Oost-Engels kustgebied zwaar getroffen, 300 doden door overstromingen Buitenland zegt hulp aan geteisterde gebieden toe Redders haalden in de Biesbosch mensen van de daken Trawler Katharina Duyvis vermist met 16 opvarenden 5 Honderdachtentwintig opvarenden van de „Princess Victoria" verdronken Vijftigdu izend daklozen Meeleven in de gehele wereld Antillen brachten reeds f 70.000 bijeen Ms. Gooiland op kop van Vissershaven Castricum Beverwijk Hulpactie in Beverwijk groots opgezet Wijk aan Zee Santpoort Ook in het buitenland slachtoffers en verwoestingen Ernstige ongerustheid in IJmuiden Hoofdprijzen Staatsloterij Geen geheim verdrag ZwedenV.S. De strijd in Korea Nogmaals: „Van ander ras" Personeel firma Docter in actie „Margriet" verliet Kennemer Staten als jeugdleidster Beverwijk helpt Bunkers rolden van het duin Voorlopig nog geen riolering in Wijk aan Zee „Getosa" bracht amusant blijspel MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Engeland en Nederland kunnen elkaar de hand reiken: beide landen zijn door eenzelfde ramp getroffen. In enkele uren tijd hebben storm en overstromingen langs de Engelse oostkust een vernietiging aangericht, zoals men in eeuwen niet gekend heeft. Over een afstand van meer dan 500 kilometer zijn in het kustgebied huizen beschadigd of weggespoeld, zeedijken gebroken, boulevards vernield, schepen ge zonken. Land overstroomde, dorpen werden geïsoleerd. Mensen en dieren verdronken. Zelfs een vuurtoren werd vergruizeld. In Engeland hebben bijna vierhonderd mensen het leven verloren. Meer dan honderd kwamen om op Kanvey-eiland in de monding van de Theems, dat geheel overstroomde. Zieken en invaliden werden door het water verrast en verdronken in hun bedden. 250 mensen kwamen om op het Foulness-eiland en 21 stierven er in Felixtowe. Naar schatting zijn 50.000 personen dakloos en ondergebracht bij particulieren, in legerkampen, scholen en hotels. Velen stierven toen de orkaan nog maar juist begonnen was. lijken van twaalf Amerikaanse militairen en hun gezinnen gevonden. Nog 28 andere Amerikanen zijn vermoedelijk verdronken. De hoofdspoorlijn naar Londen is wegge spoeld. Langs de kust van Lincolnshire is over dertig kilometer de zeedijk op tien plaat sen gebroken. Minstens 15 mensen kwa men om door het diep het land in stromen de getij. Zesduizend personen verloren hun woningen. Tienduizenden hectaren lande rijen overstroomden. De schade wordt voorlopig op 200 mil- Van het eiland Kanvey werden met al lerlei vaartuigen, groot en klein, gister avond 13.000 mensen geëvacueerd. Zondagochtend bezweek de dijk plotse ling en binnen een half uur stond het wa ter tot aan de dakranden. Het gevaar blijft de eerstvolgende 48 uur ernstig daar abnormaal hoge vloeden worden verwacht, terwijl de zeeweringen op vele plaatsen bezweken zijn. Pas Zondagavond werd het Londense gebied door de vloeden bereikt. Van Chel sea tot Southend verkeert men in staat van alarm. In West Ham, aan de Theems, werden 5.000 mensen van de buitenwereld afgesneden. Ook kwamen overstromingen voor in Fulham, Kew cn Richmond. In Hunstanton, in Norfolk, werden de lioen gulden geschat. Churchill zou heden middag in het Lagerhuis een overzicht van de ramp geven. Koningin Elizabeth heeft per sportauto, met haar echtgenoot aan het stuur, gisteren van Sandringham uit, een bezoek gebracht aan de over stroomde gebieden in Noord-West Norfolk. (Reuter). Het Britse passagiersschip „Princess Victoria" is Zaterdag in de Ierse zee gezonken. Van de 172 opvarenden (pas sagiers en bemanning) zijn er 128 om het te De Nederlandse trawler IJM 60 Katha rina Duyvis van de rederij VEM met 16 man aan boord wordt sinds Zondagnacht twaalf uur vermist ten Westen van IJmui den. De „Duyvis", die onder bevel van de schipper Arie Glas Zaterdag op de thuis- stoom was, was IJmuiden in de middag tot op 18 h 20 mijl genaderd. Door het slechte weer was de schipper genoodzaakt bij te draaien en te gaan steken. Toen het schip vanmorgen omstreeks tien uur nog steeds niet in IJmuiden was binnengekomen heeft de rederij via Scheveningen Radio aan alle schepen in de omgeving verzocht uit te zien naar de „Duyvis". Al vroeg in de ochtend heerste er in IJmuiden ongerustheid over het lot van deze trawler, waarvan de schipper nog Zaterdagmiddag via de radiotelefonie- zender met de rederij heeft gesproken. Het schip verkeerde toen niet in moeilijkheden. Tevens maakte de schipper de afspraak om Zondagmorgen 10 uur opnieuw contact met de rederij op te nemen. Hij is echter niet meer gehoord. Andere berichten spreken echter van ingeslagen deuren en ruiten. Het schip had ook te kampen met kolen- gebrek. Inmiddels zijn drie andere trawlers die tijdens het noodweer buitengaats wa ren, de „Flamingo", de „Herman" en de „Bergen" vanmorgen de haven veilig bin nen gekomen. De schippers wisten niets over de ver- 30.000: 6031; 5000: 2155; 2000: 19317; 1500: 5336 19964; 1000: 10206 10932 16826 16922 18751; 400: 2141 2715 4116 5692 8592 8603 9102 9970 10180 10332 13229 13257 13519 15354 17827; 200: 1077 1258 1293 1673 1959 2355 2538 2571 2690 2727 2792 3157 3472 4021 4192 4759 4990 5031 5146 5782 5988 6103 6157 6429 6479 6482 6489 6653 7139 7252 7458 7584 7991 8088 8586 9014 9052 9254 9396 9467 10273 10328 10410 11390 11763 11958 12454 13171 13919 14604 14646 15348 15541 15592 15834 15874 16464 16567 16906 17206 17319 18405 18433 18461 18713 20335 20376 20514 20515 20628 20841 21801 21853 21928 21992. moedelijke ondergang van de „Duyvis vertellen. Vanmorgen omstreeks 12 uur vernamen wij nader, dat door bemiddeling van de Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschap pij het zeegebied tussen Scheveningen en Terschelling met reddingboten wordt af gezocht. Ook vliegtuigen van het Marine vliegkamp Valkenburg zijn opgestegen om het zoeken te vergemakkelijken. leven gekomen. Er zijn tot nu toe zes lijken geborgen. Onder de slachtoffers bevinden zich vrouwen en kinderen. De 44 overle venden zijn allen mannen. Acht overlevenden zijn door de Britse torpedobootjager „Contest" opgepikt. De reddingboot van Donagnadee bracht 35 overlevenden binnen. Eén reddingboot van de „Princess Vic toria" wist Donaghadee binnen te lopen. Aan boord bevonden zich een ernstig ge wonde man en de lijken van zes andere opvarenden van het verongelukte schip, die de ontberingen niet hadden overleefd. Onder de omgekomenen zijn de vice- premier en minister van Financiën van Noord Ierland, John Maynard Sinclair, de Ierse afgevaardigde in het Britse parle ment Sir Walter Smiles en de kapitein, James Ferguson, die volgens overlevenden grote moed betoonde en passagiers en be manning in hun laatste ogenblikken bij stond. In West-Duitsland Tengevolge van de storm zijn in West- Duitsland vijf personen om het leven ge komen en is zware schade aangericht. Noord-Rijnland Westfalen werd het zwaarst getroffen. In de hoofdstad Düssel- dorf kwamen twee mensen om het leven door het instorten van een tijdens de oor log gebombardeerd huis. Door zeer zware sneeuwval in het ge bied van Keulen en Wuppertal werd het spoorwegverkeer stil gelegd. In België BRUSSEL (A.F.P.) In Brussel is offi cieel bekend gemaakt, dat de verliezen aan mensenlevens tengevolge van de storm en de daarmede gepaard gaande overstromin gen tot dusver op acht is vastgesteld. De schade wordt voorlopig op meer dan een half milliard Belgische francs geschat. Voor het Noordelijk deel van het Belgi sche kustgebied werd Zondag de noodtoe stand afgekondigd. Zware zeeën sloegen over de dijken bij Knokke, het Zoute en Heist. Bij het Zoute en het nabijgelegen Lek kerbek werden dijken doorbroken, waar door het water woningen, waaronder de particuliere villa van Koning Boudewijn, binnendrong. Niet slechts uit ons land zelf, ook uit het buitenland stromen de bewijzen binnen van meeleven met de grote ramp, die Nederland heeft getroffen. De gehele wereld is be gaan met het lot van de geteisterde gebieden. Hier volgt een opsomming van de hulp, die ons uit het buitenland werd toegezegd en die men reeds gedeeltelijk bezig is te verwezenlijken. Onmiddellijk na de eerste berichten over de nationale ramp is het apparaat van de CARE de Amerikaanse hulporganisatie in werking getreden. Deken- en voedsel pakketten werden reeds Zondagmorgen uitgereikt. De CARE zal ook onmiddellijk in het buitenland een algemene inzameling hou den voor hulp aan de noodgebieden. Hulp der V.S. De Amerikaanse ambassadeur heeft aan minister-president dr. Drees zijn harte lijke medeleven betuigd met de ramp, welke Nederland heeft getroffen. Hij heeft daarbij medegedeeld, dat de Amerikaanse regering hem gemachtigd heeft aan de Nederlandse regering het aanbod te doen om Amerikaanse militaire hulpmiddelen te (Van een onzer redacteuren) De ramp die Nederland heeft geslagen heeft met wonderlijke willekeur getroffen en gespaard. Zo spraken wij vanmorgen in de Biesbosch een boer uit een verre uithoek van dit onherbergzaam gebied, die sedert het water hem Zaterdagnacht over viel met vrouw en kind eerst op zolder en daarna op het dak had gezeten. Vandaar zag hij hoe zijn bezit 'werd overspoeld, hoe zijn vee verdronk en hoe zijn hele levens werk werd vernietigd. Hij had er meer dan een etmaal storm en regen over zich heen laten gaan, maar deze man, misschien goeddeels geruïneerd, zei alleen maar tegen ons: „Hier valt het best mee, maar vertel eens, hoe is het in Arkel? Er doen hier de ergste geruchten de ronde en mijn hele familie woont daar". Wel, wij waren een half uur geleden door het vijftien kilo meter hoger gelegen Arkel gekomen dat zich vredig koesterde in de winterzon. Er was niets aan de hand! En toen wij dat deze boer vertelden keek hij opgelucht en zei lachend: „Dan is alles voor de bakker". Deze onverklaarbare geestkracht heerst overal in het getroffen gebied en zij is het die temidden van de volslagen chaos ieder een steunt. Zij sterkte vanochtend ook de mensen in Werkendam die op de kade stonden te wachten op nieuws over hun familie van de reddingsexpedities die de onafzienbare Biesbosch waren ingetrokken om de mensen van de daken van de boer derijen te halen. De ganse Biesbosch was één wilde watervlakte, één groot meer waaruit alleen maar hier of daar een boom of een dak opstak. Die tientallen die zwij gend over het water tuurden waren op het allerergste voorbereid. Zij kenden goed genoeg de gevaren van de verraderlijke Biesbosch waar het tij zo wild kan stro men. Maar toen de eerste motorboot het nieuws binnen bracht dat er vermoedelijk geen slachtoffers waren was er meer dan één die zijn vreugdetranen niet kon be dwingen. Vreugde, ondanks het feit dat water en wind ook hier de oude wonde van de oorlog weer had opengereten en een herstelwerk van jaren had ongedaan ge maakt. Maar de mannen die dag en nacht met hun kleine motorbootje hadden rond gezworven hadden de wilde Biesbosch al thans zijn menselijke prooi ontrukt en de rest zal volgen. Zo gaat het hier haast overal. Er is nog verschrikkelijk veel te doen. In Brabant, in Zeeland, in Zuidholland. Dat beseft men pas goed sis men in de enorm getroffen gebieden rondzwerft. Steeds meer nieuwe watervlakten doemen op, steeds meer vernielde wegen, spoor lijnen, kapotte huizen en telefoonlijnen. Er ligt hier werk voor jaren. Nu de eerste verschrikkingen voorbij zijn en de elemen ten gekalmeerd, is dat pas goed te zien. De schade is eenvoudig niet te schatten. Démenti van Stockholm Radio-Moskou heeft, onder aanhaling van een communiqué van het „Zweeds Democratisch Persbureau" bericht, dat de Verenigde Staten en Zweden een geheime militaire overeenkomst hebben gesloten. Dit bericht is later door het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken na drukkelijk tegengesproken. Zweden had alleen een bespreking over Europese economische samenwerking ge had met de Amerikaanse reizende ambas sadeur, Anderson, die kortelings een be zoek aan Stockholm heeft gebracht. harer beschikking te stellen. Canadese toezegging De Canadese ambassade heeft het vol gende medegedeeld: „Na een persoonlijk bezoek aan de door de watersnood getrof fen gebieden van Zuidholland, heeft de Canadese ambassadeur mr. Thomas Stone de Nederlandse regering doen weten dat de Canadezen elke hulp die in hun vermogen ligt en die kan bijdragen tot verlichting van deze ernstige en tragische nationale calamiteit zullen verlenen". Ook West-Duitsland Het Duitse Rode Kruis zal in Den Haag en Brussel vragen, of het van dienst kan zijn bij het helpen van slachtoffers van de overstromingen, aldus heeft de secretaris generaal van het Duitse Rode Kruis, Wal- ther Hartmann, medegedeeld. Het bestuur van het West-Duitse vak verbond, dat zes millioen leden telt, zou vandaag in Dusseldorp bijeenkomen om te spreken over maatregelen om de slacht offers van de overstromingsrampen in Ne derland en België te helpen. Belgische steun De directeur-generaal van het Rode Kruis van België heeft het Nederlandse Rode Kruis hulp aangeboden en verzoekt op te geven op welke wijze deze hulp kan worden geëffectueerd. Franse genie Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zondagavond een communiqué gepubliceerd, waarin zij verklaart als be wijs van solidariteit met een bevriende en geallieerde natie, welke door ernstige over stromingen geteisterd is, twee bataljons genietroepen ter beschikking te stellen voor hulp bij dringende werkzaamheden. Britse hulp De Britse ambassade verklaarde Zondag avond: „De Britse zaakgelastigde, de heer A. C. Stewart, heeft vanavond de Neder landse regering medegedeeld dat de Engel se regering diep medegevoelt met de na tionale ramp die Nederland heeft getroffen en gevraagd welke hulp Engeland aan Ne derland kan bieden. Britse troepen, welke gelegerd zijn in het doorgangskamp in Hoek van Holland, zijn de gehele dag druk bezig geweest de helpende hand te bieden bij de evacuatie van vluchtelingen en in het algemeen met het helpen van de Nederlandse autori teiten. De Britse Admiraliteit zal vandaag tien helicoptères voor hulpverlening naar Ne derland zenden. Antillen De berichten over de overstromingsramp maken op de Antillen zeer diepe indruk. Het Rode Kruis van de Antillen heeft reeds een telegram naar Nederland gezon den met de vraag, waaraan in de eerste plaats behoefte bestaat. Er is een comité van actie gevormd, dat aan het werk zal gaan om al het mogelijke te doen om de nood te lenigen. Reeds is f 70.000 bijeen. De douanebeambten van de Nederlandse Antillen hebben het geteisterde Willemstad geadopteerd. Zij zijn reeds bezig met het inzamelen van geld. TOKIO, (AFP). Amerikaanse reu- zenforten hebben Maandagochtend in Korea de zwaarste aanval op communisti sche stellingen ondernomen sedert een jaar, aldus een communiqué van de Ame rikaanse luchtmacht. Meer dan honderd ton bommen werd door tien reuzenforten op doelen gewor pen ovér een frontbreedte van ongeveer 250 km. Hef troosteloze beeld van het stationsemplacement van Dordrecht. Een groot deel van het spoorwegcomplex ten Westen van het Dordtse station werd weggeslagen. Verwrongen liggen de rails in de modder van de weggespoelde spoordijken. Hoog spanningsdraden zijn afgeknapt en hangen in de lucht te slingeren in de wind. De schade is enorm. Het motorschip Gooiland, dat vanmor gen met assistentie van de sleepboot Hec tor de haven van IJmuiden werd binnen gesleept op weg naar Amsterdam, is in het Zuider Buitenkanaal op weg naar de middensluis door de krachtige Noorden wind uit de koers geraakt en op het stenen hoofd van het Vissershoofd gelopen. Bovendien brak de tros met de sleper. Nadat de sleepboot Stentor van de wal had losgemaakt en een tros had bevestigd op het voorschip de Hector maakte vast aain het achterschip kwam de Gooiland na enige tijd los van de wal. Het schip heeft waarschijnlijk geen schade opgelo pen en is doorgestoomd naar Amsterdam. Even na de Gooiland liep het stoomschip Selby met zwaer slagzij binnen. Via de zender bracht het schip dank aan Scheve ningen radio voor de assistentie in de laat ste vier en twintig uur. Bij de vele toneelverenigingen, die de laatste twee jaar het successtuk „Van ander ras" door Arnaud d'Usseau en James Gow in hun répertoire hebben opgenomen, heeft zich thans ook „De Schakel" uit Castricum gevoegd, welk ensemble Zaterdagavond in zaal „Roozendaal" van dit stuk een alles zins verdienstelijke opvoering gaf. Deze keuze blijkt tegenover het publiek altijd weer gerechtvaardigd te zijn. Zowel de enigszins melodramatische inhoud als de sterke en dankbare speelrollen verklaren de voorliefde van onze amateurs voor dit stuk, al worden de moeilijkheden nog al eens onderschat, welke aan het uitbeelden van negerfiguren verbonden zijn. Ook bij de opvoering door „De Schakel" was de vertolking van Brett Charles door N. Bak ker niet helemaal onberispelijk. Hij speelde hem enigszins vlak en zonder bezieling, zo dat de hartstochtelijke overtuiging, welke hij voor de idealen voor zijn verdrukte ras genoten heeft, vrijwel nimmer kenbaar werd gemaakt. Daarbij veroorloofde de re gie hem soms te weinig bewegingsvrijheid. Mevrouw M. Wentink-Beusman was een onderworpen en dikwijls gevoelige Bella, maar zij werd verre overtroffen door mej. A. Ie Fèbre als Honey, het negermeisje. Zij gaf dit katoenplukstertje een grote dosis raffinement mee en bewees verder door haar lenige bewegingen, dat zij zich op het toneel durft te laten gaan. Mevrouw F. Rozing-Wijker verschafte de spontane Genevra de vereiste flair en me vrouw M. Kooij-De la Fuente speelde als Alice een beheerste oudere dochter. De heer G. Bohlander was de senator, type van de ouderwetse marqué en hoewel hij meer de schurk dan de aristocraat op de voorgrond bracht, kan ook deze uitbeelding geslaagd worden genoemd. De heer H. Markx gaf een rustige en overtuigende schrijver, die zich de meerdere toonde van J. Casteele als Roy Maxwell, welke niet alleen zwak werd gespeeld, maar bovendien onverstaanbaar was. De aankleding van het toneel riep meer een Indische dan een Amerikaanse sfeer. Deze opvoering, welke Zondag 8 Februari in zaal Borst te Bakkum wordt herhaald, garandeert het publiek daar een boeiende toneelavond. J. v. D. Ook de afdeling Beverwijk van het Rode Kruis zal in samenwerking met de E.H.B. O.-vereniging voor de inwoners van de ge troffen gebieden een inzameling houden, waarmee Dinsdag een begin zal worden gemaakt. Deze inzameling omvat kleding en schoeisel, dus nog geen huisraad. Tevens zal worden gecollecteerd. Men zal hiertoe in de gemeenten Beverwijk, met inbegrip van Wijk aan Zee en Heemskerk huis aan huis aanbellen. Het Rode Kruis doet een beroep op al len, die in het bezit van eerj vracht- of bestelauto zijn aan de inzameling deel te nemen. Bovendien worden collectanten ge vraagd. Vandaag is het hoofdkwartier voor aan melding voor Beverwijk gevestigd ten hui ze van de heer G. W. P. Stoutenbeek, Zee straat 103 (tel. 3465) en voor Heemskerk, Raadhuis (tel. 200) of J. C. J. Schuchart, Oosterstreng 96 (tel. 262). De Veilinghal aan de Breestraat is van Dinsdag af beschikbaar gesteld. De auto's zullen aldaar de goederen afladen, waar na een en ander gesorteerd zal worden voor doorzending naar Den Haag. De firma Docter is de eerste, die haar diensten heeft aangeboden; het gehele per soneel alsmede het wagenpark zal voor deze actie worden ingeschakeld. Ook op de jeugdverenigingen zal een beroep op mede werking worden gedaan. Benoeming van onderwijzer aan O.L. Vondelschool Tengevolge van het aan de heer D. van der Wateren verleende eervol ontslag is een vacature ontstaan van onderwijzer aan de o.l. Vondelschool. Ter voorziening in deze vacature bieden B. en W. de raad de navolgende voordracht aan. 1. J. J. Ab- spoel, onderwijzer aan de o.l. school te Wijdenes; 2. Th. v. d. Zee, onderwijzer in tijdelijke dienst aan een openbare school voor voortgezet gewoon l.o. te Henge lo (O.). Nadat vorige week de voorzitter van Kennemer Staten de heer H. Voorzanger als praeses afscheid had genomen en Za terdag Flip van Rooy als administrateur Kennemer Staten vaarwel had gezegd vond Zaterdagmiddag het officiële afscheid plaats van de hoofd jeugdleidster mej. Mar griet Franken. „Kennemer Staten viert thans het afscheid", aldus dr. Voorzanger in zijn rede tot mej. Franken, „maar voor jou betekent een verandering in functie niet zo erg veel, want als Wika heb jij maar één werkgever: de Heer der Kerk". Nadat hij zijn waardering voor het werk van „Margriet" had uitgesproken over handigde dr. Voorzanger namens het be stuur een tafelkleed. Tenslotte wenste hij het paar veel voorspoed in het voorgeno men huwelijk. Veel warme woorden, ver gezeld van geschenken die een verloofd meisje zeer welkom zijn, werden Zater dagmiddag gesproken door drs. A. Dem- mers, de heer Kooiman namens Velsens Jeugdraad, de heer P. v. d. 'Esoh namens de Beverwijkse Jeugraad, Hans Grosfeld en de heren v. Eykeren en H. Bakker. De nieuwe hoofd jeugdleidster, Tineke Schutte, zei al het mogelijk te zullen doen om een volwaardig opvolgster van Margriet te worden. Zij hoopte dat het honk aan de Zeestraat zou mogen uitgroeien tot een waar centrum. Margriet bedankte velen met een persoonlijk woord voor de vriend schap en steun, ondervonden in de achter liggende drie jaren. „Wat de kinderen nodig hebben is slechts begrip en liefde, slechts door het gebruik maken van deze fundamentele dingen zal het werk van Kennemer Staten uitgroeien", aldus mej. Franken. Met verschillende leuke schetsjes gaven de kinderen hun aandeel in dit af scheid van hun leidster. Het Beverwijkse Rode Kruis doet een beroep op de eigenaars van vracht- of be stelauto's, alsmede collectanten om hun materiaal en zichzelf beschikbaar te stel len voor de kleding- en dekking-inzame ling, die Dinsdag in Beverwijk begint. Aanmelden bij: Stoutenbeek (3465) en Heemskerk (200, Raadhuis) Stormschade in Beverwijk Evenals elders in de kustplaatsen heeft ook Wijk aan Zee een angstige nacht be leefd, hoewel de schade nogal meevalt. Opgezwiept door hevige windkrachten is de zee een flink stuk de Relweg ingelopen en heeft de kelders van her Emmahuis, waarvan de restauratie nog niet is voltooid, onder water gezet. Het gebouw zelf is niet beschadigd, maar de uitvoerder heeft door deze storm een bouwkeet alsmede diverse materialen verspeeld. In de Relweg zijn verschillende gaten geslagen en stukken zeewier en hout lagen overal verspreid. De bunkers aan de eerste duinenrij, die al geheel waren ondergestoven, zijn bloot gelegd en één grote bunker is zelfs naar beneden gerold. Aan de voet der duinen zijn heel wat kubieke meters zand wegge vreten. Wanneer men uit de Zwaanstraat het strand zou willen betreden moet een sprong van minstens drie meter worden gemaakt. De bussen naar Wijk aan Zee waren Zon dagmiddag stampvol en de ondernemer heeft verschillende extra diensten moeten inleggen om de stroom te verwerken van allen, die een kijkje aan het strand wilden nemen. Overigens was de aanblik van Wijk aan Zee wat het in Beverwijk en Heems kerk was: afgewaaide pannen en met rom mel bedekte straten. De tien meter lange schutting van boer Fraayman aan de Heemskerkerweg heeft het, evenals een boom in de Zeestraat, begeven. In Heemskerk was de ravage bij de tuinders- bevolking groter, veel glasschade werd hier veroorzaakt. De voorgevel van het warenhuis van de tuinder de heer R. W. A. Muyen aan de Kleine Houtweg, is in gewaaid, waarna de storm zijn vernieling aan deze kas ongestoord kon voortzetten. De schade wordt op vier a vijfhonderd gul den geschat. Een groot deel van de be drijfsdirectie is afgelopen nacht op het Hoogoventerrein aanwezig geweest, maar ook hier bleef de ravage tot een mini mum beperkt. Persoonlijke ongelukken hebben zich gelukkig in deze omgeving niet voorgedaan. Tijdens de Vrijdagavond gehouden pro- paganda-avond van de gemeente-bouw- spaarkas werd de vraag gesteld, wanneer in Wijk aan Zee riolering zal worden aan gelegd. Hoewel deze vraag buiten het karakter der avond viel, antwoordde wet houder W. Alberda, dat hiervoor in prin cipe de eerste stappen waren ondernomen door de onderhandelingen over de aankoop van gronden met E.P.U. Wanneer deze aan koop achter de rug is, zal de bevolking echter eerst met twee derde gestegen moe ten zijn alvorens de plannen tot riolering van het dorp doorgang zullen kunnen vin den. Voor de „bouw-spaarkas" was Vrij dagavond veel belangstelling, maar tot concrete besluiten is het deze avond niet gekomen. Op de Zeecroft, waar men deze huizen wil laten bouwen, mag het stan daard-type niet worden gebouwd, wel smalle huizen met een vloerverdieping en slaapkamers boven in de vier en een halve meter dakhoogte. Voor dit soort woningen voelden de Wijk aan Zeeërs echter niet veel. Architect Haman raadde allen aan zich voorlopig op te geven ten einde alsnog tot een goede oplossing der bouwplannen te geraken. De R.K. gemengde toneelvereniging „Getosa" te Santpoort heeft Zaterdag en Zondag in „Zomerlust een tweetal vlotte opvoeringen gegeven van het vermakelijke blijspel door H. B. Malby en Freddy Wyne, „De kunst om te leven", ook onder de titel „En toen kwam Oma" bekend. De pittige intrige leidt ons binnen bij de familie Hartley-Merrick, waar door mid del van een enigszins verlate brief de on verwachte komst van een vrijwel vergeten Oma uit Australië wordt aangekondigd. Direct worden alle noodzakelijk geachte voorbereidingen getroffen om de oude dame met kussens en aspirine waardig te ontvangen. Tot ieders verbazing blijkt het oude dametje dan een bijzonder charmante vrouw te zijn, die over een enorme vitali teit beschikt en aan pure whisky de voor keur geeft boven lauwe melk. Geen won der dat zij haar kleinzoons onder haar be koring brengt, tot grote ergernis van hun autoritair optredende echtgenoten en ver loofde. Zij gaat evenwel rustig door met het uitdelen van wijze lessen en wijst de heren en passant de weg, waarop zij zich weer van het respect van hun echtgenoten kunnen verzekeren. Tenslotte blijkt Oma dan in het geheel geen bloedverwante te zijn, maar de schrijfster van het veelbe sproken boek „De kunst om te leven", die was vooruitgezonden om het bezoek van de echte Oma aan te kondigen. Een volkomen pretentieloos blijspelletje, dat echter een vaak geestige dialoog aan de aardige verwikkelingen paart. En de spelers van „Getosa" hebben er onder lei ding van regisseur C. Jongejan een ge slaagde opvoering van gegeven. Het tempo was direct raak en de replieken volgden elkaar zonder de minste hapering op. Het meeste succes was uiteraard voor mevrouw Van der Linden, die als de ge waande Oma Spencer precies over alle kwaliteiten bleek te beschikken, om deze uiterst dankbare rol op het eerste plan te brengen. Daarnaast plaatste A. Liefting een koddige pantoffelheld, die zich op een ver makelijke wijze van de algehele sympathie wist te verzekeren. De dames I. Molen kamp, N. v. d. Kolk en Van Baaren sloten zich uitstekend bij deze blijspel-sfeer aan en ook S. Metten gaf een vermakelijk stoï cijnse butler. Verder wist J. Ninaber zich nog te onderscheiden als Basil Savilla, de verstokte vrijgezel, die evenfnin tegen Oma's charmes bestand bleek en er dan ook prompt voor zwichtte. Geen wonder dat het publiek zich niet alleen bijzonder voldaan, maar ook in hoge mate erkentelijk toonde, hetgeen door het langdurige applaus telkens overtuigend bewezen werd. JAN VAN DAM

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11