Hoogovenschaaktournooi in feestelijke sfeer begonnen Dr. Euwe won van Forster, Rossolimo versloeg Kramer Gouden KAB viert feest met Dio's en „Masker" Agenda voor Beverwijk Havenberichten Professor J. F, ten Doesschate deed de eerste zet IJmuiden Tienduizend gulden voor hospitaal-kerkschip Castricum „Kraakje" verijdeld Bedrijfsongeval bij Hoogovens „Koudwalserij" bij Breedband Partij van de Arbeid vierde jaarwisseling Bond Heemschut verzoekt alsnog herstel van Beeckesteijn „Elckerlyc"-avond uitgesteld Weer activiteit bij „Mercurius" Ijsbaan open alleen voor de jeugd Scheepvaart I WOENSDAG 7 JANUARI 1953 VOOR iedere schaker is het moeilijk om van de stukken af te blijven indien ze in de buurt staan. Is het dan verwonderlijk dat twee jeugdige Engelse deelnemers aan het Hoogovenschaaktournooi tijdens de inleiding door verschillende sprekers bij de opening van het tournooi in het Statenhuis aan de Velserweg, in alle stilte in een hoekje met elkaar een aardig probleem oplosten! Maar hun aandacht was even eens bij hetgeen in verschillende talen door prof. dr. J. F. ten Doesschate lid van de Hoogovendirectie werd gesproken. Ongetwijfeld vormde zijn toespraak een hoogte punt bij de opening, daar kwam vast te staan dat de directie de activiteit van de Hoogoven Tournooi Club bijzonder waardeert. De eerste avond van deze vredige schaakstrijd, die ondermeer werd bijgewoond door de burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, ir. H. van Delden, de wethouders W. Alberda en W. Vessies, de voorzitter van Kennemerstaten, drs. J.Demmers en de voorzitter van de V.V.V., de heer T. C. A. Bölger, is waarlijk op waardige wijze ingezet. DE Tsjechische kampioen Kottnauer, die in de hoofdgroep in de plaats van Yanofski zou deelnemen, was wegens een visumkwestie gisteravond nog niet in Be verwijk aangekomen. Dat mocht echter niet verhinderen dat alle twaalf spelers de eer ste krachtmeting er hebben opzitten. De plaats van Kottnauer werd ingenomen door de Hongaar Furster. Indien de Tsjech bijtijds arriveert kan hij nog deelnemen aan de tienkamp. De heer P. A. Veldheer, voorzitter van de Hoogoven Tournooi Club, die reeds en kele maanden de handen vol heeft gehad aan de organisatie van dit tournooi, gaf in de eerste plaats een historisch overzicht van het Hoogovenschaaktournooi, dat naast de aardbeien ook nog andere bekendheid gaf aan Beverwijk. De sfeer van het gehele tournooi, die duidelijk merkbaar is tijdens de voorbereidingen door de grote steun van alle kanten, is wel het belangrijkste. Hij bracht hartelijk dank aan de directie van Hoogovens en in het bijzonder aan prof. dr. J. F. ten Doesschate. „Voor het log boek hebben we nu al voldoende gegevens met vrolijke noten voor een hele uitgave", zei hij tot besluit. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Schaakbond, de heer van Steenis, kent van het tweede Hoogovenschaaktour nooi af de sfeer, die hij evenals vorige spreker, op de voorgrond wilde schuiven. Speciaal op de „politieke" betekenis van het tournooi vestigde hij alle aandacht. Schaken verloopt In stilte en de gedachten- wisseling is veelal gering op de internatio nale tournooien. In Beverwijk werden de deelnemers on dergebracht bij families en daar ligt de op lossing van dit probleem. De Hoogoven Tournooi Club mag daarom zeker een ambassadeur van Nederland worden ge noemd, die in alle opzichten van propa gandistische waarde blijkt te zijn. De voor zitter van de Noordhollandse Schaakbond de heer Kuiper, die daarna sprak, was er vooral trots op dat het tournooi in het district Noordholland werd verspeeld. Listig volk Prof. dr. J. F. ten Doesschate mocht de brug slaan naar de door hem te verrichten opening-van het tournooi. Hij had vooral waardering voor de activiteit van de tour- nooicomttüssie, die ook ditmaal voor kwan titeit en kwaliteit van spelers had zorg ge dragen. Had spreker bij de opening van het tournooi in 1951 het verband tussen het schaakspel en het onderwijs belicht, en vorig jaar de betekenis van enkele stukken onder de loupe genomen, dit keer vertelde hij in verband met het schaken iets over de Burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens. In het door mr. Scholtens ge schreven boek „Uit het verleden van Mid den Kennemerland" had prof. dr. ten Doesschate het antwoord gevonden op zijn vraag „Waarom het tournooi in Beverwijk toch zo'n groot succes heeft". De burge meester schrijf namelijk dat de bewo ners van Midden Kennemerland tot de lis- tigsten zijn te rekenen, omdat de voorzich tigheid hen tot verstandige besluiten stemt. „Als je dat leest", aldus spreker „dan is het ook van toepassing op de Tournooi- club". Na het uitspreken van zijn beste wensen, het verrichten van de loting door de wedstrijdleider de heer Zittersteyn, en het opnoemen van de twaalf spelers, mocht prof. dr. ten Doesschate aan bord I op aan wijzing van dr. M. Euwe en onder het ge flits van de lampen op de toestellen van vele fotografen, de eerste zet verrichten. Dé schaakstrategie kon men gaan bot vieren. Dinsdagavond omstreeks half twaalf heeft de politie van Velsen twee mannen aangehouden, respectievelijk van 27 en 24 jaar, die bezig waren een glas-in-loodraam te forceren van een winkel aan de Tram straat in IJmuiden-Oost. De mannen zijn in arrest gesteld. Bij het sluiten van een luik van de olie- kelder van de warmbandwalserij knelde de pompwachter S. S. uit IJmuiden-Oost zijn linkerhand zodanig, dat hij met twee gebroken vingers in het Roode Kruiszie- kenihuis te Beverwijk moest worden opge nomen. Gedeputeerde Staten hebben ingevolge de Hinderwet voorwaardelijk vergunning ver leend aan de Breedband N.V. in IJmuiden, tot het oprichten en in werking brengen van een walserij voor warmgewalste plaat en een walserij voor koudgewalste dunne plaat en blik met toebehoren, op het terrein van de Breedband N.V. Dinsdagavond heeft de Partij v. d. Ar beid, afdeling Beverwijk, met haar leden in 't Centrum een jaarwisselingsfoijeen- komst gehouden, waar de heer A. Pleysier het woord voerde onder meer over de spoorwegstaking in 1903. Hij vertelde een en ander naar een brochure van Frederik van Eeden, die als „stakingsleider" in zijn standplaats Amersfoort een en ander van dichtbij heeft meegemaakt. De heer Pley sier vertelde hoe de stakers van drie gul den per week hadden m-oeten leven. De spoorwegstakers van toen waren de voor lopers der huidige P.v.d.A., meende hij, die nu aan de regering deelneemt. „Als een schandelijk beeld van beheer uit die tijd ziet men nu nog in de grote steden de bouwvallige huizen staan", aldus spre ker, „zet daar tegenover de mooie tuindor pen van deze tijd". De heer Pleysier vond dat wij hier heel gelukkig mee zouden kunnen zijn, indien niet de dreiging van een derde wereldoorlog boven het hoofd hing. Uitvoerig behandelde de heer Pley sier hierna de hedendaagse wereldpolitiek met haar bewapeningswedloop, waarna hij de wens uitsprak dat in 1953 iedereen in vrede zou mogen leven. Aan deze avond werd door „De Stem des Volks", dirigent Nico Grandiek, mede werking verleend; een „zaalforum" onder leiding van drs. A. Demmers besprak enige actuele zaken. Te Beverwijk is Dinsdag het IJe Hoogoven Schaaktournooi geopend. Een overzicht. Op de voorgrond Heidenfeld (Zuid-Afrika) tegen Toran (Spanje). Links: Van Scheltinga tegen Bouwmeester (beiden Nederland). Rechts: Fuster (Hongarije) tegen Euwe (Nederland). Midden: O'Kelly (België) tegen Trott (Engeland) en Kramer (Nederland) tegen Rossolimo (Frankrijk). Rechts achter: Cortlever tegen Donner (beiden Nederland) (Van onze schaakmedewerker T. D. v. Scheltinga) 16. Tfl-el Ta8-e8; 7 JANUARI 7 en 9.15 uur: WOENSDAG Kennemer Theater, tante van Charlie". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: de vuurlinies". „De „Dwars door DONDERDAG 8 JANUARI Geen bioscoopvoorstellingen. Kennemer Theater, 8 uur: Kennemer Sta ten met „Vogel vlieg de wereld in". Bovenzaal 't Centrum: Pers. Ver. Sili. Nadat prof. dr. J. F. ten Doeschate de eerste zet aan het bord van dr. M. Euwe Furster had gedaan, nam liet 15e Hoog- oventournooi een aanvang. Onze nationale kampioen en favoriet voor de eerste prijs kreeg het aangenomen damegambict tegen over zich waarin hij voor de geïsoleerde d-pion een overwicht aan terrein had. Na ook de Hongaar een zwakke pion bezorgd te hebben wist dr. Euwe spoedig het heft geheel in handen te nemen en in het latere toreneindspel tot winst te vergroten. RossolimoKramer RossolimoKramer speelden een onregel matige opening. In het middenspel hielden de stellingen zich in evenwicht en het scheen zelfs, dat zwart de betere kansen had. Door handig te manoeuvreren wist de Fransman geleidelijk zijn stelling te verbe teren en hij sleepte na een paar zwakke zetten van zijn tegenstander het volle punt in de wacht. 'ïrottO'Kelly Het zag er lange tijd niet naar uit, dat TrottO'Kelly elkaar veel kwaad zouden doen. In een Spaanse partij waarin O'Kelly zijn lijfvariant 3Le5 toepaste, wer den spoedig de dames geruild; er ontstond een volkomen evenwichtige stelling. Plot seling braken er echter enige schermutse lingen uit en de Engelsman drong met zijn paard diep in de vijandelijke linies. Dit werd hem noodlottig. De te avontuurlijke rossinant werd gevangen genomen waarna het pleit spoedig beslecht was. DonnerCortlever Van geheel andere aard was de partij DonnerCortlever. In een open Spanjaard met de beruchte Moskouer variant, was de witspeler blijkbaar het best met de laat ste vondsten op de hoogte. Met een listig zetje won hij eeen pion en wist dit voor deel ondanks de gevaarlijke wendingen die zijn tegenstander in het spel vlocht, te vergroten en tot winst te voeren. Bouwmeesterv. Scheltinga Een zwaar geladen stelling ontstond in de partij Bouwmeesterv. Scheltinga maar het onweer, dat ieder ogenblik dreig de los te barsten bleef niet uit. en de vrede werd getekend toen bleek dat de pion winst van wit maar een illusie was. ToranHeidenfeld Een fraaie koningsaanval besliste de partij ToranHeidenfeld die we hierbij laten volgen. Wit: Toran Zwart: Heidenfeld Budapester verdediging I. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 e7-e5; Dit tegengambiet wordt op de hedendaagse tournooien slechts zelden toegepast, daar wit er meestal met een klein doch stevig voordeel uit te voorschijn komt. 3 d4xe5 Pf6-g4; 4. Lcl-f4 Pb8-c6; 5. Pgl-f3 Lf8-b4f; 6. Pbl-c3 De theoretische voortzetting 6. Pd2 is beter omdat zwart thans de witte damevleugel kan versplinteren. 6. Dd8-e7; 7. e2-e3 Lb4xc3+; 8. b2xc3 Pg4xe5; 9. Pf3xe5 Pc6xe5; 10. Lfl-e2 d7-d6; Zwart is met een stevige stelling uit de opening te voorschijn gekomen en voorlo pig is niet te zien hoe wit compensatie moet krijgen voor zijn gehavende dame vleugel. II. Ddl-d4 b7-b6 (er dreigde 12. c5); 12. o-o o-o; 13. Tal-dl Pe5-g6; 14. Lf4-g3 Lc8-b7; 15. f2-f3 Een uitstekende zet, waarmee wit vereen voudiging van de stelling vermijdt. 17. 15. f7-f5; Le2-d3 Tf8-f6 De nu volgende actie van zwart is te voor barig. Beter* was 17. Dd7, om de' witte dame-vleugel met 18. Dc6 gevolgd door La6 onder druk te zetten. 18. Ld3-c2 Tf6-e6; Zwart laat zich te veel verblinden door de zwakte op e3 en ziet over het hoofd dat de nu volgende afwikkeling slechts aan wit ten goede komt. 19. Lc2xf5 Te6xe3; 20. h2-h4! Sterk gespeeld, en de inleiding tot een ge vaarlijke aanval. 20. Te3xel; 21. Tdlxel De7-f7; 22. Te-xe8 Df7xe8; 23. h4-h5 Pg6-e5; 24. h5-h6 (wit weet van aanpakken) g7xh6 Na 24 g6 zou de witte pion op h6 een lelijke doorn in zwarts vlees zijn geweest. 25. Dd4-h4 De8-f7; 26 Dh4-h3! (met de geweldige dreiging 27. Le6) Kg8-g7; 27. f3-f4 Pe5-g6; 28. Lf5-e6 Alles met tempo-winst. Het is fraai te zien hoe wit in korte tijd de zwarte konings stelling oprolt. 28. D f7-e8; Of 28. Df6; 29. f5 Pe5; 30. Lh4 Df8; 31. Dg3t, Kh8; 32. Lf6t! en mat op de vol- gende zst 29. f4-f5 Pg6-e5; 30. Lg3-f4 Pe5-g6; 31. Dh3-h4 Lb7-c8. Ziet wits dreiging over het hoofd. Te hou den was de stelling al niet meer. 32. Lf4xh6f opgeven. Op 32. Ph6 volgt 33. Dg5t enz. De loting voor de tweede ronde had het volgende resultaat: FursterKramer, O Kellydr. Euwe, Cortlever—Trott, v. ScheltingaDonner, HeidenfeldBouwmeester, RossolimoTo ran. De nauwe betrekkingen tussen Velsen en de visserij en bovendien de overweging, dat het hier een bijdrage voor eenmaal be treft, hebben B. en W. de vrijheid gegeven de raad voor te stellen aan de Nederlandse Vereniging ten Behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit ter tegemoetkoming in de kosten van de bouw van een nieuw hos pitaal-kerkschip een bijdrage te verlenen van f 10.000. In de gemeenteraadsvergadering van 15 October werd het verzoek van de Kerkera den van de Nederlands Hervormde Ge meente, de Gereformeerde- en de Christe lijk Gereformeerde Kerk om een extra bedrag te voteren ten behoeve van het nieuw te bouwen hospitaal-kerkschip, om advies in handen gesteld van B. en W. Van de Bond Heemschut te Amsterdam hebben B. en W. van Velsen een schrijven ontvangen met het verzoek het door de raad genomen besluit ten aanzien van huize Beeckesteijn te herzien en alsnog herstel van het huis te overwegen. Het ver zoek is in handen van B. en W. om advies. Dinsdag 6 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rameborg van Ismir. Hector van Rotterdam. Tibut van Heraclion. Nordness van Cyprus. Irmgard v. Dordrecht. Vertrokken zijn: Joost naar Slikkeveer. American Counselor naar Rotterdam. Willem naar Strahlsund. Roti naar Algiers. Berkel- stroom naar Hull. Swift naar Londen. Jans naar Londen. De culturele bijeenkomst die de Castri- cumse Kunstkring „Elckerlyc" op Donder dag 8 Januari in petto had, is uitgesteld tot Donderdag 22 Januari. Het vertrek van Anton van Duinkerken (prof. Asselbergs) naar Nijmegen welke spreker voor 8 Januari was geëngageerd is oorzaak geweeest dat het bestuur van de kring doende is voor 22 Januari een ander pro gramma samen te stellen. Het is lange tijd geleden dat de afdeling Castricum van de Algemene Nederlandse Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" van zich heeft doen horen. Vrijdag 9 Januari wordt in hotel De Har monie een bijeenkomst gehouden waarop de heer W. J. Heikens uit Amsterdam zal komen spreken over een der begaafdste kunstenaars, die ooit heeft geleefd, name lijk Michel Angelo. Na de pauze zal de heer L. Sterringa, eveneens uit Amsterdam, een propagandistisch woord over de bond spreken. Steeds spannender strijd bij St. Thomas De Maandag in hótel Sport-Duinzicht voortgezette onderlinge wedstrijden van de Castricumse damclub „St. Thomas" hebben de volgende resultaten opgeleverd: in afdeling 1 versloeg C. v. d. Himst P. Ruiter. Het lid J. Kabel nam het op tegen J. van Velzen en wist zowaar beide punten in de wacht te slepen. Door een overwin ning op A. de Zeeuw verbeterde B. Been tjes zijn positie zodanig dat hij thans weer de beste plaats inneemt. J. Groen won zijn partij tegen G. Tromp en R. Stet toonde zich over C. Reinders superieur. In afdeling 2 doet zich het nummerieke feit voor dat niet minder dan 5 leden de kopgroep vormen. A. Rietveld en C. Juf fermans staan als 1 en 2 genoteerd met ieder 19 punten uit 15 wedstrijden. De voorzitter van St. Thomas, de heer C. Ory, heeft als derde eenzelfde aantal punten als zijn voorgangers, doch één wedstrijd meer gespeeld. Nummer 4 is P. Rietveld met 18 punten uit 15 wedstrijden, gevolgd door P. v. d. Himst, eveneens met 18 uit 15. A. Dagelet slaagde er Maandag in C. Juffermans een gelijk spel af te dwingen. De op een na onder aan de ranglijst ben gelende B. Louman behaalde ook al een 1 gelijk spel tegen voorzitter Ory, wat een knappe prestatie genoemd mag worden. Door de volle winst op J. Steeman te be halen kan Chr. Staal uit afdeling 3 zich reeds nu verzekerd achten van een plaats in afdeling 2. Getuige de uitslag 11, was de ontmoeting B. v. d. SchaafN. Kroone een gelijk opgaande strijd. De Kennemer-IJsbaan aan de Zeeweg te Castricum is Dinsdag voor de schooljeugd tot 14 jaar open gesteld. Jammer genoeg kan het ijs de andere schaatsliefhebbers (sters) nog niet dragen. Reeds meerdere malen heeft het feit dat de ijsbaan in tegenstelling tot elders pas na enige tijd flinke vorst geopend kan worden, aanlei ding tot klachten gegeven. Insiders zijn van mening dat de oorzaak gevonden moet worden in de vlak bij de ijsbaan gelegen Noordzee en de zoute zeelucht die nadelige invloed op de vorming van ijs zou uit oefenen. C. Bennes ging op goede weg voort Van de leden van de Castricumse schaak club „De Pion" bleek C. Bennes er de laat ste wedstrijdavond het best „in" te zijn. Hij versloeg niemand minder dan P. Bou wen, een prestatie die er zijn mag. In een iets gunstiger stelling voor Walter Uhl werd de partij tussen deze schaker en L. v. d. Born afgebroken. Uiteraard heeft P. Zwart, in de tweede groep lange tijd de beste papieren gehad. Enige weken ge leden kreeg hij echter een inzinking wat hem verschillende partijen deed verliezen. Nu moest hij weer in R. v. d. Berg zijn meerdere erkennen. Voor de speler uit groep 3 J. Lute was het een „hoogtijdag". Beëindigde hij eerst de afgebroken partij tegen B. Schlosser in zijn voordeel, later op de avond moest A. de Wit er aan geloven wat voor Lute zijn eerste overwinning in deze groep be tekende. Overdracht functie Tijdens een Zondag in het jeugdhuis te houden feestelijke bijeenkomst van de Katholieke Jongeren Beweging in Castri cum, zal de aalmoezenier kapelaan P. H. Heemskerk zijn functie overdragen aan de nieuwbenoemde aalmoezenier father Payens. Kapelaan Heemskerk blijft echter aalmoezenier van de meisjesbeweging. Na de officiële receptie, die Zaterdag door het bestuur van de 50-jarige K.A.B. werd gehouden, had gister avond een meer huiselijke viering plaats in het K.S.A.-gebouw. „Moeder K.A.B." bereidde haar kinderen daar een gezellige avond, die geheel gevuld werd door het Masker Show Orkest „The Dio's" eri de daarbij behorende toneelgroep „Het Masker". Vooraf sprak de heer Adr. v. d. Plas als voorzitter van de culturele dienst van de Katholieke Arbeiders Beweging zijn vreug de over deze feestdag uit. In verband met het grote aantal leden (1300) zal dezelfde uitvoering herhaald worden op de 3 vol gende Dinsdagen 13, 20 en 27 Januari. De daardoor in het gedrang komende film avond zal naar 3 Maart verschoven wor den. „Sleutels van het Koninkrijk" maakt, evenals de film „Golgotha", die op 31 Maart gedraaid wordt, deel uit van de actie van de culturele dienst. Namens de culturele dienst propageerde de heer v. d. Plas een collecte, bedoeld als cadeau aan de K.A.B. Gedurende deze en volgende voorstellingen zal geld opgehaald worden, waarvan het totaalbedrag op 27 Januari zal worden bekend gemaakt. Enkele korte mededelingen bij monde van de heer Chr. Sturk, voorzitter van de afdeling Beverwijk, werden gevolgd door een gloedvolle toespraak van de geestelijk adviseur van de K.A.B., kapelaan Keu kens, die 1953 als een tussenstation wilde beschouwen op weg naar het eeuwfeest. Hij maande de leden tot groter activiteit, daar, geheel in de trant blijvende, een be stuur als een Jumbo-locomotief de trein niet in beweging kan krijgen als de wielen (dus de leden) vastzitten. Kapelaan Keu kens gaf een kort overzicht over de reeds bereikte resultaten en deelde mee, dat het thans het streven van de K.A.B. moet zijn meer op geestelijk gebied te gaan werken, daar de geestelijke nood zeer groot was. Met de op handen zijnde industrialisatie van Kennemerland zou er nog enorm veel werk zijn te verrichten,, waarvoor hij de K.A.B. met Karei Doorman zou willen la ten zeggen: „Wij vallen aan, volg ons!" De toneel- en muziekvoorstellingen van „The Dio's", waarvan Ton van der Braak de algehele leiding heeft, kenmerkten zich weer door een vlotte afwisseling van ge noeglijke taf reien. Met een show, waard om in een grotere zaal te worden vertoond, openden „Tinnen Soldaatjes" de avond. De onafscheidelijke en blijkbaar onuitputte lijke Bobbeltje was eveneens weer van de partij en wist met zijn droogkomische spel de feestgangers minuten lang aan het lachen te houden. Na een uitgebreid programma onder de titel „Breng eens wat zonneschijn" van 20 nummers marcheerden de tinnen soldaatjes weer af. Ton van der Braak en de zijnen hadden weer eens bewezen, dat zij in Ken nemerland hun plaats waard zijn. Abbekerk, pass. 5 Guardafui naar Aden. Alamak pass. 5 Fin-isterre n. Genua. A Ik add, 5 v. Antwerpen n. Hamburg. Alphacca, 5 te Pa-ranagua. Alihena. 6 te Ilheos. Aloati, nacht 5-6 te Montevideo. Amerskerk, 5 Str. Messina verwacht. Ameelijk, 5 v. New York te Rotterdam. Alp-hard, 8 te Antwerpen verwacht. Alwaki, 5 v. New York te Buenos Aires. Ampennan, 6 te Basrah. An-dijk, 5 van Ta'mpa. Arkeldijk, 3 te Tauipico. Argos, 5 v. Oran te Algiers. Aagtediijk, 5 4/10 m. ZO. Bermuda. A ar dijk, 5 80 m. O. Bermuda. Agamemnon, 5 300 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Alblasserdijk, 5 280 m. Z.ZO. Bermuda 8 Ha vana verwacht. Armilila, 5 190 m. O. Kp. Cambodia. Aalsdvij'k, 5 140 m. ZO. Kp. Sable. Aalsum, 6 te Cotonu. Amstelveen, 5 930 m. W.NW. St. Vincent. Ar undo, 5 250 m. W.NW. Hbrta. Blijden-dijk, 5 v. Rotterdam te New York. Barend-recht, 6 v. Port de Bouc te Bahrein. Bos/koop, pass. 5 San Lorenzo. Béng/kalis, pas-s. 6 Kp. St. Vin-cent. Bloemfontein, 5 v. Brem-en n. Hamburg. Bloemfontein, 6 v. Bremen te Hamburg. Bos/koop, 5 van Manta. Blii-ta.r, 5 600 m. O.t.Z. Dieg-o Garcia. B-red-a, 5 t.h.v. Wiigth n. Antwerpen. Caltex The Hague, 6 v. Sldon te Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 6 Gibraltar. Ca-ltex Utrecht, pass. 5 ten Z. Cyprus. Cha-ma, 5 dwars Lissabon. Cott/ica, 5 910 m. W.ZW. Madeira. Cleodiora, 5 135 m. W.NW. Cocos eil. CM05, 2 v. Cristobal n. Curasao. Duivendijk, 5 v. Rotterdam te Hamburg. Delft, 5 120 m. W.ZW. Ouéssan-t. Du'ivendrecht, 7 v. La-gos te Las Palmas verw. Èdam, pass. 5 Vlissin-gen. Eendracht, verm. 6 v. Iskenderun n. Alexandrlë. Esso Amsterdam, 9 ca. 8 u. v. Aruba te R'dam verwacht. E'sso Rotterdam, verm. 7 v. Rotterdam n. Aruba Eemdïjik, 6 v. Bremen te Hamburg. Etrema, 5 60 m. O. Sardinië. Eos, 6 v. Aarhus te Kopenhagen. Friesland (SSM), 6 v. Stettin te Rotterdam. Friesland (KRL), pass. 6 Ouessamt 10 Genua verw. Fairsea, 4 te Melbourne 7 Sydney verw. Farmsum, 5 500 m. N.NO. Fayal. Gooiland, pass. 5 Recife. Gouwe, pass. 6 8 u. Holtenau nacht 7-8 A'dam of Zaandam verwacht. Ga-dila, pass. 5 Bornh-olm. Ganymedes, 5 v. Georgetown n. San Felix. Glessuila, 5 1 070 m. NO. Barbados. Hathor, 5 v. Alexandrië n. Beiroet. Haulerwijk, 5 van Bushire naar Koewalt. Heemskerk, 5 v. Suez n. Port Soedan. Haarlem, 5 v. Ciu-dad Trujillo n. Port au Prince Hector, 6 v. d. Middell. Zee te Amsterdam. Hecuiba, 5 240 m. ZW. La-nds Enid. Hermes, 5 300 m. NO. Barbados. Holland, 5 250 m. N. Inih-ambane. Heelisum, 5,780 m. ZW.t.W. Flores. Hoop, 2 v. New Orleans n. Port au Prince. Helder, 5 250 m. ZW. Lands Eind. H-era, 5 560 m. NO. Barbados. Hersii'lia, 6 v. Bremen te Hamburg. Ja-para (KRL), 4 v. Calcutta n. Indonesië via Rangoon. Jo-han v. Oldenbarnevelt, 5 v. Fort Said. Kalianda, 3 te Penanig. Lawak 3 te San Francjsco. Laertes. 6 te Aden. Lekkerkerk, 6 te Port Said. Leopoldskerk, 5 v. Dub-ad n. Bahrein. Loosdrecht, 6 te Barcelona. Lutterkerk, 5 v. Genua n- Port Said. Leuvekerk, 5 190 m. O.NO. Aden. Lekhaven, 5 nog te Momba-ssa. Lieve Vrouwekerk, 5 v. Bremen te Antweruen. Limge, 5 170 m. ZO. Madeira. Maasdam, 5 v. Cristobal te New York. Maaskerk, 6 te Da-kar. Maasland, 5 v. Las Pal-mas. Mapia, pass. 5 Guard'afui n. Djibouti. Metula, 5 v. Fremantle n. Geralton. Mariekerk, 5 te Barcelona. Nestor, 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Nigerstroom, 6 Dakar verwacht. Oranjestad, 5 Azoren gepass. Orestes, 5 280 m. N.NO. Barbados. Oberon, 5 v. Ba-rranquil-la n. Pto Limon. Oranjefontein, 5 310 m. W. Walvisbaai. Prins Fred. Willem, 5 v. Rotterdam n. Valencia Prins Willem IV, 6 v. Rotterdam te Valencia. Parkhaven, 5 400 m. W. Lands End. Prins Maurits, nacht 5-6 dwars Kp. Roca. Poseidon, 5 280 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Pygmalion, 5 v. Pto Ca-bello n. Houston. Rijnland, 5 dwars Victoria n. Montevideo. Rempang, pass. 5 Saban-g n. Colombo. Ruys, 2 te Hongkong. Roepat, 6 Djibouti verwacht. Rijndam, 5 v. New York naar Rotterdam. Rotti, 5 v. Amsterdam n. Indonesië. Ridderkerk, pass. 6 Gibraltar n. Duinkerken. Stad Breda, verm. 8 v. Rotterdam n. Golf van Mexico. Stad Maassluis, verm. 7 v. R'dam n. Kirkenaes Stad Maastricht, 5 v. Casablanca te Rotterdam. Stad Schiedam, verm. 7 v. Rotterdam n. Savona Stad Vlaardingen, 9 9 of 10 v. Wabana te Rot terdam verwacht. Soestdijk, 5 v. New Orleans n. Newport News. Sliedrecht, 5 v. Las Piedras n. Campana. Sa-marin-da, 3 te Vancouver. Sarangan, 2 te Los Angeles. Stad Arnhem, 5 70 m. NW. Narvik. Scherpendrecht, 5 530 m. NW. Fort Aleza. Sibigo, 6 te Oosthaven. Sigli, 5 v. Padang n. Sibolga. Straat Malakka, 5 300 m. W.NW. Kaapstad. Tabia n,5 v. Marseille. Tankhaven III, 5 v. Bangkok n. Sungeigeromg. Thalatta, 6 te Port Said. Tamo 4 v. New York te Baltimore. Tiba, verm. 6 v. Paranagua. Titus, 6 v. Mid-dell. Zee te Amsterdam. Tara, pass. 6 9 u. Ouessant. TJi'luwah, 5 v. Priok n. Muntok. Tegel-berg, 5 350 m. W.ZW. Mauritius. Tiberius, 6 te New Orleans. Tjiba-dak, 2 v. Singapore te Hongkong. Tji bant jet, 5 375 m. W.NW. Cocos eil. Tjibodas, 1 v. Yokohama n. Makassar. Trajanus, 2 v. Demerara n. V.S. Wins-um, 5 170 m. ZO. Lagos. Westdand, 5 180 m. O.NO. Madeira. IJsel, pass. 5 Kp. Bon. Zijpenberg, vertr. 7 v. R'dam n. Brindisi. Zeeland (SSM), pass. 5 ten Z. Kristiamsand. Zonn-ewijk, 5 East London gepass. KLEINE VAART Atlas, 5 van Oporto naar Asd. r Stilte. Het was Dinsdag abnormaal stil in de hal. De deuren bleven aan de waterkant netjes gesloten, daar er totaal niets binnen was en de afslagers hadden een makkelijke dag. Enkele importeurs, die nog wat Deense schelvis en kabeljauw in de pakhuizen te koop aanboden, sloten ook vrij spoedig, daar er bitter weinig vraag was en men het beter achtte een gunstiger periode af te wachten. Zelfs con signatie-wijting kon de prijs niet op brengen en werd rustig opgehouden, zodat bij negenen de hal weer verlaten was en slechts hier en daar in de pakhuizen nog wat werd doorgetimmerd en gebezemd aan de kisten. Ook de afname uit de koelhuizen bleek Dinsdag naar verhouding tot de ver schoonde aanvoeren gering, waaruit de ge ringe vraag uit het binnenland wel duide lijk naar voren kwam Drietal. Woensdag waren er drie trawlers aan de afslag: de Eveline met 450 k. gestripte wijting, 80 dichte wijting, 90 schelvis en piepers, 150 gul en koolvis, 40 makreel en 25 diversen, de Medan met 410 k. gestripte wijting, 60 dichte wijting, 85 schelvis en piepers, 110 gul en koolvis, 60 makreel en 25 stuks stijve kabeljauwen en de Eli Chénévière met 300 k. gestripte wij ting, 60 schelvis en piepers, 50 makreel ge stript, 50 dichte makreel, 70 zwarte kool vis, 30 blanke koolvis, 40 stokkebit en 10 heek, met 20 diversen en 25 stuks stijve kabeljauwen. De plat- en fijnvisaanvoeren bleven beperkt tot geringe hoeveelheden van enkele dagschuitjes. Wanneer Tzonne? Van de Tzonne, die Dinsdag een totale vangst opgaf van circa 600 kisten, t. w. 400 k. wijting, 70 schelvis en piepers, 100 koolvis en gul, 40 makreel en 20 stokkebit, kwam nog geen definitieve melding binnen voor welke markt deze zou binnen komen. Het is echter te begrijpen, dat deze nog niet Donderdag zal markten, daar de grootste helft zijner aanvoeren be staat uit wijting, waarvan reeds Woensdag meer dan voldoende werd aangeboden en waardoor de prijzen zeer laag liepen, maar dat deze zal proberen Vrijdag te markten om de handel gelegenheid te geven eerst wat te ruimen en om daardoor een betere prijs te bewerkstelligen. Ook van de log gers SCH 135 van de rederij Vrolijk uit IJmuiden en van de Robert William kwam nog geen bericht binnen. Vissers uit de bajes. Meer dan hon derdzeventig Italiaanse vissers van vieren twintig schepen, die wegens het onrecht matig vissen., in de territoriale wateren van Joegoslavië zes dagen gevangenisstraf en een flinke geldboete van de rechter in dat land hoorden eisen, zijn thans weer. vrijge laten. „Een geldboete en een paar dagen zitten hebben we er graag voor over, want de wateren van Joegoslavië zijn visrijk", verklaarden zij Perfecte uitrusting. De „Prince Char les", de nieuwste Engelse trawler uit Huil en een zusterschip van de „Princess Eliza beth" zal vandaag haar eerste reis maken. Het vaartuig, dat eigendom is van de St. Andrew's Steam Fishing Co., maakte Maandag een geslaagde proefvaart. Het schip is voorzien van vele hulpmiddelen voor de navigatie en het vissen, zoals een transarctic zender en ontvanger, een ge wone ontvanger voor morse en gesprekken, een radarinstallatie „Radiolocator IV", een „Lodestone" richtingzoeker, een „Sea- graph" echolood en een „Dolphin" rich tingaanwijzer. Voorts is het schip voorzien van een omroepsysteem op de bak en de brug. Een derde er bij? Volgens de laatste berichten van Maandag zal de Eli probe ren de Woensdagmarkt nog te halen. Het schip heeft (opgaaf van gisteren) 60 kis ten schelvis en piepers, 300 dichte wijting, 100 makreel en 40 stokkebit en 10 heek. Weekoverzicht visserij Urk. Het aantal ■'isdagen in aanmerking genomen, was de aanvoer van snoekbaars de afgelopen week vrij bevredigend te noemen. Slechts drie da- een ko. de snoekbaarsvisserij worden uitge oefend. De vangsten per span varieerden per dag van 300 tot 1000 pond. De noteringen voor snoekbaars, die in het begin terugliepen, •verden later iets beter en waren 0.52 tot 0.58 per pond. De aanvoer van rode baars was iets beter met noteringen van 0.84 tot f 0.99 per pond. De aanvoer van voorn en blei was tamelijk goed met noteringen van 0.09 tot 0.13 per pond. Karper noteerde per pond van 0 26 tot 0.34. Andere vis soorten werden niet aangevoerd. De week- besommingen van de snoekbaarsvissers va rieerden deze week per span van 300. tot 600.Aangevoerd werd: 20922 pond snoekbaars; 1025 pond rode baars; 7610 pond voorn en blei; 218 pond karper en 10 pond snoek. De totale omzet aan de afslag bedroeg f 13.964.—. A rnoud'? polder, 5 v. Rotterdam n. Lissabon. Asuncion, 5 v. Rouaan n. Rotterdam. Att, 6 v. Lelxoes n. Glasgow. Arnhem, 5 v. Gothenburg te Londen. Bab-T, 4 v. Zaandam te Goole. Berniisse, verm. 7 v. Bayonne n. Casablanca. Barendsz, 5 v. Fosdyke te Southampton. Birmingham, 5 v. d. Tyne n. Antwerpen. Doklaan, 5 v. Bayonne te Plymouth. Deni, 6 v. Balbriggen te Liverpool. Emerge, pass. 4 Holtenau. Elsenburgh, 5 v. Duinkerken n. Londen. Express, 5 v. Rouaan naar Rotterdam. Franka, 5 v. Leith n. Wear. Franka II, 5 v. Caen te Londen. Fiducia, 5 v. Londen n. Maassluis. Goote, 6 v. Port Lyautey te Duinkerken verw. Gerry, verm. 6 v. Kopenhagen n. Gdansk. Gaasterland, 5 v. Leith n. de Tyne. Hada, 5 v. Sete n. Casablanca. Hartel, 6 v. Antwerpen te Hamburg. Hast IV, 4 v. Rouaan te Huil. Hoflaan, verm. 6 v. St. Nazaire n. Cardiff. Harold, 5 v. Vlaardingen te Brake. Haskerland, 5 v. Goole n. de Tyne. Import, 5 v. Rotterdam te Lissabon. Ingeborg, 5 v. Vlaardingen te Baesrode. Joost, 5 v. Zaandam n. Goole. Keyser, 5 v. Daneig naar Huil. Larlx, 5 v. Zaandam n. Rotterdam. Lydia, 6 v. Barry n. Bordeaux. Leny, 5 v. Newcastle n. Seaham. Lies, 4 v. Stettin te Grangemouth. Midas. 6 te Asd van Algiers. Marcella, 6 v. Grangemouth n. Kirkwall. Matthew. 6 v, Aberdeen te Grangemouth. Meres. 5 v. Antwerpen n. Bordeaux. May Star, verm. 6 v. Montrose n. Algiers. Maartje, 4 v. Nakskov te Halmstad. Marne, 4 v. Rotterdam te Kingslynn. Midsland 5 v. Rotterdam te Grangemouth. Noord, 6 v. Shellhaven te Billlngham verw. Olivier van Noort, 6 v. Calais te Antwerpen. Orania, 2 v. Rotterdam te Santos. Ponto, 3 v. Vastervik te Kingslynn. President Roosevelt, 5 v. Algiers te Sant Antioco Raima, 6 nog te Brunsbflttel. Peter, 4 v. Antwerpen te Hamburg. Prior, 6 v. Valencia n. Sharpness. R. P. S-, 5 v. Riva de Sella n. Rotterdam. Pose Marie, 6 v. Malmö te Antwerpen. Sandenburgh. pass. 5 Kiel. Spes, 2 v. Kopenhagen te Otterbacken. Spurt, 6 v. Londen te Wisbech verwacht. Suriname, 5 v. Brugge te Hull. Tilly, 4 van Terneuzen naar Malmö. Tom van der Heid. 5 v. Bordeaux te Casablanca Volharding, 5 v. Bordeaux te Fedala. Veenenburgh. 5 v. Rotterdam te Middlesboro. Wilpo. 5 v. Zaandam n. Ro'terdam. Wesitlaan, 6 v. Vlaardingen te Hamburg verw. Westpolder, 7 v. Rotterdam te Oporto verw. SLEEPVAART Eforo, met 2 baikken 5 85 m. W. Gibraltar. Thames, met zuiger en bak pass. 5 Kp. <10 Gata Zwarte Zee, met hopperzuiger 5 151) m. X.NO. Kp. Findsterre. Rode Zee en Witte Zee, tezamen loo* s.a Einglestan n. Engeland 5 85 m. N.NO. Algiers

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3