Tweede Kamer beziet ontwerp Noodvoorzieningen Dijkherstel RADIO-REPARATIE GEBR. BEEKMAN AUTOMOBIELBEDRIJVEN Hoogste straf geëist voor inbraak in de Kerstnacht 1951 in Halfweg Wereldnieuws Rijk betaalt herstel; óók verbetering? De radio geeft Donderdag J Het duizelt óók de Franse parlementariërs PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Senatoren niet ingelicht over huurverhogingsplan? Toch ió het zo WOENSDAG 11 MAART 1953 Verzending van zeepost Heringa Wathrich Gestikt in waterdamp Kerkelijk Nieuws HET NIEUWE MODEL FIAT 1100 exposeren wij vanaf heden in onze SHOWROOM WAGENWEG 72 Benzinegebruik 115 - Gewicht 800 kg Prijs ƒ6700.— Haarlem, Tel. 14160 Bloemendaal, Tel. 22165 De afkortingen-epidemie Reeds een woordenboek voor 8000 letterreeksen SPROETEN^ Erepromotie ir. Mesu Een dode bii explosie in lijstenfabriek ïwakkt lucktpqpm WViHÖ iti EERSTE KAMER r~ Vluchtoog VJ TJit 't Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „Noodvoorzieningen Dijkherstel" blijkt dat het zeer vele leden is opgevallen, dat in dit wetsontwerp geen sprake is van verbeteringen in de oever verdediging, welke uitgaan boven een her stel in de oude toestand, afgezien dan van de blijkbaar als uitzondering bedoelde ge vallen, waarin het herstel gepaard gaat met verbetering. Verscheidene leden, aanknopende bij de uitgangspunten van het wetsontwerp, be twijfelen of het wel juist is, dat als regel wordt aangenomen, dat herstel van schade aan „hoofd- en buitenwaterkeringen" ver richt wordt door het rijk, afgezien van die gevallen, waarin na overleg met Gedepu teerde Staten het herstel overgelaten wordt aan waterschap, provincie of gemeente. Zij zouden er meer voor gevoelen, indien dit stelsel werd omgekeerd en dus de vanouds geldende regelen als grondslag bleven gel den met de mogelijkheid, dat in afwijking daarvan herstelwerkzaamheden kunnen worden verricht door het rijk. Deze leden werden tot hun vraag tevens gebracht door hun mening dat veelsoortige initiatieven van de lagere publiekrechtelijke lichamen dan beter tot hun recht zouden komen. De bij deze lichamen bestaande omvangrijke kennis van waterstaatszaken in het alge meen, alsmede de totale en gewestelijke kennis van deze vraagstukken zouden naar de mening van deze leden dan een groter nuttig effect verkrijgen. Hoewel vele leden deze door Staatsnood- recht gemotiveerde afwijking van de grond wettelijke regeling krachtens de Grond wet hebben de staten der provinciën het toezicht op de waterschappen en niet de minister in de huidige omstandigheden vermochten goed te keuren, wensten zij deze taakoverdracht niet langer gehand haafd te zien dan door de omstandigheden zal worden geboden. De thans voorgestelde regelingen zullen evenwel in bepaalde gevallen mogelijk ook tot lastenverlichting kunnen leiden, bij voorbeeld in gevallen, waarin oude, veel onderhoud eisende dijken door nieuwe worden vervangen. Hier zou een zekere aftrek moeten worden toegepast. Het kan immers niet in de bedoeling liggen, dat be paalde polders als gevolg van de ramp in een in financieel opzicht gunstiger positie worden gebracht dan waarin zij voorheen verkeerden. Een enigszins uitvoerige en vooral duidelijke uiteenzetting, op welke wijze de regering voornemens is de finan ciële aangelegenheden te regelen, zal op prijs worden gesteld. Het had sommige leden teleurgesteld in het ontwerp geen voorzieningen te hebben aangetroffen met betrekking tot het herstel van de binnendijken, de kosten, welke ge maakt zijn om het inundatiegevaar te be perken en die, welke zijn en nog gemaakt zullen moeten worden om het inundatie water te verwijderen. Zij achtten het ont werp voorgestelde regelingen bepaald on voldoende. De regering verlieze niet uit het oog, dat, indien de hulp van rijkswege be perkt blijft tot die, welke in het ontwerp is voorzien, de ook in ander opzicht reeds zwaar gedupeerde ingelanden van de be trokken waterschappen voor lasten zullen komen te staan, welke zij in het algemeen niet zullen kunnen dragen. Deze leden had den een breder gebaar van de regering ver wacht dan zij door de indiening van dit wetsontwerp heeft gemaakt. Enkele leden meenden in dit verband niet onvermeld te moeten laten de vraag, of betreffende de toestand van de zee weringen in Zuidwest-Nederland van een ADVERTENTIE BETROUWBARE H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 en 8.45 Platen. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Koorzang. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusementsmuziek. 12.00 Platen. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- medelingen. 12.33 Hammondorgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Paul Vlaanderen en het Jona than Mysterie, hoorspel. 14.40 Platen. 14.55 Voetbalwedstrijd FrankrijkNederland prof. elftal. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actualiteiten. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Nieuw Guinea's Austra lische buurman. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Instrumentaal kwartet. 20.00 Beurzen open, Dijken dicht. 20.05 Nieuws. 20.10 In leiding volgende uitzending. 20.15 The dream of Gerontius, oratorium. 22.00 Mededelingen. 22.05 Voordracht. 22.20 Gevarieerd program ma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Heilige Mis van Requiem. 9.30 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianotrio en solisten. 14.00 Metropole-orkest en solis ten. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gevarieerde muziek. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianotrio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Weense muziek. 18.35 Op de stelling. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van aller lei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Sa- lome, muziekdrama (platen). 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kin deren. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije Politieke Tribune. 19.50 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.30 Verzoek- programma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Ver zoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne -muziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Commentaar. Engeise litteratuurgeschiedenis. (Op 224, 43 eh 42 m.). tekortkoming kan worden gesproken. Het feit, dat in één nacht honderden kilometers oude dijken zijn weggeslagen, terwijl alle nieuwe dijken nagenoeg intact zijn geble ven, doet de vrees ontstaan, dat de oude djjken niet voldeden aan de eisen, welke daaraan in verband met gewijzigde water staatkundige verhoudingen en de vorde ringen van de techniek kunnen en moeten worden gesteld. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Tabinta" (26 Maart); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Oranje stad" (17 Maart); naar Suriname: m.s. „Bo naire" (18 Maart); naar de Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Carnavon Castle" (14 Maart); naar Canada: ss.. „Groote Beer" (14 Maart); naar Zuid-Amerika: m.s. „Highland Princess" (23 Maart): naar Bra zilië: s.s. „Santa Catarina" (14 Maart), naar Australië: ss. „Oronsay" (14 Maart); naar Nieuw Zeeland: via Engeland (14 Maart). ADVERTENTIE Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS Een 31-jarige machine-bankwerker is gisteravond in de keuken van zijn woning aan de Wouwerlaan te Rotterdam gestikt in waterdamp. Hij had een wasketel met water op het gasstel gezet om zich te was sen en is vermoedelijk in deze kleine ruim te op een stoel in slaap gevallen. Toen zijn vrouw, die ziek te bed lag, 's nachts om half twee wakker werd en haar man miste, vond zij hem levenloos in de keuken. Ned. Herv. kerk Beroepen te Kampen (vac. H. Hiensch) F. J. Sinke te Heteren; te Valkenburg (Z.H.) (toez.) D. Lekkerkerker te Schar- negoutum. Aangenomen naar Driebergen (vac. wijlen P. de Bruyn) P. de Vries te Ingen. Geref. kerken Beroepen te Lioessens H. C. Endedijk te Wormer. Baptisten gemeenten Bedankt voor Hengelo (O.) W. Veenstra te Musselkanaal. ADVERTENTIE Van onze correspondent in Parijs) De goede krantenlezer behoeft zich heus niet meer te schamen wanneer hij in zijn dagblad soms nog wel eens zo'n letter- koppeling bijvoorbeeld F.A.C., I.T.C., UNESCO, U.P.U. of I.M.F. aantreft waar van hij de haarfijne betekenis niet op slag te zeggen weet. 'Een vluchtige steekproef onder de Franse parlementsleden heeft immers uitgewezen dat zelfs d z e men sen, voor wie dit moderne „bafbaars", toch gesneden koek zou moeten zijn, wel eens een keertje met de handen in;de ha ren zitten. Eén van hun collega's, de sena tor Pezet heeft een lijstje samengesteld van initialen die alle betrekking hebben op internationale organisaties,, die, nogal aan de weg plegen te timmeren, maar- welke zelfs door die beroepspolitici goeddeels niet werden,hatend. Jdqar ook om andere redenen acht' dé' sena'tor"het wel dienstig op dit gebied orde in de chaos te scheppen. Hem is opgevallen dat heel wat van die organisaties zich in verschillende landen weer met andere namen-plegen te tooien. Zo wordt de organisatie van het Noord Atlantische Pact bijvoorbeeld O.T.A.N. in Frankrijk, N.A.T.O. in de En gels sprekende landen en vaak weer N.A.V.O. in Nederland genoemd. Ook het Europese Leger gaat al achter verschil lende namen schuil. Een tweede bezwaar waar de Franse Se nator terecht op wijst, is dat dezelfde ini tialen soms op heel verschillende zaken betrekking hebben. Wanneer bijvoorbeeld gesproken wordt van F.O. dan zullen de arbeiders vooral denken aan de Franse socialistische vakcentrale „Force Ouvrière", politici en diplomaten aan het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, het Foreign Office, en financiers en economen, niet zonder enige weemoed, weer aan de tijd dat de franc nog iets met het goud had uit te staan, de „Franc-Qr". Kortweg deze telegramstijl maar af te schaffen lijkt ook dit Franse parlements lid natuurlijk niet wel mogelijk. Het is bijvoorbeeld niet te ontkennen dat de kranten door het gebruik van afkortingen heel wat kostbare ruimte kunnen uitspa ren. Maar het is zeker óók nodig tegen misbruik te waken door althans te trach ten deze moderne epidemie binnen beta melijke grenzen te houden. Sedert 1951 bestaat er in Frankrijk al een woorden boek waarin niet minder dan 8.000 afkor tingen van technische termen en interna tionale en nationale organisaties zijn. opge nomen. Dat is al een veeg teken. Want ADVERTENTIE komen vroeg in t voorjaar Koop tijdig SPRUTOL van het ogenblik af dat men een speciale dictionnaire nodig gaat hebben om een ar tikel in een tijdschrift of zelfs in een krant te begrijpen, is het duidelijk dat de schrij ver ofjournalist zélf in duidelijkheid te kort is geschoten. Om van het concrete ge vaar van taalbederf als gevolg van die initialen-ziekte dan nog maar niet eens te spreken. Om al die redenen meent de senator dat het moment gekomen is om hier in te grij pen. En om te beginnen stelt hij'daarom twee regels voor, welke hij iedereen, die beroepshalve met deze materie te maken heeft, van harte aanbeveelt. De eerste regel is dat men géén initialen meer gebruikt zonder eerst een keer aan de betekenis er van herinnerd te hebben. En regel twee luidt dat men van letter- koppelingen, die buitenlandse woorden verbergen, nooit verzuimen mag de juiste vertaling te vermelden. Een even eenvou dig als nuttig voorstel. (Reeds verscheidene maanden geleden signaleerden wij deze zelfde obstakels in het hedendaags taalgebruik met een publi catie van een lijst van dergelijke afkortin gen onder.de titel W.H.N.V.A. (Wij Hou den Niet Van Afkortingen). Het is onze gewoonte bij de afkortingen voorzover deze niet overbekend zijn een keer, in het begin, de gehele naam te noemen. Red.) ADVERTENTIE Tijdens de viering van de 35ste dies na- talis van de Landbouwhogeschool te Wa- geningen is aan ir. P. F. Mesu met het daarbij gebruikelijke ceremonieel de graad van doctor honoris causa in de landbouw kunde toegekend. De promotor, prof. ir. F. Hellinga, memoreerde de uitstekende ver diensten van de heer Mesu, die hij de grootmeester van de cultuurtechniek noemde. Na de oorlog werd dank zij het werk van ir. Mesu door het verbeteren van oude cultuurgronden een landwinst ver kregen, van bijna 40.000 ha. De uitvoering van het herverkavelingsplan van Walche ren, door ir. Mesu uitgedacht, kan een voorbeeld worden voor de noodzakelijke herverkaveling in de getroffen gebieden. De. nieuwe eredoctor sprak woorden van dank voor de vererende onderscheiding en schetste zijn werkzaamheden sedert hij in 1914 de Wageningse alma mater verliet. De vraagstukken, die de ramp in Zuid- West Nederland geschapen heeft, konden slechts worden opgelost door nauwe sa menwerking tussen Delft en Wageningen. De belangstelling voor deze ere-promo- tie was buitengewoon groot. Het aantal zitplaatsen in de aula was te klein. Onder de vele autoriteiten bevonden zich de mi nisters Mansholt en Staf. Evenals enkele weken geleden de Haarlemse rechtbank kwam de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam Dinsdagmiddag tot de conclusie, dat de Amster dammers G. J. en A. J. C. v. B„ respectievelijk 73 en 58 jaar oud, ondanks hun ont- kentenis, schuldig waren aan de inbraak in de Coöperatieve Boerenleenbank nabij Halfweg, gepleegd in de Kerstnacht 1951, waarbij de buit bijna f 50.000 bedroeg. Hij eiste de hoogste straf, namelijk een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voor-arrest. Twee getuigen hadden tevoren verklaard in de verdachten de personen te herkennen, die zij in de Kerstnacht in Halfweg ge zien hebben, anderen, die gelijktijdig met Van B. in het Huis van Bewaring hadden gezeten, hadden gehoord, dat de verdachte zich over de inbraak in Halfweg had uit gelaten, waarbij hij een keer gezegd zou hebben: „Als ik vrij ben kan ik over 30.000 beschikken" en weer andere ge tuigen legden verklaringen af over het gedrag van de verdachten in de Kerst nacht en daarna. G. J. merkte op, dat hij 's nachts om een uur in zijn pension te Amsterdam was aangekomen en dat hij tegen zevenen des morgens even was weggegaan, om brood te kopen. De andere verdachte beweerde in de Kerstnacht in beschonken toestand thuis gekomen te zijn, waartegenover een verklaring van een huisgenote stond, die gezien had, dat verdachte met een ander om vier uur 's nachts het huis verlaten had. De procureur-generaal zeide dat vele mededelingen van de verdachten onwaar gebleken zijn. Zij houden toch vol on schuldig te zijn aan de inbraak. Hoewel niet alle getuigen precies hebben verteld wat zij hebben gehoord of waargenomen, kloppen hun verklaringen toch wel. Twee getuigen hebben de verdachten herkend en celgenoten hebben verteld, dat Van B. over de inbraak gesproken heeft. Daarbij heeft hij gezegd over 30.000 te beschik ken. Als men nagaat, dat hij de helft van de buit moet hebben ontvangen en dat hij reeds 6000 bezat, dan klopt het be drag. G. J. stond een jaar tevoren klaar, om in de Boerenleenbank in te breken en getuigen hebben meegedeeld, dat er vóór Kerstmis 1951 over Halfweg gesproken is. De procureur-generaal eiste een gevange nisstraf van zes jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank had hun deze straf opgelegd. Bewijs niet geleverd? Mr. L. Haveman, verdediger van Van B., ging de getuigenverklaringen eveneens na en was van mening, dat het bewijs niet geleverd was. Hij merkte op, dat ver dachte zich altijd op de achtergrond heeft gehouden bij het plegen van misdrijven en dat hij bang van aard was. Een der ge tuigen heeft Van B. als een der verdach ten genoemd. Daar had hij, volgens pleiter, belang bij, want hij wilde de schuld op Van B. schuiven. Natuurlijk zal er in de cel van het Huis van Bewaring over de inbraak gesproken zijn. Van B. heeft daarbij opgeschept. Noemde pleiter de verklaringen van de Amsterdammer „waardeloos", die van de celgenoten beschouwde hij als „niets zeg- gends". De mededelingen van de getuigen over het verblijf in de Kerstnacht be schouwde mr. Haveman „uiterst dubieus" Twee andere leerjongens ernstig gewond Gistermiddag heeft zich in een lijsten fabriek aan de Krayenhoffstraat te Am sterdam een ontploffing voorgedaan die aan een leerling lijstenmaker, de zestien jarige F. G. H. het leven kostte en twee van zijn eveneens zestienjarige collega's verwondde. De lijstenfabriek is gevestigd in een oud stenen schoolgebouw waaraan een houten krullen- en zaagselschuur, een z.g. mot- hok, is aangebouwd. Ooggetuigen hebben in het middaguur de drie jeugdige arbei ders op het plat van dit mothok zien klimmen. Twee van hen waren al op het dak, de derde bijna. Op dat moment deed zich de explosie voor, gevolgd door een enorme steekvlam. Een der jongens werd door de luchtdruk weggeslingerd. Hij kwam S0 meter verder op het speelplein van de nabij gelegen Leeghwaterschool terecht en moet op slag dood geweest zijn. De tweede viel met brandende kleding op een achter het mothok liggend grasveldje. Het derde slachtoffer liep terwijl zijn kleding op ver schillende plaatsen in brand stond gillend de fabriek binnen. De beide laatsten ble ken ernstige brandwonden opgelopen te hebben. De explosie zou ontstaan zijn in een vat cellulose. Dit vat, welks inhoud nog uit de oorlog dateerde, was op last van de brandweer buiten het gebouw gebracht. Het stond sinds enkele dagen nabij het mothok. In dit hok komt het houtafval terecht dat door een zuiginstallatie uit de gehele fabriek wordt weggezogen. Van dit hok zijn de buitenzijde en het dak gedeelte lijk verbrand. Brandweer en politie stellen een onder zoek in naar de oorzaak van deze explosie. c 49. Wanneer men met een bewusteloze piloot in een omgekeerd vliegtuig door de lucht raast, is men geneigd de toestand somber in te zien. Het was da,n ook geen overdreven pessimisme, toen Pat en Panda begonnen te vrezen, dat dit wel eens tot een ongeval kon leiden. „Enfin", zuchtte Pat berustend, „als wij neerstorten, zal de Minister van Geheime Zakens in elk ge val .weten, dat we getracht hebben onze plicht te doen". „Ik ben bang, dat hij het nu wel gauw zal weten", merkte Panda bedrukt op. Inderdaad stond de Minister op het punt, iets over zijn geheime agen ten te vernemen. Hij was juist per vlieg tuig aangekomen en knikte minzaam naar de commandant van het vliegveld, die hem eerbiedig salueerde. „Luister mijn waerde", sprak hij, „ik heb een telegram ontvangen, dat twee mijner agenten in een reddingsboot het schip hebben verlatenv dat hen hierheen moest voeren. Wilt ge een vliegtuig uitzenden om naer die red dingsboot te speuren,,Ik geloof, dat uw agenten reeds gevonden zijn, Excellentie", antwoordde de officier, „een vliegtuig van de kustwacht rapporteerde, dat hij red dingsboten had waargenomen en de in zittenden zou opvissen. Ik verwacht dat vliegtuig elk moment". Dit moment was meer nabij, dan hij kon vermoeden.... en van de getuige, die Van B. herkend heeft „zo dubieus mogelijk". Pleiter merkte op, dat de vele verklaringen ontstaan zijn, omdat een beloning in het vooruitzicht gesteld is. Het geheel is vol tegenstrijdig heden en mr. Haveman meende, dat er geen veroordeling kan volgen, Mr. H. W. van Ree, verdediger van G. J., zeide aanvankelijk na bestudering van het dossier de mening toegedaan te zijn geweest, dat verdachte schuldig moest zijn. Na een gesprek met hem wijzigde zijn mening. Met de meeste hardnekkigheid en scherpzinnigheid weerlegde verdachte bezwaren tijdens het onderhoud. Men ver moedde, dat J. betrokken zou zijn ge weest bij de Halfwegse inbraak en daar om trachtten enkelen chantage te plegen. Verdachte ging er niet op in een daarom leggen zij thans leugenachtige verklaringen af. Ook volgens mr. Van Ree is het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en daardoor is het niet verantwoord een straf op te leggen. De verdachten hielden vol niets met de zaak uitstaande te hebben en Van' B. noemde een der getuigen als een dader. Het hof zal op Dinsdag 24 Maart uit spraak doen. ADVERTENTIE Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoestenNeem bij de minste klacht de snel werkende, verzachtende, slijmoplossende AKKERS -s wérelds besté hoestsiroop (Van onze parlementaire redacteur) Zowel senator Kraayvanger (K.V. P.), die „de gleufjesmensen" van Annie Schmidt ten tonele voerde in zijn tegen „klein, grauw en te eenvormig gedoe op woningbouwgebied" gericht betoog, als zijn collega Woudenberg (Arb.'j informeer den gisteren in de Eerste Kamer welke in vloed de watersnoodramp met haar gevol gen op het bouwprogramma zal hebben. Eerstgenoemde scheen ietwat teleurgesteld over een zijns inziens onvoldoende dras tische qanpak van het woningbouwvraag- stuk door minister Witte, die hij vooral aan spoorde het te zoeken in het bouwen van woningen voor grote gezinnen. De woord voerder van de fractie van de P. v. d. A. verklaarde zich bereid deze bewindsman te steunen, echter onder voorbehoud dat het uit zal moeten zijn met de fifty-fifty verdeling voor woningwetbouw en particu liere bouw. Indien de woningwetbouw niet de overhand zou krijgen dan zou minister Witte op verzet van de heer Woudenberg hebben te rekenen! In de avondvergadering voerden behalve mr. de Vos v. Steen wijk (V.V.D.) nog de heren Tjalma (A.R.), N ij k a m p (K.V.P.) en Brandenburg (comm.) het woord. De laatste nam met betrekking tot de in de pers verschenen berichten over plannen tot huurverhoging, welke in Ja nuari 1954 zou ingaan, het standpunt in, dat veeleer huurverlaging, in het bijzonder voor arbeiderswoningen, geboden is. Wat overigens die berichten zelf betreft, bleken verschillende van de sprekers nu meer dan ooit het naadje van de kous te willen weten. De heer Tjalma was kennelijk ontstemd, dat hij het nieuws daaromtrent uit de krant had moeten vernemen in plaats van ingelicht te zijn door de rege ring. Een en ander zal thans de minister wel nopen, iets over deze aangelegenheid te zeggen, ook al moge hij zelf er volko men onschuldig aan zijn, dat de pers hem deze primeur heeft afgesnoept. Excellentie Witte kon er nog een nachtje over slapen hoe hij zijn antwoord aan de vragende Kamerleden zal inkleden, want hij komt pas vandaag aan de beurt. c 3 Uitwisseling. De Britse eerste minister, Churchill, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat het Hongaarse aanbod tot uitwisseling van de in Hongarije ge vangen gehouden Sanders voor Lee Meng, een communiste uit Malakka, in principe niet geheel verworpen is. Churchill zeide, dat sedert de verkla ring van de Britse regering over de kwestie op twee Maart de Sultan vair Perak Lee Meng, die ter dood was ver oordeeld, gratie heeft verleend. Verklaring. De Sovjet-Russische gedele geerde Aroetioenian heeft Dinsdag in een vergadering te Genève van de eco nomische commissie voor Europa ver klaard, dat er in de V.S. dwangarbeid op grote schaal bestaat en dat de le vensstandaard van de arbeiders in West Europa slechter wordt. Hij zeide dit in antwoord op een verklaring van de Joegoslavische afgevaardigde Crnobrn- ja, die had gezegd, dat hij, toen hij in 1947 in de Sovjet-Unie was, honderden dwangarbeiders „gezien had", die men misschien beter slaven zou kunnen noemen. Zijn schouders ophalend zeide Aroetioenian: „Wat kan men van een Judas verwachten?" Luchtmacht. Het hoofdkwartier der Ame rikaanse luchtmacht heeft Dinsdag de volgende cijfers verstrekt over de verrichtingen der geallieerde lucht macht boven Korea. Aantal sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog ver nielde of beschadigde vliegtuigen der Noordelijken: 1788. Hiervan zijn 780 ze ker en 140 waarschijnlijk vernield, 868 werden beschadigd De verliezen der verbondenen worden geschat op 891 toestellen. Amerikaanse Sabre straal jagers schoten boven Korea 573 in Rus land vervaardigde Migs omlaag. Hierbij gingen slechts 51 Sabre's verloren. Herhaling. Te Parijs is Dinsdag vernomen, dat Frankrijk spoedig zijn beroep op Engeland, grotere verplichtingen tegen over de Europese verdedigingsgemeen schap op zich te nemen, zal herhalen. De betrekkingen van Engeland tot de EVG zuilen later in de maand te Pa rijs besproken worden wanneer de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Eden, zal aankomen om de minister raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking op 23 en 24 Maart te presideren. Slavernij. De jaarlijkse vergadering van de kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk heeft Dinsdag „de slavernij, die het misbruik van de cocktail op maatschappelijke en gezinsbijeenkom sten legt", veroordeeld. De vergadering eiste, dat de beweging van de Katho lieke actie maatregelen neemt om het publiek in te lichten over de kwade ge volgen van het alcoholisme. Beschieting. Dezer dagen zijn in de werk plaats voor herstellingen der Oost- Duitse spoorwegen te Malchin, in Meck lenburg, een locomotief, twee pérsonen- en vijf goederenwagons binnengebracht, waarin zich honderden kogelgaten be vonden. Vernomen wordt dat de trein achttien Februari gedurende een rit door het door Polen bezette gebied ten Oosten van de Oder en Neis'se door Poolse verzetsstrijders is overvallen en beschoten. Een Duitse treinbegeleider en drie Russische soldaten werden hierbij zwaar gewond. Conferentie. Een internationale groep, be staande uit permanente vertegenwoordi gers van de meeste landen, die Ameri kaanse steun ontvangen en van enige andere landen, zal binnenkort, waar schijnlijk te Parijs, een internationale geheime conferentie organiseren tot coördinatie van het verbod van levering van strategische goederen naar commu nistische landen. Er zijn te Triëst, Ko penhagen, Antwerpen, Hamburg, Am sterdam en Venetië havens waar de mogelijkheid bestaat van opslag vrij van douanerechten, overlading en verdere verscheping. Arrestaties. Nadat verleden week een onder-hoofdcommissaris van politie in een moskee van Lahore is doodgescho ten door demonstranten, die betoogden tegen de Pakistaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Mohammed Zafroellah Khan en diens lidmaatschap van de door orthodoxe Mohammedanen als ketters beschouwde Ahmadietensecte, is in de nacht van Maandag op Dinsdag de om geving van de moskee door dè politie „gezuiverd", waarbij zeshonderd perso nen zijn gearresteerd. Vrijdag is in Lahore de staat van beleg afgekondigd, nadat zich gevallen van opstand tegen het gezag, brandstichting en plundering hadden voorgedaan. Onderscheiding. Erich Mende, lid van de parlementsfractie van de West-Duitse liberale partij, heeft in zijn partij orgaan de regering verzocht het dragen van het IJzeren Kruis toe te staan. Hij zegt, dat deze Duitse onderscheiding verleend wordt voor dapperheid in de strijd en dat deze dapperheid niet te niet gedaan wordt door het regiem, waar onder zij getoond is. HET zien met twee ogen heeft voor de verschillende diersoorten totaal an dere gevolgen. Om dit te begrijpen, moe ten we ons goed de plaatsing van de ogen voorstellen. Bij de mens en bij vele dier soorten staan de ogen naast elkaar; zij zien dus ongeveer in dezelfde richting. Maar ook bij zeer veel dieren staan de ogen ter weerszijden van de kop, zodat ieder oog een an dere kant op kijkt. Dit heeft tot doel een allesomvattende indruk van de omgeving te krijgen. Dieren, die de strijd mijden en bij onrust hun heil in de vlucht zoeken, hebben in het algemeen een gezichtsorgaan waarbij de gezichtsvelden van beide ogen geheel, of voor het grootste deel, gescheiden zijn en elkaar aanvullen tot een panorama van (bijna) een volledige cirkel. Bij elke stand van de kop wordt dus de gehele (of bijna gehele) horizon in de gaten gehouden. Zo kan een vluchtend konijn zowel zijn vïuchtplaats als zijn achtervolger in het oog houden. Een dergelijk oog, dat peris- copisch kan zien, wordt een vluchtoog genoemd. Daarnaast onderscheidt men het aan- valsoog, dat, zoals bij de mens en bij de roofdieren, stereoscopisch kan zien, en dat de waarnemer met één oogopslag inlicht omtrent de ruimtelijke betrekking tussen het beschouwde voorwerp en zijn omge ving èn ten opzichte 'van de waarnemer zelj. Zoals we reeds gezien hebben, is het dan noodzakelijk dat de gezichtsvelden van beide ogen voor een deel samenvallen. Nu ik achteraf alles eens rustig kan overzien, meen ik dat een vluchtoog mij in mijn jonge jaren zéér van pas zou zijn gekomen. Het heeft mij in de snelle ren steeds zeer verkieslijk toegeschenen mijn achtervolger te kunnen zien, maar in stede daarvan moest ik uit diens hijgende adem zijn vorderingen concluderen, het geen in de regel weinig bevor derlijkwasvoor de gemoedsrust Maar terzake, want we wilden uw gemoedsrust ook eens verstoren. We gaan n.l. een oude geschiedenis uit Breda op halen. Niet die geschiedenis van 1952, maar van 1590toen de stad door verrassing door Prins Maurits werd genomen, door dat hij in een turfschip een aantal solda ten binnen de stadswallen wist te smok kelen. We weten niet, hoe het u in uw schooljaren is vergaan bij het aanhoren van die geschiedenis, maar wat ons betreft, wij hebben ons meer verbaasd over de onnozelheid van de Spanjaarden dan over het trucje van Maurits. Hiervoor is te meer aanleiding, omdat de krijgslist van Mau rits eigenlijk een vreselijk oudbakken grapje in de Nederlanden was. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2