Prof. dr. H. A. Lorentz herdacht Tsjang Kai Tsjek rekent op steun van Amerikaanse vloot In Haarlemmermeer iedereen paraat rolt plakt brandt Hij loodste de natuurkunde door de kentering van het eeuwgetijde Eisenhower kondigt vandaag opheffing van Formosa's neutralisatie aan 25 vrachtwagens uit Haarlemmermeer Amerikaans-Chinees militair overleg Voethaifavorietevi Veel schade aan eïectrisch net MAANDAG 2 FEBRUARI 1953 8 Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE Kerkelijk Nieuws Stormschade op Sardinië Hulpactie voor politieke gevangenen in Sovjet-zone Brits vliegtuig met 39 inzittenden in zee gestort Een album met Uw ADVERTENTIE Op initiatief van het gemeentebestuur van Arnhem en met medewerking van de Nederlandse Natuurkundige Vereniging en het Natuurkundig Genootschap „Wessel Knoops" is in een bijeenkomst te Arnhem de grote Nederlandse natuurkundige prof. dr. H. A. Lorentz herdacht. Op 18 Juli is het honderd jaar geleden, dat prof. Lorentz in Arnhem werd geboren. Op 4 Februari is het een kwart eeuw geleden dat prof. Lorentz in Haarlem stierf. Tijdens de her denkingsbijeenkomst, die in Musis Sacrum werd gehouden, hebben verscheidene spre kers het woord gevoerd. Prof. dr. A. D. Fokker noemde Lorentz een van onze geestelijke erflaters en de leermeester van alle grote natuurkundigen van Europa en van overzee. In de negentiende eeuw (1875—1900) was hij de man van zijn studeerkamer en van de collegezaal. In de tweede periode, in de twintigste eeuw, ontwikkelden zich zijn internationale betrekkingen en werk zaamheden. Hij trad naar buiten en zijn woord won groot gezag. In alle landen stonden de geleerden verbaasd over de omvattend- heid van zijn begrip. Hij heeft de natuur kundige theorieën van de negentiende eeuw voltooid, en daarmede de grond ge legd voor de ontwikkeling der nieuwe theorieën van de twintigste eeuw. Hij heeft de natuurkunde door de kentering van het eeuwgetijde heengeloodst. Zijn formules zijn de grondslag van wat door anderen genoemd zou worden de re- lativiteits-theorie. Het is nu, na bijkans een halve eeuw, bekend genoeg hoe in deze theorie de grondbegrippen van absolute ruimte en tijd, die tot dusver dienden als lijst voor de natuurphilosophie, herzien moesten worden. In deze theorie gaf Lo rentz de fakkel over aan Einstein. Acht jaren van zijn levensavond heeft Lorentz besteed aan het leggen van een wetenschappelijk verantwoorde grondslag voor de plannen ter afsluiting van de Zui derzee. Het rapport van de staatscommis sie gaf de oplossing van dringende vraag stukken der praktijk, die, omdat ze verder reikten dan enige vroegere ondervinding had meegemaakt, het vaste richtsnoer van Lorentz wetenschap behoefden om tot een uitkomst gebracht te worden, die volko men nieuw en zonder voorbeeld was, al dus prof. Fokker. „Wereldburger" Prof. dr. ir. A. J. Kluyver, voorzitter van de afdeling natuurkunde van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van We tenschappen, getuigde namens de academie van haar eerbied voor Lorentz en zijn levenswerk. Reeds in 1881 heeft de acade mie hem onder haar leden opgenomen. Van 1909 tot 1921 is hij voorzitter geweest. Het was voor alles aan zijn bemoeiingen te danken, dat de regering in Februari 1918 de wetenschappelijke adviescommissie ten behoeve van volkswelvaart en weerbaar heid in het leven riep, waarvan aan Lorentz het voorzitterschap werd toevertrouwd. Ook op internationaal terrein heeft Lo rentz zijn krachten in het belang der we tenschap ontplooid. Zijn bemoeiingen strek ten zich uit tot ver buiten de grenzen van Europa. Hij was in werkelijkheid een wereldburger. Vervolgëns sprak dr. J. E. baron de Vós van Steenwijk, president-curator van de rijksuniversiteit te Leiden en voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van We tenschappen. Hij herinnerde er aan, dat Lorentz, na zijn ambt als hoogleraar te hebben neergelegd, te Haarlem een dubbele functie aanvaardde als secretaris der Hol landsche Maatschappij der Wetenschappen en als directeur van Teyler's Laboratorium. Deze twee instellingen hebben tot zijn dood van zijn grote gaven kunnen profiteren. Uitblinker in elk opzicht Hierna was het woord aan prof. dr. J. J. L. Duyvendak, rector-magnificus van de rijksuniversiteit te Leiden, die Lorentz vooral belichtte als hoogleraar. De Leidse universiteit is trots op hem als een harer allergrootste zonen. Hij was een uitblinker in elk opzicht. Lorentz was één van hen, wie het gegeven is, de wetten van de struc tuur dezer wereld te mogen na-denken. Zo reikte Lorentz tot het hoogste wat de mens gegeven is te doen. Hij deed dit in alle oot moed en bescheidenheid. Mr. P. O. F. M. C r e m e r s, burgemees ter van Haarlem, herinnerde er aan, dat Lorentz binnen Haarlem een belangrijk deel van zijn levenswerk heeft verricht. Haarlem is dankbaar, dat het daardoor een centrum werd van wetenschappelijke ac tiviteit. Wellicht zijn de laatste vijftien levensjaren, in Haarlem doorgebracht, de meest vruchtbare tijd geweest in dit zo uit zonderlijk begenadigde leven. Toen in Februari 1928 dit vruchtbare leven een vol gens menselijke berekening nog te vroeg einde vond, rouwde de stad, zoals zij om weinigen van haar ingezetenen gerouwd heeft. Als laatste spreker voerde het woord prof. dr. H. B. G. C a s i m i r uit Eindhoven. Hij sprak over de doorwerking van Lorentz' denkbeelden in de hedendaagse natuur kunde. Zijn grootste bijdrage is het toe passen der electriciteitsleer op atomaire electrische deeltjes, waardoor men begon door te dringen tot een begrip van de elec trische, magnetische en optische eigen schappen der materie. In het kader van de klassieke beschouwingswijze heeft hij de theorie zo ver gebracht als mogelijk was en zo het uitgangspunt geschapen waar alle latere theorieën op voortbouwden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Delft, J. J. Poldervaart te Ede. Bedankt voor Blarkensgraaf, M. van Die ren te Ede. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Middenmeer, H. W. Noord man, cand. te Kampen; te Tiel-Zaltbommel, Z. G. van Oene, cand. te Kampen. Examens Aan de Vrije Universiteit is geslaagd voor het cand. examen Theologie de heer J. Wessel te Leiden en voor het doctoraal examen Theologie zijn geslaagd ds. P. J. N. Smal te Pretoria en ds. R. Kooistra te 's-Gravenhage-Moerwijk (cum laude). Nog gisteravond vertrokken van Hoofd dorp vijfentwintig vrachtwagens met goe deren bestemd voor de slachtoffers in de geteisterde gebieden naar Den Haag om vandaar gedistribueerd te worden. Reeds in de morgendiensten van de ker ken in Hoofddorp en Nieuw-Vennep had den de predikanten van de kansel af een beroep gedaan op hun gemeenteleden, om zoveel mogelijk hulp te bieden. Toen dan ook een spontane actie tot inzameling werd begonnen werden zoveel goederen aange bracht, dat de afdeling Haarlemmermeer van het Nederlandse Rode Kruis nog de zelfde dag het resultaat van deze inzame ling kon afdragen aan de Intendance te Den Haag. Inmiddels zijn andere acties in voorbe reiding en vanavond komen zowel te Hoofddorp als te Halfweg de vertegenwoor digers der plaatselijke comités met de leden van het Rode Kruiskorps Haarlemmermeer samen om de organisatie van de hulp ver der te regelen. De vergadering te Halfweg wordt gehou den in restaurant Cornelissen. Van de Gereformeerde kerk te Hoofd dorp zijn de dakleien voor een deel weg gewaaid. Ernstiger was dit op het polder huis waar de leien aan de windzijde allen werden weggevaagd. Juist op tijd kon men het materieel van het Noodziekenhuis, dat onder dit dakgedeelte lag opgestapeld red den. De schade is aanzienlijk. Door de abnormaal hoge waterstanden van de Westeinderplas stond het wegge deelte van de weg AalsmeerLeimuiden over de gehele lengte onder water. Het verkeer hierover ondervond dientengevolge grote stagnatie. Hoewel de waterstand in de Ringvaart rond de Haarlemmermeer op sommige plaatsen ongekend hoog was, is het nergens tot overstromingen gekomen. De technische hoofdambtenaar van het Hoogheemraadschap van Rijnland meldde, dat er in het Noordelijk deel van het gebied dat dit waterschap bestrijkt, geen ernstige ongevallen voorkwamen. Hij had ook uit de overige delen van Rijnland geen tijdin gen van gevaarlijke toestanden ontvangen. Een hevige storm heeft Zondagavond het Italiaanse eiland Sardinië geteisterd. In de steden Cagliari, Sassari en Nuoro werden honderden daken door windstoten, die een snelheid bereikten van 125 km per uur, van de huizen gelicht. Door het omwaaien van bomen werden kabels van het electrische net en de tele foon afgesneden en wegen versperd. Vele personen werden gewond. De algemeen secretaris van de Neder landse Vereniging van ex-politieke gevan genen van 1940'45, de heer K. R. van Staal en de vice-voorzitter de heer W. Bakker vertoeven, zoals bekend, in West- Berlijn om de situatie waarin de politieke gevangenen en de vluchtelingen uit de Sovjet-zóne zich bevinden, te bestuderen. Zij spraken met talrijke bezoekers uit de Sovjet-zóne en familieleden van politieke gevangenen. Het ligt in de bedoeling na terugkeer in samenwerking met de bond voor vrijheid en recht een hulpactie voor de politieke gevangenen in de Sovjet- zóne te organiseren. De Rode Kruiscolonne Haarlemmermeer heeft zich Zondagmorgen na de eerste radio-oproep onmiddellijk gereed gemaakt om uit te rukken. Alle vier de peletons (Hoofddorp-Nieuw Vennep, Halfweg-Zwa- nenburg, Badhoevedorp-Sloten en Vijfhui zen) zijn gemobiliseerd. Het peleton Half weg kreeg 's middags bevel met alle be schikbare materieel gereed te staan om bij eerste oproep naar Zandvoort te vertrekken in verband met de precaire toestand der duinen. Hoewel in Rijnland zelf de toestand ner gens precair werd, is er van Zaterdag af op de dijk tussen Kudelstaart en Leimui den gewaakt. De burgemeester van Lei muiden bevond zich op de bedreigde dijk, waar het water wel overheen slaat, maar waar men geen direct gevaar vreest, tenzij het water uit de Ringvaart en de Westein derplas nog hoger stijgt. Men stond daar gereed om de dijk bij eerste gevaar te ver stevigen. (Van onze correspondent te Washington) Het is te verwachten dat Eisenhower vandaag zal bekend maken, dat de zevende vloot partij zal gaan kiezen tussen Tsjang Kai Tsjek en Mao Tsje Toeng en dat zij dus aanvallen van China-Formosa tegen het vasteland van communistisch China zal gaan toelaten. Dit is dan de eerste manifestatie van een meer actieve Amerikaanse politiek. De periode van de passen op de plaats schijnt voorbij. Eisenhowers bekendmaking zal een stap betekenen in de richting van de vijand, waarbij hem een halt zal worden toegeroepen. Het zal daarna nog maar een kwestie van tijd zijn, dat de Amerikaanse vloot Tsjangs aanvallen niet alleen gaat toelaten, doch ook steunen. In Europa en in Zuid-Oost-Azië zullen tegen de nieuwe gedragslijn bezwaren rijzen. De Amerikaanse regering is zich daar uiteraard van bewust. Niettemin heeft zij, althans voorlopig, besloten een politiek van beperkte pressie op het Azia tische front uit te oefenen. Zij meent daar bij niet te moeten wachten op een consoli datie van de bondgenootschappen in Zuid- Oost-Azië, evenmin als op een zekere technische en economische ontwikkeling dier gebieden. Daaraan wordt wel doorge werkt, doch zulks valt onder de „politiek op lange termijn". Eisenhower en de zijnen wensen nu te proberen in een betrekkelijk korte termijn de communistische tegenstander in Korea en in Indochina niet alleen te doen wijken, doch ook te doen buigen. Ons inziens kun nen echter alleen grote optimisten ver wachten, dat zulks alleen bereikt zou kun nen worden door de nieuwe orders voor de zevende vloot. Binnen afzienbare tijd waarschijnlijk binnen een jaar kan men in deze hoek van de wereld nieuwe acties tegemoet zien. De Amerikaanse regering voorziet be zwaren van het buitenland, doch zij kan verzekerd zijn van de steun der publieke opinie in de Verenigde Staten. Ook reeds hulp? Volgens kringen in de hoofdstad van Formosa zal president Eisenhower de Amerikaanse zevende vloot opdracht geven, te blijven patrouilleren in Straat Formosa teneinde de Chinese nationalisten te helpen bij de verdediging van het eiland. De Amerikaanse gezant te Taipeh, Ran king, heeft onmiddellijk nadat de berich ten over Eisenhowers verwachte maat regelen waren ontvangen, contact opge nomen met de Chinese nationalistische minister van Buitenlandse Zaken, George Jeh. Van Chinese nationalistische zijde ver luidt, dat de regering van generaal Tsjang Kai Sjek van plan is „schaduwregeringen" op te richten voor drie provincies op het vasteland van China, namelijk voor Joen- nan, Foekien en Tsjekiang. Deze provincies zijn gekozen omdat nationalistische gueril- lastrijdkrachten deze reeds voor een deel in haar macht hebben, zo wordt verklaard. De bevelhebber van de Chinees-natio nalistische vloot, vice-admiraal C. C. Ma, zal deze week naar Washington gaan voor besprekingen met leidende Amerikaanse vlootautoriteiten, aldus is Zondagavond of ficieel te Washington vernomen. Een Brits lijnvliegtuig met 39 personeii aan boord is, naar aangenomen wordt, ap 650 km. ten Oosten van Gander (New Foundland) in de Noordelijke Atlantische Oceaan gestort, aldus heeft de Canadese luchtmacht medegedeeld. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. ADVERTENTIE C Recla- Studios met afbeeldingen van 56 eerste klasse elftallen, gratis bij inlevering van 24 omslagen van de Mars- of Nuf s- Ch ocolad e vóór 30 April a.s. bij de N.V. Mars-Chocolade fabrieken, Sloterkade 10-11, Amsterdam (V). Tot nadere aankondiging geeft TJui winkelier U voor 6 M's of 6 N's van de MARSof A'UTS-Chocolade gratis I stuk Mars-Chocolade. Hoewel omringd door water heeft Haarlemmermeer van de stormen tijdens het afge lopen weekeinde weinig last gehad. In Hoofddorp en omgeving, langs de Sloterweg en de Hoofdvaart werden op verschillende plaatsen electriciteitspalen uit de grond ge rukt en beschadigden vallende bomen het bovengrondse net. Dit was ook het geval in de polders bij Halfweg en Osdorp. De gehele nacht is personeel van het P.E.N. bezig geweest om de aangerichte schade te herstellen, wat hun ook is gelukt. De schade aan daken en schuttingen is vooral in de vlakke Haarlemmermeer aanzienlijk. Om tien voor drie in de nacht van Zaterdag op Zondag viel gedurende een half uur in Hoofd dorp en omgeving het licht uit. Zo sloegen in één nacht de elementen toe Aan de Zalmhaven te Rotterdam werden enkele schepen midden in de nacht op straat gezet! Ook aan de Haringvliet ziet men taferelen als het hierboven afgebeel de. Midden boven: Met behulp van ducks worden bewoners van door de vloed bedreigde huizen gered door genie en pontonniers. Een foto uit het zwaargetroffen Raamsdonckveer Een bombardement had geen grotere schade en ellende aan mens en materiaal kunnen aanbrengen dan de watersnood. De dijken van het Eiland van Dordrecht moesten het zwaar ontgelden. Maar ook aan de andere kant van de Merwede heeft het opgezwiepte water verschrikkelijk huisgehouden, zoals deze bij Papendrecht gemaakte foto illustreert. L,mKs: Elders in dit nummer vmat men een uitvoerige be schrijving van de schade, die springvloed en orkaan in Zand voort teweeg hebben gebracht. Dat de elementen ook in andere badplaatsen danig hebben huisgehouden, moge onder meer blijken uit deze foto van het vernielde restaurant Brittenburg aan de boulevard te Katwijk, herschapen in een verwrongen gevel voor een puinhoop. Rechts: De ongekend hoge zee heeft talrijke schepen in hevige moeilijkheden gebracht. Zondagmorgen vroeg werd ie kotter Ouddrop 13 bij Noordwijk op het strand gewor ven. Tien kilometer verder in de richting van Zandvoort ligt de Duitse tankboot Julius Rütgers" op het droge.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 14