Overal in den lande acties tot verlenen van hulp BE SflHM Luchtmacht ingeschakeld bij reddingswerk Regering legt Dinsdag een verklaring af over de nood J )RRl Wereldnieuws Ministerraad heden bijeen PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Eendracht des lands in de nood Giften in geld en natiira De radio geeft Dinsdag Militairen worden op bedreigde plaatsen ingezet Toch ió het zo r J MAANDAG FEBRUARI 1953 Reeds heden filmreportage in de bioscopen Logger uit de haringhaven Helicoptère voor geïsoleerde gebieden De KLM vliegt weer Iets over de maan en het leven In geheel Nederland zijn vrijwel onmid dellijk na het bekend worden van de ramp die het Zuid-Westen van ons land had ge troffen, de acties ingezet om de getroffe nen te helpen, hun onderdak te verlenen en de eerste nood te lenigen. Van enige coördinatie was eerst sprake nadat de grote organisaties zich hadden geschaard achter het Nationaal Kampenfonds, Sta- tenlaan 81, den Haag, giro 9575, dat be oogt directe hulp te verlenen. Uit wat hier volgt zal blijken hoezeer allerwegen de be hoefte werd gevoeld daadwerkelijk de in nood verkerende gebieden bij te staan. Het vormt alles te zamen een prachtig voor beeld van de eendracht des lands in tijden van nood en gevaar. De burgemeester van Wieringermeer heeft telegrafisch aan de minister van Wa terstaat en het hoofdbestuur van het Rode Kruis, in overleg met de land bouworganisaties, onmiddellijke hulp aan geboden voor onderbrenging van men sen en vee in de Wieringer meer. De commissaris der Koningin in Lim burg mr. dr. F. Houben heeft zich Zon dagavond via de regionale omroep Zuid gewend tot de Limburgse bevolking, waarin hij Limburg oproept deel te ne men. aan een Limburgse provinciale in zameling ten bate van de slachtoffers van de stormramp. Het Maastrichtse Rode Kruis is Zon dagmiddag begonnen met een collecte-ac tie, waarvoor in Maastricht alle Rode Kruiscorpsleden en andere vrijwilligers werden opgeroepen., In het kader van de ramp heeft de Maastrichtse carnavals vereniging „De Tempeleers" de voor Zondag vastgestelde carnavalsfestiviteiten afgelast. Het nationale postzegelfonds voor t.b.c. en chronische lijders te Voorburg heeft in verband met de ramp zou lakens en suu slopen ter beschikking gesteld voor hulp aan t.b.c.-patiënten en chronische lijders, die daaraan dringend behoefte hebben. De Raad van overleg, samengesteld uit dc Katholieke vakbeweging, de Christe lijke vakbeweging en het N. V. V., heeft besloten, om door middel van het opwek ken van de leden om enkele uren te gaan overwerken, te trachten een bedrag bijeen te krijgen ter ondersteuning van door de ramp getroffenen. Hierover zal op zo kort mogelijke termijn met de werkgevers overleg worden gepleegd. De afdeling Naarden-Bussum van het Rode Kruis heeft 5000 gulden ter beschik king gesteld van het watersnoodfonds. Twee textielbedrijven in Enschedé hebr ben in totaal 12.000 dekens ter beschik king gesteld van de getroffen gebieden. De oude kerk gemeente te Amsterdam begon Zondagavond een inzameling van kleding in de binnenstad. Eveneens maakten de winkeliers in de textiel- en meubelbranche te Apeldoorn een begin met een inzameling bij alle zaken op haar gebied in hun stad en om geving. Het hoofdbestuur Stichting '40/'45 heeft besloten het gehele inzamelingsapparaat van de stichting ter beschikking te stellen van de inzameling ten bate van de slacht offers van de overstromingsramp. Het hoofdbestuur verzoekt alle bureaux, be sturen en medewerkers van de stichting 40/ 45 alle krachten aan te wenden om deze nationale inzameling mede te doen ADVERTENTIE Een zeer zuinig schilder uit Laren Doet maanidiendamg met een fles Ouidie-Klare, Maar heeft soms diie gast.... Tiip van Beate in die kast Ömmoag'lijk kan hij die lang bewaren In:z. Heer N. J. Zaandam ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Sionsliederen. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Tenor en piano. (Piano-inter- mezzi). 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole orkest en soliste. 14.00 Zeg eens, Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Reportage of platen. 18.35 Orgel. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Musette-orkest. 19.20 Verzoekprogram ma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 21.50 Dansmuziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Platen. 22.45 Buiten lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Concert. 14.00 Klein koor. 14.15 Symphonette-orkest. 14.45 Strijk-orkest en solist. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: De economische gevolgen van de souvereiniteitsoverdracht. 18.00 Me- tropoie-orkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor jonge mensen. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken, causerie. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Het schoenmakersfeest, hoorspel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15pl.m. 22.30 Mercadet, spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde' muziek. 14.00 Schoolradio. 15.30 Eleetrisch orgel. 16.00 Platen. 16.30 Electrisch. orgel, 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voör de kleuters. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Pieten. 19.50 Causerie. 20.00 Omroep orkest en soliste. 21.00 Platen. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. slagen. Nadere instructies zullen' na over leg met het Nationaal Rampenfonds volgen. De Nederlandse Bioscoopbond is een der eerste organisaties, die terstond na het vernemen van de inschakeling van het Watersnoodfonds, al zijn hulp heeft toege zegd en o.m. zijn gehele collecte apparaat in werking zal stellen. De bond voor bedrijfsautoverkeer in Ne derland, B. B. N. maakt bekend, dat zij, die met hun autobussen en vrachtauto's hulp willen verlenen aan de in nood ver kerende gebieden, zicli kunnen aanmelden op de volgende telefoonnummers- K 1700 399741, 399866, 399867. Het groot bestuur van de Independent order of odd fellows in Nederland en Bel gië heeft alle leden van zijn clubs en lo ges tot hulpverlening opgeroepen. Een dergelijke oproep heeft de Nederlandse Jeugdgemeenschap gericht tot alle jeugd organisaties in het land. De Nederlandse Jeugdherbergcentrale heeft alle jeugdherbergen beschikbaar ge steld voor dakloos geworden personen. De Nederlandse studenten hebben in grote getale gehoor gegeven aan de op roep om daadwerkelijk hulp te verlenen. De hoofdcommissarissen en presidenten van de vereniging „De Nederlandse Pad vinders", de verkenners van de Katho lieke jeugdbeweging, het Nederlandse ADVERTENTIE 1ISSTR WINDJACKETS - SWEATERS padvindstersgilde en de Nederlandse gid- senbeweging hebben op alle padvinders en padvindsters in het gehele land een be roep gedaan zich ter beschikking te stel len voor de nationale inzameling, die voor de geteisterde gebieden zal worden ge houden, waarbij zij zich ondergeschikt dienen te weten aan de van officiële zijde daartoe aangewezen instanties. De Nederlandse Katholieke midden standsbond heeft een actie ingezet onder bet motto „Bedrijfsleven helpt bedrijfs leven" om de middenstandsbedrijven in de getroffen gebieden te helpen. Het bondsbestuur heeft duizend gulden ge geven. Het rampencomité te Roermond onder leiding van de burgemeester stuurde Zon dagavond vijfduizend gulden naar het na tionale rampencomité. Vandaag zullen goederen, speciaal kleding en dekking, in gezameld worden. De commissaris der Koningin in Gelder land heeft de voorzitters der burgemees terskringen in zijn provincie verzocht, hun leden te verzoeken op korte termijn een collecte te organiseren. Een comité te Hardinxveld, dat gelden wilde inzamelen om een geschenk aan te bieden aan de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, die vijftig jaar bestaat, is nu omgevormd tot plaatselijke afdeling van het Nationale Rampenfonds. Van de vliegbasis Gilze-Rijen uit zijn Zondagmiddag met Beechcrafts en Harvards- vliegtuigen vier verkenningsvluchten verricht met het doel uitwijkmogelijkheden te zoeken voor de bevolking van die gebieden, die door de watersnood zijn ingesloten. De verkenningen zijn verricht boven Sleewijk, Willemstad en West-Brabant. Boven Goeree zijn door vliegtuigen rubberboten uitgeworpen om mensen te redden. Een lielicoptère heeft een oriëntatievlucht boven het eiland gemaakt. Een Mitchell van de marine luchtvaart dienst is op verzoek van de burgemeester van Middelharnis opgestegen om bij Nieu we Tonge rubberboten uit te werpen boven geïsoleerde boerderijen. Er werden drie rubberboten uitgeworpen. Naar de piloot meedeelde is dit goed gelukt. Twee der boten werden zelfs tegen de boerderijen geworpen. De piloot heeft niet meer kun nen waarnemen of er van de boten al ge bruik werd gemaakt door de bewoners dezer geheel door het water geïsoleerde boerderijen. Een andere Mitchell vloog met rubber boten boven Pattenhorst en Herkingen. Door de reeds ingevallen duisternis kon den de boten niet meer worden uitgewor pen. Wel werden lichtjes waargenomen, maar een doeltreffende hulpverlening was hier niet meer mogelijk. Wellicht zal he den op ruimere schaal getracht worden met het uitwerpen van rubberboten in de geïsoleerde gebieden hulp te verlenen. Een triest beeld, uit het geteisterde Maassluis. Bewoners vluchten uit halfingesjorte huizen, hun bezittingen onder de arm geklemd. Het water spoelt door de straten de muren 'ondermijnend en de gierende wind voltooit het vernielingswerk. De voorzitter van de Tweede Kamer dr. Kortenhorst deelt mede, dat hij zich met de minister-president heeft verstaan over de vraag of de regering bereid zou zijn, Dins dag voor zover het in haar vermogen ligt, de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president heeft zich bereid verklaard bij de aanvang der vergadering een verklaring af te leggen, waarna de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld eventuele vragen te stellen. De regeringsvoorlichtingsdienst deelde Zondagavond mede: Het totale beeld van de watersnood welke ons land heeft getroffen is op dit ogenblik nog niet bekend. Hierdoor is het nog niet mogelijk uit een punt de ramp te overzien en de maatregelen voor de hulp verlening centraal te treffen. In het huidige stadium is dit ook niet het meest belangrijke, daar de maatrege len ter plaatse reeds in volle gang zijn, onder leiding van de waterschappen, ge assisteerd door het leiding gevende perso neel van de Provinciale Waterstaat. Ook het militaire apparaat is volledig ingeschakeld. De troepen staan onder be vel van de Nederlandse territoriale bevel hebber. De hulpverlening geschiedt plaatselijk door de burgerlijke autoriteiten, geassis teerd door de militairen. Zoals bekend, is de centrale evacuatie commissie, welke ressorteert onder de departementen van Binnenlandse Zaken en Oorlog in actie ge komen. Al het mogelijke wordt thans in het werk gesteld om een overzicht van de ramp te verkrijgen. De minister-president bezoekt verschillende getroffen gebieden Ook de ministers van Verkeer en Water staat, van Binnenlandse Zaken en van Oorlog en Marine hebben zich naar het ge teisterde gebied begeven. Met name tengevolge van de vele storin gen in de communicatiemiddelen verwacht de regering dat er rekening mee moet wor den gehouden dat een volledig overzicht van de toestand eerst in de loop van heden kan worden verkregen. De ministerraad zal hedenochtend bij eenkomen om de toestand te bespreken en nadere maatregelen te treffen. Van Dordrecht heeft minister-president dr. W. Drees zich naar Zeeland begeven. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, is Zondag in gezelschap van ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ook naar Dordrecht ver trokken om zich van de toestand ter plaatse op de hoogte te stellen. De minister van Binnenlandse Zaken dr. Beel ging naar Halsteren om zich daar van Wat de organisatie ter bestrijding van de watersnood aangaat deelde het ministerie van Verkeer en Waterstaat mede, dat het allereerst de bedoeling is, dat de water schappen en polderbesturen in hun eigen gebied die maatregelen trachten te treffen waarin zij zelf kunnen voorzien. Voor zover zij daartoe niet in staat zijn zullen zij een beroep kunnen doen op de Provinciale Waterstaat in hun provincie. De Rijkswaterstaat zal waar nodig cn mo gelijk coördinerend optreden en eventuele bijzondere hulp trachten te bieden. Polygoon-Profilti zal van heden af in de Nederlandse bioscopen een uitgebreide filmreportage doen vertonen van de wa tersnood die ons land heeft getroffen. Acht équipes zijn gisteren en vannacht onafge broken in de weer geweest om voor bin nen- en buitenland deze reportages te ma ken. Vandaag zijn opnieuw zes équipes uitgestuurd om de gevolgen van de natio nale ramp ook van de lucht uit op de film vast te leggen. ORGELBESPELING IN BEVERWIJK VOOR HET GOEDE DOEL De heer G. J. Moed geett Dinsdagavond in de Grote Kerk te Beverwijk een orgel bespeling, waaraan medewerking wordt verleend door de bariton Kees Deenik. De toegang is vrij. Bij de uitgang van de kerk zal worden gecollecteerd ten bate van het Nationale Rampenfonds. De Hector heeft zich gisteravond inten sief bezig gehouden met het lostrekken van de Sch. 140, die samen met de opgelegde de ernstige toestand op de hoogte te stel- trawler Albatros op de ruïnes van de oude len. Hij zou ook proberen Middelburg te bereiken. Schnellbootbunker woei. in de Haringhaven 17. De twee spionnen knoopten hun veters vast en loerden intussen naar Pat en Pan da, die niets vermoedend doorliepen. „Ach ter ze aan!", siste de kleine, „kom!" De grote haalde een klein model machinege weer uit zijn zak. Zal ik ze meteen maar even....?", opperde hij. Kletchkaant woordde de kleine driftig, jij dom! Wij afwachten, waar die geheime agenten heen gaan!" Ondertussen legde Pat O'Nozel breedvoerig aan Panda uit, wat een goede detective moet doen en laten. „Een goede speurder", zei hij. „moet opmerkzaam zijn; hij moet dadelijk in de gaten hebben, of hij achtervolgd wordt door verdachte per- sonens". Van achtervolgen gesproken", zei Panda, „weet u, dat wij door twee mannen worden gevolgd? Ik zag ze eerst bij het Ministerie; vu zijn we dicht bij de haven en ze lopen nog steeds achter ons aan!" „Bekorrah!"riep Pat, „dat is dan een goede gelegenheid om je te leren, hoe je in zo'n geval moet handelen! We be ginnen met ons verdekt op te stellen. Dit zeggende liep hij op een stapel kisten en vaten toe en trok er een tussen uit. „We verbergen ons onder een kist....", begon hij. maar verder kwam hij niet, want met krakend geweld stortte de hele stapel over hen heen. „Onder EEN kist??!", kon Panda nog juist uitbrengen. Terstond nadat Zondagmorgen bekend was geworden, dat de watersnood een zeer grote omvang aannam, hebben de hoogste militaire autoriteiten aan de onder hun bevel staande militairen opdracht gegeven onverwijld naar hun garnizoenen terug te keren. Vervolgens zijn alle strijdkrachten onder het centrale bevel gesteld van de Nederlandse territoriale bevelhebber, de luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, om door deze ter assistentie te worden aangeboden aan het civiele gezag. Marine en luchtmacht werden eveneens onmiddellijk bij de hulpverlening inge schakeld. Troepen uit Breda, Den Bosch, Geertruidenberg, Oirschot en Roosendaal zijn Zondag in het bedreigde gebied Wil lemstad en Kruiningen ingezet. Eenheden van de Koninklijke Marine hielpen op Walcheren. Marinestrijdkrachten uit Rot terdam werden gedirigeerd naar Middel harnis en Stellendam. Troepen uit Den Haag, Utrecht en Schoonhoven zijn ingezet in Ouderkerk aan de IJsel. In vele andere plaatsen werden militaire eenheden gereed gemaakt om op het eerste sein assistentie te verlenen. De bevelhebbers van de eerste en derde militaire afdelingen hebben vol ledige bevoegdheden troepen onder hun bevel in te zetten. De troepen van de be velhebbers der tweede en vierde militaire afdelingen dienen ter versterking. In het depót materieel-luchtmacht te Soesterberg liggen goederen, die in geval van nood kunnen worden uitge reikt aan de bevolking van de geteis terde gebieden. Mobiele ATO-radiosta- tions van de luchtmacht zijn ingezet om de telefoonverbindingen bij te staan en te ondersteunen. Het personeel van de luchtmachtstaf te 's Gravenhage is geconsigneerd in de Alexanderkazerne. Het luchtmachtpersoneel van de vlieg- bases Volkel en Eindhoven en van het commando luchtvaarttroepen te Nijmegen is ter beschikking gesteld van de Neder landse territoriale bevelhebber. 450 man militaire troepen van de school- technische- en verbindingsdienst zijn ter beschikking gesteld van de provinciale waterstaat van Zuidholland. De troepen zijn gezonden naar de plaatsen Ouderkerk a.d. IJsel, Stolwijk, Stolwijkersluis, Moor drecht, Capelle a.d. IJsel, Nieuwerkerk en Gouderak. Deze detachementen staan on der rechtstreeks commando van kolonel Schouten. Meegegeven zijn pioniersmate riaal en zandzakken benevens noodrant soenen. Tevens is, op aanvrage van de bur gemeester van Stolwijk, welke gemeente geheel van de buitenwereld is afgesloten, ambulance 10 van het militaire hospitaal „Oog in Al" meegezonden en een radio- verbindingsploeg. Een aalmoezenier en legerpredikanten zijn met de troepen mee gegaan. Er wordt momenteel al het mogelijke ge daan om de geïsoleerde posten in het nood- gebied met behulp van helicoptères te hel pen. Zodra het licht het toelaat zullen hcf- schroefvliegtuigen drenkelingen en zieken proberen te redden uit de woestenij van water in het Zuiden des lands. ADVERTENTIE Niet eerst dit of dat proberen, maar direct het beproefde mid del, dus Aspirin, gebruiken. Let cr echter op, dat alleen Aspirin is voorzien van dc oranje band Staking. De vakbond van personeel op sleepboten en oiiebevoorradingssche- pen in de haven van New York heeft zijn 3500 leden Zaterdag te midder nacht het werk neer doen leggen. Te voren had de bond een aanbod van een loonsvernoging vah 8'A dollarcent per uur van de hand gewezen. De staking, waardoor 450 schepen tn de haven wor den getroffen, bedreigt de voedsel- en brandstoffenvoorziening in de stad. Ook in Norfolk, Virginia en Philadelphia zijn de leden van de bond in staking gegaan. Groei. De wereldbevolking groeit snel ler dan ooit. Deskundigen van de UNO verwachten, dat zij in 1980 het totaal van 3 a 3'A milliard zal bereiken (in 1950 bedroeg zij 2.406 millioen zielen). Mijnramp. Volgens het West-Berlijnse blad „Telegraf" heeft zich een overstroming voorgedaan in de stalinmijn te Ober- schlema (Saksen), een van de Oost- Duitse uraniummijnen onder Russisch beheer. Tenminste 20 mijnwerkers kwamen om het leven, 62 man werden ingesloten. Het ongeluk was te wijten aan een defecte pomp. Herkozen. John Lewis is voor een nieuwe periode van vier jaar herkozen als voorzitter van de mijrrwerkersbond in de Verenigde Staten. Hij kreeg 294.263 van de 400.000 stemmen. McCarthy. De republikein Joseph McCar thy heeft gisteren in de senaat der V.S. verklaard dat de speciale commissie van onderzoek, waarvan hij voorzitter is, bezig is „een zeer verontrustende en schandalige toestand bij het bureau voor wederzijdse veiligheid" (M.S.A.) te ont dekken. De commissie had ontdekt dat een inkoper van de regering een con tract met een Europese firma heeft ge sloten voor de aankoop van strategische grondstoffen en wel tegen prijzen die het drievoudige bedragen van de prij zen die op de New Yorkse markt gel den." Beschuldiging. De Russische „Prawda" beschuldigt de hoofden van vier Oekrainse ministeries van schending van de regels betreffende het kiezen van kader. Dit had er toe geleid dat een aantal handels- en coöperatieve vereni gingen „wemelde van dieven en plun deraars van gemeenschappelijk bezit". Poesan. In de door brand geteisterde Zuid- Koreaanse stad Poesan zijn naar schat ting van de politie 1540 huizen ver nield. De schade bedraagt minstens drie millioen dollar. De 60.000 daklozen moesten onder dekens e.d. beschutting zoeken bij een temperatuur onder het vriespunt. Poesan heeft normaal 473.000 inwoners, maar door de grote toevloed van vluchtelingen is dit aarftal bijna verdubbeld. Handvest. Het bestuur van de raad van Europese gemeenten, dat te Palermo vergadert, heeft eenstemmig het „Euro pese handvest voor plaatselijke vrij heden" goedgekeurd, dat aan de Assem- blée te Straatsburg zal worden toege zonden. Candidaat. De Griekse premier Papagos heeft de commissie voor de Nobelprijs voorgesteld de volgende prijs voor de vrede te verlenen aan ex-president Tru man, zo wordt officieel te Athene mee gedeeld. Candidaat (II). In diplomatieke kringen te Washington gelooft men, dat wellicht Charles Bohlen, adviseur van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken op het gebied van betrekkingen met de Sovjet-Unie, zal worden be noemd tot ambassadeur in Moskou. Se dert de oorlog heeft Bohlen alle belang rijke conferenties, waaraan de Sovjet- Unie deelnam, bijgewoond als tolk (voor Russische vertalingen) en adviseur. Helderziende. Volgens de correspondent van de „Gazet van Antwerpen" te Ma drid heeft de Nederlandse helderziende Peter Hurkos aldaar een erfenis van 350 millioen pesetas opgespoord. Volgens een tussen de erfgenaam en Hurkos ge sloten contract ontvangt laatstgenoemde vijftig procent van de erfenis. Hongersnood. In de plattelandsdistricten in de staat Bombay lijden meer dan zes millioen mensen honger door de aan houdende droogte en het mislukken van twee opeenvolgende oogsten. Duizenden verlaten de getroffen gebieden en men vreest, dat hierdoor de plattelands economie zal worden verstoord. In het gehele land worden hulpacties georgani seerd, in een gevangenis in de staat Bombay hebben de gevangenen aange boden de helft van hun weekrantsoen af te staan voor de bevolking in de ge troffen gebieden. Naar de KLM meedeelt worden de vlieg- diensten, die Zaterdag en Zondagmorgen wegens het noodweer stagnatie ondervon den, sinds gistermiddag weer normaal uit gevoerd. DE zaak is eigenlijk aan het rollen ge bracht door de blalolo, zoals de in woners van Samoa een bepaalde borstel worm noemen, die in de mond van Euro peanen paloloworm wordt geheten. Deze worm heeft de biologen doen beseffen dat er een verband moet bestaan tussen onze satelliet, de maan, en bepaalde levensverschijnselen, al weet men natuurlijk niet van welke aard de invloed van dit hemel lichaam is. Uiteraard bestond er, vóór het gedrag van de paloloworm alle aandacht opeiste, hier en daar wel een vaag en somtijds wankel gedocumenteerd vermoeden van een samenhang tussen bepaalde levensver schijnselen en de maan, maar er bleef een barrière van onzekerheid, vooral omdat deze verschijnselen zich voornamelijk aan de peripherie van het normale leven af speelden. Doktoren wisten immers reeds lang dat bij volle maan bijvoorbeeld be paalde geesteszieken onrustiger en luid ruchtiger zijn dan anders en dat het slaap wandelen bij maanlicht veelvuldiger voor komt. Maar dergelijke voorbeelden bieden zo weinig houvast, want een dergelijke ge prikkeldheid zou veroorzaakt kunnen zijn door het licht als zodanig, zoals ook een normaal slapende vaak onrustig wordt door een lamp die 's nachts boven zijn ge zicht gehouden wordt. Het gedrag van vissen die zich met maan licht het best laten vangen zou eveneens aan het licht zelf geweten kunnen worden en behoeft niet noodzakelijkerwijs met de maan samen te hangen. Maar behalve het licht dat de maan naar ons weerkaatst, gaat haar verschijning aan de hemel steeds gepaard met een geweldige aantrekkings kracht. Wij hebben vroeger reeds verteld dat de aan trekking van de maan zelfs het vasteland 25 a 30 cm. doet rijzen. Met eb en vloed vin den eveneens vele levensver schijnselen plaats, doch deze zouden dan toegeschreven kunnen worden aan de invloed, die de aantrekkingskracht van de maan op verschillende zeedieren uitoefent. Maar hiermede zijn we er nog niet. Het rhythme van vele stofwisselingsprocessen kan volgens verschillende onderzoekers niet eenvoudigweg worden verklaard door versterking of verzwakking van de zwaar tekracht, evenmin als het gedrag van de paloloworm, die, zoals we boven reeds zei den, de zaak aan het rollen heeft gebracht, maar welk dier door deze langademige uit weiding nog steeds niet ten tonele is ge voerd. Dat zal dan morgen geschieden. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6