Provincie zal electrische stroom pro duceren voor het gebied Amstel-'t Gooi Huis vol mysterie Minister Beel waar schuwt gemeenten Uitstel raadsverkiezing in de noodgebieden Kledingsurplus is voor behoeftige landgenoten Faas Wilkes krijgt geen toestemming in Parijs te spelen DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 Bedrag van f 4.800.000 uitgetrokken FEUILLETON door Jane England Ex-veldmaarschalk Gerd von Rundstedt overleden Cricket West IndiëIndia eindigde in draw Biljarten Om de biljarttitel hoofd klasse district Haarlem Sport in 't kort Kerkelijke en charitatieve instellingen verdelen het Voor de kinderen Waterpoloprogramma Voetbal NederlandDenemarken op het televisiescherm Schaa tsen rijden Scandinavische kampioen schappen in de regen Handbalsters bereiden zich voor op tournooi ADVERTENTIE 27 FEBRUARI t/m 8 MAART Te dag opening 14.15 uur. Verder 10-17 en 19.30-22 uur Om de levering van stroom aan het verzorgingsgebied Amstel't Gooi mogelijk te maken door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, hebben de Pro vinciale Staten van Noordholland in hun vergadering van Dinsdagmiddag besloten op de suppletoire begroting van dit bedrijf een post van f 4.800.000 uit te trekken. Kabels zullen worden gelegd van de Centrale te Velsen naar het Gooi. Een en ander was noodzakelijk, omdat de gemeente Amsterdam, die de electrische stroom voor het verzorgingsgebied levert, het contract met de provincie had opgezegd. De gemeente had een nieuwe offerte aangeboden waarin een hogere prijs werd gevraagd dan in het huidige contract. Gedeputeerde Staten hadden het contract daarom ook opgezegd tegen 31 Augustus 1954. De heer H a i t i n k (V.V.D.) betreurde het, dat Gedeputeerde Staten het contract hebben opgezegd, zonder de Provinciale Staten van hun voornemen op de hoogte te stellen, waarom de onderhandelingen over de herziening der leveringsvoorwaarden zijn mislukt. Ter motivering van het voor stel van Gedeputeerde Staten om een be drag van 4,8 millioen gulden te investeren, heeft het college motieven aangevoerd, die deels van speculatieve aard zijn, deels apri- orisch en deels te onvolledig met cijfers toe gelicht worden, om daaruit aan de Staten duidelijk te maken, dat de voorgestelde op lossing ook op lange termijn onder alle om standigheden, die menselijkerwijs kunnen worden voorzien, de beste zal zijn. Spreker diende een motie in, waarin wordt opge merkt, dat niet voldoende vast staat, dat de electriciteitsvoorziening op de beste wijze zal zijn gediend als voorgesteld wordt en waarin gevraagd wordt het voorstel aan te houden. De heer B u t e r (Arbeid) was van me ning, dat door aanleg van kabels enzovoort een bedrag van vijf millioen gulden in de grond wordt gestopt, zonder dat er een technische noodzakelijkheid is. In deze tijd is het beter een dergelijk groot bedrag te besteden aan herstel van dijken en het bou wen van woningen. Men dient niet reke ning te houden met de situatie, zoals die zich thans schijnt te ontwikkelen, maar met de toekomst. Er moet geen concurren tie bestaan tussen de gemeente Amsterdam en de provincie, maar een samenwerking. Volgens spreker bestaat die nog en uit de samenwerking kan nog veel goeds tot stand komen. De heer Wiewei (K.V.P.) zeide over tuigd te zijn van de moeilijke positie van Gedeputeerde Staten, doch hij drong aan op samenwerking tussen Amsterdam en de provincie, zoals die zich enige jaren geleden ook heeft voorgedaan, toen het ging over de watervoorziening door de aanleg van een verbinding tussen Jutphaas en Leyduin. Mr. B r u c h (A.R.) haalde enige historie op over de samenwerking tussen Amster dam, Haarlem en de provincie en over de stichting van de PEGEM. In 1932 heeft'de vergadering van de Provinciale Staten zich duidelijk uitgesproken over het feit, dat de provincie zelf de stroom zou produceren. Amsterdam en Haarlem gingen daarmee accoord en hadden geen bezwaren tegen het maken van een verbinding mét het Gooi. Het gevolg van het besluit is, dat een cen trale in Velsen tot stand is gekomen en dat er steeds meer energie geproduceerd is. Het zou dwaas zijn af te wijken van het principe van 1932 door thans niet verder te gaan met zelf stroom te produceren en het contract met Amsterdam niet op te zeggen of er moeten economische motieven tegen over staan die van groter belang zijn dan de eigen productie niet uit te breiden. Het voorstel is een voortzetting van de lijn, die Gedeputeerde Staten volgen. Tenslotte be val spreker het voorstel aan en verklaarde Zich tegen de motie van de heer Haitink. Mr. De Roos (Arbeid) wilde zich be perken tot de vraag van het beleid van Gedeputeerde Staten. Wat is de plicht van een Statenlid tegenover een provinciaal be drijf, vroeg hij zich af. Dit bedrijf moet hij steunen en dat moet gedaan worden, zoals mr. Bruch uiteen gezet heeft. De verhou- Voor onze kwartaal-abonnés bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uilgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. 58) „Uitstekend", zei Philip. „Weet je, Neill, het zou geen kwaad kunnen, als Fi zoveel mogelijk bij die oude diarne in het hotel was, in ieder geval totdat hier een en an der opgehelderd is. Het is hier op het ogenblik geen sfeer voor zo'n jong kind en er moet een opheldering komen, dat is thans onvermijdelijk". „Ja", zei Neill aarzelend, „daar zul je wel gelijk aan hebben „Allemensen, Neill", viel Philip enigs zins heftig uit, je moét 't toch inzien. Je theorie van géén slapende honden wak ker maken, gaat thans niet meer op! Er is geen slapende hond meer, hij is klaar wak kerIk zie je straks wel". Hij overlegde, of hij naar het Goodmans Hotel zou rijden om Con te halen. Hij had nog voldoende benzine in de wagen van de boerderij en hij zou dan meteen de poot- aardappelen kunnen brengen aan Watkins, die erom gevraagd had. Bovendien zou hij de politie een wenk kunnen geven om Phipps in de gaten te houdenDat zou nooit kwaad kunnen. Deze zou stellig van verdere middernachtelijke bezoeken afzien, ding tussen Amsterdam en de provincie dient niet geforceerd te worden. Te be grijpen is evenwel, dat ar uit economisch oogpunt ongerustheid bestaat. Gevraagd kan worden of een andere oplossing moge lijk is en of besteding van het voorgestelde bedrag noodzakelijk is.Gaarne wenste spre ker daarover ingelicht te worden. Contract werd opgezegd De heer Prakken (Arbeid) sprekende namens Gedeputeerde Staten, merkte in zijn inleiding op, dat vijf van de zes gede puteerden Amsterdammers zijn. Dit be tekent nog niet, dat zij uitsluitend aandacht hebben voor Amsterdamse zaken. Wel achten zij samenwerking tussen de provin cie en Amsterdam van groot belang. Dat is onder andere gebleken bij de totstand koming van de watertransportmaatschap- pij. Gedeputeerde Staten kunnen niet altijd aanvaarden wat Amsterdam vraagt. Dat doet zich thans voor. Noordholland heeft de plicht het Gooi van stroom te voorzien. Er was een contract met Amsterdam, dat thans opgezegd is. Spreker heeft vroeger al eens nagegaan of het mogelijk was het contract op te zeggen. Voor hem was de opzegging geen verrassing. De provincie heeft twee jaar gelegenheid te zorgen, dat zij op een andere wijze stroom produceert. Spreker rekende voor, dat het voordeli ger voor de provincie is, als zij zelf de stroom produceert, dan dat zij een nieuw contract met verhoogde prijs aangaat met de gemeente Amsterdam. Het is daarom nationaal-economisch verantwoord de uit gave van 4.800.000 te doen. Een andere kijk op de zaak is volgens spreker onjuist. Als de Provinciale Staten het crediet niet verlenen, dan staan Gedeputeerde Staten bij de onderhandelingen met Amsterdam met de rug tegen de muur; zij moeten aan vaarden wat Amsterdam vraagt. Dat dient voorkomen te worden. De bereidheid van Amsterdam om te onderhandelen is tot heden niet groot geweest. De gemeente Amsterdam heeft matig belang bij het Gooi of zij moet een aantrekkelijke prijs kunnen krijgen. Een nieuwe offerte is nog niet bin nengekomen. Aan mr. De Roos antwoordde spreker, dat als er zich een andere moge lijkheid zou voordoen Gedeputeerde Staten daaraan aandacht zullen besteden. Mr. De Roos diende een motie in, waarin gevraagd wordt de gelden niet te besteden als een andere mogelijkheid aan de orde mocht komen. De heer Prakken ontraadde aan neming van de motie, wel legde hij de ver klaring af en die zal hij overbrengen en bespreken in de raad van toezicht op de bedrijven, dat als er een nadere offerte van Amsterdam mocht binnenkomen, die op zijn mérites bekeken zal worden. Mr. DeRoos trok zijn motie in. De motie van de heer Haitink werd met 41 tegen 13 stemmen verworpen en het voorstel van Gedeputeerde Staten met 47 tegen 6 stemmen aanvaard. Andere besluiten Zonder bespreking werd goedgekeurd het voorstel van Gedeputeerde Staten om een subsidie te verlenen aan de Haarlemse Orkestvereniging wegens de plannen een provinciaal orkest te vormen. Het maximum-bedrag is 26.500.dat eventueel verhoogd kan worden met 5000 als niet alle gemeenten medewerking mochten verlenen. Aart de Vereniging tot stichting en in standhouding van een Christelijke school voor buitengewoon onderwijs te Haarlem zal een subsidie worden verleend als bij drage in de kosten van uitbreiding van de inventaris van haar school. Goedgekeurd werd het voorstel inzake het delegeren aan Gedeputeerde Staten ten behoeve van het in eigendom verkrijgen van een woonhuis of zakenpand geschikt voor de onderbrenging van een gedeelte van de bureaux van de Provinciale Water staat te Haarlem. Vastgesteld werd het nieuwe reglement op het bestuur voor de Provinciale Zieken huizen, waardoor de mogelijkheid bestaat behalve een geneesheer-directeur een eco nomisch directeur te benoemen. Hiermee is reeds een proef genomen. „Speculeer niet op bijzondere financiële hulp van het rijk De minister van Binnenlandse Zaken betreurt het zeer, dat vele gemeenten bij haar begrotingsbeleid voor 1953 doen alsof voor de noodzakelijk geachte uitgaven dek king zal worden verkregen door verhoogde uitkeringen uit het Gemeentefonds. Van regeringszijde is geen enkele uitlating ge daan, welke deze houding rechtvaardigt. De minister zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Binnenlandse Zaken, dat de gemeentebesturen de plicht hebben zich bij hun beleid terdege rekenschap te geven van de vraag of naar alle redelijkheid kan worden verwacht, dat de financiële conse quenties van nieuwe investeringen en taak uitbreidingen ook in de naaste toekomst door eigen normale middelen kunnen wor den opgevangen, dus zonder te speculeren op het ontvangen van bijzondere hulp, in dien deze consequenties later tot niet-slui- tende begrotingen zouden leiden. Helaas wordt hier en daar er toe overgegaan, zon der dat de begrotingspositie dit toelaat, uit gaven te verhogen of inkomsten prijs te geven in de verwachting, dat het gemeen tefonds voor dekking van het tekort zal zorgen. Zelfs is een enkele keer de stelling uitgesproken dat het de plicht is van de gemeentebesturen de uitgaven, die zij nodig achten, te ramen en dat de rijksover heid de middelen daarvoor zal aanwijzen. Het behoeft weinig betoog, zo zegt de minister, dat zulk een standpunt voor de centrale overheid niet aanvaardbaar is en dat gemeenten, welke zich op zulk een standpunt stellen, in het eigen vlees der zelfstandigheid snijden. HANNOVER (Reuter) De Duitse ex- veldmaarschalk Gerd van Rundstedt is Dinsdag op 77-jarige leeftijd te Hannover overleden. Von Rundstedt had reeds vele maanden storingen in de bloedsomloop. Hij zal Zondag nabij Hannover worden be graven bij zijn echtgenote, die in October overleed. Von Rundstedt heeft zich sedert de dood van zijn echtgenote aan ieder contact met de buitenwereld onttrokken. Hij sprak nauwelijks een woord meer met iemand. Hij kwam zelden uit bed en had zijn wo ning in maanden niet verlaten. Gerd von Rundstedt, zoon van een gene raal, werd in December 1875 te Aschers- leben geboren. Tweeenvijftig jaar lang was hij in militaire dienst, eerst onder het Kei zerrijk, daarna onder de Republiek en ten slotte onder het Nazi-bewind. Na de capitulatie viel Von Rundstedt in Amerikaanse handen. Hij werd naar Enge land overgebracht, trad op als getuige bij het proces tegen de Nazi-leiders te Neuren berg, doch gezien zijn gezondheidstoestand zag men er van af tegen hem een proces wegens oorlogsmisdaden te beginnen. In Juli 1948 keerde Von Rundstedt naar Duitsland terug, waar hij in Mei 1949 werd vrijgelaten. Bij de Tweede Kamer is heden het wets ontwerp Voorzieningen Gemeenteraadsver kiezingen in Watersnoodgebied ingediend. In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld, dat, nu het tengevolge van de watersnood in verschillende gemeenten onmogelijk zal zijn de gemeenteraadsver kiezingen aldaar onder normale omstan digheden te organiseren, een voorziening moet worden getroffen, welke het mogelijk maakt de verkiezing in die gemeenten op een later datum te stellen. De minister van Binnenlandse Zaken hoopt, dat de bovenbedoelde gemeente raadsverkiezingen binnen niet al te lange tijd onder normale omstandigheden zullen kunnen plaats vinden. Er kunnen nog niet bekende omstandigheden toe leiden, dat zulks ten aanzien van een enkele gemeente niet het geval zal zijn, omdat bijvoorbeeld de bevolkingsboekhouding geheel of ge deeltelijk verloren is gegaan of de terug keer van de inwoners is vertraagd. Mocht het in die gevallen blijken, dat niettemin met de samenstelling van de nieuwe raad niet gewacht kan worden, todat de verkie zing onder geheel normale omstandigheden gehouden kan worden, bijvoorbeeld omdat een aantal raadsleden tengevolge van de ramp is overleden, terwijl tevens candida- tenlijsten door deze omstandigheden zijn uitgeput, dan zal een noodregeling dienen te worden getroffen, welke, met afwijking voor zover nodig van de wettelijke voor schriften, de verkiezing mogelijk maakt. Voorgesteld wordt, een eventuele nood- regeling bij algemene maatregel van be stuur te doen vaststellen. Het betreft hier een in hoofdzaak technische regeling, wel ke onder de genoemde omstandigheden op korte termijn tot stand moet komen. De derde testmatch tussen West-Indië en India is in een draw geëindigd. Nadat In dia bij de lunch van de laatste dag geslo ten had moesten de gastheren 327 runs sco ren in minder dan drie uren om te winnen. India, dat op de eerste innings 36 runs achter was gebleven, bracht zijn totaal voor de tweede innings op 362 voor zeven al vorens te sluiten. Apte scoorde 163 not out. West-Indië antwoordde met 192 voor 2, alvorens de match eindigde. Stollmeyer en Weekes zetten een onafgebroken stand van 128 op voor het derde wicket. Stollmeyer had 104 not out toen de tijd was verstre ken. Gisteravond zijn in restaurant Hof van Holland in Haarlem de eerste partijen ge speeld in het biljarttournooi om het kam pioenschap hoofdklasse libre van het district Haarlem. De resultaten waren: Van der Linden 250 23 51 10.86 Duin 151 23 29 6.56 Corver 249 35 34 7.11 Ketol 250 35 50 7.15 Luiken 93 18 15 5.16 Dijkstra 250 18 59 13.88 Koster 172 35 28 4.91 Ploeg 250 35 46 7.14 Hedenavond worden de partijen voortgezet. TELEVISIE-UITZENDING VAN BEKER FINALE. Van de bekerfinale op 2 Mei in het stadion in Wembley zal de BBC een televisie-uitzending verzorgen, waarvoor een bedrag van 1000 pdst. aan rechten zal worden betaald. De gehele wedstrijd wordt uitge zonden. GVAV WINT VAN MILITAIR ELFTAL. De voetbalwedstrijd GVAVMilitair Elf tal is met drieeen door GVAV gewonnen. Bij rust leidde de Groningse ploeg met eennul. Het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis deelt mede, dat de hoeveelheid bruikbare kleren, ingezameld ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood zo grootjs, dat deze voorraad de behoefte van de slachtoffers zeer vele malen overtreft. Het Rode Kruis en het Rooms Katholieke Huisvestingscomité hebben besloten, dat die goederen, die wel voor uitreiking ge schikt, doch niet meer noodzakelijk voor „Wat zou dat zijn?", vroeg Bunkie, in het water kijkend. „Ik denk, dat het een riool is, dat onder het gebouw doorloopt", meende Rick. Ze stonden naast elkaar en keken. Toen kreeg Rick opeens een idee. „Kijk eens, Bunkie, het water stroomt naar één kant", wees hij. „Dat gaat in ieder geval ergens heen. Als we eens daarover weg konden komen!" Hij keek in het rond. Een eindje verder lag een oude, half vermolmde plank in het zand. „Als we die plank in het water gooien, zouden we er misschien op kunnen varen", bedacht hij. Het ding is groot genoeg, om ons allebei te dragen!" Ja, dat was misschien nog zo'n gek idee nietIn ieder geval konden ze 't proberen. „Pak eens aan!", zei Rick. „We zullen zien, of het lukt". Samen sjorden ze aan het zware stuk hout. Ze hadden er alle krachten voor nodig, maar met z'n beiden lukte het; ze trokken de plank over het zand en wipten haar eindelijk in het water. Het spatte hun om de oren, maar daar letten ze niet op. „Zij drijft!", riep Rick. „Nu moeten we er gauw op gaan zitten!" Voorzichtig, achter elkaar, stapten ze op de plank. Gelukkig, die hield hen tenminste. Ze dreven! de slachtoffers zijn, via de Nederlandse kerkelijke en charitatieve instellingen aan behoeftige Nederlanders ten goede zullen komen. Dit besluit werd genomen na overleg met de desbetreffende regeringsinstanties en in samenwerking met de volgende or ganisaties en instellingen: de Centrale Dia conale Conferentie der Gereformeerde Kerken, de Federatie van Diaconiën in de Nederlands Hervormde Kerk, het landelijk Sociaal Charitatief Centrum, de Stichting Joods Maatschappelijk Werk, de Stichting Leger des Heils, de Vereniging voor Maat schappelijk Werk op Humanistische grond slag „Humanitas", de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp, de Stichting Ker kelijk en Particulier Initiatief voor Sociale Zorg ten behoeve van Gerepatriëerden, de Centrale Raad van Diaconieën van de Re monstrants Gereformeerde Broederschap, de St. Vincentiusvereniging in Nederland, de Federatie Zorg en Bijstand en andere instellingen. De kerken en organisaties zullen zelf zo veel mogelijk voor het vervoer der goede ren zorg dragen en zullen in nauw overleg met de sociale diensten van de betrokken gemeenten de uitreiking ter hand nemen, zodat doublures kunnen worden voorko men. Na onderzoek is gebleken, dat met de hier bedoelde oplossing onder de huidige omstandigheden in het algemeen stellig ook door de slachtoffers van de waters nood, voor wie deze kleren waren bestemd, wordt ingestemd. Er wordt in voldoende mate zorg voor gedragen, dat de door de watersnood getroffenen, (voor zover deze nog niet voldoende voorzien zijn) in ieder opzicht met voorrang geholpen zullen wor den. Een zeer belangrijke hoeveelheid van de allerbeste ingezamelde goederen blijft ten behoeve van deze slachtoffers voors hands nog gereserveerd. In het Sportfondsenbad in Haarlem zijn voor Zaterdag 28 Februari de volgende competitiewedstrijden vastgesteld. Dames: tweede klasse: DWT 3VZV 1. Heren. Tweede ronde bekercompetitie KNZB: HVGB 1Neptunus 1 (Arnhem); HPC 1DJK 1. Tweede klasse: DWR 1Haarlem 2. Vierde klasse: HPC 4HVGB 5. Voor Dinsdagavond luidt het programma: Bekercompetitie heren: VZV 1—SVH 1. Dames, tweede klasse: HPC 1Haarlem 1. Faas Wilkes Het bestuur van de voetbalclub Turijn, waarin Wilkes speelt, heeft aan de K.N.V.B. medegedeeld dat het zeer tot zijn leedwe zen niet kan ingaan op de suggestie om Faas Wilkes te laten meespelen in het elftal van de Nederlandse professionals, dat op 12 Maart in Farijs tegen Frankrijk uitkomt ten bate van de slachtoffers van de waters nood in Nederland. De secretaris van de K. N.V.B.,de heer L. Brunt stelt evenwel alsnog pogingen in het werk om het bestuur van Turijn tot andere ge dachten te brengen.Het motief van de afwijzing van Turijn is dat het elftal een slechte plaats op de ranglijst van de Italiaanse competitie inneemt en vreest dat de Nederlander een blessure zal oplopen. De belangstelling voor deze ontmoeting in Frankrijk, maar zeer zeker ook in Nederland is buitengewoon groot.Men verwacht dat en kele duizenden Nederlanders de ontmoeting zullen bijwonen. Hoewel de kwestie van de invallers-bepaling aan Frankrijk wordt overgelaten, mag aangenomen worden, dat de doelverdediger gedurende de gehele wedstrijd zal kunnen 'worden vervangen en één veldspeler tot aan de rust. Woensdag 11 Maart komen de Neder landse professionals in Parijs tezamen. Er wordt niet getraind. 'Wel zal een tactisch praatje worden gehouden. Men neemt aan dat alle plaatsen in het Pare des Princes, 40.000 in totaal, zullen worden verkocht. Plaatskaarten zijn uitsluitend te verkrijgen bij de Franse voetbalbond. De Nederlandse televisiestichting heeft aan het bestuur van de KNVB verzocht de voetbalwedstrijd NederlandDenemarken, die op 7 Maart in 't Feijenoord-stadion in Rot terdam ten bate van het Nationaal Rampen fonds zal worden gespeeld, uit te zenden. Onderhandelingen over de voorwaarden, waaronder de televisie-uitzending zal kun nen worden toegestaan door de KNVB, zijn nog gaande. In een dezer dagen te houden bestuursvergadering van de KNVB zal over deze aangelegenheid een beslissing worden genomen. Voorts zal dan een besluit worden genomen over het uitzenden per televisie van de ontmoeting tussen Nederland en Het regende Woensdagavond in Oslo en het kwik stond 5 tot 6 graden boven nul. De Scandinavische kampioenschappen in het Bisletstadion zijn dan ook letterlijk en figuurlijk in het water gevallen. De baan was zo siecht, dat de organisatoren het beter vonden de bijnummers, waarin en kele van de Nederlandse schaatsenrijders zouden starten, te laten vervallen om het ijs te sparen. Of onze landgenoten op de tweede avond aan de beurt komen is zeer de vraag. De mogelijkheid bestaat, dat Kees Broek man, Wim van der Voort, Gerard Maarse en Egbert van 't Oever Zaterdag en Zon dag aanstaande aan wedstrijden in Hamar deelnemen. Behalve Kees Broekman zullen de Nederlandse rijders in de loop van de volgende week naar Nederland terugkeren. Anton Huiskes is inmiddels reeds in ons land aangekomen. Klaas Schenk zal Vrijdag de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond ver tegenwoordigen bij het feest van de Noorse bond, die zestig jaar bestaat. Wat de wedstrijden betreft, op de 500 meter werd Salonen eerste in 46.6 sec., ge volgd door Malmsten met 47.2 sec., Jaar- vinen 48.3 sec. en Ivar Martinson met 48.4 sec. Asplund won de 5000 meter in de tijd van 9 min. 1.7 sec. Wel een bewijs, dat het ijs bijzonder slecht is geweest. Sverre Haugli werd tweede in 9 min. 3.2 sec., ge volgd door Martinsen met 9.15.6, Roald Aas met 9.18.9 en Stroem met 9.19.0. Na de eerste avond leidt Carl Erik As plund in het klassement voor Sverre Haugli en Ivar Martinsen. Ter voorbereiding van de wereldkampioen schappen dames worden er in alle districten selectiewedstrijden gehouden om daardoor te komen tot een kern van ongeveer vijfen twintig speelsters, die dan straks het Neder lands elftal zullen gaan vormen. In West'A wordt deze selectie te Amster dam gehouden op het Schinkelsportpark. De volgende ploegen komen daar in het veld: A-ploeg: Mewe (Zeeburg), Laroo (Amstel), Naber (Sagitta), De Bruin (Swift), Steenhorst (Zeeburg), Woelders (AVA), v. d. Boogaard (Amersfoort), Hollander (Am stel), Arnoldussen (Amstel), Boonstra (HHC), Both (JHC). B-ploeg: Rietman (Sagitta), Bakker (Ni- loc), Berendsen (Amersfoort), Vaal (BHC), Westdijk (Vriendschap), De Vree (HHC), Van Stein (GVA), De Jong (Amstel), Hand- graaf (Concordia), Nijkamp (ADA) en Ste vens (Sagitta). Ook de volgende reserves zullen worden ingeschakeld: Mulder (Blauw Wit), Ran (Rapiditas), De Koek (Sagitta), Vervoorn (Sagitta), Bouwma (Foresters), Delgman (BGV), Marckelbach (IJmond), Dijkstra (Attila) en Erkelet (Blauw Wit). wanneer hij de politieagent Jenkins in de buurt van het huis zou aantreffen Tegen lunchtijd kwam de oude tuinman Williams langs met het verhaal dat Phipps zich wederom via de kas naar mevrouw Finchams vertrekken had begeven. Wil liams was hier erg ontstemd over, ten eer ste omdat hij 't niet te pas vond komen, dat Phipps op deze wijze bij mevrouw Fin- oham binnerdrong, maar meer nog omdat hij altijd in het voorbijgaan tussen de planten groef, die hij daarna in vernielde toestand liet ligigen „Graaft hij tussen de planten?" vroeg Philip met nadruk. „Ja, meneer", antwoordde Williams ver ontwaardigd" en hij doet er verder niets mee, hij vernield de wortels en sommige worden nooit meer goed". Philip floot even tussen zijn tanden. Die kleine schuirk was stellig op zoek naar ietsWel, het zou niet moeilijk zijn hieraan een eind te maken. Hij zou ket tingen op alle deuren laten maken. Hij zou hier zelf vanmiddag nog achterheen zitten. Mevrouw Fincham zou hij er niets van zeggen, 't was niet nodig haar te alar meren, en als Mary haar iets zou vertellen, dan zou hij deze grondig de les lezen. Het leek allemaal wel enigszins fantastisch en melodramatisch, maar hoe 't ook zij, er moésten maatregelen getroffen worden. Hij moest bovendien Con steunen en deze maatregel zou haar misschien gerust stel len Ze moest het volhouden tot Parkinson terug kwam. Als deze uit Amerika terug was, zou hij de zaak over kunnen nemen en zou Con haar koffers kunnen pakken en zich uit deze lugubere geschiedenis terugtrekken. „Dank je, Williams", zei hij „Ik zal zor gen, dat het niet meer kan voorkomen. Blijf vanmiddag maar op het terras wer ken aan het onkruid". ,,'t Spijt me, meneer", zei Williams, „maar ik moet vanmiddag naar het zie kenhuis voor mijn been, herinnert u zich?" „Dat is waar ook", zei Philip. „Goed, ga dan nu maar eerst wat eten. Je vrouw heeft een paar lekkere konijnen daar weet ik alles van". Hij maakte twee brieven aan het minis terie van Landbouw af, vulde enkele for mulieren in en wachtte hierna rustig, tot zijn lunch klaar was. Sara had enige flessen van een bijzonder soort sherry naar het hotel meegenomen en hierop wilde ze Constance tracteren. Ze zat op haar komst te wachten in de kleine zitkamer van het hotel. Ze was de enige gast en voelde zich volmaakt op haar gemak in deze omgeving. Toen Constance binnen kwam, omhelsde ze haar hartelijk. „Mijn lieve kind", merk te ze op, „wat zie je er moe uit. Er is geen kleur op je wangen en je ogen hebben zo'n zorgelijke uitdrukking. Wacht maar, ik zal David Parkinson wel eens vertellen, wat ik ervan denk, dat hij je in dit baantje gestopt hebt. Constance glimlachte. „Maak je geen zorgen, Sara", zei ze. „Je zult verbaasd staan, als ik je vertel, dat ik van al mijn vroegere theorieën teruggekomen ben en Philip Bagnet mijn hart heb geschonken. We zijn van plan te trouwen". Sara was hierover verheugd en zei zacht: „Lieve kind, wat ben ik daér blij om. Ik wens je van ganser harte geluk". „Het klinkt misschien sentimenteel", zei Constance enigszins hees, „maar ik heb het gevoel, dat ik het een beetje goed maak.... van die andere Bagnet...." Sara zette zich onmiddellijk schrap. „Stel je voor", zei ze. „Alsof er een verge lijking mogelijk is! Philip is een aardige jonge man, maar niets vergeleken bij zijn oom!" Constance lachte. „Philip vindt dat zijn oom zich destijds vrij dwaas heeft gedra gen door zó zijn gevoelens van gekrenkte trots toe te geven", zei ze. „Dat is nu precies de opmerking, die je van een Bagnet van de huidige generatie kunt verwachten", merkte Sara op. „Waar om heb je hem eigenlijk niet meege bracht?" „Hij heeft werk te doen, misschien weet je dat", antwoordde Constance met een .onschuldig gezicht. Sara lachte en keek Constance vol warmte aan. „Wie had dat nou kunnen denken van jou, de moderne onafhanke lijke vrouw-met-een-baan", zei ze pein zend. „Die beschrijving past niet langer bij me", zei Constance. „Ik ben nu een ver loofd meisje en houd me alleen nog maar met luchthartige dingen bezig.Tussen haakjes. Fiona is meegekomen, ze wacht buiten. Ze stond erop om mee te gaan, hoewel ze vanmorgen eerst in bed is ge bleven, omdat ze zich niet goed voelde. Ze heeft een schoolmeisjesachtige gene genheid voor je opgevat, houdt daar reke ning mee. Ze kan hier ieder ogenblik zijn, maar er was bij de ingang een jonge hond en daar moest ze even mee spelen...." „Als ze zelf een jonge hond had gehad, zou ze waarschijnlijk niet die hevige ado ratie zijn gaan koesteren voor haar neef Neill", zei Sara. „Heeft ze je verteld, dat ik haar voor een maand of zes bij mij in huis wil nemen? Ik neem aan, dat die zon derlinge Chloë Fincham daar wel geen bezwaar tegen zal hebben". „Ze zal waarschijnlijk een dankbaarder pupil zijn dan ik", zei Constance, terwijl ze even een kus op Sara's oude gerim pelde wang drukte, „ik was maar een las tig en eigengereid persoontje". „Och, het ging nogal", zei Sara. „Nu Fiona meegekomen 'is, zal ze zich op een of andere manier moeten bezig houden. Ik moet namelijk uitgebreid met jou al leen praten, Constance. Er zijn me een heleboel dingen te binnen geschoten, die jij moet weten". Fiona kwam even later het vertrek bin nen. „Dag beste kind", zei Sara. „Ik hoor, dat je misselijk bent geweest. Ik héb je ge waarschuwd, toen je gisteravond veel te veel chocolaadjes at". „O, ik heb er wel meer last van", ant woordde Fiona luchtig. „Hoe maakt u het. Ik vond het gisteren heerlijk". „Dat doet me plezier", zei Sara. „Maar wil je nu zo braaf zijn en jezelf gedurende een half uurtje alleen vermaken, aange zien ik even onder vier ogen met Con stance moet spreken?" Toen Fiona, die wonderlijk gedwees aan Sara's verzoek gehoor gaf, verdwenen was, zei Sara: „Begin jij maar, Constance, ik ben één en al oor". „Wil jij me niet eerst vertellen, wat bij jou allemaal weer boven is gékomen?" vroeg Constance. „Nee, ik wil eerst jouw verhaal horen", antwoordde Sara. „Daarna zal ik je alles, wat ik weet, gertellen. Het komt me voor, Constance, dat je in een voortdurende angst leeft ,,'t Is nu niet zo erg meer", zei Constan ce. ,,'t Was inderdaad zo, maar.... ze bloosde even kinderlijk ik heb nu Phi lip, en bovendien houdt Neill momenteel de wacht in het huis, zodat ik me geen zorgen hoef te maken". Sara lachte even bij het zien van Con stance's blos. „Vooruit, vertel me alles, wat er te vertellen valt", zei ze. „Ja", zei Sara, toen Constance klaar was met haar verhaal. „Ik zou niet weten, hoe je anders had moeten handelen. Het is vervelend, dat Parkinson afwezig is. Maar hoe het ook zij, ik zal je de oplossing van het mysterie meedelen". Ze zat kaarsrecht en zag er zeer vast beraden uit. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6