DCIJ gaat op een gelijk spel tegen Weesp af Onderdak nodig voor honderd Edmontonners Agenda voor Velsen Havenberichten Gloriedag voor „Het Witte Kruis" Vissers verdreven van de Zuidpier D' Visserij-varia Dammen IJmuidenaren veilig in de middengroep Onderlinge wedstrijden Chr. Gymn. ver. IJmuiden Imkers in de koffiekamer Maar de mijn kzvam niet meer boven water Sportuitwisseling Legaat van f 6000 voor Rode Kruisziekenhuis B' Castricum 7 T. Veldhuis won wisselbeker voor de derde maal Jaarvergadering „Oud- Katholiek Ondersteunings fonds" In Den Helder wonen „de zeerovers" Canada vraagt vrijgezellen Winst en verlies voor Kijk Uit Causerie en films voor de Oecumenische Jeugdraad „HEMO" dampend begonnen Velsense bijenhouders willen in toekomst „het ras zuiveren" KLEUTERZORG IN SANTPOORT Belangstelling van de kant der moeders in „het badhuis" OLD CLOTHES NEW „Atoom"-vrienden krijgen hun feestavond ff WOENSDAG 21 JANUARI 1953 De morele injectie, die het DCIJ-tiental door het wederuitkomen van Ligthart en Suyk kreeg, heeft haar nut afgeworpen, daar de IJmuider damclub zich voor dit seizoen „veilig" kon stellen: uit de laatste zes ontmoetingen werden 8 punten gehaald, al is uit de eerste vier wedstrijden geen winstpartij gescoord. Met een beetje geluk had het puntenaantal dus nog veel groter kunnen zijn: dit kwam in de wedstrijd tegen damclub Weesp goed tot uiting. Met 66 Is de strijd wegens het late uur afgebroken, maar ware de strijd niet onder broken, dan zaten er betere bordkansen voor het IJmuider tiental in. Nu zal het wel op een viertal remises uit de vier afgebro ken partijen uitdraaien. De totale uitslag zal dan een geiijK spel (1010) worden. Met twee invallers voor H. Swier en G. Postma, voor wie Wim v. Wort en Heime Langbroek meespeelden, werd de strijd tegen Weesp aanvaard. Het begin was een gelijk-opgaande strijd. Dukel maakte in het tweede speeluur stukwinst, Wim v. Wort verloor een stuk. Hij kreeg echter een belangrijke compensatie in de vorm van 'n betere stelling. Later won de DCIJ'er door uitstekend spel zelfs zijn stuk terug, maar in een volkomen gelijkwaardige 3 om 3 stand maakte hij een hopeloze foutzet, zo dat DCIJ een achterstand kreeg. Dukel bracht zijn partij tot winst en haalde daarmede de stand weer op tot 22; v. Straten werd het slachtoffer van een damcombinatie. Toch leverde het eindspel zeker nog behoorlijke remisekansen op, maar toen ook hier een minder in het oog lopend foutzetje volgde, won de man uit Weesp (42). Toen Ott verloor werd het zelfs 62 voor Weesp. De kansen waren echter nog niet slecht voor IJmuiden. Laros stond uitstekend en wist fraai te winnen en de prachtige „kettingstelling"-partij, die Koetsier tegen Rijnoemes speelde, leverde tenslotte stukwinst op en daarna twee punten. In deze stand (66) werd de strijd afge broken wegens het late uur. Voorzitter K. de Jong heeft stukwinst in het eindspel en zelfs nog enige winstkansen. Vooys staat gelijk in het eindspel en Heime Langbroek liet in zijn partij zien, dat .hij wel wat van de klassieke partij afweet. Ook dit spel zal remise worden. Postma behaalde fraai voordeel in de opening en kréég een mooi combinatie-voordeel op v. Essen. Deze was dan ook kennelijk opgelucht 'toen Postma dé situatie ophief, wat ons inziens niet ge heel de juiste taktiek was. Dé voorpost, die Postma na de afwikkeling dacht te ver overen, stond onaantastbaar sterk. Zelfs kwam de Weesp-man later door sterk spel een stuk voor te staan en in het eindspel Eén der grootste sportevenementen in het verenigingsleven van de Cr. Gymn. Ver. „IJmuiden" zijn wel de onderlinge wed strijden. Elk jaar worden deze wedstrijden gehouden, die zijn bedoeld als stimulans om het prestatievermogen van de leden indivi dueel op te voeren. Maandagavond traden onder grote publieke belangstelling de da mes en heren in het strijdperk en hebben alle aanwezigen genoten van de toegenomen prestaties en de sportieve wijze, waarop elk lid zijn uiterste best deed om een zo groot mogelijk aantal punten te behalen. De jury, bestaande uit de heren van Haarlem, Ran, Verkerk en Van Wijnen besliste uiteindelijk dat de prijzen ten deel vielen aan: Dames (Maandagavond), le gelid: le prijs W. Unkel 42% pnt. (wissellauwertak); 2e prijs G. BakkerHuiser 41% pnt.; 3e prijs G. de BoerKlut 39 pnt. 2e gelid: le prijs J. Moleman 40 pnt. (wis selmedaille); 2e prijs L. Bruining 39 pnt.; 2e prijs L. Vlaming 39 pnt.; 3e prijs J. v. Sol- kema 38 pnt.; 3e prijs E. v. Solkema. 3e gelid: le prijs mevr. A. Vlaming 38 pnt.; 2e prijs mevr. C. Groeneveld 36 pnt.; 3e prijs mevr. L. Mulder 35 pnt.; 3e prijs mevr. Blom 35 pnt. Dames (Donderdagavond) le gelid: le prijs G. de Jong 23% pnt. (wissellauwertak); 2e prijs L. de Vries 23 pnt.; 3e prijs A. de Niet 22% pnt. 2e gelid: le prijs R. Haagsman 20% pnt.; 2e prijs B. Markerink 20 pnt.f 3e prijs C. de Niet 19% pnt. 3e gelid: le prijs J. v. d. Laan 19 pnt.; 2e prijs R. Smit 18 pnt. Heren, le gelid: le prijs T. Veldhuis 127% pnt. (wisselbeker 3 x achtereen ge wonnen); 2e prijs E. Rill 113 pnt.; 3e prijs L. Zwier 109% pnt. 2e gelid: le prijs L. van Peil 97 pnt. (wis selmedaille); 2e prijs H. Pruis 96% pnt.; 3e prijs J. Veldhuis 84 pnt. 3e gelid: H. v. d. Valk 69% pnt.; 2e prijs E. Kruithof 69 pnt.; 3e prijs J. Meinema 60% pnt. De afdeling IJmuiden van de vereniging „Öud-Katholiek Ondersteuningsfonds" zal Vrijdagavond in het Oud-Katholieke ver enigingsgebouw haar jaarvergadering hou den. De agenda vermeldt behalve de ge bruikelijke verslagen de behandeling van de door het hoofdbestuur uitgegeven jaar brief. Deze is voor de IJmuidense afdeling dit jaar heel belangrijk wegens de te ont vangen Algemene Vergadering in onze plaats in Mei a.s. Bij de aangekondigde bestuursverkiezing is de heer P. Ham, secretaris, aftredend en herkiesbaar. Woensdag 21 Januari V.V.IJ., toneelvoorstelling „Ik trouw met de melkboer". 20 uur: Herv. Jeugdge- bouw IJmuiden-Oost. Thalia, 20 uur: „Tramlijn Begeerte". Rex, 20 uur: „With a song in my heart". Donderdag 22 Januari V.V.IJ., toneelvoorstelling als Woensdag. Thalia, 20 uur: speciale voorstelling van „Oh, die Grootmama" (Louisa). zal dit dan ook de enige kwestbare plek van de wedstrijd worden. De volledige uitslag luidt: D.C.IJ. Weesp 1. 2—0 2. B. DukelG. J. de Bruin 2—0 3. T. PostmaJ. H. v. Essen afgebr. 4. J. v. StratenW. C. v. Beeke 0—2 5. K. de JongH. v. Ravesteyn afgebr. 6. L. KoetsierC. v. Rijnoemes 2—0 7. D. OttJ. v. Proody 0—2 8. L. C. VooysK. v. Proody afgebr. 9. H. LangbroekS. Meyer 10. Wim v. WortA. Loondraad 0—2 Voorlopig 6—6 Einduitslag vermoedelijk 10—10. DCIJ heeft nu nog één wedstrijd in petto, namelijk tegen Zaandam thuis. Maar zowel de candidaten voor de onderste en boven ste plaatsen zijn reeds bekend, zodat de ontmoeting op 10 Februari tegen Zaandam alleen van invloed is op de eindstand in de middengroep. DOOOCOCOOOOOOOCOOOOOOCOOCXXDOOOOOOOCOOOOOCOOOOOpCOOOOOOOO De reders en schippers van de Zeebrug- se vissersvloot zijn oneindig boos op de bewoners van het winderige Den Helder, ook wel Nieuwediep geheten. Na aankomst in de thuishaven van de kotter Z 288, Huguette Anne, schipper j Leon Blomme, die enige weken geleden op de Haaksgronden liep en vandaar door de sleepboot „Nestor" naar het droogdok in de Vissershaven van IJmui den werd gesleept, heeft een verslag gever van het „Visserijblad van Oosten- de" van een der schippers van de rederij vernomen: ,,We hebben al dikwijls Ne derlandse schippers noren spreken van de zeerovers van Den Helder. We vroe gen ons af wie dat eigenlijk waren. Welnu we hebben het nu ondervonden. Men vraagt ons voor dit kleine sleep- karweitje slechts 350.000 franc of 2500 pond sterling, onder bedreiging van aan de ketting leggen, enz., enz En tot besluit van het verhaal wordt opgemerkt: „De schippers worden te- vens aangemaand, voorzichtig te zijn in het tekenen van papieren, waarvan ze niets begrijpen". De directeur van het arbeidsbureau, bij kantoor IJmuiden, deelt mede: In verschillende provincies van Canada is een zeer goede plaatsingsmogelijkheid voor jonge ongehuwde personen. De plaatsing zal in groepsverband ge schieden,'terwijl de'verdere verzorging na aankomst wordt tpe.vertrou.wd aan geeste lijke verzorgers van diverse gezindten. Bij het Arbeidsbureau en de Bijkantoren is een lijst met vacatures ter inzage. In verband met het feit, dat het vertrek reeds in Maart-April van dit jaar is, die nen de aanmeldingen vóór 1 Februari te worden gedaan. Gevraagd worden mannelijke personen, die in de land- of tuinbouw werkzaam zijn; vrouwelijke personen, die als huishoude lijke hulpkracht in gezinnen of ziekenhui zen geplaatst kunnen worden. Voor kinderen van 18 jaar en ouder, die vooruit vertrekken, is dit tevens een gun stige gelegenheid om emigratie voor het gehele gezin voor te bereiden. In haar clublokaal ontving Kijk Uit de tientallen van Bloemendaal en Hoofddorp om slag te leveren voor de wedstrijden van de Noordhollandse Schaakbond. Het vijfde tiental speelde voor wat 't waard was tegen Bloemendaal 3, maar kon toch niet verhin deren, dat de gasten met 6%—3% in de meer derheid bleven. De Bloemendalers hadden een sterk tiental op de been gebracht en de zege was .verdiend; waardoor zij zich aan de top van de ranglijst plaatsten en het Kijk Uit-tiental terug wezen naar de tweede plaats. Het achtste tiental deed het beter en smaakte het genoegen de eerste twee punten binnen te halen, zodat die hatelijke nul is verdwenen en aan Hoofddorp de eer van de laatste plaats werd overgelaten. Met 64 bleef het achtste tiental in de meerderheid en dit resultaat mag met ere worden ge noemd, aangezien de spelers van het achtste tiental nog de nodige routine missen om met succes een schaakpartij te spelen. Maar deze keer gelukte het toch en dat geeft moed voor de volgende ontmoetingen tegen wellicht sterkere tegenstanders. Te Washington verluidt, dat president Eisenhower mevrouw Hiramcole Houghton tot ambassadrice van de V.S. in Nederland zal benoemen. Mevrouw Houghton is af komstig uit Red Oak in dë staat Iowa, waar haar echtgenoot bankier is. Zij maak te zes jaar deel uit van de Hoge Raad voor het onderwijs van Iowa. Zaterdagavond houdt Velsens Oecumeni sche Jeugdraad in het gebouw van het Leger des Heils te IJmuiden een bijeen komst. Voor het eerste gedeelte van de avond bevat het programma een inleiding en eventuele nabespreking over het onder werp „Het werk van de Oecumene in het algemeen en dat van de Oec. Jeugdraad in het bijzonder". Dit onderwerp zal wor den ingeleid door de heer Van Coeverden, secretaris van de landelijke O. J. R. Na de pauze volgt het vertonen van en kele films, o.a. de bekende visserijfilm „Het schot is te boord", de ECA-tekenfilm „De stratenmakers en de hoedenmakers" en en kele sportfilms. Twee geurig-dampende ketels van 500 liter elk waren gisterenmiddag het tast bare bewijs, dat de nieuwe IJmuidense soepcentrale „Hemo", een initiatief van drie IJmuidense slagers, met haar werk was begonnen. Onder grote belangstelling vooral van de kant van de huisvrouwen, die wel eens wilden zien of de mannen de kunst zouden kunnen verbeteren, is in een daartoe vertrouwde ruimte de „centrale" geopend.- Van vandaag af gaat de soepdistributie over Velsen bezuiden het kanaal van ver schillende soorten soep beginnen per auto en per bakfiets. De installatie van dit voor Velsen nieuwe bedrijf is op moderne leest geschoeid: de met gas gestookte ketels garanderen een smakelijk product dat volgens die huis vrouwen zeker niet onderdoet voor het eigen maaksel en zelfs vaak meer vlees zal •bevatténUtfn de hüisvroüw kan opbrengen. Een kok. houdt figuurlijk een oog in de soep en zorgt voor de afwerking op smaak en een witgelakt autootje zal met een langzamer vervoermiddel de klanten gaan bedienen. De Nederlandse Vereniging tot bevorde ring der bijenteelt, afdeling Velsen, hield Dinsdagavond in de koffiekamer van Westerveld haar jaarvergadering. In vlot tempo zijn enkele agendapunten afge werkt: na jaarverslag van secretaris en penningmeester, welk laatste een batig sal do te zien gaf, werd bij de bestuursverkie zing de voorzitter, de heer G. H. L. Scher- penzeel, die aan de beurt van aftreden was, bij acclamatie herkozen. Enige films hebben de vrij talrijke aanwezigen daar na nog geruime tijd bezig gehouden. De voorlichtingsdienst van de voedingsraad voor visserijproducten was er met de be kende kleurenfilm van de „vlaggetjesdag" eri ,,'t Schot is te boord", die met aandacht werden gevolgd. Bee-Keeping on the move" en „Rush- land Symphonie" van het Amerikaanse In formation Department rondden het geheel in sfeer af. Het uitzetten van korven voor het telen van raszuivere koninginne-bijen zoals el ders is geschied, wordt door de afdeling overwogen. Dit houdt in, dat er korven met raszuivere bijen geplaatst moeten wor den op een plek waar binnen een straal van 800 meter geen andere bijen voorko men: dit ter voorkoming van vermenging, Het oordeel is, dat er dan geen buiten landse bijen geïmporteerd hoeven te wor den met het risico van „buitenlandse" ziekten. Men denkt aan een plaats ergens in het duingebied, maar door enkele be zwaren zal er van dit plan dit jaar waar schijnlijk nog niets komen. Dinsdag 20 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Regee van Emden. Dorothea Imering van Kiel. Memel van Norrköping. Hagnö van Rotterdam. Bittern van Liverpool. Sporota van Workington. Punda Alice van La Gouletta. Radoune van Hamburg. Iris van Gothenburg. Rönskar van Kalmar. Prinsengracht van Mantyluoto. Cannar Regio van Bona. Fin van Hamburg. Vertrokken zijn: IJsel naar Hamburg. Kate naar Kopenhagen. Granca II naar Oostende. Ellinor naar Rotterdam. Bellona naar Bremen. Geschwister Liebe naar Ham burg. Mangen naar Sunderland. Saxen naar Gothenburg. Swift naar Londen. Mjöllner naar Rotterdam. Bittern naar Rotterdam, Jans naar Londen. Eemstroom naar Fowey. Het is gisteren voor de afdeling Velsen van de vereniging „Het Witte Kruis" een dag geworden, waarop het bestuur zich verheugd in de handen mocht wrijven. In het badhuis aan de Wüstelaan in Santpoort is namelijk ,een afdeling van Kleuterzorg geopend, zoals reeds in IJmuiden-Oost is. Onopvallend en niet-officieel zijn dokter DijkstraMulder, kinderarts te Haarlem en de beide zusters De Jong en De Beurs er met het werk begonnen, dat iedere eer ste en derde Dinsdag van de maand wordt voortgezet: het medisch onderzoek van kinderen tussen 1 en 6 jaar. Dit is een uiterst belangrijk werk, niet alleen uit het oogpunt van familiebelang, zeker evenzeer in het belang van- de volks gezondheid.'Voorkomen is nog altijd beter dan genezen en die ouders, die op gezette tijden hun kinderen, ook al zijn ze ervan overtuigd, dat het kind kerngezond is, aan een medisch onderzoek onderwerpen, heb ben het bij het rechte eind. Dokter Dijkstra gaat bij het onderzoek zeer serieus te werk. Ogen, oren, longen, hart, de inwendige organen van de buik holte, en wat al verder te onderzoeken valt wordt betast en beluisterd. En onderwijl wordt een praatje met de betrokken moe der gehouden over de leefwijze en de ma nier van ontspanning van het kind, over de tijd van slapen-gaan en de eetlust, en zovoort. En uit al deze gegevens destilleert dokter Dijkstra haar conclusie waar even tueel een schoen wringt en dan komt zij met goede raad. Voortgezette zuigelingenzorg Vóór het kind bij de dokter belandt, heeft zuster De Jong de administratieve ge gevens al verzameld en heeft zuster De Beurs nauwkeurig het gewicht bepaald. Mede aan de hand van deze gegevens is het, dat dokter Dijkstra leefwijze en soms ook diëet vaststelt, al naar het kind behoeft. Lijdt een van de peuters aan een begin van vetzucht, dan wordt de raad gegeven het kind rijkelijk fruit, karnemelk, enzovoort toe te dienen en het sport te doen beoefe nen. Is een kleuter aan de magere kant dan schrijft de arts een aantal spijzen voor DE MIJN is verdwenen, de mijn met de gevoelige stoothoorns of misschien wel acoustische of magnetische trucjes, die gisteren omstreeks drie uur in de middag ten Zuiden van de Zuidpier opdook en enige tijd op en neer dreef tussen strand en pier. Bij lichte dampen vlakke zee hadden de mannen van de onderlosser „Velsen, die elke dag in de monding van de haven vertoeft, het drijvende ding op gemerkt. Marine, kustwacht en politie wa ren weldra op de hoogte van deze waar neming. Mijn bij de Zuidpier... tjonge... jonge.... een mijn.... eh al die vissers maar' rustig op de pier blijven zitten. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel. 1886 tRIE agenten van politie waren er op hun rijwiel heel vlug bij. Twee man reden kordaat de pier op en begonnen met de ontruiming. De derde agent nam het strand voor zijn rekening en verwittegde elke wandelaar van het gevaar, dat de bol opleverde. Het systeem werkte onverbid delijk. De vissers begrepen heel goed dat die mannen van de politie uit voorzorg Voor de zevende maal sedert het einde van de oorlog zullen de sportmensen van Velsen en Edmonton elkaar het komende voorjaar ontmoeten: het is voor de vierde keer dat de Edmontonners naar het gastvrije Velsen zullen oversteken. Van 23 tot 31 Mei hopen een honderdtal gasten van deze gastvrijheid gebruik te mogen maken. En het comité in deze gemeente doet derhalve voor de vierde maal een beroep op allen, die bezield zijn met gevoelens van „goodwill", om, zo ze logeergelegenheid in hun woningen bezitten gedurende die tijd een of meer gasten onderdak te verlenen. Iedere keer wordt gestreefd naar ver betering bij deze sportuitwisseling en daar om is het comité reeds nu bezig de voor naamste voorbereidingen te treffen. Waar brengen we deze mensen onder, is een der eerste vragen die onder het oog moeten worden gezien. Het is te hopen, dat deze Bij de Holland-Nautic aan het Noorder Buitenspaarne te Haarlem, nadert het bijna duizend ton metende kustvaartuig „Jongkind" zijn voltooiing. De nieuwe coaster, waarvan wij de vorige week reeds een uitvoerige beschrijving gaven, is 63 meter lang en tien meter breed. Hij werd gebouwd voor rekening van de N.V. „Havre-boot" te Rotterdam en is in het bijzonder bestemd voor de vrachtvaart op Zuid-Frankrijk en het Iberisch schiereiland. urgente vraag, door medewerking van de burgerij heel spoedig als afgedaan kan worden beschouwd. Gastvrouwen en gastheren kunnen zich melden bij de secretaris de heer H. G. F. Smakman, Abelenstraat 1. Telefonisch is deze te bereiken onder nummer 5743. Programma wordt opgesteld De gezellige sfeer die er altijd bij deze sportuitwisselingen heerst en de onge dwongen en vriendschappelijke houding van de Engelse vrienden zullen ongetwij feld velen doen besluiten zich op te geven. Ook nu weer zullen er wedstrijden wor den gehouden in voetbal, zowel voor juni oren als voor senioren, athletiek, tennis, zwemmen en hockey. Het officiële programma moet nog wor den opgesteld, de voorbereidingen hier voor zijn in volle gang. Het bestuur van de postduivenvereniging „De Atoom" heeft zijn leden en vrienden uitgenodigd om Zaterdag in clubgebouw „Kindervreugd" deel te nemen aan de jaar lijkse feestavond. Tijdens dit feest met muzikale medewerking, afgewisseld met attracties en dansen worden de postduiven- kampioenen gehuldigd en de diploma's en ereprijzen uitgereikt. Notaris B. E. Koenderink in Baarn heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis bericht, dat mevrouw Ducrox- Hoogland, die op 13 December 1952 over leed, aan de afdeling Beverwijk van het Rode Kruis 6000 heeft gelegateerd. Dit bedrag wordt vrij van successierechten en in contanten aan de afdeling uitbetaald ten behoeve van het Rode Kruisziekenhuis. handelden en het beste met .hun voor had den, maar bepaald vlot ging het nietv De mijn was niet méér te, vinden ên zo'n vaart zou. het aiet.lo.pen. Wat. mokkend pakten al die hengèlliefhe'bbers de spullen bij elkaar, het aas in dé doosjes, het snoer op de haspel en de hele. verzameling in de tas om.de schouders. Er kwam mist opzet ten en, w.ie weet, achter dat grijze gordijn kon dat brok venijn best zitten. Na een. half uur was de pier leeg. !o, lO-l O IJ' de. strandtenten 'hebben vele man nen en enkele jonge dames achter de ruggen van het gezag op de gróte plof staan wachten. Spanning was er wel. Men keek, zocht en sprak weinig. Twee straaljagers maakten een bochtje langs de kust, een coaster niet hout schoof, naar de middenSluis, het gorgelen van de baggermolen deed af en toe even schrik ken en velen vermaakten zich tenslotte met een herder en een kees, die met èlkaar overhooplagen. Van het strand doemde nog een eenzame jongeman op met een fiets aan de hand. Hij toonde een door de stookolie getroffen eend en eensklaps was de lichte spanning verdwenen. Ieder's gedachte was door de meelijwekkende en zachte oogjes van de eend weggetrokken van de monsterlijke stalen bol. Daar lag een dik uur tussen. Het werd daarna stil bij de Zuidpier. Men ging huis toe en op het beton bleven twee agenten en een dienstfiets. TOEN kwam de Geels, een van de vlotte loodsafhalers, het buiten-kanaal uit; Achterop stonden enige leden van het ma rinepersoneel, die de vervolging zouden inzetten. Zij zochten tot het donker werd, maar het leverde niets op. Het was „vast werken" voor de mannen. ET ZAL wel afgelopen zijn met die mijn, vanmorgen is ze niet op het appèl geweest bij de Zuidpier. De com mandant van het marine-detachement, aan de Kanaalstraat wist de reden wel: „Het was, naar ik vermoed,. loos alarm". Van middag kan men weer gaan inleggen, de dobber dan. Jaarvergadering van de forensen De Nederlandse Verenieing van Forensen in Castricum heeft voor Dinsdag 3 Februari zijn algemene, ledenvergadering uitgeschre ven. Als belangrijkste punt staat op de agen da vermeld de bestuursverkiezing, maar niet minder belangrijk zullen de discussies zijn over het al of niet voortbestaan van de vereniging. De vergadering wordt gehouden in hotel De Harmonie. Klaverjassers voor Ten bate van het trainingsfonds organi seert de supportersvereniging „CSV" 21 Februari in hotel De Harmonie een klaver- jasdrive. Voor de winnaars heeft men diverse waardevolle prijzen in petto. Ook de klaverjasverenieing van de sup portersvereniging Blauw-Zwart "houdt een drive en wel op Maandag 26 Januari in het Jeugdhuis. De strijd bij St. Thomas De Castricumse R.K. damclub „St. Tho mas" heeft Maandag de wedstrijden voor de onderlinge competitie in hötel Sport-Duin- zicht voortgezet. In afdeling 1 behaalde P Ruiter een eervol resultaat door tegen de kampioen van St. Thomas, J. Geuke, gelijk te spelen. A. de Zeeuw sloot de onderlinge competitie af met een overwinning op J. v. Velzen, en B. Beentjes moest met R. Stel de punten delen. G. SprenkelingC. Reijn- ders werd gewonnen door eerstgenoemde speler. Voorzitter C. Ory versloeg A. Dagelet in de tweede afdeling B. Louman moest in deze groep de punten aan P. Rietveld laten. De resultaten in afdeling 3 zijn als volgt: A. LolletL. de Ridder 2—0; Chr. Staal—F Zonneevld 20; C Reijnders Jr.C. Tromp 20; J. Steeman—N. Kroone 20; H. Korte- kaasA. Bakker 20. „om aan te zetten". Van ieder kind wordt zorgvuldig notitie genomen. Kleuterzorg is eigenlijk een voortzetting van zuigelingenzorg en het verschil ligt voor een deel in het tijdsverloop tussen de controles. Mogen de moeders met de zuige lingen meestal niet langer dan vier weken wegblijven, de kleutercontröle bepaalt zich tot eenmaal in de drie maanden of een maal per half jaar. Treden er in die tus sentijd verschijnselen op, waaruit de ouders concluderen dat er weieens iets niet in orde kon zijn, dan kan men binnen de door de arts vastgestelde tijd het bezoek her halen. Er is gisteren in Santpoort al een druk gebruik gemaakt van deze kleu terzorg en menige Santpoortse moeder zal met een gerust hart met haar peuter huiswaarts zijn gegaan in de vaste overtuiging dat haar kind kern gezond is. Maar ongetwijfeld zal zij toch zolang het kan, blijven profiteren van deze kostelijke instelling van het Witte Kruis. Mis met de wijting. Nadat de situatie Maandag al dreigend was geworden voor de wijting, liep het gisteren helemaal mis: de handel nam maar weinig af voor 11 en 10 per kist en het overgrote deel ver dween dan ook roemloos naar de vismeel- fabrieken: er zijn heel wat blauwe briefjes uitgedeeld aan deze witvis, die meestal het eerst het kind van de rekening is. Raak met de schelvis. De schelvis daarentegen deed het goed dank zij de schaarste, die er nog steeds in dit artikel heerst. Grove soorten gingen voor prijzen van 66 tot 62 per kist van de hand, maar de braadprijzen liepen wat meer uit een en schommelden naar de kwaliteit tus sen de 30 en 40 per kist. Kabeljauw ook duur. De belangstel ling voor kabeljauw bleef eveneens stevig en de Deense aanvoeren gingen er bij de handel tegen hoge .prijzen in. Toch was de Hollandse ook niet goedkoop met 90 tot 85 per regel tegen 75 per kist Deense van 125 kilo. Kleine regels varieerden van de 59 tot de 55 de tien. Makreel hield zich staande op 23 en 25 per kist; de rokers waren de voornaamste kopers. Niet zo hoog. De Gelria werd de hoog ste besommer van de Dinsdagmarkt met 14.800 voor een veertiendaagse reis, wat niet overhield. De Sumatra, die nog meer wijting aanvoerde, zakte tot 11.000 voor veertien dagen en de Antje, die een groot schip kabeljauw had, bracht het daardoor nog tot 9'200. Mooie Deen. De kleine Deen E 16 maakte voor zijn kabeljauwbuit een eind- besomming van ruim 7660 voor zo'n 1900 stijve dikkoppen. Klavertje vier. Vandaag waren er vier trawlers aan de afslag: de aanvoeren ble ken echter gevarieerder te zijn dan Maan dag en er is bijvoorbeeld duidelijk minder wijting in de had gezet. Het waren vanmor gen de. Nórma, de Eli en de Medan (90 schelvis, 150 gestripte wijting, 160 dichte wijting, 270 kool en kabeljauw, 45 makreel, 40 haring en 15 radio plus 15 stokkebit en 25 stijve kabeljauwen) met de Limburgia, wier vangsten wij al eerder publiceerden. Voorts waren van de.loggervloot present de KW 37 met 200 manden plat- en fiinvis, de KW 162 en de twee Wironnetjes (IV en V). Breskens loopt terug. De Urkers, die h.un geluk bij Breskens beproeven op de ijle haring hebben daar minder goede re sultaten dan vorige week: de meeste span nen brachten het niet verder dan tot vijf ton en alleen het spannetje van T. Hoek stra had er tien. Het markten is uitgesteld tot Donderdag in verband met de aanhou dend dikke mist. Beter in het Kanaal. Gewilliger laat de haring zich momenteel in het Kanaal verschalken: de SCH 399 meldde bijvoor beeld 12 Igst uit de halve vleet, de SCH 310 had ruim 15 last uit 80 netten. Vandaag worden de beide loggers aan de markt in Scheveningen verwacht, met de laatste vangsten vers in de last. Westkust komt ook los. De Westkust vissers van J. J. van der Toorn meldden na een paar stille dagen eveneens wat ver betering: de SCH 2 ving ruim 120 kantjes en de 250 met de 210 haalden er samen 200 scheep. Nu de SCH 2 in totaal 19 last aan boord heeft, wordt het schip nog deze week bin nen verwacht. Men verkeert nog in dubio, of er in Scheveningen of IJmuiden wordt afgeslagen. Onbeslist. Gisteravond was nog niet beslist of de Eveline, die met 160 kisten gul en kool, 150 makreel, 35 schelvis en piepers, 400 gestripte wijting en 60 diver sen aan de thuisstoom is begonnen, Donder dag in IJmuiden of in Grimsby verschijnt. Vlootvariëteiten. Gisteren heeft IJmuiden de Antoni van Leeuwenhoek weer eens even gezien. De KW 110, die.zoals gemeld, uit de vis serij genomen is, doet op het ogenblik dienst als vrachtvaarder. Het scheepje ver trok gisteravond met een vracht zoute haring naar Boulogne onder commando van schipper Jeroen de Hollander. Meevaller. De Catharina Duyvis die Dinsdag aan de markt was en ruim 862 kitts loste besomde ruim f 26.000, een resultaat wat op genoemde datum zeer zeker te IJmuiden niet bereikt had kunnen worden. Omstreeks 2 uur in de middag was de Duyvis alweer buiten. Mijn. De KW 168 Eendracht, die thuisstomende is voor vandaag, heeft ook 'al een mijn aan boord. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.70-1.75, gr. tong 2.14-2.12, grm. tong 1.34- 1.20, kim, tong 1.52-1.34, kl. tong I 1.43- 1.33, kl. tong II 1.17-1.12, tarbot I 1.80-1.60, alles per kilo; tarbot IV 57.50-46, tongschar 97, schartong 32-26, gr. schol 19.50-15, grm. schol 28-22, kim. schol 59-43, kl. schol I 36-39, kl. schol II 27.50-14, schar 31-23, bot 13-12, verse haring 21-19, makreel 22.59- 12, grm. schelvis 51, kim. schelvis 55-37, kl. schelvis I 48-36, kl. schelvis II 37-23, wijting 11.50-8, gr. gul 40-29.50, mid. gul 26-24, kl. gul 19.16.50, kl. leng 31, ham 88, poontjes 30-22, kl. koolvis zw. 18-14, kl. koolvis wit 27-22.50, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 200-72, gr. koolvis zw. 37-32, gr. koolvis wit 64-56, gr. leng 69, alles per 12} kilo. Aanvoer: 93 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 8 tongscharen schartong, 162 schol, 15 schar, 4 bot, 33 haring, 235 makreel, 121 schelvis, 916 wijting, 530 kabeljauw en gul, 5 leng, 2 ham, 9 poon, 266 koolvis, 25 diver sen, totaal 2430 kisten.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3