Alcura benaderde het anti-Semitisme unie DAMESMODEHUIS Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij -varia Okof bereidt 60 jarig bestaan voor Eendracht en Euphonic samen in Concordia „Heemschut" krijgt nul op request Toch lening aan Stichting „Velsen" Voor f 9000 aan kinder postzegels „Het nestje van de antiquair" Beverwijk 7 1 t Verscheurde Christenheid en Oecumene Abe Brouwer bij „Fryske Trou" op bezoek Tweehonderd gulden voor „de Hoop" Ongeluk in de warmwalserij Beeckesteijn is niet meer te redden B en W keren op schreden terug Mac Vawin bij „de Stormvogel" OLD CLOTHES NEW Parijs en Kopenhagen zien „'t Schot is te boord" Schoolmelk op drie R.K. scholen te Driehuis Nieuwe onderwijzer aan de Brederodeschool Grond bij Hagelingerweg voor korte tijd verpacht Vooral dank zij de kinderen in de gemeente Velsen verkocht Benoemingen ter secretarie Aluminium dekhuis voor „Ville de Saigon" MAANDAG 26 JANUARI 1953 Het probleem van het helaas thans weer zo actueel wordende antisemitisme is door de Algemene Culturele Raad ..Alcura" Zondagochtend in het Velsense Rex-thea- ter op een niet te miskennen manier onder de aandacht van zijn sympathisanten ge bracht. Daar is de geruchtmakende Ame rikaanse film „Gentleman's Agreement" (De ongeschreven wet) gedraaid en het is slechts te betreuren, dat deze voorstelting genoegen moest nemen met een halfvolle zaal. Op een delicate maar niettemin uiter mate duidelijke manier geeft deze meester lijke rolprent een oordeel over het anti semitisme, niet de aangehitste Jodenhaat van de concentratiekampen en de gaska mers, noch de massale vervolgingswaanzin van een totalitair regime, maar de sim pele trek in een maatschappij, die „de Jood" met een scheef oog beziet en hem, als het even kan, mijdt en de betere baan tjes bij voorkeur voor „Christenen" be waart. Het oordeel over deze geesteshouding, die in elk volk terug te vinden is en die de film terecht als „anti-semitisme" bestem pelt, is uiteraard strikt negatief. De wijze waarop het door het verhaal werd gegeven is ronduit meesterlijk. Een veelbelovend journalist en niet van het soort, zoals ze bij bosjes door de Amerikaanse films draven, hijgend zoe kend naar schandalen en corrupte mede burgers krijgt de opdracht, het anti-se mitisme op de korrel te nemen en hij komt op het idee, zichzelf voor een Jood uit te geven, en de ervaringen aan den lijve op te doen, die het oude volk van dag tot dag moret ondergaan in het leven van een ove rigens vrij gezonde democratie. Hij krijgt de volle laag, telkens en overal en raakt er tenslotte bijna zijn levenspartner mee kwüt. Nergens is deze film scherp, zij toont alleen maar aan' en laat de conclusie met een gerust hart aan de beschouwer over, die zijn eigen opvattingen wellicht zal her kennen in het meisje, dat de weg van de minste weerstand en daarmee die van een collectieve weerzin tegen het Joodse volk inslaat of in de (Joodse) professor, die het probleem erkent, maar er niet aan begint, omdat het hem bij voorbaat hopeloos lijkt. De publicist echter wenst consequent te blijven en is dat ook: hij ziet als enige juiste oplossing een moreel en daadwerke lijk verweer tegen die onbestemde neiging van de zich Christen noemende mededemo craat, om een Jood nou ja een Jood te laten blijven. Er wordt uiteraard geen middel tegen het kwaad geboden, maar het verhaal geeft meer dan genoeg stof tot overdenking en discussie (waarom laat de „Alcura" deze zo gewaardeerde voorstellingen niet eens door een open gesprek volgen?) en daar mee heeft ze feitelijk haar doel al bereikt. Wanneer de doorsnee-mens zich durft en wil verdiepen in deze zaken, ligt er wel licht een verbetering in zicht. De heer M. Sluyser leide de film in en wees nog eens op het gevaar van elke ras sendiscriminatie, om zijn gehoor voorts ADVERTENTIE Het midden en betere'.genre Voor. de chic UNIC Meeuwenlaan hoek Cederstraat IJmuiden?Oost - Tel. 4206 KENT U.ÖNS SPAARSYSTEEM? De afdeling van de Vereniging „Oud- Katholiek Ondersteuningsfonds" heeft haar jaarvergadering voor een belangrijk deel gewijd aan het zestigjarig bestaan van de afdeling, dat gepaard zal gaan met de ont vangst van de Algemene Vergadering der vereniging, die zal worden gehouden op 10 Mei. Medegedeeld werd, dat nog een lezing avond in petto is. Van het hoofdbestuur was de goedkeuring op het afdelingsregle ment ontvangen. In het jaarverslag van de heer P. Hans werd herinnerd aan de gehouden lezingen, de propaganda-bijeenkomst, districtsver gadering en de reeds bestaande plannen voor de jubileumviering. Het bezoek aan de vergaderingen viel zeer tegen, maar dat aan de lezingavonden was beter. De afde ling telde per 31 December 139 leden, welk aantal toegenomen was en inmiddels door een actie reeds weer verder uitbreidde. Het kasverslag van de heer J. Zwart gaf wel een beeld van financiële achteruitgang doch een verheugend verschijnsel van ledenwinst. Bij enkele candidaatstelling werd de secretaris, de heer P. Ham herkozen. Hoewel de jaarbrief van het hoofdbestuur nog niet was ontvangen, kon de vergade ring voor de te verwachten mutaties toch al enige candidaten stellen. Ten aanzien van de afdelings-jubileum- viering en de daarvoor nog niet geheel af gewerkte actie was de voorzitter, de heer W. D. Wiljouw, in staat in grote lijnen het voornemen van het bestuur kenbaar te ma ken. Langdurige discussie gaf aan de voor nemens vastere vorm, zodat binnen afzien bare tijd en na gepleegde onderhandelin gen de plannen volledig kunnen worden uitgewerkt. Maandag 26 Januari A.R. Kiesvereniging, voordracht door J. Schouten, 20 uur Ichthuskerk. Thalia, 20 uur: „De vrouw van een ander". Kex, 20 uur: „Levend begraven". Dinsdag 27 Januari Zangvereniging Vox Humana, concert 20 uur Zomerlust Santpoort. Varia en 't Nut, kunstavond met Georgette Hagendoorn, 20 uur: Rex Theater. Ned. Ver. voor Lastechniek, IJmond, lezing met films, Walserij Oost. Thalia, 20 uur: „De vrouw van. een ander". onder het oog te brengen, dat de onberede neerde haatgevoelens ten opzichte van andersdenkenden of andersgekleurden maar al te vaak kan ontaarden in geraffi neerde vervolgingsmethoden, waaraan zelfs hij schuldig is, die zichzelf niet graag een „anti" zou willen noemen, maar niettemin in alle gemoedsrust bepaalde onmenswaar dige toestanden laat voortbestaan, ook in eigen kring. J. F. Voor de uitvoering van het mannenkoor „de Eendracht" onder H. Slings met mede werking van IJmuidens symphonieorkest „Euphonie", waarover Jacques Stoffer de scepter zwaaide en solistische medewerking van Gert Schoonkind, bestond in Concor dia alle belangstelling en waardering. Het koor is sedert de laatste uitvoering kennelijk vooruit gegaan en bevindt zich op weg, wederom tot de beste mannenko ren uit de omgeving te gaan behoren. De tenoren zouden echter nog wel enige versterking kunnen gebruiken. De voorzitter van het koor de heer G. Bosman opende deze avond, waarin hij vooral de directie van de firma Van Gel der Zonen, alsmede de cultureel ambte naar van de gemeente Velsen hartelijk welkom heette. Voor de pauze zong het koor werken van Joh. Dürner, A. Brückner en A. Sul livan. Over het algemeen werden deze num mers behoorlijk uitgevoerd, vooral Tröste- rin Musik van A. Brückner was voortref felijk. Het gebrek aan een goede zaal voor een uitvoering als deze wreekte zich ech ter in „The lost Chord" van Sullivan, voor al achter in de zaal kwam dit gave werk niet tot zijn recht. Vervolgens was de beurt aan „Euphonie" met „Variations Symphoniques" van César Franck. De solo werd gespeeld door Gert Schoonkind, die na afloop een ware ovatie kreeg. Na de pauze bewoog het programma zich in het lichte genre: het orkest zorgde voor een sprankelende operettesfeer met de ouverture „Die Lustige Witwe" van Léhar, maar helaas trad tijdens dit nummer een lichtstoring op, die overigens spoedig was verholpen. Verder gaf het orkest nog een gelukkige uitvoering van „Geschichten aus dem Wie- nerwald" en het koor besloot de op hoog peil staande avond met een waarlijk zeer fraai klinkende uitvoering van het Pel grimskoor uit Tannhauser van Wagner, het onvermijdelijke Slavenkoor van G. Verdi en het Soldatenkoor uit Gounod's Faust. Na afloop werd een bloemenhulde ge bracht aan de beide dirigenten, de solist en de heer P. Krabbendam, die gedurende zeven jaren de voorzittershamer heeft ge hanteerd en nu wegens drukke werkzaam heden zijn taak heeft overgedragen aan de heer G. Bosman. Velsens Jeugdraad bekeek de achtergronden Een klein maar aandachtig gehoor heeft Zaterdagavond in het gebouw van het Leger des Heils aan de Edisonstraat ge luisterd naar de secretaris van de lande lijke Oecumenische Jeugdraad, de heer Van Coeverden, die tot de Velsense jeugd raad sprak over „het werk van de Oecu mene in het algemeen en dat van de Oecu menische jeugdraad in het bijzonder". In 1054 werd de Christenheid in twee grote blokken uiteengedreven: het Oosten maakte zich los van Rome. Dit was de eer ste diepe wond die de Kerk werd toege bracht, meende de heer Van Coeverden. In 1517 opende Maarten Luther nieuwe perspectieven en er trad een nieuwe scheu ring op. „Oecumaniakken" werden de eer ste mensen genoemd, die een oecumenische kerk wilden stichten. In 1948 is de wereldraad van kerken op gericht in Amsterdam: acht verschillende kerken vormen momenteel de Oecumeni sche Raad in Nederland en 30 grote jeugd organisaties vloeiden samen in de Oecu menische Jeugdraad. De heer Van Coeverden zeide dat door de oorlog de oecumene een grote stap vooruit is gekomen. „De wereldraad van kerken is in wezen ook een platform waar op je een ander kunt ontmoeten", aldus formuleerde hij het eenvoudig maar raak. In Velsen wordt al veel voor de oecumene gedaan; er zijn reeds verscheidene geza menlijke diensten geweest in Santpoort, Velsen en IJmuiden Met een aardig filmprogramma is deze bijeenkomst gesloten. De bekende Sneker schrijver-criticus Abe Brouwer, die al eerder voor de Velsense Friezen is opgetreden, komt 29 Januari in het Culturele gebouw terug voor de leden van „Fryske Trou" om te spreken over en voor te dragen uit eigen werk. Voor de pauze determineert hij een frag ment uit zijn novelle „Trou" en na de pau ze volgt een humoristische schets over de Sneker veemarkt. Een verhaal in het stads fries, het dialect, dat in de grote plaatsen van Friesland wordt gesproken, besluit het programma. De collecte voor het nieuwe hospitaal kerkschip De Hoop, die gisteren werd ge houden tijdens de voetbalwedstrijd Storm vogelsBlauw Wit heeft f 200 opgebracht. Collectebussen, die men wenst te gebrui ken op feestavonden, bruiloften en meer van dien aard, kunnen worden afgehaald aan het adres Kon. Wilhelminakade 26. tel. 6464. Vrijdagavond wilde een schaarhulp.J. H. uit Haarlem in de warmband-walserij van de Breedband N.V. bij de knipmachine een stuk plaat uit de machine verwijderen voordat deze geheel stilstond. Hierbij raak te hij met een arm tussen de rollen bekneld tengevolge daarvan moest hij met een ge kneusde arm in het Rode Kruis ziekenhuis worden opgenomen. In de gemeenteraadsvergadering van Velsen van 13 Januari werd om advies in handen van B. en W. gesteld het schrijven van het bestuur van de Bond Heemschut te Amsterdam, inhoudende het verzoek om het besluit tot aankoop van „Beecke- sieijn" te herzien en alsnog het herstel van het huis te overwegen. Ten aanzien hiervan delen B. en W. thans mede, dat zij in tegenstelling tot verzoeker van oordeel zijn, dat door de zeer vervallen staat, waarin het gebouw verkeert, een herstel niet mogelijk is. In deze mening worden B. en W. gesterkt door de beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 17 November 1952, waarbij aan de eigenaresse vergunning is verleend tot het slopen van het hoofdge bouw en het Noordelijk bijgebouw. B. en W. stellen de raad dan ook voor, op het verzoek van de Bond Heemschut afwij zend te beschikken. In de vergadering van de gemeenteraad van Velsen van 9 September 1952 werd besloten, het besluit van 9 Mei 1950 tot uitgifte in erfpacht van grond te IJmui den aan de Stichting Sociaal-Cultureel- Werk-Velsen zodanig te wijzigen, dat de bedoelde grond in huur zou worden ge geven, alsmede het besluit van 11 Septem ber 1951 tot het verstrekken van een geld- nening ad f 75.000 aan genoemde Stich ting in te trekken en te vervangen door een anders geredigeerd besluit. De aanleiding hiertoe was de beslissing van de minister van Financiën tot het kwijtschelden van slechts 75 percent van het voor de erfpachtsakte verschuldigde registratierecht. Bij een nadere beslissing heeft de gemelde minister echter bepaald, dat ter zake van deze akte slechts een bedrag van f 25 aan registratierecht ver schuldigd zal zijn. Hiermede is in feite de grondslag aan de vorenbedoelde besluiten van 9 Septem ber 1952 ontnomen. Het lijkt B. en W. daarom gewenst, deze in te trekken, en dien ten gevolge de oor spronkelijke besluiten van 9 Mei 1950, tot het uitgeven van de grond in erfpacht, en van 11 September 1951, tot het verstrek ken van een geldlening, te doen herleven. Para-psychlogie is een jonge tak van wetenschap die in later jaren de mensheid nog van dienst kan zijn, maar op het ogen blik door z.g. telepathen, para-psychologen en helderzienden wordt misbruikt voor vaak niet-oirbare praktijken. Dit was in het kort de opvatting van de heer Mac Vawin, uiteengezet tijdens de contact-avond voor de supportersvereniging „De Stormvogel" Zondagavond in de ver gaderzaal aan de Abelenstraat. Als er ooit onvriendelijke woorden ge richt zijn aan het adres van mensen, die zich uitgeven voor telepaath en wat dies meer zij, dan was het gisteravond wel door deze „blanke fakir", die als zodanig een zekere vermaardheid bezit. Hij vertelde veel over de trucages en suggesties en noemde als voorbeeld het geval van z.g. „magnetiseurs" die dij mensen de pijn weten te verdrijven, maar die des ondanks de kwaal rustig laten voortwoekeren, wat voor de patiënt funest kan zijn. Mac Vawin toonde aan hoe eenvoudig „het helder ziendheid" in het werk kan gaan en ver telde zich wel in onschuldige gevallen hier toe te hebben laten verle'-ien. Overigens haalde hij op deze avond met succes een experiment uit, waarbij hij van voorwerpen die in de zaal werden opge haald, de eigenaars noemde en soms enkele persoonlijke bijzonderheden vertelde. Toen hij later de truc verklaarde, hebben de bij de neus genomen supporters hartelijk ge lachen. Aan het einde van zijn voordracht ontving de heer Vawin uit handen van de voorzitter een vaatje haring. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 Er is een belangrijke wijziging gekomen in de plannen voor de voltooiing van het motorschip „Ville de Saigon", dat in het najaar door de Keizerin van Vietnam, Nam Phuomg, op de werf van de Haarlemse Scheepbouwmaatschappij werd gedoopt. Aanvankelijk zou de bovenbouw in staal worden uitgevoerd, maar thans heeft men besloten het dekhuis uit aluminium te ver vaardigen. Dit geeft uiteraard een grote besparing in gewicht, hetgeen de snelheid van het vaartuig ten goede zal komen. Het is de eerste keer dat bij de Haar lemse Scheepsbouwmaatschappij een der gelijke grote opdracht in aluminium wordt uitgevoerd. De Nederlandse documentaire ,,'t Schot is te boord", die de cineast Herman van der Horst destijds in opdracht van de toen malige ECA (thans MSA) vervaardigde en die vorig voorjaar op het Filmfestival te Cannes met de Grand Prix voor korte films is bekroond, verheugt zich momenteel in een nog steeds toenemende belangstelling van het buitenlandse publiek. De Franse versie van de „haringfilm", „Jetons les Filets", wordt op het ogenblik in twee Parijse theaters „Avenue" in de Rue du Colisée en „Vendöme" in de Avenue de l'Opéra reeds voor de veertiende op eenvolgende week vertoond. Ook in Kopenhagen, waar men de be schikking heeft over de Engelse versie die „Shoot the Nets" is getiteld, heeft men de kans, dit veelbesproken Nederlandse film werk te gaan zien, niet voorbij laten gaan. Hier is ,,'t Schot is te boord" negen weken achtereen opgenomen geweest in het voor programma van het Grand Theatre. Drie besturen van scholen, de R.-K. Meisjes-, Jongens- en Fröbelschool te Driehuis, die aanvankelijk geen medewer king verleenden aan de schoolmelkver- strekking hebben thans besloten deel te nemen. De besturen van de tien scholen, die de verstrekking van schoolmelk niet wensen in te voeren, worden echter alsnog in de gelegenheid gesteld hun besluit te herzien. De ouders van de leerlingen, die bovengenoemde scholen in Driehuis bezoe ken, kunnen de schoolmelkkaarten be trekken bij de melkslijters. Met het oog op het gemiddelde aantal leerlingen over 1952 moet aan de Brede rodeschool te Santpoort (Zuid) het aantal onderwijzers van bijstand met één worden uitgebreid. B. en W. van Velsen bieden voor de be roeming van deze onderwijzer de volgen de voordracht aan: 1 A. J. den Heijer, tij delijk onderwijzer aan de Brederode school; 2 C. J. Mol, tijdelijk onderwijzer te Westzaan. Een uur vakonderwijs op school Vóór 1 Maart van elk jaar moet de raad van Velsen, ingevolge het besluit buiten gewoon lager onderwijs 1949, voor elke daarvoor in aanmerking komende soort van openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs het getal wekelijkse les uren vaststellen, waarin vakonderwijs zal worden gegeven. Aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs is ver bonden een vakonderwijzer in de lichame- l:jke oefening, die vier lesuren per week geeft. Het aantal verplichte onderwijzers aan deze school bedraagt vier, zodat het getal wekelijkse lesuren dient te worden vastgesteld op 4:4 1. B. en W. stellen voor het besluit vast te stellen. Filmavond voor Herwonnen Levenskracht De afdeling Velsen-Noord van de R.K. vereniging voor t.b.c.-bestrijding „Herwon nen Levenskracht" houdt op Vrijdag 30 Januari in de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan een filmavond met de ver toning van een populair-wetenschappelijke film over de strijd tegen de tuberculose. In deze Nederlandse speelfilm onder regie van Kees Strcoband, werken mede de be kende artisten Ank van der Moer, Johan Schmitz, Johan Fiolet, Gerard Rekers en anderen. De heer A. Nijssen te Santpoort heeft verzocht, van de gemeente Velsen als tuin grond te mogen pachten het gedeelte grond nabij de Hagelingerweg te Sant poort, dat een oppervlakte heeft van 6310 m2. en behoort tot de grondstrook, welke in het uitbreidingsplan voor Santpoort (Noord) onder meer tot groenstrook is be stemd. Deze bestemming maakt het mo gelijk, het bedoelde gedeelte nog voor korte duur, voorshands tot 1 Augustus 1953, te verpachten. B. en W. stellen mitsdien voor, de grond voor het tijdvak van 1 Augustus 1952 tot 1 Augustus 1953 te verpachten, tegen een pachtprijs, berekend naar f 420 per ha. per jaar, zijnde afgerond f 265 in totaal. Omstreeks half Juli zal de „Ville de Saigon" een proefvaart kunnen maken. Men zal dan wederom profiteren van het uithakken van de walbeschoeiïng van de sluizen te Spaarndam, dat verleden jaar noodzakelijk bleek voor de doorvaart van de eveneens voor Franse rekening bij de Haarlemse Scheepbouwmaatschappij ge bouwde schepen „Safi" en „Mogador". Want ook de „Ville de Saigon" heeft een breedte van op vijf centimeter na twaalf meter. Intusen is men op de hellingen van de Haarlemse Scheepbouw druk bezig met de constructie van een betonningsvaartuig voor de Koninklijke Marine en een passa giersschip voor Brazilië. Daarna komt een drietal mijnenvegers aan de beurt. De volgende scholen die hebben mee gewerkt aan de verkoop-actie 1952 van kinderpostzegels: Gem. Huishoudschool f 367.50; Gymna sium Felisenum f 489.75; Da Costaschool f 243.—. IJmuiden: Rijks H.B.S. f 1009.50; Gem. Huishoud school f 27; Jan Ligthartschool f 374.25; Elout van Soeterwoudeschool voor V. G L. O. f 207.75; Moerbergschool f 696.75; R.-K. Jongensschool f 154.50; Claraschool f 252.75; Groen van Prinstererschool f 207; Herv. Comitéschool f 196.50; Gr. van Prin- sterer Ulo-school f 70.50; Insingerschool f 323.25; Theo Thijssenschool f 438; St. Antoniusschool f 264.75; St. Franciscus- school f 162.75. Driehuis-Velsen: Jan Campertschool f 828.75; St. Joannes Uloschool f 486. Santpoort; Adolf van Nassauschool f 450.75; School m. d. Bijbel f 540.75; St. Liduinaschool f 84. Totaal f 7875.75. Buitendien werd door de dames van de U. V. V. in December 1952 aan kinder postzegels verkocht voor f 796 en aan kinderkaarten voor f 66.50, terwijl met medewerking van het Hoogovenbedrijf aan postzegels nog werd verkocht voor f 214 en aan kaarten f 173 of totaal f 1249.50. Het totaal-generaal komt zodoende op ruim negenduizend gulden, een fraai re sultaat. De organisatoren richten een bij zonder woord van dank aan de hoofden van scholen en allen die hebben meege werkt om dit resultaat te bereiken. Enige weken nadat Amicitia uit Sant poort deze nieuwe comedie van Hans Nes"a in deze omseving ten doop hield, heeft thans ook Advendo dit blijspel bij haar leden geïntroduceerd en van de vier voorstellingen welke van dit stuk op het programma staan, werd Zaterdagavond in het Hervormd Jeugdhuis de eerste gegeven voor een enthousiast publiek. Na de opvoering van Amicitia schreef ik reeds, dat Hans Nesna met, dit stuk niet zijn sterkste blijspel geschreven heeft. Hij voert er een zoon van- het oude volk in ten tonele, die zijn beide dochters mateloos vereert en ze dan ook mateloos verwent. De schoonzoons profiteren van deze liefde op een ongehoorde manier: zij worden door hem met geld en geschenken overladen. Uiteraard ondervindt hij hiervoor niet de minste waardering en hoewel zij allen reeds in het eerste bedrijf een stevig pak slaag hadden verdiend, besluit Maurits Diamant pas na de pauze zijn houding te wijzigen en het gezin iets steviger aan te pakken. Zijn strengere maatregelen hebben het gewenste effect, zodat aan het slot de harmonie in het nestje van de antiquair volledig is hersteld. Deze comedie is niet bijzonder overtui gend en de handeling doet, vooral in de eerste twee bedrijven, tamelijk geforceerd aan. De houding van Eet en Mary tegen over hun vader is verre van voorbeeldig en de gedemonstreerde gulheid aan de schoonzoons is al even weinig geloofwaar dig. Eén van dezen noemt zijn schoon vader zelfs openlijk „Goudpapa-tje" en weet hem verder zo schaamteloos uit te buiten, dat het geheel meer op een sprookje dan op een serieus bedoelde comedie lijkt. Tk wees er verder on. da+ een Joods milieu voor amateurs bijzonder gevaarlijk terrein is, omdat zij gemakkelijk tot char geren vervallen en menen dat een Joods type gecreëerd moet worden door op een zangerige toon te spreken, sterk te brouwen en druk te gebaren. Deze mening is na de opvoering door Advendo volledig gehandhaafd, al komt de vereniging alle waardering toe voor de wijze, waarop de voorstelling werd ver zorgd. In de eers+e plaats was er een op merkelijk fraai décor dat de sfeer zeer ten goed kwam. Verder was de rolkennis uitstekend en bleek ook anderszins dat dit stuk met volledige overgave ingestudeerd was. De hoofdrol was voor Ko van der Wel, maar omdat deze Zaterdagavond verhin derd was, had men een beroep gedaan op Wim Kuyper van Amicitia, die bereid was, deze dankbare rol nog eens voor het voet licht te brengen. Hij was de centrale figuur van de voorstelling en het kwam mij voor, dat hij door een meer ingetogen speeltrant een overtuigender indruk vestigde dan bij de laatste opvoering die ik van hem zag. In ieder geval was hij de favoriet van het publiek en het zou interessant zijn hem eens te vergelijken met Ko van der Wel, wanneer deze Dinsdag de rol heeft over genomen. Ik heb niet de gehele voorstelling kunnen zien, maar kon er toch een goede indruk van meenemen. In ieder geval kan aan de donateurs van Advendo nog een avond in het vooruitzicht worden gesteld, die hun emise uren van genoeglijk amu sement garandeert. JAN VAN DAM. Zaterdag 24 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Orion van Oran. Mairoila M. van Caen. Arbo van Rotterdam. Afina van Southampton. Hermes van Gre nada. Triton van Antwerepn. Libelle van Bremen. Lena van Hamburg. Curasao van Fowey. Nezo van Antwerpen. Hecuba van Antwerpen. Jo van Boston. Ilias van Bar celona. Vertrokken zijn: Mjölnes naar Norrköping. Pina Onorato naar Constanza. Myrmidon n. Birkenhead. Oscar Borjesson n. Rotterdam. Oise naar Parijs. Holdernes naar Goole. Glo ry naar Odense. Frank Delmar naar Le Havre. Lemsterkerk naar Marseille. Pitea naar Hamburg. Capella naar Rotterdam. DurWard naar Leith. Falcon naar Londen. Westerdok naar Londen. Libelle naar Bre men. Amor naar Algiers. Arcturus naar Flekkefjord. Strype naar Hamburg. Rijn stroom naar Londen. Mairoila M naar Rot terdam. Zaanstroom naar Huil. Zondag 25 Januari kwamen binnen: Cöte du Nord van Le Havre. Belhaven van Ant werpen. Alstern van Calais. Swift van Lon den. Bomma van Halden. Helder van Ant werpen. Amstelstroom van Londen. Berkel- stroom van Hull. Jans van Londen. Capella (Ned.) van Helsingborg. Harö van Vesteras. Frisian Coast van Newcastle. Maria van Abuseniman. Vertrokken zijn: Alberto Dodero naar Bil bao. Egee naar Rotterdam. Crucaa naar Tri nidad. Spaarnestroom naar Fowey. Nieuwe Britse trawlers. Binnenkort zal bij Cook, Welton Gemmell te Beverley de voor de Heward Trawlers Ltd. in aan bouw zijnde stoomtrawler Ella Hewett ge reedkomen. Het schip, dat een lengte heeft van 51,81 m, breedte 8.84 m en 4.65 m diep is, werd de vorige maand tewater gelaten en huisvest een bemanning van 24 kop pen. De voortstuwingsinstallatie zal ge leverd worden door Charles D. Holmes te Huil. Bij Cochrane Sons te Selby is een stoomtrawler voor de Cosolidated Fisheries Ltd. te Grimsby in aanbouw. Dit schip heeft een lengte van 54,25 m, breedte van 9.45 m en een holte van 4,96 m. De triple expansie machine is van het fabrikant Amos Smith te Huil en ontwikkelt 1200 ipk. Bestelling voor Zuid-Afrika. De Zuid- Afrikaanse trawler maatschappij Irvin Johnson, gevestigd te Kaapstad heeft bij Cook, Welton Gemmell te Beverley de bouw opgedragen van een stoomtrawler van 525 ton. Het schip krijgt een lengte tussen de loodlijnen van 47,24 m, breedte van 8,23 m en een holte van 4,65 m. De machine, waarvan het vermogen 850 ipk. zal bedragen, wordt geleverd door Charles D. Holmes Co. Ltd. te Huil. Gedrukte markt. De flinke aanvoeren, die voor de nieuwe week in het zicht wa ren en de ruime aanvoer van plat- en fijn- vis aan de Zaterdagmarkt zelf maakten de animo van de handel er die dag niet beter op en de prijzen, die toch al een knak had den gekregen, zakten verder af. Laptong, die voornamelijk voor de filetbereiding werd gekocht, bracht nog wel f 2,50 tot f 2,60 op, maar de middensoorten kregen van de binnenlandse handel niet meer dan gemiddeld f 1,60. Schol deed het al weinig beter: de vraag naar grote soorten was zeer traag en ze brachten da,n Ook niet meer op dan f 20 en zelfs f 18 per kist. Het best deden de zetschollen het: f 40 tot f 42, maar de tweeën en drieën deden niet meer dan f 25 en f 12. De mooiste wijting was te koop voor f 15 en f 14 per kist. Motor spelbreker. De KW 69, die de visserij tot Maandag dacht uit te kunnen zingen, werd zwaar gedupeerd doordat de motor Vrijdag het liet afweten en op halve kracht moest de logger naar huis met ruim 70 manden plat- en fijnvis. Geen haring. E)e stille hoop, dat er Zaterdag nog wat haring zou komen van het Urker spannetje UK 68 en 61 is de bo dem ingeslagen, want de beide haringja gers waren rustig in Breskens binnengelo pen, evenals hun broeders. Deze week kan er wat haring verwacht worden van de trawlers, die nu een beetje beter gaan vangen, al is het dan nog geen Sloekwali- teit. Vandaag valt het wel mee. De klaag liederen van vele loggerschippers ten spijt („twie mandes tonge en vaif mandes schol....") vielen vanmorgen 'naar de praktijk van de afslag te oordelen nogal mee: er waren loggers bij, die met zo'n 1500 tot 2000 kilo tong kwamen aanzetten en dat was voorwaar geen klein beetje. Be halve deze aanvoeren lagen er voor de vroegbeurten nog drie loggers met 230 manden schol, 35 schelvis, 40 wijting en 5 diversen. De vroege trawlers waren de Tu- bantia (240 kisten wijting, 80 schelvis, 150 piepers, 100 gul en kool, 25 makreel, 40 „stijve"); de Vios met 110 schelvis; -60 ka beljauw en gul, 40 kool, 220 gestripte en 100 dichte wijting, 160 makreel, 50 radio, 15 diversen en 5 tarbot plus dë Abraham met 150 schelvis, 155 gul en kool, 220 ge stripte en 30 dichte wijting, 75 makreel, 60 radio, 30 rog en poon, 30 diversen en in de late beurten waren 18 kotters van de par tij met hun 1200 manden schol plus 20 loggers, die voor 450 manden tong, 19 tar bot, 1000 grove schol, 500 kleine schol, 144 wijting, 200 diversen en 185 stijve kabel jauwen zorgden. Katwijk winnaar. De hoogste besom- mer van de Zaterdagmarkt werd de KW 176 met f 8850, op de voet gevolgd door de KW 127 met f 8500. Van de kotters werd de IJM 3 de hoogste met f 1840. Overkant. Wij vernamen, dat de Al lan Water Dinsdag naar Grimsby gaat om te markten. Zender onklaar. Dat de UK 35 tot groot verdriet van de Breskense mijnmees- ter de haven binnenliep zonder een seintje te hebben gegeven, was de schuld van de schipper niet: de zender was defect ge raakt en er zat niets anders op, dan maar met stille trom binnen te lopen. Uitstel voor de Westkusters. De afge lopen etmalen hebben de loggers van Van der Toorn, die onder de Engelse Westkust achter de haring aanzitten, weer niet veel opgeleverd en na overleg met de rederij hebben de schippers dan ook besloten het markten nog maar weer even uit te stel len. Men had gehoopt, vandaag één schip binnen te hebben in Scheveningen of IJmuiden, maar het zal wel morgen wor den, voor de SCH 2 aan de afslag ver schijnt. Dokken. De houten kotter „Kralingen" van de rederij Van der Grijn heeft Vrijdag een dokbeurt gehad. Zaterdag is het schip weer gezakt om zijn oude plaatsje temid den van de vloot in te nemen. Voor herhaling vatbaar. De feestavond voor het personeel van het Staatsvissers- havenbedrijf is zo goed bevallen, dat het systeem i-n de toekomst waarschijnlijk zal worden voortgezet. Overzicht. Voor het begin van deze nieuwe week staan de volgende trawlers klaar voor de markt: Haarlem en Tubantia (15 Jan.), Bloemendaal. Van Hattum, Pol derman (16 Jan.), Vikïngbahk (17 Jan.). Marktprijzen. Gr. tong 2,05-1,94, gr.m. tong 1,32-1,20, kl.m. tong 1.45-1.37, kl. tong I 1,62-1.32, kl. tong II 1,23-1.01, tarbot I 1,80-1,46 per 1 kg. Tarbot III 53-46, tarbot IV 45-32, gr. schol 18-16, gr.m. schol 28-24, kl.m. schol 59-47, kl. schol I 41-31, kl. schol II 20-8, schar 31-14, bot 12-8, wijting 19- 14„ kl. gul 34 per 50 kg. Kabeljauw 154- 118 per 125 kg. Marktaanvoer. 217 kisten tong en tar bot, 1061 kisten schol, 86 schar, 98 bot, 68 wijting, 110 kabeljauw en gul, totaal 1640 kisten. In verband met het aan de heren C. Sehauikes en H. E. van der Kun verleende eervol ontslag als ambtenaar van de bur gerlijke stand hebben B. en W. van Bever wijk de gemeenteraad ter voorziening in de daardoor ontstane vacatures, de volgende aanbeveling te doen toekomen, a. In de vacature van de heer Sehauikes: 1. A. B. M. Blankwater, chef van de 3e afdeling ter secretarie; 2. A. Berkhouwer, commies le klas ter secretarie, b. In de vacature van de heer Van der Kun: 1. A. Berkhou wer, voornoemd; 2. A, B. M. BlankWater, voornoemd. Het fraaie model van de „Ville de Saigon".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3