Huizenhoge zee speelde met tientallen schepen Oproep aan het volk van Nederland Orkaan ranselde alles van het strand Overal in den lande acties tot verlenen van hulp Luchtmacht ingeschakeld bij reddingswerk Kees Broekman snelste man op de schaats in Europa Oproep aan collectanten Sleep met zes ma n vermist; redding- en bergingswezen actief J Chaos in de havens Grote schade door overstroming en storm Eendracht des lands in de nood Militairen worden op bedreigde plaatsen ingezet Van der Voort op de tweede, Huiskes op vijfde plaats in algemeen klassement Giften in geld en natura 4 Helicoptère voor geïsoleerde gebieden Utrecht slaat handen ineen Manifest van het Nederlandse Rampenfonds Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentraties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijflijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen, met geen mo gelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. Hulp is plicht. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep in uw buidel, ook als dit een offer voor U mocht betekenen. Offer in het diepe besef dat het gaat om uw medemensen, om uw vaderland en uiteindelijk om uw eigen belang. Doe het directStort uw bijdragen op postgiro 9575 van het Nationale Rampenfonds Den Haag, stuur een postwissel naar het secretariaat Statenlaan 81, of geef uw bijdrage af aan een van de bureaux van dit blad, Grote Houtstraat 93 Haarlem, Soendaplein 37 Haarlem-Noord, Kennemerlaan 186 IJmuiden. Radiostation en fajbriek onder water Logger uit de haringhaven De afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis zal op Woensdag 4 Februari een straatcollecte houden ten behoeve van de slachtoffers van de nationale ramp. Het bestuur verzoekt alle personen van 16 jaar en ouder, die in staat zijn hiervoor als collectanten op te treden, zich op te geven bij het afdelingssecretariaat van het Rode Kruis, Paviljoenslaan 3 te Haarlem. Aanmelding, liefst persoonlijk, kan geschieden tot Dinsdagavond 3 Februari 22 uur. Men kan zich beschikbaar stellen voor de o^htendcollecte van 8.00—12.30 uur of voor de middagcollectie van 12.30—17 uur. MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 Op de door de storm tot grote hoogte op gezweepte zee hebben in de nacht van Za terdag op Zondag en de dag daarna tien tallen schepen hulpeloos rondgezwalkt, ter wijl de marconisten rusteloos noodseinen om sleepboot- en reddingboothulp uitzon den. De ernstigste gevolgen heeft de storm op de Noordzee gehad voor de bemanning van de Duitse sleepboot Guiosenfjord van de Nord-Deutsche Lloyd die Zaterdag avond de verbinding met haar sleep, de 1600 ton metende Esso-hoot Odes verloor. Deze boot, waarop zich zes runners be vonden is in de nacht afgedreven en sinds dien spoorloos. De reddingboot „Prins Hendrik" heeft geruime tijd naar de sleep gezocht, maar had geen resultaat en keerde in Den Helder terug. Inmiddels was ook de Guiosenfjord zelf in nood geraakt. Toen het gisteravond 16 mijl ten Noordwesten van Texel was, kon het geen koers meer houden, maar zijn noodseinen werden later weer achterhaald door het bericht dat de sleper weer be stuurbaar was. De Katwijkse logger KW 86 seinde gis teravond, dat zij op weg was naar IJmui- den met drie man van een in volle zee gezonken Deense kotter aan boord. Of dit de gehele bemanning van de kotter was, was nog niet bekend. Redders kregen averij Het 6726 ton metende m.s. Annam van de East-Asiatic Co. Ltd. te Kopenhagen raakte gistermorgen 25 mijl ten Westen van Hoek van Holland onbestuurbaar en dreef af naar de kust. Des middags ver loor het bovendien zijn anker en toen werd om reddingboothulp verzocht. De President Jan Leis kwam kort daarna langszij en haalde 24 van de 41 opvarenden waaronder drie vrouwen van boord. Dit was tevens voorlopig de laatste reis van de Leis, want zij werd aan het roer zo ernstig beschadigd dat zij' slechts met moeite kon binnenkomen. De sleepboot Schelde, die ook te hulp had willen komen was reeds eerder op een strekdam vast- gevaren. Deze werd later door twee andere slepers vlotgehaald. De Annam zelf had geluk. Toen dit schip recht voor de Wa terweg dreef, greep de kapitein zijn kans door op volle kracht naar binnen te koer sen. Even later was het veilig op de Wa terweg. Voör Noordwijk raakte het Franse s.s. Carthage op drift doordat de stuurinrich ting defect, was geraakt. Het 2709 ton metende schip vfoeg om sleepboothulp en ging driemijl uit de kust voor anker. De Neeltje Jacoba uit IJmuiden spoedde zich er heen omdat- de situatie zich critiek deed voorkomen, maar de 'bemanning bleef aan boord, zodat de reddingboot weer naar haar basis terugkeerde. De Carthage vroeg opnieuw om sleepboothulp. Ladingen gingen schuiven De reddingboot Insulinde uit Oost- Mahorn kwam de Rotterdamse coaster Franka II te hulp, waarvan de lading was gaan schuiven. Zij begeleidde het zwaar hellende schip naar de Eems en werd op de terugweg naar Oost-Mahorn bijna op haar kant geworpen door de woeste golf slag. Dat er niemand van het schip is ge slagen is te danken aan het feit, dat allen zich met riemen'aan hun plaatsen hadden vastgebonden. Het 3353 ton metende Duitse s.s. Industria uit Bremen vroeg dringende sleepboothulp omdat het 5 mijl ten Noordwesten van Hoek van Holland afdreef naar de kust. In de nacht van Zaterdag op Zondag raakte het 7180 ton metende Indiase libertyschip Jalaketu op 80 mijl ten Westen van Ter schelling in nood door een defecte stuur inrichting. Later kon deze worden gerepa reerd en voer het schip met sleepboot begeleiding door naar Rotterdam. Het Duit se s.s. Harold Ottens, dat op drift was ge raakt, kreeg hulp van het Britse schip Acuity. De Acuity poogde twee keer het te slepen, maar de tros brak telkens. Daar op voer de Ottens op eigen kracht verder. Zij naderde het lichtschip Noord-Hinder. Voor de kust van Terheide (gemeente Monster) strandde Zaterdagnacht de coaster Elisabeth uit Groningen. Deze werd zo door de golven gebeukt, dat er gevaar voor de vier bemanningsleden bestond. De reddingboot kon hen echter niet benaderen. Drie wisten met zwemvesten aan de wal te bereiken en de 63-jarige schipper werd door een man uit Terheide zwemmend ge red. Het 1039 ton metende Britse schip Selby raakte 60 mijl van Terschelling in nood doordat de lading ging schuiven. Het kon nog doorstomen naar IJmuiden en kreeg daar advies om in de buitenhaven voor anker te gaan omdat de loodsdiensten ge staakt en de sluizen buiten gebruik waren. Andere schepen, die in nood raakten waren de Panamees Barbara Ann, de Deen Anne Thorn, de Capitaine Paret, de Vigo, een Zweeds schip, dat bij Texel strandde, de Texelse vissersboot TX 14 en de Urker botter UK 53. Het lichtschip Goeree is in de storm af gedreven en ernstig beschadigd. De Carthage, die aanvankelijk naar het Zuiden doorstoomde, is later ter hoogte van Scheveningen aan de grond gelopen en heeft weer om assistentie geseind. Er wordt momenteel al het mogelijke ge daan om de geïsoleerde posten in het nood- gebied met behulp van helicoptères te hel pen. Zodra het licht het toelaat zullen hef- schropfvliegtuigen drenkelingen en zieken proberen te redden uit de woestenij van water in het Zuiden des lands. B. en W. van Utrecht hebben op heden ochtend 9 uur een buitengewone verga dering belegd waarin maatregelen ge nomen zullen worden alle particuliere initiatieven voor hulpverlening te coördi neren. Voor deze vergadering zijn alle be treffende instanties uitgenodigd. B. en W. doen een oproep uitgaan voor een inzame ling van geld en goederen en tot het ver lenen van gastvrijheid aan de getroffenen. Voorts een oproep tot de verschillende deskundigen op deze terreinen. De gemeente heeft reeds een sleep boot aangeboden en een aantal vracht auto's. De provinciale waterstaat van Gel derland heeft ook personeelshulp aange boden aan Zeeland. Men heeft hierop echter laten weten, dat het vooralsnog niet nodig is. De burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly deelt mede dat het Waters noodfonds, voorzitter mr. L. C. van Eeghen, terstond in actie is getreden. Bij dragen kunnen gestort worden op de re kening van het Watersnoodfonds bij de firma Hope en Co. Er heeft zich een comité gevormd, be staande uit Indische Nederlanders en uit in de woonoorden in Nederland verblij vende Ambonezen, tot leniging van de nood in de door de overstromingen ge troffen streken. Giften kunnen worden gestort ten name van de penningmeester, de heer H. J. Top, bij de Nederlandse Handel Maatschappij, Kneuterdijk, 's Gravenhage. Al heeft Kennemerland niet de verwoestende kracht van het water onder vonden, waar de Zuidelijke provincies sinds gisternacht onder gebukt gaan, de langdurige orkaan van dit rampzalige weekeinde heeft niettemin dusdanig huisgehouden ook in onze contreien, dat de schade in de vele tienduizenden guldens loopt. Reddingsdiensten, sleepboten, kustwacht en havenposten hebben continu onder hoogspanning gewerkt; de storm heeft met vernietigende kracht langs de kuststrook geveegd en op het gebouwtje van de IJmuider Reddingsbrigade alle zomerhuisjes en consumptietenten in spaanders geranseld. Het abnormaal hoge water (dertig cen timeter beneden de rand van de sluisdeu ren!) veroorzaakte een ware zondvloed in de omgeving van de havens, waardoor onder meer de kalkzandsteenfabriek IJmuiden onderliep en het gebouw van Scheveningen-Radio op het Sluiseiland be dreigd, werd: Zaterdagavond liep door de riolering de kelder vol en het heeft veel moeite gekost, eer de zaken weer geklaard werden. Burgemeester Kwint en commis saris Weijburg waren aanwezig. Inmiddels gonsde de aether van de SOS- seinen: nadat in de Zaterdagavond de bot ter OD 17 bij Noordwijk op het strand was gelopen, strandde op vier kilometer ten Noorden van Noordwijk-radio de Duitse teertanker „Julius Riitgers". Het strand had door de woede der ele menten een orkaan, zoals zelfs degenen, die de storm va.n 1929 hebben meegemaakt zich niet kunnen herinneren -een vol ledige gedaanteverwisseling ondergaan. Bij de IJmuidense Zuidpier is van de eerkte duinenrij vijftien meter afgehakt en ook verder langs de kust rijzen de duinen lood recht uit zee op. Schepen door elkaar gegooid In de beide vissershavens werd een ware chaos veroorzaakt doordat ettelijke schepen op drift raakten en naar de Oostzijde af dreven. In de haringhaven kwam de Poolse trawler Korab II, die voor de bunker ge meerd lag, in een penibele situatie, toen het wassende water het schip tot boven de kade ophief en deed kantelen. De wachts- man zond vuurpijlen de lucht in, maar toen het water zakte bleek alles mee te vallen; de Neeltje Jacoba moest echter wel in grijpen bij de kolenschepen en de kraan aan de Westkant van de Haringhaven; er bestond gevaar voor kapseizen van de kraan der V.S. en de vrouwen en kinderen werden van de kolenschepen gehaald. Slepers zijn de hele dag bezig geweest, orde in de chaos te scheppen, zodat tegen Zondagavond de schepen weer heel wat beter, in het gelid lagen. (In onze avond-editie zullen wij gede tailleerd nieuws over de storm- en water schade brengen). Van de vliegbasis Gilze-Rijen uit zijn Zondagmiddag met Beechcrafts en Harvards- vliegtuigen vier verkenningsvluchten verricht met het doel uitwijkmogelijkheden te zoeken voor de bevolking van die gebieden, die door de watersnood zijn ingesloten. De verkenningen zijn verricht boven Sleewijk, Willemstad en West-Brabant. Boven Goeree zijn door vliegtuigen rubberboten uitgeworpen om mensen te redden. Een helicoptère heeft een oriëntatievlucht boven het eiland gemaakt. Een Mitchell van de marine luchtvaart dienst is op verzoek van de burgemeester van Middelharnis opgestegen om bij Nieu we Tonge rubberboten uit te werpen boven geïsoleerde boerderijen. Er werden drie rubberboten uitgeworpen. Naar de piloot meedeelde is dit goed gelukt. Twee der boten werden zelfs tegen de boerderijen geworpen. De piloot heeft niet meer kun nen waarnemen of er van de boten al ge bruik werd gemaakt door de bewoners dezer geheel door het water geïsoleerde boerderijen. Een andere Mitchell vloog met rubber boten boven Pattenhorst en Herkingen. Door de reeds ingevallen duisternis kon den de boten niet meer worden uitgewor pen. Wel werden lichtjes waargenomen, maar een doeltreffende hulpverlening was hier niet meer mogelijk. Wellicht zal he den op ruimere schaal getracht worden met het uitwerpen van rubberboten in de geïsoleerde gebieden hulp te 'verlenen. Militairen in actie Terstond nadat Zondagmorgen bekend was geworden, dat de watersnood een zeer grote omvang aannam, hebben de hoogste militaire autoriteiten aan de onder hun bevel staande militairen opdracht gegeven onverwijld naar hun garnizoenen terug te keren. Vervolgens zijn alle strijdkrachten onder het centrale bevel gesteld van de terdam werden gedirigeerd naar Middel harnis en Stellendam. Troepen uit Den Haag, Utrecht en Schoonhoven zijn ingezet in Ouderkerk aan de IJsel. In vele andere plaatsen werden militaire eenheden gereed gemaakt om op het eerste sein assistentie te verlenen. De bevelhebbers van de eerste en derde militaire afdelingen hebben vol ledige bevoegdheden troepen onder hun bevel in te zetten. De troepen van de be velhebbers der tweede en vierde militaire afdelingen dienen ter versterking. In het depót materieel-luchtmacht te Soesterberg liggen goederen, die in geval van nood kunnen worden uitge reikt aan de bevolking van de geteis terde gebieden. Mobiele ATO-radiosta- tions van de luchtmacht zijn ingezet om de telefoonverbindingen bij te staan en te ondersteunen. Het personeel van de luchtmachtstaf te 's Gravenhage is geconsigneerd in de Alexanderkazerne. Het luchtmachtpersoneel van de vlieg- bases Volkel en Eindhoven en van het commando luchtvaarttroepen te Nijmegen is ter beschikking gesteld van de Neder landse territoriale bevelhebber. 450 man militaire troepen van de school- technische- en verbindingsdienst zijn ,ter beschikking gesteld van de provinciale waterstaat van Zuidholland. De troepen zijn gezonden naar de plaatsen Ouderkerk a.d. IJsel, Stolwijk, Stolwijkersluis, Moor drecht, Capelle a.d. IJsel, Nieuwerkerk en Nederlandse territoriale bevelhebber, de Gouderak. Deze detachementen staan on- luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, om door deze ter assistentie te worden aangeboden aan het civiele gezag. Marine en luchtmacht werden eveneens onmiddellijk bij de hulpverlening inge schakeld. Troepen uit Breda, Den Bosch, Geertruidenberg, Oirschot en Roosendaal zijn Zondag in het bedreigde gebied Wil lemstad en Kruiningen ingezet. Eenheden van de Koninklijke Marine hielpen op Walcheren. Marinestrijdkrachten uit Rot- der rechtstreeks commando van kolonel Schouten. Meegegeven zijn pioniersmate riaal en zandzakken benevens noodrant soenen. Tevens is, op aanvrage van de bur gemeester van Stolwijk, welke gemeente geheel van de buitenwereld is afgesloten, ambulance 10 van het militaire hospitaal „Oog in Al" meegezonden en een radio- verbindingsploeg. Een aalmoezenier en legerpredikanten zijn met de troepen mee gegaan. Voor de eerste maal is een Neder lander er in geslaagd beslag te leggen op de Europese titel hardrijden. Dat was Kees Broekman, die gistermiddag in Hamar na het spelen van het Wil helmus op het erepodium op de ijs baan werd gehuldigd en door vele duizenden Noren luide werd toege juicht. Toen op de 1500 meter de Noorse favo riet van deze afstand, de Noor Roald Aas, bijna een halve seconde boven de tijd van Broekman (2.20.1) was gebleven en de Oostenrijker Offenbergcr, die na de eerste dag de eerste plaats in het klassement in nam, door Saiomaa was verslagen, was het duidelijk dat de strijd om de titel tussen Broekman en Van der Voort zou gaan. Van der Voort zette de tanden op elkaar en in zijn rit tegen Martinson noteerde hij na een uiterst tactische race de tijd van 2.19.5, hetgeen voldoende was voor de over winning op dit nummer. Zo kon Broekman de titel niet verkrijgen door het winnen van drie afstanden en de beslissing moest dus door de 10.000 meter worden gebracht. Broekman moest tenslotte tenminste 16.4 seconde sneller rijden dan Van der Voort om zijn landgenoot van de eerste plaats te verdringen. Broekman won zijn rit tegen Offenberger stijlvol in 17.13. En dat was een te snelle tijd voor Van der Voort. Terwijl Kees Broekman onder grote spanning op het middenterrein stond toe te kijken reed Van der Voort de afstand in 17.50.2 en dus niet voldoende voor de titel, die nu naar Broekman ging. De tijd van de schaatsen rijder uit het Westland was echter wel vol doende voor de tweede plaats. De vijfde plaats in het algemeen klassement was ten slotte voor de Nederlander Huiskes. Eindklassement Het eindklassement van de schaatswed strijden om de Europese titel luidden: In geheel Nederland zijn vrijwel onmid dellijk na het bekend worden van de ramp die het Zuid-Westen van ons land had ge troffen, de acties ingezet om de getroffe nen te helpen, hun onderdak te verlenen en de eerste nood te lenigen. Van enige coördinatie was eerst sprake nadat de grote organisaties zich hadden geschaard achter het Nationaal Rampenfonds, Sta tenlaan 81, den Haag, giro 9575, dat be oogt directe hulp te verlenen. Uit wat hier \oigt zal blijken hoezeer allerwegen de be hoefte werd gevoeld daadwerkelijk de in nood verkerende gebieden bjj te staan. Het vormt alles te zamen een prachtig voor beeld van de eendracht des lands in tijden van nood en gevaar. De burgemeester van Wieringermeer heeft telegrafisch aan de minister van Wa terstaat en het hoofdbestuur van het Rode Kruis, in overleg met de land bouworganisaties, onmiddellijke hulp aan geboden voor onderbrenging van men sen en vee in de Wieringer meer. De commissaris der Koningin in Lim burg mr. dr. F. Houben heeft zich Zon dagavond via de regionale omroep Zuid gewend tot de Limburgse bevolking, waarin hij Limburg oproept deel te ne men aan een Limburgse provinciale in zameling ten bate van de slachtoffers van de stormramp. Het Maastrichtse Rode Kruis is Zon dagmiddag begonnen met een collecte-ac tie, waarvoor in Maastricht alle Rode Kruiscorpsleden en. andere vrijwilligers, werden opgeroepen. In het kader van de ramp heeft de Maastrichtse carnavals vereniging „De Tempeleers" de voor 1. Europees kampioen Kees Broekman 199,650 pnt. 2. Wim van der Voort (Nederland) 200,690 3. Ivar Martinsen (Noorwegen) 202,067 4. Sverre Hangli (Noorwegen) 202,652 5. Anton Huiskes (Nederland) 202,883 6. Franz Offenberger (Oostenrijk) 203,072 7. Roald Aas (Noorwegen) 204,273 8. Norman Hol well (Engeland) 204,560 9. Kornel Pajor (Zweden) 206,347 10. Arthur Mannsbarth (Oostenrijk) 207,172 11. Gunnar Ström (Zweden) 207,393 12. John Hearn (Engeland) 209,890 De Hector heeft zich gisteravond inten sief bezig gehouden met het lostrekken van de Sch. 140, die samen met de opgelegde trawler Albatros op de ruïnes van de oude Schnellbootbunker in de Haringhaven woei. Kees Broekman. Zondag vastgestelde carnavalsfestiviteiten afgelast. Het nationale postzegelfonds voor t.b.c. en chronische lijders te Voorburg heeft in verband met de ramp zuu ïaKens en 4uu slopen ter beschikking gesteld voor hulp aan t.b.c.-patiënten en chronische lijders, die daaraan dringend behoefte hebben. De Raad van overleg, samengesteld uit de Katholieke vakbeweging, de Christe lijke vakbeweging en het N, V'. V., heeft besloten, om door middel van het opwek ken van de leden om enkele ureri te gaan overwerken, te trachten een bedrag bijeen te krijgen ter ondersteuning van door de ramp getroffenen. Hierover zal op zo kort mogelijke termijn met de werkgever» overleg worden gepleegd. De afdeling Naarden-Bussum van het Rode Kruis heeft 5000 gulden ter beschik king gesteld van het watersnoodfonds. Twee textielbedrijven in Enschedé heb ben in totaal 12.000 dekens ter beschik king gesteld van de getroffen gebieden. De oude kerk gemeente te Amsterdam begonZondagavond een inzameling van kleding in de binnenstad. Eveneens maakten de winkeliers in de textielr en meubelbranche te Apeldoorn een begin met een inzameling bij alle zaken op haar gebied in hun stad en om geving. Het hoofdbestuur Stichting '40/'45 heeft besloten het gehele inzamelingsapparaat van de stichting ter beschikking te stellen van de inzameling ten bate van de slacht offers van de overstromingsramp. Het hoofdbestuur verzoekt alle bureaux, be sturen en medewerkers van de stichting 40/ 45 alle krachten aan te wenden om deze nationale inzameling mede te doen slagen. Nadere instructies zullen na over leg met het Nationaal Rampenfonds volgen. De Nederlandse Bioscoopbond is een der eerste organisaties, die terstond na het vernemen van de inschakeling van het Watersnoodfonds, al zijn hulp heeft toege zegd en o.m. zijn gehele collecte apparaat in werking zal stellen. De hond voor bedrijfsauto verkeer in Ne derland, B. B. N. maakt bekend, dat zjj, die met hun autobussen en vrachtauto'» hulp willen verlenen aan de in nood ver kerende gebieden, zich kunnen aanmelden op de volgende telefoonnummers: K 1700 399741, 399866, 399867. Het groot bestuur van de Independent order of odd fellows in Nederland en Bel gië heeft alle leden van zijn clubs en lo ges tot hulpverlening opgeroepen. Een dergelijke oproep heeft de Nederlandse Jeugdgemeenschap gericht tot alle jeugd organisaties in het land. De Nederlandse Jeugdherbergcentrale beeft alle jeugdherbergen beschikbaar ge steld voor dakloos geworden personen. De Nederlandse studenten hebben in grote getale gehoor gegeven aan de op roep om daadwerkelijk hulp te verlenen. De hoofdcommissarissen en presidenten van de vereniging „De Nederlandse Pad vinders", de verkenners van de Katho lieke jeugdbeweging, het Nederlandse padvindstersgildc en de Nederlandse gid- senbeweging hebben op alle padvinders en padvindsters in het gehele land een be roep gedaan zich ter beschikking te stel len voor de nationale inzameling, die voor de geteisterde gebieden zal worden ge- hcuden, waarbij zij zich ondergeschikt dienen te weten aan de van officiële zijde daartoe aangewezen instanties. De Nederlandse Katholieke midden standsbond heeft een actie ingezet onder het motto „Bedrijfsleven helpt bedrijfs leven" om de middenstandsbedrijven in de getroffen gebieden te helpen. Het bondsbestuur heeft duizend gulden ge geven. Het rampencomité te Roermond onder leiding van de burgemeester stuurde Zon dagavond vijfduizend gulden naar het na tionale rampencomité. Vandaag zullen goederen, speciaal kleding en dekking, in gezameld worden; De commissaris der Koningin in Gelder land heeft de voorzitters der burgemees terskringen in zijn provincie verzocht, hun leden te verzoeken op korte termijn een collecte te organiseren. Een comité te Hardinxveld, dat gelden wilde inzamelen om een geschenk aan te bieden aan de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, die vijftig jaar bestaat, is nu omgevormd tot plaatselijke afdeling van het Nationale Rampenfonds.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 4