan de Haarlemsche Orkest Vereniging jaarlijks een subsidie van f 4180 te verle nen of zoveel minder als in verband met het exploitatietekort moge-lijk is. (Wij deelden dit reeds voorlopig in onze begrotingsverslagen mede. Red.). Het jaar 1952 is, volgens de heer A. Csi- zik, secretaris van de vakgroep Groothan del in Bloemisterijproducten, met wie wjj hierover een onderhoud hadden, voor de handel in bloemen een goed jaar geweest. Met name de resultaten van de export waren gedurende geheel 1952 van dien aard dat men er in handelskringen zeer tevreden over is. Hoewel de juiste cijfers pas over enige maanden bekend worden, omdat men nu nog druk bezig is deze te verwerken, staat reeds vast dat de uitvoer van bloemen tien procent hoger was dan het jaar daar vóór. Naar schatting is er totaal voor bijna 19 millioen gulden aan Hollandse bloemen naar het buitenland gegaan. „Toch", aldus onze zegsman, „zijn deze cijfers niet het allerbelangrijkste, hoewel onze handel het er uiteindelijk van hebben moet. Maar het feit, dat het bij elkaar 31 landen zijn die, wat de snijbloemen betreft, regelmatig de roem der Hollandse kwekers afnemen en dat zelfs 45 grenzen opengaan voor onze potplanten, dat is belangrijker. Want dit bevestigt onze goede naam en rechtvaardigt een grote dosis optimisme voor de toekomst. Onze kwekers doen in het buitenland maar niet wat mee, neen, zij maken markt!" De voornaamste klant van de Nederlandse handelsmensen was ook in het afgelopen jaar weer West-Duitsland, dat sinds 2 Oc tober 1949, toen het de grenzen voor de Hollandse bloemen wijd opende en er voor 8 millioen werd binnen gebracht, bovenaan staat. Hierop volgen België, Engeland, Zweden, Zwitserland, Italië en Frankrijk. Ook naar Amerika gingen bloemen, doch dit land scharen de handelsdeskundigen onder de „kleine landen!" „Die grenzen", zo vertelde de heer Csizik, „gingen niet zó maar open. Elk land heeft daarbij zijn eigen geschiedenis doorge maakt. Zo open als in het begin van November j.l. de Zweden de deur open zet ten, door de handel in bloemen vrij te geven, zo angstig op een kier houdt Frank rijk deze deur. Engelands afname liep wat terug en dat is niet zonder meer ongevaar lijk. Want de gehele Aalsmeerse seringen teelt drijft op de kurk Engeland. Als dit land de import van deze bloemen stil zet, dreigt er een direkt gevaar voor de Hol landse seringenkwekers, ondanks het in binnen- en buitenland erkende feit, dat alleen Hollandse seringen waarlijk goed zijn. Zo zitten er nog vele voetangels en klem men in de bloemenhandel op het buiten land. Maar voorlopig is men tevreden en men ziet in Aalsmeer en elders het prille jaar met een gerust hart ouder worden. Te Tilburg is een conflict uitgebroken tussen de ziekenfondsen en specialisten. Ziekenfondsleden die zich met een briefje van de huisarts bij de specialisten om me dische hulp vervoegden, werden niet ge holpen, tenzij voor elke behandeling een verklaring van het ziekenfonds werd over gelegd dat dit zou betalen. Reeds enige tijd geleden is een conflict ontstaan in de landelijke specialistenver eniging. Vele bij deze vereniging aangeslo ten specialisten konden zich niet verenigen met de voorwaarden van de overeenkomst met de ziekenfondsen die op 31 December afliep. Als gevolg daarvan zijn ongeveer 400 specialisten uit de landelijke vereniging getreden, onder wie vrijwel aile specialisten in Tilburg, Breda, Bergen op Zoom, Eind hoven, Den Bosch, Zwolle en Amersfoort. Deze uitgetredenen vormden een nieuwe organisatie, de Nederlandse Vereniging van Specialisten. Hoewel de ziekenfondsen met deze vereniging over een nieuwe overeen komst hebben onderhandeld, waren de eisen van de specialisten van dusdanige aard, dat zij volgens de ziekenfondsen niet konden worden ingewilligd. Nochtans duur den de onderhandelingen nog voort. Bij een laatste bespreking op 27 December werd voorgesteld de bestaande toestand te hand haven gedurende drie maanden en daarna de besprekingen voort te zetten. De N.V.V. S. deelde evenwel op 29 December mede met de voorstellen niet accoord te gaan. De bezwaren van de uitgetreden specialisten betroffen voornamelijk de progressieve korting in het zo genaamde plafond. De Ziekenfondsraad heeft het standpunt ingenomen dat als gevolg van het niet be reiken van overeenstemming de bij de N. V.V.S. aangesloten specialisten van 1 Januari 1953 af niet meer aan de algemene ziekenfondsen zijn verbonden en dat de al gemene ziekenfondsen derhalve aan deze specialisten geen betalingen meer mogen doen voor door hen verleende specialisti sche hulp. De Ziekenfondsraad gaat er mee accoord, dat de algemene ziekenfondsen voorlopig aan verzekerden, die specialistische hulp ontvangen van niet aan de fondsen verbon den specialisten, volledig de door de ver zekerden aan deze specialisten voor spe cialistische hulp betaalde kosten vergoeden, mits daarvan een kwitantie wordt overge legd. Voor verzekerden blijft de bepaling van kracht, dat zij alleen aanspraak kunnen maken op specialistische hulp na verwij zing door de huisarts. Driehonderddertig schakels vormen tezamen de reusachtige ankerkettingen van de „Queen Elizabeth", die momenteel in het droogdok „George V" te Southampton ligt, voor de jaarlijkse controle. Wie dit woord leest zal ongetwijfeld denken aan de uitdrukking: wie daarop (dat wil zeggen op zo'n kleinigheid) let, is een kniesoor. Kniezen is: zich bekla gen, zich ongelukkig voelen om kleine onaangenaamheden, een zuur gezicht zetten. Het tweede gedeelte van het woord is gevormd naar het voorbeeld van: langoor, druiloor, beide woor den die oorspronkelijk gebezigd werden voor een hond met lange afhangende oren, die het dier een enigszins droef geestig uiterlijk geven. In vroeger tijd was een hangoor ook: een tafel met han gende bladen en wanneer ik als kind wat te gretig de hand naar een lekkernij uitstak, placht mijn moeder te zeggen: eerst mensen, dan hangoren, waarmee zij bedoelde: eerst volwassenen, dan kinderen. Dialectisch betekent kniesoor ook: vrek, inhalig mens, gierigaard. Schraapzuchtige lieden plegen immers zuur te kijken. PARIJS (A.F.P. en Reuter) René Mayer heeft de opdracht tot het vormen van een kabinet aanvaard. De Nationale Vergadering zou hedenmiddag bijeenkomen voor debatten over de investituur. Mayer voerde Maandag besprekingen met maarschalk Juin, inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten en commandant van de NAVO-strijdkrachten in Midden- Europa, die herhaaldelijk op herziening van het verdrag van de Europese defensiege meenschap heeft aangedrongen. Mayer wil een coalitieregering vormen met een program van versobering en krachtige financiële maatregelen voor op lossing van de economische moeilijkheden. Maandagavond schenen Mayers kansen van slagen bij het verkrijgen van de inves tituur onzeker. De R.F.P. (de partij van De Gaulle) beloofde haar steun slechts op voorwaarde, dat Mayer een conferentie van de landen van het E.D.G.-verdrag zou bij eenroepen om te onderhandelen over wij ziging van het verdrag in dien zin, dat „de eenheid van het nationale leger en de in tegriteit van de Franse unie behouden blijven." Mayer zou voorstander van snelle rati ficatie van het E.D.G.-verdrag zijn en in politieke kringen achtte men het onwaar schijnlijk, dat hij de Gaullistische eis zou inwilligen. TEHERAN (A.F.P.Maandagochtend is het tot een treffen gekomen tussen leden van de „Pan-Iraanse partij" en linkse elementen in de buurt van het Perzische parlement. Een persoon heeft het leven verloren en vijfenveertig personen werden gewond. De politie arresteerde bij het herstellen van de orde te Teheran twaalf personen. Eerste minister Mossadeq gaf opdracht tot het instellen van een onderzoek naar het incident. De aanhangers van de Pan-Iraanse be weging zijn volgens Reuter neo-fascisten die het gebied, dat Perzië in de loop van de tijd verloor, terugeisen. Het conflict tussen de Unie Verkeer en de redersvereniging: van de Nederlandse haringvisserij over het invoegen van de trawlloggers in de CAO voor de haringvis serij zal morgen een punt van bespreking gaan uitmaken in de Stichting van de Ar beid. De Stichting zal daarna advies uit brengen aan het College van Rijksbemidde laars, dat naar verwacht wordt Vrijdag een uitspraak zal doen. Inmiddels zijn er enige schepen van schippers-eigenaars naar zee vertrokken. De Unie Verkeer heeft met de schippers- eigenaars dan ook geen conflict. Op verzoek van de in het georganiseerde overleg in het bakkersbedrijf samenwer kende organisaties van werkgevers en werknemers heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken met ingang van 1 Januari de deelneming in het Bedrijfspensioenfonds voor het bakkersbedrijf verplicht gesteld voor de mannelijke werknemers in deze bedrijfstak, die de 19-jarige leeftijd hebben bereikt of overschreden en niet ouder zijn dan 64 jaar. Naar schatting zullen 30.000 werknemers in dit Bedrijfspensioenfonds worden opge nomen. De wet betreffende verplichte deel neming in een bedrijfspensioenfonds, op grond waarvan deze verplichtstelling is ge schied, is op 26 Maart 1949 in werking getreden. Het aantal verplicht gestelde bedrijfspensioenfondsen is thans tot 13 ge stegen. ADVERTENTIE t door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 6 Januarij 1853 PARIJS. Bij Keizerlijk decreet is het verboden te Parijs dramatische werken op te voeren zonder verlof van den minister van Binneniandsche Zaken. Deze magtlging wordt slechts vei-leend indien geenerlei gevaar bestaat voor verstoring van de openbare orde. Nooit te voren is eene zoo ruime uit- deeling gedaan van ridderorden van het Legioen van Eer als thans. De menigte, die onder Koning Loidewijk Phillips niet kon diuilden dat die Vorst zich door middel van ridderorden vri'endien en aan hangers zocht te venverven, blijkt thans geheel onverschillig omtrent hetgeen in dat opzigt door Keizer Napoleon III wordt verrigt.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5