EXTRA EDITIE Een gruwelijke nacht leidde een rampzalige Zondag in Buitenland zegt hulp aan geteisterde gebieden toe Regering legt Dinsdag een verklaring af over de nood DODENCIJFER NADERT DE TWEEHONDERD Nationale hulpactie werkt op volle kracht Ongerustheid over lot IJmuidense trawler Meeleven in de gehele wereld Antillen brachten reeds f 70.000 bijeen Ministerraad heden bijeen Een gruwelijke nacht vol onverwachte rampspoed was de inleiding tot een Zondag, die Nederland niet licht vergeten zal. Wind en water spanden samen in een woeste overval, die als een bliksemsnelle invasie van ellende en vernieling over de Neder landse Westkust spoelde. Van 177 men sen staat thans vast, dat zij omkwa men in de golven of onder het puin van instortende huizen. De schade is nog niet te overzien, laat staan te schatten. Nog wordt op vele punten wanhopig strijd geleverd tegen het verwoestende water, dat standhoudende dijken langzaam ondermijnt. El ders zijn troosteloze watervlakten het teken dat daar de strijd verloren werd en Ne derlands historische vijand, het water, het menselijk vernuft overwon. Een nationale ramp heeft ons land getroffen. Een nationale hulpactie is echter tegelijk met volle kracht en onvermoeibare energie ingezet. Heel Nederland leeft mee en helpt de zwaarbeproefde bevolking van de noodgebieden. Hieronder geven wij een samenvat ting van het laatste nieuws uit de getroffen streken. Vlot der rampspoed Hoogovens liepen" schade op Beroep op automobilisten &7e JAARGAN-G No 174 ^'tHtt-XWrKXtS- 8 1-9 53 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. A dm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDIXIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate NlV. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 4cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.SI). - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A D. Huijsman Wind en water schonden Nederlands kusten Het zwaarst werden het Zuiden en het Westen van het land getroffen. Grote gebieden steden, dorpen en polders staan blank. Vele plaatsen zijn geheel van de buiten wereld afgesneden. Vele inwoners van overstroomde dorpen hebben verscheidene uren op zolders of in toppen van bomen moeten doorbrengen voordat zij door red dingsploegen konden worden gered. Tientallen huizen, schuren, vacantiehuisjes en uitspanningen werden verwoest. Honderden stuks vee verdronken. Een totaal beeld van de watersnood en de omvang van de hulpverlening kan nog niet worden gegeven. Een groot aantal militairen is bij de hulpverleningsacties ingeschakeld en verwacht mag worden dat doorlopend grote groepen militairen, D.U.W.-arbeiders, Bode Kruis- colonnes en andere hulpverleningsploegen zich naar de getroffen gebieden zullen begeven. De Koningin, Prinses Beatrix en de ministers Drees, Algera en Beel hebben Zondag verscheidene plaatsen in de getroffen gebieden bezocht. In deze streken moet men het veelal zonder communicatiemiddelen stellen soms zelfs zonder elèctriciteit, water of gas. De Spoorwegen hebben in sommige streken de diensten moeten staken, doordat spoorbanen zijn weggespoeld of overspoeld. In verscheidene gebieden, vooral op Zuid-Beveland, is men reeds vroeg op de dag begonnen met de evacuatie van de bevolking. Het laat zich aanzien, dat de Zeeuwse eilanden het zwaarst zijn getroffen. Men vreest voor ernstige verzilting. Walcheren De zeedijken op Walcheren zijn op ver schillende plaatsen bezweken. De nieuwe Nieuwe Kerkerpolder en de Suzanna-pol- der zijn volgelopen. In de dijk bij Ramme- kens zijn gaten geslagen, onder andere bij Veere en Vlissingen. In laatstgenoemde plaats is de toestand ernstig. De binnen stad staat blank en het water in de straten bereikte een hoogte van drie a vier meter. Ook Veere en Arnemuiden staan onder water. Zuid Beveland Op Zuid-Beveland zijn de zeedijken bij Ellewoudsdijk, Kattendijke, Baarland en Kruiningen doorgebroken. De Reigers bergspolder en de Wolverdijksepolder zijn ondergelopen. Rilland Bath en Kruiningen zijn geïsoleerd. Het water stroomt met grote kracht de polders binnen. In deze ge bieden is men bezig met de evacuatie van de bevolking, die naar Goes wordt ge bracht. De „zak" van Zuid-Beveland is het hevigst getroffen. St. Philipsland is ook zwaar getroffen. Van de overige Zeeuwsche eilanden is wei nig nieuws binnengekomen, aangezien de telefoonverbindingen zijn gestagneerd. Alleen al in Kortgene zijn 35 doden te betreuren, naar een eerste schatting bij het ter perse gaan van deze extra editie. Zeeuwsch Vlaanderen In Zeeuwsch Vlaanderen zijn de dijken bij Terneuzen, Hoofdplaat, Ossenisse, Hon- tenisse en van verscheidene andere polders doorgebroken. Bij Kadzand is de zee over de sluis geslagen. Grote stukken duin zijn weggespoeld. In verscheidene dijken zijn gaten geslagen. Dordrecht: gered Het gemeentebestuur van Dordrecht deelde te middernacht mede, dat de toe stand niet meer critiek is. De gaten in de Noorderdijk, de Kildijk en de Kilkade, zo mede bij de Wieldrecht en de Veehaven zijn gedicht. Hulp, die nog voortdurend van alle zijden wordt aangeboden, heeft men niet meer nodig. Zuidhollandse eilanden De gemeenten Oudenhoorn en Helle- voetsluis staan geheel onder water: Zuid- land, Abbenbroek en Nieuw Hellevloet ge deeltelijk. De bevolking van Abbenbroek en Oudenhoorn is geëvacueerd. De afsluit- dam in de Brielse Maas nabij Oostvoorne is over een afstand van ongeveer 300 meter ernstig beschadigd. In 's-Gravendeel is de toestand zeer ernstig. De „God zij dank-polder", de Bosse polder, de Scheur- polder en de Noordbankpolder op het eiland Roozenburg zijn onder water ge lopen. Er is veel vee verdronken. Langs de Nieuwe Maas De Kappelpolder bij Maassluis is in drie minuten onder water gelopen. Ongeveer 1500 huizen in Maassluis wei-den een prooi ven het water. De Maasdijk is doorgebro ken. Vele fabrieken hebben daar grote *chade opgelopen. Ook in Vlaardingen was de toestand critiek. Het havengebied van Vlaardingen stond geheel blank. Fabrieken liepen onschatbare schade op. Het 8000 ton metende passagiersschip „Stad Vlaardin gen" raakte op drift, doch kon tijdig weer aan de veilige tros worden gelegd. In Schiedam is een 33 meter diepe bouwput voor het nieuwe dok van Wilton Feyenoord volgelopen. Brabant Het water van de Westerschelde heeft grote gebieden in Zuid-West-Brabant blank gezet. Een zeedijk is ter hoogte van de Os- sendrechtse haven bezweken. De gehele Vijdtpolder staat blank. Willemstad, aan het Hollands Diep, staat vrijwel geheel on der water. Tot tien kilometer ten Zuiden van Moerdijk spoelt het water thans over het land. De dijken om Dinteloord zijn ook niet bestand gebleken tegen het water. Er is veel vee verdronken. Een Dieseltrein heeft uit Zevenbergen een deel van de bevolking geëvacueerd. Duinen moesten het ontgelden In het kustgebied van Noord- en Zuid- Holland en op de eilanden is de schade grotendeels veroorzaakt door de heftige stormen. Van watersnood was slechts hier en daar sprake. Bij Sint Maartensbrug (gemeente Zijpe) zijn de duinen op twee plaatsen doorbro ken. In Zandvoort is de duinenreep weg geslagen en zijn de strandtoegangen ver dwenen. De reddingspost van de Zand- voortse Reddingsbrigade is ingestort. Dui nen sloegen ook weg bij Kijkduin, 's Gra- venzande, Kamperduin, Noordwijk aan Zee, Beverwijk en Katwijk aan Zee. In Kamper duin is een groot houten café slachtoffer van de storm geworden. Het Oranjebad in Noordwijk aan Zee is weggeslagen. In Kat wijk is het hötel „Brittenburg" zo goed als weggevaagd. In Scheveningen zijn duizen den vaten haring weggespoeld. In de haven van I.Jmuiden zijn vele loggers op drift geraakt. Op het strand werden uitspannin gen een prooi van de storm. Op Ameland heeft de storm slechts op één plaats schade aan de duinen veroorzaakt. Een sluisdeur bij Oudeschild op Texel is weggeslagen. Het water stroomde het land in. Ook bij Cocks- dorp werd het eiland overstroomd. In Ierseke is vannacht een vlot met drie bewoners van Schouwen en Duiveland aan gespoeld. Zij deelden mede, dat vier ande ren onderweg van het vlot waren geslagen en verdronken. Waar rond Rotterdam het water toesloeg. Niet slechts uit ons land zelf. ook uit het buitenland stromen de bewijzen binnen van meeleven met de grote ramp, die Nederland heeft getroffen. De gehele wereld is be gaan met het lot van de geteisterde gebieden. Hier volgt een opsomming van de hulp, die ons uit het buitenland werd toegezegd en die men reeds gedeeltelijk bezig is te verwezenlijken. Onmiddellijk na de eerste berichten over de nationale ramp is het apparaat van de CARE de Amerikaanse hulporganisatie in werking getreden. Deken- en voedsel pakketten werden reeds Zondagmorgen uitgereikt. De CARE zal ook onmiddellijk in het buitenland een algemene inzameling hou den voor hulp aan de noodgebieden. Hulp der V.S. De Amerikaanse ambassadeur heeft aan minister-president dr. Drees zijn harte lijke medeleven betuigd met de ramp, welke Nederland heeft getroffen. Hij heeft daarbij medegedeeld, dat de Amerikaanse regering hem gemachtigd heeft aan de Vanmorgen vroeg heerste er in IJmui- den ernstige ongerustheid over het lot van de stoomtrawler „Catharina Duyvis", eigendom van de VEM. Het schip is onder meer nog gepraaid door de kotter NEHIM I en het lag Zaterdag in de storm op ongeveer 14 mijl N.W. van IJnjuiden met een ka potgeslagen brug. Inmiddels zijn de drie andere trawlers, die tijdens het noodweer buitengaats waren, de Flamingo, Herman en Bergen, met klei nere vissersschepen veilig binnengelopen. De drie andere moeten ongeveer op 40 mijl N.W. van IJmuiden hebben liggen steken. Uit de berichten bleek, dat de Duyvis het zeer zwaar te verduren moet hebben ge had, zodat men het ergste vreest, temeer omdat het schip met kolengebrek had te kampen. Uiteraard kon de rederij De VEM geen enkel bericht verstrekken; de kustwacht heeft gistermiddag om 12 uur nog contact met het schip gehad en daarvoor heeft de walschipper Vrijdagavond met de schipper van de Duyvis gesproken. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat de trawler een andere haven is binnengelopen. Het troosteloze beeld van het stationsemplacement van Dordrecht. Een groot deel van het spoorwcgcomplcic ten Westen van het Dordtse station werd weggeslagen. Verwrongen liggen de rails in de modder van de weggespoelde spoordijken. Hoog spanningsdraden zijn afgeknapt en hangen in de lucht te slingeren in de wind. De schade is enorm. Nederlandse regering het aanbod te doen om Amerikaanse militaire hulpmiddelen te harer beschikking te stellen. Canadese toezegging De Canadese ambassade heeft het vol gende medegedeeld: „Na een persoonlijk bezoek aan de door de watersnood getrof fen gebieden van Zuidholland, heeft de Canadese ambassadeur mr. Thomas Stone de Nederlandse regering doen weten dat de Canadezen elke hulp die in hun vermogen ligt en die kan bijdragen tot verlichting van deze ernstige en tragische nationale calamiteit zullen verlenen". Ook West-Duitsland Het Duitse Rode Kruis zal in Den Haag en Brussel vragen, of het van dienst kan zijn bij he: helpen van slachtoffers van de overstromingen, aldus heeft de secretaris generaal van het Duitse Rode Kruis, Wal- thcr Hartmann, medegedeeld. Het bestuur van het West-Duitse vak verbond, dat zes millioer. leden telt, zou vandaag in Dusscldorp bijeenkomen om te spreken over maatregelen om de slacht offers van de overstromingsrampen in Ne derland en België te helpen. Belgische steun De directeur-generaal van het Rode Kruis van België heeft het Nederlandse Rode Kruis hulp aangeboden en verzoekt op te geven op welke wijze deze hulp kan worden geëffectueerd. Franse genie Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zondagavond een communiqué gepubliceerd, waarin zij verklaart als be wijs van solidariteit met een bevriende en geallieerde natie, welke door ernstige over stromingen geteisterd is, twee bataljons genietroepen ter beschikking te stellen voor hulp bij dringende werkzaamheden. Britse hulp De Britse ambassade verklaarde Zondag avond: „De Britse zaakgelastigde, de heer A. C. Stewart, heeft vanavond de Neder landse regering medegedeeld dat de Engel se regering diep medegevoelt mét de na tionale ramp die Nederland heeft getroffen en gevraagd welke hulp Engeland aan Ne derland lean bieden. Britse troepen, welke gelegerd zijn in het doorgangskamp in Hoek van Holland, zijn de gehele dag druk bezig geweest de helpende hand te bieden bij de evacuatie van vluchtelingen en in het algemeen met het helpen van de Nederlandse autori teiten. De Britse Admiraliteit zal vandaag tien helicoptères voor hulpverlening naar Ne derland zenden. Antillen De berichten over de overstromingsramp maken op de Antillen zeer diepe indruk. Het Rode Kruis van de Antillen heeft reeds een telegram naar Nederland gezon den met de vraag, waaraan in de eerste plaats behoefte bestaat. Er is een comité van actie gevormd, dat aan het werk zal gaan om ai het mogelijke te doen om de nood te lenigen. Reeds is f 70.000 bijeen. De douanebeambten van de Nederlandse Antillen hebben het geteisterde Willemstad geadopteerd. Zij zijn reeds bezig met het inzamelen van geld. De hoge waterstand, de storm en het uit vallen dér electrische stroom hebben ook op het Hoogoventerrein in de nacht van\ Zaterdag op Zondag schade veroorzaakt. Een bouwput liep onder water en diverse electro-magneten lieten hun last schroot los, waardoor schade ontstond. De K.N.A.C. doet een beroep op alle automobilisten om zich waar dit van nut kan zijn, ter beschikking te stellen van de hulporganisaties. In het bijzon der meent de K.N.A.C. dat zij zich in de eerstvolgende dagen verdienstelijk kun nen maken bij de inzameling van de voor de getroffen gebieden noodzake lijke goederen door deze naar de cen trale punten te vervoeren. Men kan zich ook opgeven bij de K.N.A.C.: Sophia- laan 4, Den Haag. a OOOOCKXXXlOOCOOOOClOCXDOOOOOOOOOOOOOOOCOOCOCOOOOOOOOOOOOOOa De voorzitter van de Tweede Kamer dr. Kortenhorst deelt mede, dat hij zich met de minister-president heeft verstaan over de vraag of de regering bereid zou zijn, Dins dag voor zover het in haar vermogen ligt, de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president heeft zich bereid verklaard bij de aanvang der vergadering een verklaring af te leggen, waarna de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld eventuele vragen te stellen. De regeringsvoorlichtingsdienst deelde Zondagavond mede: Het totale beeld van de watersnood welke ons land heeft getroffen is op dit ogenblik nog niet bekend. Hierdoor is het nog niet mogelijk uit een punt de ramp te overzien en de maatregelen voor de hulp verlening centraal te treffen. In het huidige stadium is dit ook niet het meest belangrijke, daar de maatrege len ter plaatse reeds in volle gang zijn, onder leiding van de waterschappen, ge assisteerd door het leiding gevende perso neel van de Provinciale Waterstaat. Ook het militaire apparaat is volledig ingeschakeld. De troepen staan onder be vel van de Nederlandse territoriale bevel hebber. De hulpverlening geschiedt plaatselijk door de burgerlijke autoriteiten, geassis teerd door de militairen. Zoals bekend, is de centrale evacuatie commissie, welke ressorteert onder de departementen van Binnenlandse Zaken en Oorlog in actie ge komen. Al het mogelijke wordt thans in het werk gesteld om een overzicht van de ramp te verkrijgen. De minister-president bezoekt verschillende getroffen gebieden. Ook de ministers van Verkeer en Water staat, van Binnenlandse Zaken en van Oorlog en Marine hebben zich naar het ge teisterde gebied begeven. Met name tengevolge van de vele storin gen in de communicatiemiddelen verwacht de regering dat er rekening mee moet wor den gehouden dat een volledig overzicht van de toestand eerst in de loop van heden kan worden verkregen. De ministerraad zal hedenochtend- bij eenkomen om de toestand te bespreken en nadere maatregelen te treffen. Van Dordrecht heeft minister-president dr. W. Drees zich naar Zeeland begeven. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. is Zondag in gezelschap van ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ook naar Dordrecht ver trokken om zich van de toestand ter plaatse op de hoogte te stellen. De minister van Binnenlandse Zaken dr. Beel ging naar Halsteren om zich daar van de ernstige toestand op de hoogte te stel len. Hij zou ook proberen Middelburg te bereiken. Wat de organisatie ter bestrijding van de watersnood aangaat deelde het ministerie van Verkeer en Waterstaat mede, dat het allereerst de bedoeling is, dat de water schappen en polderbesturen in hun eigen gebied die maatregelen trachten te treffen waarin zij zelf kunnen voorzien. Voor zover zij daartoe niet in staat zijn zullen zij een beroep kunnen doen op de Provinciale Waterstaat in hun provincie. De Rijkswaterstaat zal waar nodig en mo gelijk coördinerend optreden en eventuele bijzondere hulp trachten te bieden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1