Kustvaarder „Frederik" voor IJmuiden gezonken met vijfhonderd ton gerst Velsens schoolmuseum vindt zijn bestemming Eind Januari verse haring aan de markt Logger Excelsior III sneed schip aan bakboordzijde open „Het is mijn schuld" Agenda voor Velsen Kennemer Lantaarn NA EEN VREEMDE MANOEUVRE OLD CLOTHES NEW Drie loggers van v. d. Toorn gaan er op af ME« A.sen Jonge Moeders WOENSDAG 7 JANUARI 1953 6 Met een reisbureau naar vreemde landen Uw ki@dirtg binnen één dag gereed THALIA ZO JONG!... ZO SLECHT? DWARS DOOR DE VUURLINIES „Zo jong.zo slecht?" In de toekomst: van school- tot streekmuseum Opnieuw crediet voor Krijger- en Gampertschool Verstrekkende gevolgen indien experiment slaagt Maranatha-samenkomsten Ernstig ongeluk op de IJm. 272 „Kijk Uit" II lijdt nederlaag tegen Heemstede's derde Vol cornpctitieprogramma voor „IJmond" VOOR DE BABy Burgerlijke stand Velsen „Ik lag in mijn kooi en dacht redden wat je redden kan", vertelde ons de drieënzestig jaar oude en druipnatte heer Klijngroen uit IJmuiden, een van de opvarenden van de logger Excelsior 3, KW 76, welk schip na een aanvaring met de Nederlandse coaster „Frederik", door de sleepboten Hector en Stentor gisteravond omstreeks zeven uur in de bijleggershaven aan de grond was gezet. De coaster, een schip van 367 ton en 40.5 meter lang, zonk onmiddellijk rechtstandig in de lichtenlijn van de IJmuider haven. De bemanning werd later van de logger overgenomen door het Duitse kus- tertje „Libelle", dat met assistentie van het eveneens Duitse vaartuig „Gretchen Folmer" voortreffelijk werk wist te verrichten. Hoewel over het gehele ongeval een zeker waas blijft hangen, omdat de schipper van de logger, de heer Kees Plug, elke inlichting weigert, is inmiddels toch wel gebleken ook uit de verklaringen van de opvarenden der „Frederik" dat de „Excelsior 3" bij kalme zee en drie en een halve mijl zicht de coaster midscheeps heeft opengereten. De steven van de trawler had tot op een hoogte van twee meter boven de waterlijn een stevige deuk opge lopen en maakte veel water. Het wrak van de „Frederik", met de masten boven water, levert gevaar op voor de scheepvaart. Het ligt op 52 gr. 25 min. Noorderbreedte en 4 gr. 29,5 min. Oosterlengte, op twee mijl afstand van de TX 1 boei. Er staat zes tien meter water. Op Donderdag 15 Januari zal het oudste passage- en reisbureau van het vasteland van Europa, Lissone-Lindeman, in Culturele- gebouw een filmavond met lezing organi seren. Er zullen films worden vertoond over Canada, Australië, Zuid-Afrika en de V. S. De spreker zal gegevens verstrekken over de mogelijkheden, welke bestaan op het gebied van het vervoer naar die landen. De aan vangstijd is vastgesteld op 8 uur, de toe gang is vrij, doch de voorstelling mag alleen worden bijgewoond door personen boven de Direct na de eerste melding van de aan varing werkte het reddingsapparaat en al wat daar bij komt kijken langs onze kust, op volle toeren. De reddingboot Neeltje Jacoba, die juist op de terugtocht was van een oefentocht nabij Scheveningen, werd onmiddellijk naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Om half zes ontving het schip de eerste waarschuwing en even na zes uur lag men langszij de logger „Excelsior 3", 4ie zich op eigen kracht een weg zocht naar de IJmuider haven. Tussen de pieren lagen de slepers van Wijsmuller, de Hector en de Stentor, al gereed om het schip naar de bergingshaven te loodsen. De bemanning van de gezonken „Frede rik" zat zich intussen te verwarmen aan boord van het Duitse schip „Libelle", die haar meenam naar Rotterdam. Schip en lading men had gerst voor Antwerpen waren verspeeld, maar het leven hadden ze behouden. Na de aanvaring zocht de bemanning van zeven koppen haar toe vlucht op de logger, die weliswaar in zin kende toestand verkeerde, maar toch zeker nog enige tijd zou blijven drijven op de waterdichte schotten. Na enige minuten werd de toestand aan boord uitermate hachelijk. Gelukkig kwam toen juist het Duitse vaartuig „Libelle", een coaster van de Dampfschiffgesellschaft „Neptune" uit Bremen er aan te pas om hen over te nemen. Hierbij kwam ook het Duitse schip „Gretchen Folmer" zijn hulp verlenen door met het zoeklicht het overnemen van de schipbreukelingen te vergemakkelijken. De „Libelle" zette daarna haar tocht voort naar later bleek met bestemming de Rot terdamse Lekhaven. Via Radio Schevenin gen en Nordeich radio in Duitsland werd getracht met de „Libelle" in contact te komen, maar het schip kampte met een defecte radio. Tegen elf uur passeerde de „Libelle" Hoek van Holland en vroeg om beloodsing en om twee uur meerde het, scheepje bij Tomson's havenbedrijf. In dit verband kunnen we nog opmerken dat het wettelijk niet is verplicht om met schipbreukelingen aan boord de dichtstbij zijnde haven aan te doen en de reis te on derbreken. Mondje dicht. Omtrent de toedracht van de ramp ver namen wij nog de volgende bijzonderheden- 's Middags om kwart voor vier had de bemanning van de Excelsior III in de Vis sershaven de trossen losgegooid, op weg naar de visgronden. Even na zeven uur lag het schip echter alweer vast in de bergings haven en daar was het schipper Plug, die op van de zenuwen elke inlichting of mede deling weigerde. Beneden in het achteruit ontmoetten we de andere opvarenden, waarvan enkelen tot het middel toe nat waren en zich lgng niet lekker voelden. Sokken, broeken en onderbroeken, hemden en truien werden uitgetrokken en verwis seld voor een warm stuk goed. In de nauwe kombuis, waar het fornuisje nog een flinke warmte afgaf, ontmoetten we de heer Klijngroen. Iets vertellen over de ramp? „Man, wij allen weten er niets van. We lagen of te kooi of we waren beneden aan het werk. Het was voor mij de derde keer" zei de krasse Klijngroen ons nog. Op de Nestor vernamen wij, dat schipper Plug verdere assistentie van een bergings vaartuig niet nodig achtte. De Hector en Stentor mochten losgooien en konden hun ligplaats weer innemen. Een trip voor niks met drie slepersDe Triton zou de be manning van de KW 76 later op de avond naar de wal brengen. De gezonken Nederlandse coaster is eigendom van G. Reumer Fzn. te Zwart sluis en werd gebouwd in het jaar 1921. Het schip was 40.5 meter lang, 7.51 breed en had een diepgang van 3.40 meter. In 1936 werd het schip verbouwd. Het werd voortgedreven door een 400 pk Deutzmotor. Verhaal van de zeven geredden In het holst van de nacht maakte de „Libelle" met zijn kostbare last vast aan de Lekhaven te Rotterdam. Per taxi zijn de ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Tel. 4886 WOENSDAG 7 JANUARI Raadhuis, 1415 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „Dwars door de vuur linies". Rex, 20 uur: „Scandal Sheet". DONDERDAG 8 JANUARI Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Zo jong.... zo slecht". Personeelsvereniging „Gas en Water": Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, 20 uur: Contactavond. opvarenden van de gezonken coaster, dood op en steenkoud, de kok nog met de koks muts op het hoofd en de blote voeten in sandalen, naar hotel „Cosmo" gebracht, nadat het Zeeliedentehuis gesloten bleek te zijn. Daar wachtten een ferme uitsmijter en een mok koffie en daar ook kwam het verhaal van de aanvaring tot in détails los. Kapitein Maarten Timmerman, Zeeuw van geboorte, 45 jaar oud en sinds jaren wonend te '"amines in België, vertelde, hoe men op weg was van Rudköping in Dene marken, naar Antwerpen met 500 ton gerst. Het zicht was prima, de zee vlak. Hijzelf lag te kooi en de stuurman, B. Brouwer uit Rotterdam, stond op de brug toen de aan varing gebeurde. „Tussen de PX 1 en de PX 2 kwam de logger ons tegemoet en aan vankelijk leek de passeer-manoeuvre goed te gaan: groen op groen en rood op rood. Maar de logger maakte plotseling een grote bocht en voer daarna recht op de bak boordszijde van de „Frederik" in. De vis serman raakte zijn opponent li/2 meter van de brug en de coaster, een stevig oudje, scheurde van onderen naar boven open. Het was ongeveer 17.10 uur toen de klap viel en de „Excelsior III" voer naar mijn schattipg 10 mijl, terwijl de „Frederik" in de vaargeul gestopt lag. Het schip maakte direct wel 30 graden slagzij en begon te zinken, vooral toen de logger achteruit sloeg en de steven uit de zijkant van de kustvaarder werd getrokken. Er was niet zo gauw een lijn te vinden om mij van boord te halen", herinnert de kapitein zich „en het dek van de „Frede rik" was spiegelglad van het ijs. Tenslotte kwam er een lijn en toen ben ik aan boord gehieuwd. Inmiddels waren le machinist J. Hoving (Hoogezand), 2e machinist G. _.J De geredde bemanning van de Coaster Frederik'', die Dinsdagavond voor de kust van IJmuiden bij een aanvaring is gezonken, arriveerde 's nachts om 2 uur in de haven van Rotterdam. Het Duitse schip „Libelle" bracht de bemanning, die niets heeft kunnen redden, aan wal, alleen een zwemvest werd meegenomen, waar de lste machinist Hoving (rechts) naar kijkt, ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in slechts één speciale voorstelling een reprise van een fel realistisch zedendrama (SO YOUNG, SO BAD) Wat bracht deze meisjes op het pad der zonde Jeugd in nood! Dit kan ook uw kinderen gebeuren. Alléén toegang boven 18 jaar. HEDENAVOND 8 uur laatste voorstelling van Het Thalialheater geeft Donderdagavond een speciale voorstelling van de film „So young. so bad?", een Amerikaanse va riant op het Madchen-in-Uniform-thema, dat in de dertiger jaren zo populair was. De film tekent in felle kleuren de misstan den in een verbeteringsgesticht voor meis jes, waar de jonge delinquenten op de meest wreedaardige wijze gekweld en ge kastijd worden, todat een jong psychiater, na een strijd tegen de harteloze gestichts directeur en zijn Ilse Koch-achtige assis tente, aan deze practijken een einde maakt. Het verhaal als zodanig bevat weinig nieuwe gezichtspunten en de wantoestan den in het gesticht (in het, midden latend of lichamelijke en geestelijke martelingen als de hier verfilmde inderdaad in derge lijke instellingen nog toegepast worden) zijn te veel uitgesponnen terwille van de sensatie, maar het prachtig beheerste spel van de hoofdpersoon en in het bijzonder dat van Paul Henried als psychiater, ver goedt veel van wat de intrige aan oor spronkelijkheid te kort komt. H. C. Terug. Toen de Evelina (IJM 116) al dicht bij de IJmuider haven was om te lossen, kreeg de schipper opdracht om de lading vis in Grimsby te lossen. Tamerus (Dordrecht) en de matrozen Rens Boersma (Gerkensklooster) en Jacob Tolk (Rotterdam) plus de kok J. F. Bonnema eveneens -overgestapt en kwam de logger langszij. Maar beide schepen maakten zo veel water, dat het raadzaam leek ook de logger te verlaten en toen zijn we overge gaan op de „Libelle", die daarbij ook nog lichtelijk beschadigd werd aan de reling. Zwemvest Hoving grabbelde uit zijn kooi nog gauw een zwemvest mee toen de klap hem wak ker ramde „een mijn, dacht ik onmid dellijk" en dat is dan ook het enige, dat er van de „Frederik" kon worden meege nomen. „Later was het best tegen de kou" lachte hij vannacht, alweer opgemonterd, in het hotel. Uit de mondelinge en zeer nadrukkelijke verklaring van de kapitein van de „Frede rik" bleek voorts, dat er geen wachtsman in de stuurhut van de logger is geweest ten tijde van de aanvaring en dat de schip per net even in de kaartenkamer stond. De matroos, die de wacht had, moet vol gens kapitein Timmerman met de handen voor het hoofd hebben geroepen, toen het ongeluk gebeurd was: „Het was mijn schuld ik lag te slapen." Het gaat erop lijken dat het museum van df „Pieter Vermeulenstichting" na vele omzwervingen zijn tehuis gevonden heeft in de gemeente. Nadat de verzameling, die de heer F. Vermeulen in de loop der jaren bijeen gegaard had, deels tentoon was gesteld in de Emmaschool aan de Beukenstraat in IJmuiden-Oost, werd het geheel op de schoolzoider geborgen, bijkans vergeten toen de heer L. Brederveld, die de zaak „bijwerkte", als biologisch conservator aan het Haagse schoolmuseum werd verbonden en Velsen verliet. Na enige jaren werd al het materiaal overgeheveld naar een paar lokalen van de Moerbergschool aan de Kerkstraat in IJmuiden, waar dr. H. W. Doornink, leraar aan het gymnasium „Felisenum" en de heer Waarsink, eveneens aan genoemde instelling werkzaam, vele uren van hun vrije tijd be steedden aan het determineer- en schoonmaakwerk van de vele schelpen, vlinders en andere voorwerpen. Plotseling echter bleken in Velsen schoollokalen te kort te zijn en hals over kop moest de gehele zaak worden ontruimd. Overal was plaatsgebrek en zo kwam de verzameling terecht up uc solder van net Oudeliedenhuis in Oud-Velsen, recht over het raadhuis. Werken was hier onmogelijk en dus dreigde het hele plan om in Velsen een schoolmuseum op te richten in duigen te vallen. Tot voor enkele weken, na grondige be sprekingen en voorbereidingen keurig en wel de verzameling een plaats vond in een lokaliteit van het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden en dr. Doornink met nieuwe moed zijn deter- mineerwerk kon hervatten. Grondig wordt de zaak aangepakt en reeds liggen de teke ningen klaar van de zo onmisbare vitrines, waarin een deel stofvrij zal worden be waard. Het in orde brengen van de vitrines en alle bijkomende aangelegenheden zal niet slechts veel tijd vergen, zeker zal van ge meentewege diep in de beurs moeten wor den getast, wil het museum voor het pu bliek aantrekkingskracht bezitten. Het financiële gedeelte kan echter pas worden geregeld, wanneer het bestuur van de stichting zich verstaan heeft met het gemeentebestuur. Bij besluit van 29 Juli 1952 werd een cre diet van 39.500.verleend voor de uit breiding van de Ir. L. P. Krijgerschool te Velsen-Noord en de Jan Campertschool te Driehuis. Het ligt in de bedoeling, het nieuwe leslokaal van de eerstgenoemde school te bestemmen voor handenarbeid. De aanschaf fing van leermiddelen voor dit leervak vor dert een uitgave van 1200.terwijl voor de verdere inrichting van het leslokaal een bedrag van 275.nodig is. In verband met de toeneming van het aantal leerlingen van de Jan Campertschool moeten nieuwe leermiddelen worden aangeschaft, tot een be drag van 250.De inricht' ng van het nieuwe leslokaal vordert alsnog een bedrag van 75.B. en W. stellen mitsdien voor een crediet van 1800.te verleenen. Loopt de zaak eenmaal góed, dan zullen plannen worden beraamd aan het gebouw een vleugel bij te bouwen, zodat het mu seum kan worden uitgebreid tot streek museum, waarin bezienswaardigheden uit de industrie en de visserij mede een plaats zullen vinden. Dit is echter voorlopig nog toekomstmuziek, het eerste tastbare resul taat zal worden geboekt, als over enige maanden een deel van de verzameling zo is gerangschikt, dat het door scholieren en publiek kan worden bezichtigd. ET het ten uitvoer brengen van een gedurfd plan van de Verre-visserij maatschappij v/h. J. J. v. d. Toorn te Scheveningen, de jacht op haring aan de Westkust van Engeland, is wellicht voor de Nederlandse drijfnetvisserij een belang rijke en nieuwe ontwikkeling aangebroken. Op drie loggers, de Sch. 2, 310 en 250, dis eerst gistermiddag zouden vertrekken, maar waarvan het vertrek tot vanmorgen werd uitgesteld, zuilen de schippers J. den Duik, De Mos en B. Rog het eerst eens proheren in de buurt van Plymouth aan de Zuidkust van Engeland. Lukt het daar niet dan zullen zii de Westkust van Enge land en Ierland opzoeken, waar reeds jaar in jaar uit in deze maanden wordt gevist door Engelse drifters. Men heeft voor de loggers Sch. 2 en 310, die vandaag ver trekken, geen speciale voorzieningen ge troffen. Uiteraard heeft men netten van een wijdmazig want aan boord maar dat is dan ook het enige. De Sch. 250, die over enige dagen achterop gaat, krijgt vermoe delijk een geheel nieuwe vleet mee. De diepte van de zee aan de Westkust acht men geen bezwaar. Voor de weersomstan digheden en de stromingen is men nog al beducht. WANNEER het experiment met de drie loggers van de rederij Van der Toorn slaagt en dit zal over enkele weken wel bekend zijn belooft het veel goeds voor het volgende seizoen. De loggervloot be hoeft in deze maanden niet tegen de kant en kan er voor gaan zorgen dat het bedrijf nog beter rendabel wordt gemaakt. Bij dit alles moet zeker niet uit het oog worden verloren dat hier voor de Nederlandse log gervloot de kans ligt om de binnenlandse markt wellicht reeds volgend jaar te voor zien van door Nederlandse loggers aange voerde verse haring. Tot nu toe kwarn de haring in deze periode uit Engeland en Noorwegen en derhalve is het begrijpelijk, hoe de rederij v. d. Toorn op de vraag kwam „Waarom zouden we het zelf niet eens proberen". De resultaten van de En gelse drifters zijn bevredigend. Ze maken flinke besommingen, zodat ook voor de drie Scheveningse loggers goede hoop be staat op een geslaagd experiment. Grote haring Men verwacht in deze contreien grote haring te vangen. De mazen van de netten zijn wijder d-an de gebruikelijke op de loggervaart. „We hebben de wijdste geno men" vertelde schipper Rog, die al eens in de buurt van de Westkust is geweest. „De haring die we daar hopen te vangen is van dezelfde soort als we anders bin nen krijgen in Maart of April op de Vi- kingbank". De grotere maatjesharing zal men c.us over enkele weken op de kaden van Scheveningen of IJmuiden kunnen verwachten. Waar de schepen zullen mark ten staat nog niet vast. Wel is besloten de vangst van de drie loggers aan. een van de schepen over te geven, die vervolgens zal koers zetten naar Nederland. Onder de wal Volgens schipper Rog zal het echolood in deze wateren een uiterst voorname rol gaan spelen. Het systeem vah het echo lood bevindt zich ten aanzien van de vis serij echter nog steeds in een beginsta dium. Met de drijfnetvisserij heeft men ër nog geen al te beste resultaten mee be reikt. Maar misschien ligt hier aan de Westkust iets in het duister verborgen. Wie weet. Het aantal opvarenden aan boord van de schepen is het zelfde geble ven; zestien kerels van schipper tot jong maatje. De schipper van de Zuiderkruis, ofwel Sch. 2, vertelde ons nog dat men vermoedelijk veelal onder de wal zal moe ten vissen, om in geen geval al te veel risico te lopen. Allicht zal men contact zoe ken met de Engelsen, die ongetwijfeld waardevolle adviezen en gegevens kunnen verstrekken. Het drietal heeft zeekaarten op tafel, die hen rond Ierland en Enge land kunnen leiden, maar zover zal het vast niet komen. Het behoort echter niet tot de onmogelijkheden dat de schepen bij Noord-Ierland in de buurt komen. Zullen die Noren even opkijken! Zoals gewoonlijk zal door het Velsense Evangelisatiecomité een serie van zes sa menkomsten worden gehouden. De data van deze samenkomsten zijn 9 en 23 Janua ri, 6 en 20 Februari, 6 en 20 Maart. Als spreker voor de eerste vijf samenkomsten is de heer H. Wilts uit Apeldoorn aange zocht en voor de laatste de heer P. J. Ber- revoets uit Delft. De plaats van samenkomst is als van ouds Ger. Doustraat 32, IJmuiden-Oost bij de P. Vermeulenschool. Ik heb roomharing gegeten. Dat zal u weinig interesseren, want ik heb het in blakende welstand overleefd. Maar het is het risico wèl waard. Room en haring, allebei zuur, hebben samengespannen om een eetbaar product te maken en ze zijn broederlijk in een potje terecht gekomen, dank zij de manipulatie van een bekende Haagse meneer op haringgebied en het Cen traal Instituut voor Voedsel- Onderzoek, het CIVO. Dat heeft een hele poos met room en haring allemaal dingen ge daan waar u en ik nooit aan gedacht zouden hebben en die haring nam dat allemaal maar zonder morren, terwijl dr. v. d. Broek niet slapen kon. Ten slotte is er dan roomharing ontstaan en de eerste potjes met stukjes zuur zeebanket in een gelei van zure zuivel zijn de wereld ingezworven. De mensen hebben er even huiverend of ongelovig bij staan te kijken al naar hun aard maar zodra ze een cent tussen het deksel hadden gewurmd met 82 andere centen de prijs van zo'n potje en het gele kliekje aan de binnenzijde tot zich nainen moesten ze bekennen, dat de boer en de visser toch wel goed samen kunnen. Hoewel er enkelen moeten zijn ge weest, die op de vlucht sloe gen, maar dat zijn de verstok ten die zelfs bedanken voor kaviaar met kreeft en zalm op toast. De nieuwigheid gaat ook naar den Belgique en straks hope lijk naar Amerika en in het Scheveningse fabriekje zijn ze lang niet ontevreden over de eerste reacties. Wat zou u volgend jaar den ken van een blikje makreel op vruchtensap? 't Kan best lekker zijn. Weg der seizoenen Een trouwe cliënt van deze ondervoede kolommen ge bruikt ze wat mag als klaagmuur voor zijn verdriet inzake de weg, die hij als ijverig werker in Velsens in dustrie bezigt. Daartoe be geeft hij zich getrouwelijk per Donkersloot over het kanaal om daarna naar de grote pont Barre dagen Ja, dit zijn de slechte dagen voor de „finkies en de draafsaas- sies", zoals een goed hoofdstedelijke kennis onverstoorbaar alle gevogelte van flamingo's tot huismussen treffend indeelt. Het water is gerantsoeneerd en slechts bij vriendelijk opengehouden wakken te bekomen en het voeder is sinds gisteren op de bon. Moet u ze horen lamenteren in de kouwe bomen, zonder uit zicht op lauw regenwater. Zolang er van overheids- of dieren- beschermingswege nog geen vetbollen uitgehangen worden, zul len wij extra aandacht aan de kleumende club moeten besteden. Ook al zou het dooien drie oude boterhammen in blokjes ko men van het voorjaar terug als drieduizend trillers aan één stuk. LAMPENIER te fietsen. En dat stukje weg langs het Noordzeekanaal nu vergramt hem zeer, want in de zomer stuift het zwarte vuil er op een zomerpak en in de natte moesson moet je han dig met je schoolslag wezen. Als het vriest: de ijzers onder en de handen op de rug, joechhei! 's Avonds neme men vooral de vuurtoren mee, want de duisternis is daar diep en het kanaal vlakbij. Ook niet best Och ja, lieve lezer, dat is bekend, maar er wordt niets aan gedaan. Net zo min als er wat verbeterd wordt aan het beruchte zandpad, dat de snel ste verbinding vormt tussen de Grote Hout- of Konings weg en de sluizen: dat mooie berglandschap, dat zich voor het oog van de verrukte tou rist ontrolt als hij na de Hoogovenspoorbomen links af gaat. Tanden op elkaar, ge- oruikers van dit soort geacci denteerde terreinen: men fluistert, dat we bij het 150- jarig bestaan van IJmuiden en het Noordzeekanaal alle maal een bromvlieg cadeau krijgen en dan hebben we dis wegen gewoon niet meer no dig. Man overboord en verdronken Dinsdagmiddag kwam in alle stilte de IJmuider kotter Magda (IJm. 272) binnen van een reis, die nog maar pas was aan gevangen. Er had zich aan boord een ernstig onge luk voorgedaan, dat aan de 38-jarige Kat- wijkse matroos J. v. d. Plas het leven heeft gekost. Bij het binnenhalen van de trawl werd de man door de lijnen meegesleurd en over boord geslagen. Hoewel door de vertwij felde bemanning pogingen in het werk zijn gesteld de ongelukkige te redden is men daarin niet geslaagd. Het tweede tiental van de schaakclub Kijk Uit heeft het niet kunnen bolwerken tegen het derde van Heemstede en moest met 3'.2—6!1> de meerdere erkennen van deze ploeg. Door deze uitslag zijn de kansen voor een bovenste plaats wel niet helemaal verkeken, maar hebben toch een geduchte knauw gekregen. De drie resterende par tijen dienen allen gewonnen te worden, maar of dit mogelijk is, zal nog te bezien staan. Plugboer aan het eerste bord verloor in het eindspel een toren en moest opgeven, Hillecamp vergiste zich in een combinatie, wat hem op stukverlies kwam te staan en tegelijk het verlies van de partij. Zeylmans volgde het voorbeeld van Hille camp en speelde „weggevertje" met als resultaat een nul; De Ruiter hield lang stand tegen v. Oppen, maar moest uiteindelijk toch de meerdere erkennen in zijn tegen stander. A. Rijke ondervond, dat het moeilijk spe len is. nadat men geruimen tijd niet heeft gespeeld, en de nadelige gevolgen bleven dan ook niet uit. M. Lanser had een moeizame stelling op gebouwd, maar tijdnood belette hem de volle winst te behalen en na het verstrijken der tijdnood bleef er niet meer dan remise over. Dit was eveneens het geval met Bakker, die niet verder kon komen dan remise, wat wel de juiste uitslag genoemd kan worden. Aarsen wist alle listen en lagen van zijn tegenstander te omzeilen en een verdeling van het punt was voor beiden de beste be loning. Evenals in zijn competitiepartijen begint H. v. d. Plas er beter in te komen en komt geleidelijk weer op zijn oude sterkte. Ook nu speelde hij een gedegen partijtje en wist op keurige wijze te winnen! Tenslotte speelde Verlaak een van zijn beste partijen en zijn tegenstander kreeg dan ook geen schijn van kans. zodat deze wedstrijd, die in sportieve stijl werd ge speeld, eindigde in een 6V13% nederlaag voor het Kijk Uit team. De eerste competitiedag in het nieuwe jaar zal voor de handbalvereniging „IJmond" alle hens aan dek roepen, daar alle zes elf tallen in het veldhandbalprogramma zijn ingeschakeld. Het eerste herenelftal bezoekt HOC, van welke ploeg in de eerste competitiewedstrijd maar nauwelijks werd gewonnen. De krach ten ontlopen elkaar niet veel, zodat een voorspelling niet is te doen. IJmond 2-heren ontvangt op „Watervliet" Tonegido 2 uit Wieringen. Voor de thuis club ligt een overwinning binnen het be reik. doch dan zal van het begin af stevig moeten worden aangepakt. Wil IJmond 3-heren opnieuw beslag leg gen op beide punten in de uitwedstrijd te Zandvoort tegen OSS 2, dat eerder met acht man spelend op „Watervliet" verloor, dan zal er heel wat moeten gebeuren. Het eerste damesteam van IJmond krijgt nu kans thuis de smadelijke nederlaag (91) op Wieringen tegen Tonegido uit te wissen. De IJmondsen, die er zeer goed voor staan, zullen dit zeker proberen. Bij winst wordt de kampioenskans tevens vergroot. Een moeilijker wedstrijd, ondanks eigen veld, staat IJmond 2-dames te wachten tegen CSV I uit Castricum. waarvan de eerste ontmoeting een kleine 21 overwinning voor de IJmondsen opleverde. Dit moet nu dus ook mogelijk zijn. Ten slotte mag de wedstrijd HOC 2— IJmond 3 (dames) als zeer belangrijk wor den beschouwd. Als HOC niet wordt onder schat zal IJmond de twee punten voorsprong niet hoeven af te staan. Wanneer gewon nen wordt is een gevaarlijke klip omzeild. IJmond I heren bestaat uit: J. Böhm; H. Boom, J. v. Buuren: K. Schik, P. Rens, H. Garritsen: J. Beunder. G. Kramer, P, Scheer- man, H. Nabben en B. Hofman. Het eerste IJmond-damesteam verschijnt met: T. v. Duyvenbode: J, Konz, C. v. d. Plas: J. Hiemstra. H. Porek, H. Venus; P. Kruk. D. Markelbach, M. Kleser, R. v. Dongen en T. Jak. ADVERTENTIE Nu ook koopjes in de Gr. Houtstr. 116, met 10 KORTING op BABY- UITZETTEN en 20 op alle WINTERCONFECTIE dus ook LAMSVEL en TEDDY JASJES. Gr. Houtstr. 116 - Tel. 13339 - Haarlem GEBOREN: C. M. OudendijkMooij, z., Overbildtweg 6, Santpoort; G. Dekker Glas, d„ Spilbergenstraat 17, IJmuiden; C. M. Schoorlvan Kaam, d„ Cypresenstraat 13, IJmuiden-O.; J. A. de VriesVisbeen, d., Wijkeroogstraat 86, Velsen-N.; J. van Sloo- tcnVis, z„ Stephensonplein 31, IJmuiden; R. MedikHartman, d„ Laurillardiaan 27, Santpoort; H. van Ewijkvan Noort, z., Willem'fceekweg 1, IJmuiden-O.; D. Jordaan van Eijk, d„ Homburgstraat 14 rd„ IJmui den; J. F. M. KahmannJanssen, z., Jac. Catslaan 22, Driehuis; S. Harmsvan der Laar. d„ Pres. Steijnstraat 3 rd„ IJmuiden; T. M. Mengerde Pagter, d„ Vechtstraat 169, IJmuiden; G. T. van NoordWouda, z., Xennemerlaan 192, IJmuiden; M. H. D. BuijsmanScheffer, z., Tuindersstraat 39, IJmuiden-O. OVERLEDEN: J. Lissenburg, 81 j„ wedu we van T. Broekhuizen, Willemsbeekweg 7, IJmuiden-O.; M. J, de Baare, 3 weken, d. van H. J. de Baare en J. J. Zorgdrager, Bloemstraat 67, IJmuiden; M. Rietdijk, 67 j., echtgenote van A. van der Steen, Velser- duinweg 125, IJmuiden-o.; rvi. P. Sabel, 92 j., Watervlietstraat 54, Velsen-N M. Vink, 71 j., weduwe van A. Balvers, Hollander- weg 123, Beverwijk; M. H. Berlee, 56 j., weduwe van J. Duineveld, Doodweg 65. Velsen-N.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8